تفاوت بوتاکس مسپورت و دیسپورت

اگر شما اهل دنیای مد و زیبایی باشید حتماً تا‌ به‌ حال به این نکته توجه کرده‌اید که یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی داشتن پوستی سالم بدون هیچ‌گونه چروکی می‌باشد. بنابراین افراد مختلف با سنین متفاوت به دنبال راهکارهایی هستند که توسط این راهکارها، پوستی صاف‌تر داشته باشند و اولین نشانه‌های پیر‌شدن را که همین چین‌ و‌ چروک‌های صورت فرد می‌باشد را به تاخیر بیاندازند (یا به کلی از بین ببرند!).  یکی از محبوب‌ترین راهکارها تزریق بوتاکس می‌باشد که با شیوه‌های گوناگونی نیز قابل انجام است. در این مقاله قصد داریم بوتاکس مسپورت و دیسپورت را  و نیز زمان ماندگاری آن‌ها را بیان کرده تا بدانیم کدامیک برای ما مناسب‌تر است.  بنابراین اگر به زیبایی، داشتن پوستی یکدست و لیفت صورت با بی‌ضررترین روش علاقه‌مند هستید خواندن این مقاله را از دست ندهید.

آنچه در این مقاله جمع‌آوری شده است:

 • بوتاکس چیست؟
 • کاربردهای بوتاکس
 • انواع بوتاکس
 • تفاوت‌های بوتاکس مسپورت و دیسپورت
 • نتیجه‌گیری: بوتاکس مسپورت یا دیسپورت؟

 بوتاکس چیست؟

یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای از بین‌بردن چین و چروک‌های صورت و پیشگیری از ایجاد مجدد آن که به دلایل مختلف از جمله افزایش سن ایجاد می‌شود، تزریق بوتاکس می‌باشد‌. بوتاکس چون نیازی به جراحی ندارد و پزشک متخصص آن را انجام می‌دهد، خیلی سریع محبوبیت خود را در بین سایر روش‌های زیبایی پیدا کرد. بوتاکس از سم باکتری کلستریدیوم که نام آن سم بوتولینوم می‌باشد تهیه شده است، در واقع این سم پس از آن‌که به صورت فرد تزریق می‌شود سبب بی‌حرکتی عضلات و فلج موقت  آن بخش می‌شود در نتیجه این کار مانع از ایجاد چین و چروک در آن بخش می‌شود.

مسپورت

فرقی نمی‌کند که از بوتاکس مسپورت یا دیسپورت استفاده می‌کنید. در هر صورت باید نکاتی را بعد از تزریق رعایت نمایید. ما در مقاله ” مراقبت بعدبوتاکس ” به این نکات پرداخته‌ایم.

 کاربردهای بوتاکس

بوتاکس یک روش زیبایی-درمانی است. یعنی هم برای موارد درمانی می‌توان از آن بهره برد و هم برای موارد زیبایی مختلف. این کاربردها عبارتند از:

֎ کاربردهای درمانی بوتاکس

 • رفع سردرد‌های مزمن
 • کاهش تعریق افرادی که بیش از حد تعریق (حتی برای تعریق کف دست)
 • کاهش افتادگی‌های شدید پلک که بینایی فرد را مختل می‌کند (این مورد در میان مردم به دلیل رایج بودن درمان افتادگی پلک با لیزر محبوبیت کمتری دارد)

֎ کاربردهای زیبایی بوتاکس

 • رفع خط اخم
 • رفع چروک دور چشم
 • رفع چین‌های پیشانی
 • لیفت ابرو
 • رفع خط خنده
 • فرم‌دهی به بینی‌های افتاده
 • فرم‌دهی کم به لب
 • و…

انواع بوتاکس

دو مورد از محبوب‌ترین برندهای حال حاضر بوتاکس در ایران، بوتاکس مسپورت و بوتاکس دیسپورت است که یکی برند ایرانی و دیگری برندی خارجی است. برای اینکه بهتر این دور نوع بوتاکس را بشناسید، ادامه مقاله را به دقت مطالعه کنید.

یکی از دلایل نگرانی برخی از افراد در رابطه با بوتاکس، سرطان‌زا دانستن آن می‌باشد. بنابراین ما در مقاله ” آیا بوتاکس سرطان زاست ” این موضوع را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بوتاکس مسپورت چیست

 بوتاکس مسپورت چیست ؟

بوتاکس مسپورت چیست ؟ بوتاکس مسپورت محصولی ایرانی می‌باشد که شباهت‌های فراوانی را با بوتاکس دیسپورت دارا می‌باشد. امروزه بوتاکس‌های ایرانی گوناگونی وجود دارد اما بوتاکس مسپورت چون ماندگاری بیشتر و عوارض کمتری را دارد، محبوبیت بیشتری را در میان ایرانیان دارد هم‌چنین پزشکان متخصص نیز استفاده از این نوع را پیشنهاد می‌دهند. خوشبختانه این نوع بوتاکس ایرانی حتی با نمونه‌های خارجی نیز می تواند رقابت کند، و نیز چون تولید داخل می‌باشد قیمت کمتری را دارد. پس می‌توان گفت کیفیت و هزینه کمتر با بوتاکس مسپورت دستیافتنی خواهد بود. البته باید دقت داشته باشید که نمونه‌ای اصلی این محصول را استفاده نمایید. اگر از بوتاکس مسپورت استفاده نموده‌اید لطفا نظر خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

بوتاکس دیسپورت چیست؟

یکی از محبوب‌ترین برند‌های بوتاکس خارجی بوتاکس دیسپورت می‌باشد که در کشور ما نیز بسیار از آن استفاده می‌شود. بوتاکس دیسپورت از نظر شرایط نگهداری و ترکیبات، اندکی با بوتاکس‌های دیگر فرق دارد. دمای نگهداری آن بین ۲ تا ۸ درجه می‌باشد و نیز به شکل پودری استفاده می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از بوتاکس دیسپورت برای افرادی که به شیر آلرژی دارند ممنوع می‌باشد چون این بوتاکس دارای لاکتوز می‌باشد. در حال حاضر این نوع بوتاکس از کشورهای خارجی وارد ایران می‌شود و به همین دلیل قیمت زیادی دارند ولی نسبت به نمونه های خارجی دیگر، قیمت مناسب‌تری دارد. بسیاری معتقدند برندهای خارجی از ایرانی بهتر است، پس اگر به دنبال یک برند باکیفیت با قیمتی معقول‌تر میان نمونه‌های خارجی بوتاکس هستید، دیسپورت برایتان مناسب خواهد بود. اگر از این بوتاکس استفاده کرده‌اید نظر خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراگ بگذارید.

سوال بسیاری از دوستان که بوتاکس مسپورت یا دیسپورت را تزریق می‌کنند در رابطه با تاثیر گرما می‌باشد. فرقی نمی‌کند از چه برندی استفاده می‌کنید ما در مقاله ” اثر گرما بر بوتاکس ” این موضوع را بررسی نموده‌ایم.

تفاوت بوتاکس مسپورت و دیسپورت :

این نوع بوتاکس‌ها شباهت‌های فراوانی دارند اما بهتر است بدانید تفاوت‌هایی را نیز دارند. این دو نوع بوتاکس در ترکیبات سازنده و روش عملکرد تفاوتی ندارند چرا که یک سری ویژگی‌های ثابت و استاندارد در تولید برندهای مختلف بوتاکس است. پس تفاوت بوتاکس مسپورت و دیسپورت در چیست ؟

اولین تفاوت این دو نوع بوتاکس کشور سازنده آن می‌باشد، بوتاکس دیسپورت در کشور انگلیس و چین تولید می‌شود، ولی فقط نوع انگلیسی آن تایید شده پزشکان متخصص می‌باشد. اما بوتاکس مسپورت کاملا ایرانی می‌باشد و به همین دلیل نمونه خارجی ندارد.

اصلی‌ترین تفاوت این بوتاکس‌ها سرعت عملکرد آنها می‌باشد، تاثیر‌گذاری بوتاکس دیسپورت نهایتاً به یک روز نیاز دارد که جذب شود و چهره ای طبیعی به شما ببخشد، ولی بوتاکس مسپورت برای تاثیرگذاری بین ۳ تا ۱۰ روز زمان نیاز دارد. یکی دیگر از تفاوت‌های این دو نوع بوتاکس محل تزریق آن می‌باشد. از بوتاکس دیسپورت در ناحیه پیشانی، میان ابروها و کنار چشم ها برای رفع چین و چروک های قسمت بالای صورت استفاده می‌کنند‌. اما از بوتاکس مسپورت برای رفع چین‌و چروک همه بخش‌های صورت استفاده می‌شود.

فرق دیگر این دو نوع بوتاکس عوارض جانبی آنها می‌باشد، البته این نکته را در نظر داشته باشید که این دو نوع بوتاکس از کم عارضه‌ترین بوتاکس‌ها می‌باشند ولی امکان دارد تا مدتی پس از تزریق سردرد و سرگیجه در شما ایجاد شود. بوتاکس دیسپورت که معمولا برای رفع خطوط اخم و پیشانی استفاده می‌شود ممکن است علائم سردرد، گلودرد، تورم، درد در مکان تزریق بوتاکس و عفونت های خفیف تنفسی را در کوتاه مدت برایتان به همراه داشته باشد.

مسپورت یا دیسپورت

بوتاکس مسپورت نیز دارای عوارضی می‌باشد که شامل کبودی مکان تزریق، سرگیجه ،افتادگی پلک‎ها، ضعف عضلانی و مشکلات تنفسی و بینایی نیز می‌باشد که ممکن است برخی از آن‌ها طولانی مدت و برخی کوتاه مدت باشد و صرفا در دوران نقاهت به سراغتان بیاید.

این نکته را در نظر داشته باشید در صورتی‌که علائم شما بیش از ۴۸ ساعت زمان برد حتماً به پزشک خود مراجعه کنید و آنها را با او در میان بگذارید.

تفاوت دیگر مقدار تزریق‌شده این دو نوع بوتاکس می‌باشد،  بوتاکس دیسپورت دوز تزریقی بالاتری دارد ولی دوز آن  نسبت به مسپورت کمتر است. دوز تزریق به عمق چین و چروک در محل تزریق بستگی دارد، اما خوب است بدانید که دوز دیسپورت کمتری برای چین و چروک های مشابه نسبت به مسپورت مورد نیاز می‌باشد.

نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس ” یکی از نکات و مراقبت‌های ضروری بعد از انجام این تکنیک زیبایی است که در مقاله‌ای به صورت کامل به آن پرداخته‌ایم.

نتیجه گیری: بوتاکس مسپورت یا دیسپورت ؟

مساله اینجاست که حال اگر مایل به انجام بوتاکس هستید، کدام برند را انتخاب کنیم؟ اول از هر چیز باید بدانید که هزینه مدنظر شما، تاثیر زیادی در برند انتخابی خواهد داشت. اگر به فکر انجام بوتاکس با هزینه کمتری هستید، طبیعتا بوتاکس مسپورت قیمت مناسبی داشته و به دلیل کیفیت خوب منطقی‎‌تر خواهد بود. البته زمانی که از بسیاری از افرادی که از این بوتاکس استفاده کرده‌اند بپرسید آیا بوتاکس مسپورت خوبه؟ در پاسخ با خیال راحت می‌گویند بله!

اما اگر هزینه بوتاکس برایتان اهمیتی ندارد، بوتاکس دیسپورت می‌تواند گزینه خوبی باشد. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که  در انتخاب بوتاکس دیسپورت اصل، به دلیل اینکه فقط نوع انگلیسی آن استاندارد لازم را دارد، دقت کافی را به خرج دهید. چنانچه پزشک معالج شما اقدام به تزریق بوتاکس دیسپورت، نوع چینی داشت، سریعا درخواست کنید نوع انگلیسی را استفاده کند. لازم به ذکر است که برند بوتاکس مسپورت از نوع چینی بوتاکس دیسپورت بسیار با کیفیت‌تر و استانداردتر است. امیدواریم مطالعه این مقاله به شما در انتخاب صحیح برند بوتاکس کمک کرده باشد.

سوالات متداول

✅ بوتاکس مسپورت چیست ؟

بوتاکس مسپورت محصولی ایرانی می‌باشد که شباهت‌های فراوانی را با بوتاکس دیسپورت دارا می‌باشد. امروزه بوتاکس‌های ایرانی گوناگونی وجود دارد اما بوتاکس مسپورت چون ماندگاری بیشتر و عوارض کمتری را دارد، محبوبیت بیشتری را در میان ایرانیان دارد.

✅ بوتاکس مسپورت یا دیسپورت ، کدام را انتخاب کنیم؟

طبیعتا بوتاکس مسپورت قیمت مناسبی داشته و به دلیل کیفیت خوب منطقی‎‌تر خواهد بود. اما اگر هزینه بوتاکس برایتان اهمیتی ندارد، بوتاکس دیسپورت می‌تواند گزینه خوبی باشد. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که  در انتخاب بوتاکس دیسپورت اصل، به دلیل اینکه فقط نوع انگلیسی آن استاندارد لازم را دارد، دقت کافی را به خرج دهید.

✅ عوارض بوتاکس مسپورت چیست ؟

بوتاکس مسپورت دارای عوارضی می‌باشد که شامل کبودی مکان تزریق، سرگیجه ،افتادگی پلک‎ها، ضعف عضلانی و مشکلات تنفسی و بینایی نیز می‌باشد که ممکن است برخی از آن‌ها طولانی مدت و برخی کوتاه مدت باشد و صرفا در دوران نقاهت به سراغتان بیاید. در صورتی‌که علائم شما بیش از ۴۸ ساعت زمان برد حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

✅ تفاوت بوتاکس مسپورت و دیسپورت چیست؟

اولین تفاوت کشور سازنده می‌باشد. بوتاکس دیسپورت فقط نمونه‌ی انگلیسی آن مورد تأیید پزشکان متخصص می‌باشد. دومین تفاوت در سرعت عملکرد آن‌ها بوده و سومین تفاوت در عوارض مسپورت یا دیسپورت می‌باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها