آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

در مقاله جراحی زیبایی شکم هم‌زمان با سزارین، به این موضوع اشاره شد که ابدومینوپلاستی باید بعد از بارداری و انجام شود. در حقیقت، شاید شما هم شنیده باشید که برای انجام عمل ابدومینوپلاستی، باید بارداری را گذرانده باشید و یا دیگر قصد فرزند دار شدن نداشته باشید. توجه داشته باشید که این موضوع به معنای آن نیست که بارداری بعد از ابدومینوپلاستی ، ممنوع است و نباید پس از این عمل، دوباره برای فرزند دار شدن اقدام کنید.

در حقیقت، بهتر است که این عمل را پس از باردار و زمانی که نمی­خواهید دوباره باردار شوید انجام دهید و این امر، در حالت ایده آل است ولی به طور کل، بارداری بعد از ابدومینوپلاستی مشکلی برای شما پیش نمی‌آورد و تنها توصیه می‌شود که قبل از بارداری، این عمل را انجام ندهید. در این مقاله قصد داریم به موضوع بارداري بعد از عمل ابدومينوپلاستي بپردازیم تا با کسب آگاه در این مورد، بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید و با مشکلی مواجه نشوید.

بارداري بعد از عمل ابدومينوپلاستي

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که در مقاله ” جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین ” گفته شده که ابدومینوپلاستی می‌بایست بعد از بارداری انجام شود. اما همان طور که گفتیم، تصور این که بارداری بعد از ابدومینوپلاستی ممنوع است، تصوری اشتباه می باشد و تنها حالت ایده آل انجام این عمل، این است که پس از بارداری صورت بگیرد. برای بسیاری از افراد این سؤال پیش آمده است که آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی امکان‌پذیر است یا خیر؛ برای پاسخ به این سؤال، باید بگوییم که بله، بارداري بعد از عمل ابدومينوپلاستي ، امکان‌پذیر است. باید بدانید که در طی انجام عمل ابدومینوپلاستی، آسیبی به بافت رحم و یا شکم وارد نمی‌شود که بخواهد حاملگي بعد از ابدومينوپلاستي را غیر ممکن ساخته و یا برای جنین داخل رحم، خطری بیافریند.

باید بدانید که روند بارداری بعد از ابدومینوپلاستی و طی شدن دوران حاملگی، با پیش از آن، هیچ فرقی ندارد و جنین تمامی مراحل رشد درون رحم را به صورت عادی طی می‌کند و از این بابت، مشکلی برای جنین و یا مادر، پیش نمی‌آید ولی همچنان توصیه می‌شود که اگر قصد انجام عمل ابدومینوپلاستی را دارید، آن را به بعد از آخرین بارداری خود، یعنی زمانی که دیگر قصد فرزند بیشتر ندارید، موکول کنید.

جالب است بدانید که دلیل این توصیه، این نیست که ابدومینوپلاستی بر بارداری و روند آن تأثیر منفی می‌گذارد بلکه کاملاً برعکس این موضوع صدق می‌کند؛ یعنی بارداری، بر ابدومینوپلاستی که قبلاً انجام داده‌اید تأثیر منفی گذاشته و ممکن است پس از زایمان، شکم فرد به حالت قبلی بازگردد، به گونه‌ای که انگار عمل ابدومینوپلاستی را هیچ گاه انجام نداده است. بسیاری از افراد دچار این مشکل شده‌اند که پس از زایمان، شکم آن‌ها به حالت قبلی بازگشته است.

دلیل این اتفاق را می‌توان این طور توضیح داد که با رشد جنین در طول دوره بارداری در رحم مادر، پوست شکم کشیده می‌شود تا با رشد جنین در رحم، هماهنگ شود. همچنین، رشد جنین در شکم مادر، باعث کشیده شدن عضلات شکم می‌شود و سطح پوست در این ناحیه، افزایش می‌یابد. عضلات شکم به وسیله بافتی ماهیچه‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند که در زمان بارداری، به دلیل هورمون‌هایی که در این دوران در بدن مادر ترشح می‌شود، انعطاف پذیری این بافت را افزایش می‌دهد که سبب می‌شود ماهیچه‌های شکم بتوانند کش بیایند و فضای لازم برای رشد جنین را فراهم کنند.

وقتی ماهیچه‌های وصل کننده عضلات شکم به یکدیگر، کش می‌آیند، بین آنها شکاف ایجاد می‌شود. این شکاف در برخی مواقع، به شکلی طبیعی ایجاد می‌شود که سبب می‌شود بعد از بارداری و زایمان، شکم به حالت طبیعی خود بازگردد ولی در بسیاری از افراد، این شکاف به قدری بزرگ می‌شود که پس از زایمان قادر به برگشت به حالت قبلی خود نیست و باعث می‌شود شکم مادر، حالت افتاده و یا چاقی به خود بگیرد.

در ابدومینوپلاستی، یکی از کارهایی که توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد، این است که این بافت ماهیچه‌ای را به حالت طبیعی خود برگرداند و با برداشتن پوست و چربی اضافه از این ناحیه، تناسب اندام و حالت شکم طبیعی را به مادر بازگرداند.

اگر میخواهید عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهید بهتر است ابتدا با عوارض آن آشنا شوید. ما در مقاله ” عوارض عمل ابدومینوپلاستی ” به صورت کامل و جامع به این عوارض پرداخته‌ایم.

بارداري بعد از عمل ابدومينوپلاستي

بعد از بارداری می‌توان دوباره ابدومینوپلاستی انجام داد؟

طبق آمار منتشر شده از سوی مراجع موثق، یک سوم بانوان، پس از زایمان دچار دیازتاسیس رکتی می‌شوند. دیازتاسیس رکتی همان عارضه‌ای است که بافت ماهیچه‌ای عضلات شکم، پس از زایمان از یکدیگر فاصله زیاد گرفته و شکاف بین آن‌ها، بیش از حد باز می‌شود. این که این عارضه برای شما نیز اتفاق بیفتد یا خیر، تا حد زیادی به ژنتیک شما و نیز قدرت عضلات شکمی‌تان بستگی دارد.

مطالعات نشان داده است که بانوانی که قبل از بارداری، بر روی عضلات شکم خود کار می‌کنند و آن را ورزیده می‌نمایند، کم‌تر ممکن است به این عارضه دچار شوند. در حقیقت، باید در نظر داشته باشید که هر چه ما بیشتر ورزش‌های مخصوص شکم را قبل از بارداری انجام دهید، عضلات این قسمت از بدن شما، سفت‌تر و قوی‌تر می‌شوند و هورمونی که قبلاً به آن اشاره کردیم که در دوران بارداری برای انعطاف پذیری بیشتر این عضلات ترشح می‌شوند، کم‌تر بر روی این بافت اثر می‌گذارند و پس از زایمان، به دلیل ارتجاع کم‌تر این عضلات، شکم به حالت قبلی خود باز می‌گردد.

ولی در نظر داشته باشید که اگر عضلات شکم شما ورزیده هم باشد، در صورت آن که دوقلو باردار باشید، این عارضه باز هم ممکن است پس از زایمان برای ما اتفاق بیفتد. چرا که فضایی که برای رشد دو جنین در رحم مادر مورد نیاز است، طبیعتاً بیشتر از فضای مورد نیاز برای رشد یک جنین است و در عضلات شکم، باید شکاف بیشتری ایجاد شود تا این فضا برای رشد دو جنین، فراهم شود. در نتیجه، بسیاری از بانوان پس از زایمان خود، تمایل دارند عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهند. اگر چه ممکن است قبلاً نیز این عمل را انجام داده باشند ولی پس از سزارین بعد از ابدومینوپلاستی ، شکم آن‌ها به حالت قبلی بازگردد و دوباره برای دست یابی به تناسب اندام، مجبور به انجام این عمل باشند.

در این زمینه باید گفت که هیچ گونه محدودیتی برای انجام عمل ابدومینوپلاستی دوباره پس از زایمان، وجود ندارد. شما می‌توانید با انجام دوباره این عمل، از نتایج مطلوب و شکم متناسب با اندام خود، دوباره لذت ببرید ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که برای بار دوم، بهتر است مطمئن باشید که دیگر قصد بارداری ندارید و پس از آن، اقدام به انجام عمل ابدومینوپلاستی کنید که دوباره دچار مشکلات بارداری بعد از ابدومینوپلاستی نشوید. چرا که ممکن است دوباره با حاملگي بعد از ابدومينوپلاستي ، حالت شکم شما به شکل قبلی خود بازگردد و نتایج به دست آمده از این عمل دوباره از بین بروند.

برای اینکه نتیجه بهتری از انجام عمل ابدومینوپلاستی بگیرید و همچنین عوارض کمتری تجربه نمایید بهتر است یک جراح با تجربه را انتخاب نمایید. ما در مقاله ” بهترین جراح زیبایی شکم ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

چه مدتی پس از ابدومینوپلاستی می‌توان دوباره باردار شد؟

در عمل ابدومینوپلاستی، لازم است برای فرم دهی به بافت شکم و برداشتن چربی و پوست اضافه از این ناحیه، برش‌هایی در بافت شکم وارد شود. این برش‌ها پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی نیاز به بهبود دارند. باید توجه داشته باشید که اگر بافت عضلات و پوست شکم کاملاً بهبود پیدا نکرده باشد، با بارداری بعد از ابدومینوپلاستی دوباره و افزایش سطح پوست و کشیده شدن عضلات این ناحیه، زخم‌های پس از عمل قطعاً برای شما ایجاد مشکل می‌کنند پس باید بگذارید جای این برش‌ها، به طور کامل بهبود پیدا کند. معمولاً زمانی که برای بهبودی جای زخم و برش‌های استفاده شده برای عمل ابدومینوپلاستی مورد نیاز است، بین 6 تا 10 ماه است. این زمان، بستگی به ویژگی‌های بدن شما و قدرت بهبودی آن دارد.

حاملگي بعد از ابدومينوپلاستي

چه مدتی پس از بارداری می‌توان برای ابدومینوپلاستی اقدام کرد؟

ممکن است شما برای اولین بار قصد انجام این عمل زیبایی را داشته باشید و یا شاید قبلاً یک بار آن را انجام داده و پس از بارداری بعد از ابدومینوپلاستی دوباره، مجدداً قصد دارید ابدومینوپلاستی را انجام دهید. همان طور که قبلاً هم گفته شد، در این زمینه تفاوتی ندارد که شما قبلاً این عمل زیبایی را انجام داده‌اید یا خیر؛ در حقیقت، باید ابتدا با خود کنار بیایید که آیا باز هم قصد بارداری و به دنیا آوردن فرزند دوباره دارید یا خیر. در صورتی که مطمئن بودید قصد بارداری دوباره را ندارید، می‌توانید ابدومینوپلاستی بعد از بارداری را انجام دهید.

برای انجام این کار، بهتر است بگذارید بدن دوره ریکاوری خود را بگذراند و پس از بازیابی کامل بدن، برای ابدومینوپلاستی اقدام کنید. در این خصوص، متخصصان و مراجع موثق تاکید دارند که زمان بهبودی، بازیابی و ریکاوری بدن پس از زایمان، با توجه به ویژگی‌هایی که در بدن هر فرد متفاوت است، بین 6 الی 12 ماه پس از زایمان می‌باشد.

در این زمینه بهتر است شما حداکثر زمان ممکن را برای بازیابی به بدن خود بدهید تا ریسک کم‌تری را بپذیرید. پس از طی شدن این مدت زمان، می‌توانید با خیالی آسوده برای عمل زیبایی ابدومینوپلاستی پس از زایمان، اقدام کنید.

سخن پایانی

عمل ابدومینوپلاستی، عمل حساس است که کسب نتیجه مطلوب از آن، تا درصد بسیار زیادی به مهارت و تجربه پزشک متخصص بستگی دارد. در این زمینه، بهتر است با تحقیق و مطالعه فراوان، ابتدا آگاهی لازم را کسب کرده و سپس برای انتخاب یک جراح مطمئن، اقدام کنید. شما می‌توانید رزومه پزشکان متخصص در این زمینه را در وب سایت رسمی آن‌ها مطالعه کنید و از مهارت، دانش و تجربه آن‌ها در این زمینه، اطلاعات کافی را کسب کنید. همچنین می‌توانید نتایج عمل‌های قبلی پزشک را نیز در آرشیو وب سایت رسمی وی، مشاهده کنید و سپس برای انتخاب بهترین پزشک، اقدام کنید.

شما می‌توانید در وب سایت رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، رزومه و تجربه فوق تخصص جراحی پلاستیک، دکتر رجب پور را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره اولیه در این زمینه، با دکتر رجب پور ارتباط بگیرید.

سوالات متداول

✅ آیا بارداری و حاملگي بعد از ابدومينوپلاستي امکان پذیر است؟

تصور این که بارداری بعد از ابدومینوپلاستی ممنوع است، تصوری اشتباه می باشد و تنها حالت ایده آل انجام این عمل، این است که پس از بارداری صورت بگیرد.

✅ آیا بعد از بارداری می‌توان دوباره ابدومینوپلاستی انجام داد؟

بله اما باید به این نکته توجه داشته باشید که قصد حاملگي بعد از ابدومينوپلاستي را دیگر نداشته باشید زیرا بعد از بارداری شکم دوباره به حالت قبل خود برمی‌گردد و انجام ابدومینوپلاستی برای شما بی نتیجه می‌شود.

✅ چه مدتی پس از بارداری می‌توان برای ابدومینوپلاستی اقدام کرد؟

برای انجام این کار، بهتر است بگذارید بدن دوره ریکاوری خود را بگذراند و پس از بازیابی کامل بدن، برای ابدومینوپلاستی اقدام کنید. در این خصوص، متخصصان و مراجع موثق تاکید دارند که زمان بهبودی، بازیابی و ریکاوری بدن پس از زایمان، با توجه به ویژگی‌هایی که در بدن هر فرد متفاوت است، بین 6 الی 12 ماه پس از زایمان می‌باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها