علائم شکستگی بینی در اثر ضربه و نحوه درمان آن

علائم شکستگی بینی در اثر ضربه چیست ؟ یا بینی شکسته چه علائمی دارد ؟ فرق ضرب دیدگی و شکستگی بینی در چیست؟ آیا علایم شکستگی بینی خفیف و جدی با یکدیگر تفاوت دارد؟ این ها سوالاتی است که ذهن اکثر افراد را در هنگام موجهه با انواع شکستگی بینی درگیر می کند.

شکستگی بینی به  نوعی شکاف یا ترک است که اغلب بر روی پل بینی رخ می‌دهد و همراه با درد و کبودی در اطراف چشم‌ها است. اگرچه که شکستگی بینی موضوع جدی و کشنده‌ای نیست. اما درد ناشی از آن می‌تواند کمی آزاردهنده به نظر برسد و باعث ایجاد اختلال در تنفس شود.گاهی اوقات شکستگی بینی به سادگی قابل تشخیص نیست و ممکن است مانند یک آسیب دیدگی جزئی، بینی تنها برای چند ساعت متورم شود. به همین خاطر امروز قصد داریم تا انواع شکستگی بینی به همراه علائم شکستگی بینی را به شما معرفی نماییم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید تا با علائم ضرب دیدگی بینی و شکستگی آن بیشتر آشنا شوید.

علت شکستگی بینی

علت‌های متفاوتی برای شکستگی بینی وجود دارد. برای مثال، بینی برجسته ورزشکاران و مبارزان، به دلیل برجسته بودن و تماس‌های فیزیکی بسیار در معرض شکستگی قرار دارد. گاهی اوقات هم در اثر زمین افتادن یا تصادف، بینی فرد آسیب می‌بیند. در نتیجه آسیب دیدگی بینی ممکن است برای هرکسی رخ دهد. فرقی هم میان کودکان، میانسالان یا افراد مسن نخواهد بود. البته گاهی اوقات ممکن است شکستگی خفیف بینی رخ داده باشد. برای تشخیص نوع شکستگی باید بدانید که علائم شکستگی بینی در اثر ضربه چیست همچنین باید بدانید که برای درمان ضرب دیدگی بینی کودکان باید در اولین فرصت بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنید.

شکستگی خفیف بینی همانطور که از نام آن پیداست میزان آسیب به بینی شدت کمتری دارد. اما شکستگی خفیف بینی نیز بسیار مهم و حساس است. بنابراین برای تشخیص میزان آسیب به بینی حتما باید پیش متخصص رفته تا با انجام آزمایشات مختلف نوع آن را تشخیص دهد. علائم شکستگی خفیف بینی همانند علائم ضرب دیدگی بینی می‌باشد. در ادامه به این علائم می‌پردازیم.

علائم شکستگی بینی در اثر ضربه

دانستن انحراف بینی و علائم بینی نیز بسیار مهم است. در مقاله ” علائم انحراف بینی ” بصورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

علائم شکستگی بینی در اثر ضربه

سوالی که برای برخی از مراجعه کنندگان رخ می‌دهد و دانستن آن الزامی است ” بینی شکسته چه علائمی دارد ” می‌باشد. این علائم عبارتند از:

 • خونریزی؛
 • ترشحات مخاطی؛
 • درد؛
 • کبودی بینی در اثر ضربه
 • تغییر رنگ در اطراف بینی و زیر چشم‌ها؛
 • اختلالات تنفسی؛
 • لرزش صدا؛
 • سردردهای شدید؛
 • مسدود شدن مجاری تنفسی؛
 • تب شدید؛
 • کاهش هوشیاری در موارد حاد شکستگی؛

علائم شکستگی خفیف بینی همانطور که از نامش پیداست، همان علائم شکستگی بینی در اثر ضربه می باشد اما بسیار خفیف تر از علایم شکستگی بینی به صورت جدی می باشد. به طور مثال درد کمتر یا صفر است، خونریزی زودتر قطع می شود و انحراف بینی قابل مشاهده نیست.

نکته:

در صورتی که هریک از علائم شکستگی بینی ذکر شده در بالا را مشاهده کردید، سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید. در صورتی که آسیب دیدگی بینی همراه با آسیب دیدگی سر و گردن است، از شخصی دیگر بخواهید تا به اورژانس خبر دهد.
انواع شکستگی بینی

علت شکستگی بینی :

شکستگی بینی علت‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها وارد شدن ضربه ناگهانی به بینی است. در ادامه مطالب با دلایلی که اغلب باعث شکستگی بینی می‌شود، آشنا خواهید شد. این موارد به شرح زیر است:

 • آسیب دیدگی حین ورزش مانند فوتبال، کشتی یا …
 • درگیری‌های فیزیکی و دعوا؛
 • تصادف؛
 • زمین خوردن؛
 • وارد شدن ضربه ناگهانی با اجسام سفت.

عوارض شکستگی بینی:

 • شکستگی غضروف بینی

از شایع ترین عوارض و علائم شکستگی بینی در اثر ضربه شکستگی غضروف است.گاهی اوقات در اثر تصادف، ضربه بسیار شدیدی به بینی وارد می‌شود که نتیجه آن شکاف یا شکستگی غضروف بینی است. در چنین شرایطی، اکثر پزشکان، جراحی را برای اصلاح فرم بینی و درمان شکستگی غضروف پیشنهاد می‌کنند.

 • انحراف بینی

همانطور که اشاره کردیم از واضح ترین علائم شکستگی بینی در اثر ضربه ، انحراف بینی می باشد. بافت غضروف نسبت به استخوان بینی انعطاف بیشتری دارد. به همین دلیل ممکن است در اثر وارد شدن ضربه شدید به بینی، انحراف تیغه میانی بینی اتفاق بیفتد. وارد شدن ضربه به بینی در سنین پایین، عوارض جدی‌تری بدنبال خواهد داشت؛ زیرا، بینی از استحکام کمتری برخوردار است.

 • ایجاد لخته خون

یکی دیگر از عوارض و علائم شکستگی بینی در اثر ضربه ، تجمع خون و لخته در محل وارد شدن ضربه است که باعث مسدود شدن یک یا هردو مجرای تنفسی می‌شود. جراحی بینی یکی از راه‌های رهایی از این وضعیت و پیشگیری از آسیب دیدگی غضروف بینی است.

علائم ضرب دیدگی بینی

انواع شکستگی بینی

انواع شکستگی بینی را می‌توان به دوسته زیر تقسیم کرد:

 • انواع شکستگی کناری :

علائم شکستگی بینی در اثر ضربه در این مدل از آسیب دیدگی بیشتر در کناره‌های بینی رخ می‌دهد. برای مثال یک فرورفتگی در یک قسمت از بینی و یک برآمدگی در قسمت دیگر بینی ایجاد می‌شود. شکستگی کناری یکی از شایع‌ترین انواع شکستگی است.

 • انواع شکستگی قدامی یا روبرو:

در شکستگی قدامی، آسیب و ضربه از بالا به بینی وارد می‌شود. در این مورد، از علائم شکستگی بینی در اثر ضربه میتوان به فرورفتگی در پل بینی و تغییر شکل ظاهر آن می‌شود.

آشنایی با علائم شکستگی بینی در کودکان

شکستگی بینی شکستگی در یک یا چند استخوان بینی است. به آن بینی شکسته نیز می گویند. شکستگی بینی در بزرگسالان بیشتر از ضرب دیدگی بینی در کودکان است. شکستگی استخوان های بینی کودکان سخت تر است. اما شکستگی استخوان بینی یکی از شایع ترین شکستگی های صورت است. قسمت پایینی استخوان بینی نازک تر از قسمت بالایی است و راحت تر می شکند.

ضرب دیدگی بینی در کودکان نوزاد می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. این به این دلیل است که نوزادان نمی توانند از طریق دهان نفس بکشند. درمان ضرب دیدگی بینی کودکان بدون فوت وقت باید انجام شود، نوزادی که دچار شکستگی بینی شده است ممکن است نیاز به درمان اورژانسی داشته باشد.

علائم شکستگی بینی در کودکان
علائم شکستگی بینی در کودکان

انتخاب پزشک و جراح ماهر و با تجربه بسیار مهم می‌باشد زیرا نتیجه بهتر و عوارض کمتری را به دنبال دارد. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

استخوان های بینی

دو استخوان بینی در کنار هم در بینی قرار دارند. این استخوان ها پل بینی را تشکیل می دهند. شکستگی پل بینی بسیار شایع می باشد. آنها به حمایت از قسمت بالایی بینی کمک می کنند. آنها همچنین به حمایت از غضروفی که قسمت پایین بینی را تشکیل می دهد کمک می کنند. سپتوم سمت چپ و راست بینی شما را از هم جدا می کند. از غضروف و بخش هایی از چندین استخوان بینی دیگر ساخته شده است. اینها به عنوان استخوان اتموئید، استخوان vomer، استخوان فک بالا و استخوان پالاتین شناخته می شوند. شکستگی پل بینی ، شکستگی در یکی از استخوان های بینی یا در یک یا چند استخوان تشکیل دهنده تیغه بینی است.

علت شکستگی و ضرب دیدگی بینی در کودکان

آسیب به بینی باعث شکستگی بینی می شود که می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • افتادن کودک
 • ضربه در اثر بازی با دوستان
 • برخورد اجسام به صورت
 • تصادف اتومبیل
 • کودک آزاری

به این نکته دقت داشته باشید که بیشتر آسیب های بینی باعث شکستگی بینی نمی شود و تنها ممکن است موجب ضرب دیدگی بینی در کودکان شود اما در هر صورت بهتر است که در هنگام مواجهه با علائم ضرب دیدگی بینی در کودکان به اورژانس مراجعه کنید.

علائم ضرب دیدگی بینی در کودکان

علائم ضرب دیدگی بینی در کودکان

علائم شکستگی بینی در اثر ضربه برای کودک شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی بینی
 • تورم
 • کبودی بینی بر اثر ضربه
 • کبودی زیر چشم
 • درد هنگام لمس بینی
 • صدای خردشدن هنگام لمس بینی
 • مشکل در تنفس از بینی
 • تغییر شکل بینی

شکستگی بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی در مورد سابقه سلامتی فرزند شما می‌پرسد. آنها علائم ضرب دیدگی بینی در کودکان را یررسی کرده و در مورد رویدادی که باعث آسیب شده است می پرسند. فرزند شما یک معاینه فیزیکی خواهد داشت. بررسی علائم ضرب دیدگی بینی در کودکان شامل معاینه داخلی و خارجی بینی می شود.

شکستگی بینی اغلب با آسیب های دیگر رخ می دهد، بنابراین چشم ها و دندان های کودک شما نیز ممکن است معاینه شوند. ممکن است کودک شما به یک آزمایش تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن نیاز داشته باشد. اینها آزمایشات بدون درد هستند که می توانند تصاویر دقیقی از ناحیه آسیب دیده ایجاد کنند و در صورت الزام به درمان ضرب دیدگی بینی کودکان اقدام می کنند.

برخی از مواقع بینی دارای قوز می‌باشد که بدون جراحی نیز قابل درمان است. در مقاله ”  از بین بردن قوز بینی ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

درمان شکستگی بینی

در صورتی که بعد از معاینه و بررسی علائم ضرب دیدگی بینی ، پزشک مربوطه تشخیص دهد که بینی شکسته است، صبر خواهد کرد تا تورم بینی به طور کامل فروکش کند. سپس تصمیمی برای درمان و اصلاح فرم بینی خواهد گرفت.

توجه داشته باشید که تمام بینی‌های آسیب دیده و شکسته نیاز به درمان گسترده ندارند و پزشک با بررسی  علائم شکستگی غضروف بینی و استخوان های بینی شدت شکستگی یا ضرب دیدگی بینی را تشخیص خواهد داد. برای مثال، در صورتی که بینی شما خونریزی دارد، کمی سر را به جلو خم کنید تا خون از گلو دفع نشود و تا زمانی که خونریزی متوقف نشده است، از راه دهان تنفس کنید. سپس با استفاده از یک کمپرس یخ به کاهش ورم بینی کمک کنید.

با تمام این حرف‌ها، بهتر است که میزان آسیب دیدگی بینی بلافاصله بعد از وارد شدن ضربه ارزیابی شود تا بهترین درمان توسط پزشک تجویز شود. ممکن است که پزشک تنها بینی را با گاز و آتل ببندد؛ جراحی را پیشنهاد دهد یا تنها به تجویز داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک اکتفا کند. دقت فرمایید نوع درمان به میزان جراحت و نوع آن بستگی دارد. به طور کلی، درمان شکستگی بینی را می‌توان به دو دسته درمان با جراحی و درمان بدون جراحی تقسیم کرد:

֎ درمان بدون جراحی:

با آشنایی با علائم شکستگی خفیف بینی می توانید تشخیص دهید که شکستگی جدی است یا خیر. در صورت خفیف بودن شکستگی و خارج نشدن بینی از محل اصلی، درمانی بهتر از استراحت و پیشگیری از وارد شدن ضربه به بینی نخواهد بود. اما در صورتی که شکستگی جدی باشد، انتخاب‌های متعددی برای درمان وجود دارد. برای مثال، پزشک با استفاده از داروی بی‌حسی استخوان بینی شما را به موقعیت صحیح خود برمی‌گرداند. سپس با استفاده از یک قالب گچی یا پلاستیکی، بینی در محل صحیح خود ثابت نگه داشته می‌شود. در طول درمان، یک سری دارو و مراقبت‌های پزشکی برای تسریع روند بهبود توسط پزشک ارائه می‌شود که پیروی از آن‌ها الزامی خواهد بود. معمولا در درمان ضرب دیدگی بینی کودکان از روش های بدون جراحی استفاده می شود.

֎ درمان با عمل جراحی :

در صورتی که بیش از دو هفته از زمان بروز علائم شکستگی بینی گذشته باشد و دچار ضرب دیدگی شدید بینی شده باشید، به احتمال زیاد نیاز به جراحی برای ترمیم و اصلاح وضعیت بینی خواهید داشت. در چنین شرایطی، پزشک حدود 2 الی 3 ماه صبر می‌کند تا ورم بینی به طور کامل از فروکش کند. سپس درمان اصلی آغاز می‌شود.

کاهش ورم بینی این امکان را فراهم می‌کند تا پزشک دیدگاه دقیق‌تری نسبت به وضعیت اولیه بینی شما داشته باشد. این جراحی بیشتر به عنوان جراحی پلاستیک ترمیمی شناخته شده و هدف از انجام آن بازیابی فرم اولیه بینی است.

شکستگی خفیف بینی

فرق ضرب دیدگی و شکستگی بینی چیست؟

فرق ضرب دیدگی و شکستگی بینی به میزان شدت ضربه و آسیب بستگی دارد. علائم شکستگی بینی در اثر ضربه به گونه ای است که به طور کامل تغییر در چهره افراد مشهود می باشد؛ بینی منحرف می شود، کج می شود و خونریزی بسیار شدید و زیر چشم ها کبود می گردد. البته کبودی بینی در اثر ضربه ، از علائم ضرب دیدگی بینی و شکستگی خفیف بینی نیز می باشد. علائم ضرب دیدگی بینی شامل تورم، التهاب، کبودی و در مواقعی خونریزی کوتاه مدت می باشد و درد آن با مسکن رفع می شود. درمان ورم بینی بعد از ضربه ساده است و به راحتی می توانید با استفاده از کمپرس سرد علائم را کاهش دهید اما توجه کنید اگر با علائم شکستگی بینی در اثر ضربه مواجه شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

نکته پایانی:

شکستگی بینی یکی از دردناک‌ترین و بدترین تجریبات زندگی است که در کنار ایجاد تغییر در ظاهر بینی باعث ایجاد مشکلات تنفسی در فرد می‌شود. شکستگی بینی به طور معمول چند روز بعد از ضربه بهبود می‌یابد و علائم شکستگی بینی در اثر ضربه مانند ورم، درد، کبودی بینی در اثر ضربه و … ناپدید خواهد شد. سپس می‌توان برای ترمیم بینی اقدام نمود. البته بخاطر داشته باشید که ضربه به بینی و ورم با هم رابطه مستقیم دارد.

اما گاهی اوقات جراحی تنها راه حل برای درمان نشانه و علائم شکستگی بینی در اثر ضربه است. برخی از بیماران ترجیح می‌دهند که حین جراحی ترمیمی بینی، ظاهر و فرم بینی آن‌ها نیز اصلاح شود و جراحی ترمیمی و زیبایی به طور همزمان صورت گیرد. برای انجام جراحی ترمیمی و زیبایی بینی باید از متخصصانی کمک بگیرید که در هر دو حوزه مهارت و سابقه کافی را داشته باشند. دکتر احمدعلی رجب پور یکی از بهترین متخصصان در هر دو حوزه می‌باشند و می‌تواند علاوه بر انجام عمل‌های زیبایی بینی به شما در نحوه عمل و شرایط و نوع آن نیز به شما مشاوره بدهند.


سوالات متداول

✅ علائم شکستگی بینی در اثر ضربه چیست؟

خونریزی، ترشحات مخاطی، درد، کبودی بینی در اثر ضربه، تغییر رنگ در اطراف بینی و زیر چشم‌ها، اختلالات تنفسی، لرزش صدا، سردردهای شدید، مسدود شدن مجاری تنفسی از جمله علائم شکستگی بینی در اثر ضربه می‌باشد.

✅ فرق ضرب دیدگی و شکستگی بینی چیست ؟

فرق ضرب دیدگی و شکستگی بینی به میزان شدن ضربه و آسیب بستگی دارد.

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها