رانندگی بعد از عمل بینی

بهبودی پس از عمل بینی بسیار راحت‌ تر از چیزی است که فکر می‌ کنید. گاهی اوقات آن‌ قدر احساس بهبود می‌ کنید که می‌ خواهید سریعا یک مسافرت زمینی یا حتی ورزش‌ های سنگین گذشته را مجددا شروع کنید. توجه داشته باشید که ممکن است فرد احساس سلامتی کامل کند اما همچنان بدن توانایی و انرژی خود را بازیابی نکرده باشد. آتل و بخیه‌ های بینی یکی از دلایلی است که باید از رانندگی و سفر دور باشید. بیماران بعد از جراحی احتمالا دارای چشمانی بنفش ، احساس درد و کمی خونریزی بینی هستند و لازم است تا بیماران از یکسری مراقبت‌ های پزشکی پیروی کنند تا دوره بهبود بدون مشکل و اختلال طی شود. یکی از مراقبت‌ های پزشکی بعد از جراحی زیبایی بینی ، دور بودن از رانندگی است. در دوره بهبود ، یکسری داروی خواب‌ آور توسط جراح بینی تهران تجویز می‌ شود که رانندگی را برای بیمار به یک فعالیت پرخطر تبدیل می‌ کند. علاوه بر این رانندگی بعد از عمل بینی نیاز به تحرک دارد و کمی پرخطر است بنابراین برای روند بهتر بهبودی بهتر است که رانندگی بعد از جراحی بینی را تا حد ممکن انجام ندهید. اگر شما هم در فکر رینوپلاستی هستید و این سوال برای شما ایجاد شده است که ” چند روز بعد از عمل بینی میشه رانندگی کرد ؟ ” تا آخر مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور همراه ما باشید تا این سوال را با یکدیگر بررسی نماییم.

 

رانندگی بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

رانندگی بعد از عمل بینی

به طور معمول جراحی بینی با بیهوشی عمومی صورت می‌ گیرد و حدود 2 الی 3 ساعت طول می‌ کشد. در بیشتر موارد ، بعد از اتمام جراحی ، بیمار مرخص شده و به خانه باز می‌ گردد ؛ به جز موارد خاص.

هنگام مرخص شدن از بیمارستان لیستی از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک‌ ها در اختیار شما قرار می‌ گیرد. در کنار داروهای تجویز شده با تعدادی دستورالعمل برای تسریع روند بهبود آشنا خواهید شد که رعایت آن‌ ها در کنار مصرف داروها کمک می‌ کند تا دوره بازیابی بهتر و سریع‌ تر طی شود. یکی از مراقبت‌ های بعد از جراحی ، پرهیز از رانندگی بعد عمل بینی می‌ باشد.

پس از اتمام جراحی بینی تا چند روز بعد ، بیمار شاهد خونریزی و تورم خواهد بود. به همین دلیل، رانندگی بعد از عمل بینی ، به خصوص در روزهای اولیه اصلا توصیه نمی‌ شود.

 

رانندگی بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

جراحی زیبایی بینی یک عمل نسبتا سخت است که بعد از آن کمی بدن ضعیف می‌ شود و برای بهبود نیاز به زمان دارد. به همین خاطر لازم است که بعد از جراحی  مدتی را به استراحت اختصاص دهید و از فعالیت‌ های سنگین یا تنش‌ زا دور باشید تا بخیه و زخم‌ های ناشی از جراح‎ی به طور کامل بهبود پیدا کنند.

با توجه به مطالب ذکر شده در فوق می‌ توان نتیجه‌ گیری کرد رانندگی بعد از عمل بینی در روز جراحی اکیدا ممنوع می‌ باشد ؛ لذا تا 3 الی 8 روز بعد از جراحی از شخصی دیگر بخواهید تا به جای شما رانندگی کند.

چند روز بعد از عمل بینی می‌ توان رانندگی کرد؟

یکی از پر تکرارترین سوالات مراجعه کنندگان این است که ” چند روز بعد از عمل بینی میشه رانندگی کرد ؟ ” .قبل از هر چیزی در نظر بگیرید که برای طی شدن روند بهبود باید به خودتان کمی زمان دهید تا دوران بهبود را به خوبی پشت سر بگذارید و شاهد نتیجه مطلوب و فوق‌ العاده جراحی زیبایی باشید.

خوشبختانه بعد از گذشت 7 الی 10 روز ورم بینی و صورت کاهش می‌ یابد و بیمار می‌ تواند فعالیت‌ های گذشته را مجددا آغاز نماید. یکی از این فعالیت‌ ها رانندگی است. برای مثال ، بعد از گذشت 3 الی 7 روز ورم اطراف چشم‌ ها کاهش یافته و دیگر مانعی در میدان دید بیمار وجود نخواهد داشت.

رانندگی بعد از عمل بینی در صورتی بلامانع است که فرد از سلامت عمومی برخوردار باشد ؛ حرکت ماشین باعث ضرب‌ دیدگی و تکان زیاد صورت و بینی نشود.  

نکته دیگری که وجود دارد این است که بین 3 الی 8 هفته بعد از جراحی بینی نمی‌ توانید از عینک طبی و آفتابی استفاده کنید. در طول این مدت بینی و صورت کمی متورم است و وارد شدن هرگونه فشار باعث تغییر فرم بینی می‌ شود. از طرف دیگر بینی به طور کامل بهبود نیافته و تحمیل یک وزن اضافه به بینی باعث خراب شدن نتیجه نهایی می‌ شود. بنابراین ، افرادی که در حین رانندگی از عینک آفتابی یا طبی استفاده می‌ کنند ، باید مدت بیشتری از رانندگی بپرهیزند تا هزینه و تلاشی که برای جراحی بینی صرف شده است هدر نرود.

رانندگی بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

چه زمانی برای سفر بعد از جراحی بینی مناسب است؟

دوران بهبود برای هر بیمار یک دوره بسیار مهم در زندگی به حساب می‌ آید. گاهی اوقات فرد زمان کافی برای متوقف کردن فعالیت‌ ها برنامه‌ های روزمره را ندارد. برای مثال ، اجتناب از رانندگی بعد از عمل بینی برای برخی افراد ترسناک به نظر می‌ رسد یا حتی باعث انصراف زیباجویان از جراحی بینی می‌ شود.

یکی از رایج‌ ترین سوالات مراجعه کنندگان این است که چه زمانی می‌ توانند برای تعطیلات خود برنامه ریزی کنند و به سفر بروند ؟

همانطور که در مقاله مسافرت بعد از عمل بینی توضیح دادیم اکثر جراحان توصیه می‌ کنند که روزهای ابتدایی را به استراحت اختصاص دهند تا روند بهبود هرچه سریع‌ تر سپری شود. بنابراین ، رانندگی و سفرهای طولانی مدت یا مسافت‌ های زیاد در روزهای اولیه توصیه نمی‌ شود.

 همچنین ، سفرهای هوایی در روزهای اولیه تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌ شود؛ زیرا، بعد از جراحی بینی ، نوعی پانسمان در درون بینی قرار می‌ گیرد. به همین دلیل، افزایش ارتفاع همراه با تغییرات فشار باعث تجدید عارضه‌ های جراحی و افزایش خونریزی بینی ، درد و غیره می‌ شود.

توصیه ما این است که 8 الی 14 روز سفرهای کاری و ضروریتان را به تعویق بیندازید. البته قبل از سفر و رانندگی بعد از عمل بینی ، مطمئن شوید که از وضعیت عمومی خوبی برخوردار هستید. فراموش نکنید که قبل ازهرگونه اقدام لازم است با پزشک مشورت نمایید.

انتخاب جراح با تجربه و به روز علاوه بر عوارض کمتر و نتیجه بیشتر، روند بهبود پس از جراحی نیز بهتر است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در انتخاب این جراح کمک می‌ کنیم.

سخن پایانی

بهتر است در روزهای ابتدایی فعالیت‌ هایتان را محدود کنید و از انجام فعالیت‌ هایی که باعث تکان صورت می‌ شود بپرهیزید. انجام دستورالعمل‌ های پزشک در 48 ساعت اولیه باعث کاهش تورم شده و روند بهبود را سرعت می‌ بخشد.

همچنین، بیماران حداقل 8 الی 10 روز باید از انجام فعالیت‌ های هیجانی یا سنگین مانند ورزش و رانندگی بعد از عمل بینی دور باشند. به طور خلاصه می‌ توان گفت هرچه دیرتر رانندگی کنید و فعالیت‌ های روزمره را از سر بگیرید، زودتر بهبود پیدا خواهید کرد. 

اگرچه بعید است که رانندگی مسافت‌ های کوتاه مشکلی جدی ایجاد کند ؛ در صورتی که دستورالعمل‌ ها را به خوبی رعایت کنید. با این حال، تا زمانی که توان بدنی خود را به طور کامل بدست نیاورده‌ اید ، وقت بیشتری را به استراحت اختصاص دهید.

به طور کلی ، رانندگی بعد از جراحی بینی و سفرهای هوایی احتمال بروز عارضه‌ هایی مانند درد و ناراحتی ، خونریزی خفیف تا متوسط ، ایجاد لخته خون ، تورم ، عفونت و حالت تهوع را افزایش می‌ دهد.

در آخر، فراموش نکنید که جراحی بینی یک عمل سخت است و برای دستیابی به نتیجه دلخواه باید از هرگونه فشار جسمی و روحی دور باشید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها