کم کاری تیروئید در عمل بینی اختلال ایجاد می کند؟ | دکتر رجب پور

عمل جراحی بینی یکی از پنج عمل جراحی است که بیشترین متقاضی را در بین افراد به خصوص جوانان دارد، از طرفی فردی که دچار بیماری های زمینهای مثل دیابت ، نارسایی قلبی یا کلیوی ، پرکاری یا کم کاری تیروئید و غیره هستند نگران این مسئله‌ اند که آیا بیماری شان تاثیری بر عمل بینی دارد یا خیر؟ این مساله‌ ای است که ما در این مقاله به طور خاص کم کاری این غده و عمل جراحی بینی و تأثیراتی که دارد را بررسی می‌ کنیم. پس اگر متقاضی انجام عمل بینی یا همان رینوپلاستی در تهران هستید ، کسب اطلاعات کافی درباره تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی را از دست ندهید. لازم به ذکر است که کم کاری تیروئید تاثیر بسیار جدی‌ تری نسبت به پرکاری آن بر عمل‌ های جراحی خصوصا عمل زیبایی بینی می‌ گذارد. دکتر احمدعلی رجب پور در این مطلب توضیح داده اند که افراد مبتلا به این بیماری مجوز انجام این پروسه را دارند یا خیر.

 

تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی - دکتر رجب پور

 

آنچه در مقاله تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی می‌ خوانید :

 • تیروئید چیست و چه وظایفی دارد؟
 • کم کاری تیرویید و علائم آن
 • درمان کم کاری این غده
 • تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی
 • آیا می‌ توانم با داشتن مشکلات تیروئیدی بینی خود را عمل کنم؟
 • جمع بندی و نتیجه گیری

تیروئید چیست و چه وظایفی دارد؟

تیروئيد غده‌ ای پروانه‌ ای شکل است که در جلوی گردن و در پایین حنجره و بالای استخوان‌ های ترقوه قرار دارد. تیروئيد دو نوع هورمون ترشح می كند به نام های T4 و T3. كار اين هورمون ها تنظیم چگونگی مصرف و ذخیره انرژی در بدن است. به هم خوردن این هورمون‌ ها منجر به ایجاد کم کاری و پرکاری تیروئید شده که مشکلاتی چون اضافه وزن یا کاهش وزن ، بیماری‌ هایی چون هاشیموتو ، گریوز ، گواتر ، گرهک‌ های تیروئیدی و بسیاری دیگر از بیماری‌ های مزمن می‌ شود.

وظیفه اصلی این غده تنظیم کردن نرخ سوخت و ساز بدن است. به همین دلیل زمانی که هورمون‌ های این غده به هم می‌ ریزد چاقی یا لاغری مفرط و بی دلیل از اولین نشانه‌ های آن خواهد بود. البته رساندن ید کافی به بدن می‌ تواند مانع از پیشرفت و ظهور این معضل در افراد مختلف گردد.

علائم کم کاری تیروئید 

هیپوتیروئیدی یا کم کاری این غده هنگامی ایجاد می شود که این عضو نتواند به میزان کافی و مورد نیاز بدن هورمون های تیروئیدی T3 و T4 را تولید نماید و در نتیجه تعادل طبیعی واکنش های شیمیایی در بدن از بین می رود. اینجاست که تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی اهمیت پیدا می کند.

علائم کم کاری این غده

 • خستگی
 • ضعف
 • افزایش وزن یا کندی در کاهش وزن
 • روییدن موهای درشت و خشک در بدن
 • خشک و زبر شدن پوست
 • ریزش مو
 • حساسیت نسبت به سرما
 • گرفتگی عضلات و درد مکرر عضلات
 • یبوست
 • افسردگی
 • کم شدن حافظه
 • بهم ریختن چرخه قاعدگی در خانم‌ ها

درمان کم کاری این غده و تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی

درمان معمول کم کاری تیروئید با مصرف روزانه هورمون سنتزی صورت می‌گیرد. این داروی خوراکی با برگرداندن سطح هورمون‌ های این غده به میزان نرمال سبب بهبود علایم بیماری می‌ شود. به دلیل تغییر در میزان دوز مورد نیاز دارو ، مراجعات دوره‌ ای به پزشک در راستای کنترل سطح هورمون‌ ها و دوز مناسب دارو توصیه می‌ شود. مصرف بیش از اندازه این دارو می‌ تواند منجر به بروز علایمی همچون بی‌ خوابی ، لرزش ، افزایش اشتها و افزایش ضربان قلب شود.

 

تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی - دکتر رجب پور

 

انتخاب جراح بینی با تجربه بسیار پراهمیت است زیرا با توجه یه شرایط شما برای دست یابی به بهترین نتیجه به شما مشاوره می‌دهد. برای این انتخاب مقاله ” بهترین جراح بینی ” را مطالعه نمایید.

تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی

تاثیر کم کاری تیروئید بر جراحی بینی تا حدودی مشهود است. جراحی بینی اغلب برای بیمارانی که دچار تیروئید پر کار می‌ باشند ، می‌ تواند خطرناک واقع شود. برای افرادی که دچار تیروئید کم کار هستند ، قبل از انجام عمل بینی باید با مراجعه به پزشک متخصص و مصرف دارو ، کم کاری این غده را کنترل و سپس اقدام به جراحی بینی نمایند. افرادی که دارای تیروئید کم کار می باشد به مواد بیهوشی حساسیت نشان می‌ دهند. به گونه‌ ای که سبب افت فشارخون و توقف نبض آن‌ ها می‌ شود. همچنین به هوش آمدن آن‎ها نیز با تاخیر صورت می‌ گیرد. بیهوشی افراد دارای تیروئید کم کار امکان به وجود آمدن کمای میگزدم را بالا می‌ برد که موارد زیر را به همراه دارد.

 • اختلال روانی
 • افت فشار خون
 • کاهش دمای بدن
 • کاهش دم و بازدم
 • کاهش ضربان قلب
 • کاهش سدیم خون

برای مقابله با این شرایط ، در ابتدا باید خون بیمار گرم شود و سپس سینتروئید و استروئید به آن تزریق گردد. پس از انجام عمل بینی نیز ، بیمار باید در بخش مراقبت‌ های ویژه تحت کنترل باشد و ترکیبات خونی وی مورد بررسی قرار گیرد. به جز تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی در موارد بیهوشی و به هوش آمدن ، موارد خاص و جدی دیگری وجود ندارد ، مگر به تشخیص پزشک معالج شما.

 

تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی - دکتر رجب پور

 

از این رو بهترین اقدام قبل از انجام عمل بینی برای کاهش هر چه بیشتر کم کاری تیروئید بر عمل بینی ، اقداماتی جهت کنترل این کم کاری است. برای این کار بهتر است با پزشک خود مشورت کامل کرده و نکات او را جدی بگیرید. در مواردی که کنترل کم کاری این غده با دارو امکان پذیر باشد ، عمل بینی با موفقیت انجام خواهد شد.

آیا می‌ توانم با مشکلات تیروئیدی بینی خود را عمل کنم؟

پاسخ به سوال تاثیر کم کاری این غده بر عمل بینی کاملا وابسته به نظر پزشک و جدی بودن مشکلات تیروئیدی شماست. چنانچه مشکلات تیروئیدی شما با دارو پیش از عمل بینی برطرف شود ، بله می‌ توانید با این مشکلات نیز بینی خود را عمل کنید.

آیا کم کاری تیروئید برای بیهوشی خطرناک است ؟

سوالی که همیشه در رابطه با آزمایش تیروئید از ما می‌ پرسند این است که آیا کم کاری تیروئید برای بیهوشی خطرناک است ؟ کم کاری این غده باعث ایجاد اختلالات عمده در فیزیولوژی طبیعی می‌ شود. ممکن است کاهش عملکرد میوکارد ، کاهش پاسخ‌ های تهویه هیپوکسیک و هیپرکاپنیک ، عملکرد غیرطبیعی بارورسپتور و کاهش حجم پلاسما در اثر این عارضه وجود داشته باشد. علاوه بر این ، وجود کم خونی ، هیپوگلیسمی ، هیپوناترمی ، کاهش دفع آب از بدن (به صورت تعریق) و اختلال در متابولیسم کبدی ، ممکن است بر پاسخ‌ های بدن برای بیهوشی تأثیر منفی بگذارد.

بیشتر عوارض گزارش شده برای بیهوشی ، در بیماران مبتلا به کم کاری ناشناخته رخ داده است. به عبارت دیگر ، در تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی ، بیشتر افرادی که به دلیل بیهوشی به هنگام عمل ، دچار عارضه شده‌ اند ، کم کاری داشته‌ اند و از آن بی خبر بوده‌ اند و متخصص بیهوشی نیز از آن خبر نداشته است. تشخیص کم کاری این غده قبل از عمل برای مدیریت بیهوشی ایمن این بیماران ، امری بسیار ضروری است. چرا که در بسیاری از موارد ممکن است بیمار خود نداند که تیروئید کم کار دارد و با انجام آزمایش و ارزیابی ، می‌ توان به این نتیجه دست پیدا کرد.

به هر صورت ، مسئله جان افراد است که در این زمینه ایجاب می‌ کند تمامی مراقبت‌ های لازم به عمل آید. در صورت وجود کم کاری درمان نشده نباید اعمال جراحی انتخابی و غیر ضروری انجام شود. مکمل‌ های تیروئید باید برای افرادی که به کم کاری درمان نشده دچار هستند، قبل از عمل تجویز شود. این مکمل‌ ها باید قبل از عمل جراحی اورژانسی به بیمارانی که به کم کاری مبتلا هستند داده شود.

جمع بندی و نتیجه گیری کم کاری تیروئید و عمل بینی

از آنجایی که عمل بینی یا همان رینوپلاستی امروزه به یکی از رایج‌ ترین جراحی‌ های زیبایی تبدیل شده است ، بهتر است اطلاعات دقیقی در این حوزه داشته باشید. یکی از مهم‎ترین اطلاعاتی که باید در این زمینه داشته باشید، عوامل مختلف تاثیر گذار بر عمل بینی است. مثلا تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی یکی از مهم‌ ترین مواردی است که باید پیش از عمل به آن توجه کنید. البته گفته می‌ شود که پر کاری این غده نیز ممکن است بر روند عمل بینی تاثیراتی داشته باشد. البته تیروئید پرکار نسبت به کم کار تاثیر به مراتب کمتری بر جراحی بینی خواهد داشت چرا که در این روند، بیمار دیگر به داروهای بیهوشی حساسیت ندارد.

از این رو افرادی که پرکاری تیروئید دارند صرفا با داروهای کنترل و تنظیم هورمون‌ های آن می‌ تواند عمل بینی خود را به خوبی و بدون هیچ مشکل دیگر مانند افراد عادی انجام دهند. امیدواریم این مقاله از تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی برای شما مفید بوده باشد و چنانچه شما دچار این بیماری هستید ، اطلاعات کافی در این زمینه کسب کرده باشید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه
فاطمه
2 سال قبل

کم کادی تیرویید کنترل شده دارم آیا برا عمل بینی مشکلی بوجود میاره؟ دو هفته دیگه نوبت عمل دارم

دکتر رجب پور
2 سال قبل
پاسخ به  فاطمه

با سلام و سپاس از همراهی شما دوست عزیز
در پاسخ به سوال شما اگر در ۶ ماه اخیر آزمایش تیرویید دادین و نرمال بود مشکلی ندارد. برای اطمینان می‌توانید مشاوره غدد انجام دهید.