شستن صورت بعد از بوتاکس

بوتاکس چیست؟ نحوه مراقبت‌های بعد از بوتاکس به چه صورت است؟ چند روز بعد از بوتاکس می توان صورت را شست؟ همه انسان‌ها زیبایی را دوست دارند و بوتاکس یکی از تکنیک‌های جدید زیبایی و جوانسازی پوست است که امروزه مورد استقبال شمار زیادی از افراد قرار گرفته است.
فرآیند بوتاکس چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و یک روش غیرتهاجمی، ایمن و بدون دوران نقاهت است که باعث رفع چین و چروک و افزایش زیبایی می‌شود. در صورتی که بوتاکس به درستی انجام شود، محاسن و مزایای زیادی خواهد داشت. اما تزریق بوتاکس به تنهایی کافی نیست و جهت دستیابی به نتیجه دلخواه، لازم است که مراقبت‌های بعد از بوتاکس را جدی بگیرید.
گاهی اوقات، متخصص، بوتاکس را به عنوان یک روش درمانی یا زیبایی جهت پیشگیری از پیری زودرس پوست و ایجاد چین و چروک بر روی صورت به مراجعه کننده پیشنهاد می‌کند.
به طور کلی، بعد از بوتاکس ارتباط بین ماهیچه و عصب از کار می‌افتد. بدین ترتیب با تزریق بوتاکس می‌توان از چین و چروک صورت جلوگیری کرد و زیبایی و جوانی پوست را حفظ کرد.
نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس ، یکی از نکات و مراقبت‌های ضروری بعد از انجام این تکنیک زیبایی است. به همین خاطر، قصد داریم تا در رابطه با چگونگی شستشوی صورت بعد از بوتاکس صحبت کنیم و اهمیت آن را در نتیجه کار بررسی نماییم.

تزریق بوتاکس

نکات مهم در مورد نحوه صحیح شستن صورت بعد از بوتاکس :

خوشبختانه زمان بهبود بعد از تزریق بوتاکس بسیار کوتاه است و می‌توانید بعد از گذشت زمانی نسبتا کوتاه، اکثر فعالیت‌های روزانه‌تان را انجام دهید. اما رعایت نکات زیر باعث تسریع فرآیند بهبود می‌شود.

1.شستن صورت بعد از بوتاکس:

در اکثر مواقع از بوتاکس جهت درمان چین و چروک‌های صورت و انواع خطوط استفاده می‌شود؛ به خصوص خطوطی که در اثر انقباض ماهیچه به وجود آمده است.
بوتاکس، دارویی تزریقی است که از سم بوتولونیوم نوع آ (Clostridium botulinum) تهیه می‌شود و باعث فلج عضلات صورت به طور موقت می‌شود. بدین ترتیب، بعد از توقف حرکات صورت، دیگر اثری از خطوط و چین و چروک مشاهده نخواهد شد.
تزریق بوتاکس هم مانند هر فرآیند زیبایی دیگر، نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد که با رعایت آن‌ها، احتمال بروز مشکلات کاهش می‌یابد.
هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس، از پایین آوردن سر و وارد کردن هرگونه فشار به صورت بپرهیزید؛ زیرا، ماساژ صورت در هنگام شستشو باعث جا به جایی مواد به عضلات دیگر، تورم و کبودی می‌شود.

2.نحوه دوش گرفتن بعد از بوتاکس :

استحمام و دوش گرفتن بعد از بوتاکس مانعی ندارد. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، دمای آب است. استفاده از آب گرم یا داغ تاثیراتی منفی بر نتایج بوتاکس می‌گذارد.
آب با دمای بالا می‌تواند جریان خون را افزایش دهد و بوتاکس را در صورت پخش کند. توصیه ما این است که از سپری کردن ساعات طولانی در حمام، بعد از بوتاکس، بپرهیزید.
نکته دیگری که در حمام و هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس باید به آن توجه کنید، فشار آب است.
گاهی اوقات هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس و یا استحمام از آب با دمای مناسب اما فشار زیاد استفاده می‌کنیم که باعث وارد شدن آسیب به صورت و تغییر نتیجه بوتاکس می‌شود.

تاثیر دمای آب هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس:

همانطور که در بالا ذکر شد، دمای بالای آب باعث پخش شدن مواد بوتاکس در صورت و به بار آمدن نتایج غیرطبیعی در صورت می‌شود. تا به حال به نتایج منفی آب داغ یا بخار بر روی پوست فکر کرده‌اید؟ بخار آب هم مانند آب داغ باعث نتایج منفی و نامطلوب بر جای بوتاکس می‌شود.
بسیاری از افراد تصور می‌کند که شستن صورت با آب گرم باعث تمیزی بیشتر و از بین رفتن آلودگی‌های روی پوست می‌شود. اما لازم به ذکر است که دمای بالای آب باعث افزایش قدرت پاک‌کنندگی آن نمی‌شود. بنابراین، قبل از استحمام با آب داغ باید با مزیت و معایب آب با دمای بالا آشنا شوید.
همانطور که متوجه شدید، شستن صورت بعد از بوتاکس با آب داغ باعث رفع همه آلودگی‌ها نمی‌شود و می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر روی پوست بگذارد. برای مثال، آب داغ باعث انبساط رگ‌های خونی، قرمزی پوست، از بین رفتن چربی طبیعی پوست و التهاب پوست می‌شود.
به همین خاطر، توصیه ما شستن صورت با آب سرد است؛ زیرا، آب سرد مشکلات کمتری برای پوست صورت به دنبال دارد و موجب تسکین درد چشم و جمع شدن منافذ می‌شود. همچنین، آثار پیری را کاهش می‌دهد و موجب افزایش دوام بوتاکس می‌شود.

چند روز بعد از بوتاکس می‌توان صورت را شست؟

تکنیک بوتاکس یک روش بی‌خطر و غیر تهاجمی است و به طور معمول می‌توانید در همان روز و یا روز بعد صورتتان را بشویید. اما از آن جهت که احتمال دارد صورت بعد از بوتاکس ورم داشته باشد، بهتر است نکات زیر را هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس در نظر بگیرید.

  • پوست صورت بعد از بوتاکس به آرامش نیاز دارد تا ورم آن از بین برود. بنابراین، در روزهای اولیه باید صورت را به آرامی بشویید و هیچ‌گونه فشاری به صورت یا جای بوتاکس وارد نکنید تا حالت آن دچار تغییر نشود.
  • آب ولرم بهترین انتخاب برای شستن صورت بعد از بوتاکس است؛ زیرا، آب ولرم مانع از ایجاد تغییر در نتیجه بوتاکس می‌شود.

برای دستیابی به نتیجه دلخواه، رعایت نکات بالا را جدی بگیرید و بعد از گذشت یک روز، مراقبت‌های پوستی را آغاز کنید.

تا چه مدت نمی توانیم از آب گرم برای شستن صورت بعد از بوتاکس استفاده کنیم؟

24 ساعت اولیه بعد از بوتاکس، زمان مهمی جهت دستیابی به نتیجه مطلوب به حساب می‌آید؛ زیرا در این زمان، بوتاکس قابلیت جابه‌جایی و تغییر شکل دارد. بنابراین، در 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق از ماساژ دادن صورت و استفاده از آب گرم بپرهیزید.
خبر خوب این است که تنها در روزهای اولیه بعد از تزریق بوتاکس در رابطه با استفاده از آب گرم محدودیت دارید. اما می‌توانید بعد از گذشت چند روز، با خیال راحت با آب گرم حمام کنید.
از دوش گرفتن و استفاده از آب داغ جهت شستن صورت بعد از بوتاکس در 24 ساعت اولیه بپرهیزید. همچنین فرو بردن سر در آب گرم و یا استفاده از وان آب گرم در ساعات اولیه، می‌تواند آثاری منفی به بار بیاورد.
پس از شستن صورت بعد از بوتاکس ، حوله تمیز و نرمی را به آرامی بر روی پوست صورت قرار دهید و با استفاده از آن صورت را خشک کنید. هرگونه فشار اضافه در 48 ساعت اول باعث تورم و یا کبودی صورت می‌شود.

شستن صورت بعد از بوتاکس

استفاده از شوینده و روش ملایم جهت درخشندگی پوست بعد از تزریق بوتاکس:

بهتر است در روزهای اولیه بعد از بوتاکس، از شوینده ملایم برای شستشوی صورت استفاده کنید. البته این به معنای پرهیز از لایه‌ بردارها و پاک‌کننده‌ها نیست.
استفاده از محصولات ترمیم کننده و شوینده‌های ملایم باعث ارتقاء نتیجه بوتاکس خواهد شد. برای مثال، استفاده از کرم‌های حاوی ویتامین باعث کاهش کبودی و التهاب ناشی از بوتاکس می‌شود.
جهت انجام روتین‌های پوستی که شامل لایه‌برداری شیمیایی یا میکرودرم ابریژن می‌شود، باید یک هفته صبر کنید و زمان دهید تا از درمان بوتاکس بگذرد.

سخن پایانی:

متخصص زیبایی در جلسه پیش از تزریق، تمامی نکات مراقبتی از قبیل نحوه خوابیدن، نحوه استحمام، فعالیت بدنی، نحوه آرایش، عوارض جانبی و نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس را به فرد متذکر می‌شود.در حقیقت نتایج حاصل از بوتاکس تا حد زیادی به رعایت نکات فوق وابسته است.

نتایج فوری و قابل مشاهده حاصل از تکنیک بوتاکس باعث استقبال زیاد از آن شده است. نکته قابل توجه این است که نیمی از مسیر درمان و افزایش دوام بوتاکس در دستان خود فرد است.
البته، تجربه و مهارت پزشک را در ایجاد نتیجه مطلوب و موثر نباید نادیده گرفت. به همین خاطر، بهتر است که قبل از هر تصمیمی در رابطه با تبهر پزشک اطلاعات کامل کسب کنید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها