پروجکشن بینی

یکی از مسائلی که طی جراحی بینی دستخوش تغییر می‌ شو د، برجستگی بینی و نوک آن است. به طور کلی ، برجستگی ، همان بیرون زدگی نوک بینی و استخوان از نمای نیمرخ و کناری بوده که تناسب آن باعث افزایش جذابیت چهره می‌ شود. متاسفانه زمان‌ هایی وجود دارد که افراد غیر متخصص به اشتباه با چرخش بیش از حد نوک دماغ و کوتاه‌ کردن آن طی عمل بینی باعث مصنوعی به نظر رسیدن بینی و نتایج نامطلوب می‌ شوند. بسیار مهم است که ارتفاع طبیعی پل بینی به درستی حفظ شود و چرخش نوک آن بیش از حد نرمال نباشد. در حقیقت بسیار مهم است که پزشک ماهر و با تجربه ، برجستگی دماغ و ارتفاع آن را به طور طبیعی حفظ کند. اگر در مورد آناتومی بینی اطلاعاتی داشته باشید ، می‌ دانید که برجستگی و یا همان پروجکشن بینی به فاصله میان نوک دماغ تا صورت می‌ گویند که تاثیر بسیزایی در زیبایی چهره و حفظ تناسب میان اجزاء صورت دارد. با این وجود ، اگر اطلاع کاملی از آناتومی صورت ندارید، برای شروع ، بینی را یک مثلث قائم الزاویه فرض کنید که وتر آن حدود 5 سانتی متر و ضلع روبرو وتر حدود 4 سانتی متر است. قاعده این مثلث همان ارتفاع بینی و یا پروجکشن دماغ است. با دکتر احمد علی رجب پور بهترین جراح بینی تهران در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را کسب نمایید.

پروجکشن بینی - دکتر رجب پور

 

پروجکشن بینی چیست ؟

بینی دارای چندین غضروف است. همچنین یک تیغه میان بینی قرار دارد که از وسط ، این عضو را به دو قسمت تقسیم می‌ کند. در قسمت پایین بینی ، نوک قرار دارد و حفظ زاویه نرمال آن با صورت در نتیجه جراحی بسیار حائز اهمیت است. به گونه‌ ای که با جرات می‌ توان گفت یکی از قسمت‌ های سخت جراحی زیبایی بینی ، ایجاد تغییر در ارتفاع بینی از طریق چرخش زاویه نوک آن می باشد.

البته اصلاح هر قسمت از این عضو ، دردسرهای مخصوص خود را دارد. جراحی پروجکشن بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. گفتنی است که میزان تخصص پزشک در حوزه جراحی زیبایی و تسلط او بر علم زیبایی شناسی رابطه مستقیمی با نتیجه جراحی بینی دارد.

برای مثال، هنگامی که پروجکشن بینی زیاد باشد، لازم است که پزشک دام و یا قله را ببرد و کمی از ارتفاع دماغ کم کند و یا با برداشتن مقدار کمی از غضروف لترال تحتانی و ایجاد کمی چرخش در نوک بینی ، فرم رویایی‌ و ایده آل بیماران را به واقعیت تبدیل کند. از طرف دیگر ، اضافه کردن کمی غضروف به بینی باعث اصلاح ارتفاع و پروجکشن کم بینی می‌ شود ؛ لذا تشخیص این موضوع که ارتفاع بینی باید کم و یا زیاد شود به میزان تبحر و تجربه پزشک بستگی دارد.

انتخاب جراح با تجربه که به‌ صورت کامل به آناتومی بینی تسلط کافی داشته باشد موجب بروز عوارض کمتر و نتیجه بهتر برای شما می‌ شود. اما چگونه این جراح را پیدا کنیم؟ ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌ نماییم.

 

پروجکشن بینی - دکتر حمدعلی رجب پور

 

موضوع دیگری که وجود دارد ، رابطه میان تنفس و میزان روتاسیون « بالا بودن نوک بینی » است. حفظ ارتفاع نرمال دماغ نقش پررنگی در بهبود تنفس دارد ؛ لذا دستکاری ارتفاع بینی به اشتباه می‌ تواند تاثیرات منفی بر روی تنفس بگذارد. به همین دلیل است که میزان شناخت پزشک نسبت به آناتومی بینی حائز اهمیت است.

جراحی پروجکشن بینی چیست؟

در این قسمت قصد داریم تا به سوال ” برجستگی بینی چیست ؟ ” پاسخی قانع کننده دهیم. همانطور که در مطالب فوق ذکر کردیم به فاصله میان بینی تا صورت ، برجستگی و یا ارتفاع دماغ می‌‌ گویند. برای مثال ، بینی را به سه قسمت تقسیم کنید ؛ یک سوم بالایی ، یک سوم میانی که غضروف بینی بوده و یک سوم پایینی که همان نوک بینی است.

همانطور که می‌ دانید جراحی زیبایی بینی با اهداف مختلف انجام می‌ شود و میزان شناخت پزشک از آناتومی بینی و تسلط او بر علم زیبایی شناسی تاثیر زیادی بر نتیجه نهایی جراحی دارد. به همین خاطر است که بسیاری از پزشکان جهت طبیعی بودن نتیجه نهایی جراحی بینی از دستکاری کردن ارتفاع نرمال بینی پرهیز می کنند.

نکته‌ ای که در رابطه با جراحی باز بینی و جراحی بسته وجود دارد این است که طی فرآیند جراحی بسته بینی ، تغییری در ارتفاع و یا پروجکشن بینی ایجاد نخواهد شد. اما در روش جراحی باز بینی ، پزشک تسلط کافی بر نوک بینی و ارتفاع آن دارد و قادر به ایجاد تغییر در پروجکشن و زاویه نوک بینی خواهد بود.

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث افزایش تمایل افراد به جراحی ترمیمی و عمل نوک بینی و جراحی ارتفاع بینی می‌ شود ، بیرون زدگی بیش از حد نوک بینی است. برای مثال ، جراحی زیبایی بینی نزد فردی غیر متخصص منجر به غیر طبیعی شدن پل بینی و یا قرار گرفتن نوک بینی در موقعیت اشتباه می‌ شود که نتیجه آن بیرون زدگی بیش از حد نوک بینی و ظاهر مصنوعی بینی است.

توجه داشته باشید که برای انجام این عمل ، ضروری است تا به یک جراح خوب بینی در تهران مراجعه کنید تا بهترین و ایده آل ترین نتیجه برای شما حاصل شود.

 

پروجكشن بينی - دکتر رجب پور

 

در چنین شرایطی، پزشک با دستکاری و جمع کردن نوک بینی و یا تنظیم ارتفاع پروجکشن بینی طی جراحی ترمیمی باعث حفظ تناسب میان بینی و دیگر اجزاء صورت می‌ شود.

یکی از راهکارهای کاهش برجستگی بینی و کاهش ارتفاع آن ، کاهش اندازه غضروف دومال « domal » و نزدیک کردن نوک بینی به صورت است. غضروف دومال ، بالاترین غضروف جانبی بینی است که کمی از صورت بیرون می‌ آید و باعث برجستگی دماغ می‌ شود. گاهی هم لازم است که کمی چرخش در نوک بینی ایجاد شود تا تعادل و زیبایی به چهره و فرم بینی بازگردد.

سخن پایانی

یکی از مهم‌ ترین و سخت‌ترین قسمت‌های رینوپلاستی ، اصلاح فرم و موقعیت نوک بینی است ؛ زیرا نوک بینی ضعیف و کوچک است و ایجاد تغییر در آن نیاز به دقت و تبحر بالایی دارد.

بهتر است که قبل از هرگونه اقدام جهت جراحی ، یک یا دو جلسه مشاوره با بهترین جراح بینی در تهران در نظر بگیرید. طی جلسات مشاوره ، پزشک فرم بینی مخصوص شما را با توجه به فرم صورت تجسم می‌ کند و مناسب‌ ترین روش را با توجه به سوابق بیماری و انتظارات شما از نتیجه نهایی جراحی پیشنهاد می‌ کند.

خبر خوب این است که شما می‌ توانید از راه‌ های ارتباطی پایین صفحه استفاده کنید و یک وقت جهت مشاوره حضوری و معاینه فیزیکی با دکتر احمد علی رجب پور تنظیم نمایید و تمام ابهامات خود را در رابطه با فرم مناسب بینی با وی در میان بگذارید.

سوالات متداول

✅ پروجکشن بینی چیست ؟

به فاصله میان بینی تا صورت ، برجستگی بینی و یا ارتفاع بینی می‌‌گویند. برای مثال، بینی را به سه قسمت تقسیم کنید؛ یک سوم بالایی ، یک سوم میانی که غضروف بینی بوده و یک سوم پایینی که همان نوک بینی است.

✅ جراحی پروجکشن بینی چیست ؟

پزشک با دستکاری و جمع کردن نوک بینی و یا تنظیم ارتفاع بینی طی جراحی ترمیمی باعث حفظ تناسب میان بینی و دیگر اجزاء صورت می‌ شود.

✅ چرا جراحی برجستگی بینی باید نزد متخصص با تجربه صورت پذیرد؟

در روش جراحی باز بینی ، پزشک تسلط کافی بر نوک بینی و ارتفاع آن دارد و قادر به ایجاد تغییر در پروجکشن و زاویه نوک بینی خواهد بود. بنابراین این جراحی باید نزد پزشکی متخصص و باتجربه که به آناتومی بینی تسلط کامل داشته باشد باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها