راهکارهای سریع برای از بین بردن جای زخم و ترمیم اسکار

همان طور که در مقالات قبل به این موضوع اشاره کردیم، جراحی‌های زیبایی در دنیای امروزه، طرف داران بسیاری پیدا کرده است و افراد مختلفی برای اصلاح فرم بدن خود، از این روش‌ها استفاده می‌کنند. اما یکی از مهم‌ترین معایب این نوع عمل‌های زیبایی، به جای ماندن جای زخم یا اسکار در ناحیه‌ای که فرد به قصد زیباتر کردن آن، عمل جراحی انجام داده است، می‌باشد. برای از بین بردن جای زخم ، روش‌های متعدد و گوناگونی وجود دارد که برخی از آن‌ها با استفاده از روش‌های گیاهی و طبیعی هستند و یا از طب سنتی پیروی می‌کنند و برخی دیگر، جزو روش‌های سریع برای از بین بردن جای زخم به کار می‌روند.

شاید بتوان گفت برای از بین بردن جای زخم به سریع‌ترین شیوه، باید به سراغ جراحی ترمیمی اسکار بروید که خود نوعی عمل زیبایی است که برای از بین بردن جای زخم پس از عمل‌های زیبایی دیگر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته شایان ذکر است که عمل جراحی ترمیمی اسکار ، صرفاً برای ترمیم جای زخم حاصل از عمل‌های زیبایی نیست. بسیاری از افراد ممکن است به دلایل دیگری، همچون تصادفات ناخوشایند رانندگی و یا حوادث دیگر، دچار زخم‌هایی در صورت و یا اعضای دیگر بدن خود شوند که به دلایل زیبایی شناختی، تمایل به از بین بردن جای زخم خود دارند، از همین رو، این عمل برای افراد این دسته نیز گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

برای ترمیم اسکار ، امروزه روش‌های مختلفی وجود دارد. از بین این روش‌ها می‌توان به عمل‌های جراحی از جمله جراحی پلاستیک جای بخیه و ترمیم اسکار ، لیزر فراکشنال و یا تزریق ژل اشاره کرد که از باقی روش‌ها، محبوب‌تر هستند. البته باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که انجام عمل زیبایی ترمیم اسکار برای از بین بردن جای زخم است و نمی‌تواند پوست را کاملاً به حالت اول خود برگرداند.

جراحی پلاستیک جای بخیه

روش‌هایی سریع برای از بین بردن جای زخم

در ادامه روش‌هایی برای از بین بردن جای زخم یا ترمیم جای زخم را برای شما به همراه مزایا و معایب هر یک عنوان می‌کنیم. اما بخاطر داشته باشید که قبل از هر اقدامی با یک متخصص باتجربه و متبحر مشورت نمایید و از اقدام خودسرانه دوری نمایید تا دچار عوارضی به مراتب بدتر نشوید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

جراحی ترمیمی اسکار

این نوع عمل برای از بین بردن جای زخم‌های بسیار عمیق پیشنهاد می‌شود. لازم است بدانید که عمل جراحی ترمیمی اسکار ، به بیهوشی احتیاجی ندارد و با بی حسی موضعی انجام می‌شود که با توجه به این شرایط، برای انجام عمل ترمیمی اسکار نیازی به مراجعه به بیمارستان و بستری شدن نداشته و در کلینیک‌های زیبایی نیز قابل انجام می‌باشد.

در حقیقت شاید بتوان بهترین روش برای درمان جای زخم را عمل جراحی ترمیمی اسکار دانست. در این روش، امکان این که جای زخم به صورت کامل حذف نشود، زیاد است (مگر در مواردی که زخم زیاد عمقی نباشد) ولی قاعدتاً، وضعیت پوست نسبت به قبل از عمل جراحی ترمیمی اسکار ، بهبود زیادی پیدا می‌کند. برای اختلاف رنگ پوست و جای زخم باید گفت که نمی‌توان کار خاصی انجام داد؛ گرچه به‌مرورزمان، اختلاف رنگ جای زخم و پوست، کم تر خواهد شد و کم‌کم، جای زخم محو می‌شود. همچنین بانوان برای از بین بردن موقتی این اختلاف رنگ می‌توانند از لوازم آرایش نیز استفاده کنند.

مزایای استفاده از روش جراحی برای از بین بردن جای زخم:

  • درد و ناراحتی کم تر فرد متقاضی
  • عملکرد و انعطاف‌پذیری بهتر پوست
  • افزایش اعتماد به نفس فرد، پس از بازگردانی زیبایی پوست وی
  • کاهش احساس خارش و التهاب شدید در پوست

انواع روش‌های جراحی ترمیمی اسکار

روش جراحی برای درمان جای زخم نیز خود شامل دسته بندی دیگری می‌شود که بر اساس نوع جراحی و روش انجام آن، از یکدیگر تفکیک می‌شوند. در ادامه، این روش‌ها را توضیح داده‌ایم.

֎ بریدن جای زخم: 

در این روش، جای زخم برداشته شده و با یک یا چند لایه بخیه، بهبود پیدا می‌کند. هدف از این کار، ایجاد یک لایه نازک‌تر از جای زخم بر روی پوست است که میزان اختلاف رنگ کم تری داشته و سطح کم تری از پوست را درگیر می‌کند که باعث محوتر شدن جای زخم می‌شود.

֎ زد پلاستی یا دبلیو پلاستی:

 این درمان برای اصلاح و تنظیم مجدد بافت زخم طراحی شده و به طور خاص زمانی از آن استفاده می‌شود که جای زخم و اسکار در طول یک شکاف پوستی یا در نتیجه شرایطی مثل سوختگی که باعث ایجاد انقباض در پوست می‌شود، ایجاد شده باشد. به این ترتیب در این حالت جای زخم از یک ناحیه به ناحیه دیگر در طول خط یا شکاف طبیعی پوست منتقل می‌شود تا به این ترتیب ظاهر آن کمتر جلب توجه کند.

֎ پیوند پوست و جراحی فلپ: 

این درمان پیچیده‌تر از سایر روش‌های ترمیم اسکار است. این نوع جراحی معمولاً برای جای زخم‌هایی استفاده می‌شود که بخش‌های بزرگ‌تری از پوست را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد محدودیت‌های حرکتی یا کشیدگی شدید در پوست شده باشد. به این ترتیب در روش جراحی پیوند پوست، یک تکه از پوست سالم فرد از سایر نقاط بدن وی گرفته شده (ناحیه اهدا کننده) و در محل جدید پس از برداشتن بافت اسکار پیوند زده می‌شود. از طرف دیگر عمل جراحی فلپ پیچیده‌تر از پیوند پوست است، زیرا در این شرایط معمولاً نیاز به انتقال پوست به همراه بافت چربی، رگ‌های خونی و گاهی اوقات عضلات متصل شده به پوست از ناحیه اهدا کننده به ناحیه آسیب دیده وجود دارد.

֎ گسترش بافت:

 از این درمان معمولاً برای پوست آسیب‌دیده به خاطر نقص مادرزادی یا سایر مشکلات مانند آن استفاده می‌شود. به این ترتیب یک بالون سیلیکونی زیر پوست فرد وارد شده به تدریج با محلول آب‌نمک پر می‌شود. این شرایط باعث می‌شود پوست فرد کشیده شده و پس از کشیده شدن آن به مقدار کافی، پوست اضافی ایجاد شده در این فرایند بر روی ناحیه آسیب‌دیده به خاطر جای زخم و اسکار کشیده خواهد شد.

به طور کل باید بدانید که این نوع عمل، معجزه یا جادو نمی‌کند ولی تأثیر بسیار زیادی در برگرداندن زیبایی پوست شما دارد.

همانطور که در ابتدا عرض کردیم قبل از هر اقدامی باید با یک متخصص باتجربه مشورت نمایید. اما انتخاب این پزشک ممکن است کمی دشوار باید ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌نماییم.

⇐ استفاده از ژل سیلیکون برای از بین بردن جای زخم

در این روش، ورقه نازکی از ژل سیلیکونی را روی جای زخم قرار می‌دهند. استفاده از ژل سیلیکون برای از بین بردن جای زخم ، روشی بسیار آسان و مناسب برای پوست‌های حساس و یا حتی برای پوست کودکان نیز می‌باشد. در این خصوص، نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در مناطق گرم، عکس‌العمل‌های پوست نسبت به ژل بیشتر است و باعث ایجاد وقفه در درمان می‌شود. برای این که درمان جای زخم از طریق ژل سیلیکون نتیجه بخش باشد، باید حداقل تا مدت زمان سه ماه از این ژل به صورت منظم استفاده کنید. همچنین لازم است بدانید که این روش برای درمان جای زخم های کم عمق مناسب‌تر است و برای ترمیم اسکار عمیق، بهتر است از روش اول معرفی شده در بالا استفاده کنید.

ترمیم اسکار با لیزر

⇐ روش درمان جای زخم از طریق لیزر اسکار

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی در زمینه وسایل پزشکی، روش لیزر اسکار یکی از کارآمدترین روش‌ها برای درمان جای زخم و از بین بردن آن است. در این روش از لیزر مخصوص برای از بین بردن جای زخم استفاده می‌شود که می‌توان تا حد زیادی، حالت طبیعی پوست را برگرداند. در حقیقت، در این روش می‌توان تا حد زیادی مطمئن شد که جای زخم کاملاً از بین می‌رود.

در این روش، متخصصان برای رفع اسکار از یک لیزر پر قدرت استفاده می‌کنند که سلول‌های آسیب دیده بافت زخم شده را بر می‌دارد. پاک‌سازی پوست با لیزر اسکار به صورت سرپایی و در مطب پزشک انجام می‌شود که به طور معمول، بین یک تا دو ساعت زمان می‌برد. در طول عمل، عینک محافظ به چشم شما زده می‌شود و برای کاهش درد، به شما بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود (توجه کنید که در روش لیزر اسکار ، شما بیهوش نیستید اما درد کمی را تجربه می‌کنید). پزشک متخصص، پروب لیزر را روی جای زخم حرکت می‌دهد تا سلول‌های آسیب‌ دیده پوست را بردارد. با هر بار عبور پروب از روی جای زخم، سلول‌های بیشتری برداشته می‌شوند.

انواع لیزر اسکار

به طور کل، در روش لیزر اسکار از دو نوع لیزر برای از بین بردن جای زخم استفاده می‌شود که در ادامه به بررسی مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها پرداخته‌ایم.

  1. لیزر CO2 لیزر اسکار قدرتمندی محسوب می‌شود که به عمق پوست نفوذ کرده و برای از بین بردن جای زخم‌ها و اسکارهای عمیق و ضخیم مناسب است. به جهت قدرتی که این نوع لیزر اسکار دارد، دوران نقاهت شما پس از انجام این عمل طولانی‌تر خواهد بود و ممکن است تا دو هفته طول بکشد. همچنین باید بدانید که معمولاً در این روش، فرد متقاضی درد بیشتری را متحمل می‌شود.
  2. اربیوم: لیزر یاگ از لیزر CO2 قدرت کمتری داشته و اغلب از آن برای درمان جای زخم هایی با عمق کم تر استفاده می‌شود. در این روش، بیمار به بی‌حسی و آرام‌بخش کم تری نیاز داشته و دوران نقاهت کوتاه‌تری را، در حدود یک هفته، طی می‌کند.

در مورد هزینه لیزر اسکار نمی‌توان نظر قطعی داد چرا که عوامل بسیار زیادی در تعیین هزینه لیزر اسکار دخیل هستند. از شدت و گستردگی جای زخم تا نوع لیزر مورد استفاده و نیز دستمزد پزشک، همگی عواملی هستند که در تعیین هزینه لیزر اسکار ، تأثیر گذارند. از این رو، شما می‌توانید جهت مشاوره در زمینه انجام عمل لیزر اسکار و معاینه و تعیین هزینه لیزر اسکار ، با دکتر رجب پور در ارتباط باشید.

امروزه با توجه به زیاد شدن عمل‌های جراحی زیبایی افراد زیادی مایل هستند تا با استقاده از این عمل‌ها زیباتر بنظر برسند. افرادی که صورتی گرد و تپل و چاق دارند و دارای اضافه وزن هستند معمولا از فرم و ظاهر صورت خود رضایت کافی را ندارند. به همین دلیل یکی از مواردی که این روزها بین افراد، مخصوصا خانم‌ها زیاد شده عمل ” جراحی بوکال فت ” یا تخلیه چربی بوکال است.

⇐ تزریق ژل برای رفع اسکار

معمولاً از تزریق ژل و فیلر برای مقاصد زیبایی استفاده می‌شود که البته از بین بردن جای زخم نیز جزو همین دسته جای می‌گیرد. این روش برای درمان جای زخم هایی است که فرو رفتگی دارند و با تزریق این ژل به زیر پوست، می‌توان این فرو رفتگی را رفع کرد. این روش، روشی کم هزینه برای از بین بردن جای زخم است و از این جهت می‌تواند برای بسیاری از افراد که اسکار فرو رفته دارند، مناسب باشد. البته باید بدانید که ژل‌هایی که به زیر پوست تزریق می‌شوند معمولاً پس از چند ماه جذب می‌شوند و برای تجدید ژل، فرد متقاضی باید مجدداً به پزشک مراجعه کند.

⇐ تزریق چربی برای درمان جای زخم

در این روش، چربی‌های موضعی را از قسمتی از بدن با روش‌های لیپوساکشن یا لیپوماتیک خارج کرده و به بافت اسکار که نیاز به ترمیم دارد، تزریق می‌شود. این روش نیز برای از بین بردن جای زخم‌هایی بیشتر کاربرد دارد که دچار فرو رفتگی هستند. همچنین اثبات شده است که تزریق چربی در مدیریت درد نواحی اطراف اسکار نیز مؤثر است. پیوند چربی را می‌توان برای رفع انواع جای زخم‌ها مانند جای جوش، اثرات سوختگی به کار برد. همچنین می‌توان از این روش برای درمان قسمت‌های دیگر بدن به‌غیراز صورت مانند قفسه سینه، پاها و دست‌ها نیز استفاده کرد.

⇐ میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن، یک روش غیر جراحی کم خطر و سریع برای از بین بردن جای زخم است که مزایای بسیاری دارد. در این روش، چروک‌ها، خطوط ظریف صورت و سایر علائم پیری کاهش پیدا کرده و یا به طور کامل از بین می‌رود. میکرودرم ابریژن ظاهر زخم‌های آکنه و سایر زخم‌های جزئی را ترمیم می‌کند و به پوست‌هایی با هر رنگ و نوع، ظاهری شاداب و سالم می‌دهد. می‌توان گفت که این روش عوارض خاصی ندارد و از آن جا که در این روش از کریستال‌های غیرآلرژیک برای درمان پوست استفاده می‌شود، روش درمانی بی‌نظیری برای پوست‌های حساس به مواد شیمیایی است.

میکرودرم ابریژن در صورتی که توسط یک متخصص با تجربه انجام شود، هیچ‌گونه ریسک جدی برای فرد متقاضی به همراه نخواهد داشت. البته، ممکن است بعضی از افراد بعد از انجام عمل میکرودرم ابریژن، در پوستشان کمی احساس ناراحتی کنند. از آن جا که تاریخچه پزشکی و پوست هر فرد تا حدودی با بقیه افراد متفاوت است، ریسک‌ها و مزایای این روش باید با توجه به شرایط هر فرد، مورد بررسی قرار بگیرد.

⇐ از بین بردن جای زخم با تزریق بوتالینیوم

بوتالینیوم نوعی سم است که برای شل کردن عضلات استفاده می‌شود. در روش‌های زیبایی، از این سم به پیشانی افراد تزریق می‌شود تا چین و چروک و خط اخم را از بین ببرد. از این روش برای از بین بردن جای زخم نیز استفاده می‌شود؛ به این صورت که متناسب با ناحیه اسکار، برای شل کردن عضلات اطراف بافت اسکار، به آن‌ها از این سم تزریق می‌شود تا با کم‌رنگ‌تر شدن و محو شدن زخم، آن را از بین ببرد.

⇐ تزریق استروئید

از تزریق مستقیم استروئید در بافت اسکار نیز می‌توان برای از بین بردن جای زخم‌های برآمده و قرمز استفاده کرد. در حقیقت، این روش برای درمان جای زخم های قرمز و برآمده، بهترین و متداول‌ترین روش است. معمولاً در این روش، دورة تزریقی بین 4 الی 6 هفته برای فرد متقاضی در نظر گرفته می‌شود که با توجه به شدت اسکار و نیز واکنش بدن فرد به این روش درمانی، دوره‌هایی با فواصل 4 الی 8 هفته در بین هر نوبت تزریق استروئید، در نظر گرفته می‌شود.

بهترین کرم ترمیم کننده جای بخیه

⇐ کرم‌های ترمیم کننده جای زخم

کرم‌های مختلفی برای از بین بردن جای بخیه در بازار وجود دارد. به همین جهت، شاید پیدا کردن بهترین کرم ترمیم کننده جای بخیه کمی دشوار باشد. به طور کل، کرم‌های درمان جای زخم به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

ملایم: این نوع از کرم‌های ترمیمی، برای از بین بردن جای زخم‌های کوچک و نقطه‌ای مثل آفتاب سوختگی یا جای جوش استفاده می‌شوند.

متوسط: برای از بین بردن جای زخم‌های عمیق‌تر، از این نوع کرم استفاده می‌شود. از این کرم می‌توان برای درمان جای جوش‌های عمیق، جای زخم و سوختگی استفاده کرد.

قوی: برای از بین بردن جای زخم‌های عمیق و مخصوصاً درمان جای زخم های پس از عمل‌های جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کل، اگر تمایل دارید سریع جای زخم و بخیه خود را از بین ببرید، بهترین کرم ترمیم کننده جای بخیه باید کرمی قوی باشد، از همین رو نمی‌توانید این کرم را به صلاح دید خودتان تهیه و استفاده کنید؛ بنابراین بهتر است برای خرید بهترین کرم ترمیم کننده جای بخیه با پزشک متخصص جراحی پلاستیک در این مورد صحبت کنید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم روش‌های سریع برای از بین بردن جای زخم را به شما معرفی کرده و جزئیات و کاربرد هر کدام را نیز به طور مفصل شرح دهیم. روش‌های مختلف برای از بین بردن جای زخم، بر اساس نوع زخم، شدت، عمق و گستردگی آن و نیز بر اساس خواسته و تمایل فرد متقاضی، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیشنهاد می‌کنیم اگر در این زمینه می‌خواهید تصمیم گیری کنید، ابتدا با مطالعه مقاله‌هایی از این دست، در مورد عمل‌های مختلف درمان جای زخم تا حد ممکن آگاهی خود را ارتقا دهید و سپس برای مشاوره و معاینه، با یک پزشک متخصص و با تجربه که بتوانید با مشاهده نمونه کارهای وی و نیز آگاهی از سطح مهارت و تحصیلات او، به او اعتماد کامل داشته باشید، اقدام کنید.

شما می‌توانید برای مشاوره برای از بین بردن جای زخمتان، با دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ارتباط بگیرید.

سوالات متداول

✅ روش‌هایی سریع برای از بین بردن جای زخم چیست؟

جراحی ترمیمی اسکار، استفاده از ژل سیلیکون برای از بین بردن جای زخم، روش درمان جای زخم از طریق لیزر اسکار، تزریق ژل برای رفع اسکار، تزریق چربی برای درمان جای زخم ، میکرودرم ابریژن، از بین بردن جای زخم با تزریق بوتالینیوم، تزریق استروئید و کرم‌های ترمیم کننده جای زخم از روش‌های از بین بردن جای زخم یا اسکار می‌باشد.

✅ آیا عمل جراحی ترمیمی اسکار صرفا برای ترمیم جای زخم می‌باشد؟

شاید بتوان گفت برای از بین بردن جای زخم به سریع‌ترین شیوه، باید به سراغ جراحی ترمیمی اسکار بروید که خود نوعی عمل زیبایی است که برای از بین بردن جای زخم پس از عمل‌های زیبایی دیگر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته شایان ذکر است که عمل جراحی ترمیمی اسکار ، صرفاً برای ترمیم جای زخم حاصل از عمل‌های زیبایی نیست.

✅ محبوب ترین روش‌ها برای از بین بردن جای زخم چیست؟

برای ترمیم اسکار ، امروزه روش‌های مختلفی وجود دارد. از بین این روش‌ها می‌توان به عمل‌های جراحی از جمله جراحی پلاستیک جای بخیه و ترمیم اسکار ، لیزر فراکشنال و یا تزریق ژل اشاره کرد که از باقی روش‌ها، محبوب‌تر هستند.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها