چال چانه به چه معناست ؟

چال چانه یا چال زنخدان یا چال زنخدان چانه که شکاف چانه نیز نامیده می‌شود‌ و یا همچنین چال زنخدان نیز گفته می‌شود که در صورت افراد کمتری این چال وجود دارد. چال چانه از یک اتصال در ساختار زیرین فک است که این چال بصورت ارثی بوجود آمده و احتمال به ارث بردن فرزندان از والدین زیاد است. عده‌ای از افراد می‌خواهند چال چونه یا چانه خود را پر کرده و از شر آن خلاص شوند و در جهت رفع آن قدم بر‌میدارند درحالی که عده‌ای وجود چال را بر روی چانه خود نشان زیبایی می‌دانند. در این مقاله هر دو نوع ( ایجاد شکاف بر روی چانه و برداشتن آن ) بررسی می‌کنیم.

چال چانه نشانه چیست ؟

چال چانه به چه معناست ؟ شکاف چانه به چانه ای با گودی Yوای شکل در وسط اشاره دارد که معمولاً یک ویژگی ژنتیکی است.

اینکه با شکاف چانه متولد شده اید یا نه بستگی به ژن شما دارد. اگر سایر افراد خانواده شما دارای شکاف چانه هستند، به احتمال زیاد شما نیز شکاف چانه را دارید.

چال زنخدان چیست ؟ چال زنخدان یا شکاف چانه نتیجه جوش نخوردن استخوانی در فک افراد است. در نتیجه پوست روی شکاف کوچک چانه  فرورفته و گودی ایجاد می‌کند. این ویژگی آناتومیکی بی ضرر تلقی می‌شود و اکثرا غالب می باشد در نتیجه اگر شکاف چانه دارید فرزندان شما نیز صاحب این ویژگی خواهند بود. گودی مشخص چانه شکاف قبل از تولد شکل می‌گیرد. اصلی ترین علت چال چانه که دو طرف فک پایین در طول رشد جنین به طور کامل با هم ترکیب نمی‌شوند.

چال چانه نشانه چیست

قبل از هر چیزی بخاطر داشته باشد که انتخاب جراح خبره همیشه در اولویت قرار دارد چرا که علاوه بر نتیجه بهتر عوارض کمتری را نیز به دنبال دارد. برای این انتخاب می‌توانید از مقاله ” بهترین جراح پلاستیک تهران ” کمک بگیرید.

ایا چال چانه زیباست ؟

بله . طبق تحقیقات انجام شده از هر 10 نفر 7 نفر چال زنخدان را زیبا می‌بینند. از نظر بسیاری از افراد هر چیزی که خاص و نادر باشد و کمتر افرادی از آن ویژگی برخوردار باشند، زیبا به نظر می‌رسد. البته برخی دیگر نیز چال زنخدان را زیبا نمی‌دانند اما تعداد این افراد بسیار کم است. اگر می‌خواهید شما نیز چال یا شکاف چانه داشته باشید می‌توانید با جراحی شکاف چانه به هدف خود برسید.

چگونه چال چانه را از بین ببریم ؟

روش های مختلفی اعم از موقت و دائم برای رفع چال یا شکاف چانه ( چال فک ) وجود دارد که در زیر به آنها اشاره کرده‌ایم:

֎ تزریق فیلر به چال روی چانه

اگر می‌خواهید بدانید که آسان ترین روش حذف چال چانه نشانه چیست ؟ باید بگوییم سریع ترین و راحت ترین روش تزریق فیلر می‌باشد. این روش با تزریق فیلر هیالورونیک اسید انجام می‌شود و به صورت کاملا مستقیم بافت سبکی از رستیلین وارد ناحیه چانه تزریق می‌گردد. این عمل موجب می شود تا بافت و پوست  چانه بیرون کشیده شود و چاله را پر کند. این مواد با بافت طبیعی بدن همخوانی دارند بنابراین هیچ گونه عوارضی به دنبال نخواهد داشت.

֎ تزریق بوتاکس به چال روی چانه

همانطور که می دانید تزریق بوتاکس برای آزاد کردن عضلات استفاده می‌شود که از انقباض آنها جلوگیری کند. از آنجا که شکاف چانه میان عضلات منقبض منتالیست قرار دارد، تزریق بوتاکس می‌تواند تا حدی فرو رفتگی را جبران کند. اما یکی از مشکلات این روش این است که باید هر چند ماه یکبار تزریق را تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب خود برسید.

֎ تزریق چربی به چال روی چانه

از طریق تزریق چربی به داخل چال چانه می‌توان شکاف را پر کرد و از انجایی که چربی از بافت بدن خود فرد گرفته می شود هیچ ضرری به دنبال نخواهد داشت. اما از آنجایی که چربی با تحرک و گرمای زیاد از بین می‌رود، این روش نیز روشی دائمی تلقی نمی‌شود و ممکن است دوام بسیار کمی داشته باشد. همچنین برای ایجاد چال چانه بدون جراحی از این روش نیز استفاده می‌شود به گونه ای که با تزریق چربی به دو طرف چانه می توان شکاف چانه را ایجاد کرد.

֎ جراحی چال روی چانه

اگر می‌خواهید به طور کامل چال چانه خود را از بین ببرید و به دنبال روشی دائم هستید بهتر است که با مراجعه به پزشک و جراحی متخصص، جراحی شکاف چانه را انجام دهید. همچنین برای افرادی که علاقه دارند چال روی چانه داشته باشند می‌توانند با جراحی شکاف چانه به نتیجه مطلوبی دست یابند.

֎ از بین بردن چال چانه با ورزش

چگونه چال چانه را از بین ببریم در خانه با تمرینات ورزشی صورت می توانید تا حدی در دراز مدت، چال فک خود را محو کنید. برای از بین بردن چال روی چانه با ورزش پیشنهاد می کنیم تمرینات زیر را امتحان کنید:

روش اول: انگشت شست خود را زیر چانه محکم قرار دهید.چند ثانیه مکث کنید و سپس انگشتان را به سمت گوش هایتان در طول خط فک به بالا بکشید. این تمرین را 8 تا 10 دقیقه در روز تکرار کنید.

رفع چال چانه با ورزش

روش دوم: پشت یک میز بنشینید. آرنج های خود را بر روی میز قرار دهید و دستان خود را به صورت مشت زیر فکتان محکم پچسبانید. چند ثانیه مکث کنید سپس دستانتان را آزاد کنید. این حرکت را روزی 8 تا 10 دقیقه انجام دهید.

چال چونه

روش سوم: سر خود را موازی با زمین نگه دارید. سپس تا جایی که می توانید سر و چانه خود را به عقب بکشید و نگه دارید. سپس رها کنید. هرچی بیشتر بتوانید سر خود را عقب نگه دارید سریع تر جواب می‌گیرید.

چال زنخدان

مانند چال چانه، چال لپ یا گونه هم از محبوبیت و زیبایی خاصی برخوردار است. که در مقاله ” چال گونه ” کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم.

آماده شدن برای قبل از عمل جراحی و بعد از عمل جراحی چال چونه نیاز به رعایت چه نکاتی دارد؟

 • در این عمل مانند جراحی‌های دیگر باید قبل از عمل قرص‌های رقیق کننده استفاده نکرده باشند.
 • اگر سابقه فشار خون یا دیابت یا هر نوع  بیماری دیگری دارید باید قبل از جراحی به  پزشک از وضعیت خود اطلاع دهید.
 • باید  بیمار قبل از جراحی آنتی بیوتیک استفاده کند با دهان شوی ضد باکتری دهان خود را شستشو دهد.
 • در طول دوره  درمان بیمار از طریق جلسات مشاوره وضعیت دندان‌های بیمار و همان طور دارو و مکمل‌هایی که استفاده می‌کند بررسی می‌شود.
 • حداقل ۶ ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • حداقل ۲ هفته قبل از عمل و ۲ هفته بعد از عمل سیگار نکشید.
 • یک هفته قبل از عمل الکل مصرف نکنید.
 • حداقل ۲ هفته قبل از عمل و ۲ هفته بعد از عمل موارد زیر را استفاده نکنید:
 • ویتامین E، افامول G، روغن پامچال، روغن ماهی سالمون، روغن جیگر ماهی، گیاه جنسه یا جنسان، ایمدین، سیر، داروهای ضد التهابی، داروهای ضد انعقاد خون (آسپرین)
 • در روز عمل از آرایش کردن چشم ها و صورت خود پرهیز کنید؛ زیرا روی عمل جراحی موثر است.

عمل چال چانه چگونه انجام می‌شود؟

قابل به ذکر است که بدانید قبل از انجام هر نوع عمل زیبایی یا تزریق با پزشک مشورت کرده تا شما را از مزایا و معایب آن مطلع کند.

چال چونه

سه روش برای رفع چال چانه وجود دارد:

 • تزریق با بوتاکس

این روش موضعی و با بی‌حسی انجام می‌شود و هزینه مناسب‌تری نسبت به جراحی به روش سنتی دارد.

 • تزریق چربی

تزریق انواع فیلرها برای پر کردن ناحیه فرورفته است این ها روشی سریع و آسان و مناسب خواهد بود.

 • جراحی برای برداشتن شکاف چانه

بوسیله جراحی چانه می‌توان شکاف چانه را برداشت یا گودی آن را کمتر کرد. بلافاصله بعد از جراحی در ناحیه چانه تورم خواهید داشت. امکان دارد چند هفته و چند ماه طول بکشد تا چانه جدید شما ظاهری زیبا داشته باشد.

البته برای ایجاد چال چونه یا چال چانه نیز می‌توان از روش نخ‎های جذبی که برای لیفت یا ایجاد چال گونه استفاده می‌شوند نیز استفاده کرد.

عوارض جراحی چال چانه چیست؟

نامتقارن بودن صورت مهم ترین عارضه این جراحی است وهمچنین زخم و تورم ناشی از عمل این جراحی زیباییست. البته چنانچه مراقبت‎های توصیه شده توسط پزشک را به خوبی رعایت کنید و انجام عمل را به یک پزشک حاذق بسپارید، قطعا عوارض بعد از عمل به صفر می‌رسد.

نکته مهم رعایت بهداشت صورت و توجه به توصیه‌های پزشک برای تمیز نگه داشتن محل زخم است. همچنین استفاده از مواد با کیفیت نیز در این راستا به شدت موثر است.

چال چانه

مراقبت‌های بعد از عمل چال چونه یا چال چانه به چه صورت است؟

 • لطفا بعد از عمل، یک دوره پانزده روزه به بهداشت دهان و دندان خود بیش از اندازه توجه کنید.
 • روزی چند  بار با دهان‌شویه دهان خود را شست و شو دهید تا ضد عفونی شود.
 • در صورت درد می‌توانید از مسکن‌ استفاده کنید.
 • تحت هیچ شرایطی به التهاب ایجاد شده در جهت عمل جراحی بر روی چانه خود فشار وارد نکنید.
 • تا دهان شما از بی‌حسی کاملا رها نشده است، از خوردن هرگونه غذای گرم و سرد خودداری کنید زیرا باید در جهت حفظ جلوگیری از سوختگی دهان شما حس لامسه داشته باشد.

یکی از راه‌های برطرف کردن ایرادات در چانه پروتز آن می‌باشد که در مقاله ” پروتز چانه ” کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم.

سخن آخر

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در رابطه با چال چونه یا چانه که به آن چال زنخدان نیز می‌گویند صحبت کردیم و متوجه شدیم که چال چانه نشانه چیست . همچنین در این مقاله به روش‌های از بین بردن چال چانه نیز اشاره کردیم. یکی از این روش‌های رفع چال چانه با ورزش بود که حرکات مورد نیاز را برای شما بیان نمودیم. در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهام می‌توانید از طریق کامنت یا ما در ارتباط باشید و یا اگر نکته‌ای از قلم جا افتاده بود با ما درمیان بگذارید.


سوالات متداول :

✅ آیا بدون جراحی می‌توان روی صورت چال ایجاد کرد؟

خیر، اگر بصورت ارثی چال نداشته باشید، غیر ممکن با ورزش یا ماساژ و یا به طور کلی روشی غیر از عمل جراحی بتوان روی صورت چال ایجاد کرد.

✅ چه افرادی می‌توانند جراحی چال انجام دهند؟

بیشتر افراد سالم می‌توانند این جراحی را انجام بدهند. بررسی سوابق بیماری در حین مشاوره توسط پزشک انجام می‌شود و با توجه به این موضوع پزشک مشخص می‌کند شما می‌توانید این جراحی انجام دهید یا خیر.

✅ آیا خود شخص می‌تواند در مورد چگونگی عمق و محل ایجاد چال تصمیم بگیرد؟

بله،در طول جلسات مشاوره با پزشک در مورد میزان عمق و بهترین مکان ایجاد چال مشورت کرد و پزشک اطلاعاتی در این مورد در اختیار شما قرار می‌دهد.

✅ چه موقع می‌توانیم بعد از جراحی چال چونه به کار خود ادامه دهیم؟

در بیشتر مواقع افراد می‌توانند روز بعد از جراحی به کار خود ادامه دهند. اگر بعد از عمل حالتان مساعد بود و دیگر نیازی به مراقبت نداشتین می‌توانید به کار خود ادامه دهید.

✅ مدت زمان برای جراحی چال چانه چقدر است؟

این جراحی حدود نیم ساعت زمان می‌برد و این برش‌ها در داخل دهان ایجاد می‌شود و جای هیچگونه زخم و برشی بر روی صورت وجود نخواهد داشت.

✅مدت زمان بستری بیمار پس از عمل جراحی چال چانه چه قدر است؟

بلافاصله بعد از عمل جراحی بیمار مرخص می‌شود.

✅ هزینه عمل چال چانه چقدر است؟

هزینه عمل بستگی به کلینیک ودستمزد جراح و همچنین پزشک ماهری که فرد انتخاب می‌کند دارد ولی هزینه عمل حدود ۴ میلیون براورد خورده است.

✅ چال چونه ای که با جراحی ایجاد می‌شود چه مدت دوام خواهد داشت؟

اگر بخیه‌ها بعد از جراحی و در طول دوره نقاهت پاره شود امکان دارد چال سطحی دیده شود یا زود از بین برود اما چنین موردهایی کم پیش می‌آید یا ممکن است اصلا اتفاق نیفتد.

رفع چال چانه (پر کردن چال چونه) چگونه انجام می‌شود؟

از بوتاکس و تزریق انواع فیلرهای چربی می‌توان برای پر کردن چال چانه استفاده کرد.
همچنین بوتاکس برای رفع نواقص صورت انجام می‌شود؛ برای حجم دهی و فرم دهی و چین و چروک صورت نیز از بوتاکس استفاده می‌کنند. تعدادی از پزشکان از طریق نورومودالاتورها خطوط چانه و فرورفتگی آن را از بین می‌برند.

✅ هزینه ی تزریق بوتاکس به چانه چقدر است؟

هزینه بوتاکس بستگی به ناحیه تزریق، برند بوتاکس و مقدار آن متفاوت است.

✅ مدت ماندگاری بوتاکس به چانه چه مدت است؟

مطالعات و تحقیقات نشان می‌دهد سیستم متابولیسم افراد فرق دارد این باعث می‌شود ماندگاری تزریق روی هر فرد متفاوت باشد بین ۴ تا ۶ ماه ماندگاری دارد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

4 1 رای
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها