جراحی لیپوماتیک ران چگونه است؟

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند تجمع چربی‌ها در قسمت‌های مختلف بدن  به دلیل رژیم‌های غذایی چرب، فست‌فودها، کم تحرکی و تغییر سبک زندگی است. تجمع چربی‌ها در قسمت‌های مختلف بدن مانند ران، سینه، شکم و باسن باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود که مردم را به فکر کاهش و یا از بین بردن چربی ها می‌اندازد . برخی از این چربی‌ها با ورزش و رژیم‌های غذایی سخت هم از بین نمی‌روند  و مردم را با دردسرهای گوناگونی مواجه می‌کند. از این رو برای حل‌کردن این مشکل به لیپوماتیک نقاط مختلف بدن از جمله لیپوماتیک ران روی می‌آورند.

لیپوماتیک یا پیکر تراشی امروزه یکی از جدیدترین و پر کاربرد‌‌ترین روش برای کم‌کردن چربی‌های اضافی بدن است و زمانی کاربرد ان مشخص می‌شود که با ورزش کردن و رژیم غذایی ، چربی‌ها از بین نمی‌رود و به دلیل راحتی،کم خطر‌بودن و نتیجه سریع با استقبال زیادی روبرو شده است. اما باز هم به این نکته توجه داشته باشید که اگر کسی با این جراحی به دنبال کاهش وزن است تفکر اشتباهی است. بهترین روش برای کاهش وزن رژیم غذایی و ورزش‌کردن می‌باشد. جراحی لیپوماتیک ران باعث خوش فرم‌شدن قسمت‌هایی از ران پا که چربی‌های آن پس از رژیم غذایی یا ورزش کردن از بین نرفته می‌شود .

لیپوماتیک ران

در این روش بدن فرد پس از لیپوماتیک و کم‌کردن چربی‌ها فرمش را از دست نمی‌دهد، این روش مورد تایید FDA بوده زیرا پس از بررسی و آزمایش‌های گوناگون روی افراد با سنین مختلف متوجه شدند که می‌تواند در کمترین زمان بیشترین حجم چربی را از بدن تخلیه کنند و بهترین نتیجه را بگیرند. یکی از رایج‌ترین جراحی‌های پیکرتراشی، لیپوماتیک ران پا است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • نحوه انجام لیپوماتیک ران
 • موارد استفاده این نوع جراحی
 • مزایا لیپوماتیک ران پا
 • معایب لیپوماتیک ران
 • عوارض این نوع جراحی پیکرتراشی ران
 • ملاحظات لیپوماتیک
 • کلام آخر

نحوه انجام لیپوماتیک ران

لیپوماتیک را می‌توان نجات‌دهنده افرادی که نمی‌توانند از شر چربی‌های اضافه بدن خود خلاص شوند نامید تا بدنشان تناسب اندام و زیبایی و سلامتی خود را به دست آورد. روش جراحی لیپوماتیک ران این‌گونه است که بعضی از جراحان آن منطقه‌ای را که می‌خواهند جراحی کنند، بی‌حسی موضعی و برخی را بیهوش می‌کنند که همین موضوع بستگی به نوع و مقدار جراحی دارد، تا فرد دردی را احساس نکند. سپس آب نمک و لیدوکایین و اپی نفرین تزریق می‌کنند تا بیمار علاوه بر احساس کمتر درد، خونریزی کمتری را نیز تجربه کند.

بعد از آن نوبت به ایجاد برش‌هایی در محل مورد نظر می‌رسد. دستگاهی که به آن کانولا گفته می‌شود و به خلا فشار قوی متصل است را وارد بدن می‌کنند. این دستگاه با ارتعاشاتی که در لایه های چربی ایجاد می‌کند باعث شکسته‌شدن چربی‌ها و آب شدن آن‌ها می‌شود، سپس با دستگاه ساکشن چربی‌های اضافی را خارج می کنند. در واقع تمامی مراحل لیپوماتیک ران ، زمانی که بیمار به پشت خوابیده در فاصله بین زانو و باسن او انجام می‌شود.

پا از مهم ترین نقاط بدن می‌باشد، و زیبایی آن بسیار چشمگیر است. افراد زیادی دارای چربی‌های نواحی ساق پا و مچ پا هستند و روش‌های زیادی برای رهایی از آن انجام می‌دهند اما ما در مقاله ” لیپوماتیک ساق پا ” به روشی سریع و راحت برای خلاصی از این چربی‌ها پرداخته‌ایم.

عوارض لیپوماتیک ران

تعداد برش‌هایی که در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌کنند بستگی به مقدار چربی انباشته شده و به مقداری که خود فرد درخواست می‌کند دارد.

موارد استفاده از این نوع جراحی

از جراحی لیپوماتیک برای برداشتن چربی‌های انباشته‌شده در ران ، باسن ، پهلو، شکم و بازوها می‌توان استفاده کرد. از این جراحی فقط برای عمل‌های زیبایی یا پیکر تراشی استفاده نمی‌شود، بلکه این جراحی برای  درمان بعضی از بیماری‌ها و شرایط خاص کاربردهای زیادی دارد که در زیر به چند نمونه از این بیماری‌ها اشاره می‌کنیم:

 • یک نوع بیماری وجود دارد که در زیر پوست آب جمع می‌شود که با لیپوماتیک آن را خارج می‌کنند، هم‌چنین گاهی برای کاهش درد و تورم از این جراحی کمک می‌گیرند.
 • لیپوما نوعی مریضی است که در بعضی از نقاط بدن توده‌های چربی جمع می‌شوند که با لیپوماتیک این توده‌ها را حذف می‌کنند.
 • چربی‌هایی که در ناحیه زیر سینه ایجاد می‌شود با این جراحی یعنی لیپوماتیک حذف می‌شود.

لازم به ذکر است که لیپوماتیک به بافت‌های عصبی هیچ آسیبی نمی‌رساند و باعث می‌شود فرد پوستی صاف بدون کبودی و خوش فرم داشته باشد. عوارض این جراحی خیلی کم می‌باشد و در فرد کمترین عوارض را ایجاد می‌کند. همین امر سبب شده لیپوماتیک ران و سایر نواحی بدن به جراحی محبوبی میان زیباجویان تبدیل گردد.

لیپوماتیک زانو “یکی از روش‌های تخلیه چربی در ناحیه زانو می‌باشد. به بیانی دیگر، یکی از انواع عمل‌های جراحی پیکر تراشی بدن، لیپوماتیک زانو است که در آن، به پیکرتراشی ناحیه زانو در پاها می‌پردازند تا این قسمت را زیباتر کرده و تناسب اندام به شکل بهتری در بدن فرد حفظ شود که در مقاله‌ای مجزا به آن پرداخته‌ایم.

مزایای لیپوماتیک ران پا

از مزایای این جراحی می‌توان به فعال‌شدن سلول‌های کلاژن‌ساز پس از جراحی اشاره کرد که باعث جوانسازی پوست در این ناحیه می‌شود. افراد زیادی پس از این جراحی از فرم بدن خود راضی هستند. چرا که پس از این جراحی فرد کمترین میزان خونریزی، درد، کبودی و تورم را تجربه می‌کند. همه این مسائل به همراه کوتاه بودن دوره نقاهت سبب شده روز به روز محبوبیت این جراحی میان مردم جهان و خصوصا ایران، افزایش یابد.

عوارض لیپوماتیک ران

از عوارض لیپوماتیک ران می‌توان به این مورد اشاره کرد ‌که اگر فرد بعد از جراحی دوباره چاق شود این بافت چربی در قسمت های مختلف بدن مجدد تشکیل می‌شود. بنابراین فرد باید همیشه سعی کند رژیم غذایی مناسبی داشته باشد و ورزش را فراموش نکند. در واقع هر نوع جراحی و روش لاغری ملزم به رعایت یک رژیم غذایی سالم و روتین‎های ورزشی مرتب است تا تداوم داشته باشد.

معایب لیپوماتیک ران

حال برای این که بدانید برای انجام این عمل شرایط مناسبی دارید یا خیر، در ادامه به برخی افراد که شرایط مناسب برای انجام لیپوماتیک را دارند اشاره می‌کنیم:

 • افرادی که پوست اضافی زیادی ندارند
 • افرادی که پوستشان ارتجاعی می‌باشد
 • افرادی که انباشتی از چربی در بدن دارند که با ورزش و رژیم از بین نرفته است
 • افرادی که چاقی زیادی ندارند
 • افرادی که دخانیات مصرف نمی‌کنند
 • افرادی که سلامت عمومی پایداری دارند

داشتن اندامی دلخواه حق هر فرد است و با انجام روش‌هایی می‌توان به این اندام ایده آل رسید. یکی از اندام‌هایی که بسیار در زیبایی بدن تأثیرگذار است باسن می‌باشد که در صورت انباشته شدن چربی بیش از حد از زیبایی ظاهری انسان می‌کاهد. ما در مقاله ” لیپوماتیک باسن ” به روشی برای کاهش چربی در این اندام پرداخته‌ایم.

سایر عوارض جراحی لیپوماتیک ران پا

در زیر به برخی دیگر از عوارض جراحی لیپوماتیک ران پا ، درصورتی که فرد مناسبی برای این جراحی نباشید یا اینکه از انجام برخی از کارهایی که باعث بروز این عوارض می‌شوند پرهیز نکنید اشاره می‌کنیم:

 • تجمع مایعات در زیر پوست
 • بی‌نظمی‌هایی در روی پوست
 • عفونت
 • بی‌حسی در بعضی از نقاط جراحی
 • امبولی چربی (بسیار نارد)
 • ایجا سوراخ‌هایی در بدن
 • مشکلات قلبی و کلیوی
 • سوختگی با تجهیزات جراحی
 • مسمومیت با مواد بی‌حسی
 • ایجاد زخم‌ها یا آسیب‌هایی به نقاط دیگر بدن
 • مشکلات عصبی
 • ایجاد ورم

بنابراین در صورت نداشتن موارد بالا می‌توان لیپوماتیک ران یا سایر نقاط بدن را به‌ عنوان جراحی مطمئن و نتیجه بخش انتخاب کرد. البته در موارد بسیار نادری لخته خون در ریه نیز مشاهده شده که نشان از عدم جراحی در جای مطمئن یا رعایت نکردن مراقبت‌ها بعد از عمل لیپوماتیک ران پا می‌باشد.

لیپوماتیک ران پا

یکی از سوالاتی که همواره در رابطه با جراحی لیپوماتیک ران پا پرسیده می‌شود میزان درد آن است. ما در مقاله ” درد بعد از عمل لیپوماتیک ” درد قبل و بعد از عمل را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

مراقبت‌های پس از لیپوماتیک ران پا

در صورت انجام این جراحی برای کمتر‌کردن و یا حتی نداشتن عوارض بهتر است موارد زیر را جدی بگیرید:

 • خودداری از استعمال دخانیات
 • عدم داشتن چاقی مفرط
 • داشتن سیستم ایمنی قوی
 • داشتن پوستی ارتجاعی
 • نداشتن سابقه بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت
 • فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی
 • استفاده ‌نکردن از داروهای رقیق کننده خون برای جلوگیری از خونریزی‌های بعد از عمل

همچنین در صورت رعایت کردن موارد بالا می‌توان به میزان زیادی عوارض این عمل را به حداقل رساند. انجام عمل لیپوماتیک ران یا نقاط دیگر بدن محدودیت سنی ندارد اما بهتر است فرد به بلوغ سنی رسیده باشد.

کلام آخر

بخاطر داشته باشید که انتخاب پزشک متخصص و باتجربه در نتیجه عمل و همچنین عوارض پس از آن بسیار تأثیرگذار است. پس قبل از هر اقدامی به دنبال بهترین جراح پلاستیک باشید. اگر شما فردی پایبند به رژیم غذایی و همچنین ورزش هستید برای انجام این عمل می‌توانید به پزشک مراجعه کنید و طبق دستورات و ملاحظات او جراحی لیپوماتیک ران را انجام دهید. اما اگر فردی پایبند به رژیم غذایی نیستید انجام این عمل برای شما عوارض به همراه خواهد داشت. امیدواریم چنانچه این عمل را انجام دادید، ملاحظات را رعایت کرده و با خواندن این مقاله نکات مهمی را فراگرفته باشید.

قبل از هر اقدامی باید حتما به درستی در رابطه با جراحی لیپوماتیک ران تحقیق کرده و با پزشکان متعددی صحبت نمایید تا به درستی انجام دادن یا انجام ندادن این عمل پی ببرید. در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید از طریق این صفحه با دکتر احمد علی رجب پور در ارتباط بوده و سوالات و ابهامات خود را مطرح نمایید.

سوالات متداول

✅ نحوه انجام لیپوماتیک ران چگونه است؟

ابتدا برای جلوگیری از ایجاد درد بسته به نوع جراحی و بیمار از بی حسی و یا بیهوشی استفاده می‌شود. سپس آب نمک و لیدوکایین و اپی نفرین تزریق می‌کنند تا بیمار علاوه بر احساس کمتر درد، خونریزی کمتری را نیز تجربه کند. بعد از آن نوبت به ایجاد برش‌هایی در محل مورد نظر می‌رسد. پس از وارد کردن دستگاه کانولا به بدن، این دستگاه با ارتعاشاتی که در لایه های چربی ایجاد می‌کند باعث شکسته‌شدن چربی‌ها و آب شدن آن‌ها می‌شود و با استفاده از دستگاه ساکشن چربی‌های اضافی را خارج می کنند.

✅ مزایای لیپوماتیک ران پا چیست ؟

* فعال‌شدن سلول‌های کلاژن‌ساز پس از جراحی که باعث جوانسازی پوست در این ناحیه
* رضایت افراد زیادی از این عمل زیبایی به دلیل کمترین میزان خونریزی، درد، ورم و کبودی
* کوتاه بودن دوره نقاهت

✅ آیا نتیجه جراحی لیپوماتیک ران دائمی است؟

خیر. پس از انجام عمل لیپوماتیک ران پا علاوه بر رعایت نکات و مراقبت‌های پس از عمل باید رژیم غذایی را نیز رعایت کنید و زیر نظر پزشک خود به انجام ورزش نیز بپردازید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها