عینک زدن بعد از عمل بینی

استفاده از عینک بعد از جراحی بینی یکی از مواردی است که پزشک متخصص شما توصیه می‌ کند از آن پرهیز کنید. باید بدانید که پس از عمل بینی ، استخوان‌ های بینی تا یک ماه نرم هستند و هر گونه فشاری بر روی آن‌ ها می‌ توانند سبب تغییر شکل این استخوان‌ ها شود و در نتیجه ، فرم بینی نیز می‌ تواند عوض شود. به همین دلیل ، یک جراح خوب بینی در تهران مطمئناً به شما توصیه می‌ کند که از عینک زدن بعد از عمل بینی خودداری کنید. اگر عینک زدن بعد از جراحی بینی برای شما ضروری است ، می‌ توانید برای مدت زمان‌ های کوتاه آن را به پیشانی خود بچسبانید تا وزن عینک بر روی بینی شما نباشد و فرم بینی شما را تغییر ندهد ولی به طور کل بهتر است زدن عینک بعد از عمل بینی را ، چه عینک آفتابی و چه عینک طبی ، به تعویق بیندازید تا مشکلی در این رابطه برای شما پیش نیاید. دکتر احمدعلی رجب پور توضیحاتی را در این مورد خدمت شما ارائه داده اند.

 

عینک زدن بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

البته این نکته را باید بگوییم که پس از عمل زیبایی بینی ، به مدت یک هفته بر روی بینی فرد ، اسپلینت قرار دارد و چون اسپلینت قالبی گچی و یا پلاستیکی است که برای محافظت بینی بر روی آن قرار می‌ گیرد ، فرد می‌ تواند برای زدن عینک بعد از عمل ، عینک را بر روی این قالب قرار دهد ولی پس از آن که یک هفته تمام شد و قالب از روی بینی برداشته شد ، فرد تا سه هفته باید از استفاده از عینک بعد از جراحی زیبایی بینی ، خودداری کند.

یکی از راه‌ هایی که برای عینک زدن بعد از عمل بینی توصیه می‌ شود این است که برای استفاده در خانه و برای مدت زمان‌ های کوتاه ، فرد می‌ تواند قسمت مرکزی عینک خود را با چسب به پیشانی خود بچسباند تا وزن آن بر روی بینی وارد نشود. همچنین در صورتی که ضعف چشمی فرد آستیگمات نباشد ، می‌ تواند از لنزهای طبی برای بهتر دیدن استفاده کند. (برای ضعف چشمی آستیگمات ، لنز طبی وجود ندارد)

 

عینک زدن بعد از جراحی بینی - دکتر رجب پور

 

نکات مهم در خصوص عینک زدن بعد از عمل بینی

بعد از انجام رینوپلاستی و پس از آن که اسپلینت بینی شما توسط پزشک باز شد ، تورمی متوسط و کبود شدن جزئی پوست بینی شما ، عوارضی موقت و طبیعی می‌ باشد. البته شدت تورم و کبودی بسته به نوع پوست ، بینی و نوع عملی که انجام داده‌ اید می‌ تواند متفاوت باشد ولی به طور کلی ، بهتر است که پس از باز کردن قالب پلاستیکی و یا گچی بینی ، از استفاده از عینک بعد از جراحی بینی خودداری کنید. وزن عینک می‌ تواند باعث جا به‌ جایی و تغییر شکل استخوان‌ های نرم بینی بعد از عمل شود و همچنین می‌ تواند در بافت بینی ، فرورفتگی‌ هایی را ایجاد کند که در ظاهر و شکل بینی تأثیرات منفی می‌ گذارد.

اگر عینک زدن بعد از عمل بینی برای شما بسیار مهم است ، می‌ توانید از روش‌ های زیر برای این کار استفاده کنید که بینی شما و فرم آن پس از انجام عمل بینی ، آسیب نرسد. البته یکی از نکاتی که باید قبل از این پروسیجر به آن دقت کرد انتخاب یک جراح باتجربه است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌ کنیم.

استفاده از لنزهای طبی

برای افرادی که چشم‌ های ضعیفی دارند و به موجب فعالیت‌ های روزانه ، حتماً باید عینک به چشم داشته باشند توصیه می‌ شود که پس از انجام این عمل ، از لنزهای طبی به این منظور استفاده کنند. بری مثال ، ممکن است افرادی که به طور روزانه ساعات بسیاری را با کامپیوتر کار می‌ کنند و یا فعالیت‌ های حرفه‌ ای دارند که در آن‌ ها از چشم‌ هایشان باید استفاده کنند و هم زمان ، چشم‌ هایی ضعیف نیز دارند ، می‌ توانند از لنزهای طبی استفاده کنند.

برای استفاده از لنز بعد از عمل بینی نیز باید نکاتی را رعایت کنید. در این قسمت از مقاله عینک زدن بعد از عمل بینی به این موضوع پرداخته ایم اول این که باید بهداشت کافی برای نگهداری لنزهای طبی را رعایت کنید تا چشم‌ های ما دچار عفونت نشوند ؛ چرا که با وجود دوره نقاهت بعد از این جراحی ، رفع عفونت چشم می‌ تواند مشکلی اضافه برای شما محسوب شود.

مسئله دومی که باید به آن دقت داشته باشید این است که مدتی ممکن است طول بکشد که چشم‌ ها به لنزهای طبی که استفاده می‌ کنید عادت کنند ؛ لذا بهتر است از یک یا دو هفته قبل از جراحی زیبایی بینی ، استفاده از لنزهای طبی را شروع کنید که پس از عمل ، برای شما در این زمینه مشکلی پیش نیاید. نکته سومی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر چشمانی دارای ضعف آستیگماتیک دارید ، نمی‌ توانید از لنز طبی استفاده کنید چرا که برای بیماری آستیگماتیسم ، لنز طبی وجود ندارد. برای افراد آستیگمات ، توصیه می‌ شود که از راه‌ های دیگر همچون نگهدارنده عینک استفاده کنند تا هم به کارهای خود بتوانند برسند و هم به بینی خود آسیب نرسانند.

استفاده از عینک‌ های با فریم سبک

فشار اصلی وزن عینک ، از طریق قسمت مرکزی و پل عینک است که بر بینی وارد می‌ شود. افرادی که عینک زدن بعد از عمل بینی برای آن‌ ها امری ضروری است ، می‌ توانند از عینک‌ های سبک وزنی که در وسط پل ندارند استفاده کنند.

عمل لیزیک چشم

یکی از متداول‌ ترین سؤالاتی که در زمینه رینوپلاستی از متخصصان این حوزه پرسیده می‌ شود این است که عمل لیزیک چشم را بهتر است اول انجام دهند و یا عمل جراحی بینی را؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که در صورتی که عمل لیزیک چشم انجام دهید ، یک ماه پس از آن می‌ توانید عمل جراحی بینی را بدون آسیب رسیدن به بافت چشم انجام دهید. در حقیقت ، بهتر است اگر قصد انجام عمل لیزیک چشم را دارید ، پیش از جراحی بینی آن را انجام دهید تا ملزم به استفاده از عینک بعد از این پروسیجر نباشید و دوران نقاهت پس از عمل بینی خود را بتوانید با آرامش و بدون مشکل بینایی سپری کنید. همچنین در این صورت نیازی به عینک زدن بعد از عمل بینی نیست.

 

عینک زدن بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

کلام آخر

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ دکتر رجب پور ، به موضوع عینک زدن بعد از عمل بینی و نکاتی که در این زمینه باید به آن‌ ها توجه کنید پرداختیم. شما با در نظر گرفتن شرایط مختلف ، می‌ توانید مراقبت‌ های لازم را پس از انجام عمل بینی رعایت کنید تا از بروز مشکل در دوره نقاهت خود ، جلوگیری نموده و شانس دست یابی به نتایج مطلوب بعد از عمل زیبایی بینی خود را افزایش دهید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها