تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل یکی از روش های غیر تهاجمی به منظور جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک‌ها، افزایش حجم صورت و لب ها و … است. تزریق ژل در سال های اخیر طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است و بدون اغراق است اگر بگوییم که یکی از پر کاربردترین عمل های زیبایی در جهان می باشد.

برخی از مهم ترین سوالات افرادی که تصمیم به اینکار دارند عبارتند از:

 • هزینه تزریق ژل چقدر است؟
 • مراقبت های قبل و بعد از تزریق ژل چیست؟
 • عوارض تزریق ژل چیست؟

اگر شما نیز تصمیم گرفته اید تا اینکار را در روزهای آینده انجام دهید در ادامه همراه ما باشید.

تزریق ژل چیست و چه کاربردی دارد ؟

کمتر کردن اثرات پیری، از جمله اصلاحاتی است که با تزریق ژل امکان پذیر است. با افزایش سن، علائم پیری در صورت به وجود می‌آید که می‌توان با روش‌های جوانسازی آن‌ها را از بین برد. امروزه ژل‌های تزریقی، به دلیل نداشتن عوارض جانبی خاص و اثر زود هنگام، یکی از روش‌های پر طرفدار جوانسازی هستند.

افزایش حجم صورت

با گذر عمر، صورت چاقی و شادابی خود را از دست می‌دهد. در واقع با افزایش سن، در پوست، کلاژن و الاستین کاهش پیدا کرده و فیبرها ضعیف‌تر می‌شود. در نتیجه کاهش این مواد، حالت کشسانی پوست کاهش پیدا می‌کند.

همچنین تعداد و اندازه سلول‌های حجم دهنده پوست با گذشت زمان کاهش پیدا می‌کند و صورت لاغرتر شده و پوست صورت شل می‌شود.

در این شرایط برای بازگرداندن جوانی و پر کردن صورت، پزشکان از تزریق فیلر استفاده می‌کنند. ژل تزریق شده با جذب آب، باعث پر شدن مناطق گود شده در صورت می‌شود. برای انجام این روش، پزشک تزریق را در ناحیه‌های مشخص شده انجام می‌دهد.

سپس، محل مورد نظر پر شده و دیگر لاغر به نظر نمی‌رسد. انجام این روش با بی‌حسی موضعی و طی 30 دقیقه انجام می‌گیرد. مدت ماندگاری ژل تزریقی برای افزایش حجم صورت، بسته به نوع ژل تزریق شده بین 6 ماه تا 5 سال طول می‌کشد. برخی از انواع ژل زودتر جذب بدن می‌شوند و به همین دلیل ماندگاری کمتری دارند.

تزریق ژل

از علائم شایع پیری، به وجود آمدن چین و چروک در پوست صورت است. به طور کلی هر چه سن بالاتر می‌رود، لایه‌های خارجی پوست به دلیل کاهش تولید هیالورونیک اسید، کمتر قادر به حفظ رطوبت پوست خواهند شد و در نتیجه چین و چروک در صورت ظاهر می‌شود. قسمت‌های مختلفی از صورت با استفاده از پر کننده می‌تواند تحت درمان قرار بگیرد. از جمله خطوط عمودی اطراف دهان، خطوط کناره لب و خطوط و چروک‌های ریز صورت.

حجیم کردن گونه‌ها

یکی از شاخصه‌های زیبایی، داشتن گونه‌های برجسته و فک زاویه دار است. برخی از افراد به صورت مادر زادی دارای گونه‌های لاغر هستند. با افزایش سن، سلول‌های چربی زیر پوست شکسته می‌شود. در نتیجه پوست حالت ارتجاعی خود را از دست داده و پوست صورت شل و حالت افتاده پیدا می‌کند. در این مواقع، تزریق ژل گونه یک روش ایمن برای جوانسازی پوست است.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف و عفونت پوستی دارند بهتر است این روش را انجام ندهند. مقدار ژل تزریقی، به میزان لاغری پوست و سلیقه شخصی افراد بستگی دارد. اینکار بدون هیچ گونه نیاز به برش در پوست و بیهوشی در مدت 30 دقیقه در مطب پزشک انجام می‌گیرد.

به طور معمول، مدت ماندگاری ژل تزریقی برای حجیم کردن گونه‌ها، 24 ماه است؛ اما این مدت بیشتر به سبک زندگی فرد، میزان تزریق و جنس فیلر مورد استفاده بستگی دارد. ژل‌های تزریقی با پایه هیالورونیک اسید، باعث افزایش تحریک تولید کلاژن می‌شود. افزایش مقدار کلاژن به خوش فرم شدن گونه‌ها کمک می‌کند.

نتایج به دست آمده از این روش تا حدی، به مهارت پزشک در تعیین محل دقیق تزریق ارتباط دارد. کبودی و ورم از رایج‌ترین عوارض تزریق ژل بعد از تزریق فیلر است که بعد از چند روز از بین می‌رود.

بهبود فرم بینی

از دیگر اصلاحاتی که برای بهبود زیبایی صورت با کمک تزریق ژل انجام می‌گیرد، بهبود فرم بینی است. خوش فرم شدن بینی، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره دارد.

خوش فرم کردن بینی با تزریق فیلر، یک روش غیر تهاجمی برای رفع نقایص بینی است. البته لازم به ذکر است که تمامی معایب بینی با این روش قابل درمان نیست.

از آن برای رفع معایبی چون انحراف، برآمدگی بینی و خوش فرم کردن آن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین زمانی که بینی به عمل مجدد برای رفع نواقص بعد از جراحی پلاستیک احتیاج دارد، استفاده از ژل تزریقی پیشنهاد می‌شود.

مهمترین مزیت بهبود فرم بینی با تزریق ژل این است که نیازی به بیهوشی ندارد و به صورت سرپایی انجام می‌گیرد.

از طرف دیگر تزریق ژل برای بهبود فرم بینی یک روش غیر موقتی است و اگر فرد متقاضی از نتیجه تزریق راضی نباشد، امکان خارج کردن فیلر وجود دارد. مدت ماندگاری این روش بین 9 ماه تا 2 سال است و بیشتر به نوع ژل تزریقی، محل تزریق و نوع نقص برطرف شده بستگی دارد.

استفاده از ژل‌ تزریقی برای خوش فرم کردن بینی، یک روش کم خطر است ولی ممکن است دارای عوارضی هم باشد. اختلال عروقی که به معنای توقف جریان خون است از عوارض نادر بهبود فرم بینی با این روش است.

این عارضه می‌تواند به دلیل وارد شدن فیلر به شریان‌های اصلی اتفاق بیوفتد. البته احتمال این عارضه در تزریق ژل در لب و زیر چشم هم وجود دارد. انتخاب پزشک متخصص که آشنایی کامل به نشانه‌های اختلال عروقی داشته باشد تا حد زیادی می‌تواند از بروز این عارضه جلوگیری ‌کند.

جوان سازی پوست دست

دست‌ها هم مانند صورت اثرات پیری را در خود نشان می‌دهند. با افزایش سن، تغییرات ظاهری در دست‌ها نمایان می‌شود به طوری که پوست، حجم طبیعی خود را از دست می‌دهد و حالت استخوانی پیدا می‌کند. در این صورت استخوان‌ها و تاندون‌های دست نمایان می شود. علائم پیری در دست‌ها سریع تراز سایر اعضای بدن ظاهر می‌شود.

از بین رفتن انعطاف پذیری پوست دست به عوامل متفاوتی بستگی دارد. در معرض آفتاب قرار گرفتن، ژنتیک، استرس و سیگار کشیدن از عوامل ایجاد علائم پیری در دست است. همچنین می‌تواند تا حدودی چین وچروک و ظاهر استخوانی دست را بهبود ببخشد.

در واقع ژل تزریقی به عنوان جایگزین مناسب برای بافت‌های فرسوده، به دست‌ها تزریق می‌شود و حالت جوانتری به پوست دست می‌بخشد. همچنین ژل تزریقی، کلاژن سازی را در پوست دست تحریک کرده و باعث جوانسازی پوست دست می‌شود.

به طور کلی فقط دو نوع فیلر رادیس و رستیلن لیفت برای تزریق به دست مورد تایید FDA قرار گرفته است. البته ممکن است پزشک با توجه به تجربه شخصی خود نوع دیگری از فیلرها را تزریق کند. ژل‌های تزریق شده به دست و صورت همانند هم عمل می‌کنند.

این روش جوانسازی، باید توسط متخصصین این امر صورت بگیرد؛ زیرا در صورت تزریق نادرست ممکن است رگ‌های خونی مسدود شود.

کبودی بعد از تزریق ژل

حجیم کردن لب

لب‌ها از جمله تاثیر گذارترین اجراء صورت در زیبایی است. با افزایش سن، لب‌ها نازکتر شده و افراد تمایل بیشتری به حجیم کردن لب‌ها پیدا می‌کنند. همچنین افرادی که به طور مادرزادی لب‌های نازکی دارند، می‌توانند با فرم دهی لب‌ها به تعادل بیشتری در صورت دست پیدا کنند. به طور کلی امروزه حجیم کردن لب‌ها، یک روش دست یابی به زیبایی است.

از ژل‌های تزریقی برای حجیم و زیباتر شدن لب‌ها استفاده می‌شود. تزریق ژل به صورت سرپایی صورت می‌گیرد و نیازی به بیهوشی ندارد. همچنین به عنوان یک روش غیر تهاجمی، هیچ آسیبی به بدن وارد نمی‌کند. فقط گاهی قبل از تزریق بهتر است یک تست آلرژی انجام بگیرد و سپس برای تزریق زیبایی اقدام شود.

امروزه از انواع پر کننده‌ها برای تزریق ژل لب استفاده می‌شود که پر طرفدارترین آن‌ها محصولات حاوی کلاژن یا هیالورونیک اسید است. زمانی که از فیلرهای هیالورونیک اسید استفاده می‌شود احتمال آلرژی در آن بسیار پایین است؛ زیرا هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی در بدن است. داشتن عوارض احتمالی بعد از تزریق و همچنین نتیجه نهایی تا حد زیادی به نحوه تزریق کردن ژل بستگی دارد. به همین دلیل پزشک متخصص برای تزریق ژل، باید شناخت کافی به ساختمان پوست و اطلاع دقیق از محل و میزان تزریق داشته باشد.

مزایای تزریق ژل

تزریق ژل به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد مورد توجه افراد بسیار زیادی قرار گرفته است.

برخی از مهم ترین مزایای آن به شرح زیر است:

 • نتایج مثبت تزریق ژل بلافاصله پس از پایان فرآیند تزریق قابل رویت است
 • این روش کاملا غیر تهاجمی است
 • پس از تزریق نیاز به دوره نقاهت خاصی نیست و می‌توان بدون هیچ مشکلی به فعالیت‌های روزمره ادامه داد
 • نتایج تزریق  در صورتی که توسط پزشک متبحر در این حوزه انجام شده باشد بسیار طبیعی است
 • نتیجه حاصل از تزریق در صورت عدم رضایت فرد بیمار قابل تغییر است
 • نیاز به بیهوشی ندارد.

موارد استفاده از ژل برای تزریق :

ژل های تزریقی در مناطق زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • پر کردن چین و چروک از جمله خط لبخند و خط اخم و …
 • حجیم کردن لب
 • گونه گذاری مخصوصا در افراد لاغر که صورت لاغرتری نسبت به بدن دارند
 • پر کردن جای اسکارها و فرورفتگی ها
 • برای سینه و باسن به منظور حجیم سازی

مراقبت های قبل از تزریق ژل :

 • قبل از تزریق با پزشک خود مشورت کنید و انتظارات خود را بیان کنید
 • دو هفته قبل از تزریق ژل مصرف داروهای شامل اسید استیل سالیسیتیک محدود شود
 • از مصرف داروهای ضد التهابی مثل آسپرین قبل از تزریق خودداری کنید
 • قبل از تزریق ژل به مقدار کافی آب مصرف کنید

اگرچه پیش از تزریق در حالت کلی مراقبت خاصی به جز موارد فوق نیاز نیست اما ممکن است پزشک دستورات دیگری را به لیست فوق اضافه کند. انجام دقیق تمام دستورات بسیار الزامی است.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل :

برای گرفتن نتیجه مطلوب توجه به نکات و مراقبت های بعد از آن ضروری است:

 • به مدت 72 ساعت بعد از تزریق ژل، از دست زدن و ماساژ منطقه که تزریق انجام دادید پرهیز کنید
 • بهتر است به مدت 24 ساعت از لوازم آرایشی استفاده نکنید
 • به مدت دو هفته در معرض گرما قرار نگیرید. در این مدت از رفتن به سونا و حمام داغ پرهیز کنید
 • به مدت 24 ساعت بعد از تزریق از انجام فعالیت‌های سنگین پرهیز کنید
 • بهتر است مدتی بعد از تزریق، از مشروبات الکی و سیگار استفاده نکنید
 • در صورت وجود کبودی بعد از تزریق، از ویتامین C و کمپرس سرد و گرم استفاده کنید
 • در صورت وجود علایم غیر عادی مثل قرمزی بیش از اندازه یا گلوله گلوله شدن بعد از14 روز بعد از تزریق، به پزشک مراجعه کنید

در نظر داشته باشید پزشک می تواند با توجه به شرایط شخصی که عمل تزریق ژل را انجام می دهد دستورات دیگری نیز به این لیست اضافه کند که حتما باید به دقت انجام شود.

ماندگاری نتیجه حاصل از تزریق ژل

میزان ماندگاری این روش کاملا بستگی به نوع ژل دارد. از طرفی ممکن است دوام ژل در بدن افراد مختلف یکسان نباشد. اما در حالت کلی دوام نتیجه حاصل از تزریق ژل بین 6 ماه تا دو سال متغیر است.

لازم به توجه است هیچ ژل تزریقی خاصیت دائمی ندارد. استفاده از ژل‌های مرغوب مدت تاثیر ژل های تزریقی را افزایش خواهد داد.

عوارض تزریق ژل :

تزریق ژل برای کاهش چین و چروک ممکن است دارای برخی عوارض باشد. از جمله عوارض تزریق ژل عبارتند از:

 • ایجاد حساسیت:

به دلیل اینکه در بعضی از ژل‌ها از مواد خارجی استفاده شده است، احتمال ایجاد آلرژی وجود دارد. این حساسیت‌ها خود را با ورم، قرمزی و درد نشان می‌دهند. در بسیاری از اوقات، مصرف داروهای تجویز شده باعث از بین رفتن این حساسیت می‌شود.

 • عفونت:

در بعضی از موارد، ممکن است با تزریق ژل، باکتری‌ها هم وارد بدن شده و عفونت ایجاد کنند. درد، قرمزی و التهاب از علائم وجود عفونت است. در مواردی با مصرف آنتی بیوتیک بعد از تزریق ژل این عفونت از بین می‌رود. ولی در موارد شدیدتر، نیاز به تخلیه ژل وجود دارد.

 • تورم و کبودی بعد از تزریق ژل :

یکی دیگر از عوارض تزریق ژل ایجاد تورم و کبودی است. التهاب و کبودی بعد از تزریق ژل در برخی از موارد ممکن است بوجود بیاید که اصلا جای نگرانی نیست. زیرا کبودی بعد از تزریق ژل بعد از چند روز از بین می‌رود.

نکته:

از عوارض تزریق ژل ، در صورتی که تزریق ژل توسط افراد غیر مجرب و یا در کلینیک های زیبایی نامعتبر انجام بگیرد ممکن است رخ دهند عبارتند از:

 • بد شکل شدن منطقه تزریق
 • ایجاد لکه های عروقی
 • ایجاد شدن ناهموارهای پلکانی در اطراف محل تزریق
 • عفونت در محل تزریق

این عوارض ممکن است به دلیل کیفیت بد ژل یا تکنیک غلط تزریق باشد. از این رو هرگز کیفیت را فدای قیمت نکنید و به سراغ ژل های ارزان در مراکز غیر معتبر نروید. اینکار باید توسط پزشک متخصص در حوزه زیبایی انجام شود تا از عوارض تزریق ژل مصون بمانید.

موارد منع تزریق ژل:

هر چند اینکار جزو روش‌های بی خطر به شمار می رود اما انجام این کار برای افرادی با شرایط زیر ممنوع است و در صورت انجام حتما باید با مشورت پزشک انجام شود.

 • مادران باردار.
 • مادران شیرده.
 • افرادی که دارای سابقه بیماری قلبی دارند.
 • افرادی که اسم یا آلرژی دارند.
 • کلا افرادی که مشکلات لخته شدن خون را دارند.
 • افرادی که دارای بیماری خود ایمنی مثل روماتیسم و … هستند.

هرگز فراموش نکنید در صورتی که بیماری خاصی دارید و یا دارو مصرف می کنید حتما پیش از انجام عمل به پزشک خود اطلاع دهید.

در برخی موارد بیماران از ارائه شرح حال دقیق خود به پزشک اجتناب می‌کنند و این می‌تواند منجر به اتفاقات ناخوشایندی در ارتباط با سلامت فرد شود.

عوارض تزریق ژل

آیا تزریق ژل درد دارد؟

اغلب افراد به اشتباه تصور می کنند تزریق ژل می‌تواند کاری دردناک باشد. اما با توجه به این که سوزن مورد استفاده در این روش بسیار نازک است میزان درد تجربه شده توسط بیمار بسیار ناچیز است.

همچنین پزشک برای کاهش میزان درد با صلاحدید خود می تواند از کرم های بی حس کننده استفاده کند. در این موارد بهتر است تصمیم گیری را بر عهده پزشک قرار دهید.

هزینه ژل تزریقی:

یکی از دغدغه های اصلی افرادی که تصمیم به انجام اینکار می گیرند اطلاع از قیمت این عمل زیبایی است.

مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار بر هزینه تزریق ژل عبارتند از:

 • مقدار ژل بکار رفته
 • نوع ژل بکار رفته
 • دستمزد پزشک
 • محل تزریق

توجه به این نکته حائز اهمیت است که هزینه دقیق ژل تزریقی بعد از معاینه پزشک به بیمار اعلام می شود.

بحث و نتیجه گیری

در این مقاله در مورد عیوبی صحبت کردیم که با تزریق ژل قابل اصلاح هستند. نتیجه این روش تا حد بسیار زیادی به مهارت پزشک بستگی دارد. از این رو تزریق ژل نباید در مراکز نامعتبر و توسط افراد غیر حرفه ای انجام شود.

برای تزریق ژل به صورت حرفه ای می توانید به مطب دکتر احمد علی رجب پور فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در تهران مراجعه کنید.