مراقبت های بعد از لیپوماتیک ( مهم ترین نکات بعد از عمل )

آیا می‌دانستید که لیپوماتیک دومین جراحی زیبایی پرطرف‌دار در دنیا است؟ لیپوماتیک برای از بین بردن رسوبات چربی ناخواسته معمولاً توسط مردان و زنان بسیاری انتخاب می‌شود تا فیزیک بدن خود را بتراشند و لاغر کنند. پس از انجام لیپوماتیک، وسوسه خواهید شد که فوراً هیکل جذاب خود را نشان دهید. متأسفانه، دوره نقاهت، توانایی و ایمنی شما را برای انجام این کار محدود می‌کند، اما لازم به ذکر است که مدت زمان دوران بهبودی مستقیماً به مراقبتهاي بعد از ليپوماتيك بستگی دارد. بسیاری از مراجعه کنندگان ما نگرانی‌هایی درمورد دوران نقاهت دارند و در مورد مراقبت های بعد از لیپوماتیک سؤال می‌پرسند، لذا ما در این در مورد مراقبت های بعد از لیپوماتیک صحبت کرده و نکاتی را در مورد دوران بهبودی و مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم به شما ارائه خواهیم داد.

لیپوماتیک چیست ؟

لیپوماتیک و پیکرتراشی بر خلاف روش لیپوساکشن کلاسیک (تخلیه چربی) با دستگاه ویبره‌ای به نام لیپوماتیک انجام می‌شود. این فرایند، روند شکل دادن به بدن با گرفتن ذخایر چربی ناخواسته با لوله و دستگاه وکیوم است. این روش را می‌توان در قسمت‌های بالای بدن، سینه، شکم، باسن، لگن، ساق پا، کاسه زانو، قسمت داخلی ساق، مچ پا، چانه، گونه‌ها و ناحیه گردن اعمال کرد. برای اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله‌ی ” لیپوماتیک چیست ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

حذف چربی به روش لیپوماتیک، بدون درد، مورد تأیید FDA و قابل اعتماد است. دستگاه لیپوماتیک ثابت کرده است که یکی از مطمئن‌ترین دستگاه‌هایی است که امکان از بین بردن دقیق و با حجم بالای چربی را در تمام نواحی بدن فراهم می‌کند. لیپوماتیک با از بین بردن چربی اضافی و فرم دادن به بدن، به عنوان بهترین روش جراحی زیبایی در جهان توسط دانشگاهیان به رسمیت شناخته شده است. این فرایند با ترمیم پوست پس از حذف چربی اضافی، باعث سفت شدن پوست نیز می‌شود.

چند ساعت پس از لیپوماتیک، می‌توان به راحتی به خانه رفت و در همان روز به سر کار خود بازگشت. در صورتی که در چندین قسمت بدن استفاده شود، بیمار ممکن است برای مدت کوتاهی نیاز به استراحت داشته باشد. بعد از 2 روز می‌توان به راحتی زیر دوش حمام کرد. کبودی، نفخ، درد، سوزش و بی حسی در نواحی تحت درمان در این فرایند، کمتر از روش‌های دیگر است. لازم به ذکر است که کبودی‌ها در عرض چند روز از بین رفته و تورم زودتر فروکش می‌کند.

این کار با بی حسی موضعی امکان‌پذیر می‌باشد و همچنین چون در جراحی‌های ترکیبی بسیار ایمن است، به طور مکرر از آن استفاده می‌کنیم.

با استفاده از این روش ایمن‌تر و راحت‌تر، اکنون به راحتی می‌توان از شر چربی‌های ناخواسته خلاص شد.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک

بخاطر داشته باشید قبل از هر چیزی برای دست یابی به نتیجه بهتر به دنبال یک پزشک متخصص و با تجربه باشید. ما در مقاله‌ی ” بهترین دکتر لیپوماتیک تهران ” به روش های انتخاب پزشک پرداخته‌ایم.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

بسیاری از افراد می‌پرسند که مراقبت های بعد از لیپوماتک چیست و چگونه می‌توان دوران بهبودی را سرعت بخشید؛ شما نباید برای بهبودی خود عجله کنید، اما کارهای خاصی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به روند بهبود طبیعی بدن خود انجام دهید. در این جا برخی از مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک لیست شده است.

֎ رژیم غذایی مناسب

یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از لیپوماتیک، تغذیه مناسب است. حتی اگر کاملاً سالم باشید، جراحی برای بدن شما سخت است. درمان مناسب نیاز به تغذیه خوب دارد. شما می‌توانید قبل از جراحی خود، وعده‌های غذایی سالمی تهیه کنید؛ زیرا احتمالاً تمایلی به آشپزی ندارید. حتماً به طور منظم غذا بخورید.

مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا به بهبودی و کاهش التهاب کمک کند. مصرف پروتئین به مقدار زیاد بسیار مهم است و به بازیابی و ریکاوری بدن کمک می‌کند. غذاهایی مانند سینه مرغ، ماهی بدون چربی، حبوبات و آجیل مصرف نمایید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالعه‌ی مقاله‌ی ” رژیم بعد از لیپوماتیک ” را مطالعه نمائید.

֎ هیدراته بمانید

بعد از عمل مقدار زیادی آب بنوشید. هیدراتاسیون جزء کلیدی بهبودی موفق و یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از لیپوماتیک است. در صورت نیاز می‌توانید آب خود را با میوه تازه دم کنید.

֎ استراحت کنید

آرام گرفتن و خواب کافی در چند هفته اول پس از جراحی بهترین راه برای کمک به بهبودی بدن شما است.

֎ از باشگاه رفتن پرهیز کنید

یافتن تعادل مناسب بین حرکت کافی و حرکت زیاد می‌تواند بسیار دشوار باشد. در حالی که برای تقویت جریان خون باید تحرک داشته باشید، حرکت بیش از حد باعث کاهش سرعت بهبودی شما می‌شود و شما را در معرض آسیب یا عفونت قرار می‌دهد.

صرف نظر از اینکه در چند ناحیه درمان لیپوماتیک انجام داده‌اید، باید حداقل چهار تا شش هفته از باشگاه دور شوید.

֎ به آرامی پیاده روی کنید

در حالی که ورزش در دوران ریکاوری توصیه نمی‌شود، حرکت سبک در واقع می‌تواند به سرعت بخشیدن به بهبودی بدن شما کمک کند. پیاده‌روی کوتاه راهی عالی برای حرکت بدون فشار آوردن به بدنتان است.  

برخی از بیماران پس از عمل جراحی پلاستیک خود عوارضی را تجربه می‌کنند؛ زیرا بیش از حد کم تحرک هستند. حتی اگر نمی‌توانید بیش از حد به خودتان فشار بیاورید، باید حرکت کنید. ثابت ماندن خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد و در صورت عدم تشخیص و درمان می‌تواند کشنده باشد.

در صورت امکان، سعی کنید ساعتی یک بار بایستید و در خانه حرکت کنید، بدن شما در دراز مدت برای این کار از شما تشکر خواهد کرد!

֎ از کسی کمک بگیرید

در صورت امکان، باید از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که در فعالیت‌هایی مانند نظافت، مراقبت از کودکان خردسال یا انجام امور خانه به شما کمک کند. احتمالاً تا چند هفته پس از جراحی نمی‌توانید فرزندان خود را بلند کنید و انجام کارهای خانه شما را خسته ‌کند.

֎ به سیگار نه بگویید

سیگار کشیدن و سایر اشکال نیکوتین در هر زمانی مضر هستند. با این حال، این در طول بهبودی شما خطرناک‌تر می‌شود. استفاده از نیکوتین جریان خون شما را محدود می‌کند و این می‌تواند روند بهبودی را طولانی کرده و شما را در معرض خطر عفونت قرار دهد.

֎ از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید

در حالی که ممکن است بخواهید پس از لیپوماتیک، لباس‌هایی را انتخاب کنید که برای نشان دادن خطوط جدیدتان مناسب‌تر باشند، لباس‌های گشاد تا زمانی که در دوران نقاهت هستید و هنوز در حال بهبودی هستید بهتر است. بلافاصله پس از جراحی، یک لباس فشرده سازی مخصوص و متناسب به شما ارائه می‌شود. از پزشک خود و یا تیم جراحی در مورد نحوه پوشیدن آن و اینکه چند وقت یکبار می‌توانید آن را دربیاورید، بپرسید.

֎ محل را ماساژ بدهید

یکی از مراقبت های بعد از لیپوماتیک، ماساژ است؛ برای لیپوماتیک، ماساژ تخلیه لنفاوی به طور قابل توجهی تورم را کاهش می‌دهد. لنفاوی سومین سیستم بعد از شریان‌ها و سیاهرگ‌ها است که مسئول تخلیه آب کهنه و مواد زائد را بر عهده دارد. یک ماساژور آموزش‌دیده می‌تواند مایع اضافی ناشی از تورم را برای تقویت و تسریع بهبودی مدیریت کند یا این که می‌توانید از پزشک خود بخواهید تا تکنیک‌های ساده ماساژ را به شما نشان دهد تا خودتان این کار را انجام دهید. در زیر تکنیک ساده یک ماساژ معمولی و مناسب را آموزش داده‌ایم:

 • تمرکز روی سطح پوست است. این یک ماساژ بافت عمیق نیست، بنابراین مطمئن شوید که لمس شما سبک است و زیاد فشار نمی‌آورید.
 • پوست را بکشید، از مالش آن خودداری کنید. این کار باعث تحریک عروق لنفاوی زیر پوست می‌شود.
 • به آرامی در جهت جریان سیستم لنفاوی حرکت کنید، به‌عنوان‌مثال. مچ به شانه، مچ پا تا زانو.
 • هنگام انجام این کار، شانه، گردن، بازو یا دست خود را تحت فشار قرار ندهید. همچنین توصیه می‌شود در صورت وجود عفونت در ناحیه‌ای که دارای تورم است از ماساژ خودداری کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.
مراقبتهای بعد از لیپوماتیک شکم

֎ از دستورالعمل‌های پزشک خود پیروی کنید

هر بیماری با بیمار دیگر فرق دارد و پزشک شما با توجه به شرایطتان دستورالعمل‌هایی را برای شما تجویز می‌کند که باید تا بهبودی کامل به آن‌ها پایبند بمانید.

پزشک به شما می‌گوید که چه زمانی می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید و به سؤالات زیر پاسخ می‌دهد:

 • چه زمانی می‌توانم دوش بگیرم؟
 • چه زمانی می‌توانم رانندگی کنم؟
 • چه مدت باید مرخصی بگیرم؟
 • چه زمانی می‌توانم به باشگاه برگردم؟

نکات اضافی برای مراقبت های بعد از لیپوماتیک

در زیر نکات اضافه‌تری برای مراقبت های بعد از لیپوماتیک و بهبودی بیشتر ذکر شده است:

 • از مصرف غذاهای پرچرب خودداری کنید. همچنین ورزش را ترک نکنید.
 • پس از عمل چند ساعت استراحت در منزل لازم است. همچنین در خانه به آرامی راه بروید تا مانع از لخته شدن خون در بدن شوید.
 • برای جبران مایعات از دست رفته بدن استفاده از مایعات (غیر الکلی) توصیه می‌شود.
 • سیگار را ترک کنید؛ حداقل چند هفته قبل و بعد از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • از مصرف غذاهایی که باعث یبوست می‌شوند، خودداری کنید.
 • نمک را از غذاهای خود حذف کنید.
 • به طور منظم از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • به مدت یک هفته از ورزش و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • برای چند روز از نشستن روی صندلی خودداری کنید.
 • تورم در ناحیه عادی است که پس از یک ماه کاهش یافته و پس از سه ماه کاملاً برطرف می‌شود.
 • پس از جراحی و رفع اثر بیهوشی، ممکن است درد داشته باشید که می‌توانید از مسکن معمولی برای رفع درد استفاده کنید.
 • تا زمانی که بخیه دارید، از رفتن به سونا، جکوزی، دریا، استخر یا مکان‌های دیگری که احتمال آلودگی وجود دارد خودداری کنید.

اهمیت لباس‌های فشرده مخصوص پس از لیپوماتیک

برآمدگی‌ها و توده‌ها در محل پس از لیپوماتیک طبیعی و رایج هستند و همیشه نمی‌توان از آنها جلوگیری کرد، حتی با مراقبت های بعد از لیپوماتیک. لباس‌های فشرده برای تشویق پوست به انطباق بر روی بدن جدید ضروری هستند. این لباس‌ها همچنین جریان خون سالم را برای کاهش موارد زیر افزایش می‌دهند:

 • درد
 • تورم
 • مایع اضافی
 • توده

پس از عمل لیپوماتیک به مدت 1 تا 2 هفته باید لباس فشرده را در روز و شب پوشید. پس از آن، توصیه می‌کنیم حداقل دو هفته دیگر به پوشیدن آن در شب ادامه دهید. فشرده سازی به کاهش تورم کمک کرده و به بدن شما کمک می‌کند تا مایعات اضافی را از این روش جذب کند. این فشار اضافی از لباس همچنین می‌تواند توده‌ها را کاهش دهد زیرا مایع به درستی از بدن خارج می‌شود.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک شکم

مزایای استفاده از لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌ها

در زیر برخی از مهم‌ترین مزیت‌های روش لیپوماتیک نسبت به روش‌های دیگر آورده شده است:

 • روند بهبود سریع‌تر از سایر روش‌های لیپوساکشن و حذف چربی
 • استخراج یکنواخت چربی از تمامی مناطق
 • در این روش که باعث افزایش میزان کلاژن زیر پوست می‌شود، افتادگی پوست به حداقل می‌رسد.
 • بافت‌های حساس مانند اعصاب و عروق آسیب نمی‌بینند.
 • این یک روش راحت و موفق است.
 • از بین بردن سلولیت در ناحیه باسن در روش‌های دیگر موفقیت‌آمیز نیست در حالی که روش لیپوماتیک فوق‌العاده موفق است.
 • تضمین بازگشت سریع به زندگی عادی با حداقل خطر و عوارض جانبی
 • افرادی که پوست آنها حساس یا برای بیهوشی عمومی نامناسب است نیز می‌توانند لیپوساکشن را انجام دهند.
 • درمان با بی حسی موضعی در مدت زمان کوتاه
 • افتادگی در ناحیه‌ای که چربی گرفته می‌شود به حداقل کاهش می‌یابد.

سخن پایانی

لیپوماتیک می‌تواند زندگی بسیاری از افراد را تغییر دهد. این روش می‌تواند راهی عالی برای افزایش اعتماد به نفس شما باشد و به شما کمک کند از ظاهر خود احساس شادی بیشتری داشته باشید. دانستن اینکه چه چیزی را باید در طول دوره بهبودی انتظار داشته باشید می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بهتری برای انجام لیپوماتیک بگیرید و از سفر به سمت بدنی باریک‌تر و کانتورتر لذت ببرید.

با این حال، باید قبل از تصمیم گیری از عوارض جانبی و مراقبت های بعد از لیپوماتیک آگاه باشید. در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در مورد مراقبت های بعد از لیپوماتیک شکم صحبت کرده و نکاتی را در مورد مراقبتهاي بعد از عمل ليپوماتيك و بهبودی سریع‌تر و راحت‌تر ارائه دادیم. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها