عدم تقارن صورت چیست و چگونه درمان می شود؟

عدم تقارن صورت در بسیاری از موارد، امر طبیعی است و نیازی به درمان ندارد. در بسیاری از حالات، ممکن است افراد ویژگی‌های یکسانی در دو طرف صورت خود نبینند که این امر طبیعی است؛ تقریباً بیشتر مردم در دنیا دارای درصدی از عدم تقارن صورت هستند که به سختی محسوس می‌باشد و در حقیقت مشکل تلقی نمی‌شود و نیازی به درمان آن وجود ندارد. اما این عارضه در برخی افراد ممکن است درصد بیشتری داشته باشد که سبب می‌شود چهره فرد نافرم به نظر برسد. در این موارد، می‌توان با استفاده از راه‌های درمان صورت نامتقارن و یا جراحی صورت نامتقارن ، این مشکل را رفع کرد.

در مقاله امروز از مجموعه مقالات بلاگ دکتر احمدعلی رجب پور، قصد داریم به موضوع عدم تقارن صورت بپردازیم و در این خصوص، نکاتی که باید به آن‌ها اهمیت ویژه بدهید را نیز معرفی کنیم تا در صورتی که فکر می‌کنید دچار این عارضه هستید و قصد دارید برای درمان آن اقدام کنید، با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در این خصوص در اختیار شما قرار گیرد.

دلایل صورت نامتقارن یا عدم تقارن صورت

همان طور که گفتیم، عدم تقارن صورت در بیشتر افراد در جهان وجود دارد و نیازی نیست که با حس کردن کوچک‌ترین عدم تقارن، نگران شوید. گرچه اگر این عدم تقارن قبلاً وجود نداشته است و جدیداً به وجود آمده باشد، می‌تواند نشان از یک بیماری اساسی در بدن شما مانند سکته مغزی و یا فلج بل را بدهد که در این خصوص باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت، اگر عدم تقارن صورت شما بسیار محسوس است و شما را آزار می‌دهد، می‌توانید برای رفع آن از روش‌های مختلف درمان صورت نامتقارن و یا جراحی صورت نامتقارن استفاده کنید.

صورت نامتقارن

دلایل عدم تقارن صورت

در ادامه به تفصیل دلایل عدم تقارن صورت را شرح می‌دهیم.

֎ ژنتیک

گاهی اوقات داشتن صورت نامتقارن نتیجه ژنتیک فرد است. افرادی که دارای ویژگی‌های عدم تقارن صورت هستند ممکن است متوجه شوند که سایر اعضای خانواده آنها نیز ویژگی‌های مشابهی دارند.

֎ ضرب دیدگی

صدمات وارده به صورت در دوران کودکی یا بزرگسالی ممکن است سبب عدم تقارن صورت شود. برخی از این صدمات یا ضربات وارده به صورت که می‌تواند سبب این عارضه شود عبارت‌اند از تروما مانند بینی شکسته، جراحت عمیق یا تصادف با وسیله نقلیه.

֎ افزایش سن

مطالعات و تحقیقاتی که بر روی تصویربرداری‌های مختلف از شکل صورت افراد صورت گرفته است نشان داده است که یکی از طبیعی‌ترین اتفاقاتی که با افزایش سن برای افراد مختلف می‌تواند رخ دهد، عدم تقارن صورت است.

در حالی که رشد استخوان‌ها در زمان بلوغ متوقف می‌شوند، غضروف‌ها از این قاعده مستثنی محسوب می‌شوند؛ در نتیجه، گوش و بینی فرد در حال رشد است و منجر به تغییر در صورت می‌شوند. بافت‌های نرم در صورت نیز تغییر خواهند کرد و روند پیری را آغاز می‌کنند.

֎ سکته

افتادگی یک طرف صورت ممکن است نشانه سکته مغزی باشد که یک مورد پزشکی اورژانسی محسوب می‌گردد و در صورتی که قبلاً دچار عدم تقارن در صورت خود نبوده‌اید و جدیداً متوجه افتادگی در یک سمت صورت خود شده‌اید، ممکن است نشان از سکته مغزی باشد و باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

در صورت کاهش جریان خون به مغز، سکته مغزی رخ می‌دهد و افراد به دلیل سکته مغزی ممکن است دچار عدم تقارن صورت به شکلی ناگهانی شوند.

علائم دیگر سکته ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • مشکل در صحبت کردن
  • سردرد شدید ناگهانی
  • بی حسی یا ضعف بازو یا پا

*اگر لبخند یک فرد به طور ناگهانی نامتقارن شد، یا در یک طرف صورت خود هیچ حسی نداشت، باید سریعاً به اورژانس پزشکی مراجعه کند.

֎ فلج بل

فلج بل، یک نوع فلج اعصاب صورت محسوب می‌شود که معمولاً باعث فلج شدن یک طرف صورت می‌گردد. عدم تقارن صورت در این نوع بیماری به این دلیل رخ می‌دهد که یک طرف صورت قادر به حرکت نبوده یا توانایی حرکت کم‌تری پیدا می‌کند.

علت این بیماری همچنان ناشناخته است ولی در برخی موارد، آن را به تروما، آسیب‌دیدگی عصب‌ها و یا عوارض عفونتی ویروسی ربط می‌دهند.

֎ دلایل مربوط به رشد

عدم تقارن رشد می‌تواند دلایلی مانند درمان دندان (عمدتاً کشیدن دندان، و نیز استفاده از پروتزهای دندانی)، جویدن در یک سمت صورت از روی عادت، فشارهای مداوم روی صورت در طول خواب، منحصراً از یک سمت، عادات دهانی مضر، و کراس بایت یک طرفه داشته باشد.

درمان صورت نامتقارن

جراحی صورت نامتقارن

هدف مدیریت و درمان عدم تقارن صورت، اصلاح اختلالات بنیادی است. به طور کلی، سه روش برای رفع این عارضه بر اساس علت بروز آن وجود دارد که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

⇐ عدم تقارن اسکلتی:

چه در ماگزیلا یا همان فک بالایی و یا در مندیبل یا همان فک پایینی این مشکل به وجود آمده باشد، با جراحی ارتوگناتیک می‌توان آن را درمان نمود.

جراحی دو طرف فک در زمانی لازم است که جراح فک و صورت با جراحی استخوان مندیبل و ماگزیلا اقدام به رفع این عارضه می‌کند.

جراحی یک طرف فک نیز در زمانی لازم است که جراح فک و صورت، تنها روی یکی از دو ساختار اسکلتی باید تغییراتی را ایجاد کند تا این عارضه از بین برود.

برای اصلاح گودی (زمانی که یک طرف استخوان بلندتر از طرف دیگر است)، جراح برای هم سطح کردن هر دو سمت، تغییراتی را اعمال خواهد کرد. وقتی که مشکل در پلان قدامی- خلفی باشد، جراح می‌تواند در یک سمت رو به جلو یا عقب حرکت کند تا به یک تعادل استخوانی خوب برسد و مندیبل در مرکز قرار بگیرد. بسته به مورد، جراحی ارتوگناتیک نیز باید با درمان ارتودنسی همراه باشد.

⇐ عدم تقارن‌های کلی:

با جراحی ارتوگناتیک تک یا دو فکی همراه با فرایندهای زیبایی درمان می‌شوند. از جمله این درمان‌های زیبایی می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • رینوپلاستی یا همان عمل زیبایی بینی
  • بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک مثلاً برداشتن چربی زیر پوست پلک یا از بین بردن پف آن)
  • تقویت استخوان گونه
  • ژنیوپلاستی (جراحی زیبایی چانه)
  • در برخی موارد، تکنیک های زیبایی پر کردن لب نیز برای متعادل سازی عدم تقارن بافت نرم

⇐ عدم تقارن دندانی:

وقتی یک مشکل عدم تقارن صورت ، تنها در نتیجه قرار گیری بد دندان‌ها ایجاد شده باشد، با درمان ارتودنسی درمان می‌شود.

دلایل درمان صورت نامتقارن

مشکلات زیبایی و عملکردی همراه با عدم تقارن صورت به شکلی چشمگیر اگر باشد، می‌تواند تأثیرات بسیار منفی روی چهره و دهان، تغذیه، و رشد روانی اجتماعی بیمار داشته باشد.

روش‌های درمان صورت نامتقارن ، در عین حال که از نظر روانی و اعتماد به نفس می‌تواند بیمار را در حالت بسیار بهتری قرار دهد و نیز مشکلات زیبایی چهره وی را از بین ببرد، مشکلات عملکردی مانند درد در مفصل فکی گیجگاهی، یا ناراحتی هنگام جویدن را نیز برطرف می‌کند.

جراحی صورت نامتقارن

سخن پایانی

در مقاله امروز از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، به بررسی موضوع عدم تقارن صورت پرداختیم و در این زمینه، نکات ویژه را معرفی نموده و راه‌ها و روش‌های درمان صورت نامتقارن و جراحی صورت نامتقارن را نیز معرفی نمودیم. شما می‌توانید در زمینه عدم تقارن صورت، هر گونه سؤالی را با دکتر احمدعلی رجب پور، از طریق این لینک مطرح کنید تا به بهترین شکل ممکن در این خصوص راهنمایی شوید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

2 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نرگس
نرگس
1 سال قبل

درود بر شما خیلی خوب بود،من دچار این مشگل شدم از چهارده سال پیش ک خبر فوت پدرم رو شنیدم بی هوش شدم و بعد از بهوش اومدن و مدتی بعد از فوت پدرم هم دچار گرفتگیه شدید صدا بود ب طوری ک صدام در نمیومد چن ماه بعد تویه عکسم نشون داد ک فکر کردم از عکاسه اما سالهاست ک جویدن نون بربری تا بعضی از میوها فکم درد شدید میگیره،و صورتم از سمت چپ نسبت ب سمت راست تفاوتهایی البته از نظر فک و دندان هم مشگل دارم لطفا راهنمایی کنید دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنم یا فک و صورت