نکات و مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه

سینه‌ها ممکن است به دلیل افزایش سن، بارداری و تغییرات وزن، قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و به‌مرورزمان آویزان شوند. لیفت سینه یا ماستوپکسی، جراحی برای لیفت کردن، بالا بردن، تغییر شکل و سفت کردن سینه‌ها می‌باشد. همچنین می‌تواند عدم تقارن و سایر نواقص را بهبود بخشد. لیفت سینه را می‌توان با بزرگ کردن یا کوچک کردن سینه ترکیب کرد. این روش مزایای بسیاری داشته و نتایج بلافاصله قابل توجه است، اما عوارضی نیز وجود دارد، اما این عوارض می‌توانند با مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه به حداقل برسند.

شما باید قبل از تصمیم گیری از تمام عوارض جانبی و مراقبت هاي بعد از عمل ليفت سينه اطلاع داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

در این مقاله قصد داریم در مورد مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه صحبت کرده و نکاتی را درمورد مراقبت هاي بعد از ليفت سينه و تسریع دوران ریکاوری به شما ارائه دهیم. ابتدا بهتر است عمل زیبایی لیفت سینه را به شما معرفی کنیم.

جراحی لیفت سینه چیست؟

لیفت سینه که ماستوپکسی نیز نامیده می‌شود، یک روش جراحی زیبایی برای تغییر شکل و ظاهر سینه‌های شماست. در طی ماستوپکسی، جراح پلاستیک می‌تواند کارهای زیر را انجام دهد:

 • سینه شما را روی قفسه سینه لیفت کند.
 • سینه‌های شما را با یکدیگر متقارن یا یکسان کند.
 • اندازه آرئول (ناحیه تیره اطراف نوک پستان) سینه‌های شما را کاهش دهد و نوک سینه‌ای که روبه‌پایین است را به سمت جلو قرار می‌دهد.
 • پوست اضافی را که ممکن است در طول زمان کشیده شده باشد برمی دارد.
 • فرم سینه شما را گردتر می‌کند.
 • بافت سینه شما را سفت می‌کند.

بسیاری از مراجعه کنندگان ما می‌پرسند مراقبت هاي بعد از عمل سينه چیست و چگونه می‌توان دوره بهبودی را سرعت بخشید، در ادامه این مقاله نکات مهمی را درمورد مراقبتهاي بعد از ليفت سينه ارائه می‌دهیم.

مراقبت هاي بعد از ليفت سينه

چرا افراد تحت عمل جراحی لیفت سینه قرار می‌گیرند؟

با افزایش سن سینه‌های ما تغییر می‌کند. آنها ممکن است خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهند و باعث کشیده شدن و افتادگی سینه‌ها شوند. علل جراحی لیفت سینه در افراد مختلف متفاوت است، اما رایج‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • سالخوردگی
 • شیردهی
 • ژنتیک یا افتادگی سینه‌ها در خانواده وجود دارد
 • جاذبه زمین
 • بارداری
 • کاهش وزن قابل توجه و شل شدن پوست

ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه می‌تواند سینه‌های شما را سفت‌تر و جوان‌تر نشان دهد. لیفت سینه همچنین می‌تواند عیوب سینه‌های شما را اصلاح کند، عیوبی مانند:

 • آرئول هایی که روبه‌پایین هستند.
 • نوک سینه‌هایی که به جهات مختلف اشاره می‌کنند.
 • سینه‌های ناهموار یا نامتقارن.

برش در عمل لیفت سینه چگونه است؟

برش‌ها انواع مختلفی دارند که جراح شما نوع برش را بر اساس موارد زیر به شما توصیه می‌کند:

 • اندازه و شکل سینه.
 • پوست شما چقدر الاستیک یا کشیده است و چقدر پوست اضافی دارید.
 • میزان افتادگی سینه‌ها
 • اندازه و محل آرئول

انواع برش عبارت‌اند از:

 • برش هلالی: این برش یک نیم دایره در امتداد نیمه بالایی آرئول های شما است. معمولاً فقط برای بزرگ کردن سینه در زنانی که افتادگی کمی دارند استفاده می‌شود.
 • برش دوناتی: این برش معمولی کل آرئول شما را می‌چرخاند.
 • لیفت عمودی یا آب‌نبات چوبی: این برش به صورت دایره‌ای در اطراف کل هاله اطراف نوک سینه‌ها صورت می‌گیرد، سپس به صورت عمودی از ناحیه آرئول به سمت چین سینه شما می‌رود. این یکی دیگر از انواع رایج برش در این جراحی است.
 • T معکوس یا لنگر: این برش دور آرئول شما می‌چرخد، سپس به صورت عمودی به سمت چین سینه پایین می‌رود و سپس به صورت افقی در امتداد چین سینه شما می‌رود. اغلب در افرادی که افتادگی بیشتری دارند یا کسانی که کوچک کردن سینه دارند استفاده می‌شود.

اسکارهای لیفت سینه چگونه به نظر می‌رسند؟

اسکار لیفت سینه به نوع برشی که جراح شما استفاده کرده بستگی دارد. تقریباً تمام اسکارهای ماستوپکسی در موارد زیر پنهان می‌شوند:

 • مرزهای آرئول های شما.
 • چین سینه.
 • خطوط طبیعی سینه‌های شما

با این حال ممکن است چند جای زخم روی سطح سینه خود مشاهده کنید. آنها دائمی هستند؛ اما با گذشت زمان بسیار محو می‌شوند.

مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه (برای مشاهده سریع‌تر نتایج چه باید کرد؟)

حال که جراحی خود را انجام داده‌اید، مشتاق دیدن نتایج هستید. در اینجا مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه که می‌توانید انجام دهید تا بهبودی خود را سریع‌تر کرده و نتایج خود را سریع‌تر مشاهده کنید، آورده شده است.

چند کار وجود دارد که می‌توانید به عنوان مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه و برای کمک به بهبودی بهتر خود انجام دهید. زیبایی اغلب یک نگرانی جدی برای بیماران لیفت سینه است، بنابراین در اینجا نکات مهم در مورد مراقبتهاي بعد از جراحي سينه برای کمک به شما جهت بهبودی سریع و بدون عوارض وجود دارد که نتیجه شما را بهبود می‌بخشد.

֎ لباس فشرده یا سوتین ورزشی بپوشید

استفاده از سوتین فشاری یا سوتین ورزشی پس از جراحی می‌تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند. این نوع سوتین‌ها به کاهش تورم، بهبود جریان خون در ناحیه، حمایت و راحتی محل جراحی و به تخلیه مایعات مضر از بدن کمک می‌کنند. آنها همچنین به پوست کمک می‌کنند تا به شکل و اندازه جدید خود برای همیشه تطبیق یابد.

֎ استراحت کنید

برای بسیاری از افراد، روزهای اول پس از جراحی سخت‌ترین روزها است. یکی از مهم‌ترین مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه، استراحت کردن می‌باشد. ممکن است کمی درد و ناراحتی را تجربه کنید، اما مهم است که سعی کنید آرام باشید و خیلی ناگهانی حرکت نکنید. حداقل در چند روز اول تا یک هفته، بیشتر وقت خود را باید در رختخواب سپری کنید، یا روی یک صندلی رکلاینر دراز بکشید، اما نکته بعدی را نیز در نظر داشته باشید!

֎ پیاده روی کوتاه داشته باشید

بسیار مهم است که بیشتر وقت خود را به استراحت بگذرانید، اما به همان اندازه مهم است که در طول روز پیاده روی کوتاه داشته باشید. این کار می‌تواند قدم زدن در خانه باشد. پیاده روی کوتاه پس از جراحی به کاهش خطر لخته شدن خون کمک می‌کند. با این حال، با دستور پزشک خود، تا زمانی که برای انجام این کار آماده نیستید، هیچ جسم سنگینی را بلند نکنید. این شامل کودکان و حیوانات خانگی نیز می‌شود!

֎ برای ورزش کردن صبر کنید

مانند هر جراحی دیگری، بدن شما برای بهبودی به زمان نیاز دارد. ممکن است پس از حدود یک هفته آماده بازگشت به سر کار باشید، با این حال، برای کمک به بهبود سریع بدن خود، باید حداقل به مدت 2 یا 3 هفته از فعالیت‌های روزانه کامل خودداری کنید. حداقل 6 هفته برای تمرین سنگین صبر کنید. در این مدت از هل دادن، کشیدن، بلند کردن یا هر ورزش سنگین دیگری خودداری کنید.

֎ به پشت بخوابید

پس از جراحی، قفسه سینه شما حساس خواهد شد. برای کمک به روند بهبودی، بهتر است سعی کنید از وارد کردن فشار بیش از حد به آن اجتناب کنید. تا جایی که می‌توانید از استراحت بر روی شکم خودداری کنید و سعی کنید به پشت بخوابید. این کار یکی از مهم‌ترین مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه است.

֎ از چند بالش برای بالا نگه داشتن قسمت بالایی بدن خود استفاده کنید.

بسیاری از خانم‌ها خوابیدن به پشت را چالش برانگیز می‌دانند. سعی کنید خود را با 2 یا 3 بالش بالا نگه دارید. این بالا نگه داشتن بدن برای کاهش تورم و درد مفید است، زیرا گردش خون را بهبود می‌بخشد. همچنین می‌توانید یک بالش زیر زانوهای خود قرار دهید تا از غلت خوردن در هنگام خواب جلوگیری کنید. برخی از زنان حتی بالش‌هایی را در کنار خود در رختخواب قرار می‌دهند تا از غلت خوردن آن‌ها جلوگیری شود.

سیگار نکشیدن بعد از جراحی لیفت سینه

֎ سیگار را ترک کنید

اگر سیگاری هستید، لازم است از چند هفته قبل از عمل تا چند هفته بعد از جراحی سیگار را کنار بگذارید. سیگار جریان خون را در پوست کاهش می‌دهد و روند بهبودی را کند و پیچیده می‌کند. حداقل تا 2 هفته اول بهبودی از استعمال دخانیات خودداری کنید.

֎ سفر را محدود کنید

زمان بهبودی شما زمان سفر به سرزمین‌های دور برای دیدار با اقوام گمشده شما نیست! شما باید حداقل چند روز اول را در نزدیکی مطب و پزشک خود بمانید که اگر مشکل جدی پیش آمد، بتوانید سریع به پزشک مراجعه کنید.

֎ از کیسه یخ خودداری کنید

اولین غریزه شما هنگام تجربه درد در دوران نقاهت ممکن است استفاده از کیسه یخ برای کمک به تورم باشد. بهتر است از این کار اجتناب کنید. یخ نباید برای جراحی لیفت سینه استفاده شود؛ زیرا جریان خون حیاتی را در برش‌های جراحی کاهش می‌دهد. در عوض، یک کمپرس سرد به مدت 20 دقیقه بگذارید، 40 دقیقه بردارید و در صورت لزوم تکرار کنید. از یخ استفاده نکنید.

֎ حمام کردن

حمام اسفنجی برای چند روز اول پس از جراحی ضروری است. شستن موها نیز برای مدتی دشوار خواهد بود؛ زیرا بالا بردن بازوها بالای سر توصیه نمی‌شود.

֎ از دوش آب گرم خودداری کنید

همان‌طور که بهبود می‌یابید و می‌توانید به روال عادی خود بازگردید، همچنان باید هنگام حمام کردن مراقب باشید. در طول چند هفته اول ریکاوری، دوش شما باید ولرم باشد. آب داغ و یا بخار می‌تواند تورم را بدتر کند و قفسه سینه شما به دمای بالا حساس می‌شود.

֎ رژیم غذایی

یکی از مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه رژیم غذایی مناسب است؛ تغذیه مناسب به ویژه برای فردی که پس از جراحی در دوره بهبودی هستند، بسیار مهم است. بدن شما به مواد غذایی سالمی نیاز دارد که برای درمان خود مصرف می‌کند. از نمک اضافی پرهیز کنید، زیرا می‌تواند تورم را بدتر کند و غذاهای غنی از ویتامین مانند سبزیجات برگ‌دار، تخم‌مرغ و ماست مصرف کنید. ویتامین K به ویژه مهم است، زیرا به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کند.

در دوران بهبودی تا می‌توانید پروتئین مصرف کنید؛ پروتئین ماده‌ای است که بدن بیشتر از هر ماده دیگری برای بهبودی به آن احتیاج دارد.

مراقبتهاي بعد از جراحي سينه

֎ تمام داروهایی که برای شما تجویز شده است را مصرف کنید

برای مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه مهم است که مطمئن شوید تمام داروهای خود را همان‌طور که برای شما تجویز شده، مصرف کنید. این شامل تکمیل کامل داروی آنتی‌بیوتیک است. ممکن است تا زمانی که درد شما اجازه می‌دهد، داروهای مسکن شما از نسخه‌ای به استامینوفن (تیلنول) تغییر داده شود. با این حال، باید به مدت حداقل 2 هفته از مصرف آسپرین و داروهای مشابه آسپرین خودداری کنید، زیرا باعث رقیق شدن خون شده و احتمال خونریزی را افزایش می‌دهد. اگر با داروهای تجویز شده مشکلی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی جایگزین برای شما تجویز کند.

֎ بهبودی خود را زیر نظر داشته باشید

تمام تغییراتی که بدنتان در حین بهبود ایجاد می‌کند را پیگیری کنید. در صورت خونریزی، افزایش کبودی و تورم یا ترشح فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

֎ از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید

اسکارهای شما باید حداقل در اولین سال بعد از جراحی تا حد امکان در برابر نور خورشید محافظت شوند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید از محو شدن آنها جلوگیری می‌کند. مطمئن شوید که آنها را پوشانده‌اید یا از ضد آفتاب کامل استفاده کنید.

خطرات یا عوارض عمل لیفت سینه چیست؟

لیفت سینه یک روش جراحی است، بنابراین با خطرات و عوارض احتمالی همراه است، با این حال، این عوارض در تمامی افراد یکسان نیست و برخی از افراد این عوارض را تجربه نمی‌کنند، با این حال عوارض جانبی جراحی لیفت سینه که توسط برخی افراد گزارش شده است، عبارت است از:

 • عدم تقارن سینه (ممکن است یکسان به نظر نرسند).
 • خونریزی یا لخته شدن خون.
 • تغییرات در حس، مانند بی حسی پوست سینه، نوک سینه‌ها یا آرئول ها. علاوه بر این، نوک پستان چپ و راست و آرئول ممکن است احساس متفاوتی داشته باشند.
 • عوارض ناشی از بیهوشی، مانند حالت تهوع، استفراغ یا مشکل در بیدار شدن از خواب.
 • آسیب به اعصاب، عروق خونی، ماهیچه‌ها یا اندام‌ها.
 • هماتوم (یک حفره خون در زیر پوست) که ممکن است تخلیه شود.
 • ناتوانی در شیردهی در آینده.
 • برش‌هایی که به درستی بهبود نمی‌یابند.
 • عفونت
 • از دست دادن نوک پستان یا آرئول.
 • درد یا تورمی که بیشتر از حد انتظار طول بکشد.
 • مشکلات قلب یا ریه
 • نتایجی که دوست ندارید که ممکن است به جراحی بعدی نیاز داشته باشد.
 • زخم، موج دار شدن یا تغییر رنگ پوست.
 • بی نظمی در بافت پوست

فراموش نکنید این عوارضی که در بالا گفته شد، لزوماً در همه افراد اتفاق نمی‌افتد پاسخ بدن هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. با این حال، اگر مراقبت بعد از جراحي سينه را جدی بگیرید، تا حد بسیار زیادی می‌توانید عوارض بعد از جراحی را کنترل نمایید.

مراقبت هاي بعد از عمل ليفت سينه

سخن پایانی

لیفت سینه که به آن ماستوپکسی نیز گفته می‌شود، یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی سینه محسوب می‌شود. گاهی اوقات پس از باردار شدن خانم‌ها و شیر دادن به کودک، سینه‌ها سفتی و فرم خود را از دست می‌دهند. این همچنین می‌تواند با افزایش سن و کاهش وزن شدید نیز اتفاق بیفتد. در جراحی لیفت سینه، سینه‌ها لیفت شده و سپس شکل آن‌ها تغییر داده می‌شود. هنگامی که فردی جراحی لیفت سینه انجام می‌دهد، بهبودی مناسب بسیار مهم است. بسیاری از افراد می‌پرسند مراقبت بعد از عمل ليفت سينه چگونه است؛ اقداماتی وجود دارد که یک فرد می‌تواند برای تسریع دوره نقاهت و تسهیل آن انجام دهد.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در مورد مراقبت هاي بعد از عمل زيبايي سينه صحبت کرده و نکاتی را درمورد مراقبت هاي بعد از عمل ليفت سينه ارائه دادیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها