آیا لیپوماتیک درد دارد ؟

پیشرفت علم در حوزه پزشکی باعث ابداع روش‌های مختلفی در حوزه درمان چاقی موضعی شده است. به گونه‌ای که امروزه شاهد طیف وسیعی از اقدامات جراحی و غیرجراحی برای از بین بردن سلول‌های چربی از نواحی مختلف بدن هستیم. در حقیقت تکنیک‌های مختلفی برای زیبایی اندام وجود دارد که برخی از آن‌ها جراحی و تهاجمی هستند؛ برخی دیگر نه. روش‌های جراحی، تهاجمی یا نیمه تهاجمی هستند و طی آن برش‌هایی در ناحیه تحت درمان ایجاد می‌شود که این برش‌ها باعث درد بعد از لیپوماتیک خواهد شد و نیاز به مراقبت‌های زیادی دارد. در صورتی که روش‌های غیر جراحی، غیر تهاجمی هستند و در آن خبری از خونریزی و برش نخواهد بود و درد ناشی از آن بعد از اتمام جلسه درمانی از بین خواهد رفت. لیپوماتیک ، رایج‌ترین روش پیکر تراشی می‌باشد که جزو روش‌های تهاجمی به حساب می‌آیند. در این مقاله قصد داریم به سوالات رایج از جمله ” آیا لیپوماتیک درد دارد ” یا ” آیا این عمل پیکر تراشی خیلی درد داره ” پاسخ دهیم و این موضوع را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

آیا لیپوماتیک درد دارد

هدف از پیکر تراشی چیست ؟

هدف از این روش درمان مدرن، کاهش چربی، افزایش زیبایی اندام و رفع افتادگی پوست در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. یکی از مزیت‌های پیکرتراشی این است که بدون آنکه سایر بافت‌های بدن آسیب ببینند، بافت چربی و سلول‌های چربی مقاوم از بین خواهند رفت. البته هر یک از روش‌های پیکرتراشی مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارد.

نکته‌ای که وجود دارد این است که نارضایتی از اندام صرفا مختص افراد چاق نیست. بلکه عده زیادی از ورزشکاران برای افزایش زیبایی و جذابیت اندام‌شان تصمیم به امتحان یکی از روش‌های پیکرتراشی می‌گیرند. همین امر باعث افزایش اعتماد به نفس آن‎ها خواهد شد. البته ترس از درد بعد از پیکر تراشی و عوارض ناشی از آن به روش جراحی و غیرجراحی باعث منصرف شدن تعدادی از متقاضیان می‌شود. اگر شما هم قصد لاغری و ساختن اندامی متناسب را دارید، تا آخر مطالب ما را همراهی نمایید ابتدا رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش پیرکرتراشی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم. سپس، علت درد بعد از عمل لیپوماتیک و راه‌هایی برای کاهش آن در اختیار شما قرار خواهیم داد.

همانطور که گفتیم پیکر تراشی انواع مختلفی دارد. ما در مقاله ” پیکرتراشی ” انواع آن را به همراه مزایا و معایب هر یک بیان کرده‌ایم.

لیپوماتیک، رایج‌ترین روش پیکرتراشی:

اجازه دهید تا رایج‌ترین و مجبوب‌ترین روش لیپوماتیک را خدمت شما عزیزان معرفی نمایم. مطمئنا شما هم اسم لیپوماتیک را این روزها زیاد شنیده‌اید. امروزه، افراد زیادی از چربی موضعی رنج می‌برند و به دنبال راهکاری برای رفع سلولیت و چربی‌های مزاحم در نواحی مختلف بدن هستند. براساس گزارشات منتشر شده، حدود 80 درصد افراد دارای چربی مزاحم هستند و قادر به حفظ وزن خود در یک بازه متعادل نیستند.

خوشبختانه، لیپوماتیک یک روش مدرن و کارآمد است که با کمترین عوارض، چربی‌ها را از بین می‌برد و باعث کاهش سایز می‌شود. در حقیقت لیپوماتیک نسل جدیدی از عمل‌های زیبایی است که در سراسر جهان رواج یافته و تبدیل به یکی از جراحی‌های مرسوم لاغری شده است. با وجود تمام مزایایی که در روش لیپوماتیک وجود دارد، این تکنیک مانند هر عمل جراحی دیگری دارای یک سری عارضه مانند خونریزی، احساس درد و ناراحتی، عفونت و کبودی است. بنابراین در پاسخ به سوال آیا لیپوماتیک درد دارد باید گفت بله.

ایا عمل لیپوماتیک درد دارد

متاسفانه آگاهی نداشتن از روش‌های درمانی باعث ایجاد یک سری تصورات اشتباه در رابطه با درد بعد از لیپوماتیک و مراقبت‌های بعد از آن شده است. به گونه‌ای که بسیاری از زیباجویان تصور می‌کنند که لیپوماتیک یک جراحی سخت و دشوار است که بعد از آن خیلی اذیت خواهند شد. به همین دلیل از انجام آن صرف نظر می‌کنند. در کنار شناخت انواع پیکرتراشی می‌بایست عوارض آن را دانست و سپس تصمیم به انجام آن بگیریم. ما در مقاله ” عوارض پیکر تراشی ” به این موضوع به‌صورت کامل پرداخته‌ایم.

علت درد بعد از عمل لیپوماتیک :

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که پیکرتراشی یک دستگاه خاص است که چربی‌ها را از نواحی مختلف بدن از بین می‌برد. و همیشه سوال ” آیا عمل پیکر تراشی خیلی درد داره ” در صورتی که این گونه نیست. امروزه، دستگاه‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای لاغری موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. خوشبختانه در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های زیادی در حوزه علم پزشکی حاصل شده که کار را برای پزشکان آسان کرده و میزان بروز عوارض جانبی جراحی مانند خطر آمبولی، برگشت پذیری چربی، تورم و درد بعد از عمل لیپوماتیک را کاهش داده است.

به طور کلی تکنیک‌های مورد استفاده از انواع روش‌های پیکرتراشی با یکدیگر متفاوت است و میزان درد و بروز عوارض در هر یک از آن‌ها با دیگری فرق می‌کند. برای مثال، درد بعد از عمل لیپوماتیک ناشی از زخم و حرکت کانولا در بافت است و یا سرمای ایجاد شده در روش کرایولیپولیز و یخ زدگی سلول‌های چربی علت درد در این روش مدرن درمان چاقی است که چند ساعت بعد از اتمام جلسه درمان، بهبود خواهد یافت.

عمل پیکر تراشی خیلی درد داره

برای بدست آوردن نتیجه مطلوب انتخاب جراح و پزشک باتجربه بسیار مهم است. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

نکته:

توجه داشته باشید که حین پیکرتراشی به روش جراحی از داروی بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. به همین خاطر، حداقل تا 8 ساعت بیمار دردی را احساس نخواهد کرد. بعد از کاهش اثر داروی بیهوشی، بسته به نوع جراحی و وضعیت جسمانی بیمار، پزشک از مسکن‌هایی برای کاهش درد بعد از ليپوماتيك استفاده می‌کند.

براساس گزارش‌های جمع آوری شده بسیاری از بیماران درد بعد از عمل لیپوماتیک را یک درد قابل تحمل می‌دانند و برخی آن را به صورت گزگز احساس می‌کنند. بنابراین با مصرف مسکن در ساعات منظم و براساس دستوالعمل پزشک کوچکترین ناراحتی و درد لیپوماتیک را احساس نخواهید کرد.

اقدامات قبل و بعد از عمل پیکر تراشی:

انجام مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی تاثیر مستقیمی بر نتیجه نهایی دارد. به همین دلیل است که جراحان توصیه می‌کنند که اقدامات قبل و بعد از جراحی را جدی بگیرید.

مراقبت‌های قبل از عمل، شرایط جسمانی را برای جراحی آماده می‌کند و مراقبت‌های بعد از آن باعث تسریع روند بهبود مانند بهبود درد بعد از عمل لیپوماتیک و پیکرتراشی می‌شود. این اقدامات به شرح زیر می‌باشد:

 • مصرف داروهای رقیق کننده خون را از 3 هفته قبل از جراحی متوقف نمایید.
 • مصرف الکل و استعمال دخانیات باعث ایجاد اختلال در روند بهبود می‌شود. بهتر است یک ماه قبل از جراحی و تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته‌اید، از الکل و دخانیات دور باشید.
 • شب قبل از جراحی، حمام کنید؛ زیرا، تا چند روز بعد از عمل اجازه استحمام نخواهید داشت.
 • در روز جراحی، بدون آرایش به محل عمل مراجعه فرمایید.
 • چند ساعت قبل از عمل زیبایی نباید چیزی بخورید و در روز عمل  لازم است که ناشتا باشید.
 • مصرف آبمیوه‌های طبیعی باعث کاهش کبودی و درد بعد از عمل لیپوماتیک می‌شود.
 • داروهای تجویز شده را باید طبق دستورالعمل مصرف کنید.
 • برای پیشگیری از بروز عفونت و رشد باکتری‌ها باید از محل زخم‌ها به خوبی مراقبت کنید.
 • استفاده از کمپرس یخ و مصرف مسکن باعث بهبود درد بعد از عمل لیپوماتیک خواهد شد.
 • در روزهای اولیه جراحی، بهتر است از غذاهای نرم استفاده کنید.
 • تا زمانی که پزشک اجازه نداده است، از استخر، سونا و جکوزی استفاده نکنید.
 • از دست زدن به پانسمان‌ها و محل جراحی بپرهیزید.
درد بعد از عمل لیپوماتیک

به طور کلی تورم، کبودی و درد بعد از پیکر تراشی بین 2 الی 10 روز بهبود می‌یابد. هرچه مراقبت‌های دوران نقاهت با دقت بیشتری انجام شود، عوارض ناشی از جراحی زودتر فروکش خواهد کرد. ویزر و لیپوماتیک هر دو از روش‌های پیکر تراشی و تناسب اندام می‌باشند. اما کدام روش بهتر است؟ ما در مقاله ” تفاوت ویزر و لیپوماتیک ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

خلاصه آنکه آیا لیپوماتیک درد دارد

بعد از از بین رفتن اثر داروی بیهوشی دیگر دلیلی برای بستری بودن فرد وجود ندارد. البته کاهش اثر داروی بیهوشی آغازی برای شروع درد بعد از عمل لیپوماتیک و سایر روش‌های پیکرتراشی است؛ لذا پزشک با تجویز مسکن‌های مخصوص تلاش می‌کند تا درد را تا حد زیادی کاهش دهد. البته آستانه درد در افراد متفاوت است و نمی‌توان به طور دقیق تعیین کرد که درد ناشی از جراحی چه میزان است. تنها موردی که وجود دارد این است که اگر درد بعد از پیکر تراشی بیش از حد توان بود، لازم است که به پزشک اطلاع دهید و او را از وضعیت جسمانی خود اگاه سازید.

 

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها