جراحی بینی و بارداری

بارداری بعد از جراحی بینی یکی از متداول‌ ترین دغدغه‌ ها بین مادران محسوب می‌ شود. به طور کلی ، جراحی بینی و بارداری دو پروسه استرس زا هستند که هم زمان شدن این دو فرایند با یکدیگر ، می‌ تواند مشکلات بسیاری را برای مادر به وجود بیاورد. بسیاری از بانوان نکات زیادی را در طی دوران بارداری رعایت می کنند ، برای مثال از خوابیدن روی شکم و یا مصرف خیلی از خوراکی ها خودداری می نمایند. اما شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که برایتان سوال است عمل بینی می تواند تاثیری روی حاملگی داشته باشد؟ یا اینکه چه زمانی مجاز به انجام این پروسه هستید؟ با دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی در تهران همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

 

جراحی بینی و بارداری - دکتر رجب پور

 

تأثیر بارداری بر عمل زیبایی بینی

همان طور که در مقالات قبلی از مجموعه مقالات دکتر رجب پور به این موضوع اشاره شد ، عمل زیبایی بینی یکی از عمل‌ های زیبایی محسوب می‌ شود که دوران نقاهت نسبتاً طولانی را در پیش دارد. در حقیقت ، تغییراتی که در بینی افراد در طول این جراحی ایجاد می‌ شوند ، تغییراتی بسیار ظریف هستند که برای دست یابی به نتایج دلخواه پس از آن ، باید مراقبت‌ های دوران نقاهت به طور دقیق رعایت شوند. جراحی بینی و بارداری می‌ تواند دست یابی به نتایج دلخواه پس از این رویکرد را تحت تأثیر قرار دهد و سبب شود که بهترین نتیجه از این عمل زیبایی ، حاصل نشود.

این سؤال برای بسیاری از افراد پیش می‌ آید که زمان مناسب بارداری بعد از این پروسه چیست و یا چند ماه بعد از عمل بینی می توان باردار شد . برای پاسخ به این سؤال باید گفت که به دلیل حساسیت‌ هایی که پس از جراحی زیبایی بینی باید فرد رعایت کند ، بارداری بعد از جراحی بینی باید پس از طی شدن مدت زمان معینی انجام شود که در ادامه این مقاله با ذکر دقیق جزئیات ، این مسئله را برای شما توضیح خواهیم داد.

البته این نکته قابل ذکر است که جراحی بینی بعد از بارداری و در دوران شیردهی می‌ تواند بدون هیچ دردسری اتفاق بی افتد چرا که عمل بینی تأثیری در روند شیردهی و یا دوران نقاهت پس از بارداری مادر ندارد ولی برعکس این قضیه صدق نمی‌ کند ؛ همان طور که گفته شد ، بهتر است برای بارداری بعد از جراحی زیبایی بینی ، بگذارید مدت زمان معینی از عمل شما بگذرد تا روند بهبودی بافت بینی شما کاملاً طی شود و تا بارداری بعد از عمل بینی بر روی نتایج حاصل از جراحی شما اثر نگذارد.

جراحی بینی و بارداری

رینوپلاستی و رسیدن به نتایج دلخواه پس از آن ، پروسه‌ای پیچیده و زمان بر است که عوامل بسیاری در کیفیت نتایج به دست آمده از آن تأثیر می‌ گذارند. در افراد مختلف و بر اساس نوع جراحی بینی که بر روی وی انجام شده است ، ممکن است دوران نقاهت پس از آن و مدت زمان دست یابی به فرم نهایی بینی ، متفاوت باشد. به طور کلی ، در افراد مختلف و بر اساس نوع پروسیجر می‌ توان گفت که بین 6 ماه تا یک سال ممکن است طول بکشد تا بینی فرد پس از عمل جراحی به فرم نهایی خود برسد و دوران نقاهت به طور کامل طی شود.

درواقع عمل زیبایی بینی یک فرایند تدریجی شامل برنامه‌ ریزی ، آماده‌سازی پیش از عمل ، یک جراحی حساس و پیچیده و در نهایت طی کردن دوران نقاهت بر اساس تجویزهای بهترین جراح بینی تهران و رسیدن به بهبودی است.

از سوی دیگر باید این نکته را نیز در نظر داشت که فرایند بارداری نیز فرایندی پیچیده است. بارداری برای مادران پروسه‌ ای حساس و دشوار است که طی آن ، تغییرات هورمونی در بدن مادر و تغییرات ظاهری بسیاری ممکن است اتفاق بی افتد. به همین جهت ، دانستن این امر که جراحی بینی و بارداری چه ارتباطی با یکدیگر دارند برای مادران بسیار مهم است.

برای پاسخ به این سؤال که چند وقت بعد از عمل بینی می توان باردار شد باید در نظر داشت که پس از طی شدن دوران نقاهت ، بهبودی زخم‌ های داخل بافت بینی و التیام اسکارها ، می‌ توان باردار شد. البته همان طور که در بالا ذکر شد ، دوران نقاهت در افراد مختلف بر اساس نوع ویژگی‌ های بدن وی و نیز بر اساس نوع عمل بینی ، متفاوت است. در این میان دو نکته بسیار مهم است. یکی اینکه وقتی وارد دوران بارداری شدید ، داروی خاصی برای تکمیل نتیجه جراحی بینی و یا تکمیل فرایند بهبودی خود مصرف نکنید.

مورد دیگر در مورد جراحی بینی و بارداری این است که وقتی شکل نهایی بینی خود را می‌ بینید ، تورم بینی شما فروکش کرده است. گاهی اوقات می‌ توان برخی جراحی‌ های اضافی ترمیمی را روی بینی انجام داد تا نتایج را بهبود بخشد. با شروع بارداری و تورم نسبی صورت و بینی به دلیل حاملگی ، فرم نهایی بینی عمل شده شما از بین می‌ رود. پس از بارداری و زایمان ، تورم بدن و صورت شما به طور طبیعی کاهش می‌ یابد و بینی شما به حالت عادی باز می‌ گردد. با این حال ، این روند به طور بالقوه می‌ تواند شما را از دیدن شکل نهایی و نتیجه رینوپلاستی به مدت یک سال باز دارد.

حاملگی بعد از عمل بینی خطر دارد؟

اگر فاصله زمانی مورد نیاز بین جراحی بینی و بارداری رعایت شود ، برای بارداری بعد از جراحی بینی خطری وجود ندارد. بعد از جراحی زیبایی بینی مدتی طول می‌ کشد تا زخم‌ ها خوب شوند ، تورم فروکش کند و ساختار بینی سفت شود. به همین دلیل حداقل دو ماه وقفه بعد از جراحی بینی برای باردار شدن ضروری است. البته برای نتایج بهتر ، توصیه می‌ شود این زمان کمتر از 6 ماه نباشد و همچنین مدت زمان یک سال نیز بسیار ایده آل است.

 

جراحی بینی و بارداری - دکتر رجب پور

 

تأثیرات بارداری بر جراحی بینی

به هنگام بارداری ، بدن بانوان تغییرات ساختاری و ظاهری بسیار زیادی را تجربه می‌ کند. به عنوان مثال می‌ توان تغییرات بیولوژیکی و تجمع آب در بافت‌ های مختلف بدن را برای درک این مورد در نظر گرفت. این مورد نکته دیگری است که باید در مورد جراحی بینی و بارداری در نظر بگیرید و این تغییرات می‌ توانند از نظر ساختاری و یا ظاهری بر روی بدن بانوان در دوران بارداری تأثیر بگذارند. تورم بینی ، ضخیم شدن مخاط و دیواره‌ی بینی ، تراکم در بافت‌ های بینی و حفره‌ های سینوسی. همه این موارد ممکن است برای بینی که به تازگی عمل جراحی شده و هنوز به حالت عادی خود بازنگشته است ، مشکلاتی را ایجاد کند.

البته باید بدانید که اگر بگذارید زمان لازم برای بارداری بعد از جراحی بینی سپری شود ، فرم بینی و ساختار زیرین آن ، تثبیت شده است و این تغییرات بر روی بینی و صورت شما ، موقتی بوده و پس از بارداری و زایمان ، بینی شما به همان حالت دلخواهتان پس از عمل بینی باز خواهد گشت. به عبارتی دیگر نتایج عمل بینی شما در دوران بارداری باقی خواهد ماند و تنها ورم بینی ، مانع از دیدن آن می‌ شود. برای مثال اندازه و فرم غضروف‌ های بینی در دوران بارداری تغییر نمی‌ کند. با این حال به وجود آمدن مشکلاتی مانند تنگی نفس می‌ تواند دوران بارداری شما را آزار دهنده کند.

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله خواندید ، جراحی بینی و بارداری ، دو فرایند پراسترس و بسیار پیچیده و حساس هستند که هم زمان شدن این دو فرایند برای مادران می‌ تواند مشکلات بسیاری را به وجود بیاورد. بارداری پس از جراحی بینی امری است که برای آن فرد باید به مدت زمان لازم برای بارداری بعد از عمل بینی توجه نماید چرا که در دوران نقاهت پس از عمل جراحی زیبایی بینی ، هنوز فرم بنی تثبیت نشده است و تغییرات ظاهری و یا ساختاری در بینی که حاصل بارداری است ، می‌ تواند در دست یابی به نتیجه دلخواه پس از عمل بینی ، تأثیرات منفی بسیاری بگذارد. به همین جهت ، اگر قصد بارداری را بعد از رینوپلاستی خود دارید ، بهتر است به این نکات توجه نمایید و با متخصص و پزشک مربوطه در این زمینه نیز مشورت‌های لازم را انجام دهید.

مدت زمان مورد نیاز برای بارداری بعد از جراحی بینی می‌ تواند بر اساس ویژگی‌ های فیزیکی بدن فرد و نیز نوع عمل جراحی بینی که بر روی وی انجام شده است متفاوت باشد ولی بهتر است که بین 6 ماه تا یک سال پس از عمل بینی ، برای بارداری صبر کنید تا فرم بینی شما تثبیت شود. در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد جراحی بینی و بارداری ، توصیه می شود به یک جراح خوب بینی در تهران مراجعه فرمایید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها