زمان مناسب بارداری بعد از جراحی بینی

بارداری بعد از جراحی بینی یکی از متداول‌ترین دغدغه‌ها بین مادران محسوب می‌شود. به طور کلی، جراحی بینی و بارداری دو پروسه استرس زا هستند که هم زمان شدن این دو فرایند با یکدیگر، می‌توان مشکلات بسیاری را برای مادر به وجود بیاورد.

تأثیر بارداری بر عمل زیبایی بینی

همان طور که در مقالات قبلی از مجموعه مقالات بلاگ دکتر رجب پور به این موضوع اشاره شد، عمل بینی یکی از عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود که دوران نقاهت نسبتاً طولانی را در پیش دارد. در حقیقت، تغییراتی که در بینی افراد در طول عمل بینی ایجاد می‌شوند، تغییراتی بسیار ظریف هستند که برای دست یابی به نتایج دلخواه پس از عمل بینی، باید مراقبت‌های دوران نقاهت به طور دقیق رعایت شوند. بارداری بعد از عمل بینی می‌تواند دست یابی به نتایج دلخواه پس از عمل بینی را تحت تأثیر قرار دهد و سبب شود که بهترین نتیجه از این عمل زیبایی، حاصل نشود.

این سؤال برای بسیاری از افراد پیش می‌آید که زمان مناسب بارداری بعد از جراحی بینی چیست و یا چند ماه بعد از عمل بینی میتوان باردار شد . برای پاسخ به این سؤال باید گفت که به دلیل حساسیت‌هایی که پس از عمل زیبایی بینی باید فرد رعایت کند، بارداری بعد از جراحی بینی باید پس از طی شدن مدت زمان معینی انجام شود که در ادامه این مقاله با ذکر دقیق جزئیات، این مسئله را برای شما توضیح خواهیم داد.

البته این نکته قابل ذکر است که جراحی بینی بعد از بارداری و در دوران شیردهی می‌تواند بدون هیچ دردسری اتفاق بی افتد چرا که عمل بینی تأثیری در روند شیردهی و یا دوران نقاهت پس از بارداری مادر ندارد ولی برعکس این قضیه صدق نمی‌کند؛ همان طور که گفته شد، بهتر است برای بارداری بعد از جراحی بینی، بگذارید مدت زمان معینی از عمل بینی شما بگذرد تا روند بهبودی بافت بینی شما کاملاً طی شود و تا بارداری بعد از عمل بینی بر روی نتایج حاصل از عمل بینی شما اثر نگذارد.

بارداری بعد از عمل بینی

 باید بدانید که پس از جراحی بینی، استخوان‌های بینی تا یک ماه نرم هستند و هر گونه فشاری بر روی آن‌ها می‌توانند سبب تغییر شکل این استخوان‌ها شود و در نتیجه، فرم بینی نیز می‌تواند عوض شود. ما در مقاله ” استفاده از عینک بعد از جراحی بینی ” زمان مناسب استفاده از عینک را برای شما بیان نموده‌ایم.

عمل بینی و بارداری

عمل بینی و رسیدن به نتایج دلخواه پس از آن، پروسه‌ای پیچیده و زمان بر است که عوامل بسیاری در کیفیت نتایج به دست آمده از آن تأثیر می‌گذارند. در افراد مختلف و بر اساس نوع جراحی بینی که بر روی وی انجام شده است، ممکن است دوران نقاهت پس از عمل بینی و مدت زمان دست یابی به فرم نهایی بینی، متفاوت باشد. به طور کلی، در افراد مختلف و بر اساس نوع عمل بینی می‌توان گفت که بین 6 ماه تا یک سال ممکن است طول بکشد تا بینی فرد پس از عمل جراحی به فرم نهایی خود برسد و دوران نقاهت به طور کامل طی شود.

درواقع جراحی بینی یک فرایند تدریجی شامل برنامه‌ریزی، آماده‌سازی پیش از عمل، یک جراحی حساس و پیچیده و در نهایت طی کردن دوران نقاهت بر اساس تجویزهای پزشک و رسیدن به بهبودی است.

از سوی دیگر باید این نکته را نیز در نظر داشت که فرایند بارداری نیز فرایندی پیچیده است. بارداری برای مادران پروسه‌ای حساس و دشوار است که طی آن، تغییرات هورمونی در بدن مادر و تغییرات ظاهری بسیاری ممکن است اتفاق بی افتد. به همین جهت، دانستن این امر که چه مدت بعد از عمل بینی میتوان باردار شد برای مادران بسیار مهم است.

برای پاسخ به این سؤال که چند وقت بعد از عمل بینی میتوان باردار شد باید در نظر داشت که پس از طی شدن دوران نقاهت، بهبودی زخم‌های داخل بافت بینی و التیام اسکارها، می‌توان باردار شد. البته همان طور که در بالا ذکر شد، دوران نقاهت در افراد مختلف بر اساس نوع ویژگی‌های بدن وی و نیز بر اساس نوع عمل بینی، متفاوت است. در این میان دو نکته بسیار مهم است. یکی اینکه وقتی وارد دوران بارداری شدید، داروی خاصی برای تکمیل نتیجه جراحی بینی و یا تکمیل فرایند بهبودی خود مصرف نکنید.

مورد دیگر این است که وقتی شکل نهایی بینی خود را می‌بینید، تورم بینی شما فروکش کرده است. گاهی اوقات می‌توان برخی جراحی‌های اضافی ترمیمی را روی بینی انجام داد تا نتایج را بهبود بخشد. با شروع بارداری و تورم نسبی صورت و بینی به دلیل حاملگی، فرم نهایی بینی عمل شده شما از بین می‌رود. پس از بارداری و زایمان، تورم بدن و صورت شما به طور طبیعی کاهش می‌یابد و بینی شما به حالت عادی باز می‌گردد. با این حال، این روند به طور بالقوه می‌تواند شما را از دیدن شکل نهایی و نتیجه عمل بینی به مدت یک سال باز دارد.

حاملگی بعد از عمل بینی خطر دارد؟

اگر فاصله زمانی مورد نیاز بین جراحی بینی و بارداری رعایت شود، برای بارداری بعد از جراحی بینی خطری وجود ندارد. بعد از جراحی زیبایی بینی مدتی طول می‌کشد تا زخم‌ها خوب شوند، تورم فروکش کند و ساختار بینی سفت شود. به همین دلیل حداقل دو ماه وقفه بعد از جراحی بینی برای باردار شدن ضروری است. البته برای نتایج بهتر، توصیه می‌شود این زمان کمتر از 6 ماه نباشد و همچنین مدت زمان یک سال نیز بسیار ایده آل است.

چند وقت بعد از عمل بینی میتوان باردار شد

تغییر صدا بعد از عمل بینی ” یکی از عوارضی است که درصد رخ داد پایینی دارد ولی همچنان ممکن است برای بسیاری از افراد اتفاق بیفتد. البته در تکلم و یا گفتار شما مورد و یا مشکلی ایجاد نمی‌شود و صرفاً، تن صدای شما و یا زیر و بم بودن آن تغییر می‌کند.

تأثیرات بارداری بر جراحی بینی

به هنگام بارداری، بدن بانوان تغییرات ساختاری و ظاهری بسیار زیادی را تجربه می‌کند. به عنوان مثال می‌توان تغییرات بیولوژیکی و تجمع آب در بافت‌های مختلف بدن را برای درک این مورد در نظر گرفت. این تغییرات می‌توانند از نظر ساختاری و یا ظاهری بر روی بدن بانوان در دوران بارداری تأثیر بگذارند. تورم بینی، ضخیم شدن مخاط و دیواره‌ی بینی، تراکم در بافت‌های بینی و حفره‌های سینوسی. همه این موارد ممکن است برای بینی که به تازگی عمل جراحی شده و هنوز به حالت عادی خود بازنگشته است، مشکلاتی را ایجاد کند.

البته باید بدانید که اگر بگذارید زمان لازم برای بارداری بعد از جراحی بینی سپری شود، فرم بینی و ساختار زیرین آن، تثبیت شده است و این تغییرات بر روی بینی و صورت شما، موقتی بوده و پس از بارداری و زایمان، بینی شما به همان حالت دلخواهتان پس از عمل بینی باز خواهد گشت. به عبارتی دیگر نتایج عمل بینی شما در دوران بارداری باقی خواهد ماند و تنها ورم بینی، مانع از دیدن آن می‌شود. برای مثال اندازه و فرم غضروف‌های بینی در دوران بارداری تغییر نمی‌کند. با این حال به وجود آمدن مشکلاتی مانند تنگی نفس می‌تواند دوران بارداری شما را آزار دهنده کند.

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله خواندید، جراحی بینی و بارداری ، دو فرایند پراسترس و بسیار پیچیده و حساس هستند که هم زمان شدن این دو فرایند برای مادران می‌تواند مشکلات بسیاری را به وجود بیاورد. بارداری پس از جراحی بینی امری است که برای آن فرد باید به مدت زمان لازم برای بارداری بعد از عمل بینی توجه نماید چرا که در دوران نقاهت پس از عمل جراحی زیبایی بینی، هنوز فرم بنی تثبیت نشده است و تغییرات ظاهری و یا ساختاری در بینی که حاصل بارداری است، می‌تواند در دست یابی به نتیجه دلخواه پس از عمل بینی، تأثیرات منفی بسیاری بگذارد. به همین جهت، اگر قصد بارداری بعد از جراحی بینی خود دارید، بهتر است به این نکات توجه نمایید و با متخصص و پزشک مربوطه در این زمینه نیز مشورت‌های لازم را انجام دهید.

مدت زمان مورد نیاز برای بارداری بعد از جراحی بینی می‌تواند بر اساس ویژگی‌های فیزیکی بدن فرد و نیز نوع عمل جراحی بینی که بر روی وی انجام شده است متفاوت باشد ولی بهتر است که بین 6 ماه تا یک سال پس از عمل بینی، برای بارداری صبر کنید تا فرم بینی شما تثبیت شود.

در این زمینه اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید و یا احتیاج دارید که با یک فوق تخصص جراحی پلاستیک برای بارداری بعد از جراحی بینی مشورت کنید، می‌توانید از طریق سایت یا شماره 09120600407 ، با دکتر احمدعلی رجب پور در ارتباط باشید.

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها