آشنایی با انواع پیکرتراشی

افزایش سن آثار نامطلوبی بر اندام و ظاهر افراد می‌گذارد. برای مثال ، فرآیند پیری باعث شل شدگی پوست می‌شود و دیگر خبری از سینه‌های گرد و سفت یا شکمی صاف و بدون چین نیست. خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی و علم در حوزه پزشکی به ما کمک کرده‌ است تا به فرم اندام دلخواه و وزن ایده‌آل خود برسیم. همانطور که می‌دانید، به فرآیند حذف چربی‌ها بدون آسیب دیدن بافت‌ها ، پیکرتراشی می‌گویند. اگر می خواهید با انواع پیکرتراشی آشنا شوید ، حتما مطالب و توضیحات دکتر رجب پور را بخوانید.

پیکرتراشی

در این تکنیک ، هدف کاهش سایز و دست‌ یابی به اندام مطلوب است. همچنین ، روشی مناسب برای افرادی است که چربی‌ های آن‌ها نسبت به ورزش مقاوم شده است و با وجود رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظم به اندام دلخواه‌شان نمی‌رسند.

پیکرتراشی ، مجموعه‌ای از روش‌های تهاجمی و نیمه تهاجمی است که ادغام دو تکنیک « Tumescent» و «Power Assisted» باعث ایجاد تغییر در نواحی مختلف بدن می‌شود.

پیکرتراشی چیست ؟

امروزه همه در پی اندامی زیبا و تناسب اندام هستند. در حقیقت، پیکرتراشی تکنیکی برای رسیدن به اندامی رویایی و زیبا است و شامل روش‌های گوناگون می‌شود. با استفاده از این روش‌ها، مقدار زیادی چربی از بدن خارج می‌شود.

با کمک پیکرتراشی می‌توان چربی‌های موضعی و اضافی را حذف کرد؛ بدون آنکه آسیبی به اعصاب ، عروق و بافت‌ها وارد شود. برخی از افراد، اشتباه می‌کنند و پیکرتراشی و لیپوماتیک را یکی می‌دانند. شیوه‌های گوناگونی برای ایجاد تغییر در ظاهر افراد وجود دارد که در ادامه این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مزایای پیکرتراشی چیست ؟

 • دست‌یابی به اندام دلخواه در کوتاه‌ترین زمان ممکن.
 • جمع شدن پوست و عضلات و خلاصی از شر پوست‌های آویزان.

پیکرتراشی چیست

روند پیکرتراشی

به طور کلی ، روند پیکرتراشی را می‌توان به مراحل زیر مرتب کرد:

 • برطرف کردن چربی‌ها و لیپوساکشن شکم، ران و بازو.
 • جراحی پلاستیک شکم.
 • لیفت بازو‌ها.
 • پروتز و لیفت باسن.
 • لیفت سینه
 • پروتز پاها.
 • پروتز سینه .

در مرحله اول ، پوست اضافی و چربی‌های اضافی نواحی مختلف بدن مانند لگن، باسن، ران و کمر خارج می‌شود. در گام بعد، فرآیند ابدومینوپلاستی یا جراحی پلاستیک برای زیبایی شکم ، توسط پزشک ، آغاز می‌شود و در آخر ، پوست به روی هم آورده شده و بخیه زده خواهد شد.

انواع تکنیک‌ های مورد استفاده در پیکرتراشی چیست

حال که متوجه شدیم پیکرتراشی چیست و روند کلی آن را برای شما بیان نمودیم، حال انواع پیکر تراشی یا به قولی تکنیک‌های پیکرتراشی را که به دو دسته جراحی و غیرجراحی تقسیم می‌شوند را برای شما بیان می‌کنیم و مزایا و معایبهریک را به اختصار برای شما توضیح می‌دهیم.

روش‌های جراحی برای حذف چربی

 1. جراحی پلاستیک شکم.
 2. جراحی زیبایی سینه.
 3. جراحی زیبایی ران.
 4. جراحی زیبایی بازوها.

روش‌های غیرجراحی حذف چربی

روش‌های غیرجراحی پیکرتراشی چیست ؟ در این قسمت با توضیح مختصر از انواع پیکر تراشی به روش غیرجراحی ، مزایا و معایب هر یک را برای شما بیان می‌کنیم.

֎ لیپوماتیک :

یکی از تکنیک‌ های لاغری و حذف چربی‌ های اضافی ، لیپوماتیک است که در آن سوراخ‌های کوچکی به اندازه 2 الی 5 میلی‌متر  در نواحی مورد نظر و تحت درمان ایجاد می‌شود. سپس، لوله‌های مخصوصی را از آن‌جا وارد بدن می‌کنند تا چربی‌های اضافی از محل تحت درمان خارج شود.

لیپوماتیک اینفراسونیک مجهز به سیستم ایمنی فعالی است. یعنی، زمانی که به بافت‌های غیر چربی نزدیک می‌شود، دستگاه برای پیشگیری از خطر پارگی احشائی، فعالیت را متوقف می‌کند.

چربی‌های خارج شده در این روش را می‌توان مجددا مورد استفاده قرار داد و از آن‌ها برای حجم‌دهی یا فرم‌دهی دیگر نقاط بدن استفاده نمود.

نکات و مراقبت‌های پزشکی بعد از جراحی لیپوماتیک از اهمیت بسزایی برخوردار است. بعد از پیکرتراشی به روش لیپوماتیک، سلول‌های چربی در ناحیه مورد نظر کاهش می‌یابند. در صورتی که فرد نسبت به مراقبت‌های بعد از عمل بی‌توجهی کند و مواظب  رژیم غذایی و وزن خون نباشد، نتیجه عمل از بین خواهد رفت و وزن فرد مجددا افزایش می‌یابد. همچنین، اندام‌هایی که تحت درمان نبوده‌اند پف خواهند کرد.

انواع پیکر تراشی

 

֎ لیپوست:

پیکرتراشی با استفاده از دستگاه لیپوست، یکی از جدیدترین روش‌های لاغری است که به طور قابل توجهی، چربی‌های موضعی را از بین می‌برد. شاید برایتان جالب باشد که در سال 2016 ، لاغری با روش لیپوست به عنوان بهترین روش لاغری و پیکرتراشی معرفی شد.

این روش مناسب افرادی است که قصد عمل درمانی و زیبایی را به طور هم‌زمان دارند. در حقیقت، لیپوست را می‌توان ورژن پیشرفته لیپوماتیک دانست. در این روش از تکنیک لرزش و T.L.A استفاده می‌شود که نتیجه آن، جدا شدن سلول‌های چربی از بافت‌ها است. مزیت این دستگاه در جداسازی همگن سلول‌های چربی و ایجاد سطحی هموار در پوست می‌باشد.

چربی‌های خارج شده در این روش را مانند چربی‌های خارج شده در روش لیپوماتیک، می‌توان مجددا مورد استفاده قرار داد و از آن‌ها برای حجیم‌سازی سایر اندام‌ها استفاده نمود.

اگر به دنبال روشی امن برای لاغری و زیباسازی اندام خود هستید، پیکرتراشی با استفاده از روش لیپوست گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. البته، دستگاه لیپوست تمام خصوصیات بادی‌جت را دارد. اما توانمندی زیاد آن باعث شده است که در مدتی کوتاه به نوآورانه‌ترین روش برای لاغری تبدیل گردد. دیگر مزایای برجسته‌ی استفاده از تکنیک لیپوست شامل موارد زیر می‌شود:

 • روشی بی‌خطر و بدون عارضه‌ی خطرناک است.
 • بیمار کمترین میزان تورم و درد را تجربه خواهد کرد.
 • قابلیت و تکنولوژی ساکشن و ویبریشن همزمان دستگاه لیپوست باعث تغییر شکل سلول‌های چربی خواهد شد.
 • در این روش نیازی به اعمال فشار از جانب پزشک نمی‌باشد.
 • به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی می‌توانید از مزیت‌های دستگاه لیپوست بهره‌مند شوید.

֎ ابدومینوپلاستی :

داشتن اندامی متناسب با شکمی صاف، خواسته‌ی همه‌ی کسانی است که به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند. خوشبختانه پیشرفت علم پزشکی و ابداع تکنیک‌های نوین، راه را برای رسیدن به اندامی دلخواه هموار کرده است. یکی دیگر از روش‌های مناسب برای تخلیه چربی‌های شکم، ابدومینوپلاستی است.

در این روش ، چربی‌های اضافی شکم و پوست اضافی آن از بین می‌رود. یکی از برتری‌های این روش در مقایسه با لیپوساکشن این است که در ابدومینوپلاستی، پوست اضافی و شل شکم از بین خواهد رفت و شکمی صاف و بدون برآمدگی خواهید داشت.

در طی این عمل، ماهیچه‌های شکم سفت می‌شود و فرم کلی شکم تغییر خواهد کرد. در نتیجه، شکمی با جلوه بهتر خواهید داشت. گاهی اوقات در اثر عواملی مانند بارداری، چاقی، از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست وغیره فرم اولیه شکم تغییر می‌کند. خبر خوب این است که روش ابدومینوپلاستی باعث سفت شدن مجدد بافت شکم و جمع شدن پوست می‌شود.

بعد از پیکر تراشی به روش ابدومینوپلاستی، پوست اضافی شکم و زیرشکم، کمر و پهلو‌ها  برداشته می‌شود وحاصل آن کمری باریک و خوش فرم خواهد بود. بنابراین، ابدومینوپلاستی روشی مناسب برای افرادی است که دارای مقدار زیادی چربی در پهلوها و شکمی افتاده و آویزان هستند.

پیکرتراشی

 

֎ روش لیپولیزر:

به تغییر شکل و تخلیه چربی‌ها به کمک لیزر لیپولیز «laser lipo lysis» که جدیدترین و کم عارضه‌ترین روش برای چربی‌های موضعی است، لیپولیزر می‌گویند که به سفت شدن بیشتر پوست و دفع چربی‌های اضافی کمک می‌کند.

به طور کلی، از عبارت لیپولیز برای تمامی روش‌هایی که باعث تخریب بافت‌های چربی‌ می‌شود، استفاده می‌کنند. برای مثال، تزریق مواد در روش مزوتراپی نوعی لیپولیز شیمیایی به حساب می‌آید. همچنین، روشی مانند لیپوساکشن اولتراسونیک نوع دیگری از لیپولیز شیمیایی با عنوان لیپولیز اولتراسونیک است که طی آن، امواج صوتی باعث تخریب سلول‌های چربی می‌شوند.

اما هنگامی از لیپولیز صحبت می‌کنیم، منظورمان لیزر لیپولیز است. گرمای ایجاد شده توسط لیزر، در این تکنیک، منجر به جداسازی چربی‌ها از یکدیگر و سست شدن آن‌ها می‌شود و زمینه را برای خروج آن‌ها فراهم می‌کند.

طی فرآیند پیکرتراشی با تکنیک لیپولیزر، سوراخ‌های کوچکی در ناحیه تحت درمان ایجاد می‌شود. سپس، با استفاده از اشعه لیزر، چربی‌های اضافی آب می‌شود و با استفاده از دستگاه‌ها مکش، چربی‌های تخریب شده از بدن خارج می‌شوند. از جمله عارضه‌های موجود در این روش، خون مردگی، تورم و کبودی است.

نکته‌ای که وجود دارد این است که پیکرتراشی به روش لیپولیز برای افراد مبتلا به سرطان، خانم‌های باردار و مادرانی که در دوران شیردهی قرار دارند، مناسب نیست.

موارد آورده شده در زیر، مزایای پیکرتراشی با استفاده از تکنیک لیپولیزر می‌باشد:

 • هزینه این روش در مقایسه یا سایر روش‌های پیکرتراشی، مناسب‌تر است.
 • نتایج آن ماندگارتر از سایر تکنیک‌های پیکرتراشی است.
 • پیکرتراشی با این تکنیک، مانع از افتادگی پوست و شکم می‌شود.
 • با پیکرتراشی به روش لیپولیزر قادر به درمان سلولیت‌های بدن خواهید بود.

֎ اولترازد:

انواع پیکرتراشی

در پیکرتراشی با استفاده از تکنیک اولترازد از امواج فراصوتی یا اولتراسونیک استفاده می‌شود. گرمای ایجاد شده در این روش موجب از هم گسیختگی سلول‌های چربی می‌شود. از سوی دیگر، بافت مورد نظر تحریک شده و شروع به کلاژن سازی می‌کند. در نتیجه، پوست ناحیه تحت درمان، بعد از پیکرتراشی، ظاهری سفت و جوان به خود می‌گیرد.

پزشکان با استفاده از تکنیک اولترازد حجم زیادی چربی‌هایی که با رژیم غذایی و ورزش از بین نرفته‌اند را از بدن خارج می‌کنند و با فرم‌دهی بدن، موجب رسیدن به اندام زیبا و متناسب می‌شوند.

تجمع مایعات در زیر پوست، عدم تقارن، حالت تهوع و استفراغ، ورم، درد و کبودی از جمله عوارض ناشی از پیکرتراشی به روش اولترازد است. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم که پیکرتراشی را زیر نظر یک پزشک متخصص و با تجربه انجام دهید.

قبل از انجام جراحی، فرد کاندید تحت آزمایش‌های مختلف قرار می‌گیرد و میزان چربی بدن او بررسی می‌شود. همچنین، میزان سلامتی او سنجیده خواهد شد. این روش مناسب افراد سالم و بدون بیماری زمینه‌ای است. برای مثال، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و کبدی کاندیدهای مناسبی برای استفاده از اولترازد نیستند. از دیگر مزایای پیکرتراشی به روش اولترازد شامل موارد زیر می‌شود:

 • سرعت بالایی در حذف و تخلیه چربی‌های اضافی بدن دارد.
 • مناسب برای تمامی نواحی بدن است.
 • نیازی به استفاده از بیهوشی در این تکنیک نمی‌باشد.
 • با استفاده از این تکنیک، قادر به ایجاد شکم شش تکه خواهید بود

֎ کرایولیپولیز:

تا به حال چیزی در رابطه با پیکرتراشی سرد به گوش‌تان خورده است؟ یکی دیگر از تکنیک‌های غیرتهاجمی پیکرتراشی، کرایولیپولیز یا همان پیکرتراشی سرد است که در آن از دمای -5 تا +5 استفاده می‌شود.

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید سلول‌های چربی در مقایسه با بافت‌های عصبی و عضله‌ای حساسیت بیشتری نسبت به سرما دارند و در دماهای پایین شروع به کریستالیزه شدن «Crystallization»  می‌کنند. بنابراین، کاهش دما در ناحیه تحت درمان باعث مرگ سلول‌های چربی می‌شود و از طریق سیستم لنفی از بدن خارج می‌شوند.

همان‌طور که مشاهده کردید، این روش بی‌خطر بوده و نیازی به بستری شدن نیست. به همین خاطر، روز به روز به تعداد طرفداران پیکرتراشی از طریق کرایولیپولیز افزوده می‌شود.

دقت فرمایید که بیماران مبتلا به هموگلوبینوری حمله‌ای سرد، کهیر سرد، افرادی که پوست شل و آویزان دارند کاندید مناسبی برای استفاده از این تکنیک نمی‌باشند.

پیکرتراشی سرد نیز مانند دیگر روش‌های پیکرتراشی دارای عارضه‌های جانبی مانند تورم، قرمزی و عدم تقارن در ناحیه تحت درمان می‌باشد.

لیپوست چیست

 

֎ واترجت :

بسیاری از متقاضیان پیکرتراشی دارای ظاهر فیزیکی مناسب و وزنی ایده‌آل هستند. تنها توده‌های چربی کمی در برخی از قسمت‌های بدن آن‌ها رسوب کرده است که به ورزش و رژیم غذایی مقاوم است و نتیجه آن چاقی موضعی شده است.

یکی دیگر از روش‌های مدرن پیکرتراشی، واتر جت « water-jet» یا همان بادی جت « body-jet » است که یکی از جدیدترین روش‌های لیپوساکشن نیز به حساب می‌آید.

بعد از ورود این دستگاه به عرصه پزشکی، تحول بزرگی در صنعت لاغری و تناسب اندام به وجود آمد. در این تکنیک از تکنولوژی فشار آب یا واتر جت برای حذف چربی‌های اضافی نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود.

طی فرآیند واتر جت، آب با فشار زیاد از طریق یک میله فلزی به بیرون هدایت می‌شود که بعد از برخورد به بافت چربی باعث سست شدن سلول‌های چربی و جداسازی آن‌ها می‌شود.

متاسفانه ماندگاری این تکنیک از پیکرتراشی نسبت به سایر روش‌ها، کمتر است. نوبتی هم باشد، نوبت صحبت درباره مزایای بادی جت است.

 موارد زیر، از جمله مزایا و فواید برجسته بادی جت به حساب می‌آید:

 • تکنیک بادی جت یک فرآیند کم‌تهاجمی است که نیازی به بیهوشی ندارد.
 • دوره نقاهت پیکرتراشی با بادی جت بسیار کوتاه است.

֎ لیپوساکشن :

برخی مناطق از بدن، چربی بیشتری نسبت به سایر قسمت‌ها دارند. به همین خاطر، در هنگام کاهش وزن، این مناطق برجسته‌تر دیده خواهند شد. برای مثال، عده‌ای از افراد با رعایت رژیم غذایی مناسب همچنان دارای ظاهری نامتناسب هستند که دلیل آن، تجمع چربی‌های بدن به صورت موضعی در برخی نواحی است.

یکی از روش‌های درمان چاقی که قصد داریم در این بخش معرفی کنیم، لیپوساکشن «Liposuction» است.  پیکرتراشی به روش لیپوساکشن شامل مکش چربی و فرم‌دهی به نواحی تحت درمان می‌شود. دقت داشته باشید که لیپوساکشن یک روش دائمی برای کاهش وزن نمی‌باشد و بهتر است که از یک برنامه ورزشی مناسب برای رسیدن به وزن ایده‌آل استفاده کنید.

متاسفانه لیپوساکشن باعث رفع سلولیت و شل‌شدگی پوست نمی‌شود. بنابراین، گزینه مناسبی برای دسته‌ای از افراد که از اضافه وزن بیش از حد رنج می‌برند، نمی‌باشد.

در این روش، یک برش کوچک توسط پزشک در محل تحت درمان ایجاد می‌شود. سپس، کانول مخصوص وارد بدن شده و فرآیند مکش توسط دستگاه آغاز می‌شود. متاسفانه چربی‌های خارج شده در این روش قابل استفاده مجدد نیستند. از دیگر معایب این روش، دوره نقاهت طولانی مدت آن است که موجب منصرف شدن بسیاری از مراجعه کنندگان می‌شود.

پیکرتراشی از روش لیپوساکشن را می‌توان برای کاهش سلول‌های چربی در نقاط زیر به کار برد:

 • پشت و کمر.
 • ران‌ها.
 • داخل زانو.
 • ناحیه سینه.
 • گونه‌ها.
 • ساق‌ پا.

کسانی که دچار چاقی بیش از حد هستند؛ بیماران هموفیلی یا کسانی که ایمنی ضعیف دارند، کاندید مناسبی برای لیپوساکشن نیستند.

پیکر تراشی چیست

 

هزینه پیکر تراشی چقدر است؟

با مراجعه به پزشک متخصص و ماهر از عوارض پیکرتراشی کاسته می‌شود و تبدیل به عملی بی‌خطر می‌شود. متاسفانه عمل‌های زیبایی تحت پوشش بیمه نیستند. همچنین هزینه پیکر تراشی وابسته به عوامل مختلف زیر می‌باشد:

 • هزینه بیهوشی.
 • هزینه پزشک جراح.
 • هزینه بیمارستان یا کلینیک و محل بستری.
 • هزینه‌های تجویز شده توسط پزشک
 • هزینه‌های آزمایش‌های انجام شده قبل از عمل.

نکات مراقبتی بعد از پیکرتراشی :

از پیکرتراشی می‌توان برای از بین بردن چربی‌های اضافی تمامی نواحی بدن استفاده کرد. همانطور که در بالا ذکر شد، پیکرتراشی دارای شیوه و روش‌های گوناگونی است که پزشک می‌تواند با انتخاب مناسب‌ترین روش، مراجعه کننده را به اندام ایده‌آل و دلخواه برساند. در زیر، برخی از نکات مراقبتی پیکرتراشی آورده شده است:

 • زمانی را به استراحت‌تان اختصاص دهید:

بعد پیکرتراشی باید چند روز را به استراحت اختصاص داد. سپس، فعالیت‌های روزمره را آغاز نمود. هنگام مرخص شدن از بیمارستان، مدت زمان مراجعه مجدد و مدت زمان لازم برای استراحت، توسط پزشک، به اطلاع شما رسانده خواهد شد.

 • به خوبی از زخم‌هایتان مراقبت کنید:

24 الی 48 ساعت اولیه بعد از پیکرتراشی ، تایمی حیاتی به حساب می‌آید. در این مدت زمان، ماده بی‌حسی و خونابه از بدن خارج خواهد شد. هرچه میزان مایعات خارج شده در این 48 ساعت بیشتر باشد، تورم و کبودی کمتری را در دوره نقاهت تجربه خواهید کرد.

به همین خاطر، در هنگام مرخص شدن از بیمارستان، پزشک توصیه می‌کند که محل تحت درمان را به سمت پایین ، ماساژ دهید تا هرچه سریع‌تر، مایعات از بعد خارج شود. باقی ماندن مایعات در بدن باعث درد و پف کردن بدن می‌شود. همچنین، باعث درد و قرمزی پوست در ناحیه تحت عمل می‌شود. گاهی حتی لازم است که محل تحت درمان مجددا باز شود تا مایعات باقی مانده به طور کامل خارج شوند.

خروج مایعات به مدت 2 الی 5 روز بعد عمل، امری طبیعی است. بهتر است که قبل از بسته شدن زخم‌ها، تمامی مایعات خارج شوند. همچنین، زمانی که ترشحات محل برش تمام شد و تا 24 ساعت خبری از ترشح نبود، دیگر نیازی به پانسمان کردن محل عمل ندارید.

 • فعالیت‌های سبک روزمره‌تان را آغاز کنید و به پیاده‌روی بروید:

به محض اینکه توانستید شروع به حرکت کنید، شروع به قدم زدن و پیاده‌روی نمایید تا مانع از ایجاد لخته در پاها شوید. انجام فعالیت‌های سبک و پیاده‌روی روزانه به روند بهبود کمک بسیاری خواهد کرد.

بنابراین، توصیه می‌کنیم که در اسرع وقت، پیاده‌روی سبک را آغاز کنید تا به تدریج آماده برای انجام فعالیت‌های سنگین و روزمره‌تان شوید.

سخن آخر

در این مقاله، انواع تکنیک‌های مورد استفاده در  پیکرتراشی را بررسی کردیم و با معرفی هر روش سعی کردیم اطلاعات مفید و کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم که توانسته باشیم به تمامی سؤالات شما عزیزان در رابطه با پیکرتراشی و نکات مربوط به آن پاسخ داده باشیم. توجه داشته باشید که برای انجام پیکر تراشی حتماً به پزشکی مجرب و معتبر مراجعه کنید تا به بهترین شکل شمارا در این زمینه راهنمایی کرده و با کمترین عوارض این جراحی را انجام دهد.

همچنین می‌توانید در این زمینه از دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، سؤالات خود را مطرح کرده و از مشورت ایشان بهره ببرید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها