علت سوزش بینی بعد از عمل بینی چیست؟

علت سوزش بینی بعد از عمل

علت سوزش بینی بعد از عمل بینی چیست؟ سوزش بینی بعد از عمل بینی یکی از مشکلات بعد از عمل جراحی بینی است که برای اکثر مراجعه کنندگان بسیار آزاردهنده است. پیداکردن علت سوزش بینی بعد از عمل بینی میتواند تا حد زیادی در روند درمان خارش بعد از عمل جراحی بینی کمک کرده تا پزشک بتواند تا حدی از این گونه عوارض جلوگیری کند.

دو یا سه بار خارش مسئله چندان مهمی نیست و به خودی خود رفع خواهد شد تنها چیزی که اهمیت دارد استمرار و تکرار این عارضه است که ممکن است نشانه ای از اختلال یا تشدید مشکلات دیگر باشد. در این مورد باید با مراجعه به پزشک پس از تشخیص علت سوزش بینی بعد از عمل بینی  به درمان پرداخته شود.

علت خارش داخل بینی بعد از عمل

علت سوزش بینی بعد از عمل بینی چیست؟

عواملی که سبب سوزش داخل بینی بعد از عمل می‌شوند، عبارتند از:

 • آلرژی و حساسیت های فصلی: یکی از عمده ترین علت سوزش بینی بعد از عمل بینی آلرژی فصلی ناشی از گرده افشانی گیاهان در فصل بهار و تابستان است که همراه با ابریزش بینی نیز می‌باشد.
 • سرماخوردگی و بیماری های فصلی: گاهی اوقات سرماخوردگی یا انفلونزای فصلی نیز می تواند از علت سوزش بینی بعد از عمل بینی باشد بنابراین ترجیحا سعی کنید دستان خود را بشویید و کمتر دستانتان با صورت ، چشم و بینی شما تماس داشته باشد تا از انتقال عفونت و ویروس جلوگیری کنید.
 • آب و هوای خشک: خشکی هوا نیز از دیگر دلایل سوزش داخل بینی بعد از عمل است که دلیل خشک شدن مخاط بینی و پوست بافت بینی ایجاد خارش می‌کند که گاهی ممکن است منجر به اگزما شدید شود در نتیجه سعی کنید همیشه هیدراته بمانید و رطوبت بدن خود را تامین کنید.
 • رینیت آلرژیک : رینیت نیز نوعی تحریک داخل بینی است که از دیگر علل های شایع سوزش داخل بینی بعد از عمل می‌باشد و ممکن است با خارش و سوزش شدید همراه باشد.
 • بیماری پوستی: پسوریازیس، اگزما یا قارچ پوستی نیز می تواند منجر به سوزش داخل بینی بعد از عمل گردد که معمولا پزشک با تجویز پماد مخصوص این مشکل را رفع می‌کند.
 • هرگونه تغییرات در سطح ترشح هورمون ها در دوره بلوغ، عادت ماهیانه یا دوران بارداری
 • کاهش ناگهانی رطوبت هوا و تغییرات آب و هوایی از مرطوب به خشک
 • استفاده از برخی داروهای شیمیایی و قرص ها
 • حساسیت نسبت به بوی برخی عطرها، عود یا مواد شوینده تندبو
درمان خارش بینی بعد از عمل

قبل از هر چیزی به خاطر داشته باشید که انتخاب جراح متخصص بسیار حائز اهمیت است. برای این انتخاب مطالعه‌ی مقاله‌ی ” بهترین جراح بینی ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

درمان خارش بعد از عمل جراحی بینی

برای درمان برخی از علت خارش داخل بینی بعد از عمل لازم است پزشک بداند که ایا این سوزش و خارش ناشی از روند درمان است تا دلایل جدی تری دارد:

گاهی اوقات پزشک جراح تشخیص می دهد که برش هایی در بافت بینی فرد ایجاد کند تا پره های بینی به سایز مطلوب برسند و باریک تر شوند، این برش ها در انتهای روند عمل بینی توسط بخیه به یکدیگر متصل شده و بسته می‌شوند. در نتیجه به دلیل وجود جای بخیه ممکن است فرد پس از عمل جراحی تا چند روز سوزش و خارش شدیدی را احساس کند که اگر علت سوزش بینی بعد از عمل بینی صرفا بخیه باشد باید طی نهایت پنج روز رفع می‌گردد.

یکی دیگر از علت خارش داخل بینی بعد از عمل و سوزش آن، جوش و آکنه یا تعرق زیاد پوست است. به دلیل وجود گچ بینی تا چند روز پس از جراحی بینی ممکن است تعرق شدیدی در زیر گچ داشته باشید و همین منجر به ایجاد جوش و خارش ناشی از آن میگردد که با برداشتن گچ از بین خواهد رفت.

به این نکته توجه داشته باشید که برای رفع و درمان خارش بعد از عمل جراحی بینی به دلیل گچ بینی هرگز از هیچ ابزاری برای خاراندن بینی استفاده نکنید بافت بینی در این دوره بسیار حساس است و هرگونه خراش و زخمی ممکن است عفونت ایجاد کند و شکل بینی شما را از حالت طبیعی خارج کند و حتی منجر به خونریزی شدید و تمدید جراحی گردد.

اگر بدون مشورت با پزشک، خودتان دست به درمان خارش بینی بعد از عمل بزنید، از جمله مشکلاتی که ممکن است برای شما به وجود بیاید، موارد زیر می‌باشد:

 • ورم و برآمدگی نوک بینی
 • ایجاد التهابات به شکلی نامتقارت
 • خونریزی خفیف یا شدید
 • آبریزش بینی و عطسه های پی در پی
 • سختی و اختلال در تنفس
علت خارش بینی بعد از عمل

دلیل خارش بینی بعد از عمل و روش های درمان آن

همانطور که در مقاله عمل جراحی راینوپلاستی اشاره کردیم، این نوع عمل زیبایی بینی با عوارض جانبی شایعی همراه هست که برخی از این عوارض کوتاه مدت بوده و پس از دوره ای چندروزه رفع خواهد شد اما برخی دیگر در صورت تداوم ممکن است نشانه ای از مشکلی بزرگ باشد و باید هرچه سریعتر موضوع را با پزشکی متخصص در میان بگذارید و از ایشان راهنمایی بخواهید.

علت خارش بینی بعد از عمل نیز به عوامل متعددی بستگی دارد گاهی اوقات این خارش در کنار سوزش بینی است و ناشی از آلرژی فصلی، سرماخوردگی، حساسیت و یا خشکی پوست می‌باشد. برخی دیگر از علت خارش بینی بعد از عمل نیز وابسته به فرایند عمل بینی است.

از علت خارش بینی بعد از عمل که پس از روز اول جراحی بینی شما را درگیر می‌کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همانطور که در علت سوزش بینی بعد از عمل بینی بررسی کردیم، یکی از شایعترین علت خارش بینی بعد از عمل نیز به بخیه های جراحی مربوط می‌گردد. این بخیه ها تا حدود نهایت یک هفته ممکن است موجب شود خارش های پی در پی آزار دهنده داشته باشید. توصیه میکنیم به هیچ عنوان برای درمان خارش بینی بعد از عمل سعی در خاراندن مخصوصا با ابزار نوک تیز نکنید چرا که ممکن است به بافت حسای بینی و بخیه ها اسیب وارد کرده و با مشکلات دیگری از جمله پارگی بخیه، خونریزی، تورم و عفونت مواجه شوید.

از دیگر دلیل خارش بینی بعد از عمل میتوان به حساسیت به چسب بینی اشاره کرد. برخی افراد نسبت به مواد و ترکیبات چسب بینی حساسیت دارند و خارش نیز از جمله وکنش های طبیعی بدن نسبت به حساسیت به چسب بینی می‌باشد.در خصوص این گونه حساسیت ها به پزشک خود مراجعه کنید و از او بخواهید تا چسب شما را تعویض کند یا داروهای ضدآلرژی تجویز نماید.

اگر عفونت دلیل خارش بینی بعد از عمل بینی شما باشد ممکن است با درد همراه باشد و در نتیجه بهتر است هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا مناسب‌ترین روش درمان خارش بعد از عمل جراحی بینی را تجویز کند.

دلیل خارش بینی بعد از عمل

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات وبلاگ دکتر احمدعلی رجب پور موضوع پرتکرار علت سوزش بینی بعد از عمل بینی را بررسی کردیم. علت سوزش بینی بعد از عمل بینی به عوامل متفاوتی بستگی دارد و ممکن است شدت آن فرد به فرد تفاوت باشد. برای درمان خارش بعد از عمل جراحی بینی بهتر است به پزشکی متخصص و مجرب مراجعه کنید و هرگز خودسرانه هیچ گونه اقدامی از جمله خاراندن بینی برای رفع خارش و سوزش انجام ندهید.

شما همچنین می توانید در رابطه با سوزش بینی بعد از عمل و روش های درمانی نظرات و سوالات خود را در زیر همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.