سوزش بینی بعد از عمل بینی

علت سوزش بینی بعد از عمل چیست؟ این مورد یکی از مشکلات بعد از عمل بینی است که برای اکثر مراجعه کنندگان بسیار آزار دهنده می باشد. پیدا کردن علت سوزش می تواند تا حد زیادی در روند درمان کمک کرده تا پزشک بتواند تا حدی از بروز عوارض جانبی جلوگیری کند. دو یا سه بار خارش مسئله چندان مهمی نیست و به خودی خود رفع خواهد شد ؛ تنها چیزی که اهمیت دارد استمرار و تکرار این عارضه می باشد چون ممکن است نشانه ای از اختلال یا تشدید مشکلات دیگر باشد. در این مورد باید با مراجعه به دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی تهران ، در صدد تشخیص و درمان این عارضه برآیید.

 

علت سوزش بینی بعد از عمل + دکتر رجب پور

 

علت سوزش بینی بعد از عمل بینی چیست؟

عواملی که سبب سوزش داخل بینی بعد از عمل می‌ شوند عبارتند از :

 • آلرژی و حساسیت های فصلی : یکی از عمده ترین علت های سوزش بینی بعد از عمل ؛ آلرژی فصلی ناشی از گرده افشانی گیاهان در فصل بهار و تابستان است که همراه با آبریزش بینی نیز می‌ باشد.
 • سرماخوردگی و بیماری های فصلی : گاهی اوقات سرماخوردگی یا آنفلونزای فصلی نیز می تواند از علت های بروز این سوزش باشد ؛ بنابراین ترجیحا سعی کنید دستان خود را مرتبا بشویید و کمتر آن ها را در تماس با صورت ، چشم و بینی قرار دهید تا از انتقال عفونت و ویروس جلوگیری نمایید.
 • آب و هوای خشک : خشکی هوا نیز از دیگر دلایل سوزش داخل بینی بعد از عمل است که دلیل خشک شدن مخاط بینی و پوست بافت بینی ، منجر به ایجاد حس خارش می شود. گاهی ممکن است این مسئله منجر به اگزمای شدید نیز بشود ، در نتیجه سعی کنید همیشه هیدراته بمانید و رطوبت بدن خود را تامین کنید.
 • رینیت آلرژیک : رینیت نیز نوعی بیماری است که موجب تحریک مخاط داخل بینی می شود. از دیگر علل های شایع سوزش داخل بینی بعد از عمل می توان این مورد را نام برد که ممکن است با خارش و سوزش شدید همراه باشد.
 • بیماری پوستی : پسوریازیس ، اگزما یا قارچ پوستی نیز می تواند علت سوزش بینی بعد از عمل باشد. معمولا پزشک با تجویز پماد مخصوص این مشکل را رفع می‌ کند.
 • هرگونه تغییرات در سطح ترشح هورمون ها در دوره بلوغ ، عادت ماهیانه یا دوران بارداری
 • کاهش ناگهانی رطوبت هوا و تغییرات آب و هوایی از مرطوب به خشک
 • استفاده از برخی داروهای شیمیایی و قرص ها
 • حساسیت نسبت به بوی برخی عطرها ، عود یا مواد شوینده تندبو
درمان خارش بینی بعد از عمل

 

درمان سوزش بینی بعد از عمل جراحی بینی

برای درمان برخی از علت های سوزش و خارش داخل بینی بعد از عمل لازم است پزشک بداند که ایا این سوزش و خارش ناشی از روند درمان است تا دلایل جدی تری دار د: 

گاهی اوقات به تشخیص یک جراح پلاستیک خوب در تهران ، نیاز است برش هایی در بافت بینی فرد ایجاد شود تا پره های این عضو به سایز مطلوب رسیده و باریک تر شوند. این برش ها در انتهای روند رینوپلاستی توسط بخیه به یکدیگر متصل شده و بسته خواهند شد. در نتیجه به دلیل وجود جای بخیه ممکن است فرد پس از عمل جراحی تا چند روز سوزش و خارش شدیدی را احساس کند. در صورتی که علت سوزش بینی بعد از عمل بینی صرفا بخیه باشد باید طی نهایت پنج روز رفع می‌ گردد.

یکی دیگر از علل خارش داخل بینی بعد از عمل و سوزش آن ، جوش و آکنه یا تعرق زیاد پوست می باشد. به دلیل وجود گچ بینی تا چند روز پس از جراحی زیبایی بینی ممکن است تعرق شدیدی در زیر گچ داشته باشید و همین امر منجر به ایجاد جوش و خارش ناشی از آن می گردد که با برداشتن گچ از بین خواهد رفت.

به این نکته توجه داشته باشید که برای رفع و درمان سوزش بعد از عمل جراحی بینی به دلیل وجود گچ روی بینی ، هرگز از هیچ ابزاری برای خاراندن این عضو استفاده نکنید! بافت بینی در این دوره بسیار حساس است و هرگونه خراش و زخمی ممکن است باعث ایجاد عفونت شده و شکل بینی شما را از حالت طبیعی خارج نماید. این موضوع می تواند منجر به خونریزی شدید و نیاز به انجام عمل ترمیمی بینی نیز گردد.

اگر بدون مشورت با یک جراح بینی خوب در تهران ، خودتان دست به درمان سوزش بینی بعد از عمل بزنید ، از جمله مشکلاتی که ممکن است برای شما به وجود بیاید موارد زیر می‌ باشد :

 • ورم و برآمدگی نوک بینی
 • ایجاد التهابات به شکلی نامتقارن
 • خونریزی خفیف یا شدید
 • آبریزش بینی و عطسه های پی در پی
 • سختی و اختلال در تنفس

دلیل خارش بینی بعد از عمل و روش های درمان آن

همانطور که در مقاله رینوپلاستی اشاره کردیم ، این نوع عمل زیبایی بینی با عوارض جانبی شایعی همراه هست که برخی از این عوارض کوتاه مدت بوده و پس از دوره ای چندروزه رفع خواهد شد ؛ اما برخی دیگر در صورت تداوم ممکن است نشانه ای از مشکلی بزرگ باشد و باید هرچه سریع تر موضوع را با یک دکتر عمل بینی خوب در تهران در میان بگذارید و از ایشان راهنمایی بخواهید.

علت خارش بینی بعد از عمل نیز به عوامل متعددی بستگی دارد گاهی اوقات این خارش در کنار سوزش بینی است و ناشی از آلرژی فصلی ، سرماخوردگی ، حساسیت و یا خشکی پوست می‌ باشد. برخی دیگر از علل بروز این عارضه نیز وابسته به فرایند پروسه عمل زیبایی بینی می باشد.

از علت خارش بینی بعد از عمل که پس از روز اول جراحی بینی شما را درگیر می‌ کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همانطور که در علت سوزش بینی بعد از عمل بررسی کردیم ، یکی از شایع ترین علت خارش داخل بینی بعد از عمل نیز به بخیه های جراحی مربوط می‌گردد. این بخیه ها تا حدود نهایت یک هفته ممکن است موجب شود خارش های پی در پی آزار دهنده داشته باشید. توصیه میکنیم به هیچ عنوان برای درمان این معضل سعی در خاراندن مخصوصا با ابزار نوک تیز نکنید چرا که ممکن است به بافت حسای بینی و بخیه ها اسیب وارد کرده و با مشکلات دیگری از جمله پارگی بخیه، خونریزی، تورم و عفونت مواجه شوید.

از دیگر دلیل خارش بینی بعد از عمل میتوان به حساسیت به چسب بینی اشاره کرد. برخی افراد نسبت به مواد و ترکیبات چسب بینی حساسیت دارند و خارش نیز از جمله وکنش های طبیعی بدن نسبت به حساسیت به چسب بینی می‌باشد.در خصوص این گونه حساسیت ها به پزشک خود مراجعه کنید و از او بخواهید تا چسب شما را تعویض کند یا داروهای ضدآلرژی تجویز نماید.

اگر عفونت دلیل خارش و سوزش بینی بعد از عمل بینی شما باشد ممکن است با درد همراه باشد و در نتیجه بهتر است هرچه سریعتر به بهترین جراح بینی مراجعه کنید تا مناسب‌ترین روش درمان خارش بعد از عمل جراحی بینی را تجویز کند.

دلیل خارش بینی بعد از عمل

سخن پایانی

در این مقاله موضوع پرتکرار علت سوزش بینی بعد از عمل بینی را بررسی کردیم. دلیل بروز این مشکل به عوامل متفاوتی بستگی دارد و ممکن است شدت آن فرد به فرد تفاوت باشد. برای درمان این معضل ، پیشنهاد می شود به دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کنید و هرگز خودسرانه هیچ گونه اقدامی از جمله خاراندن بینی برای رفع خارش و سوزش انجام ندهید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها