آیا جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین امکان پذیر است؟

بارداری باعث می شود که اندام ها تغییر شکل دهند. همین امر باعث می شود تا خانم ها در زمان بارداری دچار اضافه وزن، افتادگی شکم، افتادگی پوست و غیره شوند. یکی از راه های درمان و رفع افتادگی پوست شکم، ابدومینوپلاستی است. یکی از سوالات مراجعه کنندگان این است که ” آیا جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین امکان پذیر است؟ ” و یا ” جراحی شکم همزمان با سزارین خطرناک است ؟ ” در این مقاله قصد داریم تا از مزایا و معایب جراحی ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین صحبت کنیم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

 

جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین - دکتر رجب پور

 

جراحی شکم بعد از سزارین

بیرون آمدن از بیمارستان با نوزاد و یک شکم صاف واقعا جذاب و لذت بخش است. به همین خاطر برخی از خانم‌ها به فکر انجام جراحی ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین میفتند. در صورتی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند تا به سراغ ورزش های سنگین بروند تا به وزن ایده‌آل‌شان برسند.

این جراحی یک روش ایمن برای رفع چربی اضافی نواحی پهلو و شکم است که طی آن بهترین جراح شکم با کاهش بافت چربی و از بین بردن پوست اضافی باعث بهبود ظاهر شکم خواهد شد. البته این جراحی محبوبیت کمی میان خانم هایی دارد که قصد بارداری مجددا دارند. تصور کشیده شدن پوست شکم طی جراحی باعث می شود که بسیاری از خانم هایی که قصد بارداری مجدد دارند از انجام جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین منصرف شوند.

این جراحی گزینه‌ای مناسب برای رسیدن به وزن و سایز ایده‌ال و متناسب با قبل از دوره بارداری است. اما بهتر است که حداقل 6 ماه بعد از زایمان به سراغ این جراحی بروید تا نتیجه مطلوب و دلخواهتان حاصل شود.

عمل سزارین همراه با عمل زیبایی شکم

جراحی ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی است که تحت تاثیر بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد. طی جراحی سزارین همراه با ابدومینوپلاستی ، یک برش افقی در مسیر خطر سزارین اما وسیع تر از آن در زیر شکم ایجاد می‌شود. اندازه و شکل این برش‌ها در تمام افراد یکسان نیست و بسته به شرایط و میزان افتادگی پوست بیمار متفاوت است.

بعد از ایجاد برش، پوست شکم برداشته می‌شود تا فضا برای بازسازی عضلات زیر شکم فراهم شود. سپس پوست شکم به سمت پایین کشیده شده و بخش اضافی آن برش داده می شود. بعد از کشیدن پوست شکم، باید یک مکان جدید برای ناف در نظر گرفته شود. برای اینکار، جراح یک برش در اطراف ناف ایجاد می کند. بدین ترتیب بعد از کشیده شدن پوست شکم، ناف در محل جدید خود قرار می گیرد.

بعد از اتمام جراحی، یک یا دو عدد لوله باریک و ظریف به اسم ” درن ” برای تخلیه ترشحان و خونابه در زیر پوست قرار می گیرد. این لوله‌های پلاستیکی بسته به میزان ترشحات، یک الی چند روز بعد از جراحی از بدن خارج می‌شود.

 آیا ساکشن شکم بعد از سزارین امکان پذیر است ؟

عمل‌های جراحی شکم مانند لیپوساکشن و لیپوماتیک روند ساده‌تری نسبت به جراحی دارند. توجه داشته باشید که برداشتن چربی شکم هنگام سزارین با استفاده از ساکشن به فاکتورهای زیادی وابسته است. نکته‌ای که وجود دارد این است که برآمدگی شکم در دوران بارداری ناشی از بافت و پوست اضافی شکم است که با ساکشن برطرف نمی‌شود.

فراموش نکنید که ساکشن یک جراحی سنگین است که انجام دادن آن همزمان با سزارین تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود. بهتر است ساکشن چربی‌ها چند ماه بعد از سزارین انجام شود تا احتمال بروز خطرات و عوارض آن کاهش یابد.

کاندید مناسب جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین

بهتر است برای جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین به یک جراح متخصص و دارای مجوز از هیئت جراحی پلاستیک مراجعه کنید. یک جراح با تجربه و ماهر می‌تواند کمک کند تا اسکارهای سزارین و ابدومینوپلاستی ظاهری بهتر داشته باشند. این جراحی بیشتر برای افراد زیر مناسب است :

 • مادرانی که قصد بارداری مجدد ندارند.
 • خانم‌هایی که در ناحیه شکم چربی زیادی ندارند.
 • خانم‌هایی که فاقد اضافه وزن هستند.
 • کسانی که دچار افتادگی شدید پوست در ناحیه شکم هستند.
 • خانم‌هایی که بیماری یا مشکل خاصی در دوران بارداری و یا زایمان نداشته‌اند.
جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین - دکتر رجب پور

 

مزیت برداشتن چربی شکم هنگام سزارین بعد از بارداری :

 1. دوره بهبود و دوره نقاهت ابدومینوپلاستی و سزارین به طور همزمان طی می‌شود. با انجام جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین می‌توان با یک تیر دو نشان زد.
 2. طی یک مرحله در ناحیه شکم برش ایجاد می‌شود. بنابراین لازم نیست که مجددا در نواحی شکم برش ایجاد شود.
 3. یکی از برجسته‌ترین مزیت‌های ابدومینوپلاستی بعد از زایمان، رفع افتادگی و شل شدگی پوست و بازسازی ماهیچه‌ها است.
 4. چین و چروک‌های ناشی از بارداری بهبود خواهد یافت.

معایب جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین چیست ؟

بسیاری از خانم‌ها از جراحی مجدد و عوارض بیهوشی ترس دارند. به همین خاطر از پزشک خود تقاضا می‌کنند تا این جراحی را همزمان با جراحی سزارین انجام دهد. ( به هیچ عنوان جراحی همزمان ابدومینوپلاستی و سزارین را توصیه نمی‌کنیم. )

توجه داشته باشید که بعد از زایمان، هنوز رحم بزرگ است و به اندازه طبیعی خود بازنگشته است. همین امر باعث می‌شود تانتیجه مطلوب و ایده آل مورد نظر بیمار حاصل نشود. در این بخش قصد داریم تا معایب جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین را با یکدیگر بررسی نماییم.

1) نتایج نامطلوب :

هدف از ابدومینوپلاستی بهبود ظاهر شکم است که برای تحقق این هدف باید از لحاظ جسمانی در بهترین حالت خود قرار داشته باشید. بعد از بارداری به مدت 9 ماه شکم و رحم تحت فشار قرار می‌گیردند و برای بازگشت به حالت اولیه نیاز به زمان دارند.  همین امر باعث می‌شود تا فعالیت پزشک محدود شود و نتیجه مطلوب حاصل نشود.

2) افزایش دوران بهبود :

بهبود سزارین و ابدومینوپلاستی امری دشوار است و نیاز به مراقبت‌های به خصوص است. حال تصور کنید که نوزاد تازه متولد شده و نیاز به مراقبت دارد؛ در صورتی که فعالیت‌های فیزیکی شما محدود شده است و نیاز به استراحت دارید. در نتیجه قادر به مراقبت صحیح از نوزاد نخواهید بود و دوران نقاهت شما طولانی‌تر می‌شود.

3) افزایش عوارض و خطرات :

هر دو جراحی دارای یک سری خطرات و عوارض هستند که ترکیب آن دو با یکدیگر احتمال بروز عوارض را افزایش می‌دهد. برای مثال، ممکن است بیمار در معرض عفونت رحم، خطر لخته و احتباس مایعات قرار گیرد.

بهترین زمان برای جراحی شکم بعد از ابدو

بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در رابطه با انجام ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین با یک جراح پلاستیک با تجربه صحبت کنید. با این وجود بهتر است قبل از انجام ابدومینوپلاستی به وزن اولیه خود برگردید و در وضعیت بدنی مناسب قرار بگیرید. فقط در صورتی برای این جراحی برنامه ریزی کنید که قصد بارداری مجدد را ندارید.

نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که احتمال دارد داروهای مصرفی در دوران بهبود ابدومینوپلاستی بر شیردهی مادر تاثیر بگذارد. از دیگر محدودیت‌ها و عوارض جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • افزایش طول درمان و زمان بهبود؛
 • افزایش احتمال خونریزی.
جراحی زیبایی شکم بعد از سزارین - دکتر رجب پور

 

کلام آخر :

اگر افزایش سایز شکم در دوران بارداری باعث کاهش اعتماد به نفس‌تان شده است، می‌توانید با ورزش و پیروی از رژیم غذایی سالم به وزن ایده آل خود نزدیک شوید. همچنین این جراحی کمک می‌کند تا پوست اضافی شکم برداشته شده و عضلات بازسازی شوند.

فراموش نکنید که هدف از سزارین، سالم بدنیا آمدن نوزاد است. بنابراین اگر انجام جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین اهمیت زیادی برایتان دارد، برای انجام این جراحی با یک جراح و متخصص با سوابق درخشان مشورت کنید. جراحی سزارین توسط متخصص زنان انجام می‌شود. اما جراحی زیبایی شکم توسط یک جراح پلاستیک انجام می‌شود؛ لذا تخصص هر دو جراح اهمیت زیادی در حفظ سلامت بیمار و مطلوبیت نهایی عمل جراحی دارد.

جراحی زیبایی شکم همزمان با سزارین را در این مقاله برای شما بیان نمودیم و مزایا و معایب آن را تشریح نمودیم. اگر در این زمینه سوال و یا ابهامی دارید می‌توانید از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید از طریق واتس آپ با دکتر رجب پور بصورت مستقیم در ارتباط باشید و با ایشان مشورت نمایید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها