کشیدن بخیه بینی چه زمانی انجام می شود؟

کشیدن بخیه بینی : متخصصان و جراحان از بخیه‌ها برای بهبود زخم و بریدگی‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها با استفاده از بخیه زخم‌ها را می‌بندند و باعث پیوند مجدد پوست در محل جراحی می‌شوند. بعد از آنکه زخم‌ها بهبود پیدا کرد، نخ‌های غیر جذبی کشیده می‌شوند و نخ‌های جذبی بعد از گذشت چند ماه جذب خواهند شد.

بخیه‌ها نقش پررنگی در نتیجه نهایی جراحی دارند به گونه‌ای که دیر یا زود کشیدن آن‌ها باعث ایجاد اختلال در روند بهبود و نامطلوب بودن نتیجه درمان می‌شود. زمان کشیدن بخیه بینی به موارد مختلفی مانند نخ بخیه و عمق زخم بستگی دارد. به طور معمول، جراحان از انواع مختلف نخ بخیه استفاده می‌کنند. اغلب از نخ‌های جذبی برای بخیه داخل بینی و از نخ‌های غیر جذبی برای بخیه نواحی بیرون کلوملا استفاده می‌کنند. نخ‌های جذبی بعد از مدتی جذب می‌شوند و نخ‌ غیرجذبی توسط جراح برداشته می‌شود.

بخیه‌های داخلی و جذبی کمک می‌کند که بعد از کشیدن بخیه خارجی، همچنان بینی دارای یک پشتیبان باشد و به طور کامل بهبود یابد. از طرف دیگر، پزشک با تجویز پماد آنتی بیوتیک و محلول پراکسید هیدروژن به حل شدن بخیه‌های داخلی کمک می‌کند و مانع از بروز عفونت در محل جراحی می‌شود.

برخی از بخیه‌های جذبی طی 7 الی 10 روز حل می‌شوند. در صورتی که حل شدن برخی دیگر حدود 3 ماه طول می‌کشد. به طور معمول، جراحان از نازک‌ترین و بهترین نخ‌ها برای بخیه غیر جذبی و خارجی استفاده می‌کنند.

جنس نخ بخیه چیست؟

آنگونه که در teachmesurgery بیان شده است، نخ‌ها بخیه به دو دسته جذبی و غیر جذبی تقسیم می‌شود. با ما همراه باشید تا با مواد به کار رفته در نخ‌های جذبی و غیر جذبی آشنا شوید:

֎ نخ‌های جذبی با مواد طبیعی:

 • نخ ساده یا پلین؛
 • نخ کرومیک یا کاتگوت کرومیک؛
 • نخ کلاژن؛
عکس بخیه داخل بینی
عکس بخیه داخل بینی

آیا عمل بینی باعث مرگ می‌شود؟ این سوال موجب ترس در افرادی که قصد انجام عمل بینی دارند می‌شود. در مقاله ” درصد مرگ در جراحی بینی ” بصورت کامل به این موضوع پرداخته ایم.

֎ نخ‌های قابل جذب با مواد مصنوعی:

 • نخ ویکریل؛

֎ نخ‌های غیر قابل جذب با مواد طبیعی:

 • نخ سیلک خالص ؛
 • نخ سیلک روکش‌دار؛
 • نخ پنبه‌ای؛
 • نخ کتانی؛
 • نخ سیمی ضد زنگ؛

֎ نخ‌های غیر قابل جذب با مواد مصنوعی:

 • نخ نایلون؛
 • نخ نایلون تک رشته‌ای؛
 • نخ نایلون چند رشته‌ای بدون روکش نورالون؛
 • نخ نایلون چند رشته‌ای روکش‌دار سرجی لون؛
بخیه جذبی
بخیه جذبی

نحوه مراقبت از بخیه‌های بینی:

یک سری مراقبت‌ها و نکات پزشکی وجود دارد که پیروی از آن‌ها برای دستیابی به بهترین نتیجه بسیار مهم است. خبر خوب این است که مراقبت‌های قبل از کشیدن بخیه بینی بسیار ساده خواهد بود. برای شروع، لازم است که بخیه‌های خارجی را تمیز و خشک نگه‌دارید تا از خطر بروز عفونت پیشگیری کنید.

استفاده از یک مرطوب کننده به حفظ رطوبت بینی کمک می‌کند و از خشک شدن خون در محل زخم جلوگیری می‌کند. دوش گرفتن، بدون آنکه بینی خیس شود، بهترین گزینه برای مرطوب نگه‌داشتنن بینی خواهد بود.

استفاده از پراکسید هیدروژن یکبار در روز و پماد آنتی بیوتیک 2بار در روز کمک می‌کند که بخیه‌های جذبی داخلی زودتر جذب شوند و اختلالی در روند بهبود ایجاد نشود.

حداقل تا سه ماه بعد از عمل زیبایی بینی از انجام فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین اجتناب فرمایید. مورد دیگری که وجود دارد این است که حداقل تا 2 ماه بعد از جراحی بینی نباید در معرض آفتاب قرار بگیرید و بعد از آن، لازم است از ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید؛ زیرا، اشعه‌های خورشید باعث ایجاد اختلال در روند بهبود و گسترش کبودی خواهد شد. از طرف دیگر، بعد جراحی پوست در محل زخم‌ها نازک می‌شود. به همین دلیل است که تابش مستقیم آفتاب با ایجاد تیرگی در محل زخم‌ها و بخیه ظاهری نامطلوب به بینی می‌دهد.

به یاد داشته باشید که اگر بخیه داخل بینی باز شود سریعا باید پزشک خود را مطلع کنید تا اقدامات لازم را برای شما انجام دهد.

اگر زمان کشیدن بخیه بینی یا قبل از آن مواردی مانند خونریزی، عفونت، تب و قرمزی اتفاق بیفتد، لازم است که بلافاصله به جراح اطلاع دهید و به سرعت برای جلسه حضوری مراجعه کنید.

آیا کشیدن بخیه در خانه خطرناک است؟

براساس مطالب منتشر شده در healthline کشیدن بخیه بینی نیاز به دقت و توجه پزشک دارد . به همین دلیل است که کشیدن بخیه در خانه کمی خطرناک است. اکثر جراحان کشیدن بخیه‌ها را در خانه ایده خوبی نمی‌دانند و ترجیح می‌دهند که خودشان نخ بخیه‌ غیر جذبی را در مطب خارج کنند.

اگر درشرایطی قرار دارید که به جراح یا پزشک مربوطه دسترسی ندارید و تصمیم دارید که خودتان بخیه‌ها را از بین ببرید، مهم است که نکات زیر را در نظر بگیرید و پزشک را از علائم و روند کار خود مطلع سازید. برای  کشیدن بخیه‌ بینی در خانه به وسایل زیر نیاز دارید:

 • صابون و شوینده ضد باکتری؛
 • آب جوش؛
 • یک پارچه تمیز؛
 • موچین؛
 • یک قیچی کوچک؛
 • الکل و پد الکلی؛
 • دستمال مرطوب ضدعفونی کننده.

گاهی اوقات بیماران قبل از فرارسیدن زمان کشیدن بخیه بینی ، برای از بین بردن بخیه‌ها اقدام می‌کنند و متوجه می‌شوند که زخم به طور کامل بهبود نیافته است. در چنین حالتی مراجعه به پزشک الزامی است. زمان بهبود زخم در افراد با یکدیگر متفاوت خواهد بود و به عوامل مختلفی مانند عمق برش، اندازه زخم، سلامت عمومی بیمار و مکان زخم بستگی دارد.

زمان افتادن بخیه های داخل بینی
زمان افتادن بخیه های داخل بینی

انتخاب جراح خوب باعث بهتر شدن نتیجه عمل و رضایت شما می‌شود. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی تهران ” بصورت مفصل به این موضوع پرداخته ایم.

نحوه کشیدن بخیه بینی در خانه:

روند برداشتن بخیه‌های غیر قابل جذب ساده است. اما به دقت زیادی نیاز دارد. این روند را می‌توان به مراحل زیر تقسیم کرد:

⇐ وسایل مورد نیاز را تهیه کنید:

ابتدا تمام و سایل مورد نیاز را جمع آوری کنید.

⇐ وسایل را ضد عفونی کنید:

وسایل فلزی را در یک قابلمه آب جوش قرار دهید و اجازه دهید تا چند دقیقه بماند. سپس، تمامی وسایل را با یک دستمال تمیز خشک کنید. با استفاده از یک پنبه آغشته به الکل، وسایل را ضدعفونی نمایید.

⇐ محل بخیه را ضدعفونی کنید:

با استفاده از آب گرم و محلول شوینده، محل بخیه را تمیز کنید و با استفاده از یک حوله تمیز، خشک نمایید. سپس، با یک پنبه الکلی محل بخیه را ضد عفونی کنید.

⇐ یک مکان آرام و تمیز را انتخاب کنید:

در مکانی قرار بگیرید که بتوانید محل بخیه را به طور واضح مشاهده کنید. در غیر این صورت از فردی دیگر برای کشیدن بخیه بینی کمک بگیرید.

⇐ بخیه را خارج کنید:

با استفاده از یک موچین تمیز و ضدعفونی شده، گره را به آرامی بالا بکشید. سپس، یکی از حلقه‌های بخیه را بچینید و نخ را به آرامی خارج کنید. احتمال دارد که هنگام خارج کردن نخ بخیه کمی فشار جزئی احساس کنید.

⇐ در صورت خونریزی، فعالیت را متوقف کنید:

اگر بعد از کشیدن بخیه بینی، خونریزی کردید، فعالیت خود را متوقف کنید. با استفاده از یک باند محل مورد نظر را بسته و بلافاصله به مطب پزشک مراجعه کنید.

⇐ منطقه مورد نظر را تمیز کنید:

بعد از خارج کردن نخ بخیه، ناحیه زخم را به طور کامل با پنبه الکلی تمیز کنید. می‌توانید کمی پماد آنتی بیوتیک در محل مورد نظر مالش دهید.

فراموش نکنید که فرارسیدن زمان کشیدن بخیه بینی به معنای دستیابی به بهبود کامل نیست. بنابراین، لازم است که بعد از خارج کردن نخ بخیه، به خوبی از بینی و محل برش‌ها مراقبت کنید. خوشبختانه استفاده از چسب بینی باعث تسریع روند بهبود و مراقبت از محل بخیه خواهد شد.

دیر کشیدن بخیه
دیر کشیدن بخیه

چه در هنگام کشیدن بخیه بینی و چه قبل از آن تمیز کردن بینی بعد از جراحی بسیار مهم است. بنابراین در مقاله ” تمیز کردن بینی بعد از عمل ” کامل به آن پرداخته ایم.

زمان کشیدن بخیه‌ بینی : چه زمانی باید بخیه بینی را کشید ؟

یکی از رایج‌ترین سوالات مراجعه کنندگان این است که چه زمانی باید بخیه بینی را کشید ؟ به طور معمول، اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران 7 الی 10 روز بعد از جراحی برای برداشتن گچ بینی به جراح مراجعه کنند. در همان زمان، بخیه‌های خارجی بینی نیز بر‌داشته می‌شود. کشیدن بخیه‌های بینی توسط جراح چند ثانیه بیشتر طول نخواهد کشید. جذب شدن بخیه‌های جذبی نیز حدود 2 الی 3 هفته یا حتی بیشتر طول خواهد کشید.

در برخی موارد سوال شده است که آیا دیر کشیدن بخیه بینی مضر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که دیر کشیدن بخیه بهتر است صورت نگیرد چون ممکن است جای بخیه بیشتر مشخص باشد. کشیدن بخیه بعد از چند روز که توسط پزشک مشخص می‌شود انجام پذیرد خیلی بهتر است.

 آیا کشیدن بخیه بینی درد دارد؟

در پاسخ به سوال کشیدن بخیه بینی درد دارد یا نه باید گفت که اگر توسط جراح انجام شود هیچ دردی ندارد و در کمتر از چند ثانیه این عمل انجام می‌شود.

آیا کشیدن بخیه بینی باعث خونریزی می‌شود؟

وب سایت پزشکی facialplasticsbh در این باره می‌گوید که پوست اطراف برش و زخم‌های ایجاد شده در جراحی، حتی بعد از بهبود، حساس و ضعیف است. البته در اثر مراقبت‌های مخصوص، به مرور زمان، قدرت خود را بازیابی می‌کند. اگر هنگام کشیدن بخیه، پوست کشیده شود، ممکن است که کمی خونریزی، درد و تورم در این ناحیه اتفاق بیفتد.

آیا جای بخیه‌ها بعد از جراحی بینی باقی می‌ماند؟

بسیاری از زیباجویان نگران این هستند که جای بخیه‌ها بعد از جراحی بر روی بینی باقی بماند. لازم به ذکر است که باقی ماندن آثار جراحی و بخیه بعد از عمل به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ مانند : مهارت جراح، دقت جراح در بخیه و نوع پوست.

چند روز بعد از عمل بینی بخیه کشیده میشود ؟

چند روز بعد از عمل بینی بخیه کشیده می شود ؟ چند روز بعد عمل بینی بخیه میکشن ؟ بخیه بینی بعد از چند روز باید کشیده شود ؟ چند روز بعد از عمل بینی باید بخیه را کشید ؟ مدت زمان کشیدن بخیه بینی چقدر است ؟ بخیه بینی بعد چند روز کشیده میشود ؟ چندروزبعدازعمل بینی بخیه کشیده می شود ؟ چند روز بعد از عمل بینی بخیه ها رو میکشن ؟ بخیه بینی رو کی میکشن ؟ زمان کشیدن بخیه بعد از عمل بینی ؟ بخیه عمل بینی کی کشیده میشود ؟ چند روز بعد از عمل بینی بخیه کشیده میشود ؟ تمام این سوالات که به شیوه های مختلف از ما پرسیده شده یک پاسخ مشترک دارد. زمان کشیدن بخیه توسط پزشک برای شما مشخص می‌شود اما معمولا بازه بین 7 تا 10 روزه برای کشیدن بخیه بینی تعیین می‌شود. بهتر است در زمان مشاوره قبل از جراحی تمام سوالات خود را از پزشک جراح بپرسید. زیرا دقیقاترین جواب با توجه به متد پزشک، جواب پزشک شما می‌باشد.

تمام جراحی ها دارای عوارضی هستند. جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنا نیست. اما در مقاله ” عوارض عمل بینی ” به تمام عوارض و روش های درمان آن پرداخته ایم.

آیا بعد از کشیدن بخیه‌ها احتمال دارد که زخم باز شود؟

براساس مطالب وب‎سایت پزشکی medicalnewstoday این احتمال وجود دارد که اگر بخیه‌های جراحی قبل از فرا رسیدن زمان کشیدن بخیه بینی برداشته شود، زخم‌ها مجددا باز می‌شوند. در چنین حالتی، وارد شدن کوچک‌ترین نیرو یا فشار به ناحیه تحت درمان باعث باز شدن مجدد زخم‌ها و خونریزی از محل زخم‌ها می‌شود.جراحی خواهد شد. همچنین، کشیدن بخیه دیرتر از موعد باعث ایجاد اختلال در روند بهبود می‌شود.

باقی ماندن بخیه درون بینی:

ممکن است که یک هفته بعد از کشیدن بخیه بینی متوجه شوید که هنوز درون بینی شما، نخ بخیه باقی مانده است. بخیه‌های دورن بینی از جنس بخیه‌های قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن آن‌ها نیست. در حالت طبیعی زمان افتادن بخیه های داخل بینی بعد از گذشت 2 الی 3 هفته می‌باشد و بخیه‌های درونی بینی به صورت کامل جذب می‌شوند.

در طی این مدت، بهتر است که روزانه درون بینی را با سرم مخصوص بشویید و تمیز نگه‌دارید. این کار از رشد و تجمع میکروب‌ها داخل بینی و بروز عفونت پیشگیری می‌کند.

در صورتی که نخ‌ها چندین ماه درون بینی باقی بمانند و روند بهبود به خوبی طی نشود، بیمار بوی نامطبوعی در بینی حس خواهد کرد و احتمال بروز عفونت افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی مراجعه به پزشک الزامیست.

زمان کشیدن بخیه
زمان کشیدن بخیه

اگر شما هم بعد از عمل دچار گرفتگی بینی شده اید حتما مقاله ” گرفتگی بینی بعد از عمل ” را مطالعه نمایید تا با علت و درمان آن آشنا شوید.

سخن پایانی:

بخیه‌ها برای ترمیم برش‌ها و زخم‌های داخلی و بیرونی بینی به کار می‌رود و بسته به روش عمل، جراح تشخیص می‌دهد از نخ جذبی، غیر جذبی یا هردو استفاده می‌کند.

بخیه کمک می‌کند تا بینی سر جای خود قرار بگیرد. به همین دلیل است نحوه کشیدن بخیه بینی و زمان مناسب آن از اهمیت بسزایی برخوردار است. توصیه ما این است که کشیدن بخیه‌ها را به پزشک بسپارید و با رعایت مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های جراح به تسریع روند بهبود کمک کنید. همچنین، استفاده از پمادهای ترمیم کننده و پرهیز از نوشیدنی‌ها الکلی باعث ناپدید شدن آثار بخیه خواهد شد.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور ما در رابطه کشیدن بخیه بینی صحبت نمودیم و به تمام سوالات در رابطه با دیر کشیدن بخیه ، زمان کشیدن بخیه ، چند روز بعد از عمل بینی بخیه کشیده میشود ، آیا بخیه کشیدن بینی درد دارد و … پاسخ دادیم. در صورت داشتن هر گونه سوال در این رابطه می‌توانید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.


سوالات متداول

✅ آیا دیر کشیدن بخیه بینی مضر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که دیر کشیدن بخیه بهتر است صورت نگیرد چون ممکن است جای بخیه بیشتر مشخص باشد. کشیدن بخیه بعد از چند روز که توسط پزشک مشخص می‌شود انجام پذیرد خیلی بهتر است.

✅ایا کشیدن بخیه بینی درد دارد یا بطور کل کشیدن بخیه درد دارد ؟

در پاسخ به سوال کشیدن بخیه بینی درد دارد؟ یا کشیدن بخیه درد دارد باید گفت که اگر توسط جراح انجام شود هیچ دردی ندارد و در کمتر از چند ثانیه این عمل انجام می‌شود.

✅ زمان افتادن بخیه های داخل بینی کی است؟

ممکن است که یک هفته بعد از کشیدن بخیه بینی متوجه شوید که هنوز درون بینی شما، نخ بخیه باقی مانده است. بخیه‌های دورن بینی از جنس بخیه‌های قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن آن‌ها نیست. در حالت طبیعی زمان افتادن بخیه های داخل بینی بعد از گذشت 2 الی 3 هفته می‌باشد و بخیه‌های درونی بینی به صورت کامل جذب می‌شوند.

✅ چند روز بعد از عمل بینی بخیه کشیده می شود ؟

زمان کشیدن بخیه توسط پزشک برای شما مشخص می‌شود اما معمولا بازه بین 7 تا 10 روزه برای کشیدن بخیه بینی تعیین می‌شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
9 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی

برخی دکتر می گویند بعد ۶ روز گچ بینی برداشته شود
ایا این موضوع می تواند خطرناک باشد از نظر فرم گیری بینی؟

درسا

با سلام، در روش شما تا چه مدت بعد از جراحی بینی بخیه ها باز میشن؟ همه بخیه ها رو طی یک مرحله باز میکنید؟؟

غزال کبیری

من بعد سه سال بینیم ورم کرد با دردبخیه داخل بینیم‌‌ و کشید آیا جامونده بوده نه بخیه یا نه میشه راهنمایی کنید که سهل انگاری صورت گرفته؟

Mh

سلام من هفته پیش عمل کردم و بخیه هام رو بعد از شیش روز کشیدم
میخواستم بدونم ا کحا بفهمم بخیه هام جوش نخوردن اخه خیلی در این مورد استرس دارم

Yalda

سلام اقای دکتر
من 10 روزه که بینیمو عمل کردم
امروز بخیه های داخل بینیمو خودم قیچی کردم ایا مشکلی پیش میاد؟