راه های کوچک کردن نوک سینه در زنان

کوچک کردن نوک سینه دغدغه خیلی از خانم‌ها برای رسیدن به اندام ایده آلشان است اما چگونه نوك سينه را كوچك كنيم ؟ آرئولا ناحیه تیره‌تری از پوست است که نوک سینه را احاطه کرده است. همانند سینه‌ها و سایر قسمت‌های بدن ، آرئول‌ها به اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. تغییر اندازه و رنگ آرئولا به مرور زمان طبیعی است.

آرئولا حاوی سل مونتگومری است که غدد کوچکی هستند و وظیفه ترشح مایعاتی دارند که تاثیرات مختلفی دارد . این مایعات پوست را چرب و محافظت می کند و بوی آن یک کودک شیرخوار را به خود جلب می کند. این مایعات همچنین ممکن است به جذب یا تحریک  شریک جنسی کمک کند.

تحریک نوک پستان و آرئول هنگام شیردهی باعث ترشح هورمون های اکسی توسین و پرولاکتین می شود که باعث افزایش تولید شیر در پستانها می‌گردد. در این مقاله ، ما در مورد اندازه آرئول و تغییر آن با گذشت زمان و اینکه چگونه نوك سينه را كوچك كنيم صحبت می‌کنیم.

تغییر سایز آرئولا

با گذشت زمان ممکن است اندازه و رنگ آرئول تغییر کند اما چگونه نوك سينه را كوچك كنيم ؟ بدن و پستانهای هر فرد متفاوت است و اندازه “مناسبی” برای آرئولا وجود ندارد. مطالعه ای که در سال 2009 روی 300 زن بزرگسال در ژاپن انجام شد، نشان داد که قطر متوسط ​​آرئول در حدود 4 سانتی متر است. با این حال آرئول هایی که بزرگتر از این ها هستند هنوز کاملاً طبیعی هستند. همچنین داشتن آئرولائی که در طول زندگی از نظر اندازه و رنگ تغییر می کند برای فرد طبیعی است.

علل بزرگ شدن نوک سینه

تغییرات پستان غالباً به دلیل تغییر سطح هورمون‌ها در بدن مانند مواردی است که در دوران بلوغ ، قاعدگی ، بارداری و شیردهی اتفاق می افتد.

֎ تغییرات پستان در دوره شیردهی

در دوران بارداری ، آرئول های بسیاری از زنان بزرگتر و تیره می شوند که منجر به تولد کودک می شود. این تغییرات ممکن است پس از زایمان و در حالی که فرد شیرده است ادامه یابد.

برخی از افراد بر این باورند که اندازه بزرگتر و پوست تیره آرئول در این دوره ممکن است به جذب نوزاد تازه متولد شده برای پستان برای تغذیه کمک کند. با این حال ، همه زنان در دوران بارداری این تغییرات را تجربه نمی‌کنند و داشتن نوک سینه بزرگ تر به طور معمول بر توانایی آنها در شیردهی تأثیر نمی گذارد پس کوچک کردن نوک سینه بر فرایند شیردهی تاثیری ندارد اما چگونه نوك سينه را كوچك كنيم ؟

نوزاد هنگام شیرخوردن کل پستانک و قسمت زیادی از آرئول را در دهان خود قرار می دهد. آنها این کار را برای تحریک بیشتر غدد تولید کننده شیر در پستان انجام می دهند.

هنگامی که فرد شیردهی را متوقف کرد، سینه‌ها و پستانک‌های او معمولاً به اندازه و رنگ قبلی برمی گردند.

کوچک کردن نوک سینه

قبل از هر اقدامی بخاطر داشته باشید که انتخاب یک پزشک باتجربه و متخصص بسیار حائز است. ما در مقاله ” بهترین جراح سینه در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌نمائیم.

֎ قاعدگی

سینه‌های شخص به طور معمول در طول هر چرخه قاعدگی چندین تغییر ایجاد می کنند. هنگامی که فولیکول تخمک بالغ می‌شود و برای تخمک گذاری آماده می‌شود؛ تخمدان‌ها در اوایل چرخه، استروژن آزاد می کنند. استروژن باعث تحریک رشد و نمو مجاری شیر در پستانها می‌شود.

بعد از تخمک گذاری، وقتی تخمدان، تخمک آزاد می کند، تولید استروژن کند می شود و سطح هورمون دیگری به نام پروژسترون افزایش می یابد.

در این نیمه دوم چرخه قاعدگی، سینه‌ها ممکن است متورم و حساس شوند. با این حال ، نوک سینه‌ها و آرئول‌ها تمایل به تغییر یا بزرگ شدن در طی یک چرخه قاعدگی منظم ندارند.

بدن این تغییرات را ایجاد می‌کند تا خود را برای احتمال بارور شدن تخمک آماده کند. اگر بارداری اتفاق نیفتد، پس از پریود شدن فرد، پستانها به اندازه و شکل طبیعی خود باز می‌گرند.

کاهش اندازه آرئول ها

داشتن آرئول‌های بزرگ کاملاً طبیعی است، اما برخی از افراد به دلایل زیبایی می خواهند آنها را کاهش دهند. افرادی که مایلند اندازه آرئول خود را کاهش دهند باید با پزشک صحبت کنند. جراحی سینه مناسبترین راه برای کاهش اندازه نوک سینه است؛ پس می‌توان در پاسخ به سوال چگونه نوك سينه را كوچك كنيم به راه حل جراحی سینه نیز اشاره کرد.

در طی این جراحی، جراح یک برش ایجاد می کند و یک قطعه دایره‌ای از بافت آرئولای خارجی را خارج می کند. سپس پوست اطراف آرئول را به مرز آرئولار جدید می دوزند.

هر فرد می‌تواند کوچک کردن نوک سینه را به عنوان جراحی مستقل یا به عنوان بخشی از جراحی دیگر، مانند جراحی لیفت سینه یا قرار دادن پروتز سینه انجام دهد.

کوچک کردن نوک سینه بزرگ می تواند باعث کاهش احساس در نوک پستان ها شود و ممکن است بر توانایی فرد در شیردهی و تحریک جنسی تأثیر بگذارد.

از آنجا که بافت پستان بیشتر سلولهای چربی را تشکیل می‌دهد، برخی از افراد ممکن است به این فکر کنند که کاهش وزن به کاهش اندازه پستان و در نتیجه آرئول کمک می کند. برای افرادی که می‌خواهند اندازه آرئول خود را کاهش دهند اما نمی‌خواهند جراحی شوند، کاهش وزن ممکن است گزینه مناسبی باشد.

برای آشنایی با نحوه سفت کردن سینه‌ها می‌توانید به مقاله ” روش‌های سفت کردن سینه “مراجعه نمایید.

داشتن نوک سینه بزرگ معضل است یا حسن ؟

آرئولا دیسک قسمت تیره رنگی است که نوک سینه را احاطه کرده است. شکل ظاهری آرئولا در افراد مختلف متفاوت است و همچنین با گذشت زمان تغییر می کند.

آنتاتومی سینه

ساختار پوست سینه

پوست پستان دارای سه بخش مشخص است: نوک سینه، آرئولا و پوست سینه.

پستانک حاوی چندین مجرای شیر است. اطراف آن توسط آرئول احاطه شده است. این یک منطقه دایره‌ای و دارای رنگدانه‌های تیره است که در پیچیدگی ساختاری آن جایی بین نوک پستان و پوست اطراف آن قرار دارد. قطر متوسط ​​آرئول 15-16 میلی متر است، اگرچه آن‌ها در دوران بارداری، قاعدگی و شیردهی بزرگتر می‌شوند.

رنگدانه موجود در نوک پستان توسط ملانوسیت‌ها ساخته می شود. بسته به تحریک‌، رنگ با گذشت زمان تغییر می کند. به عنوان مثال، رنگدانه آرئولا معمولاً در دوران بارداری و شیردهی تیره می شود و پس از آن تیره می ماند .

اندازه متوسط آرئول سینه

اندازه متوسط ​​آرئول به طور قابل توجهی در افراد و طول عمر متفاوت است. در خانم‌ها، اندازه آرئول در دوران بلوغ به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. در صورت بارداری و شیردهی زن، ممکن است دوباره افزایش یابد. اندازه آرئول با اندازه پستان افزایش می یابد و آرئول بزرگتر ممکن است نسبت به لمس حساسیت کمتری داشته باشد.

در مقاله ” جراحی کوچک کردن سینه ” همه چیز در رابطه با ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه بصورت کامل پرداخته ایم و به تمام سوالات پاسخ داده‌ایم.

نگرانی های اندازه نوک سینه

نوک سینه کوچک ، متوسط و بزرگ طبیعی هستند. اندازه آرئول به اندازه قد یا تفاوت عرض بین شانه‌ها و باسن فرد است. پس بزرگ بودن یا کوچک بودن اندازه آرئول شما جای نگرانی ندارد و تغییر در اندازه آرئول‌های شما به مرور زمان معنای بدی ندارد .

اندازه نوک سینه در طول عمر تغییر می کند.

اندازه آرئول در طول عمر به طور قابل توجهی تغییر می کند. اولین تغییر محسوس تقریباً در زمان بلوغ اتفاق می افتد. با شروع رشد سینه‌ها، ناحیه رنگی آرئول نیز بزرگتر می‌شود؛ با ادامه رشد پستان، سرانجام پستانک و آرئولا ناحیه‌ای برجسته را تشکیل می‌دهند، نه فقط ناحیه‌ای که رنگ آن تیره‌تر باشد.

آیا واقعا نوک سینه نیاز به کوچک شدن دارد ؟

همانطور که در بالا اشاره شد، اندازه نوک سینه در هرحالتی با توجه به ساختار سینه و سن فرد طبیعی است. اما در بسیاری از موارد که خانم‌ها برای کوچک کردن نوک سینه به ما مراجعه می‌کنند دلایل زیبایی دارند و پرتکرارترین سوال آن‌ها در هنگام مراجعه این است که چگونه نوك سينه را كوچك كنيم ؟

امروزه که داشتن اندام زیبا جز ارزش‌های انسان کنونی است، داشتن سینه‌های زیبا و نوک سینه کوچک بیشتر طرفدار دارد و برخی افراد برای زیباتر شدن اقدام به جراحی می‌کنند و نوک سینه را کاهش می‌دهند.

دلایل مختلف دیگری برای کاهش سایز نوک سینه وجود دارد که می‌توان به دلایل جنسی و جذابیت‌های آن اشاره کرد.

کوچک کردن نوک سینه

چگونه نوك سينه را كوچك كنيم ؟

بهترین راه برای کاهش نوک سینه‌ها جراحی است و روش‌های دیگر تاثیر کم یا خیلی موقتی دارند .

جراحی کاهش آرئول یک جراحی نسبتاً ساده است که می تواند قطر یک یا هر دو آرئول شما را کاهش دهد .

این جراحی می تواند به تنهایی یا همراه با لیفت پستان، کوچک کردن پستان یا پروتز سینه انجام شود.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در رابطه با روش های بازسازی سینه سرطانی برداشته شده می‌توانید به مقاله ” جراحی بازسازی سینه ” مراجعه نمایید.

چه کسی می تواند این جراحی را انجام دهد؟

کوچک کردن نوک سینه برای هر زن یا مردی است که از اندازه آرئول خود راضی نیستند می‌تواند انجام شود.

اگر مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست داده‌اید و در نتیجه آرئول‌های کشیده دارید و همچنین اگر آرئول‌های شما بعد از بارداری یا شیردهی بزرگ شده است، این جراحی برای شما مناسب است.

از چه سنی می‌توان نوک سینه‌ها را کوچک کرد ؟

برای زنان، تا زمانی که سینه ها کاملاً رشد نکنند  جراحی کوچک کردن نوک سینه نباید انجام شود.

نحوه انتخاب جراح پلاستیک برای جراحی کوچک کردن نوک سینه

انتخاب جراح مناسب برای انجام جراحی  کوچک کردن آرئول مهم است. حتما جراحی را انتخاب کنید که فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران باشد.

نکاتی که قبل از عمل کوچک کردن نوک سینه باید رعایت کنیم

 • از مصرف برخی داروها مانند آسپرین و ایبوپروفن به مدت یک هفته قبل از تاریخ جراحی خودداری کنید.
 • برای یک مرخصی یک هفته‌ای بعد از عمل برنامه ریزی کنید.
 • در صورت استفاده از بیهوشی عمومی، 12 ساعت قبل از عمل جراحی ناشتا باشید.
 • دوش گرفتن قبل از جراحی
 • اجتناب از آرایش و سایر مواد آرایشی در روز جراحی
 • خارج کردن تمام جواهرات، پیرسینگ و … در روز جراحی
 • در روز جراحی لباس راحت و گشاد بپوشید.

نحوه و مراحل انجام جراحی کوچک کردن نوک سینه

جراحی کوچک کردن نوک سینه یک جراحی نسبتاً ساده است که می تواند در حدود یک ساعت انجام شود. جراحی شما ممکن است در کلینیک جراحی یا در یک بیمارستان  انجام شود.

مراحل جراحی کوچک کردن نوک سینه
 • پزشک شما یک قطعه از آرئول شما را شبیه یک پیراشکی برش می دهد.
 • این برش دایره‌ای در امتداد مرز آرئولای موجود شما ایجاد می شود، جایی که جای زخم به راحتی پنهان می شود.
 • آرئول جدید شما را با بخیه دائمی در داخل پستان ثابت می‌کند تا از محل خودش خارج نشود و این بخیه از کشیدگی آرئولا جلوگیری می کند.
 • سپس پوست و آرئول را در محل جدید به هم بخیه می‌زند.

اگر بی‌حسی موضعی دریافت کرده‌اید، تقریباً بلافاصله پس از جراحی می‌توانید به خانه بروید. اگر بیهوشی عمومی دریافت کرده‌اید، پزشک قبل از تخلیه چند ساعت شما را در بخش بستری می کند.

نتیجه نهایی عمل کوچک کردن نوک سینه را چه زمانی میبینم ؟

ممکن است چند هفته طول بکشد تا بتوانید نتایج جراحی کوچک کردن نوک سینه را مشاهده کنید.

با فروکش تورم، پستان‌های شما در موقعیت نهایی قرار می گیرند. خواهید دید که آرئول‌های شما کوچکتر و در وسط سینه به نظر می رسند. همچنین در اطراف آرئول جدید خود متوجه زخم حلقه‌ای شکل خواهید شد. بهبود این مدت ممکن است 3 ماه طول بکشد.

یک یا دو هفته پس از جراحی ، مشاوره دیگری با پزشک خود خواهید داشت. پزشک شما بهبودی شما را بررسی کرده و برطرف می کند.

هر آنچه که در رابطه با فرو رفتگی نوک پستان وجود دارد را می‌توانید از مقاله ” فرو رفتگی نوک پستان ” مطالعه نمایید.

آیا عملکرد نوک سینه مانند شیردهی یا حس لامسه بعد از عمل تغییر می‌کند؟

از آنجایی که در علم جراحی که یک علم در حال پیشرفت است و هیچ تضمین صد درصد نمی‌توان داد، باید بگوییم بعد از جراحی کوچک کردن نوک سینه چون تغییرات خاص و زیادی روی بافت شیری و اعصاب سینه رخ نداده است و جراح تنها با برداشتن مقداری پوست و عضله سینه اقدام به این جراحی می‌کند، هیچ گونه اختلال در عملکرد شیردهی یا حس لامسه در سینه در بلند مدت نباید اتفاق بیفتد اما در کوتاه مدت می‌توان انتظار این تغییرات را داشت. البته خیلی نادر است که در بلند مدت در حس سینه و شیردهی اختلال داشته باشیم اما می‌توان از آن به عنوان یک عارضه بعد از جراحی نام برد .

چه زمانی می‌توانم ورزش خود را دوباره شروع کنم ؟

بعد از جراحی‌های زیبایی معمولا به مدت 2 ماه نباید ورزش کرد و کار سنگین انجام داد . در جراحی کوچک کردن نوک سینه نیز به دلیل وجود بخیه‌ها و پیوندهای آن تا 2 ماه از انجام ورزش سنگین که به بافت سینه فشار می‌آورد خود داری کنید تا بخیه‌ها در محل جدید جوش بخورد و نوک سینه‌ها به حالت نرمال بعد از جراحی برسند.

ورزش بعد از جراحی نوک سینه

خطرات و عوارض احتمالی عمل کوچک کردن نوک سینه

جراحی کوچک کردن نوک سینه بسیار ایمن است، اما مانند همه جراحی‌ها خطراتی به همراه دارد  که این خطرات شامل موارد زیر است:

1- از دست دادن احساس در نوک پستان‌ها :

در طی جراحی کوچک کردن نوک سینه ، جراح نوک سینه را از محل زیرین خودش که متصل به عروق و اعصاب است جدا نمی‌کند و بابت از دست رفتن حس سینه نگرانی وجود ندارد اما ممکن است تا چندهفته بعد از عمل احساس سینه‌ها از بین برود که موقتی است و بهبود می‌یابد .

2- جای زخم یا اسکار :

در اطراف لبه خارجی آرئول شما یک زخم ایجاد می شود و شدت این زخم متفاوت است. گاهی اوقات جای زخم بسیار کمرنگ می‌شود و تقریباً قابل رویت نیست، در بعضی مواقع بسیار قابل توجه است. اسکارها اغلب تیره یا سبک‌تر از پوست اطراف هستند. برخی از اسکارها را می توان با خال کوبی آرئولا بهبود بخشید.

3- ناتوانی در شیردهی:

هنگامی که پزشک شما قطعه‌ای از آرئول شما را برمی دارد ، خطر آسیب به مجاری شیر وجود دارد. اگرچه این نادر است، اما این احتمال وجود دارد که در آینده نتوانید از شیر مادر تغذیه کنید.

4- عفونت :

با دقت در دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعدی می‌توانید خطر عفونت را به شدت کاهش دهید.

رفتن به سرکار پس از جراحی کوچک کردن نوک سینه

بهبودی از جراحی کاهش آرئول نسبتاً سریع است. اگرچه ممکن است کمی تورم و کبودی داشته باشید، اما معمولاً می‌توانید طی یکی دو روز به کار خود برگردید.

پس از جراحی کوچک کردن نوک سینه چه کارهایی باید انجام دهم ؟

 • انتظار افزایش درد در اولین دوره پس از جراحی خود را داشته باشید.
 • از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن استفاده کنید (ادویل)
 • چند هفته از سوتین جراحی یا سوتین ورزشی نرم استفاده کنید.
 • در هفته اول از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • به مدت سه تا چهار هفته از تماس بدنی قفسه سینه خودداری کنید.
 • در چند هفته اول از بلند کردن اجسام سنگین یا انجام کاردیوی شدید خودداری کنید.

برای دانستن عوارض و معایب پروتز سینه می‌توانید مقاله‌ی ” عوارض پروتز سينه ” را مطالعه نمایید.

خلاصه :

در این مقاله درباره جراحی کوچک کردن نوک سینه و روش جراحی آن صحبت کردیم و به سوال چگونه نوك سينه را كوچك كنيم به طور کامل پاسخ دادیم . دلایل بزرگ شدن نوک سینه را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که نوک سینه هر فرد با توجه به سن و شرایط وزن و ژنتیک هرفرد متفاوت است و بزرگ و کوچک بودن نوک سینه طبیعی است. در این روزها تبلیغات فراوانی برای کوچک کردن نوک سینه بدون جراحی دیده می‌شود که باید گفت همه این روش‌ها یا تاثیری ندارند یا تاثیر موقتی و کوتاه مدت دارند. بهترین روش برای انجام این کار، جراحی توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک است.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیمین هاشمی
سیمین هاشمی
2 سال قبل

عمل نوک سینه کوچیک برای شیردهی مشکل ایجاد میکنه؟