کج شدن بینی بعد از عمل

عمل‌ بینی یکی از محبوب‌ ترین عمل‌ ها در بین اعمال زیبایی و جراحی پلاستیک است که در دنیای امروزه ، افراد بسیاری اعم از بانوان و آقایان ، تمایل به انجام این عمل زیبایی و اصلاح فرم بینی خود دارند. عمل‌ های جراحی ، همگی شامل عوارضی موقتی و یا دائمی هستند که بسته به نوع عمل ، شدت و نوع آن می‌ تواند متفاوت باشد. عمل زیبایی بینی نیز نوعی جراحی محسوب می‌ شود و از قاعده عوارض طبیعی جراحی‌ های زیبایی ، مستثنی نمی‌ باشد. عوارض رینوپلاستی ، متفاوت هستند و بر اساس نوع بافت بینی ، نوع جراحی و مهارت و تجربه بهترین جراح بینی تهران می‌ توانند انواع این عوارض چه به صورت موقتی و یا چه به صورت دائمی در فرد بروز پیدا کنند. کج شدن بینی بعد از عمل زیبایی از عوارض جراحی بینی محسوب می‌ شود که می‌ تواند بر روی ظاهر فرد تأثیر بگذارد. کمتر از 5 درصد از بیماران این وضعیت را تجربه می‌ کنند که ممکن است برای برخی از آن‌ها این مسئله بسیار مهم باشد و برخی (اغلب در افرادی که عمل درمانی بینی می‌ کنند) نیز ممکن است این مشکل برایشان چندان مشکل بزرگی نباشد. دکتر احمدعلی رجب پور توضیحاتی را در این مورد در اختیار شما قرار داده اند.

 

کج شدن بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

بیشتر چه افرادی با کج شدن بینی بعد از عمل مواجه می شوند؟

خطر کج شدن نوک بینی بعد جراحی در اغلب موارد برای بیمارانی رخ می‌ دهد که به درجه قابل توجهی از چرخش نوک بینی نیاز دارند. عمل زیبایی بینی برای بیمارانی که قبل از عمل با یک جراح بینی خوب در تهران در مورد تمام عوارض ممکن مشورت می‌ کنند ، رضایت بخش خواهد بود.

سایر عوارض جزئی پس از عمل بینی را می‌توان به صورت زیر لیست کرد : 

 • بروز یک برآمدگی در ناحیه بینی
 • پایین آمدن جزئی از موقعیت نوک بینی
 • بی‌ نظمی‌ های جزئی قابل مشاهده در بافت بینی و ناحیه جراحی شده
کج شدن بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

علت کج شدن بینی بعد از عمل

به خاطر داشته باشید که صاف کردن کامل بینی با جراحی زیبایی بینی حتی برای متخصص‌ ترین جراحان نیز کار بسیار دشواری است و پس از دوره بهبودی ، انحراف یا عدم تقارن بینی برای فرد همچنان امکان‌ پذیر است و امری اجتناب‌ ناپذیر محسوب می‌ شود. کج شدن بینی بعد از جراحی اگر جزئی باشد ، قابل قبول است و بیشتر جراحان به دنبال متقارن کردن نمای جلوی بینی هستند ، زیرا نور فرودی بر روی صورت ، سایه می‌ اندازد و بینی ممکن است نامتقارن به نظر برسد. شاید یکی از شایع‌ ترین علت‌ های کجی بینی بعد از عمل زیبایی ، همین امر باشد که در حقیقت ، بینی کج نشده است و تنها طراحی نمای بیرونی بینی به گونه‌ ای بوده است که نور آن را بد شکل می‌ نماید.

همواره بسیاری از افراد متقاضی این نوع عمل بینی ، از متخصصان و پزشکان این حوزه سؤال می‌ پرسند که علت کج شدن بینی بعد از عمل زیبایی چیست و چگونه می‌ توان از آن پیشگیری کرد؟

برای پاسخ به این سؤال ، توضیحات مختلفی وجود دارد که در ادامه آن‌ ها را شرح داده‌ ایم :

 • علت کج شدن بینی بعد از عمل ممکن است جابه‌ جایی استخوان بینی در حین انجام عمل جراحی بینی باشد. دوره بهبودی بعد از عمل بینی یک فرایند پویا است و تغییرات زیادی برای بینی بعد از جراحی ایجاد خواهد شد.
 • یکی دیگر از علت کج شدن بینی بعد از جراحی زیبایی ، جاذبه است که روی ظاهر تورم مؤثر می‌ باشد. به این معنی که قسمت بالایی پشت بینی از اول باریک شده و تورم نوک بینی مدت زیادی باقی می‌ ماند.
 • از دیگر علت کجی بینی بعد از عمل زیبایی ، کج شدن تیغه بینی به دلیل جراحی زیبایی بینی است.
 • مراقبت نامناسب پس از جراحی بینی را نیز می‌ توان یکی از علت کج شدن بینی بعد از عمل دانست.
 • رینوپلاستی همیشه شامل دو فرایند متفاوت جراحی در سمت چپ و راست بینی است. عدم تقارن هر دو طرف ممکن است به دلیل اصلاح غیر یکنواخت در هر دو طرف باشد.
 • شدت اسکار در حین جراحی نیز می‌ تواند علت کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی باشد.
 • برداشتن بیش از حد غضروف در یک طرف بینی نیز از دلایل این اتفاق می‌ باشد.
 • عمده کجی و نامتقارن بودن بینی مربوط به تورم نامتقارن قسمت های مختلف بینی است که عارضه‌ ای موقت بوده و پس از طی شدن مدت زمانی از دوران نقاهت ، این عارضه نیز رفع می‌ شود و بینی کج به نظر نمی‌ رسد.

تورم بعد از جراحی تا حد بسیار زیادی به موارد زیر بستگی دارد :

 • ساختار بینی
 • رویکرد جراحی (باز یا بسته / داخل بینی)
 • ضخامت پوست
 • مراقبت های بعد از عمل
کج شدن بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

درمان کج شدن بینی بعد از عمل در تهران

در ادامه مقاله ، نکاتی را در مورد درمان کج شدن بینی بعد از جراحی معرفی می‌ کنیم. بیشتر در این زمینه سعی کرده‌ ایم سؤالات متداول بیماران قبلی را شرح دهیم.

֎ آیا بعد از عمل انتظار این عارضه را داشته باشم؟

در بیشتر موارد نیازی به نگرانی در مورد این عارضه نیست. در طول زمان بهبودی ، پس از برداشتن گچ از روی بینی ، این عارضه رفع می‌ شود. عمده تورم در ماه اول پس از جراحی از بین می‌ رود و تورم مداوم نیز پس از جراحی به مرور زمان در مدت زمان بیشتری از بین می‌ رود. 

֎ قبل از قضاوت در مورد نتایج ، صبر کنید تا تورم جراحی بینی کاهش یابد!

اگر فکر می‌ کنید می‌توانید نتایج نهایی را پس از برداشتن گچ مشاهده کنید ، اشتباه می‌ کنید. همان طور که قبلاً ذکر شد ، هر نوع جراحی بینی می‌ تواند با تورم همراه باشد که گاهی اوقات یک سال طول می‌ کشد تا کاملاً برطرف شود. در هفته‌ های اولیه پس از جراحی ، بینی به دلیل تورم ، بینی شما کاملاً نامتقارن به نظر می‌ رسد. در این مرحله ، شکل نهایی بینی مشخص نیست. در نظر داشته باشید که در این مدت ، به ندرت به مداخله بهترین جراح بینی در تهران نیاز است و انتظار ، عاقلانه‌ ترین رویکرد برای شما محسوب می‌ شود. با این حال ، شما باید با جراح خود در مورد این مسائل صحبت کنید ، او می‌ تواند آناتومی منحصر به فرد شما و جزئیات فنی جراحی شما را توضیح دهد.

֎ آیا جراحان می‌ توانند کجی بینی را بعد از جراحی بینی کنترل کنند؟

جراحان متخصص بینی اغلب می‌ توانند خطر کج شدن بینی بعد از عمل را پیش بینی کنند و سپس تکنیک‌ هایی را برای پیشگیری از این اتفاق ، انتخاب کنند. به عنوان مثال ، در جراحی بینی بیمارانی که تیغه بینی کج دارند ، ممکن است به جای بخیه زدن نوک به سپتوم ، یک پایه ستونی برای حمایت از نوک بینی انتخاب شود. گاهی اوقات علی‌ رغم انتخاب بهترین تکنیک‌ ها ، باز هم درجاتی از کج بودن وجود دارد ، زیرا نتیجه عمل جراحی کاملاً قابل پیش بینی نیست.

نتیجه نهایی جراحی زیبایی بینی ، حدود 18 تا 24 ماه پس از جراحی قابل مشاهده است. اگر بعد از این مدت هر گونه کجی پیدا کردید ، می‌ توانید برای جراحی ثانویه و ترمیمی اقدام کنید. اگر جراحی ترمیمی خیلی زود اعمال شود ، ممکن است برخی مشکلات جدید برای فرد رخ دهد. برای تخمین نتایج طولانی مدت ، به دوره پنج ساله نیاز است.

تزریق فیلر برای درمان کج شدن بینی بعد از عمل

برخی از جراحان پلاستیک نیز تزریق فیلرها را برای اصلاح عدم تقارن یا کج شدن نوک بینی پیشنهاد می‌ کنند ؛ اما این تزریق‌ ها خطر ایجاد اسکار را افزایش می‌ دهند و موفقیت جراحی ترمیمی احتمالی را نیز کاهش می‌ دهند. فیلر دائمی مانع از دریافت بعدی یک کانتور صاف از بینی می‌ شود. فیلر موقت بعد از 8 تا 12 ماه قابل جذب شدن به بدن است. انحراف تیغه بینی قابل اصلاح است. در این فرایند ، ممکن است پیوند نیز اعمال شود. توجه داشته باشید به منظور انجام این رویکرد ، حتما به یک جراح بینی خوب در تهران مراجعه کنید تا این بار به نتیجه دلخواه خود برسید و مشکلات دیگری رخ ندهند.

کج شدن بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

سخن پایانی

به طور کلی ، یکی از عوارض جراحی بینی ، کج شدن بینی بعد از عمل زیبایی می‌ باشد که کم‌تر از 5 درصد از عمل‌ های جراحی زیبایی بینی کنونی که از روش‌ های مدرن و امروزی جراحی استفاده می‌ کنند ، ممکن است کج بودن نوک بینی بعد از عمل برای افراد اتفاق بیفتد. با این حال ، بهتر است این احتمال را نیز در نظر بگیرید که شاید شما نیز جزو آن 5 درصد باشید. پس بهتر است در این زمینه به اندازه کافی اطلاعات کسب کنید و قبل از عمل نیز حتماً با بهترین جراح بینی تهران ، صحبت و مشورت کنید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها