عمل ترمیم بینی به منظور رفع مشکلات زیبایی و تنفسی که در عمل اولیه بینی حل نشده است صورت می‌گیرد. در بعضی مواقع جراح زیبایی، انتظارات بیمار را کاملا براورده نکرده است و بیمار به عمل ترمیم بینی احتیاج پیدا می‌کند. البته باید حداقل یک سال بین عمل ترمیم بینی و اولیه فاصله وجود داشته باشد. زیرا باید به بینی بعد از جراحی فرصت داد تا فرم واقعی خود را پیدا کند. بعد از این مدت اگر مشکلات تنفسی همچنان ادامه داشت و یا ظاهر بینی دارای ایراد بود میتوان به جراحی ترمیمی بینی اندیشید. البته توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که ممکن است برخی افراد دچار وسواس فکری شده باشند و در واقع بینی آن ها عملا هیچ مشکلی نداشته باشد. در این موارد پزشک باید با انجام مشاوره، ارائه راهنمایی های لازم و یادآوری عوارض جراحی وی را از انجام عمل ترمیم بینی منصرف کند.

کاربرد عمل ترمیمی بینی

بسیاری از متقاضیان عمل ترمیمی بینی را افراد دارای مشکلات تنفسی تشکیل می دهند. این افراد به دلیل انحراف یا انسداد مجاری بینی، در تنفس مشکل دارند. عمل ترمیم بینی در رابطه با مشکلات زیر کاربرد دارد:
 • انحراف بینی
 • مشکلات تنفسی
 • ناهمواری پل بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • انسداد مجاری بینی
 • سوراخ های نامساوی بینی
 • ارتفاع غیرمعمول تیغه بینی
 • کوچک شدن بیش از حد بینی
 • اسکارهای داخلی یا خارجی ضخیم
 • افتادگی دریچه داخلی و خارجی بینی
 • بزرگی یا کوچکی بیش از حد نوک بینی
 • عدم تناسب بینی با سایر بخش های صورت

در چه مواقعی نیاز به عمل ترمیم بینی وجود دارد؟

اگر پس از جراحی اولیه ناهماهنگی های مورد نظر بیماربه صورت کامل رفع نشده باشد و یا اختلالات و مشکلات جدیدی مانند افتادگی نوک بینی، قوز بینی، انحراف و کجی بینی، سربالایی بیش از حد بینی، مصنوعی شدن ظاهر بینی و یا مشکلات تنفسی به وجود آمده باشد عمل زیبایی ترمیم بینی برای بیمار انجام می شود. در صورتی که مشکلات به وجود آمده در جراحی اولیه بینی جزیی باشد از سختی عمل ترمیم بینی کاسته خواهد شد در غیر این صورت جراحی ترمیم بینی با دشواری هایی به همراه خواهد بود.

در چه مواقعی نیاز به پیوند غضروف و پروتز در عمل ترمیم بینی وجود دارد؟

در برخی از مواقع مانند بازسازی چارچوب بینی، برای عمل ترمیم بینی نیاز به پیوند غضروف است. غضروف مورد نیاز برای عمل ترمیم بینی از بافت‌های زنده بدن مثل گوش، دندها و تیغه میانی بینی تامین می‌شود. این گرافت ها را می‌توان از بافت خود شخص یا شخص دیگری در جراحی ترمیم بینی استفاده کرد. در صورتی در عمل اولیه بینی غضروف بیش از اندازه برداشته شده و بینی بیش از اندازه سر بالا شده باشد نیاز به پیوند غضروف در مقدار بیشتری خواهد بود. البته با توجه به اینکه در عمل پیوند غضروف محدودیت وجود دارد و غضروف طبیعی بدن بعد از گذشت زمان، بد فرم می‌شود از پروتز سیلیکونی استفاده می‌شود.

قبل از عمل ترمیم بینی، چه مواردی باید رعایت شود؟

قبل از جراحی فرد بیمار باید تمام انتظارات خود را در مورد نتیجه نهایی با جراح در میان بگذارد. زیرا در برخی مواقع امکان تکرار جراحی ترمیمی بینی ممکن است وجود نداشته باشد. در صورتی که بیماری خاصی دارید و یا دارو مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع بدهید. یکی از مهم ترین نکاتی که باید قبل از انجام جراحی بینی به آن توجه کنید انتخاب جراح متبحر در این زمینه است. حتما نمونه کارهای قبلی جراح مورد نظر خود را به دقت بررسی کنید، می توانید در سالن انتظار با بیماران قبلی وی گفتگو کنید و میزان رضایت آن ها را پس از جراحی بسنجید. (البته این در مواردی است که شما برای انجام جراحی ترمیمی بینی به سراغ جراحی نرفته باشید که عمل زیبایی اولیه را برای شما انجام داده است)

بعد از عمل ترمیم بینی چه مواردی باید رعایت شود؟

 • به مدت دو ماه از کشیدن سیگار اجتناب کنید.
 • در روزهای اولیه بعد از جراحی به خصوص روز اول استراحت کافی داشته باشید.
 • از شنا کردن و رفتن به سونا به مدت دو ماه اجتناب کنید.
 • از خوردن غذاهای سفتی که نیاز به گاز زدن محکم و یا جویدن طولانی دارد در روزهای اول پس از جراحی اجتناب کنید.
 • داروهای خود را طبق دستور پزشک به صورت منظم مصرف کنید.
 • احساس سر درد و یا مشاهده کمی خون در بینی طبیعی می باشد اما در صورتی که در مقدار زیادی خونریزی داشته باشید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید و او را در جریان شرح حال خود قرار دهید.
 • تا بهبودی کامل از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.
 • در صورتی که از عینک استفاده می کنید برای ممانعت از وارد شدن فشار به بینی ممکن است که پزشک از شما بخواهد از لنز استفاده کنید.
 • برای گرفتن نتیجه مطلوب بهتر است سعی کنید هنگام خواب به پشت بخوابید. البته می توانید در شرایطی که مطمئن هستید به بینی فشار زیادی وارد نمی شود به پهلو نیاز دراز بکشید.
 • مصرف آب میوه طبیعی در ترمیم محل جراحی و کاهش تورم بسیار مفید است.
البته در نظر داشته باشید جراح می تواند با توجه به شرایط بیمار دستورات دیگری را نیز به این لیست اضافه کند. در صورتی که جراحی ترمیمی بینی انجام داده اید حتما با پزشک خود در مورد مراقبت های بعد از جراحی صحبت کنید. می توانید آن ها را در یک دفترچه یادداشت کنید و در صورت لزوم به آن مراجعه کنید. کاربرد عمل ترمیم بینی

میزان تاثیرگذاری عمل بینی ثانویه

عمل اولیه زیبایی همواره بهترین زمان برای از بین بردن مشکلات ساختاری و عملکردی بینی می باشد؛ اما در صورت نیاز به عمل ترمیم، پیچیدگی و دشواری جراحی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. در واقع در بین جراحی های بینی، سخت ترین جراحی، عمل ترمیم بینی می باشد. میزان اثرگذاری عمل ترمیمی بینی، به نوع ایراد بینی و مهارت جراح بستگی دارد. گاهی اوقات عوارض عمل اولیه بسیار جزئی هستند و به سادگی برطرف می شوند؛ به عنوان مثال می توان به ناهمواری پل بینی اشاره کرد. در بسیاری دیگر از موارد، مشکلات بینی، حاد، پیچیده و نیازمند برنامه ریزی و جراحی سنگین است. به همین دلیل معمولاً جراح از پیش بینی نتیجه عمل ترمیم بینی خودداری می کند.

بهترین زمان برای انجام عمل ترمیم بینی

در رابطه با زمان مناسب انجام جراحی ترمیم بینی بین پزشکان اختلاف نظر وجود دارد. بسیاری از پزشکان معتقد هستند که ورم بینی یک سال بعد از عمل به صورت کامل از بین رفته و شکل واقعی آن مشخص می شود. به عبارتی برای آگاهی از ایرادات احتمالی بینی باید تا یک سال منتظر بود. تا قبل از این زمان ایرادات بینی به صورت کامل مشخص نیست و قضاوت درباره آن قابل قبول نمی باشد. ترمیم بینی تا قبل از زمان مذکور ممکن است به بیشتر شدن مشکلات بینجامد. البته برخی دیگر از پزشکان معتقدند که مواردی از مشکلات بینی تا بعد از گذشت شش ماه هم می تواند تحت جراحی ترمیمی قرار بگیرد؛ البته ممکن هست برای این موارد هم با صبر کردن تا بعد از 1 سال، بتوان جراحی با کیفیت تری انجام داد.

مهم ترین اقدامات قبل از عمل ترمیم بینی

انتخاب یک جراح باتجربه و ماهر برای عمل ترمیم بینی از اهمیت بسیاری برخوردار است. مهم ترین اقدامات احتمالی قبل از عمل در موارد زیر خلاصه شده است:
 • عکس برداری از مقابل و طرفین بینی قبل و بعد از جراحی زیبایی
 • عکس برداری سی تی اسکن از بینی و سینوس در صورت بروز اختلالات تنفسی
 • انجام آزمایشات قبل از بیهوشی در صورت نیاز
 • ترک مصرف دخانیات

این عمل چگونه انجام می شود؟

در بعضی موارد مشکل فرد مراجعه کننده حاد نیست و درمان با بی‌حسی موضعی انجام می شود؛ اما در موارد حاد بیهوشی ضرورت پیدا می کند. عمل ترمیم بینی برای همه افراد یکسان نیست و بر اساس نوع عارضه انجام می شود. همه روش ها به بازیابی ساختار بینی و بهبود عملکرد آن ختم می شوند. بعضی روش ها نیازمند سایش یا برداشت غضروف اضافه است؛ به عنوان مثال می توان به بینی های ناهموار در بخش پل اشاره کرد. در بعضی دیگر از غضروف اضافه برای درمان مشکل استفاده می شود. گرافت بافت زنده ای است که به عنوان غضروف در اغلب عمل های ترمیمی بینی به کار گرفته می شود. گرافت را می توان به صورت طبیعی از بدن شخص یا فرد دیگر برداشت کرد. تیغه میانی بینی (سپتوم) مکان مناسبی برای برداشت گرافت است. معمولاً این بافت در جراحی بینی اولیه برداشته شده و میزان آن بسیار کم است. در صورت نیاز می توان غضروف مورد نیاز در ترمیم بینی را از گوش یا دنده برداشت. از معایب غضروف های طبیعی می توان به بد فرمی یا خمیده شدن آنها و نیاز به برش اضافی گوش یا سینه اشاره کرد. علاوه بر این به لحاظ مقدار نیز محدودیت دارند. به همین دلیل گاهی جراحان زیبایی از پروتز به جای غضروف طبیعی استفاده می کنند. پروتز بینی از جنس سیلیکون است و جزیی از بافت طبیعی بدن نمی شود، بعلاوه مشکلاتی از قبیل عفونت و جابجایی برای آنها عنوان شده است. در عمل ترمیم بینی تغییرات لازم به دو شکل باز یا بسته اعمال می شوند. در نوع بسته که برای تغییرات کوچک مورد استفاده قرار می گیرد برش ها از داخل سوراخ ها اعمال می شوند؛ اما در جراحی باز، به منظور دسترسی به ساختارهای داخلی، پوست بینی بلند می شود. کاربرد عمل ترمیم بینی

اقدامات بعد از جراحی ترمیمی بینی

دوران نقاهت عمل ترمیم بینی در مقایسه با عمل اولیه کمی طولانی تر است. شکل اصلی بینی در پوست نازک بعد از 12-6 ماه و برای پوست چرب و ضخیم بعد از گذشت 2 سال مشخص می شود. عوارض این عمل مشابه عمل زیبایی بینی اولیه است. کبودی، تورم و خونریزی بعد از عمل ترمیم کاملاً طبیعی است و با گذشت چند روز بهبود می یابد. البته پزشک برای کنترل تورم و خونریزی از تامپون استفاده می کند. استفاده از کیسه یخ روی پیشانی نیز نقش موثری در کنترل تورم و کبودی دارد. اسکار (فیبروز) یا جای زخم بلافاصله بعد از عمل تشکیل می شود. ایجاد اسکار در افراد دارای پوست ضخیم و چرب بیشتر از دیگران است. استفاده از پمادهای مخصوص حدود 20 درصد در جلوگیری از تشکیل اسکار بدشکل موثر است. کاهش فعالیت های بدنی و قرار دادن سر در مکانی بالاتر از بدن نیز برای کنترل جریان خون و کاهش تورم در ناحیه بینی مفید است.
سخن پایانی:
ما در اینجا به چگونگی و کاربردهای عمل ترمیم بینی پرداختیم. سالانه هزاران جراحی بینی در سراسر جهان انجام می شود که بعضی از آنها به اختلال در ساختار و عملکرد بینی ختم می شود. افتادگی نوک بینی، انسداد مجاری تنفسی، انحراف بینی و … از جمله این مشکلات به شمار می روند. البته برای قضاوت صحیح درباره وضعیت بینی به یک سال زمان نیاز است؛ زیرا تورم بینی بعد از یک سال از بین رفته و وضعیت آن به خوبی نمایان می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عمل ترمیم بینی می توانید به  بهترین دکتر جراح بینی در تهران ،دکتر احمد علی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی مراجعه کنید.