شکستگی بینی

شکستگی بینی به نوعی شکاف یا ترک است که اغلب بر روی پل بینی رخ می‌ دهد و همراه با درد و کبودی در اطراف چشم‌ ها می باشد. در مواردی ، درمان این مشکل عمل بینی می باشد. اگرچه که شکسته شدت استخوان بینی موضوع جدی و کشنده‌ ای نیست ؛ اما درد ناشی از آن می‌ تواند کمی آزاردهنده به نظر برسد و باعث ایجاد اختلال در تنفس شود.گاهی اوقات این معضل به سادگی قابل تشخیص نیست و ممکن است مانند یک آسیب دیدگی جزئی ، بینی تنها برای چند ساعت متورم شود. به همین خاطر امروز قصد داریم تا انواع این مدل شکستگی را به همراه علائم آن به شما معرفی نماییم. پس تا آخر مطلب همراه دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح بینی تهران باشید تا با این موارد بیشتر آشنایی پیدا کنید.

 

شکستگی بینی + دکتر رجب پور

 

علت شکستگی بینی

علت‌ های متفاوتی برای شکستن بینی وجود دارد. برای مثال ، بینی ورزشکاران و مبارزان ، به دلیل برجسته بودن و تماس‌ های فیزیکی بسیار در معرض شکستگی قرار دارد. گاهی اوقات هم در اثر زمین افتادن یا تصادف ، بینی فرد آسیب می‌ بیند. در نتیجه آسیب دیدگی بینی ممکن است برای هرکسی رخ دهد. فرقی هم میان کودکان ، میانسالان یا افراد مسن نخواهد بود. البته گاهی اوقات ممکن است شکستگی خفیف بینی رخ داده باشد. برای تشخیص نوع شکستگی باید بدانید که علائم شکستگی بینی در اثر وارد شدن ضربه چیست ؛ همچنین باید بدانید که برای درمان ضرب دیدگی بینی کودکان باید در اولین فرصت بدون فوت وقت به یک جراح خوب بینی در تهران مراجعه کنید.

شکستگی خفیف بینی همانطور که از نام آن پیداست میزان آسیب به بینی شدت کمتری دارد. اما این شکستگی خفیف نیز بسیار مهم و حساس است. بنابراین برای تشخیص میزان آسیب به بینی حتما باید به یک دکتر عمل بینی خوب در تهران مراجعه نمایید تا با انجام آزمایشات مختلف نوع آن را تشخیص دهد. علائم شکستگی بینی خفیف همانند علائم ضرب دیدگی در بینی می‌ باشد. در ادامه به این علائم می‌ پردازیم.

علائم شکستگی بینی

 ” بینی شکسته چه علائمی دارد ” این سوالی است که ذهن برخی از مراجعه کنندگان را به خود درگیر کرده و دانستن آن الزامی است. این علائم در این قسمت ذکر گردیده اند :

 • خونریزی
 • ترشحات مخاطی
 • درد
 • کبودی در خود بینی و ناحیه اطراف آن
 • تغییر رنگ در اطراف بینی و زیر چشم‌ ها
 • اختلالات تنفسی
 • لرزش صدا
 • سردردهای شدید
 • مسدود شدن مجاری تنفسی
 • تب شدید
 • کاهش هوشیاری در موارد حاد شکستگی

علائم شکستگی خفیف بینی همانطور که از نامش پیداست ، همان علائم شکستگی بینی می باشد اما بسیار خفیف تر. به طور مثال درد کمتر یا صفر است ، خونریزی زودتر قطع می شود و انحراف بینی قابل مشاهده نیست.

نکته :

در صورتی که هریک از علائم شکستگی بینی ذکر شده در بالا را مشاهده کردید ، سریعا به مراکز درمانی یا مطب بهترین جراح بینی تهران مراجعه کنید. در صورتی که آسیب دیدگی بینی همراه با آسیب دیدگی سر و گردن است ، از شخصی دیگر بخواهید تا به اورژانس خبر دهد.

علت شکستگی بینی

شکستن استخوان های دماغ علت‌ های مختلفی دارد که یکی از آن‌ ها وارد شدن ضربه ناگهانی به بینی است. در ادامه مطالب با دلایلی که اغلب باعث شکستگی این عضو می‌ شود ، آشنا خواهید شد. این موارد به شرح زیر است :

 • آسیب دیدگی حین ورزش مانند فوتبال ، کشتی یا غیره
 • درگیری‌ های فیزیکی و دعوا
 • تصادف
 • زمین خوردن
 • وارد شدن ضربه ناگهانی با اجسام سفت

عوارض شکستگی بینی

 • شکستگی غضروف بینی

از شایع ترین عوارض و علائم شکستن بینی شکستگی غضروف است.گاهی اوقات در اثر تصادف ، ضربه بسیار شدیدی به بینی وارد می‌ شود که نتیجه آن شکاف یا شکستگی غضروف بینی است. در چنین شرایطی ، اکثر پزشکان جراحی را برای اصلاح فرم بینی و درمان شکستگی غضروف پیشنهاد می‌ کنند.

 • انحراف بینی

همانطور که اشاره کردیم از واضح ترین علائم شکسته شدن استخوان بینی در اثر ضربه ، انحراف بینی می باشد. بافت غضروف نسبت به استخوان انعطاف بیشتری دارد ؛ به همین دلیل ممکن است در اثر وارد شدن ضربه شدید به بینی ، انحراف تیغه میانی بینی یا همان سپتوم اتفاق بیفتد. وارد شدن ضربه به بینی در سنین پایین ، عوارض جدی‌ تری بدنبال خواهد داشت ؛ زیرا بینی از استحکام کمتری برخوردار است.

 • ایجاد لخته خون

یکی دیگر از عوارض و علائم شکستگی بینی ؛ تجمع خون و لخته در محل وارد شدن ضربه است که باعث مسدود شدن یک یا هر دو مجرای تنفسی می‌ گردد. جراحی بینی یکی از راه‌ های رهایی از این وضعیت و پیشگیری از آسیب دیدگی غضروف بینی است.

انواع شکستگی بینی

شکستگی استخوان بینی را می‌ توان به دو دسته زیر تقسیم کرد :

 • شکستگی کناری 

علائم شکستن بینی در اثر ضربه در این مدل از آسیب دیدگی بیشتر در کناره‌ های بینی رخ می‌ دهد. برای مثال یک فرورفتگی در یک قسمت از بینی و یک برآمدگی در قسمت دیگر بینی ایجاد می‌ شود. شکستگی کناری یکی از شایع‌ ترین انواع شکستگی است.

 • شکستگی قدامی یا رو به رو

در شکستگی قدامی ، آسیب و ضربه از بالا به بینی وارد می‌ شود. در این مورد ، از علائم شکسته شدن استخوان می توان به فرورفتگی در پل بینی و تغییر شکل ظاهر آن اشاره کرد.

آشنایی با علائم شکستگی بینی در کودکان

شکسته شدن استخوان یا غضروف بینی در یک یا چند استخوان آن رخ می دهد. شکستن بینی در بزرگسالان بیشتر از ضرب دیدگی بینی در کودکان است. توجه داشته باشید که شکستگی استخوان های بینی کودکان سخت تر است. اما شکستگی استخوان بینی یکی از شایع ترین شکستگی های صورت است. قسمت پایینی استخوان بینی نازک تر از قسمت بالایی است و راحت تر می شکند.

ضرب دیدگی بینی در نوزادان می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. این به این دلیل است که نوزادان نمی توانند از طریق دهان نفس بکشند. درمان ضرب دیدگی بینی کودکان بدون فوت وقت باید انجام شود ، نوزادی که دچار شکستگی بینی شده است ممکن است نیاز به درمان اورژانسی داشته باشد.

استخوان های بینی

دو استخوان بینی در کنار هم در بینی قرار دارند. این استخوان ها پل بینی را تشکیل می دهند و به حمایت از قسمت بالایی بینی و غضروفی که قسمت پایین بینی را تشکیل می دهد کمک می کنند. شکستگی پل بینی بسیار شایع می باشد. سپتوم ، سمت چپ و راست بینی شما را از هم جدا می کند. این دیواره از غضروف و بخش هایی از چندین استخوان بینی دیگر ساخته شده است. این موارد به عنوان استخوان اتموئید ، استخوان vomer ، استخوان فک بالا و استخوان پالاتین شناخته می شوند. شکستگی بینی در قسمت پل ، شکستگی در یکی از استخوان های این عضو یا در یک یا چند استخوان تشکیل دهنده تیغه آن است.

علت شکستگی و ضرب دیدگی بینی در کودکان

آسیب به بینی باعث شکستگی بینی می شود که می تواند ناشی از موارد زیر باشد :

 • افتادن کودک
 • ضربه در اثر بازی با دوستان
 • برخورد اجسام به صورت
 • تصادف اتومبیل
 • کودک آزاری

به این نکته دقت داشته باشید که بیشتر آسیب های بینی باعث شکستگی بینی نمی شود و تنها ممکن است موجب ضرب دیدگی این عضو شود ؛ اما در هر صورت بهتر است که در هنگام مواجهه با علائم ضرب دیدگی بینی در کودکان به بهترین جراح بینی مراجعه کنید.

علائم ضرب دیدگی بینی در کودکان

علائم شکستگی بینی برای کودک شما ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • خونریزی بینی
 • تورم
 • کبودی بینی
 • کبودی زیر چشم
 • درد هنگام لمس بینی
 • صدای خرد شدن هنگام لمس بینی
 • مشکل در تنفس از بینی
 • تغییر شکل بینی

شکستگی بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

بهترین جراح بینی تهران در مورد سابقه سلامتی فرزند شما سوالاتی را می‌ پرسد. این فرد علائم ضرب دیدگی بینی در کودکان را بررسی کرده و در مورد رویدادی که باعث آسیب شده است اطلاعاتی کسب می کند. فرزند شما یک معاینه فیزیکی خواهد داشت. بررسی علائم شکستگی استخوان بینی شامل معاینه داخلی و خارجی بینی می شود.

شکستن بینی اغلب با آسیب های دیگر رخ می دهد ، بنابراین چشم ها و دندان های کودک شما نیز ممکن است معاینه شوند. ممکن است کودک شما به یک آزمایش تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن نیاز داشته باشد. این موارد آزمایشات بدون درد هستند که می توانند تصاویر دقیقی از ناحیه آسیب دیده ایجاد کنند و در صورت الزام به درمان این معضل اقدام می کنند.

درمان شکستگی بینی

در صورتی که بعد از معاینه و بررسی علائم ضرب دیدگی این عضو ، پزشک مربوطه تشخیص دهد که بینی شکسته است ، باید منتظر ماند تا تورم بینی به طور کامل فروکش کند. سپس تصمیمی برای درمان و اصلاح فرم بینیگرته خواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام بینی‌ های آسیب دیده و شکسته نیاز به درمان گسترده ندارند و پزشک با بررسی علائم شکستگی غضروف و استخوان های بینی شدت شکستگی یا ضرب دیدگی این عضو را تشخیص خواهد داد. برای مثال ، در صورتی که بینی شما خونریزی دارد ، کمی سر را به جلو خم کنید تا خون از گلو دفع نشود و تا زمانی که خونریزی متوقف نشده است ، از راه دهان تنفس کنید. سپس با استفاده از یک کمپرس یخ به کاهش ورم بینی کمک کنید.

با تمام این حرف‌ها ، بهتر است که میزان آسیب دیدگی بینی بلافاصله بعد از وارد شدن ضربه ارزیابی شود تا بهترین درمان توسط بهترین دکتر عمل بینی تهران تجویز شود. ممکن است که پزشک تنها بینی را با گاز و آتل ببندد ؛ جراحی را پیشنهاد دهد یا تنها به تجویز داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک اکتفا کند. دقت فرمایید نوع درمان به میزان جراحت و نوع آن بستگی دارد. به طور کلی ، درمان شکستگی بینی را می‌ توان به دو دسته درمان با جراحی و درمان بدون جراحی تقسیم کرد :

درمان بدون جراحی

با آشنایی با علائم شکستگی خفیف بینی می توانید تشخیص دهید که شکستگی جدی است یا خیر. در صورت خفیف بودن شکستگی و خارج نشدن بینی از محل اصلی ، درمانی بهتر از استراحت و پیشگیری از وارد شدن ضربه به بینی نخواهد بود. اما در صورتی که شکستگی جدی باشد ، انتخاب‌ های متعددی برای درمان وجود دارد. برای مثال پزشک با استفاده از داروی بی‌ حسی استخوان بینی شما را به موقعیت صحیح خود برمی‌ گرداند. سپس با استفاده از یک قالب گچی یا پلاستیکی ، بینی در محل صحیح خود ثابت نگه داشته می‌ شود. در طول درمان ، یک سری دارو و مراقبت‌ های پزشکی برای تسریع روند بهبود توسط پزشک ارائه می‌شود که پیروی از آن‌ها الزامی خواهد بود. معمولا در درمان شکسته شدن بینی کودکان از روش های بدون جراحی استفاده می شود.

درمان با عمل جراحی

در صورتی که بیش از دو هفته از زمان بروز علائم شکستگی بینی گذشته باشد و دچار ضرب دیدگی شدید بینی شده باشید ، به احتمال زیاد نیاز به جراحی برای ترمیم و اصلاح وضعیت بینی خواهید داشت. در چنین شرایطی ، پزشک حدود 2 الی 3 ماه صبر می‌ کند تا ورم بینی به طور کامل فروکش کند و سپس درمان اصلی آغاز می‌ شود.

کاهش ورم بینی این امکان را فراهم می‌ کند تا پزشک دیدگاه دقیق‌ تری نسبت به وضعیت اولیه بینی شما داشته باشد. این جراحی بیشتر به عنوان جراحی بینی ترمیمی شناخته شده و هدف از انجام آن بازیابی فرم اولیه بینی است.

فرق ضرب دیدگی و شکستگی بینی چیست؟

فرق ضرب دیدگی و شکستگی این عضو به میزان شدت ضربه و آسیب بستگی دارد. علائم شکستن بینی در اثر ضربه به گونه ای است که به طور کامل تغییر در چهره افراد مشهود می باشد. برای مثال بینی منحرف یا کج می شود، خونریزی بسیار شدید رخ داده و زیر چشم ها کبود می گردد. البته کبودی بینی در اثر ضربه ، از علائم ضرب دیدگی دماغ و شکستگی خفیف آن نیز می باشد. علائم ضرب دیدگی شامل تورم ، التهاب ، کبودی و در مواقعی خونریزی کوتاه مدت می باشد و درد آن با مسکن رفع می شود. درمان ورم بینی بعد از ضربه ساده است و به راحتی می توانید با استفاده از کمپرس سرد علائم را کاهش دهید ؛ اما توجه کنید اگر با علائم شکستگی بینی در اثر ضربه مواجه شدید ، فورا به یک جراح خوب بینی در تهران مراجعه کنید.

نکته پایانی

شکستگی بینی یکی از دردناک‌ ترین و بدترین تجریبات زندگی است که در کنار ایجاد تغییر در ظاهر بینی باعث ایجاد مشکلات تنفسی در فرد می‌ شود. شکستگی در استخوان های بینی به طور معمول چند روز بعد از ضربه بهبود می‌ یابد و علائم آن مانند ورم ، درد ، کبودی و غیره ناپدید خواهد شد. سپس می‌ توان برای ترمیم بینی اقدام نمود. البته بخاطر داشته باشید که ضربه به بینی و ورم با هم رابطه مستقیم دارد.

اما گاهی اوقات جراحی تنها راه حل برای درمان نشانه و علائم شکستگی بینی در اثر ضربه است. برخی از بیماران ترجیح می‌ دهند که حین جراحی ترمیمی بینی ، ظاهر و فرم بینی آن‌ ها نیز اصلاح شود و عمل ترمیمی و زیبایی به طور همزمان صورت گیرد. برای انجام جراحی ترمیمی و زیبایی بینی باید از متخصصانی کمک بگیرید که در هر دو حوزه مهارت و سابقه کافی را داشته باشند. دکتر احمدعلی رجب پور یکی از بهترین متخصصان در هر دو حوزه می‌ باشند و می‌تواند علاوه بر انجام عمل‌ های زیبایی بینی به شما در نحوه عمل و شرایط و نوع آن نیز به شما مشاوره بدهند.


سوالات متداول

✅ علائم شکستگی بینی در اثر ضربه چیست؟

خونریزی ، ترشحات مخاطی ، درد ، کبودی بینی در اثر ضربه ، تغییر رنگ در اطراف بینی و زیر چشم‌ ها ، اختلالات تنفسی ، لرزش صدا ، سردردهای شدید ، مسدود شدن مجاری تنفسی از جمله علائم شکسته شدن دماغ در اثر ضربه می‌ باشد.

✅ فرق ضرب دیدگی و شکستگی بینی چیست ؟

فرق ضرب دیدگی و شکستن بینی به میزان شدن ضربه و آسیب بستگی دارد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ابوالفضل غفاری
ابوالفضل غفاری
1 سال قبل

من امروز توپ به بینیم برخورد کرد ولی خون نیومد و شب هم نه درد داشتم نه کبودی
فقط کمی بینیم ورم کرده بوده
شکسته یا نه ؟

Aliii
Aliii
1 سال قبل

سلام
من تو دعوا به دماغم ضربه خورد و احساس کردم داره خونه میاد ولی نیومد و فقط آب بینیم اومد و ظهرش تو آب دماغم یک لکه خونه کوچیک بود و شب خوابیدم وصبح بلند شدم دماغم خیلی باد کرده آیا شکسته؟

سارا
سارا
8 ماه قبل

سلام یه راننده بی شرف تاکسی میخواست کیف خواهرم و بدزده خواهرم نداده با مشت زده دماغش بینی اش خون ریزی داشته گچ گرفتن کلی ورم کرده همین طوری میمونه ؟؟یت خوب میشه آیا بعد گچ گرفتن درد زیاده ؟