مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی چیست ؟

دوره نقاهت پس از هر جراحی بسیار مهم است. به طور مشابه، پیروی از دستورالعمل‌های پزشک در مورد مراقبت های بعد از عمل ژنیکوپلاستی، مراقبت از زخم، نکات رژیم غذایی پس از جراحی ژنیکوماستی مهم است. توجه به مراقبت بعد از عمل ژنیکوماستی باعث می‌شود که بیمار به سرعت و بدون هیچ عارضه‌ای بهبود یابد. علاوه بر این، تضمین می‌کند که نتایج جراحی طولانی مدت و مطلوب است. در این مقاله در مورد مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی و هر آنچه بعد از عمل باید بدانید، ارائه شده است. همچنین نکات مهمی برای ریکاوری سریع‌تر شرح داده شده است.

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی چیست ؟ ژنیکوماستی یک بیماری شایع در مردان بزرگسال و پسران است که باعث تورم سینه‌ها و بزرگ شدن غیر طبیعی آنها می‌شود. مردان و زنان غدد سینه دارند، اما معمولاً در مردان این غدد قابل توجه نیستند.

بزرگ شدن غده پستان ممکن است بر مردان در تمام سنین، از جمله نوزادان، در دوران بلوغ و افراد مسن تأثیر بگذارد. ژنیکوماستی به جای چربی، نتیجه بافت اضافی سینه است. ورزش یا کاهش وزن باعث کاهش بافت سینه در ژنیکوماستی نمی‌شود.

جراحی ژنیکوماستی چیست؟

سینه از بافت غده‌ای سفت و متراکم و بافت چربی نرم‌تر تشکیل شده است. نسبت غده به بافت چربی در سینه در افراد مختلف متفاوت است. یک مرد مبتلا به ژنیکوماستی ممکن است بیش از حد از هر دو نوع بافت داشته باشد.

جراحی ژنیکوماستی روشی برای کاهش اندازه بافت سینه در فردی است که در بدو تولد مرد است. به این جراحی ماموپلاستی کوچک کردن سینه مردانه نیز گفته می‌شود. این جراحی به افرادی که ژنیکوماستی دارند (بافت سینه مردانه بزرگ شده) کمک می‌کند. مردان این روش را برای برداشتن بافت و چربی اضافی از سینه خود انتخاب می‌کنند. جراحی ژنیکوماستی می‌تواند تصویر و اعتماد به نفس شما را بهبود بخشد. بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند این روش را انجام دهند تا ظاهرشان را بهتر کنند، چه در زیر لباس و چه زمانی که پیراهن نپوشیده‌اند. این روش می‌تواند شامل لیپوساکشن، جراحی یا هر دو باشد. جراح شما تکنیکی را که برای شما مناسب است توصیه خواهد کرد. 

مراقبت بعد از عمل ژنیکوماستی

بعد از جراحی ژنیکوماستی انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

جراحی ژنیگوماستیف همانند هر عمل زیبایی دیگری، علاوه بر مزیت‌هایی که دارد، عوارضی نیز دارد؛ البته عوارض جانبی ژنیکوماستی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و بسته به سن و سلامت عمومی فرد می‌تواند متغیر باشد. با این حال، برخی از عوارض شایع این جراحی در زیر شرح داده شده است.

֎ زخم‌ها

در طی عمل جراحی برداشتن غده، پزشکان چندین برش در اطراف سینه ایجاد می‌کنند که بعداً می‌تواند به صورت اسکار قابل مشاهده باشد. یک جراح باتجربه به طور ایده آل، باید برش‌هایی را در اطراف مکان‌هایی که به راحتی قابل مشاهده نیستند، ایجاد کند. در موارد شدید، ایجاد بافت اسکار در اطراف زخم به وجود می‌آید که می‌تواند ناهموار به نظر برسد. در چنین مواردی، درمان اسکار مبتنی بر لیزر می‌تواند مفید باشد.

֎ کبودی و تورم

پس از گذشت 2 تا 3 روز از جراحی، مقداری تورم در اطراف سینه‌ها ایجاد می‌شود. این نواحی ممکن است دردناک نیز باشند. شدت درد از فردی به فرد دیگر، بر اساس میزان تحمل بیمار و همچنین میزان جراحی متفاوت است.

ممکن است کبودی نیز وجود داشته باشد که می‌تواند خفیف تا شدید باشد. ممکن است کبودی تنها به ناحیه زخم محدود شود یا به قفسه سینه گسترش یابد. یا، کبودی می‌تواند از سایه‌های متنوع در بنفش، سیاه، آبی، قرمز روشن باشد. با این حال، نیاز به بستری وجود ندارد. این کبودی‌ها با گذشت زمان بهبود می‌یابند.

֎ از دست دادن حس

ممکن است به مدت یک یا دو ماه از دست دادن حس اطراف ناحیه زخم را تجربه کنید. در بیشتر موارد، از دست دادن حس فقط موقتی است. با این حال، اگر حتی بعد از یک یا دو ماه حس شما بازنگشت، با پزشک خود تماس بگیرید.

֎ کوچک شدن آرئولا (ناحیه رنگی اطراف نوک سینه)

این یک پدیده شایع است که پس از جراحی ژنیکوماستی رخ می‌دهد. دلیل آن این است که با برداشتن بافت‌های غدد، قطر این ناحیه ده تا پنجاه درصد از اندازه واقعی کاهش می‌یابد.

مراقبت های بعد از عمل ژنیکوپلاستی چگونه است؟

پس از انجام جراحی ژنیکوماستی، باید به سلامت کلی خود، به خصوص زخم و رژیم غذایی خود توجه بیشتری داشته باشید؛ بنابراین، ما برخی از مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی که باید برای بهبودی سریع انجام دهید را در اینجا لیست می‌کنیم.

⇐ مراقبت از زخم پس از جراحی ژنیکوماستی

بسیاری از مراجعه کنندگان ما در مورد مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی سؤال می‌پرسند؛ مراقبت از زخم یکی از مهم‌ترین مراقبتهای بعد از عمل ژنیکوماستی است. بعد از جراحی، پزشک، شما را در مورد نحوه مراقبت از زخم راهنمایی می‌کند. در اینجا برخی از نکاتی که برای مراقبت از زخم باید بدانید، آورده شده است.

 • قبل از دست زدن به زخم، دست‌های خود را به درستی بشویید. پس از تمیز کردن زخم، دوباره دست‌ها را کاملاً بشویید.
 • ممکن است لوله‌هایی برای تخلیه مایع اضافی وجود داشته باشد. آن را نیز به درستی تمیز کنید.
 • محل زخم را تا حد امکان خشک نگه دارید تا بخیه‌ها کاملاً جذب شوند.
 • از پوشیدن لباس‌هایی که می‌توانند ناحیه زخم را تحریک کنند خودداری کنید.
 • بگذارید چسب جراحی خود به خود خشک شود.
 • زخم را طبق دستورالعمل جراح به طور مرتب پانسمان کنید.

زخم نیازی به مراقبت گسترده ندارد، اما لازم است که به هیچ قیمتی اجازه ندهید که عفونی شود.

مراقبتهای بعد از عمل ژنیکوماستی

⇐ مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی

رژیم غذایی نیز یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. از آنجایی که در طول جراحی خون از دست می‌رود، رژیم غذایی نقش مهمی در روند بهبودی دارد. هنگامی که بیمار به خانه می‌رسد، او را تحت رژیم غذایی مایع قرار می‌دهند. این رژیم عمدتاً شامل ماست، پودینگ، شیر (سویا، بادام یا گاو)، آبِ گوشت، سوپ، آب میوه طبیعی و غیره است. به تدریج، در طول دوره، می‌توان غذاهای جامد نیز مصرف نمود.

مهم است که فشار اضافی روی زخم وجود نداشته باشد؛ بنابراین، احتمال یبوست را به حداقل برسانید. برای جلوگیری از خطر یبوست، غذاهای غنی از فیبر بخورید. برخی از مواد غذایی برای تسریع روند بهبودی عبارت‌اند از:

 • سینه مرغ، میوه‌ها، سبزیجات، لوبیا و حبوبات، غلات، آجیل و دانه‌ها، جو، بادام، پسته و غیره.
 • برای مدتی از مصرف فرآورده‌های گوشتی خودداری کنید؛ زیرا به راحتی توسط بدن قابل هضم نیستند و ممکن است باعث یبوست شوند. همچنین کلم، ذرت، کلم بروکلی، فلفل دلمه‌ای می‌توانند باعث درد شکم شوند. تا حد امکان از این موارد اجتناب کنید.

در طول دوره بهبودی، مطمئن شوید غذاهایی مصرف می‌کنید که سطح تستوسترون را کنترل می‌کنند. برخی از غذاهایی که باید در رژیم غذایی روزانه بگنجانید عبارت‌اند از:

 • تولید تستوسترون را افزایش می‌دهند.
 • باعث کاهش چربی بدن و چربی سینه را می‌شوند.

بدون رژیم غذایی مناسب، نمی‌توانید تمام مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای بهبودی سریع‌تر را دریافت کنید؛ بنابراین، مطمئن شوید که در طول روز وعده‌های غذایی سالم می‌خورید.

⇐ لباس فشرده مخصوص بعد از جراحی را بپوشید

در ابتدا، در 24 ساعت اول پس از جراحی، یک لباس فشرده که مخصوص پس از جراحی است، بپوشید. این به کاهش تورم و به حداقل رساندن درد کمک می‌کند. ممکن است لازم باشد هر 2 ساعت یکبار لباس را تنظیم کنید. مطمئن شوید که لباس خیلی تنگ نباشد. طوری باشد که بتوانید یک انگشت را بین لباس و بدن قرار دهید. از آنجایی که زهکشی از زخم وجود خواهد داشت، چند پد مخصوص برای جذب آن قرار دهید. برای هفته اول، باید این لباس را در طول روز بپوشید، سپس پوشیدن آن را به 18 ساعت کاهش دهید. لباس فشرده‌ای را خریداری کنید که قابل شستشو باشد.

⇐ ماساژ عمیق بافت

یکی از مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی که باید انجام شود ماساژ ناحیه است؛ پس از گذشت 3 هفته از جراحی، سینه را چندین بار به مدت 20 دقیقه یا بیشتر ماساژ دهید. این کار می‌تواند به دستیابی به نتایج مطلوب ژنیکوماستی کمک کند؛ زیرا پوست، نرم و انعطاف پذیری باقی می‌ماند. این ناحیه را حداقل به مدت 8 هفته روزانه ماساژ دهید تا بافت اسکار نرم شود و پوست صاف و یکدست شود. می‌توان از نوک انگشت یا غلتک برای ماساژ ناحیه استفاده کرد. پس از مشاوره مناسب با پزشک می‌توانید از روان کننده برای ماساژ نیز استفاده کنید.

⇐ دوش گرفتن

در 24 ساعت اولیه جراحی، قفسه سینه به طور کامل پانسمان می‌شود؛ بنابراین، مطمئن شوید که آن را خیس نمی‌کنید، در غیر این صورت، ممکن است احتمال عفونت وجود داشته باشد. از این رو در این مدت از دوش گرفتن خودداری کنید. پس از برداشتن باند پس از جراحی، می‌توانید دوش آب خنک بگیرید. ترجیحاً حمام اسفنجی بگیرید. مطمئن شوید که آب روی سینه‌ها جاری است. پس از این، دوباره حمام کردن را برای حداقل دو هفته محدود کنید.

⇐ تسکین درد

به طور کلی، پزشکان ایبوپروفن و استامینوفن را برای درمان درد خفیف یا التهاب تجویز می‌کنند. با این حال، ممکن است برخی عوارض جانبی جزئی مانند ناراحتی معده، خونریزی در دستگاه گوارش و مشکل در حفظ ادرار وجود داشته باشد.

برای درد شدید، گاهی پزشکان حتی مواد مخدر را توصیه می‌کنند. اما عوارض مصرف مواد مخدر شدید است. برخی از عوارض جانبی رایج مواد مخدر عبارت‌اند از: کم خوابی، فشار خون پایین، ضربان قلب و نفس تنگی. ممکن است بروز بثورات پوستی، خارش، یبوست، حالت تهوع و مشکل در هنگام ادرار کردن نیز به وجود بیاید.

اگر درد خفیف است، می‌توانید با اجتناب از داروها نیز تسکین پیدا کنید، در زیر توصیه‌هایی برای رهایی از درد آورده شده است:

 • با درگیر شدن و تغییر تمرکز خود در فعالیت‌های دیگر مانند گوش دادن به موسیقی، انجام بازی‌هایی مانند سودوکو، حواس خود را پرت کنید.
 • کوسن بهترین دوست برای هر بیمار ژنیکوماستی است که تحت عمل جراحی قرار گرفته است. هنگام سرفه یا هر حرکتی، فشار اضافی بر ناحیه آسیب دیده وارد می‌شود. در چنین مواقعی از یک بالش برای پوشاندن ناحیه استفاده کنید.
 • تصویرسازی هدایت شده راه دیگری است. این به کنترل احساسات و مبارزه با درد کمک می‌کند. به سادگی چشمان خود را ببندید و سعی کنید زیبایی‌های اطراف خود را تصور کنید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

⇐ وضعیت بدنی خوب

می‌توان گفت مهم‌ترین عامل بهبود جراحی ژنیکوماستی جنبه روانی آن است. یک فعالیت ریکاوری ذهنی مفید، دقت به داشتن وضعیت بدنی صحیح است؛ رها کردن «قوز گینو» که بسیاری از مردان برای پنهان کردن ژنیکوماستی (سینه‌های بزرگ) خود قبل از اقدام به درمان اتخاذ می‌کنند، یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی است. این «قوز گینو» مظهر جسمانی تحقیر، خجالت، عزت نفس پایین و به طور کلی ناراحتی روانی است. با چرخاندن شانه‌ها به عقب و حفظ یک وضعیت بلند و قوی، اعتماد به نفس ناشی از نداشتن ژنیکوماستی راحت‌تر به دست می‌آید و توسط دیگران درک می‌شود.

جراحی ژنیکوماستی یک سرمایه گذاری بزرگ برای بیمار از نظر مالی، روحی و جسمی است، بنابراین منطقی است که آنها بیشترین بازده را از این سرمایه گذاری بخواهند. با انجام یک روتین خوب پس از عمل می‌توان به این امر دست یافت و در عین حال احتمال نیاز به جراحی ثانویه، عوارض قابل اجتناب و نتایج جراحی غیربهینه را کاهش داد.

⇐ بازگشت به فعالیت‌های عادی

مانند هر جراحی دیگری، بدن نیاز به بهبودی پس از ضربه وارد شده بر روی آن دارد و جراحی ژنیکوماستی تفاوتی با جراحی‌های دیگر در این مورد ندارد. محدود کردن فعالیت، به بدن کمک می‌کند تا در دوره‌ای که در آن بیشتر در معرض آسیب است، بهبود یابد و به طولانی نشدن دوره نقاهت کمک می‌نماید. همان طور که گفته شد، دوران بهبودی در هر فردی متفاوت است؛ اما به طور کلی، بیمار می‌تواند انتظار جدول زمانی زیر را برای بازگشت به فعالیت‌های عادی داشته باشد:

 • اکثر بیماران قبل از بازگشت به کار و سایر فعالیت‌های عادی روزانه یک یا دو روز مرخصی می‌گیرند.
 • در دو هفته اول پس از جراحی باید از انجام فعالیت‌های شدید (هر چیزی که فشار خون را افزایش می‌دهد) اجتناب شود.
 • افزایش فعالیت‌های قلبی و بدنی می‌تواند پس از دو هفته اول از سر گرفته شود.
 • مهمتر از همه، تمرینات بالاتنه یا سینه ممکن است بعد از چهار هفته به صورت تدریجی از سر گرفته شود، مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری دهد.

سفتی سینه و ناراحتی خفیف معمولاً تا چهار هفته ادامه دارد و می‌تواند بر سطح فعالیت تأثیر بگذارد.

چه مدت طول می‌کشد تا بعد از جراحی ژنیکوماستی بهبود پیدا کنیم

چه مدت طول می‌کشد تا بعد از جراحی ژنیکوماستی بهبود پیدا کنیم؟

چند عامل وجود دارد که بر مدت زمان بهبودی بیمار پس از جراحی تأثیر می‌گذارد. این عوامل شامل توانایی‌های بدنی خود بیمار، آستانه درد، تکنیک جراحی مورد استفاده و همچنین میزان بافت برداشته شده است. معمولاً بیمار در عرض 6-4 هفته پس از جراحی می‌تواند به طور کامل بهبود یابد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی را به دقت انجام ندهید و بهبودی مناسب نباشد، می‌تواند منجر به برخی عوارض شود. این عوارض نیاز به کمک فوری پزشکی دارند. اگر علائم زیر را بروز دادید، فوراً به پزشک خود مراجعه نمایید:

 • تورم بیش از حد در اطراف سینه‌ها
 • درد شدید در اطراف زخم
 • تبی که به نظر نمی‌رسد پایین بیاید
 • لرز
 • حالت تهوع یا استفراغ

سخن پایانی

وقتی صحبت از جراحی ژنیکوماستی به میان می‌آید، جراح بر عمل جراحی کنترل دارد و می‌تواند در ارائه نتیجه‌ای که بیمارش انتظار دارد مطمئن باشد. با این حال، آنچه که آنها نمی‌توانند به همان میزان کنترل کنند، کاری است که بیمار در طول دوره بهبودی خود انجام می‌دهد. مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. بهبودی پس از جراحی ژنیکوماستی یک دوره مهم برای به دست آوردن بهترین نتایج ممکن است.

در این مقاله از سری مقالات دکتر احمدعلی رجب پور در مورد مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی صحبت کرده و نکاتی را در این مورد ارائه دادیم و امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها