آیا کم کاری تیروئید بر روند عمل زیبایی بینی یا رینو پلاستی تاثیرگذار است؟

عمل جراحی بینی یکی از پنج عمل جراحی است که بیشترین متقاضی را در بین افراد به خصوص جوانان دارد، از طرفی فردی که دچار بیماریهای زمینهای مثل دیابت، نارسایی قلبی یا کلیوی، پرکاری یا کم کاری تیروئید و… هستند نگران این مسئله‌اند که آیا بیماری شان تاثیری بر عمل بینی دارد یا خیر؟ این مساله‌ای است که ما در این مقاله به طور خاص کم کاری تیروئید و عمل جراحی بینی و تأثیراتی که دارد را بررسی می‌کنیم. پس اگر متقاضی جراحی بینی یا همان رینوپلاستی هستید، کسب اطلاعات کافی درباره تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی را از دست ندهید. لازم به ذکر است که کم کاری تیروئید تاثیر بسیار جدی‌تری نسبت به پرکاری تیروئید بر عمل‌های جراحی خصوصا عمل زیبایی بینی می‌گذارد.

آنچه در مقاله تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی می‌خوانید:

 • تیروئید چیست و چه وظایفی دارد؟
 • کم کاری تیرویید و علائم آن
 • درمان کم کاری تیروئید
 • تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی
 • آیا می‌توانم با داشتن مشکلات تیروئیدی بینی خود را عمل کنم؟
 • جمع بندی و نتیجه گی

تیروئید چیست و چه وظایفی دارد؟

تيروئيد غده‌ای پروانه‌ای شکل است که در جلوي گردن و در پایین حنجره و بالاي استخوان‌های ترقوه قرار دارد. تيروئيد دو نوع هورمون ترشح  مي كند به نام هاي T4 و T3 كار اين هورمون ها تنظيم چگونگي مصرف و ذخيره انرژي در بدن است. به هم خوردن این هورمون‌ها منجر به ایجاد کم کاری و پرکاری تیروئید شده که مشکلاتی چون اضافه وزن یا کاهش وزن، بیماری‌های چون هاشیموتو، گریوز، گواتر، گرهک‌های تیروئیدی و بسیاری دیگر از بیماری‌های مزمن می‌شود.

وظیفه اصلی غده تیروئید تنظیم کردن نرخ سوخت و ساز بدن است. به همین دلیل زمانی که هورمون‌های این غده به هم می‌ریزد چاقی یا لاغری مفرط و بی دلیل از اولین نشانه‌های آن خواهد بود. البته رساندن ید کافی به بدن می‌تواند مانع از پیشرفت و ظهور این معضل در افراد مختلف گردد.

مراقبت بعد از عمل جراحی بسیار مهم است زیرا در صورت مراقبت نادرست ممکن است دچار عوارض خطرناک عمل بینی از جمله عفونت شوید. ما در مقاله ” عفونت بعد از عمل جراحی بینی ” به نحوه جلوگیری و درمان آن پرداخته‌ایم.

علائم کم کاری تیروئید و عمل جراحی

هیپوتیروئیدی یا کم کاری غده تیروئید هنگامی ایجاد می شود که غده تیروئید نتواند به میزان کافی و مورد نیاز بدن هورمون های تیروئیدی T3 وT4را تولید نماید و در نتیجه تعادل طبیعی واکنش های شیمیایی در بدن از بین می رود.

علائم کم کاری تیروئید

 • خستگی
 • ضعف
 • افزایش وزن یا کندی در کاهش وزن
 • روییدن موهای درشت و خشک در بدن
 • خشک و زبر شدن پوست
 • ریزش مو
 • حساسیت نسبت به سرما
 • گرفتگی عضلات و درد مکرر عضلات
 • یبوست
 • افسردگی
 • کم شدن حافظه
 • بهم ریختن چرخه قاعدگی در خانم‌ها

درمان کم کاری تیروئید

درمان معمول کم کاری تیروئید با مصرف روزانه هورمون تیروئید سنتزی صورت می‌گیرد. این داروی خوراکی با برگرداندن سطح هورمون‌های تیروئید به میزان نرمال سبب بهبود علایم بیماری می‌شود. به دلیل تغییر در میزان دوز مورد نیاز دارو، مراجعات دوره‌ای به پزشک در راستای کنترل سطح هورمون‌های تیروئیدی و دوز مناسب دارو توصیه می‌شود. مصرف بیش از اندازه این دارو می‌تواند منجر به بروز علایمی همچون بی‌خوابی، لرزش، افزایش اشتها و افزایش ضربان قلب شود.

کم کاری تیروئید و عمل بینی

انتخاب جراح بینی با تجربه بسیار پراهمیت است زیرا با توجه یه شرایط شما برای دست یابی به بهترین نتیجه به شما مشاوره می‌دهد. برای این انتخاب مقاله ” بهترین جراح بینی در تهران ” را مطالعه نمایید.

تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی

تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی تا حدودی مشهود است. جراحی بینی اغلب برای بیمارانی که دچار تیروئید پر کار می‌باشند، می‌تواند خطرناک واقع شود. برای افرادی که دچار تیروئید کم کار هستند، قبل از انجام عمل بینی باید با مراجعه به پزشک متخصص و مصرف دارو، کم کاری تیروئید را کنترل و سپس اقدام به جراحی بینی نمایند. افرادی که دارای تیروئید کم کار می باشد به مواد بیهوشی حساسیت نشان می‌دهند. به گونه‌ای که سبب افت فشارخون و توقف نبض آن‌ها می‌شود. همچنین به هوش آمدن آن‎ها نیز با تاخیر صورت می‌گیرد. بیهوشی افراد دارای تیروئید کم کار امکان به وجود آمدن کمای میگزدم را بالا می‌برد که موارد زیر را به همراه دارد.

 • اختلال روانی
 • افت فشار خون
 • کاهش دمای بدن
 • کاهش دم و بازدم
 • کاهش ضربان قلب
 • کاهش سدیم خون

برای مقابله با این شرایط، در ابتدا باید خون بیمار گرم شود و سپس سینتروئید و استروئید به آن تزریق گردد. پس از انجام عمل بینی نیز، بیمار باید در بخش مراقبت‌های ویژه تحت کنترل باشد و ترکیبات خونی وی مورد بررسی قرار گیرد. به جز تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی در موارد بیهوشی و به هوش آمدن، موارد خاص و جدی دیگری وجود ندارد، مگر به تشخیص پزشک معالج شما.

کم کاری تیروئید و عمل جراحی

از این رو بهترین اقدام قبل از انجام عمل بینی برای کاهش هر چه بیشتر کم کاری تیروئید بر عمل بینی، اقداماتی جهت کنترل این کم کاری است. برای این کار بهتر است با پزشک خود مشورت کامل کرده و نکات او را جدی بگیرید. در مواردی که کنترل کم کاری تیروئید با دارو امکان پذیر باشد، عمل بینی با موفقیت انجام خواهد شد.

یکی دیگر از مشکلاتی که برخی از افراد با آن مواجه هستند ” پلیپ بینی ” است که در مقاله‌ای بصورت کامل و جامع در رابطه با علل و دلایل بوجود آمدن و نحوه درمان آن پرداخته‌ایم.

آیا می‌توانم با مشکلات تیروئیدی بینی خود را عمل کنم؟

پاسخ به این سوال کاملا وابسته به نظر پزشک و جدی بودن مشکلات تیروئیدی شماست. چنانچه مشکلات تیروئیدی شما با دارو پیش از عمل بینی برطرف شود، بله می‌توانید با مشکلا تیروئیدی بینی خود را عمل کنید.

آیا کم کاری تیروئید برای بیهوشی خطرناک است ؟

سوالی که همیشه در رابطه با آزمایش تیروئید از ما می‌پرسند این است که آیا کم کاری تیروئید برای بیهوشی خطرناک است ؟ کم کاری تیروئید باعث ایجاد اختلالات عمده در فیزیولوژی طبیعی می‌شود. ممکن است کاهش عملکرد میوکارد، کاهش پاسخ‌های تهویه هیپوکسیک و هیپرکاپنیک، عملکرد غیرطبیعی بارورسپتور و کاهش حجم پلاسما در اثر این عارضه وجود داشته باشد. علاوه بر این، وجود کم خونی، هیپوگلیسمی، هیپوناترمی، کاهش دفع آب از بدن (به صورت تعریق) و اختلال در متابولیسم کبدی، ممکن است بر پاسخ‌های بدن برای بیهوشی تأثیر منفی بگذارد.

بیشتر عوارض گزارش شده برای بیهوشی، در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید ناشناخته رخ داده است. به عبارت دیگر، بیشتر افرادی که به دلیل بیهوشی به هنگام عمل، دچار عارضه شده‌اند، تیروئید کم کار داشته‌اند و از آن بی خبر بوده‌اند و متخصص بیهوشی نیز از آن خبر نداشته است. تشخیص کم کاری تیروئید قبل از عمل برای مدیریت بیهوشی ایمن این بیماران، امری بسیار ضروری است. چرا که در بسیاری از موارد ممکن است بیمار خود نداند که تیروئید کم کار دارد و با انجام آزمایش و ارزیابی، می‌توان به این نتیجه دست پیدا کرد.

به هر صورت، مسئله جان افراد است که در این زمینه ایجاب می‌کند تمامی مراقبت‌های لازم به عمل آید. در صورت وجود کم کاری تیروئید درمان نشده نباید اعمال جراحی انتخابی و غیر ضروری انجام شود. مکمل‌های تیروئید باید برای افرادی که به کم کاری تیروئید درمان نشده دچار هستند، قبل از عمل تجویز شود. مکمل‌های تیروئید باید قبل از عمل جراحی اورژانسی به بیماران کم کاری تیروئید داده شود.

جمع بندی و نتیجه گیری کم کاری تیروئید و عمل بینی

از آنجایی که عمل بینی یا همان رینوپلاستی امروزه به یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی تبدیل شده است، بهتر است اطلاعات دقیقی در این حوزه داشته باشید. یکی از مهم‎ترین اطلاعاتی که باید در این زمینه داشته باشید، عوامل مختلف تاثیر گذار بر عمل بینی است. مثلا تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید پیش از عمل به آن توجه کنید. البته گفته می‌شود که پر کاری تیروئید نیز ممکن است بر روند عمل بینی تاثیراتی داشته باشد. البته تیروئید پرکار نسبت به تیروئید کم کار تاثیر به مراتب کمتری بر جراحی بینی خواهد داشت چرا که در این روند، بیمار دیگر به داروهای بیهوشی حساسیت ندارد.

از این رو افرادی که پرکاری تیروئید دارند صرفا با داروهای کنترل و تنظیم هورمون‌های تیروئید می‌تواند عمل بینی خود را به خوبی و بدون هیچ مشکل دیگر مانند افراد عادی انجام دهند. امیدواریم این مقاله از تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی برای شما مفید بوده باشد و چنانچه شما دچار این بیماری هستید، اطلاعات کافی در این زمینه کسب کرده باشید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه

کم کادی تیرویید کنترل شده دارم آیا برا عمل بینی مشکلی بوجود میاره؟ دو هفته دیگه نوبت عمل دارم