اهمیت استفاده از گن لیپوماتیک

گن لیپوماتیک چیست؟ استفاده از گن‌های لیپوماتیک در نتیجه نهایی تاثیر دارد؟ برای دستیابی به نتیجه مطلوب در جراحی‌های زیبایی به خصوص لیپوماتیک نه تنها به تجربه و سابقه جراح بستگی دارد، بلکه وابستگی بسیاری به  مراقبت‌های بعد از جراحی دارد.

پزشک شما بعد از انجام انواع روش‌های پیکرتراشی، پوشیدن گن‌های مخصوص را تجویز می‌کند اما متاسفانه بسیاری از بیماران به این مورد بی‌توجهی می‌کنند. در صورتی که گن‌ها بهترین دوست هر بیمار است. این لباس‌ها به شما کمک می‌کند تا اندامی زیباتر داشته باشید.

اگر شما هم در فکر پیکرتراشی به روش لیپوماتیک هستید، تا آخر مطالب ما را همراهی کنید تا شما را با تاثیر گن بعد از لیپوماتیک و فواید آن آشنا سازیم.

گن لیپوماتیک :

لیپوماتیک یک روش مدرن برای رهایی از شر چربی‌های اضافی بدن است که از آن برای تمام نواحی بدن می‌توان استفاده نمود. یکی از نکات مراقبتی که بعد از انجام جراحی پلاستیک و زیبایی برای پیشگیری از افتادگی و شل شدگی پوست باید در نظر بگیرید، استفاده از گن مخصوص است.

در زیر، دلایل استفاده از گن را برای شما جمع آوری کرده‌ایم:

֎ بهبود سریع‌تر:

گن مخصوص لیپوماتیک کمک می‌کند تا کمی فشار به زخم‌ها وارد شده و جای آن زودتر بهبود پیدا نماید. در نتیجه فشار وارد شده توسط گن و افزایش گردش خون باعث تسریع روند بهبود می‌شود. همچنین گن‌ها کمک می‌کنند تا بافت آسیب دیده ثبات بیشتری داشته باشد و از ایجاد زخم و اسکار پیشگیری می‌کند.

اکثر جراحان توصیه بسیاری بر استفاده از گن دارند. بسیاری از آن‌ها معتقد هستند که مراقبت‌های بعد از پیکرتراشی از جمله استفاده از گن‌های مخصوص لیپوماتیک به اندازه روند جراحی در نتایج نهایی تاثیر گذار است.

گن لیپوماتیک

با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر رسیدن به اندام ایده‌آل آرزو نیست چرا که افراد مخصوصا خانم‌ها می‌توانند یک شبه به وزن ایده‌آل خود برسند و رسیدن به این آرزو با انجام عمل لیپوماتیک تحقق می‌پذیرد. در حال حاضر یکی از مؤثرترین و جدیدترین روش‌ها برای ازبین بردن چربی‌های شکم و پهلو، ” عمل لیپوماتیک شکم و پهلو ” است که در مقاله‌ای مورد بررسی قرار داده‌ایم.

֎ کاهش عفونت:

لیپوماتیک یک روش موثر برای رسیدن به تناسب اندام است که در سراسر دنیا انجام می‌شود. اما موضوعی که وجود دارد، عوارض و خطرات ناشی از پیکرتراشی و لیپوماتیک است که باعث ایجاد رعب و وحشت در متقاضیان جراحی زیبایی می‌شود. یکی از عوارض جانبی لیپوماتیک، عفونت است.

خوشبختانه استفاده از گن لیپوماتیک باعث کاهش تماس زخم با محیط اطراف شده و با کاهش سطح تماس بدن با آلاینده‌های احتمالی خطر بروز  عفونت در نواحی باز و زخم‌های ناشی از جراحی را کاهش می‌دهد.

֎ کاهش تورم :

یکی دیگر از عوارض جراحی پلاستیک، تورم است که امری طبیعی و عارضه‌ای موقتی است که بعد از چند روز فروکش خواهد کرد. همانطور که می‌دانید، تورم و کبودی مانع از نمایان شدن نتیجه نهایی می‌شود.

شما می‌توانید با پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک به تسریع روند بهبود و کاهش تورم کمک شایانی کنید. فشار وارد شده توسط گن به بافت‌های بدن باعث جذب مایع لنفی شده و از گسترش تورم پیگیری می‌کند.

֎ کانتور بیشتر اندام:

گن لیپوماتیک با افزایش چسبندگی بافت‌ها به لایه‌های زیرین باعث بهبود نتیجه جراحی شده و از بروز چروک در پوست پیشگیری می‌کند.

از جمله مواردی که می‌تواند در تناسب و زیبایی صورت افراد تاثیر منفی داشته باشد، چربی‌های انباشته شده در ناحیه زیر چانه است. ” لیپوماتیک غبغب ” یکی از راه‌هایی است که می‌توان به کمک آن، این چربی‌ها را از بین برد.

کدامیک از گن‌ها مناسب برای بعد از جراحی لیپوماتیک هستند؟

به طور معمول گن‌های متنوعی در بازار وجود دارد که هریک از آن‌ها براساس کاربرد، قسمتی از بدن را پوشش می‌دهند و نام‌های متفاوتی دارند.

اکثر متخصصین و جراحان به بیمار توصیه می‌کنند که برای یک مدت معین از گن مخصوص لیپوماتیک استفاده نماید. هدف استفاده از گن لیپوماتیک ، فشرده سازی بافت و افزایش چسبندگی آن با لایه‌های زیرین در نواحی مختلف بدن است.

اغلب گن‌ها از نوعی پارچه کشی به اسم لیکرا ساخته می‌شوند. برخی دیگر از گن‌های موجود در بازار از نوعی پارچه الاستیک معمولی تولید شده‌اند.

نکته دیگری که در رابطه با این دسته از گن‌ها وجود دارد، بدون درز بودن و طرز کار ساده آن است. همچنین، یکی دیگر از مزایای گن لیپوماتیک خاصیت الاستیک آن است که باعث شده گن‌ها به راحتی یک اندام زیبا و خوش فرم به نمایش بگذارند.

گن بعد از جراحی لیپوماتیک

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند تجمع چربی‌ها در قسمت‌های مختلف بدن از جمله ران‌هاست. ” لیپوماتیک ران ” روشی برای از بین بردن چربی ها و خوش فرم‌تر شدن ران‌هاست که در مقاله‌ای بصورت کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم.

کاربردهای گن‌های مخصوص لیپوماتیک :

امروزه انواع گن‌های لیپوماتیک را می‌توان در بازارهای حضوری و آنلاین مشاهده کرد که هریک از آن‌ها دارای کاربرد و موارد استفاده منحصر به فرد است. انواع گن مخصوص لیپوماتیک به شرح زیر می‌باشد:

  • گن مخصوص صورت و غبغب ( گن غبغب
  • گن مخصوص نواحی پهلو و شکم؛
  • گن مخصوص نواحی پشت گردن و بازوها؛
  • گن مخصوص ران؛
  • گن جلیقه‌ای؛
  • گن شلواری؛
  • گن یکسره.

انواع گن بعد از عمل جراحی زیبایی

در این بخش انواع گن‌های لیپوماتیک با توجه به کارایی در نواحی مختلف بدن را بررسی می‌کنیم:

֎ گن مناسب لیپوماتیک نواحی شکم

از گن‌های ذکر شده در قسمت قبل می‌توان برای جراحی لیپوماتیک نواحی شکم نیز استفاده کرد. شکل نواحی پهلو برای خانم ها و آقایان متفاوت است. این نوع گن فشار یکسانی را در نواحی شکم ایجاد می‌کند و سطح پوست این نواحی را صاف می‌کند. در هفته های اول باید از این گن بعد از عمل جراحی زیبایی به طور مداوم استفاده کرد تا نتیجه بهتری حاصل شود. این گن خاص تورم را تا حد امکان کاهش داده و از بین می‌برد و به همین دلیل استفاده از آن پس از جراحی لیپوماتیک نواحی شکم ضروری است.

֎ گن مناسب لیپوماتیک ساق پا

در برخی موارد ممکن است لیپوساکشن روی ساق پا انجام شود. برخی از شلوارهای جین خاص به شکل یک شلوار هستند و تمام پاها را می‌پوشانند. بهترین استفاده از این گن‌ لیپوماتیک زمانی است که علاوه بر لیپوماتیک ساق پا، در ناحیه ای مانند ران نیز این عمل انجام می‌شود. اما در مواردی که این عمل فقط در ناحیه ساق پا انجام می‌شود، بهتر است گن‌هایی که فقط این ناحیه را پوشش دهد استفاده گردد.

֎ گن مناسب لیپوماتیک غبغب

لیپوساکشن غبغب یک عمل زیبایی است که در قسمت تحتانی چانه و بالای گردن انجام می‌شود. برای جلوگیری از مشکلاتی مانند عفونت، تورم و عدم تقارن، استفاده از گن‌های مخصوص این ناحیه بعد از عمل لیپوماتیک ضروری است. گن بعد از جراحی لیپوماتیک به طور کامل چانه و گردن را می‌پوشانند. برای اینکه چانه را به طور کامل بپوشانند، این گن‌ها به بالای سر متصل شده و به این ناحیه فشار وارد می‌کنند. این فشار زیاد نیست و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند.

֎ گن مناسب لیپوماتیک بازو

مدل گن بازوبند در مردان و زنان متفاوت است. البته هر دوی این گن‌ها برای ایجاد بهترین نتیجه بعد از لیپوساکشن بازو استفاده می‌شوند. این گن یکپارچه است و هر دو دست را می‌پوشاند. تقارن در لیپوساکشن بازو بسیار مهم است و گن‌ها این امکان را فراهم می‌کنند. استفاده از گن‌ها بعد از جراحی بازو باعث تسریع بهبودی و کاهش دوره نقاهت می‌شود. استفاده از این گن‌ها نیز به بهترین شکل به بهبود زخم ها کمک می‌کند.

֎ گن مخصوص لیپوماتیک ران

در بیشتر موارد گن مخصوص لیپوماتیک ران پا ، هر دو ران را به شکلی جذب و راحت می‌پوشانند. مردان و زنان دارای بافت متفاوتی از ران هستند. این نوع از گن‌ها به گونه ای ساخته شده اند که می‌توان آن ها را بدون جلب توجه در زیر لباس پوشید. استفاده از گن مخصوص لیپوماتیک ران باعث ایجاد تناسب در هر دو ران می‌شود. همچنین اجازه می‌دهد تا لایه های زیرین پوست ران به هم متصل شوند.

֎ گن مناسب لیپوماتیک سینه

گن بعد از جراحی لیپوماتیک سینه برای خانم ها موثر است. این گن تیرگی سینه ها و اطراف آن را کاملا می‌پوشاند. در مواردی که لیپوماتیک علاوه بر قفسه سینه در ناحیه شکم، باسن انجام می‌شود، از گن‌هایی استفاده می‌شود که علاوه بر سینه، این نواحی را نیز پوشش می‌دهند. استفاده از گن بعد از جراحی لیپوماتیک تا چند هفته بعد از عمل باعث خوش فرم و متقارن شدن سینه ها شده و خم نمی‌شود. استفاده از این سوتین های مخصوص را برای حداقل 6 هفته توصیه می‌کنیم.

֎ گن مناسب لیپوماتیک صورت

گن‌های صورت تا چند هفته بعد از جراحی لیپو غبغب و زیر گردن استفاده می‌شوند. این گن‌ها قسمت هایی از صورت که روی آن عمل انجام شده را می‌پوشانند. شاید اعمال این گن لیپوماتیک بر روی صورت کمی مشکل باشد، اما به دلیل اثربخشی باید از آن استفاده کرد. این گن‌ها علاوه بر جلوگیری از مشکلات و عوارض احتمالی، شما را به نتیجه مطلوب می‌رسانند.

֎ گن مناسب لیپوماتیک باسن

این نوع از گن لیپوماتیک باسن را تا ابتدای ران ها می‌پوشاند. بسیاری از انواع گن موجود در بازار، علاوه بر ناحیه باسن، نواحی پهلو و ران را نیز احاطه می‌کند. در چنین مواردی بهتر است از یک گن یکسره، به صرفه از نظر اقتصادی و مناسب برای راحتی بیمار استفاده شود. باسن تاثیر زیادی در زیبایی بدن دارد. به همین دلیل استفاده از گن بعد از جراحی لیپوماتیک در این ناحیه تا 7 هفته توصیه می‌شود.

֎ گن مناسب لیپوماتیک کمر و پشت

این نوع از گن لیپوماتیک ، به طور یکسره نواحی کمر و پشت را می‌پوشاند. در برخی موارد می‌توان از گن‌های مناسب ناحیه شکم نیز برای این نواحی استفاده کرد. این نوع گن باید تا 7 هفته استفاده شود تا به نتیجه مطلوب برسید. استفاده از گن در ناحیه کمر پس از لیپوساکشن مزایای زیادی دارد. در واقع این محصولات از تورم، عفونت و زبری سطح پوست جلوگیری کرده و بهتر لایه های زیرین را یکپارچه می‌کند.

گن بعد از جراحی

مدت زمان پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک :

یکی از رایج‌ترین سوالات بیماران این است که مدت زمان پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک چقدر است؟ همانطور که قبلا ذکر کرده‌ایم، مراقبت‌های بعد از جراحی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و رابطه مستقیمی با نتیجه نهایی جراحی خواهند داشت.

از آن جهت که اهمیت استفاده از گن‌ بعد از لیپوماتیک بر همه روشن است؛ لذا اولین توصیه جراحان و پزشکان مربوطه استفاده از آن تا چند هفته بعد از جراحی است. متاسفانه بی‌توجهی برخی بیماران به این توصیه باعث شده است که بعد از گذشت چند ماه شاهد بازگشت چربی‌ها یا افتادگی بافت و … باشند و مانع از دستیابی آن‌ها به نتیجه دلخواه و مطلوبشان می‌شود.

همانطور که متوجه شده‌اید، گن‌های مخصوص لیپوماتیک مزایای بسیاری دارد. نکته‌ای که وجود دارد این است که مدت زمان استفاده از آن در تمام بیماران یکسان نیست. مدت زمان پوشیدن گن باید زیر نظر جراح مربوطه مشخص شود.

به طور کلی توصیه می‌شود که استفاده از گن‌ها حدود 2 الی 3 هفته بعد از لیپوماتیک ادامه پیدا کند تا نتایج  مطلوب و نهایی لیپوماتیک ظاهر شود. بعد از آن بهتر است به مدت 4 الی 6 هفته از گن‌های آزادتر استفاده کنید.

عوارض استفاده از گن‌ بعد از لیپوماتیک چیست؟

استفاده طولانی مدت از گن‌های تنگ و ایجاد فشار باعث افزایش ماندگاری ادم و تورم می‌شود. فشار بیش از حد باعث ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی مویرگ‌های لنفاوی شده و التهاب و تورم بافت‌ها را افزایش می‌دهد.

این روزها همه به دنبال تناسب اندام هستند و تب استفاده از انواع روش‌های از بین بردن چربی بدن و بازار انواع پیکرتراشی بسیار داغ است. لیپوماتیک و ویزر دو روش پرطرفدار هستند که با هم تفاوت هایی دارند. ما در مقاله ” تفاوت ویزر و لیپوماتیک ” این دو روش را با هم مقایسه می‌کنیم.

سخن پایانی:

استفاده از گن بعد از لیپوماتیک یکی از مراقبت‌های مهم بعد از جراحی و لاغری موضعی است  که تاثیر مطلوبی بر روی نتایج جراحی دارد و باعث تسریع روند بهبود می‌شود. موردی که وجود دارد این است که گن مورد استفاده نباید بیش از حد تنگ باشد و فشار زیادی بر محل جراحی وارد سازد. بنابراین، هنگام انتخاب گن، مدلی را خریداری نمایید که بیش از حد تنگ نباشد؛ تنفس را دچار اختلال و ناراحتی نکند و فشاری غیر قابل تحمل بر محل جراحی وارد نکند.

سوالات متداول

✅ دلایل استفاده از گن لیپوماتیک چیست؟

بهبود سریع‌تر، کاهش عفونت، کاهش تورم و کانتور بیشتر اندام از دلایل استفاده از گن لیپوماتیک می‌باشد.

✅ عوارض گن لیپوماتیک چیست؟

استفاده طولانی مدت از گن‌های تنگ و ایجاد فشار باعث افزایش ماندگاری ادم و تورم می‌شود. فشار بیش از حد باعث ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی مویرگ‌های لنفاوی شده و التهاب و تورم بافت‌ها را افزایش می‌دهد.

✅ مدت زمان پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک چقدر است؟

از آن جهت که اهمیت استفاده از گن‌ بعد از لیپوماتیک بر همه روشن است؛ لذا اولین توصیه جراحان و پزشکان مربوطه استفاده از آن تا چند هفته بعد از جراحی است. نکته‌ای که وجود دارد این است که مدت زمان استفاده از آن در تمام بیماران یکسان نیست. مدت زمان پوشیدن گن باید زیر نظر جراح مربوطه مشخص شود.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها