مراقبت های بعد از جراحی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک یکی از رایج ترین عمل های زیبایی صورت است که برای بهبود ظاهر ناحیه چشم انجام می شود. بیشتر افراد به دنبال این عمل هستند تا چشمانشان کمتر خسته به نظر برسد یا تقارن آن ها بهبود یابد. دانستن اینکه چه چیزی بعد از عمل باید انتظار داشته باشید بسیار مهم است و می‌تواند باعث شود روند کمتر آزاردهنده باشد. برای درک همه چیز در مورد روند بهبودی و مراقبت های بعد از جراحی پلک و غیره این مقاله را مطالعه کنید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی پلک

انجام مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی بسیار مهم است. در صورت رعایت دقیق دستورالعمل‌ها و مراقبت های بعد از جراحی پلک ، درد غیرضروری و عوارض عفونت و تورم ممکن است به حداقل برسد. گاهی اوقات عوارض جانبی پس از جراحی بسیار کم است، بنابراین ممکن است تمام این مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی اعمال نشود. عقل سلیم اغلب به شما دیکته می کند که چه کاری باید انجام دهید. با این حال، در صورت شک، این دستورالعمل‌ها و مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی را دنبال کنید یا هر زمان که خواستید برای توضیحات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید.

جراحی پلک و لیفت صورت می تواند یکی از جوان کننده ترین عمل های زیبایی صورت باشد. موفقیت جراحی در دستان بیمار و همچنین جراح است. حتی اگر بهترین جراح روی زمین جراحی را انجام دهد؛ اما اگر بیماران پس از جراحی به درستی مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی را انجام ندهند، نتایج رضایت بخشی به دست نخواهد آمد.

نکات مراقبتی بلافاصله بعد از عمل بلفاروپلاستی

بسیاری از مراجعه کنندگان ما در مورد مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی سؤال می پرسند که در این قسمت برخی از مهم ترین آن ها شرح داده شده است.

 • یک فرد بزرگسال باید حداقل 24 ساعت اول پس از جراحی را در کنار شما بماند.
 • شما باید در 48 ساعت اول پس از جراحی، در حالی که سر خود را با حداقل 2 بالش، بالاتر از بدن قرار می‌دهید، استراحت کنید.
 • قبل از اینکه احساس ناراحتی کنید، داروهای مسکن تجویز شده را مصرف نمایید. پیشگیری از درد آسان تر از کنترل آن است.
 • فعالیت‌های خود را در روز جراحی و چند روز بعد از آن محدود کنید. غیرعادی نیست که به 7 تا 10 روز استراحت نیاز داشته باشید تا به حالت عادی برگردید و بتوانید فعالیت بدنی شدید، مانند ورزش کردن، را از سر بگیرید.
 • کمپرس یخ بعد از عمل بلفاروپلاستی تا 24 ساعت مورد استفاده قرار دهید.
 • احتیاط: اگر به طور ناگهانی از حالت دراز کشیده بنشینید یا بایستید ممکن است دچار سرگیجه شوید. اگر بعد از جراحی دراز کشیده‌اید، قبل از ایستادن حتماً یک دقیقه بنشینید. به آرامی بایستید تا زمانی را برای استواری و حفظ تعادل خود فراهم کنید. اگر هنگام نشستن یا ایستادن احساس سرگیجه کردید، باید فوراً دراز بکشید تا احتمال غش به حداقل برسد.

 

مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی - دکتر رجب پور

 

مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی برای جلوگیری از خونریزی

برای جلوگیری از عوارض ناشی از خونریزی، باید تا 10 روز پس از جراحی از انجام فعالیت هایی که ممکن است فشار خون یا خونریزی را افزایش دهند، کاملاً خودداری کنید. عدم انجام این کار ممکن است بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد! ما از بیماران جراحی می خواهیم که در 48 ساعت اول پس از جراحی به طور کامل استراحت کنند. پیشنهاد می کنیم در هفته اول سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید و استراحت کنید. از این تعطیلات استفاده کنید و خانواده خود را به خدمتکار تبدیل کنید!

همچنین باید از مصرف داروهایی که ممکن است خونریزی را طولانی کند خودداری کنید. به یاد داشته باشید حتی یک عدد آسپرین در روز برای خونریزی دور چشم بسیار خطرناک است. برخی از گیاهان هومیوپاتی نیز ممکن است زمان خونریزی را افزایش دهند و نباید قبل یا بلافاصله بعد از جراحی پلک استفاده شوند. جینکو، سیر و جینسینگ و همچنین دوزهای بالای ویتامین E می‌توانند خونریزی را افزایش دهند. اگر درد شدید در پشت چشم را تجربه کردید یا اگر خونریزی شدید یا طولانی مدت بود فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت بعد از عمل پلک برای کاهش تورم

تورمی که انتظار می‌رود معمولاً متناسب با عمل جراحی است. تورم در اطراف چشم ها و پایین به سمت گونه ها و صورت غیر معمول نیست. این واکنش طبیعی بدن به جراحی و ترمیم نهایی است.

تورم از روز جراحی شروع می شود و تا 3-2 روز بعد از عمل به حداکثر خود می رسد. گاهی اوقات، پلک ها کاملاً بسته می شوند. تورم بعد از روز سوم به سرعت کاهش می‌یابد.

پس از عمل جراحی، تقریباً 30 دقیقه شما را در بخش ریکاوری نگه می دارند. در این مدت کمپرس سرد روی چشمان شما قرار داده می شود. این کار باعث احساس راحتی شده و همچنین تورم و خونریزی را کاهش می دهد. بهترین کار این است که کمپرس یخ را تا 48 ساعت در خانه ادامه دهید.

پیشانی شما به مدت 24 ساعت بسته می‌شود. کیسه های یخ را مستقیماً روی پانسمان چشم خود قرار دهید. تورم ممکن است با استفاده فوری از کیسه یخ به حداقل برسد. به سادگی یک کاسه بزرگ بردارید و آن را بشویید و آن را با تکه‌های یخ و آب پر کنید و چند پارچه شستشو در کاسه قرار دهید. یک پارچه شستشو را روی چشم ها و پیشانی قرار دهید و وقتی گرم شد آن را با پارچه شستشوی دیگری جایگزین کنید.

این کار مفید است و باید 48 تا 72 ساعت ادامه یابد. اگر به طور هم‌زمان با لیزر یا لایه برداری شیمیایی پوست صورت یا پلک انجام داده اید، مهم است که یک لایه وازلین برای محافظت از پوست درمان شده، بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید و مرتباً آن را تکرار کنید. پوست لیزر شده یا تحت درمان شیمیایی باید همیشه در 5 تا 6 روز اول یک لایه وازلین ظریف داشته باشد.

پس از 72 ساعت، کمپرس یخ یا کمپرس گرم هر دو مجاز است. توجه داشته باشید که برای به حداقل رساندن تورم، مهم است که سر خود را به مدت 4 تا 5 روز پس از جراحی بالا نگه دارید. یک صندلی رکلاینر یا چند بالش اضافی پشت سر به خوبی برای بالا نگه داشتن سر کمک می کند.

 

مراقبت های بعد از جراحی افتادگی پلک - دکتر رجب پور

 

مراقبت بعد از عمل زیبایی پلک برای کنترل درد

درد پس از جراحی زیبایی پلکها کاملاً طبیعی است و تمامی افراد معمولاً درد را تجربه می کنند؛ اما بهتر است نگران نباشید؛ زیرا این درد در حدی نیست که نتوان آن را تحمل کرد، همچنین از داروهای مسکن برای تسکین درد پس از جراحی استفاده می شود که درد را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

برای درد خفیف، هر سه تا چهار ساعت یک یا دو قرص تایلنول یا تایلنول فوق العاده قوی مصرف شود. ایبوپروفن به طور کلی برای چند روز اول پس از جراحی توصیه نمی شود. این به این دلیل است که ایبوپروفن می تواند باعث افزایش خونریزی و یا کبودی شود.

برای درد شدید، داروی مسکن را طبق دستور مصرف کنید. این داروی ضد درد تجویز شده، شما را بی حال می کند و رفلکس های شما را کاهش می دهد. تا زمانی که دیگر از داروهای ضد درد دارای مخدر استفاده نمی کنید و دید شما واضح نشده، رانندگی نکنید یا با ماشین آلات کار نکنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید؛ زیرا باعث افزایش اثر مواد مخدر شده و ترکیب خطرناکی است. درد یا ناراحتی پس از جراحی باید پس از دو تا سه روز اول کاهش یابد. اگر درد ادامه یابد، ممکن است نیاز به توجه داشته باشد و باید با مطب پزشک خود تماس بگیرید. به طور معمول تایلنول را با داروهای مسکن مصرف نکنید. بسیاری از داروهای مسکن دارای نسخه حاوی تایلنول هستند.

بهبود تغییر رنگ و کبودی پوست بعد از جراحی زیبایی پلک

در برخی موارد، تغییر رنگ پوست به دنبال تورم ایجاد می شود. ایجاد تغییر رنگ سیاه، آبی، سبز یا زرد به دلیل پخش شدن خون در زیر بافت ها است. در اکثر بیماران، کبودی یک اتفاق طبیعی است که ممکن است 2-3 روز پس از عمل رخ دهد. گرمای مرطوب اعمال شده بر روی ناحیه ممکن است باعث تسریع محو شدن کبودی شود.

در بیماران جوان تر، کبودی نادر است و گاهی اوقات به صورت تغییر رنگ زرد خفیف نشان داده می شود. در بیماران مسن تر، کبودی می تواند کاملاً قابل توجه باشد و به صورت تغییر رنگ سیاه و آبی نشان داده شود. این می تواند ناحیه بزرگ تری را، حتی گاهی اوقات پلک ها، صورت و گونه ها و حتی قسمت بالای گردن را درگیر کند. رفع کبودی در این درجه تقریباً دو هفته طول می کشد.

همان‌طور که بهبودی پیشرفت می کند، کبودی می تواند از آبی به ارغوانی به زرد تبدیل شود. در برخی از بیماران سفیدی چشم قرمز یا صورتی می شود و این مشکلی نیست و به سرعت برطرف می شود. برخی از بیماران نیز ممکن است چیزی شبیه تاول زدن کره چشم را تجربه کنند. این ناشی از تورم است و به ندرت مشکل ساز است.

با استفاده از یک آرایش غلیظ می توانید تغییر رنگ را تا حدی بپوشانید. تا چند روز پس از برداشتن بخیه‌ها، روی خود برش‌ها آرایش نکنید. با این حال، می توانید آرایش خود را تا خط برش ها بیاورید.

مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی برای تهوع و استفراغ

در صورت تهوع و یا استفراغ پس از عمل جراحی، حداقل یک ساعت از مصرف خوراکی همچنین داروهای تجویز شده، خودداری کنید. سپس باید کمی چای یا چای زنجبیل بنوشید. باید نوشیدنی خود را در مدت پانزده دقیقه و به آرامی میل کنید. وقتی حالت تهوع برطرف شد، می‌توانید مصرف غذاهای جامد و داروهای تجویز شده را شروع کنید. در صورت عدم رفع حالت تهوع در عرض 3 ساعت با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک می تواند داروهایی را تجویز کند که به کنترل و برطرف کردن تهوع شما کمک می کنند.

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی - دکتر رجب پور

 

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی از محل برش

برش های پوست باید از روز بعد از عمل سه بار در روز با آب و صابون شسته شوند. این کار را باید خیلی آرام انجام دهید و خشک کنید (ناحیه را نمالید). پس از خشک شدن، برش‌ها باید با محلول 50 درصد پراکسید هیدروژن 3 درصد و کیو تیپ تمیز شوند. پراکسید هیدروژن را با مقدار مساوی آب لوله کشی گرم مخلوط کنید. سپس برش ها باید به طور مداوم با پماد آنتی بیوتیکی که برای شما تجویز می شود پوشانده شود. اگر پماد آنتی‌بیوتیک ندارید، یک لایه نازک وازلین خوب عمل می کند. برش‌ها نباید خشک و یا پوسته پوسته شوند.

حمام کردن در روز بعد از عمل خوب است. هنگام شستن و خشک کردن صورت ملایم باشید تا ناحیه لیزر شده یا بخیه‌ها مختل نشود. اگر لیفت ابرو یا لیفت صورت انجام داده‌اید، در برش‌های خط مو بخیه خواهید داشت. مراقب باشید که بخیه‌هایتان به شانه گیر نکنند.

برای کمک به خشک شدن موها می توان از سشوار در دمای کمی خنک استفاده کرد. تا چند هفته بعد از جراحی نباید از حالت گرم سشوار استفاده کنید. رنگ کردن موها تا 6 هفته بعد از جراحی نباید انجام شود. ممکن است نازک شدن گذرا مو در نواحی مجاور خطوط بخیه در شقیقه و پشت گوش اتفاق بیفتد.

پس از برداشتن تمام بخیه ها، جای زخم به رنگ صورتی تیره ظاهر می شود. مقادیر متفاوتی از تورم در داخل و اطراف خود اسکار وجود خواهد داشت. با گذشت زمان رنگ صورتی سفید می‌شود، استحکام جای زخم نرم شده و کمتر دیده می شود. بهبودی در هر فرد متفاوت است، اما تقریباً یک سال طول می کشد تا این تغییرات در اکثر اسکارها رخ دهد.

برخی از بیماران خشکی چشم را تجربه خواهند کرد. می‌توانید قطره‌های چشمی بدون نسخه را از داروخانه محلی خود خریداری کنید. قطره اشک مصنوعی کمک کننده است. قرار دادن یک قطره در هر چشم هر چند ساعت یکبار باعث آبرسانی و طراوت چشم شما می شود.

با شروع 6 هفته پس از جراحی، استفاده و ماساژ ملایم با ویتامین E یا کره کاکائو ممکن است باعث ایجاد اسکار نرم‌تر شده و باعث کم رنگ شدن جای زخم شود. برش ها معمولاً برای چندین ماه قرمز می‌مانند، اما به تدریج محو می شوند. برش ها را می توان 2 روز پس از برداشتن بخیه با آرایش پوشاند؛ اما تا قبل از آن از لوازم آرایش بر روی برش‌ها استفاده نکنید. برش‌ها تا 6 ماه پس از جراحی نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. استفاده مداوم از ضدآفتاب روی تمام برش‌ها اجباری است.

رژیم غذایی بعد از جراحی پلک

پس از بیهوشی عمومی یا I.V. آرام بخش، در ابتدا باید مایعات شفاف مصرف شود. طی چند روز پس از جراحی مصرف کالری و پروتئین بالا بسیار مهم است. شما باید با مصرف منظم مایعات از کم آبی بدن جلوگیری کنید. هیدراته نگه داشتن بدن از حالت تهوع و استفراغ نیز جلوگیری می‌کند. سعی کنید حتی یک وعده غذایی را هم از دست ندهید. اگر به خوردن ادامه دهید احساس بهتری خواهید داشت، قدرت بیشتر و ناراحتی کمتری خواهید داشت و سریع‌تر بهبود می‌یابید.

کاهش فعالیت ممکن است باعث یبوست شود، بنابراین ممکن است بخواهید میوه‌های خام بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و مطمئن شوید که مصرف مایعات خود را افزایش دهید.

 • آنتی‌بیوتیک ها

آنتی بیوتیک های تجویزشده را طبق دستور مصرف کنید. مطمئن شوید که آنتی بیوتیک را تمام کرده‌اید، حتی اگر احساس می کنید کاملاً بهتر شده اید و به آن نیاز ندارید. در صورت بروز بثورات پوستی یا سایر واکنش‌های نامطلوب، مصرف آنتی‌بیوتیک را قطع کنید و واکنش را به پزشک خود اطلاع دهید. گاهی اوقات مصرف آنتی‌بیوتیک با ماست می‌تواند به پیشگیری از اسهال کمک کند. اگر قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنید، ممکن است کنترل بارداری بی اثر شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی پلک - دکتر رجب پور

 

مراقبت های قبل از عمل بلفاروپلاستی

همان قدر که مراقبت های بعد از جراحی پلک در دوره بهبودی اهمیت دارد، مراقبت های قبل آن نیز بااهمیت است. در زیر برخی از مراقبت‌هایی که قبل از عمل بلفاروپلاستی باید انجام دهید لیست شده‌اند:

 • ترک سیگار 6 ماه قبل از جراحی
 • پرهیز از مصرف الکل یک هفته قبل از جراحی
 • پرهیز از مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌هایی که خون را رقیق کرده و باعث خونریزی می‌شوند.
 • پرهیز از رنگ کردن موی سر 2 هفته قبل از جراحی

اطلاعات تکمیلی برای مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • بی حسی پوست اطراف محل جراحی طبیعی است و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. همان‌طور که قبل از جراحی گفته شد، این بی حسی معمولاً ماهیت موقتی دارد، اگرچه در برخی موارد می‌تواند دائمی باشد. بی حسی معمولاً چندین ماه طول می‌کشد تا به طور کامل برطرف گردد.
 • افزایش جزئی دمای بدن بلافاصله پس از جراحی غیر معمول نیست. در صورت تداوم تب، به بهترین جراح پلاستیک اطلاع دهید. برای کاهش تب باید تیلنول مصرف شود.
 • مورد شما فردی است؛ زیرا هیچ دو نفر شبیه هم نیستند. توصیه‌های دوستان رت نپذیرید. سؤالات و نگرانی‌های خود را با پزشک خود یا یکی از کارکنان تیم جراحی در میان بگذارید.
 • اگر درگیر ورزش منظم هستید، توجه داشته باشید که میزان تغذیه طبیعی شما کاهش یافته است. ممکن است ورزش بسیار دشوارتر باشد. توصیه می‌کنیم حداقل 14 روز از هرگونه فعالیت بدنی شدید خودداری کنید. هنگامی که رژیم ورزشی خود را از سر گرفتید، با یک تمرین سبک تا متوسط شروع کنید و به تدریج رژیم خود را طی چند جلسه افزایش دهید. اگر دچار ضعف شدید ورزش را متوقف کنید.
 • به جای لباسی که از سر پوشیده می‌شود، باید لباسی بپوشید که در جلو یا پشت دکمه دارد.
 • بیشتر افراد تا زمانی که عمل جراحی انجام ندهند، توجه کمی به پلک‌های خود دارند. در چند هفته اول خیلی حساس و نگران نباشید. آرام باشید و بگذارید بهبودی اتفاق بیفتد. به یاد داشته باشید قبل از اینکه بهتر به نظر برسید ممکن است بدتر به نظر برسید. 99.9 درصد بیماران با نتایج عالی بهبود می‌یابند.
 • اجسام سنگین را به مدت 3 هفته کنار بگذارید.
 • سیگار و نوشیدن الکل را ترک کنید.
 • اگر نیاز به رنگ کردن موهای خود دارید، این کار را 2 هفته قبل از جراحی یا تا 6 هفته پس از جراحی انجام ندهید.
 • تا 2 هفته از استفاده از لنزهای چشمی خودداری کنید.
مراقبت های بعد از جراحی پلک - دکتر رجب پور

سخن پایانی

بلفاروپلاستی ، عمل جراحی برداشتن پوست و چربی اضافی اطراف چشم برای برداشتن کیسه‌های زیر چشم و اصلاح افتادگی پلک، یکی از ساده‌ترین روش‌های جراحی پلاستیک است. این جراحی یکی از محبوب‌ترین درمان‌های زیبایی است که ظاهر پلک‌های بالا، پلک‌های پایین یا هر دو را بهبود می‌بخشد. اما قبل از انجام این عمل جراحی، بهتر است از عوارض جانبی و مراقبت های بعد از جراحی پلک اطلاع داشته باشید.

در این مقاله از سری مقالات رجب پور در مورد مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی صحبت کرده و نکاتی را برای بهبودی سریع‌تر ارائه دادیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها