عمل بینی که به آن رینوپلاستی هم گفته می‌شود از جمله رایج‌ترین و پرطرفدارترین اعمال جراحی محسوب می‌شود که افراد برای زیباتر شدن ظاهر خود دست به این عمل جراحی می زنند.
در طی عمل جراحی بینی ، پزشک با جراحی و تغییر استخوان‌ها و غضروف‌های بینی سعی می‌کند ظاهر فرد را مطلوب‌تر سازد. در واقع عمل زیبایی بینی راهکاری مناسب و مطمئن برای بهتر شدن ظاهر افراد است که پس از تغییر ظاهر، فرد اعتماد به نفس مجددی به دست می آورد.
هم‌چنین برای رفع مشکلات تنفسی و بهبود نواقص در ناحیه بینی به کار برده می‌شود. در ادامه به صورت مبسوط عمل زیبایی بینی را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

رینوپلاستی

تاریخچه عمل زیبایی بینی :

جراحی زیبایی بینی در طول زمان تحول زیادی پیدا کرده است و مسلما در ابتدا از چنین پیشرفتی برخوردار نبوده است. طبق شواهد موجود قدمت آن به حدود هزار سال پیش می رسد.

شواهد تاریخی نشان می‌دهد نخستین کشوری که در آن عمل جراحی بینی انجام شد هند قدیم بوده است. زیرا در آن زمان در میان مردم این کشور مرسوم بوده است افرادی که به عمل دزدی دست می زدند برای مجازات آن‌ها نوک بینی و یا تمام بینی‌شان بریده می‌شد. از این رو فردی که نامش سوشروتا بود با کمک پوست پیشانی به ترمیم بینی این افراد می‌پرداخت.

پس از آن زمان و در قرن 16 میلادی جراحی ایتالیایی برای افرادی که بینی آن‌ها در جنگ و … از دست می رفت، پوست بازوی آن‌ها را به ناحیه بینی پیوند می زد تا از این طریق پوست پیوند زده شده جریان خون را به بینی برساند.

با این که این عمل در نگاه مردم عملی خشن محسوب می‌شد اما در آن دوران زمینه تحول شگرفی در جراحی بینی فراهم شد. حتی به باور بسیاری از مردم این جراح ایتالیایی لقب پدر جراحی بینی در جهان را دارد.

تاریخچه عمل جراحی بینی به روش مدرن

تاریخچه عمل جراحی بینی به روش مدرن به قرن 19 برمی‌گردد. در این قرن در شهر نیویورک پزشکی آمریکایی به نام جان اورلاندو رو که تخصص گوش و حلق و بینی را داشت توانست نخسین عمل جراحی بینی را به روش مدرن در دنیا انجام دهد. زیرا تا آن روز تمام افرادی که بینی خود را جراحی می‌کردند به دلیل بریدگی یا قطع شدن بینی خود بوده است.

اما این پزشک آمریکایی برای افرادی که به دلیل نامناسب بودن و ظاهر بد بینی خود دچار از دست دادن اعتماد به نفس شده بودند و قادر نبودند در میان مردم سرشان را بلند کنند کمک کرد که اعتماد به نفشان را مجددا کسب کنند.

سپتوپلاستی :

اگر عمل زیبایی بینی متمرکز بر زیباتر شدن ظاهر بینی نباشد و بر درمان بینی فرد تمرکز داشته باشد، اصطلاحا به آن سپتوپلاستی گفته می‌شود.
به عبارتی در جراحی سپتوپلاستی مشکلات و ناراحتی‌های بینی همانند انحراف تیغه میانی بینی، پولیپ بینی، کج بودن بینی، اختلالات و ناراحتی‌های تنفسی و …. درمان می‌شود. می‌توان گفت سپتولاستی بر درمان اختلالات ناحیه بینی می‌پردازد و کم‌تر به جنبه زیبایی آن توجه دارد.

تاثیر جراحی بینی در زیبایی :

به طور کلی جراحی بینی می‌تواند آثار مفیدی را در ظاهر و زیبایی فرد ایجاد کند. از جمله این آثار مفید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با عمل جراحی بینی می‌توان اندازه بینی را تغییر داد. زیرا بسیاری از مراجعین از داشتن بینی‌های بزرگ خود احساس رضایت ندارند.
 • برخی از افراد دچار قوز بینی هستند. از این رو تاثیر جراحی بینی را می‌توان در از بین بردن قوز بینی هم مشاهده کرد.
 • از دیگر آثار آن در زیبایی فرد می‌توان به تغییر اندازه سوراخ‌های بینی اشاره کرد. زیرا در برخی از افراد سوراخ‌های بینی گشاد بوده و ظاهر نامطلوبی را به فرد می‌دهد.
 • اثر مطلوب دیگر جراحی رینوپلاستی آن است که این عمل بینی‌های استخوانی و گوشتی را که ظاهر نسبتا نامناسبی دارد را تغییر می‌دهد و با این تغییر بینی فرد زیباتر شده و تعادل در اعضای صورت ایجاد می‌شود.
 • به عنوان آخرین تاثیر آن در زیبایی می‌توان به رفع انحراف و پولیپ بینی اشاره کرد که از این طریق افرادی که دچار این مشکل هستند به راحتی با عمل زیبایی بینی می‌توانند از این مشکلات رها شوند.

انواع مدل‌های عمل زیبایی بینی :

به طور کلی جراحی  زیبایی بینی با توجه به میزان تاثیری که روی بینی بر جای می‌گذارد به سه نوع کلی تقسیم می‌شود. در ادامه به معرفی مختصری از هر یک می‌پردازیم.

֎ عمل زیبایی بینی طبیعی :

عمل بینی طبیعی به منظور رفع نواقص ظاهری بینی انجام می‌شود که در عین حال، حالت طبیعی بینی هم حفظ می‌شود. این عمل جراحی بینی بیشتر در میان مردان متداول است. با این نوع جراحی مشکلات تنفسی بینی رفع شده و اگر عیوبی در بینی وجود داشته باشد از بین می‌رود.

֎ عمل زیبایی بینی فانتزی :

هدف از عمل بینی فانتزی کوچک‌تر کردن اندازه بینی است. برای انجام این عمل، داشتن تخصص و تجربه کافی برای جراح امری ضروری است. زیرا این عمل حساس بوده و با کوچک‌تر شدن اندازه بینی، ممکن است فرد دچار مشکلات تنفسی هم شود. از سوی دیگر هم وقتی سایز بینی کوچک‌تر شود و نوک بینی بالاتر برود، زاویه میان لب و بینی هم تغییر می‌یابد. زیرا در صورت زیاد شدن این زاویه، بینی فرد اصطلاحات خوکی می‌شود که هم ظاهر نامطلوبی را خواهد داشت و هم ناراحتی‌های تنفسی را به دنبال دارد.

֎ عمل جراحی بینی نیمه فانتزی :

عمل جراحی بینی بین دو عمل گفته شده قرار می‌گیرد و ویژگی‌های هر دو را به نوعی با خود دارد. به این صورت که با این عمل هم بینی شما به شکل طبیعی درخواهد آمد و هم این که‌اندکی خمیدگی را روی بینی خود خواهید دید.
به گونه‌ای که ظاهر بینی شما نشان از عمل زیبایی را دارد. امروزه جراحی بینی نیمه فانتزی در میان مردم و به ویژه خانم‌ها بیشتر مورد استقبال و توجه واقع شده است.

عمل زیبایی بینی برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که رضایت چندانی از بینی خود ندارند.
 • افرادی که حس می‌کنند با گذشت سن بینی شان در حال تغییر است و از این تغییر ناراضی هستند.
 • افرادی که بینی آن به نوعی بدفرم است و خواستار اصلاح و بهبود آن هستند.
 • افرادی که در سن مناسب برای عمل بینی قرار دارند. البته برای این عمل سن فرد هم باید به حدود 17 یا 18 سالگی برسد تا بینی آن‌ها به رشد و تغییر کامل رسیده باشد.

عمل زیبایی بیینی برای چرا افرادی نامناسب است؟

 • افرادی که از بینی خود انتظارات غیر واقعی دارند.
 • افرادی که بینی آن‌ها پوست یا غضروف بسیار ضعیفی داشته و ساختار آن کامل نشده است.
 • افرادی که از طرف شخص دیگری وادار به این جراحی می‌شوند.
 • افرادی که در سن مناسب عمل زیبایی بینی قرار ندارند. سن مناسب برای این عمل  بین 18 تا 40 است.
 • افرادی که انتظار دارند با انجام عمل، به یک بینی بی عیب و نقص و ایده آل دست یابند.
 • افرادی که بدن آن‌ها به نوعی بدشکل بوده و یا از نظر روحی و روانی دچار اختلال هستند.
 • افرادی که با اینکار می خواهند شبیه سلبریتی‌ها و افراد معروف شوند.
 • افرادی در یک برهه حساس زندگی به سر می‌برند.

اقدامات و مراقبت های پیش از انجام عمل بینی

به منظور انجام رینوپلاستی باید اقداماتی را پیش از آن انجام دهید. در زیر به این اقدامات اشاره شده است.

 • دو هفته پیش از انجام عمل  از مصرف قرص هایی که سبب بیشتر شدن خون‌ریزی می‌شود خودداری کنید. قرص های مسکنی همانند پروفن و آسپرین از جمله قرص هایی هستند که سبب افزایش خون‌ریزی می‌شوند.
 • به مدت دو هفته تا پیش از انجام عمل، باید مصرف دخانیات همانند سیگار را به حداقل ممکن رسانده و حتی از مصرف آن خودداری کنید.
 • به هنگام نزدیک شدن به زمان عمل، به سلامتی خود بیشتر توجه نشان دهید تا دچار بیماری‌هایی همانند سرماخوردگی نشوید. در صورت مبتلا شدن به سرماخوردگی باید عمل جراحی بینی را به زمان دیگری موکول کنید.
عمل جراحی زیبایی بینی

در روز عمل کدام رژیم غذایی مناسب است؟

در روز عمل فرد بیمار باید از خوردن برخی از غذاها خودداری کرده و برخی دیگر از غذاها را باید استفاده کند. غذاهایی که باید از آن‌ها پرهیز کند شامل سیب زمینی پخته، غذاهای سفت، سبزیجات آب پز، سوپ، غذاهای تند و فلفلی و غذاهای دیرهضم است.
علاوه بر این میوها و آب میوه هایی حاوی اسید همانند پرتقال و آب پرتقال را نیز نباید استفاده کند. پس از عمل هم در روزهای نخست باید نوشیدنی‌هایی همانند آب آناناس، آب انبه و آناناس پوره شده را مصرف کند که سبب تسریع در بهبود زخم‌های جراحی می‌شود.

عوارض بلندمدت رینوپلاستی :

عمل زیبایی بینی همانند سایر اعمال جراحی عوارضی را به دنبال دارد. که این عوارض می‌تواند کوتاه مدت یا بلندمدت باشد. در زیر به بررسی مهم ترین عوارض بلندمدت عمل زیبایی بینی پرداخته‌ایم.

 • یکی از عوارض شایع عمل رینوپلاستی باقی ماندن آثار زخم و جراحی روی بینی است که در بسیاری از افراد ممکن است جای بخیه ها هم باقی بماند.
 • این نکته را باید بدانیم که این جراحی سبب می‌شود رنگ پوست بینی دچار تغییر شود.
 • از دیگر عوارض بلندمدت آن، خون دماغ شدن فرد در برخی از اوقات است.
 • بی‌حس شدن بینی از عوارض دیگر آن است.
 • انحراف بینی و بروز ناراحتی‌های تنفسی از دیگر عوارض بلندمدتی است که در میان برخی از بیماران مشاهده می‌شود.

اقدامات و مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی :

پس از انجام عمل جراحی بینی هم باید یک سری از اقدامات و مراقبت ها را به عمل آورید تا دوره بهبود ناحیه بینی تمام شود. در زیر به این اقدامات و مراقبت ها اشاره کرده‌ایم.

 • لازم است پس از ترخیص از بیمارستان و در خانه به حالت درازکش استراحت کنید. به این منظور نیاز است زیر سرتان بالشی بگذارید تا سرتان بالاتر از شانه ها باشد.
 • برای محافظت از بینی‌تان که جراحی شده است، جراح بینی شما را گچ می‌گیرد. پس از سپری شدن یک هفته می‌توانید این گچ را بردارید.
 • در طول مدت پانسمان و قرار گرفتن پد پزشکی در بینی، باید تنفس از راه دهان را انجام دهید.
 • سعی کنید از غذاهایی که به شکل مایع یا پوره هستند مصرف کنید. زیرا عمل جویدن با وجود بینی عمل کرده برایتان بسیار دشوار خواهد بود.
 • به هنگام مسواک زدن این کار را به آهستگی انجام دهید تا فشار زیادی به فک و لب بالایی وارد نشود.
 • اگر عینکی هستید باید به مدت یک ماه از زدن عینک خودداری کنید. زیرا عینک زدن سبب وارد شدن فشار روی بینی شما می‌شود و حتی ممکن است در تغییر شکل آن اثر داشته باشد.
 • در مدتی که پانسمان روی بینی شما قرار دارد از ایستاده دوش گرفتن خودداری کنید.
 • به آرامی بخندید و لبخند بزنید تا فشار کم‌تری به ناحیه بینی وارد شود.
 • برای تسریع در بهبود جای زخم و بخیه ها از میوه آناناس استفاده کنید. این میوه هم‌چنین تاثیر قابل توجهی در کم شدن درد و ورم در بدن دارد.
 • چسب روی بینی را به روش صحیحی بچسبانید. اگر نحوه درست آن را نمی دانید از جراح خود بپرسید. زیرا ممکن است در صورت صحیح نچسباندن چسب، بینی شما کج شده و حالت بدی به خود بگیرد.
 • فعالیت های روزمره سنگین مثل ورزش و بلند کردن اجسام سنگین را به مدت سه تا چهار هفته انجام ندهید. پس از این مدت می‌توانید این فعالیت ها را از سر بگیرید.

روش‌های انجام عمل جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی عموما با دو روش جراحی بینی باز و بسته انجام می‌شود. در ادامه به معرفی هر یک و مزایای آن‌ها می‌پردازیم.

جراحی بینی باز :

برای انجام این جراحی ، جراح شکاف‌هایی را در داخل و خارج از سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند تا از این طریق بتوان پوست بینی را از روی استخوان به طور کامل کنار زد.
در روش جراحی بینی باز جراح امکان ایجاد تغییرات بیشتری را روی بینی دارد و میزان دید او نیز به هنگام عمل بهتر می‌شود تا عمل بینی مطلوب‌تری را انجام دهد.
به دلیل کنار زدن پوست بینی زخم‌های عمیقی روی بینی ایجاد می‌شود که پس از عمل این زخم‌ها را می‌توان دید. بهبود زخم‌ها در این روش  به زمان طولانی‌تری نیاز دارد. فرد در این روش دچار درد و تورم به مراتب بیشتری می‌شود تا دوره بهبودی وی به طور کامل سپری شود.

مزایای عمل به روش باز :

 • در این روش امکان مشاهده غضروف بینی به طور کامل وجود دارد. از این رو برای جراح انجام عمل به مراتب راحت تر می‌شود.
 • امکان اعمال تغییرات بیشتر در این روش وجود دارد. به خصوص اگر بینی‌های که نیاز به کوچک شدن بیشتری دارند، این روش مناسب تر است.
 • میزان دقت جراح در این روش  به مراتب بیشتر می‌شود.

جراحی بینی بسته :

در روش جراحی بسته جراح با ایجاد چند شکاف کوچک درون سوراخ‌های بینی، پوست بینی را کنار زده تا بتواند اقدامات تغییر شکل بینی را انجام دهد.
در این روش میزان دید جراح کم می‌شود و از این رو هم نمی‌تواند به قسمت‌های مختلف بینی به طور کامل دسترسی پیدا کند. به این منظور در صورت جراحی بینی بسته باید جراح از تجربه و تخصص بالایی برخوردار باشد تا بتواند نتیجه مطلوب را به دست آورد. روش جراحی بینی بسته عمدتا برای جراحی‌های کوچک و امور جزئی استفاده می‌شود.

جراحی بینی بسته

مزایای عمل بسته :

این روش عمل جراحی بینی مزایایی را با خود دارد که به هر یک مختصرا اشاره کرده‌ایم.

 • برخلاف روش عمل بینی باز، پس از اتمام جراحی آثاری از زخم روی بینی شما دیده نخواهد شد. به این دلیل که شکاف ها و زخم‌ها درون سوراخ‌های بینی وجود دارد و روی بینی اثری از زخم را مشاهده نمی‌کنید.
 • مدت زمان بهبود بینی در این روش در مقایسه با روش جراحی باز با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
 • زمانی که برای عمل جراحی در این روش اختصاص می‌یابد در مقایسه با روش عمل باز کم‌تر است.
 • درد و ورم در این روش نسبت به روش باز کم‌تر است.

انواع بینی :

بینی‌های افراد به دو نوع گوشتی و استخوانی تقسیم می‌شوند. هر یک از این بینی‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و عمل بینی متناسب با هر یک را هم نیاز دارند. در ادامه به بررسی هر یک از این نوع بینی‌ها و عمل جراحی بینی مختص هر یک پرداخته‌ایم.

بینی‌های گوشتی :

بینی‌های گوشتی، بینی‌هایی هستند که پوست آن‌ها ضخیم‌تر و چرب‌تر بوده و بافت استخوانی و غضروف آن‌ها ضعیف‌تر است. بینی‌های گوشتی در ظاهر پهن‌تر بوده و نوک آن‌ها افتاده است.

عمل جراحی بینی گوشتی :

در روش‌هایی که قبلا برای عمل بینی گوشتی انجام می‌گرفت، پس از تراشیدن، غضروف نازک‌تر می‌شد. اما از آن جایی که غضروف این بینی‌ها نرم است، پس از گذشت مدتی مجددا به شکل اولیه باز می‌گشت. این وضعیت به گونه ای بوده است که افرادی که چنین عملی را انجام داده بودند، از نتیجه و تاثیر کار احساس رضایت نمی‌کردند و به گمان آن‌ها هیچ نتیجه مفیدی برای آن‌ها نداشته است.

امروزه برای انجام عمل زیبایی بینی گوشتی غضروف بینی تقویت و ساختار آن فرم‌دهی می‌شود. به طوری که پس از عمل جراحی، بازگشت به حالت اولیه تقریبا غیر ممکن می‌شود. در روش‌های جدید، جراح پس از برداشتن غضروف تیغه میانی بینی، آن را در نوک بینی قرار می‌دهد. زیرا با انجام این روش غضروف بینی قوی‌تر می‌شود و مانع از بازگشت آن به حالت اولیه می‌شود.

اگر پزشک تشخیص دهد لازم است از چربی زیر پوست بینی مقداری را بردارد. این کار سبب شکل‌دهی مطلوب‌تر بینی می‌شود. کم برداشتن چربی زیر پوست بینی سبب می‌شود فرم بینی پس از جراحی ظاهر بدی داشته باشد. اگر هم به میزان زیادی برداشته شود خون رسانی دچار اختلال می‌شود و عوارض بعدی را به دنبال دارد.

از این رو باید جراح بینی میزان متناسبی از چربی زیر پوست بینی را به هنگام جراحی بردارد تا این مشکلات بروز نکند.

بینی‌های استخوانی :

بینی‌های استخوانی پوستی ضخامت کم و نازک دارند. هم‌چنین پوست این بینی‌ها قابلیت انعطاف پذیری داشته و میزان آن متوسط است.
به دلیل نازکی پوست چنین بینی‌هایی، استخوان بینی آشکارا از زیر پوست معلوم است. یکی دیگر از ویژگی‌های ظاهری بینی‌های استخوانی آن است که روی پل چنین بینی‌هایی قوز دیده می‌شود. به لحاظ بافت استخوانی و غضروفی بینی‌های استخوانی بافتی محکم دارند.

عمل جراحی بینی استخوانی :

برای عمل بینی‌های استخوانی می‌توان هم از روش باز و هم از روش بسته استفاده کرد. در عمل بینی‌های استخوانی به روش باز جراح اقدام به ایجاد برش‌هایی روی پره‌ها و تیغه بینی می‌کند تا با این کار جزئیات بینی را بتواند به خوبی و با دقت ببیند. اما برای عمل به روش بسته، برشی روی تیغه بینی انجام نمی‌شود و تنها درون بینی برش‌هایی ایجاد می‌شود.

نکته ای که در عمل بینی استخوانی باید بدان توجه کنیم آن است که اگر بینی استخوان‌ها و غضروف‌های محکم بیشتری داشته باشد رسیدن به نتیجه مطلوب و دلخواه بیشتر خواهد شد.

عمل رینوپلاستی

استفاده از چسب پس از عمل جراحی بینی :

استفاده از چسب روی بینی پس از عمل کمک زیادی به کاهش ورم آن می‌کند. در طی چند هفته نخست پس از عمل رینوپلاستی ورم روی بینی و اطراف نوک آن امری اجتناب‌ناپذیر است.
از این رو چسب زدن روی ورم به کنترل و کاهش آن کمک می‌کند. علاوه بر این چسب می‌تواند سریع‌تر بینی فرد را به شکلی که دلخواه بیمار است برساند.
به طور کلی پزشک به بیمار توصیه می‌کند حداقل تا دو هفته پس از رینوپلاستی چسب روی بینی‌اش بچسباند. چسب زدن می‌تواند هشداری هم برای دیگران باشد که با بینی شما برخورد نداشته باشند و با آن شوخی و هرگونه بی‌احتیاطی نکنند.

تامپون در جراحی زیبایی بینی

تامپون، پنبه یا فیتیلیه در واقع نوعی گاز استریل است که شکلی لوله مانند داشته و پس از آغشته شدن با پماد تتراسایکلین بعد از عمل جراحی بینی استفاده می‌شود. به این صورت که پس از انجام عمل، جراح به طور معمول به منظور جلوگیری از خون‌ریزی تامپون را در دورن بینی می‌گذارد.
هم‌چنین تامپون به تیغه بینی کمک می‌کند حالت صاف به خود بگیرد. برای راحت خارج کردن و تعویض تامپون، یک نخ به آن وصل است. در برخی از تامپون‌ها لوله‌ای پلاستیکی وجود دارد که تنفس راحت‌تر انجام شود.

انواع تامپون‌ها :

تامپون‌ها انواع مختلفی دارند که بسته به تشخیص پزشک و نیازی که بیمار دارد استفاده می‌شود. در زیر به معرفی مختصر هر یک از آن‌ها پرداخته‌ایم.

 • تامپون‌های لوله دار

به دلیل اشغال فضای داخل بینی با تامپون، به منظور باز شدن راه تنفس و راحتی نفس کشیدن بیمار، طراحان، تامپون‌هایی را تولید کردند که درون خود لوله ای را دارد. با این حال، عملکرد این تامپون‌ها همانند نمونه‌های بدون لوله است و هیچ تفاوتی با آن‌ها ندارد.

 • تامپون‌های نخ دار

در مدل‌های جدید تامپون از آن‌ها زائده‌ای به شکل نخ وجود دارد که برای خارج کردن راحت تامپون از آن استفاده می‌شود. اگر پزشک اجازه دهد بیمار خودش هم می‌تواند تامپون را از بینی خود خارج کند.

 • تامپون‌های ساخته شده از گاز استریل

به طور معمول تامپون‌ها از جنس گاز استریل تولید می‌شوند؛ و پس از آغشته شدن با موادی همانند آویتان، آنتی بیوتیک، وازلین، مروسل ، ررینوراکت و ….. درون بینی قرار داده می‌شود تا از خون‌ریزی آن جلوگیری کند. این نوع از تامپون‌ها پس از انجام عمل بینی استفاده بیشتری دارد.

 • تامپون‌های آماده

تامپون‌های آماده نوع چهارم تامپون‌ها محسوب می‌شوند. همان طور که از اسم آن‌ها مشخص است این نوع از تامپون‌ها به صورت آماده استفاده می‌شوند و نیازی ندارند تا پس از برش دادن به مواد آغشته شود. به طوری که پس از خارج کردن از بسته امکان استفاده و قرار دادن در بینی وجود دارد.

تامپون تا چه زمانی باید در بینی بماند؟

مدت زمانی که باید از تامپون استفاده کرد به تشخیص پزشک بستگی دارد. مثلا برای فردی که دچار خمیدگی شدید بینی است، تامپون باید در حدود یک هفته در بینی قرار داده شود.
اما ممکن است برای فرد دیگری استفاده از آن به مدت یک روز کفایت کند. در صورت بزرگ بودن تامپون اگر آن را بکشید ممکن است احساس درد بکنید.
برای کاهش درد امروزه تامپون‌های کوچکی به نام مینی تامپون ساخته شده است که استفاده از آن‌ها با درد کم‌تری همراه است. با وجود این، امروزه میزان دقت پزشکان در عمل جراحی بینی به مراتب نسبت به قبل بیشتر شده است که بیماران کم‌تر دچار خون‌ریزی می‌شوند.
اگر خارج کردن تامپون از بینی درد شدیدی را داشته باشد برای کاهش درد پزشک محلول بی‌حسی را به بینی بیمار تزریق می‌کند.

عمل جراحی بینی

عمل بینی با تامپون :

عمل بینی با تامپون به این صورت است که تامپون سبب می‌شود غشای مخاطی بینی ثابت بماند تا بینی هم بتواند از این طریق ثابت نگه‌داری شود. ضمن این که با این کار سبب چسبیدن پوست به استخوان بینی شده و حرکت نمی‌کند.
هم‌چنین مانع از آن می‌شود که خون در زیر پوست بینی جمع شود. از این راه به کاهش خون‌ریزی کمک می‌شود و هم سبب تسریع بهبود بافت استخوانی و غضروفی بینی می‌شود. فرم‌دهی مطلوب بینی و حفظ آن هم از جمله مزایای جراحی بینی با تامپون است.

پس از جراحی بینی، تامپون‌ها می‌تواند بین یک تا 4 روز در بینی بیمار باقی بماند. ممکن است در مواردی به داخل هر دو سوراخ بینی تامپون قرار داده شود.
که البته تنفس در این حالت دشوار می‌شود. اما پس از گذشت یک یا دو روز پزشک اقدام به خارج کردن تامپون از داخل بینی می‌کند. استفاده از تامپون در افرادی که دچار انحراف شدید در بینی خود هستند ضروری محسوب می‌شود.

عمل بینی بدون تامپون :

عمل بینی بدون تامپون تفاوت زیادی با عمل بینی با تامپون ندارد. تنها تفاوت آن این است که پس از عمل، جراح به جای این که تامپون را در سوراخ‌های بینی قرار دهد از استنت داخل بینی یا ایروی بینی برای این کار استفاده می‌کند. نکته‌ای که وجود دارد آن است که این قبیل لوازم جایگزین تامپون باید در دسترس جراح باشد تا از آن به جای تامپون استفاده کند. در مورد این که جراحی بینی بدون تامپون باشد یا خیر با پزشک خود مشورت نمایید.

عمل زیبایی بینی با لیزر :

عمل جراحی بینی با لیزر روشی مدرن است که با هدف اصلاح شکل ظاهری بینی و رفع نواقص آن انجام می‌شود. برای جراحی بینی با لیزر از لیزر ivs یا کربن دی اکسید استفاده می‌شود. این نوع عمل جراحی عمدتا برای اصلاح پوست بینی انجام می‌شود. به این معنی که همانند عمل رینوپلاستی به انجام تغییرات  روی غضروف و استخوان نمی‌پردازد و امکان انجام این تغییرات در عمل بینی با لیزر وجود ندارد.

می‌توان این گونه گفت که در رینوپلاستی تغییرات در پوست، غضروف و استخوان بینی با هدف تغییر شکل کلی آن انجام می‌شود که در عمل زیبایی بینی با لیزر این تغییرات جزئی امکان‌پذیر نیست. از این رو نتایج رینوپلاستی باز که در آن جراح امکان دسترسی به نواحی و جزئیات بینی دارد با نتایج عمل زیبایی بینی با لیزر که تنها برطرف کردن نواقص بینی است قابل مقایسه نیست.

عمل جراحی بینی با لیزر بدون بیهوش کردن بیمار انجام می‌شود و از این رو عوارض بیهوشی را هم به دنبال ندارد. این روش عمل جراحی برای تمام افراد قابل استفاده است. امروزه رینوپلاستی با لیزر پیشرفت زیادی کرده است و از این عمل به منظور بازسازی کامل ساختار بینی برای اصلاح شکل آن به کار برده می‌شود.

انحراف تیغه بینی :

از جمله مشکلات برخی از افراد که سبب می‌شود بینی خود را زیر تیغ جراحی بسپارند، انحراف تیغه آن است. تیغه بینی سبب جدایی دو قسمت داخلی بینی می‌شود. به طور معمول انحراف بخش غضروفی آن دچار انحراف می‌شود. علل مختلفی از جمله ضربه، تصادف، علل مادرزادی و …. می‌تواند سبب انحراف تیغه بینی شود.

انحراف تیغه بینی هم به صورت شدید و هم خفیف می‌تواند وجود داشته باشد. در صورت شدید بودن کل بخش استخوانی بینی را فرا بگیرد یا این که در نوک و بخش غضروفی بینی مشاهده شود. برخی از مواقع هم انحراف تیغه بینی را نمی‌توان مشاهده کرد. با وجود این سبب بروز مشکلات و ناراحتی‌هایی می‌شود. از جمله مشکلات انحراف تیغه بینی می‌توان به تنفس دشوار و خروپف شبانه اشاره کرد.

چگونگی برطرف شدن انحراف تیغه بینی تنها راه برطرف شدن انحراف تیغه بینی جراحی آن است. پس از سن بلوغ و رشد شخص، با انجام جراحی تیغه بینی می‌توان مشکلات آن را برطرف کرد.

عمل جراحی نوک بینی چیست؟

عمل جراحی نوک بینی که به آن تیپ‌پلاستی گفته می‌شود نوعی رینوپلاستی است که طی آن جراح فرم نوک بینی را اصلاح می‌کند. در این عمل جراحی بینی، با اصلاح فرم غضروف‌های نوک بینی، مشکلاتی همانند انحراف، بالا رفتن، بزرگی و پهن بودن نوک بینی برطرف می‌شود.

علاوه بر این با عمل جراحی نوک بینی، مشکل افرادی را که در بینی آن‌ها قوس کمی وجود دارد می‌توان برطرف کرد. روی هم رفته تیپ‌پلاستی از جمله روش‌های مکملی است که پس از عمل بینی به منظور انجام اصلاحات انجام می‌شود.

پولیپ بینی

پولیپ بینی، توده‌هایی غیر سرطانی است که در مجاری سینوس‌های ناحیه بینی قرار دارند. اگر این توده‌ها بزرگ و ملتهب شوند سبب ایجاد نارحتی‌ها و اختلالاتی در تنفس و بویایی و حتی بروز عفونت در ناحیه بینی می‌شوند. وجود پولیپ بینی صرفا سبب بروز مشکل نمی‌شود بلکه در صورت بزرگ و ملتهب شدن آن‌ها می‌تواند موجب اختلال و ناراحتی در بویایی و تنفس فرد شود.

از علائم پولیپ بینی می‌توان به مسدود شدن مجرای بینی، کاهش حس بویایی، سردرد، درد صورت و دندان‌های بالایی، عطسه کردن، احساس سنگینی و فشار در سر و پیشانی و آبریزش بینی اشاره کرد.

عللی که موجب ایجاد پولیپ در بینی‌ها می‌شود می‌تواند شامل آلرژی، عفونت‌های پی‌درپی، سابقه خانوادگی و ژنتیکی، اختلالات در سیستم ایمنی، آسم، حساسیت به داروها و … باشد.

چگونگی عمل پولیپ بینی :

عمل پولیپ بینی را هم می‌توان نوعی رینوپلاستی تلقی کرد که که در اصطلاح پزشکی به آن پولیپکتومی‌گفته می‌شود. برای عمل پولیپ پزشک لوله نازکی که روی سر آن لامپ و دوربین نصب شده است به درون بینی می‌فرستد.
با این کار فضای درون ناحیه بینی و سینوس‌ها را می‌تواند با دید بهتری مشاهده کند. برای انجام عمل پولیپ بینی پزشک از لیزر استفاده می‌کند. زیرا در این عمل نیازی به برش زدن روی بینی و صورت نیست. همچنین بیمار هیچ گونه احساس دردی را ندارد. (برای عمل پولیپ بینی تنها بیهوشی موضعی لازم است.)

چگونگی عمل جراحی بینی

عمل پولیپ بینی چقدر زمان می‌برد؟

به طور کلی عمل پولیپ بینی نوعی عمل سرپایی و غیر تهاجمی محسوب می‌شود که زمان زیادی نمی‌برد. اگر پزشک تجربه و تخصص کافی داشته باشد می‌تواند با صرف وقت در حدود نیم ساعت این عمل جراحی را انجام دهد.
البته باید پیش از عمل معاینات عمومی بیمار و معاینه بینی انجام شود که با مدت زمان عمل روی هم چیزی در حدود یک ساعت طول می‌کشد.

عمل زیبایی بینی و بارداری :

به لحاظ پزشکی انجام عمل زیبایی بینی به هنگام بارداری برای جنین خطرناک بوده و از این رو به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. زیرا به هنگام عمل جراحی بینی شخص بیمار باید بیهوش شود و برای این کار هم باید داروی بیهوشی مصرف کند.
علاوه بر این پس از عمل جراحی بینی، شخص بیمار باید قرص و دارو مصرف کند. لذا مصرف این داروها همگی روی جنین تاثیر منفی می‌گذارد. پیش از عمل از خانم‌ها تست بارداری گرفته می‌شود و در صورت مثبت بودن، جراحی برای آن خانم انجام نخواهد شد.

به طور معمول دو ماه پس از زایمان می‌توان برای عمل زیبایی بینی اقدام کرد. برای خانم‌های شیرده هم توصیه می‌شود به مدت 12 ساعت پس از جراحی زیبایی بینی از شیردادن به نوزاد خود خودداری کنند و پس از آن اقدام به شیردهی کنند.

برای خانمی که پس از عمل جراحی بینی قصد بارداری دارد توصیه می‌شود یک سال صبر کند و پس از آن برای بارداری اقدام کند. زیرا در این مدت فرم بینی می‌تواند حالت ثابتی به خود بگیرد و فرد در زمان بارداری نگران تورم روی بینی و سایر مشکلات نباشد.

جراحی بینی ثانویه :

عمل بینی ثانویه به عمل جراحی مجددی گفته می‌شود که در آن پس از عمل اولیه بینی به دلیل مشکلاتی همانند تغییر حالت یا اختلال در کارکرد بینی انجام می‌شود.
به عبارتی می‌توان گفت رینوپلاستی ثانویه نوعی عمل ترمیمی است که در صورت موفقیت‌آمیز نبودن عمل جراحی بینی اولیه توسط پزشک جراح انجام می‌شود.

برای مثال در فردی ممکن است پس از جراحی روی بینی‌اش کاملا صاف نشود و نوک آن به دچار افتادگی شود. یا حتی ممکن است در صورت پهن بودن نوک بینی غضروف‌هایی که در دو طرف بینی وجود دارد متقاون نباشد.
همچنین مساوی نبودن سوراخ‌های بینی و یا باقی ماندن انحراف بینی فرد را دچار مشکلات و ناراحتی‌های تنفسی کند که از این رو پزشک با عمل رینوپلاستی ثانویه اقدام به رفع این مشکلات می‌کند.

به طور کلی مشکلاتی که سبب می‌شود نیاز به رینوپلاستی ثانویه ایجاد شود شامل موارد زیر می‌شود:

 • مسدود شدن مسیر جریان هوا
 • افتادگی استخوان و غضروف بینی
 • تغییر ظاهر بینی به گونه‌ای که مصنوعی جلوه دهد (به دلیل افراط در جراحی)
 • افتادگی دریچه داخلی و خارجی بینی
 • نامتقارن‌تر شدن بینی
 • کم و زیاد شدن ناکافی ارتفاع برآمدگی بینی
 • بدتر و نامناسب شدن ظاهر بینی
 • بزرگ، کوچک یا باریک شدن بیش از اندازه نوک بینی
 • به وجود آمدن بافت ضخیم زخم در داخل یا خارج از بینی

اگر قصد دارید جراحی زیبایی بینی انجام دهید، نکات زیر را رعایت کنید.

 • برای یافتن یک متخصص و جراح خوب بینی وقت بیشتری اختصاص دهید و در این زمینه با دقت پرس و جو و تحقق کنید. از دوستان، آشنایان و …. سراغ جراح مجرب و متخصص را بگیرید.
 • اگر پزشک جراح را پیدا کردید در گام بعدی به وبسایت او سر بزنید. در آن جا رزومه و نمونه اعمال جراحی او را مشاهده کنید. نمونه کار یک پزشک میزان تجربه و دانش او را نشان می‌دهد.
 • پس از آن که پزشک خود را به صورت قطعی انتخاب کردید یک جلسه با وی برای مشاوره اختصاص دهید تا در این جلسه بتوانید آن چیزهایی که می خواهید را برای او تشریح کنید.
 • مراقبت‌های قبل از عمل جراحی بینی را که پیشتر توضیح دادیم را از خود به عمل آورید.
 • باید پیش از عمل جراحی بینی، به مدت هشت ساعت ناشتا باشید و چیزی نخورید و نیاشامید. زیرا در صورت ناشتا نبودن داورهای بیهوشی عوارضی همانند تهوع را به دنبال خواهد داشت.
جراحی بینی

هزینه عمل بینی :

برای بیماران اهمیت زیادی دارد که میزان هزینه عمل جراحی بینی را برآورد کنند. زیرا با دانستن میزان هزینه می‌توانند نوع عمل و میزان تغییراتی که می خواهند در بینی خود ایجاد کنند را درخواست کنند. عوامل مختلفی در تعیین هزینه رینوپلاستی تاثیر دارد. از این رو برای انتخاب بهترین جراح بینی باید به این عوامل توجه و دقت کافی داشته باشیم. در ادامه به بررسی مختصر هر یک از این عوامل می‌پردازیم.

֎ مهارت و تخصص جراح

عمل زیبایی بینی از جمله اعمال جراحی است که به تخصص، مهارت و تجربه زیادی نیاز دارد. به طور کلی جراحی پلاستیک، دشوار است و از این رو دستیابی به نتایج مطلوب نیاز به تجربه و تخصص زیاد جراح دارد. از این رو هزینه جراحان ماهر با تخصص و تجربه زیاد به طور معمول بیشتر از سایر جراحان است. ممکن است افرادی با توجه به میزان بودجه‌ای که در اختیار دارند جراح کم تجربه‌تر را انتخاب کنند.

اما این نکته را هم باید بدانید که احتمال دستیابی به نتایج دلخواه و مطلوب هم کم می‌شود. نتیجه آن است که این افراد به منظور صرفه جویی در هزینه، مجبور به پرداخت هزینه‌‌های بیشتری برای تغییر جراحی اولیه می‌شوند. پس در انتخاب جراح مجرب و متخصص دقت زیادی داشته باشید.

֎ هزینه‌‌های مربوط به داروهای بیهوشی

جراحی زیبایی بینی اگر به صورت باز و با تغییر جزئیات بیشتری از بینی انجام شود نیازمند استفاده از بیهوشی موضعی یا حتی بیهوشی عمومی است. برای انجام بیهوشی داروهایی را باید استفاده کرد تا بیمار احساس دردی به هنگام عمل نداشته باشد. برخی از کلینیک‌ها ممکن است هزینه داروهای بیهوشی را از بیمار دریافت نکنند؛ اما برخی دیگر هم این هزینه‌‌ها را از مراجعه‌کننده درخواست می‌کنند.

֎ نوع روش‌ها

روش‌هایی که برای جراحی بینی استفاده می‌شود در هزینه رینوپلاستی تاثیرگزار است. به طور کلی روش عمل جراحی بینی باز، روش بسته، روش‌های غیر جراحی و پروتزهای بینی که در جراحی بینی بیماران به کار برده می‌شود به ترتیب هزینه‌‌های بیشتری از بیماران دریافت می‌شود.

֎ پیچیدگی عمل جراحی بینی

به طور کلی هزینه عمل جراحی بینی که به منظور ایجاد تغییرات جزئی روی بینی انجام می‌شود کمتر از نوع جراحی دارد که به ترمیم قسمت های مختلف بینی می‌پردازد. مثلا ترمیم یک بینی که در اثر تصادف دچار آسیب شده است به مراتب از صاف کردن پل روی بینی هزینه بیش‌تری را در بردارد. می‌توان این گونه گفت که هر چه فرایند جراحی بینی پیچیدگی بیشتری داشته باشد هزینه بیشتری هم می‌طلبد. جراحی بینی ثانویه، پیوند غضروف و برجسته کردن و تغییر فرم بینی به زمان بیشتری نیاز دارد و قاعدتا هزینه آن هم بیشتر می‌شود.

֎ محل قرار گرفتن کلینیک

هزینه عمل زیبایی بینی مانند هر نوع خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی در نقاط و شهرهای مختلف کشور متفاوت است. برای مثال هزینه عمل زیبایی بینی در شهرهایی مثل تهران و اصفهان با شهرهای کوچک تفاوت دارد. علاوه بر این در منطقه‌ای از شهر که در آن کلینیک‌های زیاد جراحان بینی قرار دارد به علت معروف بودن کلینیک‌ها، هزینه‌‌های آن‌ها از سایر کلینیک‌ها بیشتر است.

این نکته را هم در این خصوص باید بدانیم که خدمات عمل زیبایی بینی در کلینیک‌های کلان شهرها و مناطقی از شهر که این کلینیک‌ها در آن‌ها تمرکز بیشتری دارد به مراتب بهتر و مطلوب‌تر از سایر شهرها و دیگر مناطق شهر است.

֎ هزینه تجهیزات و امکانات

هزینه تجهیزات و امکانات هم می‌تواند در میزان هزینه عمل زیبایی بینی تأثیرگذار باشد. مواردی که مربوط به این هزینه‌‌ها هستند در ادامه بررسی شده است.

֎ هزینه کلینیک و بیمارستان

جراحی رینوپلاستی از جمله اعمال جراحی سرپایی به شمار می‌رود که به بستری شدن نیاز ندارد. البته به دلیل مدت زمانی که به عمل جراحی بینی در مرکز پزشکی اختصاص داده می‌شود از مراجعه‌کننده هزینه مربوطه دریافت می‌شود. در برخی از موارد همانند خون‌ریزی یا وجود ناراحتی‌هایی مانند فشار خون بالا یا دیابت بیمار بسته به نظر پزشک باید یک یا چند شبانه روز را در بیمارستان یا مرکز پزشکی بستری شود تا تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرد.

֎ انجام آزمایش‌ها

به طور معمول پیش از هرگونه عمل جراحی از بیمار آزمایش‌هایی گرفته می‌شود. برای عمل بینی و سایر اعمال جراحی، آزمایش شمارش سلول‌های خونی شامل گلبول‌های سفید و قرمز که به آن cbc گفته می‌شود و هم‌چنین عملکرد کلیه‌ها و کبد، بررسی میزان انعقاد خون، بررسی سلامت اکسیژن و گاز شریانی خون از بیمار گرفته می‌شود. با انجام چنین آزمایش‌هایی پزشک از میزان سلامتی و یا وجود مشکل در بیمار اطلاع می‌یابد و انجام این آزمایش‌ها ضروری است. بنابراین در میزان هزینه رینوپلاستی تأثیر گذار است.

֎ مصرف دارو

از دیگر عواملی که در هزینه عمل جراحی بینی تأثیرگذار است، مصرف داروها پس از عمل جراحی است. به منظور کاهش و از بین بردن عفونت‌های احتمالی پس از انجام عمل جراحی رینوپلاستی ، از داروهایی همانند آنتی بیوتیک استفاده می‌شود. البته در مورادی می‌توان برای تسکین دردهای ناشی از عمل از داروهایی مسکن همانند استامینوفن که نیازی به نسخه پزشک ندارند، استفاده کرد.

֎ داشتن مشکلات پوستی

عامل دیگر در برآورد هزینه عمل رینوپلاستی ، وجود مشکلات پوستی در بیمار است. زیرا در صورتی که بیمار این گونه مشکلات را داشته باشد هزینه عمل جراحی هم بیشتر می‌شود. عمل جراحی بینی برای بیماری که پوست حساس و آسیب‌پذیری داشته باشد به مراتب سخت‌تر است. زیرا دقت و زمان بیشتری را نیاز دارد. اما اگر پوست بیمار دچار آسیب‌دیدگی باشد میزان دقت و مراقبت مورد نیاز به نسبت از پوست حساس هم بیشتر می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت نوع پوست افراد و وجود مشکلات و آسیب‌دیدگی در پوست هزینه عمل بینی را افزایش می‌دهد.

آیا عمل زیبایی بینی تحت پوشش بیمه است؟

از آن جایی که عمل رینوپلاستی جزء اعمال جراحی زیبایی محسوب می‌شود، تحت پوشش خدمات بیمه قرار نمی‌گیرد. با وجود این که اگر این عمل به منظور رفع نقص یا اختلالات تنفس باشد در این صورت بخشی از هزینه یا کل آن ممکن است توسط بیمه پرداخت شود. در پاسخ به سوال ” ایا عمل انحراف بینی شامل بیمه میشود ؟ ” باید گفت: اگر هدف شما از عمل جراحی بینی رفع مشکلات عملکردی و یا ناراحتی‌های تنفسی و آسیب‌دیدگی بینی باشد، باید قبل از انجام عمل جراحی با شرکت بیمه ارتباط بگیرید. زیرا پرداخت هزینه‌‌های این عمل‌ها به احتمال زیاد نیازمند گرفتن مجوزهای مربوطه است. اما عملی که تنها با هدف زیبایی و بهبود ظاهر فرد انجام می‌شود خارج از خدمات تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. بنابراین هزینه عمل رینوپلاستی بینی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

حتی ممکن است یک عمل جراحی بینی هم به دلیل رفع نواقص و آسیب دیدگی‌های بینی و ناراحتی‌های تنفسی باشد و هم به دلیل زیبایی انجام شود. در این صورت بخشی از هزینه عمل که به رفع نواقص و آسیب‌دیدگی‌های بینی می‌پردازد شامل بیمه می‌شود و بخش دیگر عمل که زیبایی ظاهر بینی می‌پردازد خارج از پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

نتیجه‌گیری :

عمل زیبایی بینی از جمله اعمال جراحی است که به منظور زیباتر کردن ظاهر بینی در افراد انجام می‌شود. در این بخش کوشش کردیم مطالب مربوط به عمل بینی ، هزینه عمل رینوپلاستی بینی و … را برای خوانندگان گرامی توضیح دهیم.
اگر شما هم قصد دارید در آینده عمل زیبایی بینی انجام دهید مطالعه مطالب این مقاله می‌تواند برایتان سودمند باشد. از این رو پس از خواندن این مقاله در انتخاب بهترین جراح بینی دقت و وسواس بیشتری داشته باشید تا پس از عمل، نتیجه آن برایتان مطلوب و رضایت‌بخش باشد.


سوالات متداول

✅ چه سنی برای عمل جراحی بینی مناسب است؟

به طور معمول سن 18 تا 40 سالگی برای عمل بینی مناسب است و می‌توان برای این عمل جراحی اقدام کرد.

✅ استفاده از چسب روی بینی تا چه مدت باید پس از عمل بینی باشد؟

حداقل تا دو هفته پس از عمل زیبایی بینی به منظور کاهش ورم باید از چسب روی بینی استفاده کرد.

✅ آیا انجام عمل زیبایی بینی در دوران حاملگی امکان‌پذیر است؟

به دلیل استفاده از داروهای بیهوشی در حین عمل و هم‌چنین مصرف دارو و قرص پس از عمل جراحی بینی که تاثیر منفی روی جنین می‌گذارد، عمل زیبایی بینی در این دوران امکان‌پذیر نیست.

✅ از چه زمانی پس از عمل زیبایی بینی می‌توان اجسام سنگین را جابجا کرد؟

حداقل پس از سپری شدن یک ماه از عمل زیبایی بینی می‌توان اجسام را حمل و جابجا کرد. البته توصیه می‌شود از اجسام سبک شروع کنید و به مرور سراغ اجسام سنگین بروید.

✅ چه مدت قبل و پس از عمل زیبایی بینی نباید سیگار و قلیان مصرف کرد؟

حداقل به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل زیبایی بینی باید از مصرف سیگار و قلیان خودداری کرد.