علت نبض زدن بینی بعد از عمل و احساس سنگینی آن

علت نبض زدن بینی بعد از عمل و احساس سنگینی بینی چیست؟ بسیاری از مراجعه کنندگان برای عمل بینی، با احساس سنگینی بعد از عمل بینی و یا نبض زدن بینی بعد از عمل مواجه شده اند و به دنبال علت و روش های درمان این موارد بوده اند. سنگینی بینی بعد از عمل و احساس نبض، از عوارض طبیعی و رایج عمل جراحی بینی می باشد و نیازی به نگرانی بیماران و مراجعه کنندگان نیست. برای اینکه شما عزیزان را بهتر با این مسائل آشنا کنیم، در این مقاله به طور کامل علت نبض زدن بینی بعد از عمل ، دلایل احساس سنگینی بینی بعد از عمل و همچنین مشکلاتی که در پی این عوارض ایجاد می شوند را برای شما معرفی کرده و راهکارهایی جهت کنترل و کاهش این گونه عوارض را در اختیار شما قرار می دهیم.

احساس سنگینی بعد از عمل بینی

معمولاً پس از به هوش آمدن بعد از جراحی بینی، احساس سنگینی بینی بعد از عمل را تجربه خواهید کرد که ممکن است این حس به دیگر بخش های صورت شما نیز انتقال یابد. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود بینی سنگین شود. یکی از دلایل سنگینی بینی بعد از عمل پانسمان های داخلی بینی و گچ بینی می باشد. همچنین به دلیل این که گچ و پانسمان باید تا مدتی برروی بینی شما بماند بیشتر موجب احساس سنگینی بینی بعد از عمل می شود.

گاهی سنگینی بینی بعد از عمل ممکن است به دلیل تورم بینی باشد. اگر افراد به خوبی نکات و مراقبت هایی که پزشک برای بعاد از عمل در نظر گرفته است را به خوبی رعایت نکند موجب افزایش تورم می شود.

بهتر است جهت کاهش این احساس نکاتی مانند استفاده کمتر از نمک در وعده غذایی خود را رعایت کنید چرا که سدیم موجود در نمک موجب افزایش تورم و احساس سنگینی بینی خواهد شد.

سنگینی بینی بعد از عمل

قبل از هر اقدامی بخاطر داشته باشید که برای داشتن نتیجه بهتر و همچنین تجربه عوارض کمتر انتخاب جراح بسیار حائز اهمیت است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

علت نبض زدن بینی بعد از عمل

حدود نیمی (تقریبا 46.2٪) از بیماران مورد بررسی گزارش کردند که در هفت روز پس از عمل، نبض زدن بینی بعد از عمل را احساس می کنند. در عین حال، داروهای مسکن خود را طبق تجویز مصرف کنید یا از مسکن های بدون نسخه (تیلنول، نه ادویل) استفاده کنید و ابتدا از جراح خود تأییدیه بگیرید. تمام تلاش خود را بکنید تا از موقعیت‌ها و فعالیت‌هایی که در آن خطر ضربه زدن به بینی حساس خود را دارید اجتناب کنید . چرا که یکی از شایعترین علت نبض زدن نوک بینی بعد از عمل ، فعالیت های سنگین می باشد.

علت نبض زدن نوک بینی بعد از عمل ، مویرگ های سطح بینی هستند، با بالا رفتن فشار خون در این ناحیه، به دلیل حساس بودن بینی پس از جراحی، جریان خون در مویرگ ها افزایش یافته و بدین ترتیب شما نبض زدن بینی بعد از عمل را تجربه خواهید کرد. به همین دلیل توصیه می شود از ورزش های سنگین و بلند کردن اجسام در دوران توصیه شده خود داری کنید تا بتوانید اینگونه عوارض را کاهش دهید.

سایر دلایل و علت نبض زدن بینی بعد از عمل

از دیگر علت نبض زدن بینی بعد از عمل می توان به موارد زیر اشاره کرد که هرکدام به تنهایی ممکن است تاثیر زیادی در ایجاد چنین عارضه ای داشته باشند:

֎ احتقان بینی:

بسیاری از بیماران به دلیل تورم داخل بینی، حدود هفت روز پس از عمل بینی خود احساس «پرشدگی» می کنند. ممکن است وسوسه شوید که بینی خود را باد کنید که تا حدی به باز شدن آن کمک کند، اما تمام تلاش خود را بکنید که این کار را نکنید. دمیدن سریع بینی پس از جراحی می تواند باعث خونریزی بینی و تاخیر در بهبودی شود. بهتر است صبر داشته باشید تا بعد از حدود یک هفته  بتوانید به آرامی بینی خود را باز کنید. احتقان بینی از شایع ترین علت نبض زدن بینی بعد از عمل به دلیل فشار به میرگ های سطح بینی می باشد.

֎ سوزن سوزن شدن یا سوختن بینی :

ممکن است حدود یک هفته بعد از جراحی احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در اطراف بینی و صورت خود داشته باشید. این در واقع نشانه خوبی است زیرا به این معنی است که اعصاب بافت بینی شما در حال بهبود است. اعصاب شما به طرز شگفت انگیزی به سرعت بازسازی می شود و این احساس سوزش از بین می رود. تحت تاثیر گرفتن اعصاب طی جراحی بینی و تحریک آن ها نیز علت نبض زدن بینی بعد از عمل می باشد که ممکن است از هر 10 بیمار 4 بیمار را دچار این عارضه کند. سعی کنید توصیه های پزشک خود را رعایت کنید تا بتوانید آن را کاهش دهید.

֎ تورم و کبودی:

ممکن است بعد از جراحی، تورم و کبودی قابل توجهی در اطراف گونه ها، بینی و پلک ها داشته باشید، بسته به میزان  و زمان عمل بینی این مورد در افراد متفاوت می باشد. برای کاهش تورم می توانید از کمپرس یخ روی گونه ها و پلک های خود استفاده کنید، اما از گذاشتن مستقیم یخ روی بینی خودداری کنید. هر وزن اضافی روی بینی شما ممکن است نتیجه عمل و بهبودی را تغییر دهد و همانطور که قبلا ذکر کردیم، علت نبض زدن بینی بعد از عمل و همچنین احساس سنگینی بینی بعد از عمل ، تورم و کبودی این نواحی می باشد. در نتیجه سعی کنید تا با رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک این عوارض را کاهش دهید.

احساس سنگینی بینی بعد از عمل

جراحی بینی نیز مانند تمام جراحی‌های زیبایی داری عوارضی است که ما در مقاله ” عوارض عمل بینی ” به صورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

نبض زدن بینی بعد از عمل تا کی ادامه دارد؟

این عارضه بسیار طبیعی جراحی بینی احتمالا در عرض یک هفته فروکش می کند. ممکن است علاوه بر احساس نبض زدن و سنگینی، با مشکلات دیگری مواجه باشید. بیماران باید توجه داشته باشند که در صورت عدم فروکش، چنین عوارضی ممکن است نشانه ای دیگر از علت نبض زدن بینی بعد از عمل باشد. در نتیجه هنگام مواجهه با هر کدام از موارد زیر، در صورت تشدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

֎ سردرد یا درد صورت:

ممکن است حدود یک هفته پس از جراحی سردرد یا درد در نواحی خاصی از صورت یا بینی خود احساس کنید. مقدار زیادی آب بنوشید و داروهای مسکن را طبق تجویز پزشک مصرف کنید تا به کاهش ناراحتی کمک کنید. اما قطعا از مصرف داروهای بدون نسخه خودداری کنید زیرا بسیاری از برندهای معروف دارای خواص رقیق کنندگی خون هستند و ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند.

֎ حالت تهوع و سرگیجه:

احساس تهوع، سرگیجه یا حالت تهوع بعد از جراحی طبیعی است. این علائم باید ظرف چند روز ناپدید شوند. هیدراته ماندن و استراحت زیاد به کاهش شدت علائم شما کمک می کند.در صورت تشدید به پزشک مراجعه کنید.

نبض زدن بینی بعد از عمل

֎ خارش بینی:

بعد از جراحی بینی شما به شدت بانداژ می شود یا حتی گچ می گیرد که به ناچار باعث خارش می شود. اما نگران نباشید، خارش به یک منطقه کوچک محدود می شود و ظرف چند روز از بین می رود. اما در صورت ادامه یافتن خارش ممکن است نشانه ای از حساسیت شدید شما به بانداژ یا گچ باشد که بهتر است آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

֎ خونریزی بینی :

خونریزی متوسط ​​در چند روز اول پس از جراحی طبیعی است، بنابراین بینی خود را با گاز پانسمان کنید و هر چند وقت یکبار که نیاز بود تعویض کنید. خونریزی زیاد و نبض زدن بینی بعد از عمل ممکن است نشانه ای از مشکلی جدی باشد.

֎ پوسته پوسته شدن بینی:

همانطور که برش های شما در حال بهبود هستند، ممکن است در کنار احساس نبض زدن بعد از عمل بینی “پوسته شدن” را نیز تجربه کنید. این علت نبض زدن بینی بعد از عمل ، به سادگی به دلیل تجمع خون خشک، پوست، دلمه های کوچک و سایر زباله های بیولوژیکی در اطراف برش ها است. می توانید به آرامی آن را با آب نمک بشویید. بدانید که پوسته پوسته شدن معمولا باعث ایجاد بوی عجیبی می شود که باید پس از درمان با نمک از بین برود. اگر بو باقی ماند، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است بو نشانه عفونت باشد.

به یاد داشته باشید که خود جراحی فقط اولین قدم است. مانند هر نوع جراحی پلاستیک، نتایج نهایی بلافاصله قابل مشاهده نخواهد بود. پس در روند بهبود صبور باشید و تمام توصیه های پزشک را جدی بگیرید.

کم خونی امروزه بسیار شایع است و افراد زیادی دچار این عارضه هستند. اما آیا کسانی که دچار عارضه کم خونی هستند می‌توانند عمل جراحی انجام دهند؟ ما در مقاله ” کم خونی در عمل بینی ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

جلوگیری از نبض زدن بینی بعد از عمل

برای جلوگیری از نبض زدن بینی بعد از عمل و احساس سنگینی بینی ، بیمار نمی تواند کاری انجام دهد، زیرا اینها عوارض جانبی طبیعی روند بهبودی هستند. با این حال، انتخاب یک جراح پلاستیک با تجربه، احتمال دائمی بودن آسیب عصبی را کاهش می دهد.

اکثر جراحان بسته به علت نبض زدن بینی بعد از عمل ، بسته سرد یا کرم بی حس کننده را پیشنهاد می کنند. به طور کلی جراح می تواند در مورد بی حسی اقدامات بسیار کمی انجام دهد. بیماران باید به سادگی در دوره نقاهت صبور باشند تا زمانی که احساس سنگینی و نبض زدن بینی بعد از عمل خود به خود برطرف شود. خوشبختانه، در اکثریت قریب به اتفاق موارد، علت نبض زدن نوک بینی بعد از عمل جدی نیست. علاوه بر این، برای اکثر بیماران، این احساس ناخوشایند نخواهد بود و پس از دوره ای رفع خواهد شد.

علت نبض زدن نوک بینی بعد از عمل

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی وب سایت دکتر احمدعلی رجب پور، به بررسی علت نبض زدن بینی بعد از عمل پرداختیم و نکات ویژه در این خصوص را برای شما عزیزان شرح دادیم.

امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله به شما دادیم، برایتان مفید و کاربردی واقع شده باشد.

اگر در خصوص علت نبض زدن نوک بینی بعد از عمل سوالی در ذهن دارید که در این مقاله به پاسخ آن نتوانستید برسید، آن را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما مطرح کنید تا در سریع ترین زمان ممکن بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.


سوالات متداول

✅ علت نبض زدن بینی بعد از عمل چیست؟

علت نبض زدن نوک بینی بعد از عمل ، مویرگ های سطح بینی هستند، با بالا رفتن فشار خون در این ناحیه، به دلیل حساس بودن بینی پس از جراحی، جریان خون در مویرگ ها افزایش یافته و بدین ترتیب شما نبض زدن بینی بعد از عمل را تجربه خواهید کرد. همچنین احتقان بینی، سوزن سوزن شدن یا سوختن بینی و تورم و کبودی از دیگر دلایل نبض زدن بینی بعد از عمل می‌باشد.

✅ نبض زدن بینی بعد از عمل تا کی ادامه دارد؟

این عارضه بسیار طبیعی جراحی بینی احتمالا در عرض یک هفته فروکش می کند.

✅ علت احساس سنگینی بعد از عمل بینی چیست ؟

یکی از دلایل سنگینی بینی بعد از عمل پانسمان های داخلی بینی و گچ بینی می باشد همچنین گاهی سنگینی بینی بعد از عمل ممکن است به دلیل تورم بینی باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها