تغییر صدا بعد از عمل بینی

عمل بینی ، جزو عمل‌ های زیبایی با عوارض بسیار پایین محسوب می‌ شود. از آن جایی که بینی عضوی بسیار تأثیرگذار در زیبایی چهره و صورت افراد است و همچنین عوارض انجام این عمل جراحی زیبایی ، نسبت به عمل‌ های دیگر بسیار پایین است ، عمل زیبایی بینی جزو محبوب‌ ترین عمل‌ های زیبایی در سطح ایران و جهان است که بیشتر مخاطبان این عمل ، جوانان می‌ باشند. درست است که گفتیم عوارض این عمل زیبایی بسیار پایین و کم است ولی با این حال ، نوعی جراحی است و مانند تمامی جراحی‌ های دیگر ، عوارضی را به همراه دارد. برای مثال ، یکی از عارضه‌ هایی که پس از این عمل ، بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار داده است، تغییر صدا بعد از عمل بینی می‌ باشد. در این مقاله از مجموعه مقالات سایت دکتر احمد علی رجب پور بهترین جراح بینی تهران ، قصد داریم به موضوع تغییر صدا بعد از رینوپلاستی بپردازیم و دلایل ، جزئیات و راه و روش‌ های رفع این عارضه را شرح دهیم تا در صورت رخ دادن این عارضه برای شما ، بتوانید به خوبی از پس آن برآیید.

 

تغییر صدا بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

تغییر صدا بعد از جراحی بینی یکی از عوارضی است که درصد رخ داد پایینی دارد ولی همچنان ممکن است برای بسیاری از افراد اتفاق بیفتد. البته این عارضه به گونه‌ ای است که در تکلم و یا گفتار شما مورد و یا مشکلی ایجاد نمی‌ شود و صرفاً ، تن صدای شما و یا زیر و بم بودن آن تغییر می‌ کند.

این عارضه ممکن است برای بسیاری از افراد اهمیت چندان زیادی نداشته باشد ولی برای آنان که صدایشان از اهمیت ویژه‌ ای برای آن‌ ها برخوردار است ، ممکن است این عارضه ، مشکلی جبران نشدنی باشد و مایل باشند که پیش از انجام این عمل از این موضوع آگاه شوند که آیا پس از عمل تغییری در صدای آن‌ ها ممکن است رخ دهد یا در صورت رخ داد این عارضه ، می‌ توان در جهت رفع آن کاری انجام داد یا خیر. از افرادی که ممکن است تغییر صدا بعد از عمل بینی برایشان بسیار مهم باشد می‌ توان به دوبلورها ، خوانندگان ، مجری‌ ها و یا افرادی که پادکست تولید می‌ کنند ، اشاره کرد.

گرفتگی صدا بعد از عمل بینی

درصد تغییر صدای افراد در عمل‌ های بینی ، به نوع عملی که بر روی بینی آن‌ ها انجام می‌ شود بستگی دارد. به عبارتی دیگر ، تغییراتی که در ساختار بینی ایجاد می‌ شوند ، تعیین می‌ کنند که چه ویژگی‌ هایی در فرد ، نظیر صدای فرد متقاضی ، تغییر نماید. به طور مثال ، ممکن است افرادی که عمل زیبایی بینی انجام می‌ دهند ، دچار انحراف و یا شکستگی نیز در بینی خود شده باشند و نیاز باشد تا از درمان‌ های مکمل نیز برای بینی آن‌ ها استفاده شود که در این صورت احتمال تغییر صدا بعد از عمل بینی در فرد، بالاتر می‌ رود.

در این گونه عمل‌ ها ، به دلیل این که ساختار استخوانی بینی دستخوش تغییرات می‌ شود تا بتوان نتیجه دلخواه فرد متقاضی از عمل بینی را به دست آورد ، راه‌ ها و مجاری عبور هوا در ساختار بینی ، تغییر می‌ کند و این تغییرات در صدای فرد می‌ تواند بسیار تأثیر گذار باشد.

در سال‌ های پیشین ، درصد تغییر و گرفتگی صدا بعد از عمل بینی در افراد مختلف ، بسیار بالاتر بوده است ، چرا که پزشکان و متخصصان جراحی زیبایی بینی ، از روش‌ های قدیمی برای این نوع عمل‌ های جراحی زیبایی استفاده می‌ کردند که صرفاً بر روی زیبایی و ساختار بیرونی بینی تمرکز داشت و در این گونه عمل‌ ها ، تغییرات ساختاری عمیق بسیاری در حفره‌ های هوایی داخل بینی اتفاق می‌ افتاده است و به همین دلیل ، تغییر و گرفتگی صدا بعد از عمل جراحی شایع‌ تر بوده است. در بسیاری از حالت‌ ها ، صدای افراد تو دماغی و گرفته می‌ شد.

لازم به ذکر است که با روش‌ ها و متدهای به روز شده که امروزه توسط جراحان پلاستیک جهت انجام عمل‌ های جراحی زیبایی بینی مورد استفاده قرار می‌ گیرد ، درصد رخ داد تغییر صدا بعد از عمل بینی در افراد متقاضی انجام این پروسه ، بسیار پایین‌ تر آمده است. به صورتی که علم جدید ، بر هر دو ساختار بیرونی و درونی و عمیق بینی ، برای انجام این عمل‌ های جراحی ، تمرکز دارد.

 

تغییر صدا بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

دلایل تغییر صدا بعد از عمل بینی

عوامل متعدد و بسیاری در ایجاد این عارضه می‌ توانند نقش داشته باشند. در حقیقت می‌ توان علت اصلی این عارضه را ، تغییر فرم حفره‌ های هوایی در بینی دانست که به دلیل تغییر ساختار درون بینی اتفاق می‌ افتد و از آن جایی که هوایی که از این حفره‌ ها رد می‌ شود ، مسیر گذشته را طی نمی‌ کند ، طول موج و بسامد صدای افراد در عبور هوا از بینی ، دچار تغییرات می‌ شود.

به طور کلی می‌ توان موارد زیر را دلایل اصلی تغییر صدا بعد از عمل بینی دانست :

⇐ التهاب و تورم بینی

پس از هر عمل جراحی ، به دلیل برش‌ هایی که در بافت‌ های مختلف بدن ایجاد می‌ شود ، تورم و التهاب به همراه دارد. رینوپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نمی‌ باشد. روش‌ های متعددی برای پیشگیری از التهاب پس از عمل جراحی زیبایی بینی وجود دارد که مطمئناً پزشک متخصص شما ، این موارد را به شما توصیه خواهد کرد ولی از بین بهترین روش‌ ها برای پیشگیری از التهاب پس از عمل زیبایی بینی می‌ توان به استفاده از آنتی‌ بیوتیک‌ های تجویز شده توسط پزشک اشاره کرد.

این التهابات و تورم‌ های بینی می‌ تواند سبب تغییر صدا بعد از عمل بینی فرد شوند ، همچون گرفتگی صدایی که به زمان سرماخوردگی ، همه ما آن را تجربه کرده‌ ایم. باید به این نکته توجه داشته باشید که این عارضه ، اگر به دلیل تورم و التهابات بینی باشد ، موقتی است و با رفع شدن این تورم‌ ها پس از مدتی ، گرفتگی صدا بعد از عمل بینی فرد نیز رفع می‌ گردد.

⇐ به وجود آمدن گوشت اضافه

بینی انسان ، یکی از اعضای بدن او می‌ باشد که همواره تا پایان عمر ، در حال رشد است. بسیار از متخصصان معتقدند که با انجام عمل‌ های جراحی زیبایی بر روی بینی ، ممکن است در این روند رشد ، اختلال ایجاد شود و به همین دلیل ، گوشت اضافه درون بینی به وجود بیاید. در بسیاری از موارد نیز ممکن است به دلیل عدم مهارت و تجربه کافی پزشک جراح در انجام عمل زیبایی بینی ، این گوشت اضافه درون بینی فرد متقاضی عمل بینی به وجود بیاید که سبب اختلال در تنفس و تغییر صدا بعد از عمل بینی شود.

البته باید بدانید که در روش‌ ها و متدهای جدید جراحی زیبایی بینی ، احتمال به وجود آمدن گوشت اضافه در بینی فرد ، بسیار پایین است و احتمال عارضه تغییر صدا بعد از جراحی بینی در عمل‌ هایی که از این روش‌ ها استفاده می‌ شود ، به صفر می‌ رسد.

⇐ ترمیم استخوان شکسته بینی

همان طور که قبلاً نیز گفتیم ، در بسیاری از موارد ممکن است فرد در بینی خود دچار شکستی استخوان شده باشد. در عمل‌ های زیبایی بینی که فرد متقاضی ، استخوان شکسته در بینی خود دارد ، باید در کنار عمل زیبایی بینی ، عمل جراحی ترمیمی بینی نیز صورت بگیرد تا استخوان شکسته در بینی فرد ، به شکل صحیح در جای خود قرار گیرد. به همین دلیل ، ساختار درونی بینی نیز دستخوش تغییرات بسیاری می‌ شود که در حفره‌ های هوایی نیز این تغییرات اعمال می‌ شوند. همان طور قبل‌ تر در این مقاله خواندید ، تغییرات در حفره‌ های هوایی داخل بینی منجر به تغییر صدا بعد از عمل بینی می‌ شود.

تأثیر مهارت و تجربه پزشک متخصص در تغییر صدا بعد از رینوپلاستی

قبل‌ تر در این مقاله ، به این موضوع اشاره کردیم که با توجه به پیشرفت علم در زمینه جراحی‌ های زیبایی و به روز شدن متدهایی که برای انجام این عمل‌ های جراحی از آن‌ ها استفاده می‌ شود ، احتمال تغییر صدا بعد از عمل بینی بسیار کاهش می‌ یابد. به همین دلیل ، پزشک متخصص باید از این روش‌ های جدید برای انجام عمل‌ های جراحی زیبایی بینی ، آگاه باشد و از این متدها ، در عمل‌ های پیشین خود استفاده کرده باشد تا فارغ از صرفاً دانستن این روش‌ ها ، به صورت عملی نیز از آن‌ ها استفاده کرده باشد تا بتواند درصد بروز هر گونه مشکلی را در طی جراحی بر روی بینی‌ های مختلف ، پیش بینی کند و آن‌ ها را به صفر برساند.

در حقیقت ، پزشکان متخصصی که در این زمینه از تجربه کافی برخوردار باشند ، با بیمار خود صحبت کرده و در مورد کوچک‌ ترین عوارضی که ممکن است پس از عمل بینی برای آن‌ ها اتفاق بیفتد ، به این افراد هشدار بدهند تا پس از انجام عمل بینی ، مشکلی به وجود نیاید ؛ همچنین این پزشکان با به کار گیری مهارت ، تجربه و دانش خود در زمینه بهترین روش برای جراحی هر بینی ، شانس دست یابی به نتیجه دلخواه افراد را پس از عمل بینی ، افزایش می‌ دهند.

همانطور که گفتیم انتخاب جراح بسیار مهم است اما چگونه یک پزشک متخصص و با تجربه را بیابیم. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌ کنیم.

تغییر صدا بعد از عمل بینی : عارضه‌ای موقت یا دائمی؟

بسیاری از افراد در ذهن خود این سؤال را دارند که آیا تغییر صدا بعد از جراحی بینی ، عارضه‌ ای دائمی است و یا پس از مدتی رفع می‌ شود؟

برای پاسخ به این سؤال ، به قسمتی از این مقاله که دلایل این عارضه را شرح دادیم باید رجوع کنیم. به صورت کلی ، اگر تغییر صدا بعد از عمل جراحی بینی به دلیل تورم و التهاب بینی باشد ، باید بدانید که این عارضه موقت است و پس از بهبود شما و طی شد دوره نقاهت پس از عمل بینی ، صدای شما به حالت طبیعی و اولیه خود باز می‌ گردد.

ولی اگر این عارضه به موجب گوشت اضافه ایجاد شده باشد ، باید بدانید که عارضه‌ ای دائمی می‌باشد و شاید حتی برای رفع آن ، نیاز به جراحی ترمیمی بینی نیاز داشته باشید. البته همان طور که قبلاً ذکر کردیم ، با استفاده از روش‌ های جدید در جراحی زیبایی بینی ، احتمال به وجود آمدن گوشت اضافه در بینی افراد متقاضی این عمل جراحی ، بسیار پایین می‌ باشد.

در برخی موارد دیگر نیز ممکن است فرد در ساختار بینی خود ، دچار انحراف و یا شکستی باشد که در این صورت ، نیاز است که ضمن انجام عمل جراحی زیبایی بینی ، عمل ترمیمی نیز برای این فرد صورت گیرد که در این نوع عمل ، به دلیل ایجاد تغییرات در ساختار درونی بینی ، فرم حفره‌ های بینی دستخوش تغییرات شده و جریان ورودی و خروجی هوا نیز ، شکل جدیدی به خود می‌ گیرد ؛ در نتیجه ، تغییر صدا بعد از عمل بینی ، امری اجتناب‌ ناپذیر است.

در این زمینه باید توجه داشته باشید که بهترین جراح بینی تهران را با دقت انتخاب کنید که از بروز عوارض دائمی پس از عمل ، تا حد امکان بکاهید. در این زمینه می‌ توانید با دکتر احمدعلی رجب پور ، فوق تخصص جراحی پلاستیک ، ارتباط بگیرید و از مشورت فردی متخصص در این خصوص ، بهره‌مند شوید.

 

تغییر صدا بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

پیشگیری از تغییر صدا بعد از عمل بینی

برای پیشگیری از عوارض مختلف عمل بینی ، نظیر تغییر و گرفتگی صدا بعد از عمل جراحی ، روش‌ های بسیاری وجود دارد که در ادامه ، به معرفی و توضیح این روش‌ ها می‌ پردازیم تا بتوانید در این زمینه ، اگر مشکلی برای شما پیش آمده است  ، از بهترین روش به رفع آن اقدام کنید.

⇐ رعایت مراقبت‌ های لازم پس از عمل بینی

  • مایعات زیاد بنوشید.
  • از استعمال سیگار ، قلیان و امثال آن‌ ها ، جلوگیری کنید.
  • تا مدت زمان توصیه شده از طرف پزشک استراحت کنید و از خانه بیرون نروید.
  • داروهای تجویز شده را به شکل منظم مصرف کنید.
  • در اکثر اوقات ، سعی کنید سر خود را به سمت بالا نگه دارید. هنگام خواب نیز از بالش‌ های بلند استفاده کنید و به حالت نیمه نشسته بخوابید.

⇐ انجام عمل‌ های ترمیمی

ترمیم شکستگی یا رفع مشکلاتی چون پولیپ بینی ممکن است باعث ایجاد تغییر در فرم حفره بینی شود. نتیجه این تغییر نیز ، تودماغی شدن یا تغییر صدا بعد از عمل بینی به صورت دائمی خواهد بود ؛ بنابراین در صورتی که سایر مشکلات برای شما آزاردهنده نیستند ، می‌ توانید آن‌ ها را نادیده بگیرید و تنها برای جراحی زیبایی اقدام کنید. البته برای انجام دادن یا حذف درمان‌ های مکمل باید حتماً با پزشک خود مشورت داشته باشید. چرا که در برخی موارد امکان حذف این درمان‌ ها وجود ندارد.

⇐ دقت در انتخاب بهترین جراح بینی در تهران

انتخاب یک پزشک باتجربه بسیار مهم است. به خصوص در عمل‌ های زیبایی که از حساسیت بیشتری برخوردارند. پزشکان خبره علاوه بر توجه به ظاهر بینی ، عمل را به گونه‌ ای انجام می‌دهند که بیمار با هیچ مشکلی در آینده مواجه نشود. در این صورت نه تنها تغییر صدا بعد از عمل زیبایی بینی رخ نخواهد داد ، بلکه مسیر تنفسی نیز کاملاً سالم باقی می‌ ماند و بیمار نیاز به تنفس دهانی یا محدود کردن فعالیت‌ هایش ندارد.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ وب سایت رسمی دکتر احمدعلی رجب پور ، سعی کردیم اطلاعاتی کامل و جامع از عارضه تغییر صدا بعد از عمل بینی و دلایل آن و راه‌ های پیشگیری و رفع آن به شما ارائه دهیم. در این خصوص اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید ، می‌ توانید با دکتر رجب پور ، فوق تخصص جراحی پلاستیک و استاد دانشگاه ، ارتباط بگیرید و پاسخ سؤالات خود را از فردی متخصص در این زمینه ، بگیرید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها