آیا یوگا باعث لاغری می‌شود ؟

حرکات یوگا برای لاغری : با یوگا لاغر شوید! یوگا، راهی ایده‌آل برای رسیدن به اندام دلخواه‌تان! مطمئنا شما هم این جملات را زیاد شنیده‌اید و مدام این سوال را از خود پرسیده‌اید که ” آیا یوگا باعث لاغری می‌شود ؟”

تمرینات یوگا نه تنها باعث آرامش ذهن و روح می‌شود، بلکه به لاغری شکم و پهلو کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین می‌توان گفت که تمرینات یوگا راهی برای مبارزه با چربی‌های مزاحم و قدیمی سراسر بدن است. البته نباید از یوگا انتظار لاغری سریع داشته باشید. بنابراین تاثیر یوگا بر لاغری را نمی‌توانیم انکار کنیم.

شاید یوگا راهکاری سریع برای لاغری و چربی سوزی نباشد؛ اما مطمئنا نتیجه آن در مقایسه با جراحی‌های زیبایی، بدون درد  و دردسر خواهد بود.

امروز قصد داریم به بررسی رابطه میان تمرینات یوگا و لاغری بپردازیمو سپس چند تمرین کاربردی از ورزش  یوگا را به عنوان یک راهکار و درمان غیر جراحی برای لاغری و چربی سوزی معرفی خواهیم کرد.

حرکات یوگا برای لاغری

آیا یوگا لاغر می‌کند ؟

مطمئنا شما هم رابطه‌ی یوگا و لاغری را زیاد شنیده‌اید. یوگا « Yoga » از ریشه یوغ « Yoke »گرفته شده و به معنی چوبی است که هنگام شخم زدن بر روی گردن دو گاو می‌گذارند و گاو آهن را به آن وصل می‌کنند. همیشه این سوال پیش می‌آید که آیا یوگا لاغر میکند ؟

حرکات یوگا علاوه بر آنکه باعث افزایش احساس شادابی و تندرستی در فرد می‌شود؛ بلکه نقش حائز اهمیتی در تقویت عضلات و چربی سوزی خواهد داشت.

اگر قصد کاهش وزن را دارید اما همچنان حرکت خاصی در این راستا انجام نداده‌اید، انجام مجموعه حرکات زیر در خانه به لاغری و افزایش انعطاف پذیری بدن کمک خواهد کرد. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید تا چند حرکت و تمرین کاربردی از ورزش یوگا را در اختیار شما قرار دهیم.

⇐ حرکت کمان :

یکی از حرکات یوگا برای لاغری شکم و پهلو حرکت کمان و یا دهانوراسانا است.  این حرکت باعث کشش عضلات کمر و شکم شده و تمرینی مناسب برای کاهش چربی شکم و تسکین درد کمر است.

برای این حرکت، ابتدا بر روی تشک مخصوص یوگا دراز بکشید. سپس پاهایتان را از روی زمین بلند کنید. سپس دست‌ها را به سمت عقب برده و مچ پاهایتان را بگیرید. در طول انجام حرکت کمان باید عضلات شکم را منقبض کنید و پاها را به سمت جلو بیاورید.

حدود 5 الی 10 ثانیه در این حالت بمانید. سپس پاها و دست‌ها را رها کنید و کمی استراحت به عضلات خود دهید. این حرکت را هر روز حدود 8 الی 10 بار انجام دهید.

به غیر از لاغری با یوگا روش‌های دیگری بدون نیاز به جراحی نیز وجود دارد. ما در مقاله ” لاغری موضعی ” این روش‌ها را به‌صورت کامل بررسی کرده‌ایم.

⇐ حرکت مار کبری :

از دیگر حرکات یوگا برای لاغری ، حرکت کبری است. برای این حرکت، بر روی شکم دراز بکشید. سرتان را بر روی پشت دست‌ها قرار دهید. کف دست‌ها را کنار سر قرار دهید و کمی سرتان را بالا بیاورید. قبل از بالا آوردن سر، ماهیچه‌های باسن‌تان را کمی منقبض کنید. ( اگر حرکت کبری به درستی انجام نشود، احتمال دارد که آسیب‌هایی جدی به کمر شما وارد شود.)

در گام بعدی، کمی فشار به کف دست‌ها وارد کنید و قفسه سینه‌تان را تا لگن بالا آورید. با صاف کردن آرنج و دست‌ها به کشیدگی بیشتر بدن کمک کنید. بعد از چند ثانیه، مجددا آرنج خود را خم کرده و لگن، قفسه سینه و سر خود را به حالت اولیه بازگردانید. این تمرین را هر روز 10 بار تکرار کنید.

از جمله فواید ورزش یوگا برای لاغری و انجام حرکت کبری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تقویت عضلات ستون فقرات
 • تحریک ارگان‌های شکمی
 • کشیدگی قفسه سینه، شش‌ها، شانه‌ها و ماهیچه شکمی
 • سفت و خوش فرم شدن باسن
 • کاهش استرس و از بین رفتن خستگی
 • تسکین دردهای سیاتیک
 • درمان آسم

⇐ وضعیت خط کش :

حرکت کومبهاکاسانا و یا وضعیت خط کش یکی دیگر از تمرینات یوگا برای لاغری است که گاهی توسط مربیان بدنسازی نیز توصیه می‌شود. این تمرین، تمام بدن را درگیر می‌کند. به همین دلیل یک تمرین مناسب و کاربردی برای عضله سازی و چربی سوزی به حساب می‌آید.

ابتدا بر روی شکم  دراز بکشید. سپس دست‌ها و بازوها را صاف و بلند کنید. بدن را در امتداد بازوها بلند کرده و بر روی انگشتان پا بایستید. در تمرین کومبهاکاسانا باید بدن کاملا صاف و عضلات شکم و باسن منقبض باشد. حدود 15 ثانیه در این حالت بمانید. سپس چند ثانیه به عضلات خود استراحت دهید و مجددا تمرین را انجام دهید.

⇐ پاریپورنا ناواسانا :

در این بخش قصد داریم تا حرکات یوگا برای لاغری شکم را معرفی کنیم. حرکت بعدی، حرکت پاریپورنا ناواسانا و یا حرکت قایق است که به لاغری شکم و پهلو کمک می‌کند و باعث حفظ تعادل بدن می‌شود.

در ابتدا شاید تصور کنید که انجام این حرکت کلاسیک یوگا کمی دشوار است. اما جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. تنها کافی است کمی تمرکز و تمرین کنید.

حرکت قایق به عنوان یک حرکت کلاسیک در یوگا باعث تقویت عضلات شکم می‌شود. برای شروع این حرکت، ابتدا بر روی زمین دراز بکشید. و پاها و کمرتان را صاف کنید.  سپس به آرامی کمر خود را به عقب ببرید و پاها را به آرامی بالا بیاورید. در طول این حرکت دست‌ها و بازوها را به موازات زمین قرار دهید. حدود 30 الی 40 ثانیه در این حالت بمانید. سپس استراحت کنید. این تمرین را 3 بار در روز تکرار کنید.

سپس کمر خود را به آرامی به عقب بکشید و پاهایتان را به طور کاملا صاف بالا بیاورید. سپس بازوهای خود را به موازات زمین نگه دارید تا بتوانید خود را ثابت نگه دارید. در این حالت یک دقیقه بمانید و سپس رها شوید. این حرکت را 3 بار در روز تکرار کنید..

از جمله فواید ورزش یوگا برای لاغری و حرکت قایق می‌توان به کاهش استرس، تقویت گوارش، تحریک کلیه، تقویت تیروئید، تحریک روده و پروستات، تقویت ماهیچه شکم و ستون فقرات اشاره کرد. با این وجود بهتر است که بیماران مبتلا به مشکلات قلبی، آسم، اسهال، سردرد، خانم‌هایی که در دوران قاعدگی قرار دارد و افرادی که فشار خون پایین دارند از انجام این تمرین بپرهیزند.

یکی از روش های لاغری که امروزه به شدت رواج پیدا کرده و مورد استفاده قرار می‌گیرد مزوتراپی می‌باشد. ما در مقاله ” مزوتراپی لاغری ” این روش را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

⇐ حالت شتری:

یکی از بهترین حرکات یوگا برای لاغری شکم، آسترا آسانا و یا حالت شتری است. برای انجام آسترا آسانا ابتدا بر روی مت یوگا دراز کشیده و چند نفس عمیق بکشید و تمام استرس را از خود دور کنید. سپس، کمرتان را کمی خم کرده و با دست‌ها پاشنه‌های پا را بگیرید. حدود 40 الی 60 ثانیه در این حالت بمانید. بعد از آن کمی به عضلات خود استراحت دهید.

در گام بعدی، زانوها را به آرامی بر روی زمین قرار دهید و کمرتان را کمی به عقب خم نمایید. سپس با استفاده از یک دست، پاشنه پا مخالف را بگیرید و حدود 10 ثانیه در آن حالت بمانید. این حرکت را برای پای مخالف نیز مجددا انجام دهید.

حرکت شتری بهترین تمرین یوگا برای لاغری شکم و پهلو است. از طرف دیگر، خم شدن کمر باعث وارد شدن فشار به گردن و تحریک غدد هیپوفیز می‌شود. لازم به ذکر است که انجام این تمرین برای افرادی که دچار آسیب‌های کمری و بیماران مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی‌شود.

تاثیر یوگا بر لاغری

فواید ورزش یوگا برای لاغری چیست؟

 • کاهش استرس؛
 • سلامتی کلیه‌ها؛
 • جوانسازی پوست؛
 • افزایش انعطاف پذیری؛
 • تنظیم فشار خون‌های عصبی؛
 • لاغری و چربی سوزی؛
 • افزایش قد.

معایب انجام تمرینات یوگا برای لاغری بر روی سلامتی چیست؟

تا این بخش از مطالب در رابطه با فواید یوگا صحبت کرده و به معرفی چند تمرین یوگا برای لاغری پرداخته‌ایم. اکنون قصد داریم تا به بررسی معایب ورزش  یوگا بپردازیم.

تمرینات یوگا مانند هر اقدام دیگری دارای یک سری عوارض و معایب است که در این بخش بررسی خواهیم کرد. به همین خاطر انجام یکسری از حرکات یوگا برای لاغری به برخی از افراد تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود؛ زیرا این تمرینات نه تنها به درمان بیماری‌های فرد کمک نمی‌کند. بلکه در بلند مدت باعث بروز أنواع دردها به خصوص دردهای مفصلی می‌شود. به همین دلیل است که عده‌ای از افراد یوگا را قاتل مفاصل می‌دانند.

براساس گزارشات جمع آوری شده و تحقیقات صورت گرفته، یوگا باعث نرم شده استخوان‌ها و مفاصل می‌شود. به همین خاطر است که انجام تمرینات ورزش یوگا به صورت مداوم احتمال شکستگی استخوان، دسیک کمر، دیسک گردن و … را در دوران کهنسالی افزایش می‌دهد.

در بسیاری از تمرینات و  حرکات یوگا برای لاغری سر در پایین قرار می‌گیرد و فشار زیادی به چشم‌ها وارد می‌شود. همین امر باعث آسیب دیدن عصب چشم و بروز برخی از بیماری‌ها از جمله آب سیاه چشم خواهد شد. از طرف دیگر، این دسته از تمرینات باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود. به همین دلیل انجام این دسته از تمرینات برای افرادی که فشار خون دارند، تحت هیچ شرایطی مناسب نخواهد بود.

آیا انجام حرکات یوگا برای لاغری شکم نیاز به زمان و صبر دارد؟

تاکنون سعی کردیم تا جوابی محکم برای ” آیا ورزش یوگا باعث لاغری می‌شود ؟” پیدا نماییم. اما سوال دیگری که وجود دارد این است که ” برای لاغری با یوگا چه مدت زمان نیاز دارد؟ “

توجه داشته باشید که یوگا یک راهکار طبیعی و بدون درد برای لاغری و تقویت عضلات است. اما نیاز به صبور زیادی دارد. همچنین از بین بردن چربی‌های قدیمی با تمرینات یوگا امری دشوار و پیچیده است. به همین دلیل است که لاغری با ورزش یوگا گزینه مناسبی برای افرادی که تمایل دارند تا در مدتی کوتاه به اندام ایده‌آل خود برسند، نخواهد بود.

یکی از بهترین و مناسب‌ترین راهکارهای لاغری و دستیابی به اندامی زیبا با فرم ساعت شنی، جراحی پلاستیک و یا استفاده از شیوه‌های گوناگون پیکرتراشی است. طی جراحی پلاستیک و یا پیکرتراشی به شیوه‌های متفاوت، فرد  از شر مقدار قابل توجهی از چربی‌های مزاحم و قدیمی خلاص خواهد شد. همچنین، پوست افتاده و شل شده در ناحیه تحت درمان از بین خواهد رفت.

بنابراین اگر آنقدر صبور نیستید و ترجیح می‌دهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن از شر چربی‌ها و پوست اضافه رها شوید، بهتر است که به سراغ روش‎‌های جراحی پلاستیک و پیکرتراشی بروید. البته تمامی این روش‌ها موقتی بوده و لازم است که بعد از جراحی، رژیم غذایی لاغری و ورزش خود را ادامه دهید. بخاطر داشته باشید که در صورت تمایل به انجام این جراحی ها نزد بهترین جراح پلاستیک ایران رفته تا نتیجه بهتر و عوارض کمتری را تجربه کنید.

همچنین کاهش وزن و انجام حرکات یوگا برای لاغری شکم قبل از جراحی باعث می‌شود که عمل موفقیت آمیزتر انجام شود و احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی کاهش یابد. البته انجام حرکات یوگا برای لاغری بعد از جراحی و یا پیکرتراشی به حفظ وزن و تناسب اندام کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین تحت هیچ شرایطی نباید از فواید حرکات ورزش یوگا برای لاغری چشم پوشی کرد.

آیا یوگا لاغر میکند

لاغری با یوگا نیاز به زمان دارد . ما در مقاله ” لاغری سریع بدون رژیم و ورزش ” روش‌هایی برای رسیدن به لاغری در کمترین زمان را برای شما معرفی کرده‌ایم.

 خلاصه آنکه یوگا و لاغری ….

امروز سعی کردیم تا در رابطه با یوگا و لاغری صحبت کنیم و تا حدی به سوالات رایج مرتبط با تاثیر یوگا بر لاغری پاسخ دهیم. مطمئنا بعد از مطالعه این متن می‌توانید پاسخی برای ” آیا یوگا باعث لاغری می‌شود ؟” پیدا نمایید.  نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد این است که انجام حرکات یوگا باید زیر نظر فردی متخصص صورت گیرد. همچنین بهتر است افرادی که تمایل به یادگیری تخصصی و حرفه‌ای یوگا دارند، تست تراکم استخوان  را انجام دهند.

گفتنی است که می‌توانید با انجام جراحی پلاستیک و یا بهره‌مندی از انواع تکنیک‌های پیکرتراشی در کنار انجام حرکات یوگا و رعایت رژیم غذایی، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به فرم اندام مورد نظر خود برسید. تغییرات ناشی از پیکرتراشی و جراحی پلاستیک به راحتی باز نخواهد گشت. با این وجود رعایت نکات طلایی و پیروی از رژیم غذایی سالم بعد از جراحی پلاستیک، امری الزامی است.

دلیل توصیه ما به پیکرتراشی آن است که بعد از پیکرتراشی، افتادگی پوست برطرف شده و بیمار به اندامی جوان و صاف خواهد رسید. فراموش نکنید که انتخاب جراح مناسب و ماهر در حوزه جراحی پلاستیک و زیبایی تاثیر بسیاری در نتیجه جراحی و حفظ سلامتی بیمار دارد.

دکتر احمد علی رجب پور دارای بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی به شما کمک خواهد کرد تا به اندام ایده‌آل خود برسید و تمامی انتظارات منطقی شما را از جراحی پلاستیک برآورده خواهد کرد. در آخر لازم به ذکر است که مشاوره با یک متخصص قبل از شروع حرکات یوگا برای لاغری و یا گفتگو با یک متخصص قبل از پیکرتراشی باعث می‌شود که از درست بودن انتخاب خود اطمینان خاطر کسب کنید. بنابراین از تصمیم‌گیری خودسرانه و بدون تحقیق برای لاغری بپرهیزید!

سوالات متداول

✅ آیا یوگا لاغر میکند ؟ آیا یوگا باعث لاغری میشود ؟

حرکات یوگا علاوه بر آنکه باعث افزایش احساس شادابی و تندرستی در فرد می‌شود؛ بلکه نقش حائز اهمیتی در تقویت عضلات و چربی سوزی خواهد داشت.

✅ کدام حرکات یوگا برای لاغری مفید هستند ؟

حرکت کمان، حرکت مار کبری، وضعیت خط کش، پاریپورنا ناواسانا و حالت شتری هستند که تأثیر خوبی برای لاغری دارند. البته تمام حرکات یوگا مفید و مناسب هستند.

✅ آیا یوگا برای انجام جراحی پلاستیک و پیکرتراشی تأثیری دارد؟

انجام حرکات یوگا برای لاغری شکم قبل از جراحی باعث می‌شود که عمل موفقیت آمیزتر انجام شود و احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی کاهش یابد. البته انجام حرکات یوگا برای لاغری بعد از جراحی و یا پیکرتراشی به حفظ وزن و تناسب اندام کمک شایانی خواهد کرد

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها