پروتز باسن و روش انجام آن

از چندی پیش پروتز سینه، لب و گونه در بین خانم‌ها رواج بسیاری داشت، اما به مرور زمان، بعد از گذشت چندین سال و همین طور پیشرفت عمل پزشکی در عمل‌های زیبایی، در حال حاضر عمل بزرگ کردن باسن توسط چربی و یا پروتز باسن در بین خانم‌ها رواج بسیاری پیدا کرده‌ است؛ که این عمل طرفداران خاص خود را دارد. بعد از شنیدن کلمه عمل باسن نمونه اولین سوالی که در ذهن شما نقش می‌بندد این است که این عمل چه نقشی را در زیبایی اندام فرد ایجاد می‌کند؟

کاری که پروتز در این عمل انجام می‌دهد این است که باعث می‌شود باسن را، خوش فرم و برجسته سازد و همین امر سبب می‌شود که فرد از اندام خود راضی شود و در این بین اعتماد به نفس بسیاری پیدا کند. عمل جراحی زیبایی و برجستگی باسن به دو روش انجام می‌شود:

 • روش اول: ایمپلنت باسن
 • روش دوم: تزریق چربی به باسن

خانم‌هایی که متقاضی انجام این عمل هستند، اکثرا با انگیزه‌های متفاوتی برای اقد ام به این عمل مراجعه می‌کنند و البته که افراد می‌‌توانند باسن خودشان را از چند طریق بزرگ و برجسته سازند که در اینجا ما پروتز و لیفت را به آن‌ها پیشنهاد می‌دهیم.

پروتز باسن چیست؟

پروتز از لایه‌های سلیکونی درست شده ‌است که کاملا انعطاف پذیر است و همین ‌طور در ساختن آن دقت بسیاری شده که حتما فرم آن شبیه باسن طبیعی به نظر آید. پروتز‌ها انواع و سایز‌های مختلفی دارند که انتخاب آن را باید پزشک جراح نسبت به سایز فعلی باسن و میزان برجستگی مورد انتظار مراجعه کننده تشخیص دهد. این نکته را فراموش نکنید عمل بزرگ کردن باسن با پروتز هم مانند بقیه عمل‌های زیبایی مانند ( عمل بینی) دارای ریسک می‌باشد.

برای این که بتوانید بهتر تصمیم بگیرید، جراح شما باید قبل از عمل زیبایی در مورد عوارض و فرم دادن باسن در این جراحی، هزینه های ناشی از این جراحی زیبایی، اقدامات بعد از عمل جهت بهبودی شما و همین طور نوع پروتزی که برای شما در این عمل درنظر گرفته است را گوشزد کند تا بیمار با آگاهی لازم بتواند تصمیم خود را برای انجام این عمل زیبایی بگیرد.

پزشک جراح باید در نظر داشته باشد که پروتز را در جای مناسب در بدن مراجعه کننده قرار دهد و اگر این عمل همراه با تزریق چربی است، پزشک جراح باید در نظر داشته باشد که حتما چربی را زیر لایه‌های اول پوست تزریق کند و از تزریق در لایه‌های عمیق پرهیز کنند زیرا امکان آمبولی شدن بیمار در این نوع تزریق وجود دارد.

انتخاب جراح باتجربه موجب کاهش عوارض احتمالی و بدست آوردن نتیجه بهتر برای شما می‌شود. بنابراین انتخاب جراح بسیار مهم است. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

هدف از عمل پروتز باسن

بعضی از خانوم‌ها فکر می‌کنند باسن متناسبی ندارند و یا باسن آن‌ها رشد کافی نکرده است. تعدادی از خانم‌ها دوست دارند باسن برجسته و گردی داشته باشند، بعضی دیگر دوست دارند فرم باسن خود را تغییر دهند و به همان فرمی که در ذهن خود تصور می‌کنند آن را تبدیل کنند.

اما اصلی ترین هدف از انجام عمل زیبایی باسن این است که:

 • فرد می‌خواهد تمام نقص‌هایی که در باسن او وجود دارد را با انجام دادن عمل جراحی زیبایی برطرف کند و اعتماد به نفس از دست رفتهاش بازگردد.
 • فرد جزو آن دسته از افرادی است که در این ناحیه از بیماری مادرزادی رنج میبرد ومی‌خواهد اندام نامتوازنی که نسبت به بقیه بدن خود دارد، درمان شود.
 • فرد می‌خواهد به برجسته تر و بزرگ تر کردن باسن خود با این عمل بپردازد.

بیمار باید قبل از عمل جراحی با پزشک خود مشورت‌های‌ لازم را داشته باشد و هدفش را برای انجام دادن  این عمل با او در میان بگذارد.

عوارض پروتز باسن

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام عمل جراحی زیبایی باسن هستند؟

 • کسانی که درگیر چاقی‌های موضعی نباشند.
 • کسانی که به علت کم تحرکی پهلوهای بزرگی دارند.
 • کسانی که با انجام رژیم‌های لاغری درگیر افتادگی باسن شده‌اند.
 • کسانی که به هر دلیل از فرم باسن خود ناراضی هستند.
 • کسانی که به صورت ژنتیکی در گیر لاغری بیش از اندازه هستند و با رژیم‌های غذایی و ورزش نتوانسته‌اند به فرم دلخواه خود برسند.

سن مناسب جهت انجام این عمل زیبایی چیست؟

کسانی که می‌خواهند از عمل پروتز باسن بهره ببرند باید دوران بلوغ خود را گذرانده باشند تا بتوانند فرم باسن خود را به هر دلیل با انجام عمل زیبایی باسن تغییر دهند. چرا که بعد از بلوغ سایز اندام‌های مختلف به طور طبیعی دستخوش تغییرات می‌شود.

آیا انجام این روش برای ما ایمن است؟

در چندین سالی که این عمل مورد توجه عموم قرار گرفته است و به صورت روزانه در تمام دنیا و همین طور در ایران نیز این عمل به طور موفقیت آمیز، در حال انجام شدن است با ۹۶ درصد رضایت مراجعه کنندگان روبرو هستیم؛ و این آمار و گزارشات بر طبق انجمن جراحان زیبایی آمریکا و گزارش شده است.

چرا ما باید این جراحی پروتز باسن را زیر نظر جراح و متخصص مجرب پلاستیک و زیبایی انجام دهیم؟

لازم است بدانید که عمل باسن و قرار دادن پروتز و یا ایمپلنت، یکی از جراحی‌های حساس و پیچیده‌ است .اگر پزشک تخصص کافی و همین طور دانش به روز و تجربه کافی در زمینه جراحی زیبایی باسن  را نداشته باشد ممکن است مشکلات بسیاری برای بیمار ایجاد شود. از جمله اینکه امکان دارد پروتز بعد از یک مدتی از قسمتی که مورد جراحی قرار گرفته حرکت کند و این اتفاق مستلزم جراحی دوباره فرد می‌شود.

جراح زیبایی باید از تمام آناتومی ماهیچه‌ای و بخش‌‌های باسن اطلاعات کافی را داشته باشد، مانند‌ این که بداند ماهیچه سرینی و یا ماهیچه گلوتئال دقیقا در کدام قسمت باسن قرار گرفته است و همین طور تکنیک‌‌های نوین جراحی را بداند و در این مورد حساب شده عمل کند، به این ترتیب مشکلات و عوارض و همین طور مراقبت‌های بعد از عمل جراحی کاهش می‌یابد.

به دلیل این که عمل باسن عملی بسیار سخت و پیچده است، در این نوع مواقع باید اجازه دهیم که جراح فوق تخصص زیبایی طبق دانش خود مناسب‌ترین روش را انتخاب کند. باید بدانید ‌که تغییر فرم باسن و یا افزایش سایز باسن با کمک پروتز و یا تزریق چربی هر دو به مهارت و دانش جراح و تخصص آن بستگی دارد.

پروتز باسن

عمل زیبایی جراحی باسن به چه صورت انجام می‌شود؟

اولین کاری که جراح انجام می‌دهد این است که،  زمانی که بیمار هوشیاری کافی را دارد و قبل از بیهوش کردن بیمار، جراح دوباره تمام جوانب را بررسی می‌کند. در واقع این روند به این صورت است که توسط ماژیک قسمت‌هایی که می‌خواهد پروتزها را در آن قرار دهد مشخص می‌کند و علامت می‌گذارد. در این حالت بیمار در حالت ایستاده قرار می‌گیرد و روی باسن  دو خط افقی که یک خط آن در راستای  خار خاصره بالایی و خط دیگر را در راستای چین زیر باسن که اتصال به ران است را می‌کشد.

بعد از این که جراح این خط‌ها را مشخص کرد فاصله بین این دو خط را به سه قسمت مساوی تقسیم و علامت‌گزاری می‌کند. یک سوم قسمت پایین باسن به این صورت که وقتی مینشینیم وزن بدن ما را تحمل می‌کند و هرگز نباید در این منطقه پروتز قرار گیرد .به همین دلیل فقط در قسمت میانی و جایی که برجستگی بیشتری وجود دارد قرار می‌دهند.

حال پزشک با چند روش می‌تواند بیمار را برای بیهوشی آماده کند، یک مورد این است که از بی‌حسی استفاده کنند که از کمر به پایین بدن بی‌حس شود و یا می‌توان از بیهوشی عمومی و یا حتی از داروهای خواب آور می‌توان در این عمل استفاده کرد؛ البته در بیشتر مواقع از بیهوشی عمومی برای انجام این عمل استفاده می‌کنند. بعد از آن بیمار را دمر بر روی تخت می‌‌گذارند و بعد از استریل کردن منطقه برای عمل جراحی آماده می‌شوند.

در برخی مواقع علاوه بر ایمپلنت باسن نیاز به ایمپلنت سینه نیز می‌باشد. ما در مقاله ” ايمپلنت سينه چيست ” در رابطه با مزایا و همچنین هزینه این عمل پرداخته‌ایم.

چه تکنیک‌های جدیدی در انجام عمل پروتز به وجود آمده است؟

از جمله یکی از جدیدترین روش‌هایی که می‌توان نام برد، تکنیک جای گذاری ایمپلنت به روش  XYZاست که جراحان خبره و متخصصان دوره دیده از این روش استفاده می‌کنند .در این روش می‌توان گفت  قرار گیری کاشت ایمپلنت در صفحه عضلانی فرد گذاشته می‌شود که این تکنیک دشواری و پیچیدگی بیشتری نسبت به بقیه تکنیک‌ها دارد ولی در اخر نتیجه و عملی دارای رضایت بیشتری از بقیه روش‌ها است. در حال حاضر پزشکان سعی بر این دارند که عوارض این گونه عمل‌ها کاهش پیدا کند.

در زمان‌های دورتر  یکی از مشکلاتی که مراجعه کنندگان داشتند و از آن ناراضی بودند این بوده است که فرم  و شکل ایمپلنت از زیر پوست دیده و قابل لمس بود؛ و XYZ این مشکل برطرف کرد ومی‌توان با روش XYZ و با کمک نقاط مرجع آناتومیک و ماهیچه‌های سرینی، پروتز را در جای مناسب قرار داد. در نتیجه  فرم دهی به درستی انجام می‌شود و لبه‌های ایمپلنت از زیر پوست دیده و دیگر قابل لمس نمی‌باشد، در این روش فرد عمل رضایت‌بخشی را سپری می‌کند و طبق آمار بدست آمده مراجعه کنندگانی که تحت این روش عمل شده اند رضایت بیشتری نسبت به عمل‌های معمول دارند.

لازم به ذکر است که بدانید یکی دیگر از جدیدترین روش‌های استفاده از دستگاه‌های قیفی مدرن و بدون دخالت دست تزریق چربی است.

انواع برش‌ها در این عمل جراحی زیبایی چیست؟

توسط برش دادن قسمتی از باسن، جراح، فضای کافی جهت قرار دادن پروتز درون باسن را ایجاد می‌کند و می‌تواند آن را در قسمت مناسب جایگذاری کند.

برای این که عوارض در این عمل کمتر شود برش را  در قسمت خط وسط و در بالای چین بین دو باسن و پایین استخوان خارجی به اندازه ۵ تا ۸ سانتی‌متر میزنند.

این برش چون فاصله مناسبی از مقعد بیمار دارد، امکان آلوده شدن و عفونت گرفتن منطقه جراحی وجود ندارد و چون در قسمت پایینی اندام فرد است امکان دیده شدن ندارد به همین دلیل اکثر پزشکان در این منطقه برش ایجاد می‌کنند.

چند نمونه از برش‌هایی که در هنگام عمل پروتز باسن استفاده می‌شود را بررسی می‌کنیم:

 • قسمت بالایی باسن و در دوطرف.
 • ایجاد یک برش منفرد در منطقه تحتانی استخوان خارجی که در چین بین دو باسن است.
 • در دو طرف، زیر قسمتی که چین باسن قرار دارد که محل اتصال آن‌ها به ران‌های بیمار قرار داردو
 • در قسمتی داخلی باسن که در چین‌های  دو طرف باسن پنهان شده است.

پروتز یا ایمپلنت سینه نوعی جراحی است که از آن برای بزرگ‌ کردن سینه‌ها استفاده می‌شود و بعد از ایمپلنت باسن بسیار پرطرفدار است اما عوارضی دارد؟ ما در مقاله ” عوارض پروتز سينه ” در رابطه با معایب و عوارض آن پرداخته‌ایم.

مکان دقیق قرار دادن پروتز در باسن؟

اصل مهم در این جراحی زیبایی این است که، پروتز‌ها را در باسن باید به گونه‌ای قرار دهند که هیچ تماسی با اعصاب بدن و اطراف استخوان نداشته باشد و آسیبی به این منطقه وارد نکند.

 • لابلای عضلات باسن
 • زیر عضلات
 • زیر فاشیا

این سه قسمتی است که می‌توان در آن پروتزها را قرار داد‌.

جراح دکتر علی رجب پور در مرحله اول بعد از این که از قرینه بودن دو طرف مطمئن شدند، ابتدا در هر عضله و فاسیا (لایه سفتی که در روی عضله قرار می‌دهد) را می‌بندند، شکاف‌ها را اکثرا در قسمت فرو رفته باسن ایجاد می‌کنند تا جای شکاف‌هامشخص نباشد و در این مرحله  برشی که در قسمت وسط ایجاد کرده است را)این برش چند لایه است(، جراح متخصص دکتر علی رجب پور در چند مرحله لایه به لایه بخیه می‌زند و در اخر پانسمان می‌کند.

 • مدت زمان انجام عمل تقریبا یک ساعت و نیم الی چهار ساعت طول می‌کشد و معمولا از بیهوشی عمومی برای بیمار استفاده می‌کنند.
ایمپلنت باسن

این عمل جراحی چه عوارضی دارد؟

جراحی پروتز باسن مانند دیگر جراحی‌های زیبایی دارای ریسک و خطراتی است، اما

معمولا این جراحی هیچ عارضه جدی و خطرناکی برای افراد ایجاد نمی‌کند و با رعایت کردن نکاتی در جهت مراقبت بعد از عمل می‌توان جلوی عوارض را تا حدودی گرفت.

 • در اوایل دوران بهبودی درد و تغییر رنگ پوست طبیعی است.
 • برای این که دچار عفونت در منطقه بخیه نشوید حتما بهداشت فردی خود را رعایت کنید.
 • تجمع مایعات خونی در قسمت تحتانی، که اگر این اتفاق افتاد باید خون اضافی تخلیه شود.
 • یکی دیگر از عواض این جراحی امکان جابجایی و حرکت پروتزها درون باسن است.
 • کبود شدن باسن بعد از عمل که در طی دو الی سه هفته رو به بهبود می‌رود.
 • شکستن و پاره شدن پروتز یکی دیگر از عوارض این جراحی است.
 • در بعضی موارد امکان دارد به مدت ۳ ماه حس لامسه فرد در قسمتی که بخیه خورده از بین رفته باشد که اما به مرور برمی‌گردد.
 • در بعضی از افرادی که به داروی بیهوشی حساسیت دارند، بعد از به هوش آمدن امکان حالت تهوع و استفراغ وجود دارد.

بر خلاف پروتز باسن یا ایمپلنت باسن ، روشی برای کوچک کردن و خوش فرم کردن باسن نیز وجود دارد که به آن ” پیکر تراشی باسن ” می‌گویند و در مقاله‌ای مفصل به آن پرداخته‌ایم.

مراقبت‌های بعد از جراحی چگونه است؟

نگران نباشید بعد از انجام عمل پوست و بافت‌های شما شروع به خود ترمیمی می‌کنند و بعد از ۶ ماه پوست  فرم و حالت طبیعی خود را به دست می‌آورند و تورم و التهابات ناشی از عمل زیبا باسن از بین می‌رود. مهمترین کار این است که در دوران نقاهت از گارمنت یا پوشش فشرده کننده باسن استفاده کنید تا تورم ناشی از جراحی دور بمانید. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که به هیچ عنوان بیمار تا ۲ هفته بعد از عمل نباید از قرص آسپرین و ایبوپروفن استفاده کند.

در جهت مراقبت‌های باسن پروتزی به نکات زیر توجه کنید:

 • به مدت دو الی چهار هفته رانندگی نکنید.
 • به پشت یعنی به صورت طاق باز به مدت دو هفته نخوابید زیرا فشار ناشی از وزن شما در هنگام خواب باعث باز شدن بخیه‌ها گردد.
 • از خم شدن و برداشتن اجسام سنگین از روی زمین خودداری کنید.
 • به مدت یک ماه در هنگام نشستن بر روی یک بالشت نرم بنشینید.
 • خوردن داروهای نسخه پزشک خود را که پس از جراحی برای شما تجویز شده است را جدی بگیرید.
 • پس از دو هفته پس از بررسی محل جراحی شده توسط پزشک و نظر ایشان می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود بپردازید.
 • از کشیدن سیگار و دخانیات بپرهیزید.
 • راه رفتن پس از جراحی می‌توانید جدی بگیرید زیرا باعث کاهش تورم می‌شود.
 • در هنگام حمام رفتن از استفاده لیف و صابون در محل جراحی پرهیز کنید و محل جراحی را با آب بشورید.
 • بعد از مدت یک هفته می‌توانید پوشیدن لباس تنگ را از سر بگیرید.

هزینه عمل پروتز باسن

درست است که شما روز بعد از عمل زیبایی باسن در بیمارستان یا کلینیک بستری نمی‌شوید اما یک شب قبل از عمل در بیمارستان یا کلینیک تحت نظر پزشک قرار می‌گیرید و هزینه ها شامل کلینیک و یا بیمارستانی که در آن بستری می‌شوید، با هم متفاوت اند. همین طور دستمزد پزشک و نوع و جنس پروتزی که می‌خواهید استفاده کنید نیز متفاوت است.

پروتز باسن چیست

کلام آخر

سعی کنید قبل از زمان جراحی باسن از پزشک خود بخواهید تا می‌تواند از تزریق چربی استفاده کند زیرا تزریق چربی فرم‌دهی و کانتورینگ بهتری نسبت به ایمپلنت دارد و ایمپلنت باسن باید بعد از مدت مشخصی تعویض گردد اما این نکته را در نظر داشته باشید که دکتر جراح شما نقش مهمتری در انجام عملیات جراحی دارد. این مسئله را بخاطر بسپارید که اگر شما قصد دارید از ایمپلنت باسن به تنهایی یا از تزریق چربی و حتا یا از هر دو روش استفاده کنید دکتر احمدعلی رجب پور گذینه مناسبی برای انتخاب پزشک شما است.

امیدواریم چنانچه قصد انجام این جراحی را دارید، تحقیقات لازم برای پیدا کردن پزشک حاذق در این زمینه را انجام دهید. چرا که جراحی باسن از جمله جراحی‌های حساس زیبایی است و نیازمند دانش و مهارت کافی پزشک معالج می‌باشد. این نکته را به یاد داشته باشید که رعایت مراقبت‌های ضروری بعد از عمل، به شما کمک می‌کند تا بهتر و موثرتر به نتیجه دلخواه خود برسید.

سوالات متداول

تزریق چربی به باسن بهتر است یا انجام ایمپلنت باسن ؟

از آن جایی که چربی مورد نیاز در جهت تزریق چربی به باسن از بدن خود فرد برداشته می‌شود قطعا عوارض کمتری را نسبت به ایمپلنت باسن دارد اما اگر فرد مورد نظری که می‌خواهد عمل زیبایی باسن را انجام دهد لاغر است و بدن او چربی مورد نیاز برای برداشت در جهت تزریق را ندارد  راه حل مناسب این است که از ایمپلنت باسن استفاده کند. البته که لازم است بدانید ایمپلنت باسن عوارضی چون عفونت و خطرات انقباض را نیز در بردارد.

آیا این امکان وجود دارد همزمان هم پروتز باسن انجام دهیم و هم چربی تزریق کنیم؟

بله، این روش ترکیبی به دو دلیل نتیجه بهتر و رضایت‌مندی بیشتری را در بر دارد:
1- چون چربی مورد نیاز از بدن خود فرد گرفته می‌شود عوارض کمتری را نسبت به ایمپلنت دارد و واکنش‌های خود پروتز را ندارد.
2- وجود چربی در جهت تزریق، وجود ایمپلنت‌های حجیم را برای قرار دادن در باسن کم می‌کند و فرم دهی طبیعی‌تری را نسبت به زمانی‎ که تنها وجود ایمپلنت هست، در بردارد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها