آیا عمل بینی باعث مرگ می‌شود ؟

درصد مرگ در جراحی بینی : امروزه جراحی بینی بیشترین تقاضا را در میان تمام جراحی‌های صورت و زیبایی دارد. براساس گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا در سال 2003، حدود 356554 جراحی زیبایی بینی در ایالات متحده انجام شده است.

عمل بینی یک جراحی پلاستیک است که طی آن ساختار بینی تغییر می‌کند. این تغییر شامل برش استخوان یا غضروف، پیوند بافت از قسمت‌های دیگر، اصلاح ناهنجاری‌ها و… می‌باشد. متاسفانه، تمامی عمل‌های جراحی دارای یک سری عارضه هستند که لازم است بیماران از تمام آن‌ها مطلع شوند و تصمیمی واقع بینانه بگیرند.

یکی از ترس‌های زیباجویان این است که جراحی بینی باعث از دست دادن جان‌شان شود. یکی از رایج‌ترین سوالات مراجعه کنندگان این است که « آیا عمل بینی باعث مرگ میشود ؟» با ما همراه باشید تا خطرات و عوارض جراحی بینی را بررسی نماییم.

درصد مرگ در جراحی بینی
درصد مرگ در جراحی بینی

جراحی بینی:

بینی، مجموعه‌ای از قطعات ظریف است که شامل غضروف، نوک بینی، پوست، تیغه میانی و کلوملا می‌شود. بهترین کاندیدها برای جراحی بینی افرادی هستند که تمایل به ایجاد یک تغییر جزئی در ظاهر بینی دارند. افرادی که از نظر جسمی سالم هستند و به طور کامل به بلوغ سنی رسیده‌اند.

همانطور که می‌دانید ساختار و آناتومی بینی افراد با یکدیگر متفاوت است. به همین خاطر، تکنیک‌های جراحی در هرکس با دیگری متفاوت خواهد بود. برای مثال، جراح تشخیص می‌دهد که عمل بینی به روش باز برای برخی از بیماران مناسب‌تر است. در صورتی که از جراحی به روش بسته در بیماران با بینی‌های استخوانی و کم عیب استفاده می‌کند.

به طور کلی، در روش باز، یک برش خارجی و پنهان در سراسر کلوملا ایجاد می‌شود. جراح پوست و بافت را از روی غضروف و استخوان بینی برمی‌دارد تا تسلط کامل بر استخوان و غضروف داشته باشد. بعد از اعمال تغییرات در ساختار بینی، پوست و بافت به جای اصلی خود برمی‌گردد و بخیه‌هایی ظریف در محل زخم‌ها زده می‌شود.

روش دیگر جراحی، جراحی بسته بینی نام دارد که در آن برش‌ها به صورت مخفی زده می‌شود و جراح قادر به اعمال تغییرات گسترده نخواهد بود.

آمار فوت شدگان عمل بینی
آمار فوت شدگان عمل بینی

قبل از هرچیزی بخاطر داشته باشید که اولین قدم برای جراحی بینی انتخاب پزشکی با تجربه و متخصص است. انتخاب پزشک با تجربه می‌تواند باعث کاهش خطرات جراحی و افزایش موفقیت عمل شود. ما در مقاله‌ی ” بهترین جراح بینی تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

خطر مرگ در جراحی بینی:

براساس مطالب منتشر شده در وب‌سایت encyclopedia، یکی از دلایل مرگ در عمل بینی ، استفاده از داروی بیهوشی است. در نتیجه، داروی بیهوشی و نحوه عمل از عواملی هستند که خطر مرگ در عمل بینی را افزایش می‌دهند. این خطر در تمام جراحی‌ها وجود دارد، تنها میزان و درصد اتفاق افتادن آن فرق می‌کند. برای مثال، موارد زیر از جمله مواردی هستند که بر نتیجه نهایی جراحی و عوارض جانبی آن تاثیر مستقیم دارند:

 • سابقه سلامتی بیمار؛
 • سن؛
 • سابقه سلامت خانواده؛
 • نحوه جراحی؛
 • تجربه جراح؛
 • دوز داروی بیهوشی.

به طور کلی می‌توان گفت درصد مرگ در جراحی بینی در افراد سالم و کم سن نسبت به یک فرد بیمار، کمتر است.همچنین، احتمال به هوش آمدن افراد غیرسیگاری بیشتر از افراد سیگاری است.

اگر یکی از اعضاء خانواده شما به داروی بیهوشی آلرژی داشته باشد، احتمال دارد که شما نیز به داروی بیهوشی آلرژی داشته باشید و بعد از عمل درگیر عوارض داروی بیهوشی شوید.

با وجود تمام اینها، مرگ ناشی از جراحی زیبایی بینی به ندرت اتفاق میفتد. هرچه تجربه پزشک و تیم پزشکی بیشتر باشد، احتمال بروزعارضه کمتر خواهد بود.

درصد مرگ در جراحی بینی

اگر قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارید که اغلب به آن جراحی بینی یا تغییر شکل بینی گفته می‌شود، مهم است که فواید و همچنین خطرات این عمل را بسنجید.

اگرچه جراحی بینی به طور کلی یک عمل زیبایی بسیار ایمن با عوارض کم است، اما در هر عمل زیبایی خطرات ذاتی وجود دارد. بسیاری از مراجعه کنندگان می‌پرسند که آیا عمل بینی باعث مرگ میشود ؛ طبیعی است که نگران این مسئله باشید لذا در این قسمت قصد داریم در مورد درصد مرگ در جراحی بینی، علت مرگ در جراحی بینی ، مرگ در اثر عمل بینی و مرگ در اثر بیهوشی صحبت کرده به سؤالاتی چون چند درصد احتمال مرگ در عمل بینی وجود دارد ؟ و آیا عمل بینی باعث مرگ میشود پاسخ دهیم.

علت مرگ در جراحی بینی
علت مرگ در جراحی بینی

تغذیه مناسب در زندگی بسیار تاثیر گذار است بنابراین داشتن تغذیه درست و اصولی قبل از عمل زیبایی بینی بسیار اهمیت دارد و می‌تواند در روند جراحی نیز تاثیر بگذارد. ما در مقاله‌ ” قبل از عمل بینی چی بخوریم ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

بررسی احتمال و درصد مرگ در جراحی بینی :

تمام جراحی‌ها دارای درجات مختلفی از خطر هستند و این عمل نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای مثال، این عمل باعث بروز اختلالات تنفسی می‌شود. البته در 70 درصد مواقع، عوارض جانبی جراحی درمان خواهد شد. یکی دیگر از خطرات  این جراحی ، بروز عفونت یا مرگ است که احتمال بروز آن 5 تا 7 درصد است.

وب‌سایت pubmed در رابطه با درصد مرگ در جراحی بینی اینگونه بیان می‌کند که  احتمال دارد بعد از جراحی، بیمار هرگز به هوش نیاید. در گذشته‌های دور که جراحی بینی در ایران رواج یافته بود، جراحان تخصص کافی در این زمینه نداشتند و دستگاه‌های پیشرفته‌ای در ایران موجود نبود. به همین دلیل، افراد زیادی حین جراحی جان خود را از دست می‌‌دادند.

خوشبختانه، پیشرفت علم و تکنولوژِباعث شده است که احتمال بروز این عارضه به حد چشم‌گیری کاهش یابد.

به طور کلی،  احتمال بروز عارضه‌های جراحی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. این فاکتورها به شرح زیر است:

 • تجربه کم جراح؛
 • استفاده از دستگاه‌های خراب یا قدیمی؛
 • رخ دادن خطای پزشکی؛
 • داروی بیهوشی.

رابطه داروی بیهوشی و درصد مرگ در جراحی بینی :

در حالت طبیعی، قبل از جراحی، مقداری داروی بیهوشی به فرد تزریق می‌شود تا بیمار متوجه دردهای ناشی از عمل نشود. تشخیص اینکه هر بیمار به چه دوزی از داروی بیهوشی نیاز دارد، به نوع جراحی، دانش متخصص بیهوشی و شرایط بیمار بستگی دارد.

حالا اینکه داروی بیهوشی چطور باعث مرگ می‌‌شود، به دلایل زیر وابسته است:

 • یکی از رایج‌ترین دلایل مرگ در اثر بیهوشی ، تزریق دوز بالای دارو است.
 • در صورتی که داروی بیهوشی به مقدار کم تزریق شود، بیمار دردهای جراحی را حس می‌کند. در صورتی که بیمار قادر به تحمل درد نباشد، جان خود را از دست می‌دهد.

اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید مطالعه مقاله‌ی ” انواع جراحی بینی ” را به شما پیشنهاد می‌دهیم..

داروی بیهوشی باید براساس شرایط بیمار مانند بیماری‌های زمینه‌ای و سن او تزریق شود. به همین دلیل است که شما باید تمام شرایط و بیماری‌های خود را با جراح در میان بگذارید.

به طور کلی، عوارض عمومی بیهوشی به شرح زیر می‌باشد:

 • درد؛
 • تهوع و استفراغ؛
 • آسیب دیدن دندان‌ها؛
 • گلودرد؛
 • آسیب دیدن قلب و عروق؛
 • آسیب مغزی؛
 • آسیب عصبی؛
 • کمر درد؛
 • سردرد؛
 • مرگ؛
 • آنافیلاکسی.

عوارض بالا بسته به نوع بیهوشی و میزان تزریق آن متفاوت است. در صورتی که قبل از عمل آزمایش‌ها به طور دقیق و مشخص انجام شوند، احتمال بروز هر یک از عوارض ذکر شده در فوق به حداقل خود می‌رسد.

رابطه دستگاه‌های اتاق عمل و درصد مرگ در جراحی بینی :

یکی دیگر از مواردی که خطر مرگ در عمل بینی را افزایش می‌دهد، استفاده از دستگاه‌های مشکل‌دار یا نداشتن اطلاعات کافی از دستگاه‌های اتاق عمل است. برای مثال، تصور کنید که دستگاه به درستی اطلاعات بیمار را به تیم پزشکی و متخصصان نمایش نمی‌دهد، در چنین حالتی آن‌ها از وضعیت صحیح بیمار آگاه نخواهند شد. در نتیجه، فرد در وضعیت خطرناکی قرار خواهد گرفت.

آیا عمل بینی باعث مرگ میشود
آیا عمل بینی باعث مرگ میشود

یکی از روش‌های جراحی بینی با استفاده از لیزر می‌باشد که ما در مقاله‌ی ” عمل بینی با لیزر ” به شرح کامل این عمل پرداخته‌ایم.

آیا عمل بینی باعث مرگ میشود ؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در هنگام بررسی ایمنی جراحی زیبایی بینی، غربالگری مناسب بیماران است. اگر یک پزشک تجربه کافی داشته و به درستی معاینه فیزیکی بیمار را انجام دهد، شرایط سلامتی که بیمار را در معرض خطر عوارض حین جراحی قرار می‌دهد، تشخیص می‌دهد. بیشتر این عوارض مربوط به بیهوشی است. اکثر جراحان بسته به سن بیمار به طور معمول آزمایش خون، EKG و اشعه ایکس قفسه سینه را انجام می‌دهند. این آزمایش‌های ساده نشان می‌دهند که آیا قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها و کبد بیمار سالم هستند و می‌توانند بیهوشی را تحمل کنند یا خیر. فراتر از این اقدامات غربالگری، مهم است که مرکز جراحی معتبر باشد و همه کارکنان واجد شرایط لازم برای کار کردن در کلینیک باشند. اگر این شرایط رعایت شود، احتمال وقوع یک رویداد فاجعه بار مانند مرگ بسیار کم و نادر است. به خاطر داشته باشید که هنوز جراحی است و به صفر رساندن درصد مرگ در جراحی بینی غیرممکن است.

جراحی بینی، مانند هر جراحی زیبایی دیگری عوارض جانبی دارد، اما معمولاً این عوارض جانبی کم و کوتاه مدت بوده و پس از 2 تا 3 هفته به طور کامل فروکش می‌کنند؛ برخی از عوارض جانبی عمل بینی به شرح زیر است:

 • مشکل تنفسی دائمی
 • اختلال در حس بویایی
 • خونریزی بینی در طول فرایند بهبودی
 • لخته شدن خون در بینی در طول دوره بهبودی
 • عفونت

علت مرگ در جراحی بینی چیست؟

خونریزی شدید بینی گاهی اوقات در نتیجه جراحی زیبایی بینی اتفاق می‌افتد، اما این اتفاق بسیار نادر است و در صورت وقوع اصلاً خطرناک نیست.

در واقع خطر اصلی در جراحی بینی این است که این عمل معمولاً به یک بیهوشی عمومی نیاز دارد که خطرات بالقوه زیادی دارد که برخی از آنها جدی تر از سایر ریسک‌ها است و گاهی ممکن است مرگ در اثر بیهوشی رخ دهد.

خطرات جزئی بیهوشی عمومی عبارت‌اند از:

 • از دست دادن حافظه، اگرچه این اتفاق در افراد مسن و کسانی که مشکلات حافظه موجود دارند شایع‌تر است.
 • آسیب به دهان یا دندان‌ها در نتیجه لوله تنفسی که در طول بیهوشی در دهان گذاشته می‌شود.

عوارض جدی تر بیهوشی عمومی عبارت‌اند از:

 • آنافیلاکسی. یک واکنش آلرژیک شدید به شل‌کننده‌های عضلانی موجود در خود داروی بیهوشی یا به لاتکس موجود در دستکش‌هایی که پزشکان می‌پوشند، ایجاد می‌شود. آنافیلاکسی اگر به سرعت تشخیص داده نشود، می‌تواند کشنده باشد.
 • بیدار شدن در حین عمل. اگرچه متخصص بیهوشی به طور مداوم عوامل مسدودکننده عصبی عضلانی را که بیمار دریافت می‌کند برای جلوگیری از این امر نظارت می‌کند، اما آگاهی تصادفی در طول بیهوشی عمومی می‌تواند اتفاق بیفتد.

اگر فقط به کارهای زیبایی جزئی روی بینی خود نیاز دارید، مانند کوچک کردن اندازه سوراخ‌های بینی، بی حسی موضعی ممکن است گزینه بهتری باشد زیرا احتمال مرگ در اثر بیهوشی بیشتر است.

مرگ جراحی بینی
مرگ جراحی بینی

آیا ” سرماخوردگی قبل از عمل بینی ” خطر مرگ عمل بینی را افزایش می‌دهد؟ در مقاله‌ی ” تأثیر و درمان سرماخوردگی قبل از عمل بینی یا بعد از آن ” به این سوال پاسخ داده‌ایم.

احتمال مرگ در عمل بینی و پشیمانی از عمل بینی

قبل از هر چیز، ذکر این نکته ضروری است که مرگ در حین جراحی بینی بسیار نادر است و درصد مرگ در جراحی بینی بسیار پایین است. در واقع، خطر مرگ در حین عمل نباید مانع اصلی تصمیم شما برای انجام جراحی باشد. با این حال، همان‌طور که گفته شد، در واقع درست است که یک بیمار ممکن است در حین انجام عمل بینی جان خود را از دست بدهد و درصد مرگ در جراحی بینی صفر نیست. شایع‌ترین موارد مرگ به دلیل عوارض ناشی از بیهوشی و اغلب مرگ در اثر بیهوشی اتفاق می‌افتد؛ به همین دلیل است توصیه می‌کنیم قبل از انجام عمل بینی، معاینه کامل سلامتی خود را انجام دهید و قبل از انجام عمل بینی، اطلاعات کامل را در مورد آن از پزشک خود درخواست کنید.

یکی دیگر از خطرات ذاتی در هر عمل جراحی زیبایی این است که شما از نتیجه عمل راضی نخواهید بود. به‌عنوان‌مثال، اگرچه این امر خطری مشابه آنافیلاکسی و خطر مرگ بر اثر عمل بینی برای شما ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند اثرات طولانی مدت شدیدی بر شادی و عزت نفس شما داشته باشد.

لازم نیست تصویر خاصی در نظر بگیرید یا فردی را توصیف کنید که می‌خواهید بینی خود را شبیه او کنید، توصیف آنچه در مورد بینی خود دوست ندارید، بهترین راه برای بحث در مورد راه حل‌های ممکن در جلسه مشاوره است.

آمار مرگ در جراحی بینی

عمل بینی یک عمل بسیار ایمن بوده و درصد مرگ در جراحی بینی بسیار پایین است. مرگ ناشی از جراحی بینی بسیار غیرعادی است و انجام این جراحی ایمن‌تر از رانندگی روزانه از محل کار به خانه است. با این حال مرگ بر اثر عمل بینی غیرممکن نیست. باید حتماً قبل از انجام عمل بینی یک چک آپ کلی انجام داده و از سلامت قلب، ریه و کبد خود اطمینان حاصل کنید زیرا درصد مرگ در جراحی بینی به دلیل بیماری‌های قلبی بالا می‌رود. با بررسی‌های مناسب و تیم بیهوشی مناسب، درصد مرگ در جراحی بینی بسیار پایین بوده و احتمال آن 1 در 1 میلیون است.

زخم‌های جراحی بینی

با توجه به اینکه عمل جراحی بینی معمولاً از طریق برش‌های داخل سوراخ‌های بینی انجام می‌شود، به ندرت خطر ایجاد اسکار قابل مشاهده پس از جراحی بینی وجود دارد.

اگر برای کاهش اندازه سوراخ‌های بینی خود به کوچک کردن پایه یا جراحی پیچیده روی نوک بینی خود نیاز دارید، زخم خارجی بسیار ظریف بوده و به دقت در چین‌های طبیعی پوست پنهان می‌شود.

مرگ در عمل بینی
مرگ در اثر عمل بینی

نکته پایانی:

به طور کلی، تمام جراحی‌ها دارای درجاتی از خطر هستند که به صورت غیر منتظره رخ می‌هد. به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌کنیم، قبل از هرگونه اقدام از تجربه جراح و به روز بودن دستگاه‌ها اطمینان خاطر کسب کنید. همچنین، در جلسه حضوری، تمام سوالات و ابهامات مرتبط با جراحی را با پزشک مربوطه در میان بگذارید و با یک دید واقع بینانه برای جراحی آماده شوید. در جلسات حضوری، پزشک تلاش می‌کند تا یک آمادگی ذهنی در بیمار ایجاد کند و عوارض و هشدارهای ضروری را به او گوشزد می‌کند.

و در آخر باید بگوییم که پیشرفت علم در حوزه پزشکی و اختراع دستگاه‌های پیشرفته باعث شده است که درصد مرگ در جراحی بینی به طرز چشم‌گیری کاهش یابد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
P

سلام آقای دکتر خسته نباشید
آقای دکتر من ۱۸ سالمه و در سن ۱۳ سالگی ضربان قلبم نامنظم بود و الان دیگه خوب شده باز احتمال خطر هیا جزبیماران پرخطر محسوب میشم