لیفت ابرو و روش‌های مختلف آن

لیفت ابرو یکی از انواع عمل‌ های زیبایی محسوب می‌ شود که در جهان امروزه ما نیز از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است؛ چرا که بعد از بینی و چشم‌ ها، یکی از مهم‌ ترین عضوها در زیبایی صورت، ابروها هستند. ابروها می‌ توانند با افزایش سن و یا به دلایل دیگر، دچار افتادگی شوند که برای رفع چنین موارد ناخوشایندی ، افراد اقدام به استفاده از روش‌های مختلف لیفت ابرو می‌ کنند. با توجه به محبوبیت این پروسه و تقاضای زیاد برای انجام این عمل زیبایی ، تصمیم گرفتیم یک مقاله اختصاصی در این خصوص برای افرادی که تمایل دارند این عمل زیبایی را انجام دهند بنویسیم. در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی وب سایت دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح پلاستیک در تهران ، بررسی می‌کنیم که لیفت ابرو چیست ، چه مزایایی دارد و بهترین تکنیک آن چیست.

اگر قصد دارید لیفت ابرو را انجام دهید، بهتر است که در ابتدا تا جایی که می‌ توانید در این زمینه اطلاعات مفید و کاربردی را از منابع موثق جمع آوری کنید تا با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه دارید، بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید.

اهمیت لیفتینگ ابرو

همان طور که قبل‌ تر نیز اشاره کردیم، زیبایی یکی از مسائلی بوده است که از گذشته‌ های دور تا کنون، جزو اصلی‌ ترین دغدغه‌ های نژاد انسان بوده است. به طور معمول، افزایش سن از دلایل اصلی کم رنگ شدن زیبایی افراد است. با افزایش سن ، چین و چروک بر روی پوست ایجاد می‌ شود و ممکن است چهره افراد، آن طور که در جوانی زیبا و شاداب بود، دیگر به نظر نرسد. یکی از تأثیراتی که افزایش سن می‌ تواند بر زیبایی صورت افراد بگذارد، افتادگی ابروها می‌ باشد. افتادگی ابرو سبب می‌ شود که چهره افراد خسته و غمگین به نظر برسد و شادابی را از چهره آنان می‌گیرد. حال یکی از راه‌ های برطرف کردن این افتادگی ، لیفت ابرو است که می توان از دو طریق روش های جراحی و غیر جراحی آن را به انجام رساند.

ابرو یکی از مهم‌ ترین اجزای بدن در زیبایی افراد است. در حقیقت، در صورتی که ابروها در صورت افراد تقارن نداشته باشند، تقارن زیبایی افراد دست خوش تغییرات منفی می‌ شود و در صورتی که این ابروها دچار افتادگی شوند، چهره فرد می‌ تواند خسته و یا غمگین به نظر برسد و یا سن را بالاتر از آن چه که هست نشان دهد. به همین جهت، افراد بسیاری در سراسر دنیا و در کشور خودمان ایران نیز، اقدام به استفاده از روش‌های مختلف لیفت ابرو می‌کنند تا بتوانند بار دیگر، زیبایی و شادابی را به صورت و چهره خود بازگردانند.

مزایای لیفت ابرو

در دنیای امروزه، عمل‌های زیبایی طرف‌داران بسیاری پیدا کرده است. افراد بسیاری برای رفع چین و چروک صورت خود و یا رفع افتادگی و شلی پوست صورتشان، از عمل لیفت صورت استفاده می‌کنند. لیفت صورت معمولاً به دو شکل لیفت کامل و ” مینی لیفت صورت ” انجام می‌شود. بنابراین ما در مقاله جداگانه به این موضوع می‌پردازیم.

دلایل افتادگی ابرو چیست؟

اصلی‌ترین دلیل افتادگی ابروها در افراد مختلف، کاهش کلاژن سازی پوست می‌باشد. کلاژن ماده‌ای است که بدن به صورت طبیعی آن را تولید می‌کند که این ماده سبب می‌شود پوست بدن، به بدن بچسبد و سفت و صاف باشد و دچار شلی و افتادگی نشود. با افزایش سن، میزان کلاژن سازی در پوست بدن افراد مختلف، کاهش پیدا می‌کند که این موضوع می‌تواند سبب شل‌شدگی و افتادگی پوست در نواحی مختلف بدن شود. به همین دلیل، با افزایش سن، پوست بدن شل می‌شود و یا دچار چین و چروک و افتادگی می‌شود. یکی از نواحی که این کاهش کلاژن سازی در اثر افزایش سن می‌تواند بر آن تأثیر بگذارد، ابروها هستند. به بیانی دیگر، با افزایش سن و به دلیل کاهش کلاژن در پوست، پوست در قسمت پیشانی و ابروها دچار افتادگی می‌شود.

البته دلیل دیگری که برای افتادگی ابرو و نیاز به لیفت ابرو می‌توان شرح داد، افتادگی عضلات این ناحیه در صورت افراد می‌باشد. به طور کلی، چهار عضله در ناحیه ابروها وجود دارد که دو عضله پوست پیشانی و ابروها را به پایین می‌کشند (عضلات اخم) و دو عضله دیگر، پوست پیشانی را به بالا می‌کشند؛ با افزایش سن، افراد زمانی که از این عضلات اخم زیاد کار می‌کشند، عضلات بالایی قدرت خود را از دست می‌دهند و یا عضلات اخم دچار گرفتگی می‌شوند که سبب می‌شود ابروها افتاده باشند. با لیفت ابرو می‌توان این عارضه‌ها را از بین برد تا افتادگی ابروها نیز درمان شود.

افتادگی ابرو با افزایش سن، امری طبیعی است که برای همه افراد پیش می‌آید.

علاوه بر کاهش کلاژن سازی به دلیل افزایش سن، دلایل دیگری نیز برای افتادگی ابروها وجود دارند که در ادامه مهم‌ترین آن را می‌توانید مطالعه کنید:

֎ ابتلا به برخی بیماری‌ها

بعضی از بیماری‌ها مانند فلج بل (Bell’s palsy) یا آسیب‌هایی که به صورت وارد می‌شود می‌تواند باعث افتادگی ابروها شود.

֎ کاهش وزن شدید

 افرادی که پیش‌تر وزن زیادی داشتند، با کاهش وزن، لایه‌های چربی زیر پوست ابروهای آن‌ها نیز کاهش می‌یابد. این از دست رفتن چربی باعث افتادگی پلک و ابرو می‌شود؛

֎ علل ژنتیکی

 بعضی از افراد به دلایل ژنتیکی، به صورت مادرزادی با افتادگی پلک و ابرو به دنیا می‌آیند؛

لیفت ابرو چیست ؟

شاید بتوان گفت که لیفت ابرو ، یکی از بهترین روش‌ها برای زیباتر شدن افراد و از بین بردن افتادگی ابرو می‌باشد تا چشم‌های افراد نیز با انجام این عمل زیبایی، درشت‌تر و زیباتر به نظر برسد. لیفت ابرو ، یکی از روش‌های مدرن و جدید در پزشکی است که در سال‌های کمی که این علم به جهان عرضه شده است، از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار گشته است.

همان طور که قبلاً نیز اشاره کردیم، لیفت ابرو یکی از عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود که به انواع روش‌ها می‌توان آن را انجام داد. در ادامه به بررسی روش‌های مختلف برای انجام عمل لیفت ابرو می‌پردازیم.

لیفت ابرو با جراحی

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که بسیاری از خانم‌ها و آقایان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، غبغب بزرگ و پوست آویزان است. ما در مقاله ” لیفت غبغب ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

بهترین روش بالا بردن ابرو

برای آن که بتوانید بهترین روش بالا بردن ابرو را برای خود انتخاب کنید، لازم است که در ابتدا با تمامی روش‌های لیفت ابرو آشنا شوید.

به طور کلی، انواع روش‌های لیفت ابرو را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • لیفت ابرو با جراحی
 • لیفت ابرو از طریق روش‌های غیر تهاجمی و بدون جراحی

֎ بالا بردن ابرو با جراحی

لیفت ابرو با جراحی ، خود به دو روش می‌تواند انجام شود.

 • جراحی کلاسیک لیفت ابرو
 • جراحی آندوسوپی لیفت ابرو

بالا بردن ابرو با جراحی: لیفت ابرو با روش جراحی کلاسیک

این روش با بیهوشی کامل انجام می‌شود. به طور معمول برش بر روی خط مو یعنی خط بین پیشانی و محل شروع رویش موها انجام می‌شود. جراح، پوست را از عضلة زیرین آزاد می‌کند، آن را می‌کشد و پوست اضافه را جدا می‌کند. در این مرحله ماهیچه‌هایی که باعث خطوط اخم می‌شوند نیز تضعیف می‌شوند، درنتیجه چین و چروک‌های بین دو ابرو از بین می‌روند. در پایان برش ایجاد شده بخیه زده می‌شود.

این روش برای افرادی که چین و چروک زیاد در این ناحیه دارند، مناسب‌تر است ولی باید بدانید که دوره نقاهت طولانی‌تری را نسبت به سایر روش‌های لیفت ابرو دارد. همچنین بهتر است افرادی که موی کم پشت دارند و یا کچل هستند، این روش را برای لیفت ابرو استفاده نکنند.

بالا بردن ابرو با جراحی: لیفت ابرو با روش جراحی آندوسکوپی

در این روش لیفت ابرو نیز از بیهوشی کامل در حین جراحی استفاده می‌کنند. چند برش کوچک در بالای پیشانی داده می‌شود و با استفاده از وسیله‌ای به نام آندوسکوپ، محل‌های موردنظر برای ایجاد تغییرات مشخص می‌شود. آندوسکوپ وارد برش‌ها می‌شود و امواجی را به مانیتور می‌فرستد که به شکل تصویر قابل مشاهده است. پس از آن، پوست پیشانی با ابزار مخصوص این کار به سمت بالا کشیده می‌شود تا در محل مناسب قرار گیرد.

این روش برای افتادگی‌های خفیف و متوسط مناسب است و به دلیل این که برش‌های محدودی ایجاد می‌کند، عوارض کم‌تر و دوره نقاهت کوتاه‌تری نیز دارد. این روش علاوه بر بالا بردن ابروها، پوست اطراف ابروها و پیشانی را صاف‌تر می‌کند و چین و چروک‌ها در این ناحیه را از بین می‌برد.

لیفتینگ ابرو

افزایش سن، اضافه وزن، بی‌تحرکی و … از جمله مواردی است که باعث می‌شود پاها از فرم خارج شوند و یا پوست پاها دچار افتادگی شود. ما در مقاله ” لیفت ران ” به این موضوع بصورت کامل پرداخته‌ایم.

֎ لیفت ابرو از طریق روش‌های غیر تهاجمی و بدون جراحی

می‌توان متداول‌ترین روش‌های غیر جراحی که برای لیفت ابرو مورد استفاده قرار می‌گیرند را به شرح زیر لیست کرد:

 • تزریق فیلرهای هیالورونیک و فیلرهای تحریک کننده کلاژن سازی در ناحیه اطراف ابرو پیشانی
 • استفاده از بوتاکس در ناحیه پیشانی و ابرو
 • استفاده از متد لیفت با نخ
 • بهره‌مندی از لیزرها و دستگاه‌های تحریک کننده کلاژن سازی همانند هایفوتراپی و اندولیفت تراپی که سبب افزایش قوام پوست و پدیده نئوکلاژنز در ناحیه پیشانی و ابرو می‌شوند.

֎ درمان افتادگی ابرو با استفاده از بوتاکس

یکی از روش‌های غیر جراحی برای لیفت ابرو ، استفاده از سم بوتولینیوم و یا همان بوتاکس است. این سم به عضلات ابرو تزریق می‌شود و آن‌ها را به صورت موقتی، فلج می‌کند؛ به این صورت، افتادگی ابروها نیز به صورت موقت درمان می‌شود. با تزریق بوتاکس به ابرو، خطوط اخم نیز از بین می‌روند و زیبایی فرد در چهره بیشتر می‌شود.

توجه داشته باشید که لیفت یا بالا کشیدن ابرو با بوتاکس نیز باید توسط پزشک متخصص انجام شود و باید این کار را در کلینیک‌های معتبر انجام دهید تا نتیجه مطلوبی از این عمل زیبایی بتوانید کسب کنید.

֎ بالا کشیدن ابروها با استفاده از فیلر

یکی از مؤثرترین و بهترین روش‌های غیر جراحی برای درمان افتادگی ابرو و لیفت ابرو، استفاده از فیلرهای بر پایه هیالورونیک اسید می‌باشد. این ماده، ماده‌ای طبیعی است که با تزریق آن به ناحیه ابرو، می تاون افتادگی ابرو و پلک را درمان کرد. این فیلرها به افزایش کلاژن سازی پوست منجر می‌شوند که در نتیجه آن، الاستیسیته و حالت ارتجاعی پوست بیشتر می‌شود و پوست کشیده و صاف می‌گردد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید آن است که این روش نیز مانند تزریق بوتاکس، روشی موقتی برای لیفت ابرو محسوب می‌شود و پس از طی شدن دوره زمانی خاصی، فیلر توسط بدن جذب می‌شود و تأثیرات آن در صورت از بین می‌روند و نیاز است که برای ماندگاری نتایج این عمل زیبایی، مجدداً برای تزریق فیلر بعد از چند ماه اقدام کنید.

֎ بالابردن ابرو با استفاده از روش اندولیفت

روش اندولیفت یک روش کم تهاجمی است که برای تقویت بازسازی پوست و کاهش سستی و چربی بیش از حد آن استفاده می‌شود. لیفت ابرو با استفاده از دستگاه اندولیفت یکی از جدیدترین انواع روش‌های لیفت ابرو و از بین بردن چین و چروک اطراف آن محسوب می‌شود. در این روش امواج اولتراساند با انرژی و فرکانس مشخصی در موضع مورد نظر وارد لایه‌های عمیق پوست می‌شوند و با ایجاد حرارت سبب کشیدگی و لیفت پوست پیشانی و تحریک کلاژن سازی می‌گردند.

در روش لیفت ابرو با اندولیفت در مدت کوتاهی بعد از درمان، نتایج درمانی مشاهده می‌گردد و مزیت قابل توجه اندولیفت تراپی در ناحیه ابرو و پیشانی، اثر بخشی طولانی مدت آن نسبت به سایر روش‌های غیر تهاجمی لیفت ابرو است و به طور معمول تنها یک جلسه مورد نیاز خواهد بود.

لیفت ابرو چیست

مزایای لیفت ابرو

می‌توان مهم‌ترین مزایای لیفت ابرو در جوان سازی و شادابی حالت چهره را به صورت زیر شرح داد:

 • ابرو را بالا برده و وضعیت جوان و هوشیارتری به بیمار می‌دهد.
 • چروک‌های پوستی ناحیه پیشانی، پل بینی و بین ابروها را کاهش می‌دهد.
 • باعث بهبود خط اخم و چروک عمودی بین دو ابرو می‌شود.
 • ابروی پایین یا افتاده را که روی پلک فوقانی را پوشانده، به وضعیت طبیعی بازمی‌گرداند.

سخن پایانی

لیفت ابرو یکی از بهترین روش‌ها برای زیباسازی مجدد صورت است که به دلایل مختلف، از جمله افزایش سن، این زیبایی می‌تواند در صورت افراد کاهش پیدا کرده باشد.

در مقاله امروز از مجموعه مقالات بلاگ رسمی وب سایت دکتر احمدعلی رجب پور، در زمینه لیفت ابرو صحبت کردیم و مهم‌ترین نکات و جزئیات ویژه در این خصوص را به شما عزیزان شرح دادیم. در صورتی که تمایل دارید از این عمل زیبایی برای جوان سازی چهره خود استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم که در این خصوص اطلاعات مناسب را جمع آوری کنید و با یک متخصص مشورت کنید.

شما می‌توانید برای انجام لیفت ابرو و دریافت مشاوره اولیه، با دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، در ارتباط باشید.

همچنین در صورتی که در زمینه لیفت ابرو سؤالی در ذهن دارید که در این مقاله به پاسخ آن نرسیدید، می‌توانید آن را در بخش نظرات زیر همین مقاله پست کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن و به بهترین شکل بتوانیم شما را راهنمایی کنیم. همچنین در صورتی که در زمینه لیفتینگ ابرو نکته‌ای وجود دارد که در این مقاله، ما از ذکر آن غافل شده‌ایم، خوشحال می‌شویم آن را در بخش نظرات زیر همین مقاله با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها