چال کمر چیست و عمل زیبایی چال کمر چگونه است

عمل زیبایی چال کمر امروزه به ترندی جهانی تبدیل گشته است. بسیاری از افراد چال کمر را از جذاب‌ترین ویژگی‌ های ظاهری می‌ دانند. صرف نظر از علت به وجود آمدن آن ، در برخی فرهنگ‌ ها به عنوان نشانه زیبایی ، خوش شانسی و حتی ثروت در نظر گرفته می‌شود. با توجه به چنین مزایای درک شده ، تعداد جراحی‌ های گودی یا چال کمر در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در این میان حتی کسانیکه متقاضی عمل ابدومینوپلاستی هستند ، گاها از جراح میخواهند که چال کمر نیز همزمان با جراحی زیبایی شکم ، ایجاد شود. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که می‌خواهید بدانید که چگونه چال کمر داشته باشیم ، می‌توانید با خواندن این مقاله از مجموعه مقالات دکتر احمدعلی رجب پور ، اطلاعات مفیدی در رابطه با عمل زیبایی چال کمر کسب کنید.

 

عمل زیبایی چال کمر

 

گودی ونوس یا چال کمر چیست ؟

نام گودی و چال کمر از الهه عشق روم باستان گرفته شده است. گودی‌ های ونوس دو فرورفتگی متقارن در قسمت پایین کمر شما هستند ؛ در دو طرف ستون فقرات ، درست بالای استخوان لگن. مشابه گودی صورت ، چال ونوس زمانی ایجاد می‌ شود که پوست شما به ساختارهای زیرین چسبیده باشد. آنها به دلیل وجود یک رباط کوتاه ایجاد می‌ شوند که بخش فرورفته‌ ای از استخوان‌ های لگن شما (خط پشتی ایلیاک فوقانی خلفی) را به پوست پشت کمر شما متصل می‌ کند.

 

چگونه چال کمر داشته باشیم

 

چال کمر نشانه چیست ؟

فرورفتگی پشت کمر و چال کمر نشانه چیست و آیا چال روی کمر خبر از سلامت جسمی افراد می‌دهد؟ چال پشت کمر یا چال ونوس نسبت به چال گونه نادرتر است ؛ بنابراین به همین دلیل است که محبوبیت بیشتری بین افراد دارد و ویژگی خاصی محسوب می‌شود. برخی از افراد اعتقاد دارند که داشتن فرورفتگی پشت کمر به شکل چال ونوس می‌تواند نشانه ای از سلامت افراد باشد. اما در حقیقت چال کمر نشانه چیست ؟

پزشکان زیادی در پیدا کردن رابطه ای میان چال ونوس و سلامتی افراد تحقیقات انجام داده‌ اند و در واقع هیچ کدام دال بر این نبوده است که افرادی که چال روی کمر دارند نسبت به سایر افراد که از این ویژگی برخوردار نیستند ، سالم تر هستند. در واقع ممکن است بسیاری از افراد به دلیل لاغری بیش از حد، که نمونه ای از وضعیت جسمانی ناسالم است، چال ونوس داشته باشند؛ بنابراین این نمی‌ تواند نتیجه گیری درست و قطعی باشد.

همانطور که از نام چال پشت کمر پیداست ، چال ونوس به افسانه ها پیوند می خورد ؛ از این رو تعجبی ندارد در رابطه با این چال شایعاتی چون نشانه‌ ای از سالم بودن ، زیبا و منحصر بودن فرد بشنوید. برخی حتی اعتقاد دارند که افرادی که چال ونوس دارند از نظر روابط جنسی فعال تر بوده و بدنی گرم دارند در صورتی که برخی از افراد با چال پشت کمر ارثی خود گاهی بسیار سرد هستند و علاقه ای به ایجاد رابطه ندارند.

در نتیجه اگر میخواهید به خاطر این دلایل بدانید که چگونه چال کمر داشته باشیم ، باید بگوییم که هیچ قطعیتی وجود ندارد که این شایعات صحت داشته باشند اما از نظر زیبایی ، روش های متعددی برای ایجاد چال ونوس وجود دارد که می‌توانید هرکدام را امتحان کنید. در ادامه تمامی راهکارها را یک به یک بررسی می‌کنیم.

قبل از انجام هرگونه عمل زیبایی ، بخاطر داشته باشید که انتخاب یک پزشک و جراح متخصص و باتجربه بسیار در نتیجه جراحی شما تأثیرگذار است. اما چگونه این پزشک را انتخاب نماییم. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک و زیبایی در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌نماییم.

علت چال کمر چیست ؟

همانطور که توضیح دادیم علت و دلیل چال و گودی کمر در اکثر موارد ارثی است. کاهش سریع وزن نیز می‌تواند از رایج ترین دلایل باشد؛ چرا که برخی افراد که تصور داشتند هیچ گونه گودی یا فرورفتگی پشت کمر به صورت چال ونوس نداشتند اما پس از کاهش وزن بسیار زیادی متوجه پدیدار شدن چال روی کمر خود شده اند.

یکی دیگر از دلایل چال ونوس می‌تواند ورزش های سنگین باشد. بسیاری از مردان عضله ای و ورزشکار دارای چال روی کمر به صورت چال ونوس هستند که می‌تواند به دلیل ورزش های سنگین و پی در پی باشد.

همانطور که گفتیم برخی افراد با انجام عمل چال کمر یا پیرسینگ چال کمر توانسته اند فرروفتگی پشت کمر خود را نمایان کنند که این نیز می‌تواند از دیگر علل این امر باشد.

هنوز کاملا مشخص نیست علت و دلیل وجود چال بر روی کمر چست و نمی‌ توان به قطعیت اصلی ترین علت آن را در افراد پیدا کرد. همانطور که توضیح دادیم دلایل متفاوتی برای داشتن چال پشت کمر وجود دارد.

 

چال کمر نشانه چیست

 

چال کمر چگونه ایجاد میشود ؟

همانطور که توضیح دادیم فرورفتگی پشت کمر (چال ونوس) از پدر یا مادر شما به شما به ارث می رسد و برخی افراد ممکن است در ابتدا فکر کنند چال پشت کمر ندارند و در صورت کاهش وزن فرورفتگی پشت کمر آنها پدیدار شود. یکی از سریعترین روش این که چگونه چال کمر داشته باشیم این است که عمل زیبایی چال روی کمر (چال ونوس) را انجام دهید. البته روش های دیگری نیز برای داشتن چال پشت کمر پیشنهاد شده‌اند که برخی افراد برای داشتن چال کمر زیبا بدون عمل ، از این روش ها جواب گرفته‌اند. اگر شما نیز می‌ پرسید که چال روی کمر چگونه ایجاد می‌ شود و چگونه می توانیم روی کمر چال داشته باشیم بدون آنکه عمل انجام دهیم ، پیشنهاد می‌کنیم یکی از روش‌ها را امتحان کنید:

֎ ایجاد گودی چال کمر با ورزش

با انجام حرکات گودی چال کمر با ورزش ، گفته می‌شود که بدون عمل زیبایی می‌توانید ، چال روی کمر خود را نمایان کنید:

حرکت اول:

 • روی شکم خود دراز بکشید
 • دستانتان را به سمت جلو دراز کنید
 • همزمان دستان و پاهای خود را بالا بیاورید و 10 ثانیه نگه دارید
 • به آرامی به زمین برگردانید و دوباره حرکت را تکرار کنید
 • حدود 10 بار این حرکت را تکرار کنید

 

چال کمر با ورزش

 

حرکت دوم :

گودی چال کمر با ورزش پل باسن ممکن است در مدت کوتاهی پدیدار شود:

 • بر روی کمر روی زمین دراز بکشید و دستنتان را کنار بدن خود قرار دهید
 • پاهایتان را از زانو خم کنید و به عرض شانه باز باشند
 • باسن خود را منقبض کرده و بالا بیاورید
 • چند ثانیه در این حال بمانید و سپس رها کنید
 • این حرکت را 15 تا 20 بار تکرار کنید

 

ایجاد چال کمر با ورزش

 

حرکت سوم:

برای داشتن گودی چال کمر با ورزش ، تمرین زیر را روزانه 10 تا 15 بار انجام دهید:

 • طبق تصویر زانو دستانتان را روی زمین قرار دهید
 • دست و پای مخالف با آن را بالا بیاورید
 • برای چند ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید
 • حرکت را برای دست و پای دیگر تکرار کنید

 

روش ایجاد چال کمر با ورزش

 

توجه داشته باشید که اگر مشکلات جسمانی مربوط به زانو، کمر یا مچ دست دارید قبل از تکرار این تمرینات با پزشکی متخصص مشورت کنید؛ چرا که ممکن است به بدن خود آسیب های جبران ناپذیری وارد کنید.

֎ پیرسینگ چال کمر

گاهی ممکن است چال ونوس افراد به دلیل پیرسینگ در کمر آنها باشید. یکی از زیباترین و محبوبترین انواع پیرسینگ، پیرسینگ چال پشت کمر می باشد. گفته می‌شود علت چال کمر پس از پیرسینگ به جا ماندن اثر پیرسینگ به صورت فرورفتگی پشت کمر است. البته برای انجام این کار بهتر از به مراکز کاملا بهداشتی برای جلوگیری از ایجاد عفونت مراجعه کنید.

همانند چال روی کمر ، امروزه داشتن چال در گونه یا لپ نیز از جذابیت زیادی برخوردار است بنابراین ما در مقاله ” چال گونه ” این عمل را برای شما بصورت کامل شرح داده‌ایم.

آیا می توان بدون عمل زیبایی چال کمر داشت؟

اگر هیچ یک از والدین شما گودی ونوس نداشتند، نمی توانید از طریق رژیم غذایی یا ورزش به آنها برسید. با این حال، اگر گودی و چال ونوس در خانواده شما وجود داشته باشد، ممکن است بتوانید در صورت از دست دادن چربی اضافی بدن، آنها را آشکار یا برجسته کنید. رعایت کردن یک رژیم غذایی سالم و با مواد غذایی کامل و انجام ورزش زیاد می تواند وزن شما را به اندازه ای کاهش دهد که گودی های شما نمایان شود. در غیر این صورت تنها راه داشتن چال روی کمر ، عمل زیبایی می باشد.

عمل زیبایی چال کمر چیست ؟

عمل زیبایی چال کمر نوعی جراحی پلاستیک است که برای ایجاد گودی روی کمر استفاده می‌شود. گودی روی کمر (نام دیگر ونوس) فرورفتگی‌ هایی هستند که بر روی بدن برخی افراد ایجاد می‌شود. آنها اغلب در قسمت بالای باسن و در گودی کمر به شکل دو فرورفتگی در سمت راست و چپ ستون فقرات قرار دارند.

همه با این ویژگی متولد نمی‌شوند. در برخی از افراد، گودی به طور طبیعی از فرورفتگی در درم ناشی از عضلات عمیق‌ تر کمر ایجاد می‌ شود. برخی دیگر ممکن است در اثر آسیب ایجاد شوند.

هنگامی که به عمل زیبایی چال ونوس فکر می‌کنید ، باید یک جراح با تجربه پیدا کنید. برخی از متخصصان پوست برای این نوع جراحی آموزش دیده‌اند ، اما ممکن است به جای آن نیاز به مراجعه به جراح پلاستیک متخصص داشته باشید.

هنگامی که یک جراح معتبر پیدا کردید، یک قرار اولیه با آنها معین کنید. در این جلسه می‌توانید خطرات در مقابل مزایای جراحی گودی را مورد بحث قرار دهید. آنها همچنین می‌توانند تعیین کنند که آیا شما کاندید خوبی برای جراحی پلاستیک هستید یا خیر. در نهایت، متوجه خواهید شد که گودی‌ ها باید در کجا قرار گیرند. حتی اگر لخ انجام دیگر جراحی های زیبایی بدن ، همچون پروتز سینه تمایل دارید ، می تواند از جراح خود بپرسید که امکان عمل همزمان پروتز پستان با چال کمر وجود دارد یا خیر!؟

 

عوارض عمل زیبایی چال کمر

 

مراحل عمل زیبایی چال کمر

عمل زیبایی ایجاد چال بر روی کمر در بیشتر مواقع با تشخیص پزشک و بررسی شرایط جسمانی مراجعه کننده ، به صورت سرپایی انجام می‌ شود. این بدان معناست که شما می‌توانید این عمل را در مطب جراح خود بدون نیاز به رفتن به بیمارستان انجام دهید. همچنین ممکن است نیازی به بیهوشی عمومی نداشته باشید.

در این عمل ، ابتدا پزشک یک بی‌ حس‌ کننده موضعی مانند لیدوکائین را در ناحیه پوست اعمال می‌ کند. این به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که در طول جراحی هیچ گونه درد یا ناراحتی را تجربه نمی‌ کنید. حدود 10 دقیقه طول می‌کشد تا داروی بی حسی اثر کند.

سپس پزشک از یک ابزار بیوپسی کوچک برای ایجاد سوراخ در پوست شما استفاده می‌کند تا به صورت دستی گودی ایجاد کند. مقدار کمی از ماهیچه و چربی برای کمک به ایجاد گودی برداشته می‌ شود. طول این منطقه حدود 2 تا 3 میلی متر است.

همچنین ممکن است پزشک از تزریق کیبلا بهره ببرد. کیبلا یک شکل تزریقی و مصنوعی از اسید دئوکسی کولیک است که بدن شما از آن برای پردازش چربی‌ های هضم شده استفاده می‌کند. هنگامی که کیبلا در چربی که فرورفتگی‌ های ستون فقرات ایلیاک فوقانی خلفی شما را می‌پوشاند ، تزریق می‌شود ، چربی را ذوب می‌ کند تا فرورفتگی های مورد نظر ظاهر شود.

برای آب کردن چربی و ایجاد گودی ونوس به یک سری تا شش درمان با کیبلا نیاز دارید. اگر چربی اضافی در آن ناحیه ندارید، تزریق کیبلا برای شما تأثیر نخواهد کرد. در چنین موافقی دکتر روش‌های دیگری را پیشنهاد خواهد کرد.

دوره نقاهت عمل زیبایی چال و گودی کمر

بهبودی پس از عمل زیبایی چال کمر نسبتاً ساده است. نیازی نیست در بیمارستان بمانید. در واقع ، معمولاً می‌توانید بلافاصله پس از جراحی به خانه بروید. بلافاصله پس از عمل ، ممکن است تورم خفیفی را تجربه کنید. برای کاهش تورم می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید، اما معمولاً ظرف چند روز خود به خود از بین می‌رود.

اکثر افراد می‌توانند دو روز پس از انجام عمل گودی به محل کار، مدرسه و سایر فعالیت‌های معمولی خود بازگردند. جراح شما احتمالاً می‌خواهد چند هفته بعد از عمل شما را ببیند تا نتایج را ارزیابی کند.

 

دوره نقاهت عمل زیبایی چال کمر

 

آیا عمل زیبایی چال کمر عوارض دارد؟

عوارض ناشی از عمل زیبایی چال کمر موارد نسبتاً نادری است. با این حال ، خطرات احتمالی در صورت وقوع ممکن است جدی باشند. برخی از عوارض احتمالی عبارت‌اند از:

 • خونریزی در محل جراحی
 • آسیب عصب ناحیه جراحی
 • قرمزی و تورم
 • عفونت
 • جای زخم

اگر خونریزی یا ترشح بیش از حد در محل عمل مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است عفونت داشته باشید؛ بنابراین هر چه عفونت زودتر درمان شود، احتمال سرایت آن به جریان خون و ایجاد عوارض بیشتر کاهش می‌یابد.

دکتر احمد علی رجب پور جزو پزشکان برتر و بهترین جراح بینی در تهران نیز می‌باشند و شما می‌توانید سوالات خود را با ایشان درمیان بگذارید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، به بررسی دقیق عمل زیبایی چال کمر پرداختیم و نکات و جزئیات مهم در این خصوص را نیز معرفی کردیم. عمل زیبایی چال ونوس در بسیاری از موارد بسیار ساده است و جای نگرانی برای شما وجود ندارد و در موارد دیگر نیز، ممکن است عوارضی نادر داشته باشد و این عارضه، عارضه‌ای نیست که بخواهید با آن دچار مشکل شوید و یا موردی باشد که بخواهد به شکلی دائمی و طولانی مدت، زیبایی بدن شما را به خطر بیندازد.

شما می‌توانید در این خصوص، با دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، از طریق این لینک ارتباط بگیرید و سؤالات خود را مطرح کنید تا به بهترین شیوه ممکن، راهنمایی شوید.


سوالات متداول عمل چال کمر

 

علت چال کمر چیست ؟

علت پدید آمدن چال بر روی کمر در اکثر موارد ارثی است. کاهش سریع وزن نیز می‌ تواند از رایج ترین دلایل باشد چرا که برخی افراد که تصور داشتند هیچ گونه گودی یا فرورفتگی پشت کمر به صورت چال ونوس نداشتند، پس از کاهش وزن بسیار زیادی متوجه پدیدار شدن چال روی کمر خود شده اند.یکی دیگر از دلایل چال ونوس می‌تواند ورزش های سنگین باشد.

چگونه چال کمر داشته باشیم ؟

روش های داشتن چال کمر عبارتند از:

֎ ایجاد گودی چال کمر با ورزش
֎ پیرسینگ چال کمر
֎ عمل زیبایی چال کمر

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

1.5 4 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها