از بین بردن خط لبخند

خط لبخند و راه‌های از بین بردن آن : چهره اولین عضو از بدن است که مورد توجه دیگران قرار می‌گیرد؛ به خصوص در اولین دیدار. از این جهت، نشانه‌های پیری اولین چیزی است که بیشترین ماندگاری را در ذهن دیگران دارد.

مشاهده چین و چروک اطراف دهان و چشم‌ها، احساسی ناخوشایند در همه ما  ایجاد می‌کند. این خطوط سن را بیشتر از سن واقعی نشان می‌دهد. یکی از خطوطی که در دهه 30 زندگی شروع به نقش بستن می‌کند، خطوط خنده است که در گوشه خارجی دهان ظاهر می‌شود. متاسفانه زمانی که لبخند می‌زنید یا می‌خندید، این خطوط عمیق‌تر خواهند شد.

ژنتیک، استعمال دخانیات یا قرارگیری در معرض نور خورشید از دیگر علل احتمالی بروز خطوط خنده می‌باشد. در ادامه این مقاله، روش‌های رفع خطوطی که در دو طرف دهان ظاهر شده است را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد و راه‌های مقابله با این عارضه را به شما آموزش می‌دهیم. تا آخر مطالب همراه ما باشید.

از بین بردن خط خنده

حقایقی درباره خط لبخند:

ظهور خطوط خنده در اطراف دهان یک امر طبیعی در روند پیری است که در اثر فقدان کلاژن در پوست، کاهش خاصیت ارتجاعی و خستگی عضلات صورت اتفاق میفند.

خط لبخند یک امر اجتناب‌ناپذیر است که خوشبختانه پیشرفت علم پزشکی باعث شده است که روش‌های متنوعی برای پیشگیری یا به تاخیر انداختن آن ابداع شود.

مجله medical news today معتقد است که ورزش‌های گوناگونی برای سفت شدن پوست و عضلات صورت وجود دارد که می‌تواند با هدف قرار دادن Orbicularis oris muscle از ظهور خط لبخند جلوگیری نماید. براساس مطالب سایت ذکر شده، دلایل اولیه ظهور خطوط خنده شامل موارد زیر می‌شود:

  • کاهش انعطاف‌پذیری و خاصیت ارتجاعی پوست
  • کمبود آب بدن و پوست
  • عوامل ژنتیکی
  • استعمال دخانیات
  • قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

زیبایی هرکس به چهره منحصر به فرد او وابسته است.گاهی فرد از غبغب یا برجستگی صورت خود راضی نیست و به دنبال راه‌هایی برای برطرف کردن آن می‌گردد. ما در مقاله ” لاغری صورت ” به این روش‌ها پرداخته‌ایم.

تمرینات رفع خط خنده :

در این قسمت با چند تمرین برای از بین بردن خط خنده آشنا خواهید شد که علاوه بر رفع خطوط، مانع از عمیق شدن آن‌ها می‌شود:

  • تمرین اول:

انگشتان اشاره را در گوشه‌های دهان قلاب کنید. با انگشتان‌تان کمی فشار به گوشه دهان وارد نمایید و همزمان از عضلات دهان برای بستن دهان استفاد کنید.

این موقعیت را  5 الی 10 ثانیه حفظ نمایید. سپس، عضلات را شل کنید و کمی استراحت به عضلات دهید. این تمرین را حدود 15 الی 20 بار تکرار کنید.

  • تمرین 2 :

عضلات گونه نقش بسزایی در سفت شدن پوست دارد.  بنابراین، تقویت عضلات گونه می‌تواند مانع از ایجاد خطوط خنده شود. برای تقویت عضلات گونه، با استفاده از نوک انگشتان کمی فشار به خطوط اطراف دهان وارد نمایید. سپس لب‌ها را تا جایی که ممکن است باز کنید و لبخند بزنید و لبخندتان را حدود 10 الی 15 ثانیه حفظ کنید. این تمرین را 15 الی 30 بار تکرار نمایید.

  • تمرین 3:

با لبخند زدن و تقویت عضلات صورت می‌توانید باعث کاهش خط لبخند شوید. در این سری از تمرینات، یک لبخند بزرگ که عضلات اطراف دهان را به طور کامل درگیر می‌کند، می‌تواند نقش بسزایی در سفت شدن و تقویت عضلات اطراف دهان داشته باشد.

برای شروع، دهان‌تان را بسته نگه‌دارید و شروع به خندیدن نمایید. تا جایی که ممکن است لبخندتان کامل و بزرگ باشد. این تمرین را 20 بار در روز تکرار کنید و هر دفعه  حدود 10 ثانیه حالت لبخند را حفظ نمایید.

راههای از بین بردن خط خنده

روش‌های پزشکی از بین بردن خط خنده :

خوشبختانه درمان‌های بالقوه زیادی جهت رفع خط خنده و چین و چروک اطراف دهان وجود دارد. البته میزان کارایی و تاثیرگذاری هریک از آن‌ها به فرد بستگی دارد.

در زیر برخی از روش‌های از بین بردن خط خنده که برای زنان و مردان مناسب می‌باشد به شما معرفی شده است. با استفاده از تکنیک‌های زیر می‌توانید چین و چروک اطراف دهان را درمان نمایید و از عمیق‌تر شدن آن‌ها پیشگیری کنید:

֎ تزریق ژل :

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که هنگام مشاهده عکس‌های قدیمی متوجه عمق خط خنده خود شده باشید. این نگرانی کاملا منطقی است و زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین، اگر به دنبال یک روش موقت برای از بین بردن خط لبخند هستید، استقاده از ژل‌ها و پرکننده‌ها می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

می‌توان گفت که استفاده از ژل پرکننده یکی از بهترین روش‌های از بین بردن خط خنده و راهکاری مناسب برای پیشگیری از عمیق شدن چین و چروک در اثر کاهش وزن‌های ناگهانی، بی‌خوابی و استرس‌های روزمره می‌باشد.

در حالت طبیعی، پرکننده‌ها هم باعث اصلاح گوشه لب‌ها می‌شود؛ هم آثار پیری را از بین می‌برد. البته، میزان ظرافت و دقت پزشک در این تکنیک نقش بسزایی در نتیجه نهایی خواهد داشت. یک پزشک ماهر می‌داند که کدام برند ژل با چه میزان غلظت برای نواحی مختلف صورت مناسب است؛ زیرا، میزان و غلظت ژل تزریقی برای هر یک از بیماران، متفاوت می‌باشد.

بعد از تزریق ژل پرکننده در زیر پوست، ناحیه تحت درمان توسط پزشک مربوطه ماساژ داده می‌شود و کل فرآیند تزریق و ماساژ حدود 15 دقیقه طول خواهد کشید.

֎ تزریق بوتاکس :

قدیمی‌ها معتقد هستند که خنده بر هر دردی دواست! باید بگویم که در اثر گذشت زمان، خنده و حرکات دهان باعث ایجاد خطوط یا چین و چروک‌های ریز در اطراف چشم‌ها و دهان می‌شود. براساس گزاش منتشر شده در وب‌سایت دکتر اریک یاروئیان شکل و عضلات صورت هر فرد با دیگری متفاوت است. به همین خاطر، در بعضی موارد، خطوط به وضوح قابل مشاهده هستند.

یکی از بهترین راهکارهای از بین بردن خط لبخند و درمان چین و چروک برای افرادی که تمایل به جراحی ندارند، بوتاکس است. بوتاکس از سم بوتولینوم که یکی از قوی‌ترین مواد بیولوژیکی است، تهیه می‌شود به همین خاطر، استفاده اشتباه از آن یا یک اشتباه در هنگام تزریق می‌تواند باعث بروز عارضه‌های جدی و خطرناک در بیمار شود.

بعد از تزریق بوتاکس، عضله مورد نظر شل شده و فرد دیگر قادر به فعالیت بیش از حد نخواهد بود. همانطور که متوجه شدید تزریق بوتاکس یک درمان موقت است و باید 3 الی 6 ماه بعد مجددا تزریق انجام شود.

خط لبخند

یکی از روش‌های جوانسازی صورت، پیلینگ می‌باشد، که ما در مقاله ” پیلینگ صورت چیست ” این روش را بطور کامل برای شما معرفی نموده‌ایم.

֎ ميكرودرم ابريژن:

خط لبخند یک یادگاری از روزهای شاد و خوب‌ شما در کنار عزیزان‌تان است. اگر شما هم در دسته افرادی قرار دارید که ترجیح می‌دهند این آثار را از چهره خود پاک کنند، میکرودرم ابریژن یک گزینه مناسب و مفید برای شما خواهد بود. با استفاده از این تکنیک، لکه‌ها و خطوط پیری از چهره محو خواهد شد.

در این روش، جریان ملایمی جهت لایه‌برداری سطحی‌ترین لایه پوست، توسط دستگاه مخصوص ساطع می‌شود و می‌تواند علاوه بر رفع خطوط، منفذ پوست را تنگ کند؛ باعث درمان لکه‌های سطحی ‌شود و اسکار خفیف را درمان کند.

نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که بعد از استفاده از تکنیک میکرودرم ابریژن نیاز به یک سری مراقبت‌های پزشکی دارید. برای مثال، لازم است که چند روز در معرض تابش مستقیم نورخورشید قرار نگیرید.

از سوی دیگر، میکرودرم ابریژن گزینه مناسبی برای کسانی که پوست حساس دارند، نمی‌باشد و می‌تواند عوارض دردناک یا خطرناکی ایجاد کند.

֎ تزریق چربی:

در این تکنیک، چربی مورد نیاز از سایر بخش‌های بدن برداشته شده و به قسمت‌های مختلف صورت تزریق می‌شود. براساس گزارشات انجمن جراحی پلاستیک آمریکا، در سال 2018، بیش از 60هزار زن متقاضی انتقال چربی بوده‌اند.

به طور کلی، تکنیک تزریق چربی یک روش امن و موثر برای درمان چین و چروک و از بین بردن خطوط مزاحم اطراف دهان است. در این روش، چربی از قسمت‌های مختلف بدن مانند ران‌ها یا شکم برداشته شده و بعد از آماده سازی، مجددا به بدن تزریق می‌شود. سلول‌های چربی بعد از قرار گیری در محل جدید، حجم از دست رفته بافت را بهبود می‌بخشد.

֎ پروتز گونه:

پروتز یا کاشت گونه روشی تهاجمی است که حجم از دست رفته گونه‌ها در اثر افزایش سن را بازمی‌گرداند. با برجسته‌سازی گونه‌ها، افتادگی پوست درمان می‌شود و خطوط لبخند از بین خواهند رفت.

֎ جراحی زیبایی:

براساس گزارش منتشر شده در skincareqc جراحی زیبایی راهی برای رسیدن به زیبایی و رفع خطوط صورت است. با استفاده از جراحی پلاستیک می‌توان پوست صورت را لیفت کرد؛ ابروهای افتاده را درمان کرد؛ خطوط خنده را درمان نمود و شادابی را به چهره بازگرداند.

در این روش، پوست اضافه و شل صورت برداشته شده و عضلات صورت کمی سفت می‌شود. جهت دستیابی به نتیجه بهتر می‌توان سایر روش‌ها را مانند کاشت گونه یا استفاده از پرکننده‌ها را با جراحی پلاستیک ادغام کرد.

توجه داشته باشید که جراحی پلاستیک جهت از بین بردن خط خنده یک روش درمانی دائمی است که مانند تمامی جراحی‌ها دارای یک سری عارضه‌ها‌ی جانبی مانند کبودی، احساس سوزش، احساس سوزن سوزن شدن و خارش در محل تحت درمان است و نیاز به یک دوره بهبود طولانی‌ مدت نسبت به سایر روش‌‌های غیر جراحی دارد.

نکته مهم در رابطه با راههای از بین بردن خط خنده به روش پزشکی،انتخاب پزشک باتجربه می‌باشد. زیرا موجب نتیجه بهتر و عوارض کمتر برای ما می‌باشد. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک تهران ” به شما در انتخاب این پزشک کمک می‌نمائیم.

جلوگیری از ظهور خطوط خنده در اطراف دهان:

ظهور چین و چروک اطراف دهان که در اثر بالا رفتن سن و کاهش کلاژن پوست رخ می‌دهد، امری اجتناب ناپذیر است. اما، خبر خوب این است که با رعایت یک سری نکات از قبیل رعایت رژیم غذایی و پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و استعمال دخانیات، می‌تواند بروز نشانه‌های پیری را به تاخیر بیندازد.

بهتر است که از قبل از آغاز درمان‌های پزشکی، ابتدا درمان‌های طبیعی  را انجا دهید و از پوست خود در برابر اشعه ماوراءبنفش و کم‌آبی محافظت نمایید. از طرف دیگر، برای داشتن پوستی شاداب و جوان، استفاده از کرم‌های مرطوب کننده و آبرسان‌ها را فراموش نکنید و نیاز روزانه بدن به آب را برطرف نمایید.

نکته پایانی:

قبل از هرگونه اقدام باید تمامی اطلاعات مرتبط به روش‌های از بین بردن خط خنده را بررسی نمایید و با پزشک خود مشورت کنید تا با هم‌فکری یکدیگر، بهترین روش را انتخاب نمایید. همچنین، تحت هیچ شرایطی برای انجام عمل‌های زیبایی عجله نکنید.

دقت فرمایید که شاید برخی از افراد از نتیجه عمل خود راضی باشند. اما همیشه درصد کمی احتمال دارد که آن تکنیک انتظاراتشان را برآورده نکند یا دارای عارضه‌های متفاوت و خطرناکی برای شما باشد. به همین خاطر است که توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدام، تمامی جنبه‌های درمان را بررسی نمایید و واقع‌بینانه به نتیجه نگاه کنید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها