عمل سپتورینوپلاستی چیست؟

سپتورینوپلاستی : در مقالات قبلی از بلاگ وب سایت رسمی دکتر رجب پور با جراحی‌های مختلف بینی آشنا شدید و متوجه شدید که در بین عمل‌های زیبایی، عمل‌های زیبایی بینی از محبوب‌ترین‌ها هستند که سالانه در سراسر جهان، بسیاری از افراد برای انجام این عمل‌های جراحی زیبایی، اقدام می‌کنند. ولی برای کسانی که هم نیاز دارند مشکلات تنفسی را در بینی خود بهبود بخشند و هم ظاهر بینی خود را زیباتر کنند و اشکالات زیباشناختی بینی خود را رفع کنند، چه عملی توصیه می‌شود؟

سپتورینوپلاستی بینی چیست ؟

سپتورینوپلاستی بینی یکی از عمل‌های بینی است که در آن هر دو عمل رینوپلاستی برای بهبود ظاهر بینی و سپتوپلاستی برای بهبود مشکلات تنفسی، انجام می‌شود. به عبارت دیگر، متقاضیانی که علاوه بر مشکل تنفسی، تمایل دارند برای رفع اشکالات ظاهری بینی نیز اقدام کنند، عمل سپتورینوپلاستی بینی را انجام می‌دهند.

جراحی سپتورینوپلاستی بینی شامل عمل بر روی استخوان‌ها و غضروف‌هایی است که به بینی شکل و ساختار می‌دهد و سپتوم بینی را صاف می‌کند. سپتوم غضروف و استخوان داخل بینی است که سوراخ‌های بینی را از هم جدا می‌کند.

مزایای جراحی سپتو رینو پلاستی بینی چیست؟

بینی شما باید به اندازه و شکل دلخواه شما باشد و بتوانید از هر دو سوراخ بینی نفس بکشید. اکثر افرادی که سپتورینوپلاستی موفقیت‌آمیز انجام می‌دهند با ظاهر خود راحت‌تر هستند. بزرگ‌ترین مزیتی که سپتو رینو پلاستی بینی به بیماران می‌دهد این است که مشکلات تنفسی را به همراه مشکلات ظاهری بینی رفع می‌کند. بسیاری از افرادی که عمل‌های زیبایی بینی انجام می‌دهند ممکن است پس از آن، دچار مشکلات تنفسی شوند و به راحتی نتوانند از سوراخ‌های بینی خود نفس بکشند. همچنین، بسیاری از افرادی که برای درمان مشکلات تنفسی بینی خود را عمل می‌کنند، شکل ظاهری بینی خود را نمی‌توانند بهبود بخشند. در عمل سپتورینوپلاستی بینی ، هر دو این مشکلات رفع می‌شوند بیمار پس از انجام این عمل جراحی نه تنها بهتر تنفس می‌کند، بلکه شکل ظاهری بینی خود، که تأثیرگذارترین عضو در زیبایی صورت است را نیز بهبود بخشیده است.

سپتورینوپلاستی بینی چیست

مهم‌ترین نکته‌ای که باید قبل از هر اقدامی به آن دقت کنید انتخاب جراح باتجربه است زیرا هم نتیجه بهتری به شما ارائه می‌دهد و هم عوارض کمتری برای شما به‌وجود می‌آید. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

آیا جایگزینی برای جراحی سپتو رینو پلاستی وجود دارد؟

اگر دچار انسداد بینی ناشی از انحراف تیغه بینی هستید، ممکن است فقط بتوانید سپتوپلاستی که عمل بهبود مشکلات تنفسی بینی است را انجام دهید. اگرچه، پس از انجام این جراحی، جراحی زیبایی بینی تنها راه برای تغییر ظاهر بینی شما محسوب می‌شود.

اگر به دلیل کج بودن یا آسیب دیدن استخوان‌های بینی دچار انسداد بینی شده‌اید، رینوپلاستی (معمولاً همراه با سپتوپلاستی) تنها گزینه برای بهبود تنفس شماست.

روند انجام عمل سپتورینوپلاستی شامل چه مواردی می‌شود؟

این عمل تقریباً همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. عمل سپتورینوپلاستی بینی معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد. برای شروع، جراح شما بر روی مخاط (پوشش پوست مانند داخل بینی) تغییراتی ساختاری ایجاد می‌کند و آن را از روی غضروف و استخوان برمی‌دارد. قسمت‌هایی از غضروف و استخوان که خم شده است توسط جراح و پزشک متخصص، جدا شد و بقیه این قسمت‌ها در حالت مستقیم قرار می‌گیرند.

پس از آن، پزشک متخصص جراحی شما می‌تواند نوک بینی شما را با برداشتن مقداری از غضروف اصلاح کند. اگر قوز (درسوم) روی بینی خود داشته باشید، آن را به سمت پایین تراشیده و فرم آن را اصلاح می‌نمایند. همچنین پزشک متخصص جراحی شما می‌تواند استخوان‌های بینی را با شکستن و سپس قرار دادن آنها در حالتی جدید، شکل بینی شما را صاف و باریک کند.

علاوه بر آن، ممکن است پزشک متخصص جراحی بینی شما نیاز به حمایت یا بازسازی بخشی از بینی شما با استفاده از پیوند غضروف، پیوند استخوان یا ایمپلنت مصنوعی داشته باشد. پزشک متخصص جراحی بینی شما در برخی موارد ممکن است داخل بینی شما را ببندد تا از خونریزی جلوگیری کند و یک آتل و تسمه در قسمت خارجی بینی شما برای حمایت از تغییرات ایجاد شده و کمک به حفظ فرم تغییر یافته بینی قرار دهد.

عوارض عمل سپتورینوپلاستی چیست ؟

عمل سپتورینوپلاستی بینی نیز نوعی جراحی محسوب می‌شود و مانند تمامی عمل‌های جراحی دیگر، طبیعی است که عوارضی را به همراه داشته باشد. عوارض عمل سپتورینوپلاستی بینی می‌تواند شامل عوارض موقت، شدید و یا خفیف باشد که در ادامه به بررسی این عوارض پرداخته‌ایم.

عوارض عمومی عمل سپتورینوپلاستی بینی چیست ؟

بهتر است که هنگام انجام عمل سپتورینوپلاستی، عوارض احتمالی را در نظر داشته باشید و در صورت بروز هر گونه از این عوارض، آن را با پزشک متخصص جراحی بینی خود در میان بگذرید تا به بهترین شکل ممکن، راه‌های مواجه شدن با این عوارض را به شما توضیح دهد.

عوارض عمومی عمل سپتورینوپلاستی بینی شامل موارد زیر می‌شود:

 • درد
 • خون ریزی
 • عفونت محل جراحی (زخم)
 • لخته خون در پای شما
 • لخته شدن خون در ریه شما

مدل بینی در هر کسی متفاوت است بنابراین جراحی زیبایی برای هر مدل بینی متفاوت است. ما در مقاله ” دماغ عقابی ” در رابطه با نحوه جراحی این نوع بینی توضیح داده‌ایم.

عوارض خاص عمل سپتورینوپلاستی بینی چیست ؟

قبل از رزرو نوبت برای عمل سپتورینوپلاستی بینی، جراح متخصص باید شما را در مورد عوارض خاصی که باید از آنها آگاه باشید، مطلع کند. این عوارض ممکن است با توجه به وضعیت و شرایط خاصی که هر فرد دارد، برای وی پیش بینی شود که با بررسی و ارزیابی این عوارض، می‌توانید دریابید که عمل سپتورینوپلاستی بینی برای شما مناسب است یا خیر.

به طور کلی، عوارض خاص عمل سپتورینوپلاستی بینی که ممکن است برای افراد مختلف پیش بینی شود، به صورت زیر می‌باشد:

 • چسبندگی، جایی که بافت اسکار در عمق بینی شما شکل می‌گیرد و می‌تواند جریان هوا را مسدود کند.
 • سرخی
 • کبودی و تورم بینی و زیر چشم و خونریزی ناشی از عفونت
 • جای زخم ناخوشایند روی پوست
 • ایجاد مجموعه‌ای از خون (هماتوم) یا آبسه بین لایه‌های سپتوم
 • آسیب به اعصابی که پوست نوک بینی شما را پوشش می‌دهند.
 • انسداد بینی
 • ایجاد سوراخ در سپتوم
 • سندرم شوک سمی، که عفونت جریان خون را ممکن است به همراه داشته باشد.
 • مشکلات زیبایی بینی پس از عمل
 • در صورت نیاز به پیوند غضروف از گوش، مشکلاتی در محل اهدا کننده ممکن است به وجود بیاید.
 • رد پیوند
 • کاهش حس بویایی
سپتورینوپلاستی بینی

روند بهبودی پس از عمل سپتورینوپلاستی بینی

معمولاً پس از انجام این عمل، متقاضی می‌تواند همان روز به خانه برگردد. به عبارتی دیگر باید گفت که این عمل، عمل سختی محسوب نمی‌شود.

ولی باید در نظر داشته باشید که به مدت دو هفته نباید از خانه خارج شوید و یا با کسی در ارتباط باشید. این امر برای جلوگیری از سرماخوردگی است که می‌تواند منجر به عفونت در بینی شود. پزشک جراح شما بعد از یک هفته آتل و تسمه را برمی دارد. همچنین برای بهبودی بهتر باید به مدت دو هفته ورزش نکنید، حمام آب گرم نگیرید و یا زیاد خم و راست نشوید.

پس از طی شدن این دو هفته، ورزش منظم می‌تواند به شما کمک کند تا در اسرع وقت به فعالیت‌های عادی و روزانه خود بازگردید. قبل از شروع ورزش، از تیم مراقبت‌های بهداشتی یا پزشک عمومی خود راهنمایی بخواهید. ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا بینی شما بهبود پیدا کند و ظاهر نهایی آن تثبیت شود.

نکات مراقبتی برای جلوگیری از بروض عوارض بعد از هر جراحی بسیار ضروری است. یکی از این نکات حرف زدن بعد از عمل بینی می‌باشد. ما در مقاله ” عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی ” به بروز عوارض رعایت نکردن این نکته پرداخته‌ایم.

هزینه عمل سپتورینوپلاستی

برای انجام عمل سپتورینوپلاستی بینی نمی‌توان هزینه و قیمتی معین و دقیق تعیین کرد؛ عوامل مختلفی در تعیین قیمت برای انجام این عمل تأثیر دارند. از این عوامل می‌توان به دستمزد پزشک جراح، هزینه مواد مصرفی طی عمل، هزینه کلینیک و یا بیمارستان و از همه این موارد مهم‌تر، شرایط جسمی شما و ساختار بینی‌تان که بر اساس آن باید تعیین شود که چه تغییراتی برای بینی شما مورد نیاز است.

در زمینه هزینه عمل سپتورینوپلاستی می‌توانید از دکتر احمدعلی رجب پور، مشاوره دریافت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ وب سایت رسمی دکتر رجب پور، به بررسی عمل سپتورینوپلاستی بینی پرداختیم و نکات ویژه در این زمینه را معرفی کردیم و به جزئیات آن‌ها پرداختیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل سپتورینوپلاستی بینی ، با دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، در ارتباط باشید.


سوالات متداول

سپتورینوپلاستی بینی چیست ؟

سپتورینوپلاستی بینی یکی از عمل‌های بینی است که در آن هر دو عمل رینوپلاستی برای بهبود ظاهر بینی و سپتوپلاستی برای بهبود مشکلات تنفسی، انجام می‌شود.

مزایای جراحی سپتو رینو پلاستی بینی چیست؟

بزرگ‌ترین مزیتی که سپتو رینو پلاستی بینی به بیماران می‌دهد این است که مشکلات تنفسی را به همراه مشکلات ظاهری بینی رفع می‌کند.

عوارض عمل سپتورینوپلاستی بینی چیست ؟

عوارض عمل سپتورینوپلاستی بینی می‌تواند شامل عوارض موقت، شدید و یا خفیف باشد.عوارض عمومی عمل سپتورینوپلاستی بینی مانند درد، خون‌ریزی،عفونت محل جراحی و … است.عوارض خاص عمل سپتورینوپلاستی بینی مانند : چسبندگی، جایی که بافت اسکار در عمق بینی شما شکل می‌گیرد و می‌تواند جریان هوا را مسدود کند، سرخی ، کبودی و تورم بینی و زیر چشم و خونریزی ناشی از عفونت و … می‌باشد که در مقاله کامل به آن پرداخته‌ایم.

هزینه عمل سپتورینوپلاستی چقدر است؟

برای انجام عمل سپتورینوپلاستی بینی نمی‌توان هزینه و قیمتی معین و دقیق تعیین کرد؛ عوامل مختلفی در تعیین قیمت برای انجام این عمل تأثیر دارند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها