تزریق فیلر بهتر است یا بوتاکس ؟

فیلر بهتر است یا بوتاکس ؟ روز به روز با بالا رفتن سن، انواع چین و چروک در صورت پدیدار می‌شود. خبر خوب این است که با پیشرفت علم، محصولات و روش‌های متعددی با هدف جوان‌سازی در دسترس قرار گرفته‌اند.

یکی از روش‌های درمانی و زیبایی پرطرفدار، استفاده از تکنیک تزریق بوتاکس و ژل است که توسط پزشک در مطب یا کلینیک از طریق متدهای متفاوت انجام می‌شود.

تزریق فیلر و بوتاکس، یک روش غیر تهاجمی است که با هدف درمان، جوان‌سازی و داشتن صورتی خوش فرم‌تر انجام می‌شود. بعضی مواقع این سوال ایجاد می‌شود که « بوتاکس بهتر است یا فیلر ؟»

گاهی اوقات، افراد بین انتخاب فیلر و بوتاکس دودل می‌شوند و این دودلی ناشی از عدم آگاهی آن‌ها از تفاوت فیلر و بوتاکس می‌باشد. اگر شما هم برای رفع چین و چروک‌ها و جوانسازی صورت دچار سردرگمی شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مطالب همراه ما باشید تا با آگاهی از تفاوت تزریق ژل و بوتاکس پاسخی صحیح برای سوال فیلر بهتر است یا بوتاکس بیابید.

فرق فیلر و بوتاکس

فرق فیلر و بوتاکس از نظر کاربرد :

ماهیت و کاربرد فیلرها یا همان ژل‌ها بسته به نوع و کیفیت آن‌ها متفاوت است. با این وجود، در قرن فعلی، استفاده از فیلرهای حاوی هیالورونیک اسید رایج‌تر از سایر فیلرها می‌باشد.

یکی از دلایل محبوبیت این دسته از ژل‌ها، ماندگاری و دوام بالای آن‌ها است. یکی دیگر از خصوصیات ژل‌ها که موجب ایجاد تفاوت فیلر با بوتاکس شده است، خاصیت پرکنندگی و حجم دهندگی ژل‌ها است. امروزه، ژل‌ها در حوزه‌های زیبایی و درمانی نقش پررنگی ایفا می‌کنند.

از دیگر تفاوت فیلر با بوتاکس ، متفاوت بودن روند تاثیرگذاری آن‌ها با یکدیگر است. برای مثال، بوتاکس‌ها کار خود را با فلج کردن عضله‌ی محل تزریق آغاز می‌کنند. در حالی که ژل‌ها از خاصیت پرکنندگی خود برای بهبود چین‌ و چروک صورت استفاده می‌کنند.

همانطور که می‌دانید، ظهور نشانه‌های پیری تا حدی باعث کاهش زیبایی و جذابیت خواهد شد. اما نگران نباشید، با ورود بوتاکس به صنعت زیبایی، دیگر لازم نیست که از پیری و افزایش سن، ترس داشته باشید؛ زیرا با بوتاکس قادر به درمان موقتی چین و چروک، لیفت ابرو، رفع خطوط اطراف چشم و خطوط خنده خواهید بود.

دقت فرمایید که تزریق بوتاکس تاثیر موثری بر روی خطوط عمیق ناشی از کاهش حجم عضله ندارد و بهتر است از فیلر برای درمان آن‌ها و یا ترکیبی از فیلر و بوتاکس استفاده کنید. یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های درمان چروک‌های ناشی از حرکت ماهیچه‌ها، تزریق بوتاکس است.

متفاوت بودن مواد سازنده ژل و بوتاکس از دیگر تفاوت بوتاکس و فیلر است که قبل از تزریق، مراجعه کنندگان را با چالش فیلر بهتر است یا بوتاکس ، روبرو می‌کند.

مقاله پیشنهادی: بوتاکس دیسپورت انگلیسی

فرق فیلر و بوتاکس از نظر ماندگاری : ماندگاری بوتاکس از ژل‌ها کمتر است. توجه فرمایید که تزریق بوتاکس باید طی چند مرحله انجام شود تا نتایج حاصل از آن تقویت شده و ماندگار آن افزایش یابد.

یکی دیگر از درمان‌های زیبایی، استفاده از فیلرهای پوستی است که با آشنایی با ژل و فیلرها راحت‌تر تصمیم خواهید گرفت که فیلر بهتر است یا بوتاکس. مزایا و کاربرد فیلرها بسیار گسترده است؛ برای مثال، از فیلرها برای درمان خط لبخند، حجم دادن به لب و گونه، بهبود ظاهر اسکارها و رد زخم‌ها و … استفاده می‌شود. تاکنون تزریق فیلرها در نواحی دیگر بدن مانند سینه و باسن تایید نشده است.

فیلرها در اشکال مختلفی تولید می‌شوند که اکثر آن‌ها درمان موقتی هستند و در درجه اول برای تزریق در بافت‌های نرم صورت مانند خطوط لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فیلرهای زیر توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تایید شده است:

 • هیدروکسیل آپاتیت کلسیم (Radiesse) به عنوان یک ژل موقت مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوام این ژل حدود 18 ماه است.
 • کلاژن، یک ژل موقت با دوام 4ماهه است.
 • اسید هیالورونیک، یک ماده موقتی با دوام 6 الی 12 ماهه می‌باشد.
 • یکی دیگر از انواع فیلر، فیلر با منشاء انسانی است که شامل poly-L-lactic acid (Sculptra, Sculptra Aesthetic) می‌شود.
 • تنها نمونه دائمی فیلرها، شامل دانه های پلی متیل متاکریلات می‌شود.

مقایسه و تفاوت فیلر و بوتاکس :

بوتاکس از باکتری ساخته شده و به عنوان یک بازکننده عضله به حساب می‌آید که بیش از دو دهه است به بازار وارد شده و از آن برای درمان میگرن، اختلالات عصبی ناشی از ضعف عضلات و سایر مشکلات پزشکی استفاده می‌شود.

برای درمان چین و چروک‌های دینامیک ( چروک‌های ناشی از حرکات عضلات) بوتاکس انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. این چروک‌ها به طور طبیعی در اطراف دهان، چشم و ابرو ایجاد می‌شود و با افزایش سن عمیق‌تر خواهند شد.

مواد بوتاکس موجب آرامش این عضلات و عدم حرکت آن‌ها می‌شود و از این طریق از بروز چین و چروک جدید پیشگیری می‌کند. متاسفانه تزریق بوتاکس، درمان مناسبی برای خطوط ریز ناشی از شکستن یا تجزیه کلاژن نیست.

به طور کلی، بوتاکس یک فرم خالص از سم قوی بوتولینیوم است که از کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌گردد. دقت فرمایید که این سم در مقادیر زیاد، می‌تواند کشنده و خطرناک باشد. اما استفاده از آن به میزان کم و کنترل شده با هدف اصلاح چین و چروک، ایمن است.

بوتاکس با هدف مسدود کردن سیگنال‌های عصبی در عضلات هدف تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و نتیجه آن طی روزهای آینده نمایان خواهد شد. در نتیجه عضله به طور موقت فلج می‌شود . این بی‌حرکت بودن صورت باعث کاهش چین و چروک می‌شود.

مقاله پیشنهادی: برداشتن ابرو بعد از بوتاکس

1) تفاوت فیلر و بوتاکس از نظر میزان اثرگذاری :

با توجه به گفته‌های آکادمی چشم پزشکی آمریکا، تزریق بوتاکس برای اکثر مراجعه کنندگان اثربخش بوده است. نتایج بوتاکس 7 الی 10 روز بعد از تزریق قابل مشاهده است. ماندگاری بوتاکس حدود 3 الی 6 ماه است و برای افزایش ماندگاری آن، نیاز به تکرار جلسات درمانی خواهد بود.

عارضه‌های جانبی بوتاکس بسیار کم است و در صورت بروز، بعد از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت. بعد از تزریق بوتاکس و فیلر می‌توانید فعالیت‌های روزانه‌تان را بدون هیچ دوره نقاهتی ادامه دهید.

از سوی دیگر، فیلرها یا پرکننده‌های پوستی، ماندگاری بیشتری نسبت به بوتاکس دارند. اگرچه ماندگاری فیلرها بسته به نوع فیلری که انتخاب می‌کنید، متفاوت‌ خواهد بود.

2) تفاوت فیلر و بوتاکس از نظر اثرات جانبی :

تزریق بوتاکس و فیلر مانند تمام روش‌های درمانی دیگر، با عوارض جانبی و خطر همراه است. بهتر است که قبل از اقدام به تزریق، خطرهای بوتاکس و فیلر را بررسی نمایید و در هنگام مشاوره، مشکلات پزشکی‌تان را با پزشک در میان بگذارید.

طبق آخرین گزارش‌های AAOS ، برای کاهش احتمال بروز عوارض جانبی، بهتر است از بوتاکس برای افرادی که از سلامتی جسمی برخوردار هستند، استفاده شود.

کبودی در محل تزریق، قرمزی و تحریک چشم، افتادگی پلک‌ها و سردرد از عارضه‌های جانبی تزریق بوتاکس است که ظرف چند روز به خود ‌به خود از بین خواهد رفت.

بعضی مواقع مصرف قطره چشمی قبل از تزریق بوتاکس، موجب کاهش برخی از عارضه‌های جانبی خواهد شد. همچنین، متوقف کردن داروهای رقیق کننده خون، چند روز قبل از تزریق، احتمال ایجاد کبودی را کاهش خواهد داد.

تزریق بوتاکس به افراد باردار، شیرده، افراد مبتلا به مشکلات پوستی و بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروز توصیه نمی‌شود.
نوبتی هم باشد، نوبت آشنایی با عوارض فیلرها است.

عوارض جانبی فیلرها بیشتر از بوتاکس است. اگرچه، احتمال بروز عارضه‌های جانبی فیلرها بسیار کم است و در صورت بروز، طی 7 الی 10 روز به طور کامل از بین خواهد رفت. عارضه‌های رایج تزریق فیلر به شرح زیر می‌باشد:

 • زخم.
 • اسکار.
 • بی‌حسی موضعی.
 • خارش.
 • واکنش آلرژیک.
 • کبودی.
 • عفونت.
 • قرمزی.
 • کوری یا دیگر مشکلات بینایی.
 • مرگ سلول‌های پوستی در اثر کاهش جریان خون روند در محل تزریق.

نکته: دقت فرمایید که فیلرها در افرادی که سیگار می‌کشند، ماندگاری کمتری دارند.

فیلر بهتر است یا بوتاکس

3) تفاوت فیلر و بوتاکس از نظر هزینه:

تزریق فیلر و بوتاکس نزد متخصص زیبایی انجام می‌شود. انجام هردو روش شامل مراحل نسبتا ساده‌ای است که به صورت سرپایی و در مطب یا کلینیک انجام می‌شود.

دقت فرمایید که هیچ‌کدام از درمان‌های زیبایی تحت پوشش بیمه نیست. البته ممکن است که گزینه‌های تامین اعتبار از طریق مرکز ارائه دهنده خدمت در دسترس باشد.

به طور کلی، هزینه تزریق بوتاکس کمتر از فیلر خواهد بود و همین امر باعث شده است که بوتاکس گزینه مناسب‌تری به نظر برسد. میزان هزینه تزریق بوتاکس به دو عامل دیگر وابسته است. اول آنکه تزریق در چه نقطه‌ای صورت می‌گیرد. دوم آنکه در کدام منطقه جغرافیایی قرار دارید.

همانطور که در بالا ذکر شد، هزینه فیلر بیشتر از بوتاکس است. همچنین، قیمت فیلر، با توجه به نوع برند و میزان مورد استفاده، متغیر است. بنابراین، برای آگاهی دقیق از هزینه‌های درمانی، بهتر است با مرکز ارائه دهنده خدمات صحبت کنید.

مقاله پیشنهادی: عوارض تزریق بوتاکس دور چشم

نتیجه گیری :

فیلرهای پوستی ماندگاری بلندمدت‌تری در مقایسه با بوتاکس دارند. در عین حال، عوارض جانبی رایج ژل‌ها، بیشتر از بوتاکس است. البته اکثر عوارض جانبی هردو تکنیک جوان‌سازی موقت است و بعد از گذشت چند روز از بین خواهد رفت.

دقت فرمایید که بوتاکس و فیلرها قادر به درمان مشکلات متفاوتی هستند و به طور معمول در نواحی گوناگونی از صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

احتمال دارد که، گاهی اوقات، پزشک پیشنهاد کند برای دستیابی به نتایج بهتر، سایر روش‌های درمانی را با تزریق بوتاکس و فیلر ادغام نمایید.
در آخر، زمان پاسخ دادن به سوال « فیلر بهتر است یا بوتاکس ؟» رسیده است. قبل از اقدام به تزریقات، باید موارد زیادی را ارزیابی نمایید. نوع تزریق تا حدی به نیاز بیمار و اولویت‌های او وابسته است.

برای مثال، هنگامی که چین و چروک سطحی باشند، می‌توان با استفاده از بوتاکس مانع از عمیق شدن چروک‌ها شد و آن‌ها را به طور موقت درمان کرد. اما، زمانی که عمق این خطوط زیاد باشد، فیلرها انتخاب مناسب‌تری خواهند بود.

توجه فرمایید که انواع فیلر و بوتاکس در حوزه کاربردی خود، نتایج ایده‌آل و قابل قبولی را به ارمغان خواهند آورد. در نتیجه، نمی‌توان به طور قطع اثبات کرد که فیلر بهتر است یا بوتاکس ؛ زیرا هردو روش، اثرات شگفت انگیزی بر روی جوان‌سازی پوست دارند.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها