محاسبه BMI و اندازه گیری شاخص توده بدنی

محاسبه bmi :داشتن یک اندام ایده‌آل و خوش فرم برای همه افراد اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر، بسیاری از افراد به دنبال راهی امن برای دستیابی به اندام ایده‌آل هستند. قبل از هرگونه اقدام برای لاغری، لازم است تا درصد چربی بدن محاسبه شود. تجمع چربی‌ بیش از حد در بدن باعث می‌شود تا وضعیت سلامتی و تندرستی فرد تحت تاثیر قرار بگیرد و انجام فعالیت‌های روزانه فرد را با مشکل مواجه می‌کند. براساس گزارشات و تحقیقات ارائه شده، تجمع چربی اضافه منجر به بروز بیماری‌هایی مانند فشار خون، دیابت نوع 2، انسداد ریوی، سرطان و … می‌شود.

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با محاسبه شاخص توده بدنی یا همان BMI صحبت کنیم. توجه داشته باشید که درصد چربی در بدن افراد با یکدیگرم متفاوت است. برخی از افراد از تجمع چربی شکم خود ناراحت هستند؛ برخی دیگر هم چربی ران و باسن خود را دوست ندارند. یکی از راه‌های آگاهی از توده بدنی و میزان چربی اضافی، محاسبه شاخص BMI است.

در حقیقت BMI یک ابزار برای محاسبه و سنجش نسبت زن و قد افراد است. راهی است که به افراد کمک می‌کند تا از وزن مناسب و استاندارد در مقایسه با قد خود آگاه شوند و براساس آن یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی کارآمد برای خود تنظیم نمایند.

اصطلاح bmi چیست ؟

Bmi مخفف اصطلاح Body Mass Index و یا همان شاخص توده بدنی است که از آن برای محاسبه چربی‌های و اندازه گیری شاخص توده بدنی بدن براساس وزن و قد استفاده می‌شود. شاخص Bmi در زنان و مردان با یکدیگر متفاوت است.

محاسبه bmi

محاسبه bmi شاخص توده بدنی ، در سال 1830 الی 1850 توسط آدولف کوتله، دانشمند بلژیکی، اختراع شد و تا به امروز از آن برای محاسبه شاخص توده بدنی و میزان چربی بدن افراد استفاده می‌شود.

بسیاری از متخصصین و مربیان از این شاخص برای محاسبه میزان کمبود و یا اضافه وزن افراد بهره می‌برند. نکته‌ای که در رابطه با Bmi وجود دارد این است که Bmi دارای معایب و نقص‌هایی کوچکی است. برای مثال، محتوای چربی و بافت عضلانی بدون چربی در این روش قابل محاسبه نخواهد بود.

اگر که با توجه به شاخص BMI اضافه وزن دارید با کمک مقاله ” آب کردن شکم در یک هفته ” می‌توانید به وزن ایده‌آل خود برسید.

محاسبه bmi شاخص توده بدنی چه کاربردی دارد؟

با استفاده از BMI محاسبه وزن ایده‌آل و استاندارد براساس قد فرد آسان و امکان پذیر می‌شود. این شاخص به عنوان یک معیار غربالگری برای آگاهی متخصص از میزان اضافه وزن و محدوده وزن ایده‌آل مورد استفاده قرار می‌گیرد. متخصص و یا مشاوران بعد از بررسی BMI به درک صحیحی نسبت به وضعیت سلامتی فرد پی خواهند برد.

نکته‌ای که وجود دارد این است که هنگام محاسبهbmi معیارها و فاکتورهای دیگری مانند سن، جنسیت، بافت عضلانی، نژاد و… مورد توجه قرار می‌گیرد.

یکی از سوالاتی که وجود دارد این است که ” آیا BMI شاخص دقیق و مناسبی برای سنجش تناسب اندام افراد است؟” در جواب این سوال می‌توان گفت که شاخص توده بدنی خطاهای بسیاری دارد. بهترین کار برای آگاهی دقیق نسبت به سلامت بدن، مراجعه به پزشک متخصص و یا مشاور ورزشی است.

فرمول و عدد شاخص bmi چیست ؟

اندازه گیری شاخص توده بدنی یا همان محاسبه شاخص BMI کار پیچیده و سختی نیست و از تقسیم وزن فرد بر حسب کیلوگرم بر قد بر حسب متر به توان 2 بدست می‌آید.

بعد از محاسبه BMI به یک عدد خواهید رسید. در زیر محدوده انواع BMI آورده شده است. با بررسی اعداد زیر به وضعیت جسمی، کمبود یا اضافه وزن فرد پی خواهید برد :

 • افرادی که BMI آن‌ها کمتر از 5 است، مبتلا به کمبود وزن شدید هستند.
 • افرادی که BMI آن‌ها میان 5 الی 18.5 است، مبتلا به کمبود وزن و یا ورزشکار هستند.
 • افرادی که BMI آن‌ها بین 5 الی 25 است، وزن نرمال و استانداردی دارند.
 • افرادی که BMI آن‌ها بین 30 الی 35 است، مبتلا به چاقی اندک هستند.
 • افرادی که BMI آن‌ها بین 35 الی 40 است، مبتلا به چاقی متوسط هستند.
 • افرادی که BMI آن‌ها بیشتر از 40 است، مبتلا به چاقی شدید هستند.

از طرف دیگر، همانطور که در بالا ذکر شده است، فاکتورهای مختلفی مانند سن، جنسیت و… در مقدار عددی شاخص BMI ایده‌آل تاثیر دارد. در زیر، مقدار BMI، بر حسب سن آورده شده است :

 • افراد 19 تا 24 سال = bmi 22
 • افراد 25 تا 34 سال= bmi 23
 • افراد 35 تا 44 سال = bmi 24
 • افراد 45 سال تا 54 سال = bmi 25
 • افراد 55 سال تا 64 سال = bmi 26
 • افراد بالای 65 سال = bmi 27
اندازه گیری bmi

اگر به دنبال داشتن وزن ایده‌آل و استاندارد هستید، باید میزان شاخص توده بدنی را متناسب با سن و قد خود محاسبه کنید. چاقی بیش از حد، مضرات زیادی از جمله دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کلسترول خون، تری‌گلیسیرید خون، افزایش احتمال ابتلا به سرطان و… دارد. به همین دلیل است که باید وزن ایده‌آل خود را حفظ کنید و مانع از تجمع چربی‌های مزاحم در نقاط مختلف بدن شوید.

افرادی که bmi آن‌ها بیشتر از 25 است، با خطر بیماری‌های ذکر شده در بالا مواجه می‌شوند و تنها با 10 درصد کاهش وزن اصولی، خطر بروز بیماری‌های فوق به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. از طرف دیگر، افرادی که bmi پایین دارند در معرض بیماری‌هایی همچون پوکی استخوان، افسردگی، کم‌خونی، اسهال، مشکلات قلبی، سوء تغذیه و … قرار دارند.

با استفاده جراحی نیز می‌توانید به اندام ایده‌آل خود برسید اما انتخاب جراح بسیار مهم می‌باشد.در مقاله ” بهترین جراح زیبایی شکم در تهران ” به این موضوع پرداخته‌ایم

محاسبه BMI در کودکان و نوجوانان :

توده عضلانی کودکان در مقایسه با بزرگسالان کمتر است. به همین دلیل است که شاخص توده بدنی کودکان و نوجوانان کمتر از افراد بالغ است. از طرف دیگر، مقدار چربی تجمع یافته در بدن افراد با افزایش سن تغییر می‌کند.

به همین دلیل است که در صورت اندازه گیری bmi براساس فرمول و بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت، نتایجی اشتباه و غیر واقعی به همراه خواهد داشت. به همین منظور، غربالگری چاقی کودکان و نوجوانان در مراکز معتبر انجام می‌شود.

اندازه گیری bmi در بزرگسالان :

بعد از محاسبه BMI و بدست آوردن عدد مورد نظر می‌توانید به وزن ایده‌آل و مناسب خود پی ببرید. همچنین، متوجه می‌شوید که اضافه وزن دارید یا خیر!

متاسفانه حدود 30 درصد از افراد بزرگسال مبتلا به چاقی مفرط و اضافه وزن هستند. در صورتی که این اشخاص موفق به کاهش وزن از طریق ورزش و یا رژیم عذایی نشوند، عمل جراحی گزینه مناسبی برای دستیابی به اندام ایده‌آل خواهد بود. یکی از عمل‌های جراحی موثر، پیکرتراشی توسط جراحی متخصص و با تجربه است.

bmi محاسبه

نکته‌ای که وجود دارد این است که افراد بالای 65 سال توده چربی کمتری نسبت به افراد جوان دارند. به همین خاطر، محدوده استاندارد توده بدنی آن‌ها با دیگران نیز متفاوت خواهد بود. از طرف دیگر، توده چربی افراد ورزشکار کمتر از سایر افراد است. همچنین، BMI خانم‌های باردار و شیرده در زمان بارداری و قبل از آن متفاوت خواهد بود. بنابراین، متخصصین و مشاورین تغذیه بهترین افراد برای محاسبه شاخص توده بدنی خواهند بود.

یکی از جراحی های زیبایی محبوب لیپوساکشن می باشد که برای تناسب اندام شکم، ران ها، گردن، باسن، دست ها و سایر قسمت های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 خلاصه آنکه …

در این مقاله سعی کردیم تا تعریفی کارآمد برای سوال ” BMI چیست ؟ ” ارائه دهیم. همانطور که در مطالب فوق ذکر شده است، با استفاده از شاخص BMI محاسبه توده بدنی و وزن استاندارد آسان‌تر می‌شود. به همین خاطر، برخی از متخصصین به این شاخص به عنوان یک هشدار و ابزار برای بررسی وضعیت سلامتی فرد نگاه می‌کنند و در آخر باید بگوییم که بهتر است بررسی و محاسبه شاخص BMI را به فردی متخصص واگذار کنید تا درصد اشتباه و خطاهای احتمالی کاهش یابد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها