فواید و عوارض بوتاکس دیسپورت چیست ؟

بوتاکس دیسپورت انگلیسی : در دنیای پرمشغله امروزی، داشتن پوست سالم و صاف یکی از فاکتورهای زیبایی به حساب می‌آید که اکثر افراد برای رسیدن به آن هزینه‌های گزافی را پرداخت می‌کنند. همه ما در سنین مختلف، به دنبال راهی برای رسیدن به پوستی صاف‌تر و به تعویق انداختن نشانه‌های پیری زودرس پوست هستیم.

یکی از جدیدترین شیوه‌های درمانی و جوان‌سازی پوست، تزریق بوتاکس (بوتاکس به انگلیسی : Botox ) است که همزمان با پیشرفت علم، گسترش بسیاری یافته است.

یکی از معروف‌ترین مارک‌های بوتاکس خارجی، بوتاکس دیسپورت است که امروزه در کشور ما، طرفداران زیادی پیدا کرده است. بوتاکس دیسپورت شامل پودر لئوفیلیزه می‌شود که این پودر حاوی درجه خلوص بالایی از سم بوتولینیوم توکسین نوع A می‌باشد.
متاسفانه وجود لاکتوز در ترکیبات بوتاکس دیسپورت انگلیسی موجب ممنوعیت استفاده از آن برای افرادی که به شیر آلرژی دارند، شده است.

این ماده محبوب ازسال 1990 توسط شرکت فرانسوی IPSEN تولید می‌شود و توانسته تا به امروز، مجوز بیش از 67 کشور را کسب نماید. بوتاکس مارک دیسپورت انگلیسی که با عنوان ژنریک ABO-BOTULINUM به بازار عرضه می‌شود، قیمت بالاتری نسبت به برخی از بوتاکس‌های خارجی وارداتی دارد. اما نسبت به نمونه‌های خارجی معروف، مانند آلرگان، قیمت مناسب‌تری دارد.

اگر شما هم از ظاهر شدن چین و چروک بر روی پوست صورت‌تان نگران شده‌اید و به تزریق بوتاکس فکر می‌کنید، تا آخر این مطالب همراه ما باشید تا با ماهیت بوتاکس دیسپورت انگلیسی و کاربرد آن آشنا شوید.

بوتاکس دیسپورت

بوتاکس دیسپورت انگلیسی :

بوتاکس دیسپورت ، یکی از معروف‌ترین مارک‌های بوتاکس خارجی است که در چند سال اخیر، استفاده از آن در کشور ما بسیار رایج شده است. شرایط نگهداری و نوع ترکیبات بوتاکس دیسپورت باعث ایجاد تفاوت میان آن با سایر بوتاکس‌ها شده است. به‌ عنوان‌ مثال، دمای نگهداری آن بین 2 تا 8 درجه بوده و می‌توانید آن را به شکل پودر سفید رنگ تهیه نمایید.

دیسپورت به گروه تزریقات نورومدولاتور تعلق دارد. نورومدولاتورها باعث شل شدن عضلات اطراف محل تزریق می‌شوند و با محدود کردن حرکات آن نواحی، باعث کاهش چروک می‌شوند.

بعد از تزریق و شل شدن عضلات، پوست آن ناحیه نرم می‌شود و خطوط صورت کمتر خودنمایی می‌کنند. برای شروع، متخصص مقدار کمی از مواد را به صورت مستقیم به عضله هدف تزریق می‌کند و به طور موقت باعث جوان‌سازی پوست و کاهش خطوط صورت می‌شود.

قبل از هر اقدامی با یک پزشک و جراح با تجربه مشورت نمایید. اما انتخاب این جراح نیز ممکن است سخت باشد. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

بوتاکس دیسپورت انگلیسی برای افرادی که خطوط متوسط تا شدید دارند، گزینه مناسبی خواهد بود. همچنین، تزریق بوتاکس دیسپورت انگلیس زیر نظر متخصص، تا حدی اسپاسم عضلات کمر در بزرگسالان و کودکان را درمان می‌کند. می‌توانید بوتاکس مارک دیسپورت انگلیسی را به صورت دو شیشه 300 یا 500 واحدی از مراکز معتبر تهیه نمایید. 

دیسپورت بوتاکس

شرایط نگهداری از بوتاکس انگلیسی چیست ؟

ژل بوتاکس دیسپورت انگلیسی « Disport » یکی از بهترین برندهای بوتاکس بوده و  فاقد هرگونه ناخالصی است. به همین دلیل عوارض بوتاکس دیسپورت ناچیز بوده و محبوبیت بیشتری در مقایسه با برندهای هم قیمت خود دارد. همین موضوع باعث شده است که تمایل افراد به نگهداری از باقی مانده ژل دیسپورت خود افزایش یابد.

به طور کلی، بوتاکس یک ژل فوق العاده با 4 الی 6 ماه ماندگاری است و  می‌توان  آن را در دمای معمولی یخچال نگهداری کرد و نیازی به سرمای زیاد ندارد.

آشنایی با فواید و کاربرد بوتاکس دیسپورت :

بوتاکس دیسپورت دارای فواید و عوارضی است که در ادامه ابتدا به خواص آن می‌پردازیم سپس عوارض بوتاکس دیسپورت را بیان می‌کنیم.

֎ خواص بوتاکس دسپورت در درمان بیماری‌های مزمن :

هنگامی که به تاریخچه بوتاکس نگاهی می‌اندازیم، متوجه خواهیم شد که کاربرد اولیه بوتاكس ديسپورت در حوزه درمان بیماری‌ها بوده است. یکی از خواص بوتاکس دیسپورت ، درمان بیماری‌های مزمن مربوط به عضلات و ماهیچه‌هایی است که به صورت غیرارادی فعالیت می‌کنند؛ مانند: فعالیت و حرکات غیرارادی ماهیچه‌ها در پارکینسون.

اولین گروه‌هایی که از فواید بوتاکس بهره‌مند شدند، بیمارانی بودند که از مشکلات حرکتی مزمن رنج می‌بردند و از آن‌ جهت که بوتاکس در درمان اسپاسم ماهیچه‌ها نقش بسزایی دارد، کم‌کم استفاده از آن رواج پیدا کرد و محققان با خواص و کاربرد بوتاکس در سایر حوزه‌ها آشنا شدند.

֎ خواص بوتاكس ديسپورت در درمان میگرن:

دکتر ویلیام بیندر، یک جراح پلاستیک در بورلی هیلز، در سال 1992 متوجه شد افرادی که از بوتاکس برای درمان چین و چروک و خطوط پیشانی استفاده کرده‌اند، کمتر دچار سردرد می‌شوند.

بوتاکس موجب آرام شدن عضلات می‌شود و بعد از تزریق آن به عضله، اعصاب حسی پیام درد را به مغز نمی‌فرستند، درد و تنش‌های ناشی از میگرن از بین خواهد رفت. بنابراین، درمان سردردهای مداوم یا میگرن از طریق بوتاکس، یکی از پرکاربردترین خواص بوتاکس Disport می‌باشد.

بعد از درمان میگرن با بوتاکس دیسپورت ، دیگر نیازی به دارو نخواهید داشت و از عارضه‌های جانبی و خطرناک داروها در امان خواهید بود.

֎ خواص بوتاكس ديسپورت در درمان تعرق بیش از حد:

تعرق بیش از حد، یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد، هرروزه با آن روبرو هستند. این موضوع باعث نگرانی و ناراحتی آن‌ها در فصل‌های گرم سال و یا قرارهای کاری می‌شود؛ به خصوص، افرادی که از لحاظ اجتماعی در موقعیت‌ و جایگاه‌های خاص قرار دارند.
با بهره‌مندی از خواص بوتاكس ديسپورت ، می‌توانید تعرق‌های مکرر را بدون استفاده از دارو و درمان‌های اضافه به حداقل برسانید و برای چند ماه از از شر تعرق راحت شوید. در نتیجه، تزریق بوتاکس ، یک درمان موقت برای افرادی است که از هیپریدرولیس زیر بغل رنج می‌برند.

از سال 2004، فواید بوتاکس برای درمان تعرق‌های مکرر و بیش از حد مورد تایید قرار گرفت. از این روش می‌توانید برای درمان عرق‌های زیاد دست و پاها نیز استفاده کنید.

خواص بوتاکس دیسپورت

֎ خواص بوتاکس دیسپورت در درمان بیماری دیستونی:

بیماران مبتلا به بیماری دیستونی از درد، گرفتگی و کنترل غیرارادی ماهیچه‌ها رنج می‌برند. در دیستونی‌های شدید، شخص قادر به انجام کاری نخواهد بود و زندگی روزمره او مختل می‌شود.

تاکنون روش درمانی خاصی برای کنترل این بیماری گزارش نشده است. اما خوشبختانه، می‌توان با تزریق بوتاکس و ایجاد فلجی موقت در عضله‌ها و ماهیچه‌های منقبض شده، تا حدی نشانه‌های بیماری را کنترل کرد.

֎ خواص بوتاکس دیسپورت در صنعت زیبایی :

اکثر ما با کاربرد بوتاکس در صنعت زیبایی آشنا هستیم. در حال حاضر، یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین خواص بوتاکس دیسپورت در زمینه زیبایی است.

فواید بوتاکس دیسپورت انگلیسی جهت فرم دهی صورت، رفع خطوط گردن، خنده، ابرو، پیشانی، چشم و … مورد استقبال بسیاری از خانم‌ها قرار گرفته و توانسته در مدت زمان کوتاهی، طرفداران بسیاری پیدا کند.

بسیاری از ما برای درمان خطوطی که در اثر گذشت سال‌ها و یا گرفتگی عضلات در صورت ظاهر شده‌اند، به فکر تزریق بوتاکس می‌افتیم. تزریق بوتاکس باید زیر نظر پزشک یا متخصص انجام شود؛ زیرا، متخصص زیبایی از انواع مواد باکیفیت و دوز ایمن آن‌ها آگاهی کامل دارد. تحت هیچ شرایطی برای تزریق بوتاکس دیسپورت به سراغ افراد غیرمتخصص یا آرایشگاه‌ها نروید، زیرا، نداشتن تجربه کافی در هنگام تزریق، خطر بروز عفونت و پارگی رگ را افزایش می‌دهد.

به نظر شما تزریق فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ پاسخ این سوال را در مقاله ” فیلر بهتر است یا بوتاکس ” به صورت کامل شرح داده‌ایم.

عوارض بوتاکس دیسپورت :

بوتاکس مارک دیسپورت انگلیسی دارای تاییده از FDA است. هنگامی که بوتاکس در محل صحیح تزریق می‌شود و نکات مراقبتی بعد از آن به خوبی رعایت می‌شود، عارضه جدی ایجاد نخواهد شد.

در یک تزریق موفق و صحیح، احتمال جابه‌جایی بوتاکس به سایر نقاط بسیار ناچیز است. اما، در صورت انتقال ماده تزریق شده به سایر عضلات عوارض جدی و خطرناکی بروز خواهد کرد.

برای مثال، جابه‌جایی مواد تزریق شده به سمت حدقه چشم موجب دوبینی، افتادگی پلک و یا سایر مشکلات خواهد شد. برای پیشگیری از این عارضه، پزشکان توصیه می‌کنند که 3 الی 4 ساعت بعد از تزریق، از خوابیدن و دراز کشیدن بپرهیزید.

عوارض بوتاکس دیسپورت

عوارض ناشی از تزریق بوتاکس، نگرانی و استرس بیماران را به دنبال دارد. دقت داشته باشید که عوارض جانبی تزریق بوتاکس، بعد از 2 الی 4 هفته بهبود خواهد یافت. در غیر این صورت، پزشک با تخلیه کردن مواد بوتاکس به از بین رفتن آثار آن کمک خواهد کرد.

خوشبختانه، تاکنون عوارض جانبی اندکی از بوتاکس دیسپورت انگلیسی گزارش شده است. برخی از عارضه‌های جانبی و رایج از قبیل سردرد، کبودی و کمی بی‌حسی بعد از تزریق به طور کامل از بین خواهند رفت.

همچنین، تزریق بوتاکس به اشخاص بالای 70 سال توصیه نمی‌شود. چراکه در سنین بالا، آتروفی عضلانی به صورت معکوس عمل می‌کند و موجب افزایش چین و چروک خواهد شد. همچنین، تزریق بوتاکس دیسپورت در بیماران مبتلا به بیماری myastina gravis، موجب شدت یافتن علائم بیماری خواهد شد؛ زیرا، در بیماری عصبی myastina gravis فرد بیمار از ضعف عضلات بدن رنج می‌برد.

موارد منع تزریق ژل بوتاکس دیسپورت چیست ؟

در بخش قبلی در رابطه با عوارض بوتاکس دیسپورت صحبت کردیم. سوالی که وجود دارد این است که ” در صورت رعایت نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس انگلیسی دیسپورت، آیا این ژل کاملا بی‌خطر خواهد بود ؟” و یا ” مواد منع تزریق ژل چیست ؟”

خطرات احتمالی و عوارض جانبی ژل Disport تا حد زیادی به تکنیک تزریق، مهارت پزشک و اصل بودن ژل بستگی دارد. در صورتی که پزشک تسلط کافی بر آناتومی صورت و علم زیبایی شناسی داشته و از ژل بوتاکس دیسپورت اصل استفاده کند و بیمار تمام مراقبت‌های بعد از تزریق ژل را رعایت کند، تزریق ژل بوتاکس دیسپورت عارضه خاصی به دنبال نخواهد داشت و احتمال جا به جایی و یا تغییر شکل ژل وجود نخواهد داشت.

به طور کلی می‌توان گفت که ژل دیسپورت اصل و دارای تاییدیه FDA مناسب برای سنین 18 تا 70 سال است. با این وجود بهتر است که خانم‌های باردار، مادرانی که در دوران شیردهی قرار دارند، بیماران مبتلا به بیماری ضعف عضلات، بیمارانی که در حال مصرف آنتی بیوتیک هستند و کسانی که سابقه حساسیت به بوتاکس دارند ازمصرف ژل بوتاكس ديسپورت بپرهیزند. 

اگر بوتاکس تزریق کرده اید حتما باید نکاتی را رعایت فرمایید. در مقاله ” مراقبت بعد بوتاکس ” تمام مراقبت‌ها و نکات مورد نیاز را عنوان کرده‌ایم.

ماندگاری بوتاکس دیسپورت :

به طور طبیعی بعد از رسیدن به سن میان سالی، در نواحی مختلف پوست انسان‌ها چین و چروک ظاهر خواهد شد که باعث پیرتر نشان دادن چهره افراد می‌شود. گاهی اوقات، خطوط صورت سن فرد را بیشتر از سن واقعی نشان می‌دهد و تبدیل به یک موضوع آزاردهنده برای افراد، به خصوص خانم‌ها می‌شود.

دیسپورت یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین داروهای تزریق بوتاکس است که در کشور انگلیس ساخته می‌شود. امروزه، اغلب پزشکان ایرانی، این برند را برای تزریق بوتاکس پیشنهاد می‌کنند.

بوتاکس مارک دیسپورت انگلیسی

3 الی 4 روز بعد از تزریق دیسپورت بوتاکس انگلیسی ، شاهد تاثیرات آن در محل تزریق خواهید بود و می‌توانید نتایج نهایی را رویت نمایید. به طور کلی، ماندگاری بوتاكس ديسپورت حدود 3 الی 5 ماه است که این مدت زمان در افراد مختلف و با توجه مراقبت‌های بعد از تزریق، متغیر می‌باشد.

در حقیقت، آثار مثبت دیسپورت در تمام بیماران یکسان نمی‌باشد و گاهی ماندگاری بوتاكس ديسپورت در درمان‌های غیر زیبایی، بلند مدت‌تر خواهد بود.

در صورت داشتن رضایت می‌توانید بعد از گذشت 4 یا 5 ماه، مجددا به پزشک مراجعه کنید و تزریق بوتاکس دیسپورت را تکرار نمایید تا ماندگار آن را افزایش دهید و از تاثیرات مثبت و نتایج مطلوب آن بهره‌مند شوید. توجه فرمایید که تزریق بعدی دوام بیشتری خواهد داشت و اثر آن دیرتر از بین خواهد رفت.

هزینه بوتاكس ديسپورت چقدر است ؟

فاکتورهای مختلفی در هزینه ژل دیسپورت تاثیر دارد. این عوامل به شرح زیر است :

  • اولین عاملی که در هزینه ژل دیسپورت تاثیر دارد، مساحت ناحیه تحت درمان است. هرچه مساحت و اندازه ناحیه هدف افزایش یابد، هزینه تزریق ژل بوتاکس نیز افزایش خواهد یافت.
  • مورد دیگری که باعث کاهش و یا افزایش هزینه تزریق ژل می‌شود، دز مورد نیاز برای درمان رفع چین و چروک است. هرچه تعداد چین و چروک و یا عمق آن‌ها بیشتر باشد، ژل بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد و هزینه آن بیشتر خواهد بود.
  • از دیگر عواملی که باعث افزایش هزینه تزریق ژل بوتاکس دیسپورت می‌شود شامل مواردی مانند موقعیت جغرافیایی، مهارت پزشک، موقعیت کلینیک، دستمزد پزشک و … می‌شود.

چرا باید بوتاکس دیسپورت را انتخاب کنیم ؟

بسیاری از بیماران ترجیح می‌هند تا با استفاده از دیسپورت بوتاکس انگلیسی ، شاهد نتایج دلخواه و مورد انتظارشان باشند. یکی از دلایل محبوبیت این ژل در مقایسه با سایر ژل‌ها این است که تاثیر گذاری آن سریع است و بلافاصله بعد از تزریق  نتایج دلخواه بیماران از جمله رفع چین و چروک صورت ظاهر خواهد شد.

از طرف دیگر، عوارض بوتاکس دیسپورت ناچیز بوده و ماندگاری نتیجه آن حدود 4 الی 6 ماه است. تمامی این عوامل باعث شده است که محبوبیت ژل Disport در مقایسه با برندهای هم رده خود، بیشتر باشد.

ژل بوتاکس دیسپورت

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل بوتاکس دیسپورت چیست ؟

یاد گرفتن و رعایت مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاكس ديسپورت باعث کاهش خطر بروز عوارض بوتاکس دیسپورت می‌شود. نکات و مراقبت‌های زیر کمک می‌کند تا نتیجه نهایی تزریق ژل دیسپورت بوتاکس به بهترین شکل ظاهر شود :

  • از خوابیدن بر روی صورت خودداری کنید. تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاكس ديسپورت باید به پشت بخوابید و سر را کمی بالاتر از حالت عادی قرار دهید.
  • مصرف الکل و یا استعمال دخانیات را به مدت 10 روز متوقف کنید.
  • از وارد شدن فشار و یا ماساژ ناحیه تحت درمان بپرهیزید.
  • مصرف داروهای مسکن و داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شود را برای پیشگیری از بروز عوارض بوتاکس دیسپورت از جمله کبودی، متوقف نمایید.
  • بهتر است که از انجام فعالیت‌های سنگین و یا ورزش به مدت 48 ساعت خودداری کنید.
  • در 24 ساعت اولیه از قرار گرفتن در معرض آفتاب و یا رفتن به حمام آب گرم، سونا و استخر بپرهیزید.

یکی از سوالات خانم‌ها بعد از تزریق بوتاکس در رابطه با برداشتن ابرو می‌باشد. که در مقاله ” برداشتن ابرو بعد از بوتاکس ” این موضوع را کاملا شفاف ساخته‌ایم.

نتیجه گیری :

ماده اصلی انواع بوتاکس‌ها، سم بوتولینوم (Botulinum toxin) است. به همین خاطر، احتمال دارد که بعد از استفاده از این تکنیک جوان‌سازی، شخص دچار حساسیت شود. بنابراین، قبل از اقدام به تزریق بوتاکس دیسپورت انگلیسی ، در رابطه با ممنوعیت‌های تزریق و سوابق بیماری‌های زمینه‌ای با پزشک‌تان مشورت نمایید.

و در آخر، بوتاکس دیسپورت اصل ، یکی از پرکاربردترین بوتاکس‌ها در کشورمان است که دارای فواید و کاربردهای بسیاری می‌باشد. در این مقاله، شما را با خواص بوتاکس دیسپورت و عوارض آن آشنا کردیم. فراموش نکنید که مدت زمان ماندگاری انواع بوتاکس، همه چیز نیست. هنگام انتخاب بوتاکس، کیفیت مواد و نوع درمان را اولویت قرار دهید.


سوالات متداول

✅ بوتاکس دیسپورت چیست ؟

بوتاکس دیسپورت ، یکی از معروف‌ترین مارک‌های بوتاکس خارجی است که در چند سال اخیر، استفاده از آن در کشور ما بسیار رایج شده است.

✅ عوارض بوتاکس دیسپورت چیست ؟

در صورتی که نکات مراقبتی بعد تزریق بوتاکس به خوبی رعایت شود، عوارض بوتاکس دیسپورت جدی نخواهد بود.

✅ فواید و کاربرد بوتاكس ديسپورت چیست ؟

֎ استفاده در درمان بیماری‌های مزمن
֎ مناسب برای درمان میگرن
֎ خواص بوتاكس ديسپورت در درمان تعرق بیش از حد
֎ مورد استفاده در درمان بیماری دیستونی
֎ خواص بوتاكس ديسپورت در صنعت زیبایی

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها