پاکسازی پوست بعد از عمل بینی

پاکسازی پوست بعد از عمل بینی ، یکی از نکاتی است که متقاضیان انجام این عمل زیبایی ، باید در نظر داشت باشند. چرا که پس از عمل بینی ، تغییراتی ممکن است در پوست صورت افراد اتفاق بیفتد که منجر به بروز اختلالاتی در پوست شود ، به همین جهت ، در بسیاری از موارد ، افراد باید روتین پوستی خود را عوض کنند. برای مثال ، ممکن است فرد تا قبل از آن که بینی خود را عمل کند ، پوستی خشک داشته است و روتین پوستی را رعایت می‌ کرده است که بتواند چربی‌ های طبیعی صورت خود را حفظ کند ولی پس از عمل ، ممکن است با عارضه ای که بیشتر افراد با آن مواجه می‌ شوند ، روبرو شود ؛ یعنی چرب شدن پوست. به همین دلیل ، نیاز است که فرد روتین پوستی خود را عوض کرده و حتی از مواد دیگری برای مراقبت از پوست صورت خود استفاده کند و تا مدتی پس از طی شدن دوران نقاهت نیز ، این روتین را ادامه دهد تا زمانی که پوست صورت وی ، به حالت اولیه خود بازگردد. در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح بینی در تهران سعی داریم تا به موضوع پاکسازی پوست بعد از جراحی بینی بپردازیم و در این خصوص ، نکات ویژه و جزئیات مهم را نیز مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم تا بتوانید در این زمینه ، با آگاهی کامل از موارد مهم مراقبت پوستی ، از بروز هر گونه مشکل در پوست صورت خود ، جلوگیری کنید.

 

پاکسازی پوست بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

بسیاری از افراد ممکن است پوستی چرب داشته باشند و یا در دوران بلوغ ، پوست آن‌ ها به دلیل ترشح هورمون‌ های مختص این دوره ، چربی بیشتری تولید کند و به این صورت ، پوست مستعد جوش زدن شود. برای این افراد ممکن است سؤال پیش بیاید که آیا رینوپلاستی برای من مناسب است؟ چرا که بسیاری از افرادی که پوست عادی داشته‌ اند ، پس از عمل بینی پوستشان چرب شده و جوش زده است ، پس چه بر سر من که به صورت کلی مستعد جوش زدن هستم می‌ آید؟ این مقاله می‌ تواند برای این افراد راهنمایی باشد تا با روش‌ های پاکسازی پوست بعد از عمل بینی آشنا شوند و از تشدید چربی پوست پس از عمل بینی خود ، جلوگیری کنند.

ارتباط نوع بینی با چربی

به صورت کلی ، تمامی افراد یا از پوستی چرب برخوردار هستند و یا پوستی خشک دارند. قبل‌ تر به این موضوع اشاره کردیم که افرادی که پوست چرب دارند ، بیشتر مستعد جوش زدن هستند. از عواملی که نقشی تعیین کننده در تعیین میزان چربی پوست دارند ، می‌ توان به رژیم غذایی افراد ، خصوصیات ارثی آن‌ ها ، لوازم آرایشی مورد مصرف ، آب و هوای محلی که در آن زندگی می‌ کنند و نیز روتین پوستی خاصی که رعایت می‌ کنند اشاره کرد.

برخی افراد ، بینی گوشتی دارند. داشتن بینی گوشتی به این معنی است که پوست بینی از حالت نرمال و عادی ضخامت بیشتری داشته و همچنین بافت غضروف بینی ، بافتی ضعیف است. بافت غضروفی بیشتر در ناحیه نوک بینی می‌ باشد که در صورت ضعیف بودن این بافت ، ناحیه نوک بینی دچار افتادگی می‌ شود و افراد مختلف به این دلیل تصمیم به عمل جراحی زیبایی بینی می گیرند. حال باید گفت که هر چه بافت پوستی بینی چرب‌ تر باشد ، باعث ضخامت بیشتر پوست بینی می‌ شود که به هنگام جراحی بینی ، می‌تواند بسیار مشکل ساز باشد.

چرا که پوست ضخیم بینی ، انعطاف لازم را نداشته و به سختی بر روی ساختار جدید که برای بینی درست شده است ، جای می‌ گیرد. حال آن که اگر پوست بینی نازک باشد ، بهتر بر روی ساختار جدید بینی شکل به خود می‌ گیرد. ( البته باید گفت که اگر پوست بینی بیش از حد نازک باشد نیز مشکلاتی را برای جراحی بینی به وجود می آورد که از آن می‌ توان به زخم شدن بینی اشاره کرد.)

همچنین در این قسمت از مقاله پاکسازی پوست بعد از عمل بینی ، این موضوع را بیان کرده ایم که هر چه چربی پوست بینی بیشتر باشد ، مدت زمانی که پس از جراحی به بهبود نیاز است ، بیشتر می‌ شود. چرا که چربی بیشتر پوست بینی ، آن را ضخیم‌ تر می‌ کند و ترمیم بافت‌ های زخم شده در این نوع پوست ، به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. در نتیجه این امر ، تورم و التهاب در ناحیه بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی ، بیشتر می‌ شود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که پس از عمل جراحی بینی،  پوست بینی و صورت شما چرب‌ تر می‌ شود. پس لازم است که پیش از انجام عمل زیبایی بینی ، در جهت کاهش چربی پوست خود ، اقدام کنید. برای این کار می‌ توانید روتین پوستی خاصی را از یک یا دو ماه قبل از انجام رینوپلاستی ، دنبال کنید که به کاهش چربی‌ های پوست صورت شما منجر شود تا پس از عمل ، با این عارضه در مقیاس کوچک‌ تر و کم‌ تری دست و پنجه نرم کنید.

علت چرب شدن پوست صورت بعد از جراحی بینی

چرب شدن پوست صورت بعد از عمل بینی یکی از شایع‌ ترین عوارض موقت این جراحی است که در سیاری از افراد منجر به جوش زدن بعد از این عمل می‌ شود که به دلیل ایجاد و جمع شدن چربی بسیار در زیر پوست می‌ باشد. همان طور که گفته شد ، علت چرب شدن پوست بعد از جراحی بینی ، می‌ تواند به فاکتورهای بسیار زیادی ربط داشته باشد. برای مثال ، در نظر داشته باشید که چربی به نوعی عایق بدن محسوب می‌ شود و ترشح چربی در بدن در بسیاری از موارد می‌ تواند یک واکنش محافظتی در برابر زخم و جراحت باشد. به همین جهت ، چرب شدن پوست بعد از رینوپلاستی می‌ تواند به این دلیل باشد که بدن در برابر زخم‌ هایی که در بافت بینی ایجاد شده است ، نوعی واکنش محافظتی نشان داده و باعث شده است تا ترشح چربی به صورت خودکار ، افزایش یابد.

در این قسمت از مقاله پاکسازی پوست بعد از عمل بینی ، از دیگر علت چرب شدن پوست بعد از این عمل را اینطور عنوان کرده ایم که بینی پس از انجام عمل جراحی ، پانسمان می‌ شود و بر روی آن اسپلینت قرار می‌ گیرد. این موضوع می‌ تواند باعث حساسیت پوستی بعد از عمل بینی و یا جمع شدن پوست بینی بعد از عمل شود. باید توجه کنید که پوست در حالت عادی ، چربی ترشح می‌ کند و زمانی که بر روی قسمتی از پوست ، مانعی همچون پانسمان و اسپلینت قرار داشته باشد ، این چربی‌هایی که قرار است از سطح پوست ترشح شوند ، راهی به بیرون پیدا نکرده و در زیر پوست جمع می‌ شوند.

به این صورت ، چربی زیر پوست انباشت شده می‌ تواند باعث به وجود آمدن جوش و آکنه در این ناحیه شود. مهم‌ ترین دلیلی که سبب براق شدن پوست بینی بعد از عمل می‌ شود ، همین امر می‌ باشد.

همچنین توجه داشته باشید که اگر دچار قرمزی پوست بینی بعد از عمل شده‌ اید ، این امر می‌ تواند به دلیل ضخیم بودن پوست بینی شما باشد. همان طور که قبلاً گفتیم ، ضخیم بودن پوست بینی می‌ تواند مانع از درمان سریع و بهبود خودکار بینی پس از عمل شود که این امر ، دوران نقاهت پس از عمل جراحی زیبایی بینی را طولانی‌ تر می‌ کند. در حقیقت ، التهاب و تورم که به دلیل ضخامت پوست بینی ، مدت زمان بیشتری را با فرد همراه است ، باعث به وجود آمدن قرمزی پوست بینی بعد از عمل می‌ شود.

ممکن است دچار عارضه پوسته شدن بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی شوید ، در این قسمت از مقاله پاکسازی پوست بعد از عمل بینی به این موضوع پرداخته ایم. این نیز یکی از حساسیت‌ هایی است که ممکن است به پانسمان یا اسپلینت که بر روی بینی شما قرار دارد ، باشد. برای درمان پوسته شدن بینی بعد از عمل ، لازم است بسیار مراقب باشید و از هر محصولی برای این کار استفاده نکنید. برای درمان پوسته شدن بینی بعد از عمل ، لازم است به پزشک متخصص خود مراجعه کرده و بنا بر دستور او ، از مراقبت‌ های موضعی برای این کار استفاده کنید تا بدون آسیب رساندن به بخیه‌ های پس از عمل و یا جای زخم برجای مانده بر بینی خود ، این عارضه را درمان کنید.

دلایلی که در بالا ذکر شد ، همگی می‌ توانند علت چرب شدن پوست صورت بعد از جراحی بینی باشند. به همین جهت ، باید ابتدا در این زمینه با پزشک متخصص مشورت کنید و پس از آن ، بنا به توصیه‌ ای که پزشک به شما می‌ کند ، در جهت رفع این عوارض موقت ، اقدام کنید. لازم به ذکر است که این عوارض پس از عمل جراحی زیبایی بینی ، عوارضی موقت محسوب می‌ شوند و قرار نیست همیشه با شما باشند. پس استرس و اضطراب بی مورد به خود راه ندهید و به جای آن ، به توصیه‌ های پزشک متخصص عمل کنید تا در سریع‌ ترین زمان ممکن ، بهبود پوست صورت خود را دوباره به دست آورید.

در این زمینه شما می‌ توانید با دکتر احمدعلی رجب پور ، ارتباط بگیرید و در خصوص مشکلات و عوارض بینی خود پس از عمل ، از فوق تخصص جراحی پلاستیک و استاد دانشگاه ، مشاوره بگیرید. در ادامه می‌ توانید نکاتی را جهت پاکسازی پوست بعد از عمل بینی ، مطالعه کنید و از این موارد برای بهبود پوست صورت خود ، استفاده کنید.

انتخاب جراح بینی با تجربه و ماهر در نتیجه عمل و میزان عوارض بسیار تأثیر گذار است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌ کنیم.

اقدامات لازم جهت پاکسازی پوست قبل از عمل بینی

افرادی که بینی گوشتی دارند (ضخامت پوست بینی آن‌ ها زیاد است) و یا افرادی که پوست بینی و نواحی اطراف بینی در صورت آن‌ ها ، چرب است می‌ توانند قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بینی ، به دستور پزشک از قرص‌ های کاهنده چربی استفاده کنند. همچنین افراد می‌ توانند از چند ماه قبل از عمل بینی ، از غذاهای کم چرب و ترجیحاً خانگی به همراه سبزیجات استفاده کنند تا میزان چربی در بدن شان ، به حد مطلوب و پایینی برسد. ترجیحاً از چند ماه قبل از عمل ، از مصرف غذاهای چرب و یا فست فودی ، استفاده نکنید.

در برخی موارد نیز ، در صورتی که پزشک صلاح بداند ، ممکن است کورتون جهت کاهش ضخامت پوست بینی توصیه شود که عمل نیز عملی راحت‌ تر باشد و دوران نقاهت پس از عمل نیز برای فرد ، کوتاه‌ تر باشد. توصیه می کنیم این قسمت از مقاله پاکسازی پوست بعد از عمل بینی را با دقت بخوانید.

همچنین افراد می‌ توانند از یک و یا دو جلسه پاکسازی پوست و لایه برداری (اسکراب صورت) استفاده کنند تا ضخامت پوست بینی آن‌ ها به حد مطلوبی جهت انجام عمل جراحی زیبایی بینی برسد و عمل بینی ، عملی راحت برای پزشک و برای خو فرد نیز باشد. لازم به ذکر است در صورتی که تمایل دارید از لایه برداری پوست استفاده کنید ، بهتر است این کار را نزدیک به تاریخ عمل جراحی انجام دهید چرا که آلودگی‌ های موجود در هوا و همچنین استفاده از لوازم آرایش مختلف می‌ تواند سبب افزایش دوباره چربی پوست شود.

اسکراب صورت علاوه بر کاهش ضخامت پوست در ناحیه بینی ، می‌ تواند سبب از بین رفتن آلودگی‌ های عمقی در پوست نیز شود و این برای پوستی که قرار است پس از عمل ، پانسمان و چسب داشته باشد ، بسیار خوب است. چرا که چسب و پانسمان پس از عمل ، سبب می‌ شود منافذ پوست برای مدتی بسته بمانند و آلودگی‌ های آن ، به راحتی رفع نشوند.

 

پاکسازی پوست بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

اقدامات لازم جهت پاکسازی پوست بعد از عمل بینی

جهت پاکسازی پوست بعد از جراحی بینی ، می‌ توانید از پاک‌ کننده‌ های ملایم پس از آن که پزشک ، پانسمان شما را باز کرد ، استفاده کنید. توجه داشته باشید که بهتر است بگذارید یک هفته از برداشتن پانسمان بگذرد و سپس به پاکسازی پوست بعد از رینوپلاستی اقدام کنید. برای انجام این کار ، در نظر داشته باشید که بینی شما نباید فشار وارد شود و به آهستگی و با ملایمت باید پوست بینی خود را پاک کنید. 

توجه داشته باشید که در این دوران ، پوست بینی شما بسیار حساس است و نباید از پاک کننده و یا لایه بردارهای قوی جهت پاکسازی پوست بعد از عمل زیبایی بینی استفاده کنید.

همچنین باید بدانید که تا چند ماه پس از عمل بینی ، نباید از لوازم آرایش استفاده کنید. چرا که این مواد آرایشی حاوی مقادیر زیادی چربی هستند و این عمل ، خود بر چربی پوست شما می‌ افزاید و سبب می‌ شود روند بهبود بینی شما ، طولانی‌ تر شود. چند ماه تحمل کنید و از لوازم آرایش جهت پوشاندن جای عمل بینی استفاده نکنید. باید بدانید که از کاغذهای جاذب چربی نیز نباید تا چند ماه پس از انجام عمل بینی ، استفاده کنید.

لازم است در این قسمت از مقاله پاکسازی پوست بعد از عمل بینی بدانید که برای انجام عمل بینی ، تغییراتی بر پوست بینی شما اعمال نمی‌ شود ، بلکه فقط ساختار زیرین بینی در این گونه عمل‌ ها ، دستخوش تغییرات می‌ شود و تغییراتی که برای پوست شما در این ناحیه اتفاق می‌ افتد، در واقع واکنشی فیزیکی به عمل جراحی و تغییرات ساختاری در یکی از بافت‌ های بدن ، یعنی بینی ، می‌ باشد. پس می‌ توانید نتیجه بگیرید که این تغییرات پوستی ، نظیر چرب شدن پوست بعد از عمل بینی ، شل شدن پوست بینی بعد از عمل و یا حساسیت پوستی بعد از عمل بینی ، تغییراتی موقتی هستند و قرار نیست همیشه پس از عمل بینی ، همراه شما باقی بمانند.

در حقیقت ، از زمانی که شما بتوانید پوست بینی خود را به شکل گذشته و به حالت نرمال ، شستشو کنید ، پوست شما به حالت اول خود بازگشته است و می‌ توانید از روتین پوستی گذشته خود ، دوباره تبعیت کنید.

سخن پایانی

عمل بینی یکی از عمل‌ های محبوب در بین افراد مختلف است. این عمل ، مانند تمامی عمل‌ های جراحی دیگر ، عوارضی را نیز به دنبال دارد. یکی از شایع‌ ترین عوارض موقت پس از عمل بینی ، چرب شدن پوست بعد از عمل بینی می‌ باشد. برای رفع این عارضه ، در این مقاله روش ها و راهکار هایی را جهت پاکسازی پوست بعد از عمل بینی ارائه دادیم و جزئیات آن را نیز بررسی کردیم تا بتوانید با مطالعه این مقاله و کسب آگاهی در این زمینه به بهترین شکل ممکن ، به پاکسازی پوست بعد از جراحی بینی خود بپردازید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها