کشیدن بخیه بینی

متخصصان و جراحان از بخیه‌ ها برای بهبود زخم و بریدگی‌ ها استفاده می‌ کنند. آن‌ ها با استفاده از بخیه زخم‌ ها را می‌ بندند و باعث پیوند مجدد پوست در محل جراحی می‌ شوند. بعد از آنکه زخم‌ ها بهبود پیدا کر د، نخ‌ های غیر جذبی کشیده می‌ شوند و نخ‌ های جذبی بعد از گذشت چند ماه جذب خواهند شد. بخیه‌ ها نقش پررنگی در نتیجه نهایی عمل بینی دارند ؛ به گونه‌ ای که دیر یا زود کشیدن آن‌ ها باعث ایجاد اختلال در روند بهبود و نامطلوب بودن نتیجه درمان می‌ شود. زمان کشیدن بخیه بینی به موارد مختلفی مانند نخ بخیه و عمق زخم بستگی دارد. به طور معمول ، جراحان از انواع مختلف نخ بخیه استفاده می‌ کنند. اغلب از نخ‌ های جذبی برای بخیه داخل بینی و از نخ‌ های غیر جذبی برای بخیه نواحی بیرون کلوملا استفاده می‌ نمایند. نخ‌ های جذبی بعد از مدتی جذب می‌ شوند و نخ‌ غیرجذبی توسط دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح بینی تهران برداشته می‌ شوند.

 

کشیدن بخیه بینی + دکتر رجب پور

 

بخیه‌ های داخلی و جذبی کمک می‌ کنند بعد از کشیدن بخیه خارجی ، همچنان بینی دارای یک پشتیبان باشد و به طور کامل بهبود یابد. از طرف دیگر ، پزشک با تجویز پماد آنتی بیوتیک و محلول هیدروژن پراکسید به حل شدن بخیه‌ های داخلی کمک می‌ کند و مانع از بروز عفونت در محل جراحی می‌ شود. برخی از بخیه‌ های جذبی طی 7 الی 10 روز حل می‌ شوند ، در صورتی که حل شدن برخی دیگر حدود 3 ماه طول می‌ کشد. به طور معمول ، جراحان از نازک‌ ترین و بهترین نخ‌ ها برای بخیه غیر جذبی و خارجی استفاده می‌ کنند.

جنس نخ بخیه چیست؟

نخ‌ ها بخیه به دو دسته جذبی و غیر جذبی تقسیم می‌ شوند. با ما همراه باشید تا با مواد به کار رفته در نخ‌ های جذبی و غیر جذبی آشنا شوید :

نخ‌ های جذبی با مواد طبیعی

 • نخ ساده یا پلین
 • نخ کرومیک یا کاتگوت کرومیک
 • نخ کلاژن

نخ‌ های قابل جذب با مواد مصنوعی

 • نخ ویکریل

نخ‌ های غیر قابل جذب با مواد طبیعی

 • نخ سیلک خالص 
 • نخ سیلک روکش‌ دار
 • نخ پنبه‌ ای
 • نخ کتانی
 • نخ سیمی ضد زنگ

نخ‌ های غیر قابل جذب با مواد مصنوعی

 • نخ نایلون
 • نخ نایلون تک رشته‌ ای
 • نخ نایلون چند رشته‌ ای بدون روکش نورالون
 • نخ نایلون چند رشته‌ ای روکش‌دار سرجی لون

نحوه مراقبت از بخیه‌ های بینی

یک سری مراقبت‌ ها و نکات پزشکی وجود دارد که پیروی از آن‌ ها برای دستیابی به بهترین نتیجه بسیار مهم است. خبر خوب این است که مراقبت‌ های قبل از کشیدن بخیه بینی بسیار ساده خواهد بود. برای شروع ، لازم است که بخیه‌ های خارجی را تمیز و خشک نگه‌ دارید تا از خطر بروز عفونت پیشگیری نمایید.

استفاده از یک کرم مرطوب کننده به حفظ رطوبت بینی کمک می‌ کند و از خشک شدن خون در محل زخم جلوگیری می‌ نماید. دوش گرفتن بدون آنکه بینی خیس شود ، بهترین گزینه برای مرطوب نگه‌ داشتنن بینی خواهد بود.

استفاده از هیدروژن پراکسید یکبار در روز و پماد آنتی بیوتیک 2 بار در روز کمک می‌ کند که بخیه‌ های جذبی داخلی زودتر جذب شوند و اختلالی در روند بهبود ایجاد نشود.

حداقل تا سه ماه بعد از عمل زیبایی بینی در تهران از انجام فعالیت‌ های شدید و ورزش‌ های سنگین اجتناب فرمایید. مورد دیگری که وجود دارد این است که حداقل تا 2 ماه بعد از جراحی بینی نباید در معرض آفتاب قرار بگیرید و بعد از آن ، لازم است از ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید ؛ زیرا اشعه‌ های خورشید باعث ایجاد اختلال در روند بهبود و گسترش کبودی خواهد شد. از طرف دیگر، بعد جراحی پوست در محل زخم‌ها نازک می‌ شود. به همین دلیل است که تابش مستقیم آفتاب با ایجاد تیرگی در محل زخم‌ ها و بخیه ظاهری نامطلوب به بینی می‌ دهد.

به یاد داشته باشید که اگر بخیه داخل بینی باز شود سریعا باید پزشک خود را مطلع کنید تا اقدامات لازم را برای شما انجام دهد. اگر زمان کشیدن بخیه بینی یا قبل از آن مواردی مانند خونریزی ، عفونت ، تب و قرمزی اتفاق بیفتد ، لازم است که بلافاصله به بهترین جراح بینی تهران اطلاع دهید و به سرعت برای جلسه حضوری مراجعه کنید.

نشانه های پاره شدن بخیه های داخل بینی

همان طور که گفته شد ، بخیه هایی که داخل بینی قرار می گیرند از جنس جذبی هستند. به همین خاطر لازم است که در هفته های ابتدایی بعد از عمل نهایت مراقبت را به عمل رسانید و هیچ گونه فشاری به این بخیه ها وارد نکنید. برای مثال نباید فین کنید ، از طریق دهان عطسه کنید و بینی را به هیچ عنوان دستکاری ننمایید.

اما گاهی اوقات بیمار سهل انگاری کرده و یا به داخل بینی خود دست می زند. در چنین مواردی احتمال دارد مقداری خون از این عضو خارج شود. خونریزی جزئی می تواند نشانه پاره شدن بخیه باشد ، به همین دلیل نیاز است تا فورا به یک دکتر عمل بینی خوب در تهران مراجعه فرمایید.

آیا کشیدن بخیه بینی در خانه خطرناک است؟

براساس تحقیقات انجام شده کشیدن بخیه های بینی نیاز به دقت و توجه پزشک دارد . به همین دلیل است که کشیدن بخیه در خانه کمی خطرناک است. اکثر جراحان کشیدن بخیه‌ ها را در خانه ایده خوبی نمی‌ دانند و ترجیح می‌ دهند که خودشان نخ بخیه‌ غیر جذبی را در مطب خارج کنند.

اگر در شرایطی قرار دارید که به جراح یا پزشک مربوطه دسترسی ندارید و تصمیم دارید که خودتان بخیه‌ ها را از بین ببرید، مهم است که نکات زیر را در نظر بگیرید و پزشک را از علائم و روند کار خود مطلع سازید. برای کشیدن بخیه‌ بینی در خانه به وسایل زیر نیاز دارید :

 • صابون و شوینده ضد باکتری
 • آب جوش
 • یک پارچه تمیز
 • موچین
 • یک قیچی کوچک
 • الکل و پد الکلی
 • دستمال مرطوب ضدعفونی کننده

گاهی اوقات بیماران قبل از فرارسیدن زمان کشیدن بخیه بینی ، برای از بین بردن بخیه‌ ها اقدام می‌ کنند و متوجه می‌ شوند که زخم به طور کامل بهبود نیافته است. در چنین حالتی مراجعه به پزشک الزامی است. زمان بهبود زخم در افراد با یکدیگر متفاوت خواهد بود و به عوامل مختلفی مانند عمق برش ، اندازه زخم ، سلامت عمومی بیمار و مکان زخم بستگی دارد.

نحوه کشیدن بخیه بینی در خانه :

روند برداشتن بخیه‌ های غیر قابل جذب ساده است اما به دقت زیادی نیاز دارد. این روند را می‌ توان به مراحل زیر تقسیم کرد :

⇐ وسایل مورد نیاز را تهیه کنید

ابتدا تمام و سایل مورد نیاز را جمع آوری کنید.

⇐ وسایل را ضد عفونی کنید

وسایل فلزی را در یک قابلمه آب جوش قرار دهید و اجازه دهید تا چند دقیقه بماند. سپس ، تمامی وسایل را با یک دستمال تمیز خشک کنید. با استفاده از یک پنبه آغشته به الکل ، وسایل را ضدعفونی نمایید.

⇐ محل بخیه را ضدعفونی کنید

با استفاده از آب گرم و محلول شوینده ، محل بخیه را تمیز کنید و با استفاده از یک حوله تمیز ، خشک نمایید. سپس با یک پنبه الکلی محل بخیه را ضد عفونی کنید.

⇐ یک مکان آرام و تمیز را انتخاب کنید

در مکانی قرار بگیرید که بتوانید محل بخیه را به طور واضح مشاهده کنید. در غیر این صورت از فردی دیگر برای کشیدن بخیه بینی کمک بگیرید.

⇐ بخیه را خارج کنید

با استفاده از یک موچین تمیز و ضدعفونی شده ، گره را به آرامی بالا بکشید. سپس یکی از حلقه‌ های بخیه را بچینید و نخ را به آرامی خارج کنید. احتمال دارد که هنگام خارج کردن نخ بخیه کمی فشار جزئی احساس کنید.

⇐ در صورت خونریزی ، فعالیت را متوقف کنید

اگر بعد از کشیدن بخیه های بینی خونریزی کردید ، فعالیت خود را متوقف کنید. با استفاده از یک باند محل مورد نظر را بسته و بلافاصله به مطب پزشک مراجعه کنید.

⇐ منطقه مورد نظر را تمیز کنید

بعد از خارج کردن نخ بخیه ، ناحیه زخم را به طور کامل با پنبه الکلی تمیز کنید. می‌ توانید کمی پماد آنتی بیوتیک در محل مورد نظر مالش دهید.

فراموش نکنید که فرارسیدن زمان کشیدن بخیه بینی به معنای دستیابی به بهبود کامل نیست. بنابراین ، لازم است که بعد از خارج کردن نخ بخیه ، به خوبی از بینی و محل برش‌ ها مراقبت کنید. خوشبختانه استفاده از چسب بینی باعث تسریع روند بهبود و مراقبت از محل بخیه خواهد شد.

زمان کشیدن بخیه‌ بینی : چه زمانی باید بخیه بینی را کشید ؟

یکی از رایج‌ ترین سوالات مراجعه کنندگان این است که چه زمانی باید بخیه بینی را کشید ؟ به طور معمول ، اغلب پزشکان توصیه می‌ کنند که بیماران 7 الی 10 روز بعد از جراحی برای برداشتن گچ بینی به جراح مراجعه کنند. در همان زمان ، بخیه‌ های خارجی بینی نیز بر‌داشته می‌ شود. کشیدن بخیه‌ های بینی توسط بهترین جراح بینی چند ثانیه بیشتر طول نخواهد کشید. جذب شدن بخیه‌ های جذبی نیز حدود 2 الی 3 هفته یا حتی بیشتر طول خواهد کشید.

در برخی موارد سوال شده است که آیا دیر کشیدن بخیه های بینی مضر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بهتر است بخیه ها دیر کشیده نشوند چون ممکن است جای بخیه بیشتر مشخص باشد. بهتر است پزشک زمان کشیدن بخیه های به کار رفته در بینی را مشخص نماید.

 آیا کشیدن بخیه بینی درد دارد؟

در پاسخ به سوال کشیدن بخیه های بینی درد دارد یا نه باید گفت که اگر توسط یک جراح خوب بینی در تهران انجام شود هیچ دردی ندارد و در کمتر از چند ثانیه این عمل انجام می‌ شود.

آیا کشیدن بخیه بینی باعث خونریزی می‌ شود؟

پوست اطراف برش و زخم‌ های ایجاد شده در جراحی ، حتی بعد از بهبود حساس و ضعیف است. البته در اثر مراقبت‌ های بعد از جراحی بینی ، به مرور زمان قدرت خود را بازیابی می‌ کند. اگر هنگام کشیدن بخیه ، پوست کشیده شود ممکن است که کمی خونریزی ، درد و تورم در این ناحیه اتفاق بیفتد.

آیا جای بخیه‌ ها بعد از جراحی بینی باقی می‌ ماند؟

بسیاری از زیباجویان نگران این هستند که جای بخیه‌ ها بعد از جراحی بر روی بینی باقی بماند. لازم به ذکر است که باقی ماندن آثار جراحی و بخیه بعد از عمل به عوامل مختلفی بستگی دارد ؛ این عوامل شامل این موارد می شوند : مهارت جراح ، دقت جراح در بخیه و نوع پوست.

توجه داشته باشید که هر چه رنگ پوست بیمار تیره تر باشد ، احتمال باقی ماندن رد بخیه روی پوست او بالاتر می رو. با بالا بودن ضخامت پوست نیز امکان دارد رویه رفع اسکار بخیه مدت زمان بیشتری به طول بیانجامد.

مهارت بهترین جراح بینی تهران ، دیگر موردی است که روی جای اسکار بعد از کشیدن بخیه بینی تاثیر می گذارد. هر چه بخیه ها تمیزتر و با دقت تر زده شده باشند ، احتمال باقی ماندن جای آن ها بسیار کمتر می شود. بنابراین نیاز است تا در انتخاب بهترین دکتر عمل بینی تهران نهایت دقت را به خرج دهید.

آیا بعد از کشیدن بخیه‌ ها احتمال دارد که زخم باز شود؟

این احتمال وجود دارد که اگر بخیه‌ های جراحی قبل از فرا رسیدن زمان کشیدن بخیه بینی برداشته شود ، زخم‌ ها مجددا باز می‌ شوند. در چنین حالتی ، وارد شدن کوچک‌ ترین نیرو یا فشار به ناحیه تحت درمان باعث باز شدن مجدد زخم‌ ها و خونریزی از محل زخم‌ ها می‌ شود. در صورت وقوع چنین مشکلی ، این زخم ها باید دوباره بخیه زده شوند. همچنین ، کشیدن بخیه دیرتر از موعد باعث ایجاد اختلال در روند بهبود خواهد شد.

باقی ماندن بخیه درون بینی

ممکن است که یک هفته بعد از کشیدن بخیه بینی متوجه شوید که هنوز درون بینی شما ، نخ بخیه باقی مانده است. بخیه‌ های دورن بینی از جنس بخیه‌ های قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن آن‌ ها نیست. در حالت طبیعی زمان افتادن بخیه های داخل بینی بعد از گذشت 2 الی 3 هفته می‌ باشد و بخیه‌ های درونی بینی به صورت کامل جذب می‌ شوند.

در طی این مدت ، بهتر است که روزانه درون بینی را با سرم مخصوص بشویید و تمیز نگه‌ دارید. این کار از رشد و تجمع میکروب‌ ها داخل بینی و بروز عفونت پیشگیری می‌ نماید. در صورتی که نخ‌ ها چندین ماه درون بینی باقی بمانند و روند بهبود به خوبی طی نشود ، بیمار بوی نامطبوعی در بینی حس خواهد کرد و احتمال بروز عفونت افزایش می‌ یابد. در چنین شرایطی مراجعه به پزشک الزامیست.

سخن پایانی

بخیه‌ ها برای ترمیم برش‌ ها و زخم‌ های داخلی و بیرونی بینی به کار می‌ رود و بسته به روش عمل ، جراح تشخیص می‌ دهد از نخ جذبی ، غیر جذبی یا هردو استفاده کند.

بخیه کمک می‌ کند تا بینی سر جای خود قرار بگیرد. به همین دلیل است نحوه کشیدن بخیه بینی و زمان مناسب آن از اهمیت بسزایی برخوردار است. توصیه ما این است که کشیدن بخیه‌ ها را به پزشک بسپارید و با رعایت مراقبت‌ ها و دستورالعمل‌ های بهترین جراح بینی تهران به تسریع روند بهبود کمک کنید. همچنین ، استفاده از پمادهای ترمیم کننده و پرهیز از نوشیدنی‌ های الکلی باعث ناپدید شدن آثار بخیه خواهد شد.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور ما در رابطه کشیدن بخیه های بینی صحبت نمودیم و به تمام سوالات در رابطه با دیر کشیدن بخیه ، زمان کشیدن بخیه ، چند روز بعد از عمل بینی بخیه کشیده می شود ، آیا بخیه کشیدن بینی درد دارد و غیره پاسخ دادیم. 


سوالات متداول

✅ آیا دیر کشیدن بخیه بینی مضر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که دیر کشیدن بخیه بهتر است صورت نگیرد چون ممکن است جای بخیه بیشتر مشخص باشد. خیلی بهتر است که پزشک زمان کشیدن بخیه را مشخص کند و خود این عمل را به انجام برساند.

✅ آیا کشیدن بخیه بینی درد دارد یا بطور کل کشیدن بخیه درد دارد ؟

در پاسخ به این سوال یا کشیدن بخیه درد دارد باید گفت که اگر توسط جراح انجام شود هیچ دردی ندارد و در کمتر از چند ثانیه این عمل انجام می‌ گردد.

✅ زمان افتادن بخیه های داخل بینی کی است؟

ممکن است که یک هفته بعد از کشیدن بخیه بینی متوجه شوید که هنوز درون بینی شما ، نخ بخیه باقی مانده است. بخی ه‌های درون بینی از جنس بخیه‌ های قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن آن‌ ها نیست. در حالت طبیعی زمان افتادن بخیه های داخل بینی بعد از گذشت 2 الی 3 هفته می‌ باشد و بخیه‌ های درونی بینی به صورت کامل جذب می‌ شوند.

✅ چند روز بعد از عمل بینی بخیه کشیده می شود ؟

زمان کشیدن بخیه توسط پزشک برای شما مشخص می‌ شود اما معمولا بازه بین 7 تا 10 روزه برای کشیدن بخیه بینی تعیین می‌ شود.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

1.5 2 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
2 سال قبل

برخی دکتر می گویند بعد ۶ روز گچ بینی برداشته شود
ایا این موضوع می تواند خطرناک باشد از نظر فرم گیری بینی؟

دکتر رجب پور
2 سال قبل
پاسخ به  علی

سلام دوست عزیز
همه چیز بستگی به جراح و نحوه عمل برمی‌گردد.

درسا
درسا
2 سال قبل

با سلام، در روش شما تا چه مدت بعد از جراحی بینی بخیه ها باز میشن؟ همه بخیه ها رو طی یک مرحله باز میکنید؟؟

دکتر رجب پور
2 سال قبل
پاسخ به  درسا

سلام دوست عزیز
بخیه‌ها در یک نوبت و 10 روز یا دو هفته بعد از عمل برداشته می‌شوند

غزال کبیری
غزال کبیری
1 سال قبل

من بعد سه سال بینیم ورم کرد با دردبخیه داخل بینیم‌‌ و کشید آیا جامونده بوده نه بخیه یا نه میشه راهنمایی کنید که سهل انگاری صورت گرفته؟

دکتر رجب پور
1 سال قبل
پاسخ به  غزال کبیری

سلام و سپاس از همراهی شما
یک مقدار سوالتون نامفهوم بود دوست عزیز اما با گذشت 3 سال از جراحی شما نمی‌توان به راحتی در رابطه با سهل انگاری پاسخی داد.

Mh
Mh
1 سال قبل

سلام من هفته پیش عمل کردم و بخیه هام رو بعد از شیش روز کشیدم
میخواستم بدونم ا کحا بفهمم بخیه هام جوش نخوردن اخه خیلی در این مورد استرس دارم

Yalda
Yalda
1 سال قبل

سلام اقای دکتر
من 10 روزه که بینیمو عمل کردم
امروز بخیه های داخل بینیمو خودم قیچی کردم ایا مشکلی پیش میاد؟

دکتر رجب پور
1 سال قبل
پاسخ به  Yalda

با سلام و سپاس از همراهی شما
کشیدن بخیه بینی بهتر است توسط پزشک شما انجام شود

مهرداد
مهرداد
1 سال قبل

سلام اقای دکتر، من عمل سپتوپلاستی انجام دادم بعد دوهفته رفتم و دکترم دوتا لوله که بعد عمل داخل بینی‌م گذاشته بود رو برداشت ولی بخیه هارو(غیرجذبی) نکشید و گفت یک ماه دیگه بیا بینی‌ت رو برسی کنم،پایان همین ماه قراره برم برسی کنن؛ الان یک‌ماه از عمل من گذشته و بخیه‌ها هنوز داخل بینی‌م موندن آیا مشکلی ایجاد نمیکنه کی باید کشیده بشه؟

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط مهرداد