پیشانی ناندرتال چیست؟ علت و نحوه جراحی اصلاح آن

زیبایی چهره هر فرد وابسته به اجزا صورت می‌باشد. از سویی چهره افراد وابسته به نوع و فرم پیشانی، چشم‌ها و لب‌های آن‌ها می‌تواند عبوس و خشمگین، ناراحت و یا شاداب باشد. پیشانی ناندرتال یا همان پیشانی برجسته باعث خشمگین و عبوس نشان دادن چهره افراد می‌شود که بشریت به حل این مشکل با چندین راهکار پرداخته است؛ از تزریق بوتاکس و روش‌های غیرتهاجمی گرفته تا جراحی که البته پزشکان همواره در حال ابداع روش‌های جدیدی برای طبیعی‌تر نشادن دادن با ماندگاری بالاتر برای حذف نواحی خشن چهره هستند.

زمانی که به چهره شخص نگاه می‌کنید در حالی که چهره او خشن و عبوس به نظر برسد اگر چهره او را به سه قسمت بالایی، میانی و پایینی تقسیم کنید؛ قسمت بالایی چهره را پیشانی و ابروها تشکیل می‌دهند.

یکی از عواملی که باعث خشن شدن چهره فرد می‌شود، برجستگی پیشانی است که دلیل آن را می‌توان رشد بیش‌ از حد و بزرگ شدن سینوس‌های پیشانی بعد از دوران بلوغ دانست.

آنچه در این مقاله درباره پیشانی ناندرتال می‌خوانید:

 • علت برامدگی پیشانی چیست
 • رشد بی‌رویه دیواره‌های سینونس‌ها چگونه اتفاق می‌افتد؟
 • عمل جراحی پیشانی ناندرتال به چه صورت انجام می‌شود؟
 • روش‌های جراحی پیشانی برجسته چیست؟
 • قبل از عمل جراحی پیشانی ناندرتال چه نکاتی را باید رعایت کرد؟
 • در دوره نقاهت بعد از عمل جراحی پیشانی ناندرتال چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟
 • عوارض و مزایا عمل جراحی پیشانی ناندرتال چیست؟
 • سخن پایانی

علت برآمدگی پیشانی چیست

 • رشد بیش از حد دیواره سینوس
 • عوامل ژنتیکی و وراثتی
 • وجود تومور در پیشانی

پیشانی ناندرتال در برخی موارد به دلیل وجود تومورهای کوچک و بزرگ در پیشانی، شکل می‌گیرد.

سایر دلایل و علت‌ پیشانی ناندرتال

ممکن است پیشانی فرد به دلیل ضربه‌ای که در کودکی به آن وارد شده است به شکل پیشانی ناندرتال درآید. هرگونه جراحت و آسیب در دوران کودکی، که دوران شکل گیری استخوان‌های بدن می‌باشد، ممکن است منجر به تغییر فرم پیشانی شود.

رشد بی‌رویه دیواره‌های سینونس‌ها چگونه اتفاق می‌افتد؟

سینوس‌ها حفره‌های خالی هستند در پیشانی که از طریق مجرای سینوسی به بینی متصل می‌شوند و ترشحات درون سینوس‌ها از طریق این مجرا تخلیه می‌شوند. دلیل این رشد بیش از حد را، ترشح بی رویه هورمون رشد، عدم تعادل در هورمون‌های جنسی و یا عوامل وراثتی در برمی‌گیرد.

البته تئوری وجود دارد که در زمینه ایجاد پیشانی برجسته بیان می‌شود و می‌گوید با مسدود شدن مجرای سینوس‌ها، هوا در سینوس‌ها بسته می‌شود و وجود بیش از حد این هوای مبحوس شده باعث فشار آوردن به دیواره سینوس‌ها شده و همین امر موجب برجستگی پیشانی در قسمت بالای ابروها می‌شود.

برای جراحی پیشانی ناندرتال، انتخاب جراح پلاستیک بسیار با اهمیت است. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

تعدادی از پزشکان نیز بر این باورند که عامل اصلی پیشانی برجسته عارضه‌ای ژنتیکی است که از اجدادمان به ژن‌های ما منتقل شده و به ما ارث رسیده است. کسانی که پیشانی برجسته دارند به دلیل وجود همین تئوری بیشتر از افراد دیگر به بیماری میگرن و سردردهای سینوسی مبتلا می‌شوند.

پیشانی ناندرتال

عمل جراحی پیشانی ناندرتال به چه صورت انجام می‌شود؟

عمل جراحی ناندرتال پیشانی به همراه بیهوشی و جراحی به روش رو باز است و در این عمل پزشک جراح برشی را در محل رویش موها و یا داخل موها زده تا از بافت پیشانی رد شده و سپس به بافت استخوانی پیشانی برسد. سپس با تراشیدن ناحیه برجسته پیشانی اصلاح می‌شود و اگر در پیشانی حالت گودی و فرورفتگی ایجاد شده باشد نیز اصلاح می‌شود. مدت زمان این جراحی 2 و نیم الی سه ساعت می‌باشد. افرادی که دارای سن 20 سال به بالا هستند می‌تواند در جهت اصلاح پیشانی خود از این روش جراحی استفاده کنند.

روش‌های جراحی اصلاح پیشانی برجسته چیست؟

چهار روش در جهت اصلاح ناندرتال پیشانی به کار گرفته می‌شود.

 • حجم‌دهی و کانتورینگ پیشانی

ناهنجاری‌های کوچک پیشانی معمولا با استفاده از سیمان استخوانی و یا سیمان هیدروکسی آپاتیت رفع می‌شوند. برای حجم دهی بیشتر از کاشت ایمپلنت استفاده می‌کنند. این ایمپلنت‌ها می‌تواند به صورت استاندارد یا سفارشی و مخصوص خود بیمار باشد.

 • کم کردن حجم پیشانی و ابرو

مقعر بودن پیشانی را می‌توان با با تراش دادن استخوان پیشانی کاهش داد و این که چقدر بتوان استخوان پیشانی را تراش داد به میزان ضخامت استخوان پیشانی بستگی دارد.

یکی از راه‌های حجم شقیقه بوتاکس است، که در صفحه ” تزریق بوتاکس ” بصورت کامل به آن پرداخته‌ایم.

 • افزایش حجم شقیقه‌ها

گود بودن و تو خالی بودن شقیقه‌ها به دلیل رشد ناکافی عضله‌های گیجگاهی است. برای برطرف کردن این مشکل از روش‌های ایمپلنت شقیقه، تزریق چربی و یا تزریق فیلرهای مصنوعی استفاده می‌کنند.

 • کاهش حجم شقیقه‌ها

درمان برجستگی شقیقه‌ها به دلیل رشد بیش از حد عضله گیجگاهی است که در این نوع درمان سخت‌تر از موارد دیگر است چون استخوان جمجمه در این نواحی بسیار نازک است برای همین با تراش دادن نمی‌توان حجم شقیقه‌ها را کاهش داد. برای کاهش حجم عضلات گیجگاهی از روش تزریق بوتاکس یا جراحی کاهش حجم استفاده می‌کنند.

پیشانی برجسته

قبل از عمل جراحی پیشانی ناندرتال چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

هر عمل جراحی نیاز به رعایت نکاتی قبل از عمل دارد چه بسا این عمل جراحی یک عمل جراحی زیبایی باشد.

 • از کشیدن سیگار و قلیان و دخانیات در سه روز قبل از عمل خودداری کنید.
 • از خوردن قرص‌هایی چون آسپیرین بپرهیزید.
 • اگر تحت نظر پزشک و درمان خاصی را دنبال می‌کنید، پزشک جراح خود را جریان بگذارید.
 • اگر دچار سردردهای میگرنی هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • عکس‌برداری پیشانیتان که توسط پزشک به شما توصیه می‌شود را جدی بگیرید.
 • اگر درگیر سردردهای سینوسی هستید می‌توانید از پزشک خود بخواهید که سی اسکن سر شما را چک کند تا اگر نیاز بود در حین زمان عمل سینوس‌های شما را شستشو دهد.

آیا پیشانی ناندرتال دلیل سردرد است؟ در مقاله ” سردرد پیشانی ” علت و درمان سردردهای پیشانی را بررسی کرده‌ایم.

در دوره نقاهت بعد از عمل جراحی پیشانی ناندرتال چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

درست است که این عمل جراحی یک نوع عمل جراحی زیبایی است اما مانند تمامی عمل‌های جراحی نیاز به مراقبت‌هایی دارد که بتوانید با استفاده از رعایت نکات گفته شده دوره نقاهت خود را به خوبی سپری کنید.

 • شب اول را حتما در بیمارستان بمانید.
 • تا دو روز بعد از عمل از کمپرس سرد (ترجیحا به صورت مخلوط آب سرد و یخ باشد) تا تورم و درد زودتر برطرف شود، اما یخ را به صورت مستقیم روی پیشانی خود قرار ندهید.
 • تا دو روز بعد از جراحی تحت هیچ شرایطی حمام نکنید و مراقب بخیه‌های سر و پیشانی خود باشید.
 • در بازه زمانی 6 ماه الی یک سال زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد و ترجیحا در تمامی لحظات از ضدآفتاب استفاده کنید.
 • لطفا سه الی 5 بار استحمام اول بعد از عمل پیشانی برجسته از یکی از آشنایان و نزدیکانتان بخواهید که در هنگام استحمام شما را همراهی کند.
 • از مصرف آنتی بیوتیک‌هایی که دکتر تجویز کرده است غفلت نکنید.
 • زخم ایجاد شده بر اثر جراحی را تمیز نگه دارید تا عفونت رخ ندهد.
 • حدودا به مدت یک ماه بعد از عمل پیشانی ناندرتال از رنگ کردن موی خود پرهیز کنید.
 • هنگام سشوار کشیدن سعی کنید دکمه درجه گرمی سشوار را بر روی کمترین قرار دهید.
 • درهنگام استحمام فشار آب را بگونه‌ای تنظیم کنید که از برخورد شدت آب به پیشانی جلوگیری شود.
 • استفاده کردن از پمادهای ترمیم کننده و چشمی را که توسط پزشک تجویز شده است را به صورت مداوم استفاده کرده زیرا خشک ماندن قسمت بخیه باعث کشیدگی پوست آن ناحیه شده و دردهای ناشی از کشیدگی پوست نیز طاقت فرساست.
 • از دخانیات تا دو هفته بعد از عمل جراحی دوری کنید.
 • بخیه‌ها جذبی هستند و نیاز به کشیدن بخیه در این عمل جراحی نیست.
عمل پیشانی ناندرتال

عوارض و مزایا عمل جراحی پیشانی ناندرتال چیست؟

عمل پیشانی ناندرتال به صورتی است که می‌توان گفت اصلا هیچگونه عوارضی ندارد چون این عوارض چشم گیر نیستند. تورم، کبودی، درد و خونریزی و … عوارضی است که بعد از مدتی از بین خواهد رفت و می‌توان این عوارض را به عنوان مزایایی از این عمل نیز نام برد زیرا برطرف شدن کامل کبودی‌ها بین دو تا سه هفته، هشتاد درصد تورم پیشانی در یک ماه اول و 20 درصد تورم ناشی از عمل جراحی ناندرتال در سه الی شش ماه آینده طولانی‌ترین حالت دوران نقاهت این عمل است.

تنها عوارضی که به عنوان یک دغدغه مهم بعد از عمل‌های جراحی شناخته می‌شود، اسکاری است که از بخیه‌هایی که بر قسمت برش خورده می‌خورد به جای می‌ماند؛ اما در عمل جراحی ناندرتال برش ناشی از عمل جراحی زیر خط رویش موی نمایان می‌شود. استفاده کردن از پمادهای ترمیم کننده باعث می‌شود از ایجاد اسکار در این ناحیه جلوگیری شود و از این عوارض که ممکن است بعد از عمل به وجود بیاید پیشگیری شود.

البته که از عوارض ناشی از بیهوشی را نمی‌توان چشم پوشی کرد. ممکن است گاهی در آن ناحیه تا مدت‌ها بی‌حسی ایجاد شود اما این مشکل به مرور زمان برطرف خواهد شد.

به ندرت ممکن است فرد به دلیل تورم در اطراف چشم، حدود یک الی چهار ماه دچار تاری دید شود اما این مشکل بعد از این بازه زمانی، زمانی که تورم کاهش یابد، برطرف می‌شود.

یکی از عمل‌های پیشانی برای زیبایی بیشتر، ” کوتاه کردن پیشانی ” است که بصورت کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم.

درمان پیشانی ناندرتال بدون جراحی

همان‌طور که در مقاله توضیح دادیم، پیشانی ناندرتال به دلایل متفاوتی شکل می‌گیرد. شایع‌ترین علت پیشانی ناندرتال برجستگی استخوان سینوس می‌باشد و پس از تشخیص علت پیشانی ناندرتال توسط پزشک باید گفت که برای رفع برجستگی استخوان سینوس، روشی به جز تراشیدن و جراحی پیشانی وجود ندارد. بسیاری از افراد نیز به دنبال روش‌های طبیعی درمان پیشانی ناندرتال هستند. شایان ذکر است که هیچ روش طبیعی برای درمان پیشانی ناندرتال وجود ندارد. البته اگر پزشک تشخیص دهد که علت پیشانی ناندرتال برجستگی سینوس نیست، می‌توان درمان پیشانی ناندرتال بدون جراحی را پیش گرفت. در افرادی که پیشانی آنها مشکلات زیر را دارد می‌توان از روش‌های غیر جراحی برای درمان پیشانی ناندرتال استفاده کرد:

ممکن است میزان و درجه برجستگی و برآمدگی پیشانی این افراد بسیار کم باشد و یا اینکه قسمتی از پیشانی آنها فرورفته باشد.

علت اصلی بیرون زدگی و بیرون زدگی پیشانی بیرون زدگی استخوان سینوس پیشانی است که معمولاً بعد از بلوغ و به دلیل سابقه خانوادگی در پیشانی برخی افراد است و افرادی که از جراحی امتناع می‌کنند ممکن است به دنبال راه‌های طبیعی برای درمان آن باشند. وضعیت خود پیشانی اما با دانستن علت این مشکل مشخص می‌شود که هیچ درمان طبیعی غیر از جراحی استخوان پیشانی و تراشیدن پیشانی به حل این مشکل کمک نمی‌کند و افرادی که از جراحی می‌ترسند یا باید این کار را انجام دهند. موقعیت پیشانی خود را برای جراحی بپذیرید که امروزه با پیشرفت علم پزشکی با کمترین درد و کمترین عوارض ممکن برای بیمار انجام می‌شود.

روش‌های دیگری برای اصلاح پیشانی و برآمدگی‌های آن بدون جراحی وجود دارد. برای افرادی که می‌توانند از روش‌های غیر جراحی استفاده کنند. در این موارد پزشک متخصص برای درمان پیشانی ناندرتال از تزریق پروتز یا فیلر استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که اگر برآمدگی و یا فرورفتگی پیشانی ناندرتال شدید باشد، بهترین روش جراحی است چرا که در این موارد تزریق فیلر و پروتز تنها به بدشکل شدن بیشتر پیشانی منجر می‌گردد.

هزینه عمل پیشانی ناندرتال

با توجه به میزان برجستگی و برآمدگی پیشانی، دلایل پیشانی ناندرتال و نوع درمان، با تشخیص و معاینه پزشک هزینه عمل پیشانی برجسته برآورد می‌گردد. شایان ذکر است که قیمت عمل پیشانی ناندرتال بدون جراحی نسبت به عمل جراحی که با بیهوشی همراه است بسیار کمتر می‌باشد. اما توجه داشته باشید که حتماً باید به پزشک مراجعه کرده و پس از معاینه و مشاوره با ایشان درباره نوع درمان و اصلاح پیشانی ، نسبت به تشخیص پزشک از هزینه جراحی پیشانی ناندرتال آگاه شوید.

سخن پایانی

اکثر افرادی که پیشانی برجسته دارند افتادگی ابرو نیز در آن‌ها مشهود است و همین موضوع باعث کم شدن فاصله چشم و ابرو می‌شود و چشم را به حالت گود نشان می‌دهد و جذابیت‌ها و زیبایی‌های چشم کاسته می‌شود. در حالت عادی فرم پیشانی آقایان به صورت مقعر است و اندکی برجستگی سینوسی در پیشانی آن‌ها دیده می‌شود وهمین قضیه چهره آن‌ها را از حالت عادی خارج کرده و ممکن است خشن به نظر برسند؛ اما پیشانی برجسته در خانم‌ها به ندرت دیده می‌شود. از این رو می‌‎توان گفت آقایان بیشتر طرفداران این عمل جراحی هستند.

با این حال نکاتی را باید برای انتخاب پزشک و محل انجام عمل در نظر بگیرید. از آن‌جایی که عمل پیشانی ناندرتال در ناحیه جلویی و بالایی پیشانی صورت گرفته و در جمجمه دست برده می‌شود، حساسیت این عمل بسیار بالاست. از این رو مراجعه به پزشکی که تبحر کامل در انجام این عمل را دارد از ضروریات است. بهترین جراح پیشانی ناندرتال چه کسی است ؟ بهترین جراح پیشانی ناندرتال مانند سایر جراحان پلاستیک باید دارای تجربه، دانش و مهارت بالای تجربه باشد. قبل از هر اقدامی بهتر است از سایر افرادی که این عمل را انجام داده‌اند در رابطه با جراح و نتیجه جراحی پرس و جو نمایید. انتخاب جراح خبره، در میزان عوارض و نتیجه جراحی بسیار تأثیر گذار است پس همیشه به دنبال بهترین جراح پیشانی ناندرتال باشید.

همچنین به خاطر داشته باشید که محل انجام عمل ترجیحا یک بیمارستان مجهز و یا کلینیک خصوصی ویژه عمل‌های زیبایی حساس باشد. چرا که رعایت بهداشت و داشتن تجهیزات کامل محل عمل می‎تواند تا حد زیادی در نتیجه موفقیت آمیز این جراحی تاثیر داشته باشد. با همه این تفاسیر، اگر برای انجام این عمل اقدام کردید و به یک پزشک مجرب مراجعه کردید، اصلا ترس به دل خود راه ندهید. امیدواریم مطالعه این مقاله به شما در کسب اطلاعات مفید درباره پیشانی ناندرتال و روش‌های درمان آن کمک کرده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

5 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Sajad
Sajad
2 سال قبل

سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
من دو طرف پیشونیم به خاطر ضربه کمی برجسته شده بود
اما جدیدا حس میکنم برجسته تر شده و سرمو بزرگ نشون میده
ایا میشه با جراحی اصلاح بشه و به حالت قبل برگرده

راحیل
راحیل
1 سال قبل

سلام آیا علم در این نوع جراحی آنقدر پیشرفت کرده که بدون نگرانی این عمل را انجام دهیم
و اینکه چند مورد آقای دکتر جراحی موفق پیشانی داشتند؟

امین
امین
1 سال قبل

سلام و‌عرض خسته نباشید به جناب دکتر ایا جراحی پیشانی برجسته همزمان با کوتاه کردن پیشانی میشه؟اگر میشه هزینه دوتاشون چقدر درمیاد؟

drrajabpur13
drrajabpur13
1 سال قبل
پاسخ به  امین

بله

مهدی
مهدی
1 ماه قبل

سلام. با توجه به اینکه از شهرستان میام، برای ویزیت عارضه پیشانی برجسته، چه مدارک پزشکی جهت ویزیت (سیتی اسکن یا …) بهمراه داشته باشم؟
با تشکر