همه چیز در رابطه با جراحی پلاستیک سوختگی

جراحی پلاستیک سوختگی گزینه‌ای مناسب برای از بین بردن آثار و جای زخم سوختگی است. با پیشرفت علم پزشکی روش‌های جراحی پلاستیک جای سوختگی نیز به صورتی متنوع و به روز در اختیار بیماران قرار داده شده است. با مراجعه به کلینیکی معتبر و جراحی حاذق و مجرب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که حتی قدیمی‌ترین زخم‌های سوختگی نیز می‌توانند به‌وسیله جراحی پلاستیک سوختگی از بین بروند. در این مقاله همراه ما باشید تا بهترین روش‌ها را به شما معرفی کنیم.

گزینه‌های عمل جراحی پلاستیک سوختگی

اگر زخم شما شدید است، ممکن است قبل از عمل جراحی پلاستیک سوختگی مجبور به دبریدینگ شوید. دبریدینگ یعنی برداشتن بافت مرده.

پس از انجام این کار، چندین نوع درمان زخم وجود دارد که جراح پلاستیک شما ممکن است پیشنهاد دهد:

֎ پیوند پوست

این روش اغلب برای جراحی پلاستیک جای سوختگی استفاده می‌شود. پوست از یک ناحیه از بدن برداشته شده و به ناحیه دیگر پیوند زده می‌شود. دو نوع پیوند پوستی وجود دارد: گرافت‌های ضخیم که در آن فقط چند لایه از پوست خارجی پیوند زده می‌شود و گرافت‌های تمام ضخیم که تمام درم را درگیر می‌کنند. معمولاً جای زخم دائمی وجود دارد که قابل توجه است.

در طول پیوند پوست برای جراحی پلاستیک جای سوختگی ، یک ابزار مخصوص برش پوست به نام درماتوم پوست را از ناحیه ای (محل اهداکننده) که معمولاً توسط لباس هایی مانند باسن یا قسمت داخلی ران پنهان شده است، جدا می‌کند. پس از برداشتن، پیوند روی ناحیه ای که نیاز به پوشش دارد قرار می‌گیرد و با یک پانسمان و چند بخیه در جای خود ثابت می‌شود. محل اهداکننده نیز با یک پانسمان پوشانده شده است تا از بروز عفونت جلوگیری شود. زمان بهبودی از پیوند پوست با ضخامت تقسیم شده معمولاً نسبتاً سریع است و اغلب کمتر از 4 هفته است. برای بیماران پیوند پوست با ضخامت کامل، زمان بهبودی چند هفته بیشتر است. علاوه بر بیماران سوختگی، پیوند پوست را می توان در بازسازی سینه یا بینی و برای نواحی وسیع تروما، از دست دادن پوست به دلیل عفونت و حذف سرطان های بزرگ پوست نیز استفاده کرد.

جراحی پلاستیک جای سوختگی

قبل از هر چیزی بخاطر داشته باشید که انتخاب جراح بسیار حائز اهمیت است زیرا علاوه بر نتیجه بهتر عوارض کمتری را نیز برای شما به دنبال خواهد داشت. برای این انتخاب مطالعه مقاله ” بهترین جراح پلاستیک ” را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

֎ میکروسرجری

میکروسرجری همانطور که امکان اتصال مجدد انگشت قطع شده یا پوست های جدا شده را فراهم می‌کند برای ترمیم جای سوختگی نیز مناسب است. به بیان ساده، این روشی است که در آن جراح از یک میکروسکوپ برای کمک به جراحی در روش‌های ترمیمی استفاده می‌کند. با استفاده از میکروسکوپ، جراح در واقع می تواند رگ های خونی یا اعصاب ریز را بدوزد و به آنها اجازه دهد اعصاب و شریان های آسیب دیده را ترمیم کنند. این ممکن است روشی برای تسکین فلج صورت یا بازسازی سینه نیز باشد. میکروسرجری برای جراحی پلاستیک جای سوختگی اغلب با سایر روش‌های جراحی مانند روش فلپ آزاد استفاده می‌شود.

֎روش فلپ آزاد (فری فلپ)

عمل فلپ آزاد اغلب در حین بازسازی سینه یا پس از جراحی برای برداشتن سرطان سر یا گردن انجام می‌شود. اما به عنوان جراحی پلاستیک جای سوختگی نیز نتیج مثبتی را ارئه می دهد. در طول عمل، عضله، پوست یا استخوان همراه با خون اصلی از یک ناحیه از بدن (محل اهداکننده) به محل جراحی منتقل می‌شود تا آن ناحیه بازسازی شود. این روش اغلب شامل استفاده از میکروسرجری است. بهبود محل جراحی می تواند کند باشد و نیاز به مراقبت مکرر از زخم دارد. بهبودی کامل ممکن است شش تا هشت هفته یا بیشتر طول بکشد.

֎ انبساط یا کشیدگی بافت پوست

 انبساط بافت یک روش پزشکی برای عمل جراحی ترمیمی سوختگی است که بدن شما را قادر می‌سازد تا پوست اضافی را برای استفاده در روش‌های بازسازی «رشد» کند. این کار با قرار دادن ابزاری به نام “بالون منبسط کننده” در زیر پوست نزدیک ناحیه ای که نیاز به ترمیم دارد، انجام می‌شود. با گذشت زمان، این بالون به تدریج با محلول نمکی (آب نمک) پر می‌شود و به آرامی باعث کشیده شدن و رشد پوست می‌شود، تقریباً به همان روشی که پوست زنان در دوران بارداری کشیده می‌شود.

هنگامی‌که پوست اضافی به اندازه کافی رشد کرد، سپس برای اصلاح یا بازسازی قسمت آسیب دیده بدن استفاده می‌شود. این روش به ویژه برای بازسازی سینه رایج است.

در عمل جراحی ترمیمی سوختگی ، انبساط بافت مزایای زیادی دارد زیرا رنگ و بافت پوست تقریباً با ناحیه مورد نیاز مطابقت دارد و جای زخم کمی وجود دارد زیرا پوست از ناحیه ای به ناحیه دیگر برداشته نمی شود. عیب اصلی انبساط بافت طول عمل است که می تواند تا چهار ماه نیز طول بکشد. در این دوره با بزرگ شدن بادکنک، برآمدگی زیر پوست نیز همراه با آن رشد می‌کند. این برآمدگی ممکن است برای بیمار بازسازی سینه مطلوب باشد. با این حال، برای بیمارانی که تحت این روش برای ترمیم پوست سر قرار می‌گیرند، برآمدگی ممکن است به طرز ناراحت کننده ای قابل توجه باشد.

بعد از عمل جراحی پلاستیک سوختگی چه اتفاقی می افتد؟

برای هر عمل جراحی ترمیمی سوختگی که شامل برداشتن و پیوند پوست می‌شود، بسیار مهم است که دستورالعمل ها و توصیه های کلی مراقبت از زخم خود را پس از اعزام به خانه دنبال کنید.

عمل جراحی ترمیمی سوختگی

فعالیت روزانه بعد از عمل جراحی پلاستیک سوختگی

به یاد داشته باشید، زمانی که بعد از جراحی زیبایی به خانه باز می‌گردید، سطح انرژی شما نسبت به زمانی که در بیمارستان بودید کاهش می‌یابد. بیماران اغلب گزارش می دهند که در خانه نسبت به زمانی که در بیمارستان هستند، خسته تر بوده و به راحتی به خواب می روند. ممکن است تنظیم یک روال منظم برای شما مفید باشد، اما به یاد داشته باشید که با خودتان همگام باشید. اگر خسته هستید، زمانی را به استراحت اختصاص دهید. زیاده روی نکنید.

تغییرات پوستی بعد عمل جراحی پلاستیک سوختگی

برای بهبودی بعد از عمل جراحی ترمیمی سوختگی یا زخم صبور باشید! با ادامه بهبودی، متوجه تغییراتی در رنگ، ظاهر و احساس پوست خود در محل جراحی خواهید شد. شما همچنین ممکن است متوجه بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن یا حداقل احساس در اطراف برش های خود شوید. این طبیعی است. این احساسات طی چند ماه آینده بهبود خواهند یافت.

پرفیوژن و گردش خون پس از عمل جراحی پلاستیک سوختگی

پس از جراحی زیبایی، نظارت بر پرفیوژن (گذر مایع) و گردش خون در محل زخم بسیار مهم است. از پوشیدن لباس هایی که اطراف زخم شما را منقبض می‌کند یا بر آن فشار می آورد، خودداری کنید. همچنین، پزشک ممکن است دستورالعمل های بیشتری را برای کمک به گردش خون در زخم به شما توصیه کند.

علائم عفونت عمل جراحی پلاستیک سوختگی

علائم عمل جراحی پلاستیک سوختگی زیر نشان می دهد که ممکن است عفونت در محل جراحی وجود داشته باشد. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • جوش ها یا تاول های سفید در اطراف خطوط برش.
 • افزایش قرمزی، حساسیت یا تورم محل جراحی.
 • تخلیه از خط برش. گاهی اوقات، مقدار کمی مایع خونی یا شفاف با رنگ زرد ممکن است تخلیه شود. در صورت تداوم یا تغییر قوام به پزشک خود اطلاع دهید.
 • افزایش قابل توجه یا ناگهانی دردی که با داروی مسکن تسکین نمی‌یابد.

شما ممکن است برخی دیگر از علائم عمومی تر عفونت عمل جراحی پلاستیک سوختگی را تجربه کنید که نیاز به درمان پزشکی دارند.

در صورت مشاهده هر یک از علائم عفونت زیر، مهم است که در اسرع وقت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

 • افزایش مداوم دمای بدن بیش از 37 درجه (دمای خود را هر روز، هر روز در یک زمان مشخص اندازه بگیرید)
 • عرق یا لرز
 • بثورات پوستی
 • گلو درد یا خراش یا درد هنگام بلع
 • تخلیه سینوس، احتقان بینی، سردرد، یا حساسیت در امتداد استخوان گونه فوقانی
 • سرفه مداوم، خشک یا مرطوب که بیش از دو روز طول بکشد
 • لکه های سفید در دهان یا روی زبان شما
 • حالت تهوع، استفراغ یا اسهال.
 • مشکل در ادرار کردن: درد یا سوزش، اصرار مداوم یا تکرر ادرار
 • ادرار خونی، کدر یا بدبو
هزینه جراحی پلاستیک سوختگی قدیمی

هزینه جراحی پلاستیک سوختگی قدیمی

اگر دچار سوختگی پوست شده اید و قصد دارید برای ترمیم جای سوختگی پوست، عمل جراحی پلاستیک سوختگی انجام دهید احتمالا برای شما این سوال پیش آمده که هزینه جراحی پلاستیک سوختگی قدیمی چقدر است؟ برای اینکه میزان هزینه جراحی پلاستیک سوختگی قدیمی تعیین گردد، ابتدا لازم است که به پزشکی مجرب مراجعه کنید. ایشان با بررسی مدت زمانی که از زخم گذشته است، با بررسی بافت پوست و سن شما، محیط ناحیه درگیر شده و همچنین شدت تخریب و سوختگی پوست هزینه عمل جراحی پلاستیک سوختگی قدیمی و جدید شما را تعیین می‌کند. بنابراین نمی توان دقیق اعلام کرد که هزینه جراحی پلاستیک جای سوختگی در چه بازه ای قرار دارد.

سخن پایانی

پیشرفت علم و تکنولوژی پزشکی منجر گردیده است که دستگاه‌ها، ابزارها و روش‌های جدید و متنوعی برای جراحی پلاستیک سوختگی ابداع شود و عوارض جراحی پلاستیک سوختگی را به حداقل رسانده و کار را برای پزشکان آسان‌تر کند.

با استفاده از انواع روش‌های مدرن و به روز جراحی پلاستیک سوختگی می‌توانید به راحتی از جای زخم سوختگی قدیمی را ترمیم کنید. برای شروع، بهتر است به کلنیکی معتبر مراجعه کنید و پس از بررسی سوابق کاری جراح و رضایت مراجعه کنندگان، با ایشان مشورت نمائید. دکتر رجب پور متخصص جراحی عمومی و دارای فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در خدمت شما عزیزان می‌باشد.

شما همچنین می‌توانید سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات زیر همین مقاله با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

3.1 9 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا
رضا
2 ماه قبل

با سلام من جای سوختگی قدیمی حدود چهل سال پیش روی صورتم دارم خواستم ببینم هزینه جراحی چند در میاد؟