چسب زدن بینی بعد از جراحی

عمل بینی ، راه حلی برای افرادی است که از ظاهر بینی خود راضی نیستند. طی عمل جراحی ، مشکلات و آسیب دیدگی‌ های بینی رفع خواهد شد و فرم بینی اصلاح می‌ شود. بینی دارای یک غضروف ظریف است. بنابراین بعد از اتمام جراحی ، پزشک مربوطه به بیمار توصیه می‌ کند که تا چند هفته با چسب زدن بر روی بینی به تسریع روند بهبود کمک کند ؛ زیرا این کار به حفط غضروف ، استخوان و پوست اطراف بینی ، مانع از تغییر فرم بینی خواهد شد. از سوی دیگر ، چسب زدن صحیح بینی مانع از تشکیل اسکار میان بافت غضروف و استخوان می‌ شود. اگر شما هم به تازگی عمل کرده‌ اید یا قصد دارید برای تغییر فرم بینی اقدام نمایید ، تا آخر این مقاله از دکتر رجب پور همراه باشید تا نحوه چسب زدن بینی بعد از جراحی را به شما آموزش دهیم.

 

چسب زدن بینی بعد از جراحی + دکتر رجب پور

 

آیا چسب زدن بینی بعد از جراحی مانع افتادگی بینی می‌ شود ؟

یادگیری نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار از جمله مواردی است که پس از جراحی به مراجعه کنندگان جهت بهبودی سریع‌ تر بینی و بازگشت به حالت طبیعی آن توصیه می‌ شود. اما متأسفانه این توصیه‌ ها موجب شده تا بیماران به صورت افراطی به تاثیر چسب پس از عمل بینی نگاه کنند. برخی فکر می‌ کنند هرچه محکم تر چسب بزنند و زمان طولانی‌ تری به چسب زدن به بینی ادامه دهند در روند بهبودی بینی و حتی حفظ ظاهر جدید بینی تاثیر بیشتری خواهد داشت. ابتدا باید بگوییم که در دو مرحله چسب زدن بینی پس از عمل اجرا می‌ شود :

سه هفته اول پس از جراحی

چسب زدن بینی در این دوران به بخیه‌ های داخل بینی در فرم گیری شکل این عضو کمک می‌ کند. مثلاً اگر فرد بخیه‌ های زیادی در نوک بینی خود ، پس از جراحی بینی داشته باشد چسب زدن کمک می‌ کند تا از افتادگی نوک بینی در این مرحله جلوگیری شده و بینی به شکل سربالا نگه داشته شود. با این حال بهتر است بیماران با دقت بیشتری به نحوه چسب زدن بینی بعد از جراحی توجه داشته باشند چرا که اگر چسب محکم‌ تر از حد توصیه شده زده شود ، بینی دچار خون گرفتگی و تورم شدید می‌ شود و همچنین ممکن است پیش از بهبودی پوست بینی ، بر روی آن خطوطی بر جای بگذارد.

پس از سه هفته اول بعد از جراحی

در این مورد چسب زدن بینی هیچ گونه تأثیری در فرم بینی نداشته و صرفاً هشداری است برای اطرافیان بیمار که با احتیاط بیشتری با ایشان رفتار کنند تا بینی این افراد دچار آسیب و صدمه نشود.

جدا از دوران پس از جراحی بینی این که ایا چسب زدن مانع افتادگی بینی می‌ شود یا خیر باید بگوییم که اگر بینی شما دچار افتادگی است به هیچ روشی مانند استفاده از نگه دارنده‌ های بینی و یا چسب زدن بینی نمی‌ توانید این مشکل را رفع کنید و صرفاً ممکن است به بافت بینی خود آسیب زده و دچار اختلال در تنفس شوید. برای افتادگی بینی خود بهتر است با بهترین جراح بینی مشورت کنید تا ایشان شما را راهنمایی کنند.

مزایای آگاهی از نحوه چسب زدن بینی بعد از جراحی 

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل تاثیر زیادی در نتیجه نهایی بینی خواهد داشت ؛ به خصوص در سه هفته اول. برای جراحی بینی نیاز است که چند برش ایجاد شود تا پوست روی غضروف برداشته شود. بعد از اتمام جراحی ، پوست روی بینی به محل اولیه بر‌می‌ گردد و چند بخیه کوچک زده می‌ شود.

ویدئوی آموزش چسب زدن بینی بعد از جراحی توسط دکتر رجب پور

 

در هفته‌ های اول ، نحوه مراقبت فردی تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت. یکی از این مراقبت‌ ها ، نحوه چسب زدن توسط خود بیمار است. چسب بینی کمک می‌ کند تا پوست جدا شده مجددا فرم بگیرد و باعث تسریع روند بهبود می‌ گردد.

هرچقدر از اهمیت نحوه چسب زدن بینی بعد از جراحی بگوییم کم است. برای مثال ، در صورتی که در سه هفته اولیه ، محکم چسب بزنید خونرسانی به بافت و پوست با مشکل مواجه می‌ شود که نتیجه آن ، تورم و التهاب خواهد بود. همچنین ، محکم چسب زدن منجر به ایجاد خط و خطوط بر روی بینی خواهد شد.

البته ، برخی از پزشکان معتقد هستند که بعد از برداشتن گچ ، چسب زدن بیشتر مانند یک هشدار برای دیگران به حساب می‌ آید که هنگام رویارویی با شما ، بیشتر احتیاط کنند.

اکثر جراحی‌ ها دارای یک‌ سری عارضه هستند. جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. تورم و کبودی یکی از عارضه‌ های جراحی بینی است که تا چند هفته فرد را درگیر می‌ کند و بیشتر در نوک بینی قابل مشاهده می‌ باشد. بدین ترتیب ، استفاده از چسب تا 3 هفته بعد از عمل باعث می‌ شود که کمی فشار به پوست وارد شود که نتیجه آن پیشگیری از افتادگی بینی یا گسترش تورم می‌ باشد.

به طور کلی ، مزایای استفاده از چسب بینی را می‌ توان به دسته‌ های زیر تقسیم کرد :

  • باعث شکل‌ گیری بهتر بینی و دست‌ یابی به فرم دلخواه می‌ شود.
  • به کاهش تورم بینی کمک می‌ کند.
  • باعث ثبات محل بخیه بینی می‌ شود.

نحوه چسب زدن بینی بعد از جراحی

چسب زنی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی ، از جمله مراقبت‌ های الزامی و ضروری پس از جراحی می‌ باشد که توسط بهترین جراح بینی تهران توصیه می‌ شود. بهتر است مراجعه کنندگان با نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل آشنا باشند تا بتوانند به خوبی به توصیه پزشک در این زمینه عمل کنند. چسب زدن بینی باید تا چند هفته و چند ماه پس از جراحی بینی به درستی اجرا شود تا از تشدید ورم بینی جلوگیری شده و بینی فرد سریع‌ تر به حال طبیعی خود باز گردد.

برای آگاهی از نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار در خانه، مراحل زیر را گام به گام انجام دهید :

  • ابتدا ، صورت‌ تان را با آب گرم و شوینده ملایم بشویید. در صورت تمایل می‌ توانید بینی و گونه را با یک پنبه آغشته به الکل تمیز نمایید.
  • بعد از خشک شدن بینی و گونه‌ ها ، 5 الی 7 عدد برش کوتاه چسب و به اندازه 2 الی 3 سانتی‌ متری تهیه فرمایید.
  • در گام بعدی ، از نواحی بالای نوک بینی اقدام به چسب زدن کنید. سپس ، به سراغ بالای پل بینی و میان دو ابرو بروید. هر تکه از چسب باید به گونه‌ ای زده شود که بخشی از چسب قبلی پوشش داده شود. (نوک بینی را چسب نزنید.)
  • یک تکه 10 سانتی متری آماده نمایید. این برش را به گونه‌ ای بچسبانید که طرف برش در امتداد پل بینی قرار بگیرد و به شکل U در بیاید. ( این برش مانع از تورم و افتادگی نوک بینی خواهد شد.)
  • می‌ توانید گام دوم چسب زدن بینی بعد از جراحی را برای تثبیت بیشتر ، مجددا انجام دهید.
  • در نهایت ، برش کوچکی به شکل یک ذوزنقه 3 سانتی‌ متر در نوک بینی قرار دهید.

در مورد نحوه چسب زدن بینی بعد از فیلر و تزریق ژل ، باید بگوییم که یکی از مزیت‌ های این دو روش عدم نیاز به چسب زدن بینی می‌ باشد و فرد پس از تزریق می‌ تواند به فعالیت روزانه خود بازگردد. چسب زدن بینی بعد از فیلر هیچ تاثیر اضافی نخواهد داشت و گاهی نیز ممکن است به دلیل اشتباهات رایج و عدم اطلاع در رابطه با نحوه چسب زدن بینی توسط خود بیمار ، بینی فرد دچار ورم ، قرمزی و کشیدگی شده و یا در تنفس ایشان اختلال ایجاد کند. مهم‌ ترین کار برای بهتر شدن نتیجه جراحی بینی و کاهش عوارض این عمل انتخاب یک جراح بینی خوب در تهران می‌ باشد. 

 

چسب زدن بینی بعد از جراحی + دکتر رجب پور

 

نحوه جداسازی چسب از روی بینی

نحوه برداشتن چسب بینی بعد از عمل ، مانند چسباندن آن دارای اهمیت است ؛ زیرا به راحتی و با سرعت نمی‌ توانید انتهای چسب را از بینی جدا کنید. بی‌ احتیاطی در جدا کردن چسب می‌ تواند به بخیه‌ ها آسیب بزند یا آسیبی به بینی فرد وارد نماید. به همین خاطر ، در این بخش یک ترفند برای جداسازی آسان چسب بینی بعد از عمل برای شما ارائه شده است.

برای جداسازی چسب ابتدا بینی را با بخار آب یا مواد حل کننده خیس کنید تا چسب کمی شل شود. سپس ، با استفاده از پنس یا موچین لایه‌ های چسب را یکی یکی از روی بینی جدا سازید. در صورتی که نحوه چسب زدن بینی بعد از جراحی به درستی رعایت شده باشد ، هنگام جداسازی چسب فشاری به بینی و پوست وارد نخواهد شد.

اکثر مواقع ، هنگام مرخص شدن از بیماستان یا هنگام مراجعه برای معاینه‌ بعد از عمل ، پزشک نحوه صحیح چسب زدن را به بیمار آموزش می‌ دهد و او را از اهمیت این موضوع آگاه می‌ سازد.

نکته‌ ای که وجود دارد این است که مدت زمان تعویض چسب بینی در هرکس متفاوت می‌ باشد و بستگی به نوع پوست دارد. برای مثال ، افرادی که پوست معمولی ، بهتر است که یک روز درمیان چسب را تعویض نمایند.

در صورتی که پوستی بیش از حد چرب دارید ، باید هر روز چسب بینی را عوض کنید. همچنین ، بیماران با پوست خشک می‌ توانند هر سه روز یک‌ بار اقدام به تعویض چسب بینی نمایند.

بعد از جداسازی چسب بینی ، بهتر است که 1 الی 2 ساعت زمان دهید تا محل بخیه‌ ها کمی هوا بخورد. این ترفند به تسریع روند بهبود کمک شایانی خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات وب سایت دکتر احمدعلی رجب پور ، در خصوص نحوه چسب زدن بینی بعد از جراحی صحبت کردیم و مهم‌ ترین نکات در این زمینه را به شما عزیزان توضیح دادیم. امیدواریم که اطلاعات این مقاله برای شما مفید و کاربردی واقع شده باشد.


سوالات متداول

در چه زمان‌ هایی لازم است که به بینی‌ چسب بزنم؟

بهتر است که قبل از خواب یا بیرون رفتن از خانه ، با استفاده از چسب مانع از بروز آسیب‌ های احتمالی یا گسرتش ورم بینی در هنگام خواب شوید.

✅ آیا می‌ توانم در 24 ساعت روز از چسب استفاده نمایم؟

برخی از پزشکان توصیه می‌ کنند که 1 الی 3 ماه بعد از عمل ، از چسب بینی در طول 24 ساعت استفاده نمایید. مدت زمان استفاده در افراد مختلف ، متفاوت می‌ باشد.

✅ چسب زدن بینی بعد از جراحی چه معایبی دارد؟

گاهی اوقات مواد به کار رفته در چسب بینی باعث تحریک پوست خواهد شد و یا فرد را در هنگام کندن با مشکل مواجه می‌ کند.

✅ چگونه خرده‌های چسب باقی مانده را از  روی بینی تمیز کنم؟

ابتدا پوست بینی را با دقت و به آرامی بشویید تا کمی چسب‌ ها مرطوب شود. سپس ، خرده‌ های چسب را از بینی به آرامی و با دقت تمیز نمایید.

✅ چه زمانی می توانم چسب زدن بینی بعد از عمل را متوقف کنم؟

بیمارانی که در تمام طول روز از چسب استفاده می‌ کنند ، زودتر از دیگران از چسب‌ زنی خسته می‌ شوند و آن را متوقف می‌ کنند. قبل از ایجاد وقفه در فرآیند ، بهتر است به بهترین جراح بینی تهران مراجعه نمایید و جواب سوالتان را از او بخواهید.

✅ تا چه مدت بعد از عمل باید از چسب بینی استفاده کنیم؟

استفاده از چسب بینی در 2 الی 3 هفته اولیه ، امری ضروری است. بعد از گذشت این مدت ، در صورتی که ورم بینی از بین رفته باشد ، می‌ توانید از چسب بینی تنها در شب و قبل خواب استفاده نمایید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها