نبض زدن بینی بعد از عمل

علت نبض زدن بینی بعد از عمل و احساس سنگینی بینی چیست؟ بسیاری از مراجعه کنندگان برای عمل بینی ، با احساس سنگینی و یا نبض زدن آن بعد از جراحی مواجه شده اند و به دنبال علت و روش های درمان این موارد بوده اند. سنگینی بینی بعد از عمل و احساس نبض ، از عوارض طبیعی و رایج عمل جراحی بینی می باشد و نیازی به نگرانی بیماران و مراجعه کنندگان نیست. برای اینکه شما عزیزان را بهتر با این مسائل آشنا کنیم ، در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی تهران به طور کامل علت این عارضه ها و همچنین مشکلاتی که در پی این عوارض ایجاد می شوند را برای شما معرفی کرده و راهکارهایی جهت کنترل و کاهش این گونه عوارض را در اختیار شما قرار می دهیم.

 

نبض زدن بینی بعد از عمل + دکتر رجب پور

 

احساس نبض زدن بینی بعد از عمل

معمولاً پس از به هوش آمدن بعد از جراحی رینوپلاستی ، احساس سنگینی بینی بعد از عمل را تجربه خواهید کرد که ممکن است این حس به دیگر بخش های صورت شما نیز انتقال یابد. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود بینی سنگین شود. یکی از دلایل سنگین شدن دماغ بعد از عمل پانسمان های داخلی بینی و گچ بینی می باشد. همچنین به دلیل این که گچ و پانسمان باید تا مدتی برروی بینی شما بماند بیشتر موجب احساس سنگینی خواهید کرد.

گاهی سنگینی بینی بعد از جراحی ممکن است به دلیل تورم بینی باشد. اگر افراد به خوبی نکات و مراقبت هایی که بهترین جراح بینی تهران برای بعاد از عمل در نظر گرفته است را به خوبی رعایت نکند موجب افزایش تورم می شود.

بهتر است جهت کاهش این احساس نکاتی مانند استفاده کمتر از نمک در وعده غذایی خود را رعایت کنید چرا که سدیم موجود در نمک موجب افزایش تورم و احساس سنگینی بینی خواهد شد. از موارد دیگری که می توانید برای کاهش ورم از آن بهره بگیرید ، کمپرس سرد می باشد. توجه داشته باشید که این کمپرس را در یک حوله بپیچید و به هیچ وجه به صورت مستقیم روی بینی قرار ندهید ، بلکه آن را روی گونه ها بگذارید.

علت نبض زدن بینی بعد از عمل

حدود نیمی (تقریبا 46.2٪) از بیماران مورد بررسی گزارش کردند که در هفت روز پس از عمل ، نبض زدن بینی بعد از جراحی را احساس می کنند. در عین حال ، داروهای مسکن خود را طبق تجویز بهترین دکتر عمل بینی تهران مصرف کنید یا از مسکن های بدون نسخه (تیلنول ، نه ادویل) استفاده کنید و ابتدا از جراح خود تأییدیه بگیرید. تمام تلاش خود را بکنید تا از موقعیت‌ ها و فعالیت‌ هایی که در آن خطر ضربه زدن به بینی حساس خود را دارید اجتناب کنید ؛ چرا که یکی از شایعترین علت های نبض زدن نوک بینی بعد از عمل ، فعالیت های سنگین می باشد.

دلیل نبض زدن بینی بعد از رینوپلاستی در قسمت نوک ، مویرگ های سطح بینی هستند ، با بالا رفتن فشار خون در این ناحیه به دلیل حساس بودن بینی پس از جراحی ، جریان خون در مویرگ ها افزایش یافته و بدین ترتیب شما نبض زدن دماغ بعد از عمل را تجربه خواهید کرد. به همین دلیل توصیه می شود از ورزش های سنگین و بلند کردن اجسام در دوران توصیه شده خود داری کنید تا بتوانید اینگونه عوارض را کاهش دهید.

سایر دلایل و علت های نبض زدن بینی بعد از عمل

از دیگر علل بروز این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد که هر کدام به تنهایی ممکن است تاثیر زیادی در ایجاد چنین عارضه ای داشته باشند :

احتقان بینی

بسیاری از مراجعه کنندگان به دلیل تورم داخل بینی ، حدود هفت روز پس از عمل زیبایی بینی خود احساس « پرشدگی » می کنند. ممکن است وسوسه شوید عمل فین کردن را انجام دهید که تا حدی به باز شدن آن کمک کند ، اما تمام تلاش خود را بکنید که این کار را نکنید. دمیدن سریع بینی پس از جراحی می تواند باعث خونریزی بینی و تاخیر در بهبودی شود. بهتر است صبر داشته باشید تا بعد از حدود یک هفته بتوانید به آرامی بینی خود را باز کنید. احتقان بینی از شایع ترین علت های نبض زدن بینی بعد از جراحی به دلیل فشار به مویرگ های سطح بینی می باشد.

سوزن سوزن شدن یا سوختن بینی

ممکن است حدود یک هفته بعد از جراحی احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در اطراف بینی و صورت خود داشته باشید. این در واقع نشانه خوبی است زیرا به این معنی است که اعصاب بافت بینی شما در حال بهبود است. اعصاب شما به طرز شگفت انگیزی به سرعت بازسازی می شود و این احساس سوزش از بین می رود. تحت تاثیر گرفتن اعصاب طی جراحی بینی و تحریک آن ها نیز دلیل نبض زدن بینی بعد از عمل می باشد که ممکن است از هر 10 بیمار 4 بیمار را دچار این عارضه کند. سعی کنید توصیه های پزشک خود را رعایت کنید تا بتوانید آن را کاهش دهید.

تورم و کبودی

ممکن است بعد از جراحی ، تورم و کبودی قابل توجهی در اطراف گونه ها ، بینی و پلک ها داشته باشید ، بسته به میزان و زمان جراحی زیبایی بینی این مورد در افراد متفاوت می باشد. همانطور که پیش تر نیز ذکر کردیم ، برای کاهش تورم می توانید از کمپرس یخ روی گونه ها و پلک های خود استفاده کنید ، اما از گذاشتن مستقیم یخ روی بینی خودداری نمایید. هر وزن اضافی روی بینی شما ممکن است نتیجه عمل و بهبودی را تغییر دهد و همانطور که قبلا ذکر شد ، علت نبض زدن بینی بعد از جراحی و همچنین احساس سنگینی بینی بعد از این پروسیجر ، تورم و کبودی این نواحی می باشد. در نتیجه سعی کنید تا با رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک این عوارض را کاهش دهید.

نبض زدن بینی بعد از عمل تا کی ادامه دارد؟

این عارضه بسیار طبیعی جراحی بینی احتمالا در عرض یک هفته فروکش می کند. ممکن است علاوه بر احساس نبض زدن و سنگینی ، با مشکلات دیگری مواجه باشید. بیماران باید توجه داشته باشند که در صورت عدم فروکش ، چنین عوارضی ممکن است نشانه ای دیگر از علت نبض زدن بینی باشد. در نتیجه هنگام مواجهه با هر کدام از موارد زیر و در صورت تشدید ، سریعا به یک جراح بینی خوب در تهران مراجعه کنید :

سردرد یا درد صورت

ممکن است حدود یک هفته پس از جراحی سردرد یا درد در نواحی خاصی از صورت یا بینی خود احساس کنید. مقدار زیادی آب بنوشید و داروهای مسکن را طبق تجویز پزشک مصرف کنید تا به کاهش ناراحتی کمک کنید. اما قطعا از مصرف داروهای بدون نسخه خودداری کنید زیرا بسیاری از برندهای معروف دارای خواص رقیق کنندگی خون هستند و ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند.

حالت تهوع و سرگیجه

احساس تهوع ، سرگیجه یا حالت تهوع بعد از جراحی طبیعی است. این علائم باید ظرف چند روز ناپدید شوند. هیدراته ماندن و استراحت زیاد به کاهش شدت علائم شما کمک می کند. در صورت تشدید به پزشک مراجعه کنید.

خارش بینی

یکی از رویکردهایی که بعد از جراحی بینی توسط دکتر انجام می شود ، بانداژ کردن و یا گچ گرفتن بینی می باشد ؛ این مورد به خودی خود این عضو را دچار خارش می نماید. اما نگران نباشید ، خارش به یک منطقه کوچک محدود می شود و ظرف چند روز از بین می رود. اما در صورت ادامه یافتن خارش ممکن است نشانه ای از حساسیت شدید شما به بانداژ یا گچ باشد که بهتر است آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

خونریزی بینی

خونریزی متوسط ​​در چند روز اول پس از جراحی طبیعی است ، بنابراین بینی خود را با گاز پانسمان کنید و هر چند وقت یکبار که نیاز بود تعویض کنید. خونریزی زیاد و نبض زدن بینی بعد از عمل ممکن است نشانه ای از مشکلی جدی باشد.

پوسته پوسته شدن بینی

همانطور که برش های شما در حال بهبود هستند ، ممکن است در کنار احساس نبض زدن بعد از عمل بینی “پوسته شدن” را نیز تجربه کنید. این علت نبض زدن بینی بعد از جراحی ، به سادگی به دلیل تجمع خون خشک ، پوست ، دلمه های کوچک و سایر زباله های بیولوژیکی در اطراف برش ها است. می توانید به آرامی آن را با آب نمک بشویید. بدانید که پوسته پوسته شدن معمولا باعث ایجاد بوی عجیبی می شود که باید پس از درمان با نمک از بین برود. اگر بو باقی ماند ، با یک جراح خوب بینی در تهران تماس بگیرید زیرا ممکن است بو نشانه عفونت باشد.

به یاد داشته باشید که خود جراحی فقط اولین قدم است. مانند هر نوع جراحی پلاستیک ، نتایج نهایی بلافاصله قابل مشاهده نخواهد بود. پس در روند بهبود صبور باشید و تمام توصیه های پزشک را جدی بگیرید. همچنین از عوامل تاثیرگذار دیگر ، انتخاب جراح می باشد. بنابراین نیاز است تا در این امر کوشا باشید و با نهایت دقت ، یک پزشک ماهر و متبحر را برای خود برگزینید تا در انتها از نتایج خود نهایت رضایت را داشته باشید.

جلوگیری از نبض زدن بینی بعد از عمل

برای جلوگیری از نبض زدن بینی پس از جراحی و احساس سنگینی بینی ، بیمار نمی تواند کاری انجام دهد ، زیرا اینها عوارض جانبی طبیعی روند بهبودی هستند. با این حال ، انتخاب یک جراح پلاستیک با تجربه ، احتمال دائمی بودن آسیب عصبی را کاهش می دهد.

اکثر جراحان بسته به علت نبض زدن بینی بعد از جراحی ، بسته سرد یا کرم بی حس کننده را پیشنهاد می کنند. به طور کلی جراح می تواند در مورد بی حسی اقدامات بسیار کمی انجام دهد. بیماران باید به سادگی در دوره نقاهت صبور باشند تا زمانی که احساس سنگینی و نبض زدن بینی بعد از رینوپلاستی خود به خود برطرف شود. خوشبختانه ، در اکثریت قریب به اتفاق موارد ، علت نبض زدن نوک بینی بعد از عمل جدی نیست. علاوه بر این ، برای اکثر بیماران این احساس ناخوشایند نخواهد بود و پس از دوره ای رفع خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی سایت دکتر احمدعلی رجب پور ، به بررسی علت های نبض زدن بینی بعد از عمل پرداختیم و نکات ویژه در این خصوص را برای شما عزیزان شرح دادیم. امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله به شما دادیم ، برایتان مفید و کاربردی واقع شده باشد.


سوالات متداول

✅ علت نبض زدن بینی بعد از عمل چیست؟

علت نبض زدن نوک بینی بعد از عمل ، مویرگ های سطح بینی هستند، با بالا رفتن فشار خون در این ناحیه، به دلیل حساس بودن بینی پس از جراحی ، جریان خون در مویرگ ها افزایش یافته و بدین ترتیب شما این عارضه را تجربه خواهید کرد. همچنین احتقان بینی ، سوزن سوزن شدن یا سوختن بینی و تورم و کبودی از دیگر دلایل نبض زدن دماغ بعد از عمل می‌ باشد.

✅ نبض زدن بینی بعد از جراحی تا کی ادامه دارد؟

این عارضه بسیار طبیعی جراحی بینی احتمالا در عرض یک هفته فروکش می کند.

✅ علت احساس سنگینی بعد از عمل بینی چیست ؟

یکی از دلایل سنگینی بینی بعد از عمل پانسمان های داخلی بینی و گچ بینی می باشد همچنین گاهی سنگینی بینی بعد از عمل ممکن است به دلیل تورم بینی باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

1.8 4 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها