ماسک زدن بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد به دلیل رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل بینی ، دچار بیماری هایی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا می شوند. در این صورت به منظور مبتلا نکردن دیگران به این بیماری ، نیاز است تا از ماسک استفاده کنند. البته بیماری تنها دلیل این اقدام نیست و آلودگی هوا نیز گاهی موجب می شود که فرد نیاز به استفاده از ماسک داشته باشد. این دغدغه و نگرانی برای افرادی که بینی خود را عمل کرده‌ اند به وجود آمده که آیا زدن ماسک بعد از عمل بینی موجب دفرمه شدن یا آسیب به بینی می‌ شود‌‌؟ یا روش صحیح ماسک زدن بعد از عمل بینی چیست؟ البته معمولا پزشکان به کسانی که بینی خود را عمل کرده‌ اند توصیه می‌ کنند که تا دو هفته بعد از عمل از منزل خارج نشوند اما گاهی ممکن است کاری یا مسئله‌ ای برای فرد پیش بیاید که مجبور باشد از منزل خارج شود. با دکتر احمدعلی رجب پور جراح بینی در تهران همراه باشید تا در مورد بایدها و نبایدهای این مسئله اطلاعاتی را کسب کنید.

 

ماسک زدن بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

آنچه در مقاله طریقه ماسک زدن بعد از عمل بینی خواهید خواند :

  • انواع ماسک
  • زدن ماسک بعد از عمل بینی در پانزده روز اول
  • آیا زدن ماسک بعد از عمل بینی موجب دفرمه شدن یا آسیب به بینی می‌ شود؟
  • نحوه صحیح ماسک زدن بعد از جراحی بینی
  • سخن پایانی

انواع ماسک های تنفسی

قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با ماسک زدن بعد از عمل بینی صحبت کنیم بیاید تا در ابتدا انواع ماسک‌ های تنفسی موجود در بازار را مورد بررسی قرار دهیم.

⇐ ماسک‌ های معمولی دو لایه کشدار

ماسک‌ های معمولی بینی و دهان را می‌ پوشانند ، اما به صورت نمی‌ چسبند و در شرایط عمومی پزشکی استفاده می‌ شوند. این ماسک‌ ها برای محافظت یک طرفه ، برای جلوگیری از پخش شدن مایعات بینی و دهان و همچنین ورود هوا ، به عنوان مثال برای افرادی که سرفه یا عطسه می‌ کنند ، مناسب است.

 ⇐ ماسک‌ های جراحی سه لایه بنددار

ماسک‌ های جراحی در برابر خون ، ترشحات و ۹۵% باکتری‌ ها نفوذ ناپذیر هستند. این ماسک‌ ها بیشتر از ماسک‌ های دیگر به صورت می‌ چسبند.

بر‌اساس مطالعات انجام‌ شده ، به‌طور متوسط افراد ۱۹ تا ۲۳ بار در ساعت صورت خود را لمس می‌ کند. ماسک‌ های جراحی مانع تماس‌ های مکرر دست‌ های ما با صورت ، به ویژه دهان و بینی می‌ شوند.

 ⇐ ماسک‌ های فیلتردار برای حفاظت فردی (N۹۵ و ffp۲ و غیره )

ماسک‌ های فیلتردار محکم هستند و به منظور پوشش‌ دهی کامل صورت طراحی شده‌ اند. این ماسک‌ ها کاملا به صورت می‌‌ چسبند و ضمن تصفیه هوای تنفس‌ شده ، با حفاظت دوطرفه ، در برابر خون ، ترشحات و ذرات غیر روغنی ، مقاوم هستند.

در ماسک زدن بعد از عمل بینی باید توجه داشته باشید که این ماسک‌ ها یکبار مصرف هستند و استفاده از آن ها برای افرادی که با شخص بیمار ارتباط نزدیکی ندارند ، توصیه نمی‌ شود. شایان ذکر است که استفاده ۴ ساعت مداوم از ماسک N۹۵ می‎ تواند سبب بروز مشکلات جدی ریوی گردد. استفاده از این ماسک‌ ها در افراد دارای علایم تنفسی ، به دلیل افزایش فشار بر ریه‌ ها و دشوارتر کردن تنفس توصیه نمی‌ شود.

 

ماسک زدن بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

ماسک زدن بعد از عمل بینی در پانزده روز اول

در هفت روز اول بعد از عمل بینی به دلیل قرار داشتن آتل (گچ) روی بینی زدن ماسک به استخوان بینی فشاری وارد نمی کند. روز هفتم بیمار برای برداشتن آتل بینی و کشیدن بخیه باید به پزشک خود مراجعه کند. اما از هفته دوم که آتل برداشته می‌ شود و پزشک روی بینی چسب می‌ زند باید از نحوه درست ماسک زدن روی بینی را اطلاع داشته باشد. از آنجایی که ماسک در قسمت بالایی بر روی استخوان بینی قرار می گیرد یعنی دقیقاً جایی که برش و تغییرات زیادی در آن صورت گرفته ؛ حتماً فرد هنگام ماسک زدن درد زیادی خواهد داشت همچنین ممکن است همین فشار سبب به وجود آمدن انحراف بینی و دفرمه شدن آن گردد.

آیا زدن ماسک بعد از عمل بینی موجب دفرمه شدن یا آسیب به بینی می‌ شود؟

استفاده از ماسک بعد از عمل بینی در 3 صورت می‌ تواند به بینی فرد آسیب برساند :

1. وارد کردن فشار به بینی

هنگامی که فرد ماسک مناسبی انتخاب نکند باعث فشار آوردن به قسمت بالایی بینی که حین عمل بیشترین برش و تغییر را داشته می‌ شود. اما اگر از ماسکی با سایز مناسب استفاده شود و در فاصله‌ بین پوست و ماسک یک گاز یا پنبه قرار دهد ، می‌ تواند آسیب‌ های ممکن را کمتر کند و حتما باید به این نکته در ماسک زدن بعد از عمل بینی توجه داشته باشد که از ماسک‌ هایی که سنگین و خیلی تنگ هستند استفاده نکند تا به بینی فشار وارد نشود.

2.تجمع میکروب‌ ها

مواردی مثل آغشته شدن ماسک به ترشحات تنفسی یا خون و مرطوب شدن ماسک بر اثر برخورد عمل دم و بازدم می‌ تواند موجب آلوده شدن ماسک و همچنین محلی مناسب برای تجمع و تکثیر میکروب‌ ها شود. که این امر نه تنها از فرد محافظت نمی‌ کند بلکه سبب به وجود آمدن بیماری‌ های مختلف و مشکلاتی می‌ شود.

3.کاهش اکسیژن داخل ماسک

هنگامی که فرد طولانی مدت از ماسک استفاده کند به دلیل عمل دم و بازدم هوای داخل ماسک کاهش پیدا می‌ کند و موجب می‌ شود تنفس به سختی صورت گیرد و وی دچار تنگی نفس شود ، که این امر برای کسی که به تازگی بینی خود را عمل کرده ناخوشایند و غیر قابل تحمل است. پس بهتر است در زمان‌ هایی که باید طولانی مدت در مکان‌ های سر پوشیده از ماسک استفاده کند در صورت امکان به فضای باز و خلوت برود ماسک خود را در بیاورد و هوای تازه را تنفس کند.

نحوه صحیح ماسک زدن بعد از عمل بینی

در صورتی که هنگام ماسک زدن بعد از جراحی بینی موارد زیر رعایت شود زدن ماسک موجب آسیب به بینی و دفرمه شدن آن نمی‌ شود :

  • از تنگ کردن و فشار دادن قسمت فلزی ماسک روی بینی پرهیز شود.
  • در صورت استفاده از ماسک‌ های سه‌ لایه جراحی قسمت فلزی آن را خم کرده و انحنا بزرگتری نسبت به بینی به آن دهد یعنی فلز بالای ماسک را به شکل U انگلیسی درآورد. همچنین باید دقت کرد که قسمت رنگی ماسک باید رو به بیرون باشد. برای پر کردن قسمت های خالی بین فلز ماسک و بینی می‌ توان از پنبه یا اسپیلنت استفاده کرد.
  • راه دیگر می‌ توان قسمت فلزی ماسک‌ های عادی را زیر چانه قرار داد و خود ماسک را فقط تا روی سوراخ بینی بالا برد.
  • استفاده از ماسک های پارچه‌ ای بزرگ ؛ زیرا این ماسک‌ ها تا زیر چشم را می‌ پوشانند و فشار کمتری به بینی وارد می‌ کنند. در صورت عدم دسترسی می‌ شود ماسک را در منزل با استفاده یک پارچه مناسب دوخت.

توجه داشته باشید که به منظور اطلاع دقیق از نحوه زدن ماسک بعد از جراحی بینی و عوارض و مشکلات آن ، باید به یک دکتر بینی خوب مراجعه کرده و تنها به مقالاتی که در اینترنت پیدا می کنید بسنده نکنید. گاهی اوقات حتی پزشک بیمار را از استفاده از ماسک منع می کند و در هیچ شرایطی مجوز استعمال آن را به مراجعه کننده نمی دهد. ما در مقاله بهترین جراح بینی سعی کردیم نکات مفیدی را در مورد اینکه چطور یک جراح ماهر را پیدا کنید بیان کرده ایم. بنابراین در این انتخاب اصلا عجله نکنید و با انجام تحقیقات به صورت کامل و پرس و جو از اطرافیان خود ، تصمیم بگیرید. توجه داشته باشید که دکتر احمد علی رجب پور می توانند نکات مفید و ضروری را در اختیار شما قرار داده و همچین بهترین نتیجه را از عمل بینی برایتان به ارمغان آورند.

 

ماسک زدن بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد نکات مهمی درباره نحوه صحیح ماسک زدن بعد از عمل بینی به شما گفته شود تا حتی‌ الامکان از آسیب‌ های آن جلوگیری کنید. این نکته را فراموش نکنید که ماسک‌ هایی که بافت نرم‌ تری دارند برای پوست بینی بعد از عمل ، که حساس شده است، گزینه‌ مناسب‌ تری خواهند بود. در این شرایط ماسک زدن بعد عمل بینی بسیار ضروری است زیرا بدن در حال بازسازی و ترمیم بینی می‌ باشد. همچنین در صورت داشتن هر گونه سوالی شما می‌ توانید با دکتر رجب پور مشورت نمایید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها