هر آنچه که باید درباره جراحی پلاستیک بدانید

ممکن است تا به حال نام این جراحی را زیاد شنیده باشید، اما اطلاعات دقیق و کاملی از این موضوع نداشته باشید، پس برای کسب اطلاعاتی کامل از جراحی پلاستیک لطفا همراه ما باشید. شاید فکر کنید کسانی که این جراحی را انجام داده‌اند از مواد ساختگی زیادی در صورت خود استفاده کرده‌اند و به همین دلیل این جراحی نام جراحی پلاستیک را به خود گرفته است، اما این طور نیست و نام آن از واژه یونانی پلاستیکوس گرفته شده، که به معنی شکل می‌باشد.

در واقع این جراحی باعث بهبود زیبایی شخص می‌‌شود و در مواردی توانایی‌های او را بالا می‌برد. پزشک گستره‌ این نوع جراحی را تعیین می‌کند و گاهی اوقات ممکن است تمام صورت، بینی، لب و گردن شخص را شامل شود. در واقع این جراحی جزئی از تخصص حلق و بینی می‌باشد و از دو بخش جراحی بازسازی و آرایشی تشکیل می‌شود.

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:

 • جراحی پلاستیک چیست و جراح پلاستیک کیست؟
 • تفاوت جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی
 • روش انجام جراحی پلاستیک
 • تکنیک های جراحی پلاستیک
 • انواع تخصص جراحان پلاستیک
 • انواع عمل جراحان پلاستیک چیست؟
 • جراحی‌های زیبایی رایج در کشور
 • چگونه بهترین جراح پلاستیک را پیدا کنیم؟
 • چرا برای جراحی بیمارستان مناسب‌تر از کلینیک می‌باشد؟
 • کلام آخر

جراحی پلاستیک چیست و جراح پلاستیک کیست؟

شخصی است که بعد از آن که مدرک دکترای پزشکی خود را کسب کرد، تخصص خود را در رشته جراحی عمومی می گذراند و بعد از آن که فوق تخصص خود را در دانشگاه‌های معتبر پس از سه سال کسب کرد پزشک جراح پلاستیک می‌شود.

تفاوت جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی

برای شکل دادن به هر قسمتی از بدن از جراحی پلاستیک استفاده می‌کنند .این درحالی است که جراحی زیبایی نوعی جراحی پلاستیکی به حساب می‌آید که برای زیبایی در قسمت‌های بدن از آن استفاده می‌شود. در واقع هر جراحی زیبایی یک جراحی پلاستیکی نیز می‌باشد اما بالعکس این موضوع درست نیست. به عنوان مثال  اگر بر اثر تصادف فردی صورتش آسیب دیده باشد  و قسمت یا قسمت‌های مختلفی از صورتش آسیب دیده ‌باشد، پزشک توسط جراحی‌های مختلف صورت فرد را بازسازی می‌کند که نام این جراحی جراحی‌ پلاستیک می‌باشد و به‌خاطر رساندن صورت فرد به حالت طبیعی انجام شده ‌است. اما این عمل برای زیباتر شدن اندام‌های موجود در صورت فرد انجام نشده بلکه برای بازگرداندن اجزای طبیعی صورت انجام می‌گیرد.

جراحی پلاستیک چیست

جراحی پلاستیک چگونه انجام میشود ؟

از مزایای عمل‌های بازسازی می توان به ترمیم و اصلاح عیوب فرد اشاره کرد. مثلا عیوبی که از زمان تولد فرد با او همراه بوده‌اند یا حتی صدماتی که به مرور زمان به فرد وارد می‌شود مانند سوختگی تصادفات، گاز گرفتگی و…

در واقع عمل‌های زیبایی، عمل‌هایی هستند که عضوی از فرد تغییر می‌یابد تا شخص احساس بهتری به خود داشته ‌باشد و از این طریق اعتماد به نفس بیشتری کسب می‌کند و شخصیت بهتری می‌یابد.  تغییر سایز سینه ها، تغییر شکل بینی و خارج کردن چربی ها از بخش‌های مختلف بدن از رایج‌ترین عمل های زیبایی می‌باشد.

 تکنیک‌های جراحی پلاستیک

۱- جراحی پلاستیک راینو پلاستی

جراحی پلاستیک راینو پلاستی یا رینو پلاستی جراحی است که تغییراتی روی ساختار غضروفی بینی انجام می‌دهد و اصلاحاتی روی فرم زاویه و سایز بینی انجام می‌دهد. در واقع این جراحی به بافت نرم پوست زیاد کاری ندارد و عمل روی بافت سخت بینی انجام می‌شود. این روزها راینو پلاستی یا همان عمل بینی به یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی پلاستیک در ایران تبدیل شده است به طوری که به صورت میانگین، از هر 10 نفر، حداقل 5 نفر آن‌ها بینی خود را جراحی کرده‌اند.

جراحی پلاستیک

جراح بینی که نیز زیرشاخه ای از جراحی پلاستیک به حساب می‌آید. انتخاب پزشک باتجربه و متخصص کمی دشوار است اما ما در مقاله ” بهترین جراح بینی تهران ” به شما در این انتخاب یاری می‌نمائیم.

۲- جراحی پلاستیک ریکانستر اکشن‌های پوست و بافت نرم بینی

این جراحی در ارتباط با بازسازی و ترمیم پوست عمل می‌کند. در واقع این جراحی بر روی بافت‌های نرم و مخاط بینی عمل می‌کند و توسط گرافت‌ها یا فلپ‌های پوستی انجام می‌شود، این جراحی در زمانی انجام می‌شود که آسیب شدیدی به صورت شخص وارد شده باشد یا بر اثر سرطان یا تروما به بافت نرم پوست آسیب زیادی وارد شده باشد.

گرافت همان پوستی است که از بخش‌های مختلف بدن برداشته شده است و در قسمتی که لازم باشد استفاده می‌شود.

فلپ نیز در واقع پوست به همراه اتصالاتش می‌باشد که از بخشی از بدن برداشته می‌شود و به بخش جدید انتقال می‌یابد و بعد از آن که با ناحیه جدید هماهنگ شد و خون‌ رسانی‌اش نیز پایدار شد، اتصال قبلی را از آن جدا می‌کنند. این جراحی با هدف زیبایی صورت نمی‌گیرد بلکه هدف آن رساندن وضعیت نامطلوب یک فرد به وضعیت قابل قبول می‌باشد. این که فرد نیاز به جراحی های ترمیمی یا استفاده از گرافت یا فلپ دارد نیز توسط پزشک تعیین می‌شود.

انواع تخصص جراح پلاستیک چیست ؟

֎ جراحی زیبایی

جراحی زیبایی بخش مهمی محسوب می‌شود و نیز شامل جراحی صورت و بدن می‌باشد. امروزه به دلیل کمال‌گرایی که میان اکثر ما رایج شده است، بسیاری علاقه‌مند به انجام انواع جراحی‌های زیبایی هستند. از حذف اضافات صورت و بدن گرفته تا اضافه کردن به نقاطی از بدن از طریق تزریق چربی و…

֎ جراحی سوختگی

جراحی سوختگی به دو صورت انجام می شود، در سوختگی‌های شدید که جراحی بلافاصله انجام می‌شود و یا برای ترمیم یا بازسازی بدن پس از سوختگی‌های جزیی انجام می‌شود. شاید بتوان گفت یکی از زیباترین انواع جراحی پلاستیک ، همین جراحی سوختگی است که در مواردی امید و دید بهتری به بیمار می‌دهد.

֎ جراحی دست

جراحی دست یکی از زیرشاخه‌های تخصص جراحان پلاستیک می‌باشد، و زمانی این جراحی انجام می‌شود که دست شخص بیماری‌های مزمن داشته باشد یا بیماری مادرزادی دست و مچ دست داشته باشد. این عمل را جراحان عمومی هم می‌توانند انجام دهند اما چون نتیجه عمل برای خانم‌ها که دست‌های ظریف‌تری دارند مهم‌تر است بهترین راه انجام جراحی توسط جراح پلاستیک می‌باشد. البته چنانچه جراحی برای خارج کردن کیست‌های خوش خیم باشد، پزشکان عمومی هزینه کمتری را با همان کیفیت ارائه خواهند داد.

جراح پلاستیک چیست

֎ جراحی میکروسکوپیک

این نوع جراحی برای اتصال دوباره رگ‌های خونی برای بازسازی بخشی از بدن که به دلایل مختلف از دست رفته و توسط بافت‌های جدید جایگزین می‌شوند‌، به کار می‌رود. بیشترین کاربرد آن بازسازی سینه، سر، گردن و دست می‌باشد.

֎ جراحی پلاستیک کودکان

بیشتری عیوبی که فرد به طور مادرزاد با خود به همراه دارد و یا حتی سندرم‌هایی که در زمان تولد فرد ایجاد شده‌اند، به بهترین شکل در زمان کودکی توسط جراح پلاستیک درمان می‌شود. یکی از مهم‌ترین جراحی‌ها در این حوزه، ترمیم لب شکری یا همان شکاف کام است که بسیاری از کودکان از بدو تولد دچار آن هستند.

انواع عمل جراح پلاستیک چیست ؟

بسته به نوع جراحی که شما می‌خواهید می‌توان انواع عمل‌های جراحی پلاستیک را به صورت زیر لیست کرد:

 • جراحی زیبایی شکم و پهلو
 • جراحی زیبایی پلک و ابرو
 • بزرگ‌ کردن الت تناسلی
 • جراحی ترمیمی پستان یا بالاکشیدن سینه (در مواردی کاشت و یا پروتز سینه برای افرادی که به دلیل سرطان سینه، مجبور به تخلیه یکی یا هر دو سینه خود شده‌اند)
 • بزرگ‌کردن یا بالاکشیدن باسن
 • زیبایی واژن
 • پروتز لب
 • زیبایی بینی
 • جراحی گوش
 • زیباسازی صورت
 • جراحی چانه
 • بزرگ‌کردن گونه
 • جراحی فک
 • تزریق کلاژن وچربی
 • جوان‌سازی پوست
 • لیپوساکشن
 • زاویه‌دار کردن فک
 • کاهش عرض صورت از طریق تراشیدن استخوان صورت

جراحی‌های زیبایی رایج در کشور

همانطور که اشاره کردیم، انجام عمل‌های زیبایی در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته است که یکی از دلایل اصلی آن کمال‌گرایی است. از جمله معروف‌ترین و رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی در کشور عبارتند از:

 • بوتاکس
 • لیپوساکشن
 • جراحی‌پلک
 • ایمپلنت پستان
 • عمل‌بینی
 • عمل نقاط مختلف صورت و چهره
جراحی پلاستیک چگونه انجام میشود

چگونه بهترین جراح پلاستیک را پیدا کنیم؟

قبل از هر نکته‌ای انتخاب جراح متخصص و باتجربه بسیار حائز اهمیت می‌باشد. زیرا هم نتیجه بهتر و هم عوارض کمتری را تجربه می‌کنید. قطعا یافتن بهترین جراح کار مشکلی می‌باشد، برای این که شما اطمینان پیدا کنید که جراح موردنظر شما تمام آموزش‌های لازم در این زمینه جراحی را دیده‌‌ است و جراح ماهر و متخصصی می‌باشد یا خیر، باید این دقت را داشته باشید که پزشک شما بورد تخصصی این جراحی را داشته باشد و عضو جراحان جامعه پلاستیک ایران باشد. این بدان معناست که پزشک شما باید آموزش‌های لازم را به صورت کامل گذرانده باشد و شما باید از این مطلب اطمینان پیدا کنید. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

چرا برای جراحی بیمارستان مناسب‌تر از کلینیک می‌باشد؟

چون بیمارستان بیشترین خدمات را از نظر پرستاری، بیهوشی و‌ مراقبت‌های لازم بعد از جراحی انجام می‌دهد، و اگر شما در بیمارستان این جراحی را انجام دهید می‌توانید مطمئن باشید که بارها به این نکات رسیدگی می‌شود. در واقع اطمینان خاطری که در بیمارستان بعد از جراحی دارید، بیشتر خواهد بود.

کلام آخر

اگر بر اثر تصادف، سوختگی یا مشکلات مادرزادی نقص، عیب یا ایرادی در صورت یا بدن شما وجود دارد، کافی است بهترین جراح محل سکونت خود را پیدا کنید و جراحی پلاستیک یا جراحی زیبایی مورد نظر خود را انجام دهید و احساس بهتری به خود داشته باشید و اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کنید. همچنین بسیاری معتقدند که با انجام عمل جراحی پلاستیک ، می‌توانند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند پس آن را انجام می‌دهند. در پایان این شما هستید که تصمیم می‌گیرید این نوع جراحی را تجربه کنید یا خیر. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات خوبی در زمینه جراحی زیبایی و پلاستیک در اختیارتان گذاشته باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها