مینی لیفت صورت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در دنیای امروزه، عمل‌های زیبایی طرف‌داران بسیاری پیدا کرده است. افراد بسیاری برای رفع چین و چروک صورت خود و یا رفع افتادگی و شلی پوست صورتشان، از عمل لیفت صورت استفاده می‌کنند. لیفت صورت معمولاً به دو شکل لیفت کامل و مینی لیفت صورت انجام می‌شود. مینی فیس لیفت صورت نیز یکی از زیرشاخه‌های جراحی پلاستیک محسوب می‌شود و با ایجاد برش در پوست صورت ، این عمل صورت می‌گیرد.

به صورت کلی، مینی فیس لیفت یا همان مینی لیفت صورت نسبت به لیفت کامل، برش کمتری در بافت پوست صورت نیاز دارد و عوارض جانبی کم تری داشته و جای زخم محدودتری را به جای می‌گذارد.

مینی فیس لیفت چگونه انجام می‌شود؟

همان طور که گفتیم، انجام این عمل به منظور رفع افتادگی پوست و چین و چروک در سنین میان سالی انجام می‌شود. ولی برخی از پزشکان و متخصصان زیبایی بر این باورند که مینی لیفت صورت را می‌توان پیش از افتادگی پوست صورت و به جهت پیش گیری از پیدایش چین و چروک انجام داد. به طور کل، سن مناسب برای انجام مینی فیس لیفت صورت ، معمولاً سنین بین 40 تا 55 سال است. در سنین بالاتر و با افزایش افتادگی پوست در این سنین، می‌توان از عمل لیفت کامل صورت استفاده کرد.

در این عمل، از روش‌ها و تکنیک‌های متفاوتی استفاده می‌شود که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم. لازم است بدانید که فرد متقاضی انجام این جراحی باید قبل از اقدام برای عمل، آزمایشات خون برای جراحی و در صورت لزوم، آزمایش قلب یا همان الکتروکاردیوگرافی را انجام دهد. همچنین بنا به دستور پزشک، از یک تا دو هفته پیش از انجام این جراحی، از استعمال هر گونه دخانیات و نیز مصرف داروهای خانواده آسپرین، قرص‌های ضد انعقاد خون، ویتامین E و همچنین کپسول امگا 3 خودداری کند.

در این عمل، به بیهوشی نیاز پیدا نمی‌کنید و معمولاً با مصرف داروهای آرام بخش و مسکن و استفاده از بی حسی‌های موضعی، این عمل انجام می‌شود. داروهای آرام بخش کمک می‌کند فشار خون در حد متعادلی باقی بماند و خون ریزی ریزی و تورم بعد از عمل کاهش یابد.

آیا از روش‌های لیفت صورت بدون جراحی اطلاعی دارید؟ ما در مقاله ” لیفت صورت بدون جراحی ” اطلاعات کاملی را جمع آوری کرده‌ایم.

در مینی فیس لیفت صورت به منظور ایجاد بی حسی و جلوگیری از خونریزی از محلول تامیسنت استفاده می‌شود که این محلول با ایجاد تورم در بافت چربی زیر پوستی موجب فشرده شدن مویرگ‌های خونریزی دهنده شده و ناحیه عمل را تمیز و بدون نشت مویرگی می‌نماید و علاوه بر آن تورم بافت زیر پوستی فاصله صفحه برش را از عصب صورتی افزایش داده و از آسیب احتمالی آن جلوگیری می‌نماید.

مینی فیس لیفت صورت

پس از این که متخصص پوست از بی حس شدن کامل فرد مطمئن شد، عمل را آغاز می‌کند. در این روش، مقداری از پوست ناحیه جلو گوش برداشته شده و لایه عضلانی زیر آن سفت می‌شود؛ در نتیجه، پوست نواحی زیر برش به سمت بالا کشیده شده و سفت می‌شود. در مینی فیس لیفت صورت ، برش کوتاه‌تر است و مانند لیفت کامل، تا پشت گوش ادامه ندارد.

مینی لیفت صورت همانند لیفت صورت ، نقص و افتادگی پوست در نواحی کوچک‌تری همچون فک، قسمت پایینی گونه‌ها و گردن را درمان می‌کند. پزشک متخصص، در این روش برش‌هایی را در طول خط رویش موها و پشت گوش‌ها ایجاد می‌کند و از این طریق ماهیچه‌ها را لیفت کرده و چربی‌های اضافی و پوست اضافه را برمی‌دارد. بسیاری از پزشکان، مینی فیس لیفت صورت را با استفاده از روش اندوسکوپیک انجام می‌دهند.

مزایای مینی فیس لیفت صورت نسبت به لیفت کامل

مینی فیس لیفت صورت در حالتی که شرایطتان برای انجام این عمل زیبایی مناسب باشد، می‌تواند مزایای بسیاری برای شما به همراه داشته باشد. از مهم‌ترین مزایا و نقاط قوت مینی لیفت نسبت به لیفت کامل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد برش کم تر در پوست صورت
 • دوران نقاهت کوتاه‌تر
 • عوارض جانبی کم تر
 • التهاب و تورم کم تر
 • هزینه کم تر

لیفت اندوتاین چیست و چگونه انجام می‌شود؟ پاسخ این سوال در مقاله ” اندوتاین چیست ” بصورت کامل بیان شده است.

مینی لیفت صورت برای چه افرادی مناسب است؟

همان طور که در این مقاله، قبلاً به آن اشاره کردی، این عمل برای افرادی که در میان سالی، به منظور جلوگیری از پیدایش چین و چروک و افتادگی پوست صورت در سنین بالاتر تمایل دارند اقداماتی را انجام دهند، مناسب است. این عمل برای افرادی که در ناحیه صورت خود دارای افتادگی و شلی شدید پوست هستند توصیه نمی‌شود و برای این افراد، لیفت کامل می‌تواند نتایج بهتری را نشان دهد. این جراحی برای افرادی تجویز می‌شود که پوست گردن و صورتشان، شل‌شدگی یا افتادگی شدیدی نداشته و بیشتر به منظور پیشگیری از این عمل زیبایی استفاده می‌کنند. همچنین مینی لیفت صورت برای تجدید لیفت قبلی و جوان سازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراقبت‌های لازم پس از انجام این عمل

مینی لیفت صورت نیز مانند تمامی عمل‌های زیبایی و جوان سازی، نیاز به انجام مراقبت‌های خاصی پس از عمل دارد. شما می‌توانید تمامی نکات لازم را از پزشک معالج خود بپرسید ولی برای اطلاع قبلی از مراقبت‌های لازم این عمل، در ادامه لیستی از مهم‌ترین نکات در این زمینه جمع آوری کرده‌ایم:

مینی فیس لیفت
 • پس از مینی لیفت صورت ، لازم است که سر خود را به هنگام خواب، بالاتر از بدن قرار دهید.
 • در دو روز ابتدایی پس از عمل، از کمپرس سرد استفاده کنید تا میزان تورم صورت شما کاهش یابد. البته توجه به این نکته ضروری است که تماس مستقیم یخ با پوست به مدت طولانی موجب کاهش شدید خون رسانی به پوست و آسیب پوستی می‌شود؛ بنابراین بهتر است یک حوله تمیز را بین کمپرس سرد و پوست صورت خود قرار دهید. همچنین باید کمپرس سرد در نقاط مختلف پوست جابه جا شود و بیشتر از ۳۰ ثانیه در یک ناحیه قرار نگیرد.
 • تا دو هفته پس از انجام جراحی، نباید از لوازم آرایشی استفاده کنید.
 • استراحت کامل تا 2 روز پس از جراحی برای شما الزامی می‌باشد.
 • حتما تا 2 روز پس انجام این عمل، به منظور بسته شدن بخیه‌های صورت، به حمام نروید و پس از آن، با آب ولرم استحمام کنید.
 • برای کاهش تورم و جمع شدن مایعات زیر پوست، می‌توانید از گن‌های مخصوص استفاده کنید.
 • تا چند روز بعد از درمان از مسکن‌هایی مانند آسپرین، ایندومتاسین، بروفن استفاده نکنید. هم چنین از مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز پرهیز کنید زیرا موجب رقیق شدن خون و تورم بیشتر می‌شوند.
 • تا یک ماه پس از این جراحی، در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. برای این منظور می‌توانید از کرم‌های ضد آفتاب خاصی که پزشکتان توصیه می‌کند استفاده کنید.

برای گرفتن بهترین نتیجه و داشتن کمترین عوارض از جراحی باید در انتخاب پزشک جراح دقت فرمایید. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

هزینه مینی لیفت صورت

برای مینی فیس لیفت نمی‌توان به طور دقیق هزینه‌ای را مشخص کرد. قیمت مینی لیفت صورت به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مثال، شما باید تصمیم بگیرید که انجام این عمل را می‌خواهید به دست پزشک جراح پلاستیکی معمولی بسپارید و یا ترجیح می‌دهید مینی فیس لیفت صورت شما توسط یک فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود.

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در این عمل زیبایی، بی هوشی کامل به هنگام عمل است. اگر تمایل دارید به هنگام انجام جراحی، به طور کامل بیهوش باشید، طبیعتاً هزینه‌های بیشتری را باید متقبل شوید.

سخن پایانی

کسب نتایج مطلوب پس از مینی لیفت صورت نیز مانند بسیاری از عمل‌های زیبایی دیگر، به تخصص، مهارت و تجربه متخصصی که برای انجام این عمل به او مراجعه می‌کنید دارد. از آن جایی که این جراحی، مستقیم بر روی زیبایی چهره شما تأثیر می‌گذارد، پیشنهاد می‌شود که این عمل را حتماً به متخصصی مطمئن بسپارید که بارها در عمل‌های پیشین خود، مهارتش را اثبات کرده باشد.

برای مشاوره با دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، می‌توانید از طریق این لینک با ایشان ارتباط بگیرید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها