حس بویایی بعد از عمل بینی

جراحی بینی باعث کاهش حس بویایی می‌شود؟ حس بویایی بعد از عمل بینی باز خواهد گشت ؟ سوالات ذکر شده از رایج‌ ترین سوالات مراجعه کنندگان است. یکی از حواس پنجگانه و مهم انسان‌ ها حس بویایی است و تاثیر زیادی در کیفیت زندگی ما دارد. برای مثال ، استنشاق بوی قهوه اول صبح و یا بوی گل باعث نشاط و سرزندگی انسان‌ ها می‌ شود. اما یکی از عوارض جراحی زیبایی بینی ، کاهش موقتی حس بویایی است. به همین خاطر بسیاری از متقاضیان این عمل بدلیل ترس از دست دادن حس بویایی از انجام عمل بینی منصرف می‌ شوند. در این مقاله از دکتر احمد علی رجب پور قصد داریم تا به بررسی حس بویایی بعد از جراحی بینی بپردازیم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید تا به بررسی رابطه حس بویایی و جراحی بینی بپردازیم.

 

حس بویایی بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

برخی مواقع زیباجویان بعد از جراحی بینی متوجه می‌ شوند که حس بویایی آن‌ ها تغییر کرده و یا شب‌ها خر و پف می‌ کنند. البته این علائم ماندگار نیست و بعد از گذشت مدتی برطرف می‌ شود. در اثر ورم و یا ترشحات زیاد حس بویایی بینی کاهش می‌ یابد. در نتیجه بعد از برطرف شدن تورم بینی ، حس بویایی مجددا به حالت طبیعی برمی‌ گردد. 

 حس بویایی بعد از عمل بینی

اغلب مراجعه کنندگان از ما می‌ پرسند که از بین رفتن حس بویایی بعد از عمل زیبایی بینی یا به قولی از دست دادن حس بویایی بعد از جراحی بینی واقعیت دارد؟ همانطور که در مطالب فوق ذکر شده است از بین رفتن حس بویایی یکی از عوارض رایج و موقت جراحی بینی است و اکثر کسانی که این پروسه را انجام داده‌ اند درگیر مشکلات بویایی می‌ شوند.

تارهای ظریفی درون بینی وجود دارد که به اعصاب بویایی متصل می‌ شوند. این عصب‌ ها دارای نورون‌ های مخصوص گیرنده بو هستند. هنگامی که فردی اقدام به عمل جراحی بینی می ‎‌کند ، بافت داخلی بینی متورم می‌ شود. در نتیجه جریان هوا با مشکل مواجه خواهد شد . در چنین شرایطی مولکول‌ های بو به گیرنده‌ های بویایی نمی‌ رسند و نتیجه آن ایجاد اختلال در حس بویایی است.

برخی مواقع حتی نداشتن حس بویایی بعد از عمل بینی باعث کاهش حس چشایی می‌ شود و تا زمانی که تورم داخلی بینی به طور کامل از بین نرود ، حس بویایی و حس چشایی باز نمی‌ گردد. این عارضه معمولا 3 تا 6 هفته بعد از جراحی برطرف خواهد شد.

 

حس بویایی بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

مشکلات بویایی قبل از جراحی بینی

هدف اغلب افراد از جراحی بینی برطرف کردن مشکلات تنفسی و اصلاح فرم بینی است. یکی دیگر از سوالات رایج مراجعه کنندگان این است که “عمل جراحی بینی باعث برطرف شدن مشکلات بویایی می‌ شود؟”.

این دسته از زیباجویان تصور می‌ کنند که جراحی بینی تاثیرات مثبتی بر حس بویایی می‌ گذارد و باعث بهبود مشکلات بینی و حس بویایی آن‌ ها می‌ شود. بعد از عمل جراحی ، مشکلات بویایی بیمارانی که از مشکل سینوزیت یا پولیپ بینی برخوردار هستند تا حدی بهبود پیدا می‌ کند.

جراحی بینی نه تنها باعث بهبود ظاهر بینی می‌‌ شود، بلکه تغییراتی در عملکرد بینی ایجاد خواهد کرد. بنابراین بهتر است براساس نیاز و مشکلات بینی خود جراح مناسب را انتخاب نمایید. با این وجود نمی‌ توان به طور قطع گفت که رینوپلاستی باعث بهبود حس بویایی می‌ شود.

نکته‌ ای که وجود دارد این است که از بین رفتن حس بویایی از عوارض نادر جراحی بینی است. بنابراین بهترین جراح بینی را با دقت زیاد انتخاب کنید تا احتمال بروز عوارض به صفر برسد و مشکلات تنفسی و ظاهری بینی برطرف شود.

احتمال نداشتن حس بویایی بعد از عمل بینی

براساس تحقیقات صورت گرفته در سال‌ های اخیر، کاهش و یا نداشتن حس بویایی بعد از رینوپلاستی امری طبیعی و رایج است که به صورت موقت در افرادی که جراحی کرده‌ اند رخ می‌دهد و بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد.

به طور کلی می‌ توان گفت که حدود 87 درصد از بیماران در هفته اول بعد از عمل جراحی بینی ، حس بویایی خود را از دست خواهند داد. این افراد تقریبا در چند هفته ابتدایی هیچ بویی را حس نخواهند کرد. البته بعد از گذشت 6 هفته تقریبا حس بویایی افراد به حالت طبیعی برمی‌ گردد.

نداشتن حس بویایی و چشایی بعد از عمل بینی 

آیا نداشتن حس بویایی و چشایی بعد از عمل بینی طبیعی است؟ براساس گزارشات دریافت شده بسیاری از مراجعه کنندگان بعد از عمل جراحی بینی علاوه بر از دست دادن حس بویایی ، حس چشایی خود را نیز از دست داده‌ اند و مزه‌ ها را به خوبی احساس نمی‌ کنند.

حس چشایی و حس بویایی تا حد زیادی به یکدیگر مرتبط است و گاها با استفاده از حس بویایی است که مزه و طعم‌ ها را تشخیص می‌ دهید. در اثر التهاب و تورم مجاری تنفسی، عبور هوا با اختلال مواجه می‌ شود. بنابراین مولکول‌ های هوا نمی‌ توانند به درستی به گیرنده‌ های بو بچسبند. در نتیجه حس بویایی با اختلال روبرو می‌ شود. البته کاهش حس بویایی بعد از عمل بینی در افراد مختلف متفاوت است.

از آن جهت که حس بویایی و حس چشایی مکمل یکدیگر هستند ، طبیعی است که مختل شدن حس بویایی باعث می‌ شود که حس چشایی نیز با اختلال مواجه شود. بنابراین نداشتن حس بویایی و چشایی بعد از عمل بینی را می‌ توان از جمله عوارض رایج عمل زیبایی بینی دانست. پس نفهمیدن مزه غذا بعد عمل بینی امری طبیعی است.

نکات مراقبتی جهت تسریع برگشت حس بویایی بعد از عمل بینی

  • در 24 ساعت اولیه بعد از عمل جراحی بینی ، غذاهای شیرین و سرد میل کنید.
  • استفاده از کمپرس یخ بعد از جراحی باعث کاهش تورم بینی می‌ شود. در نتیجه نداشتن حس بویایی بعد از جراحی زیبایی بینی بهبود خواهد یافت.
  • از مصرف غذاهای حاوی ادویه در روزهای اولیه بپرهیزید. این دسته از غذاها باعث گشاد شدن رگ‌ های خونی و افزایش تورم بینی می‌ شود. در نتیجه حس بویایی دیرتر به حالت طبیعی برمی‌ گردد.
  • در چند روز اولیه غذاهای نرم و مقوی مصرف کنید. مصرف غذاهای نرم مانند سوپ و یا اسموتی از وارد شدن فشار به بینی پیشگیری می‌ کند.
  • یکی دیگر از راه‌ های درمان کاهش حس بویایی بعد از عمل بینی نوشیدن آب است. نوشیدن آب و مایعات کافی به کاهش تورم مجاری تنفسی و بازگشت حس بویایی کمک شایانی می‌ کند.
  • مصرف نوشیدنی‌ های الکلی باعث گشاد شدن رگ‌ های بینی و گسترش تورم می‌ شود. در نتیجه با پرهیز از مصرف نوشیدنی‌ های حاوی الکل به بازگشت سریع‌ تر حس بویایی کمک کنید.
  • استراحت و پرهیز از مقاربت جنسی تا 10 روز بعد از جراحی بینی باعث کاهش تورم و احتمال خونریزی بینی می‌ شود.
  • تا 3 هفته بعد از جراحی بینی از وارد شدن فشار به بینی و فین کردن اجتناب کنید. در این مدت بینی را با دقت شستشو دهید.

مدت زمان لازم برای بازگشت حس بویایی بعد از عمل بینی چقدر است ؟

بازگشت حس بویایی بعد از جراحی بینی تا حد زیادی به میزان تورم بافت داخلی بینی بستگی دارد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
amirhosein_soleymani
amirhosein_soleymani
1 سال قبل

سلام دکتر،من بخاطر مشکلات تنفسی و زیبایی مجبور به سه بار عمل جراحی شدم و آخرین عمل ترمیمم دکتراز غضروف گوش والان ۷ماه میگذره از لحاظ زیبایی کجم هستش و تنفسیمم سوت میکشه بماند، الان حس بویایی طعم غذا رو ازدست دادم و واقعا عذاب آوره… چیکار باید کرد آیا راه حلی داره؟؟😑😑😑

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط amirhosein_soleymani