علت خون دماغ چیست و چطور درمان می شود؟

 علت خونریزی دماغ چیست؟ آیا خونریزی بینی قابل درمان است؟ به ترشحات خون آلود از دماغ، خونریزی بینی می‌گویند و یکی از شایع‌ترین مشکلات بینی به حساب می‌آید و بیشتر در کودکان و افراد بالای 60 سال مشاهده می‌شود. گاهی اوقات این مشکل داخلی در اثر بیماری‌ و یا عوامل خارجی رخ می‌دهد و امری خطرناک و آزاردهنده به حساب می‌آید.

همانطور که می‌دانید بینی وظیفه مرطوب و گرم کردن هوای ورودی به دستگاه تنفسی را بر عهده دارد. خونریزی بینی زمانی رخ می‌دهد که در اثر عوامل مختلف درونی یا بیرونی مخاط بینی خشک شودد و یا فرد بیش از حد بینی را دستکاری کند.

دلیل خون دماغ شدن و یا اپیتاکسی « epistaxis » به ندرت نگران کننده و خطرناک است. با این وجود قصد داریم تا در ادامه مطالب به بررسی علت خونریزی و راه‌های درمان آن بپردازیم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

دلیل خون دماغ شدن چیست ؟

به طور کلی، خونریزی دماغ در بیشتر مواقع به طور خود به خود اتفاق میفتد و علل شناخته شده‌ای ندارد. اما در صورتی که خونریزی بینی به طور مکرر تکرار شود، بهتر است به دنبال علت اصلی و راه‌های درمان آن بگردید.

در حقیقت خونریزی بینی هنگامی ایجاد می‌شود که رگ‌های خونی بینی کوچک شوند یا آسیب ببینند. به همین خاطر همیشه نمی‌توان ترشحات خون‌آلود بینی را ناشی از بروز عوامل خطرناک و ترسناک دانست. با این وجود، در زیر دلیل خون دماغ شدن در زیر آورده شده است :

 • خشکی بینی در اثر زندگی در هوای گرم و خشک؛
 • دستکاری بینی؛
 • تخلیه مکرر و خشن بینی؛
 • آلرژی و حساسیت؛
 • عفونت سینوس‌ها؛
 • اختلالات انعقادی؛
 • وارد شدن ضربه به بینی؛
 • فشار خون بالا؛
 • ورم غشاء بینی؛
 • مصرف الکل؛
 • تومور؛
 • تغییرات هورمونی؛
 • پولیپ بینی؛
 • تلانژکتازی هموراژیک ارثی.
دلیل خون دماغ شدن

خونریزی بینی را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد :

علت خونریزی دماغ مختلف است. به طور کلی تمامی علل خون دماغ را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود. دسته اول، ترشحات خون آلودی هستند که به طور مکرر اتفاق میفتند. تمام رگ‌های خونی در اطراف تیغه میانی تجمع پیدا کرده‌اند . به همین خاطر وارد شدن آسیب به تیغه میانی منجر به خونریزی بینی می‌شود که از شایع‌ترین علل خونریزی دماغ به حساب می‌آید و بیشتر در فصول سرد و کسانی که بینی خود را دستکاری می‌کنند، رخ می‌دهد.

دسته دوم شامل خونریزی‌های با حجم زیاد می‌شود و کنترل آن دشوار است. این دسته از خونریزی‌های بینی اغلب در اثر مشکلات انعقادی خون و بیماری رخ می‌دهد و برای درمان باید به موقع به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

چه زمانی برای تشخیص دلیل خون دماغ شدن باید به پزشک مراجعه شود؟

در اغلب موارد خونریزی بینی خفیف و کم است و به طور خود به خود درمان می‌شود و برای درمان آن نیازی به مراجعه پزشک نخواهد بود. اما زمانی که خونریزی شدید بینی باعث ایجاد اختلال در تنفس می‌شود  و بیش از 15 دقیقه طول می‌کشد، لازم است برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید.

همچنین، هنگامی که در اثر مصرف داروهای رقیق کننده خون شاهد خون در استفراغ و یا ترشحات خون آلود بینی هستید، بهتر است این موضوع را با یک پزشک متخصص در میان بگذارید واو را از بیماری زمینه‌ای خود و داروهای مصرفی اگاه سازید.

نحوه تشخیص علل خونریزی بینی چیست ؟

پزشک متخصص در جلسه حضوری و بعد از معاینه فیزیکی و تشخیص علت خونریزی دماغ ، در رابطه با سوابق بیماری، داروهای مصرفی و سایر علائم از شما سوال می‌پرسد. با این وجود، احتمال دارد که پزشک برای اطمینان از علل خونریزی از تست‌های تشخیصی زیر استفاده می‌کند :

 • آندوسکوپی بینی؛
 • عکس برداری توسط اشعه ایکس از صورت و بینی؛
 • سیتی اسکن بینی؛
 • تست انعقاد خون؛
 • شمارش کامل « CBC » جهت تشخیص اختلالات خونی.
درمان خون دماغ

نحوه پیشگیری و درمان خون دماغ :

یکی از راه‌های درمان خون دماغ ، جراحی است که طی آن رگ‌های خونی بینی سوزانده می‌شود. با این وجود استفاده از موارد زیر تاثیر زیادی در پیشگیری و درمان خون دماغ دارد:

1) از دستکاری و اعمال فشار به بینی بپرهیزید.

2) استفاده از اسپری بینی کمک می‌کند تا خونریزی ناشی از آلرژی و حساسیت درمان شود.

3) قرار دادن کمپرس یخ بر روی بینی باعث انقباض عروق بینی شده و منجر به متوقف شدن خونریزی بینی می‌شود.

4) در صورتی که خونریزی بینی از بخش انتهایی بینی رخ دهد، لازم است سریعا به پزشک مراجعه کنید.

5) اگر خونریزی بینی در اثر ورود یک جسم خارجی به بینی باشد، لازم است برای درمان و خارج کردن جسم خارجی به پزشک مراجعه نمایید.

6) در صورتی که یبوست دارید، از ملین‌ها استفاده نمایید.

7) از برداشتن اجسام سنگین خوددارفرمایید.

آیا سرطان می‌تواند علت خونریزی دماغ باشد ؟

مطمئنا خونریزی دماغ، بدون دلیل، امری خطرناک است و باعث دلهره و ترس افراد می‌شود. همچنین، خونریزی بینی به صورت مکرر می‌تواند امری آزاردهنده و ناراحت کننده باشد. شاید شما هم در فیلم‌ها و سریال‌ها دیده باشید که خونریزی بینی را نشانه سرطان می‌دانند.متاسفانه برخی از افراد تصور می‌کنند که خونریزی مکرر و شدید بینی نشانه‌ای از سرطان و یا وجود تومور است. در صورتی که دلیل خون دماغ شدن بسیار گسترده بوده و به ندرت خبر از تومور و سرطان می‌دهد.

قرارگیری در معرض تابش آفتاب می‌تواند علت خونریزی دماغ باشد ؟

گرمای شدید و قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید باعث خشکی مخاط دورنی بینی و افزایش احتمال خونریزی  می‌شود.

آیا خونریزی بینی حاکی از فشار خون بالا است ؟

خونریزی شدید بینی و سردرد می‌تواند نشان دهنده بالا بودن فشار خون باشد. در چنین شرایطی لازم است سریعا به پزشک مراجعه کنید. برخی مواقع لازم است که بیمار بستری شود و تحت نظر پزشک قرار بگیرد.

علائم خون دماغ

سخن پایانی:

در حقیقت خون دماغ یک مشکل شایع داخلی بینی است که در بیشتر موارد از نوع قدامی بوده و به راحتی درمان می‌شود. این مدل از خونریزی به طور ناگهانی رخ می‌دهد و حجم خون بسیار کم است. علت خونریزی دماغ قدامی می‌تواند دستکاری بینی، خشکی هوا و یا قرار گرفتن در معرض تابش خورشید باشد. در چنین حالتی می‌توان با مرطوب نگه داشتن هوا و استفاده از اسپری بینی مانع از خونریزی دماغ شد.

اما در صورتی که فکر می‌کنید خونریزی بینی از نوع خلفی است، آن را جدی بگیرید و در اسرع وقت برای تشخیص و درمان خونریزی اقدام نمایید. اگر هنگام خونریزی، طعم خون را در دهان احساس کردید، به احتمال زیاد خونریزی بینی از نوع خلفی و خطرناک است. به همین خاطر لازم است سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها