فین کردن بعد از عمل بینی

هنگامی که به بهبودی پس از عمل بینی فکر می کنید، احتمالا این تصور در ذهن شما شکل می گیرد که باید در رختخواب استراحت کرده و سر خود را بالا نگه دارید و از برخورد تصادفی بچه ها یا حیوانات خانگی به بینی خود جلوگیری نمایید. با این حال ، ممکن است تعجب کنید که حتی کارهای روزمره به ظاهر بی ضرر – مانند لباس پوشیدن یا فین کردن – نیز می تواند برای نتایج جراحی بینی شما خطراتی ایجاد کند. در این مقاله از دکتر رجب پور بهترین جراح بینی در تهران به یکی از رایج ترین مشکلات مراجعین یعنی عوارض فین کردن بعد از عمل بینی می پردازیم و توضیح می دهیم که چرا بعد از عمل بینی نباید فین کرد و چه روش هایی را می توان برای فین کردن بعد عمل بینی جایگزین نمود.

 

فین کردن بعد از عمل بینی + دکتر رجب پور

 

فین کردن بعد از عمل بینی

فین کردن بعد از جراحی بینی معمولا یک فعالیت بی ضرر است. این واکنش به ویژه در هنگام تجربه آلرژی یا سرما خوردگی بسیار رایج است. با این حال ، فین کردن بعد از این رویکرد در عرض دو هفته پس از جراحی می تواند به بافت بینی آسیب برساند و دوره نقاهت شما را طولانی تر کند. از آنجایی که مجراهای بینی در ده روز اول حساس هستند ، بهتر است در برابر فین کردن بعد از عمل بینی مقاومت کنید. پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از فین کردن پس از عمل بینی ، دست های خود را مرتب بشویید و از افراد بیمار دوری کنید. ضدعفونی کننده دست نیز ابزار مفیدی برای جلوگیری از ورود میکروب های ناخواسته به این عضو می باشد.

بهبودی بعد از جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

به طور کلی ، اکثر بیماران پس از جراحی زیبایی بینی حدود 1 تا 2 هفته از کار خود مرخصی می گیرند ، اگرچه احتمالا خیلی زودتر از این مدت احساس خواهید کرد که بینی شما کاملا بهبود یافته و دیگر نیازی به استراحت نیست. با این حال ، همچنان بسیار مهم است که از فعالیت بدنی شدید ، بلند کردن اجسام سنگین ، ورزش و برخی حرکات یا موقعیت‌ ها اجتناب کنید.

چند روز اول پس از جراحی باید به استراحت اختصاص داده شود ، اما برای جلوگیری از عوارض بعد از عمل ، پیاده روی کوتاه و مختصر در خانه مهم است. در طول این مدت سطحی از ناراحتی ، کبودی و تورم قابل انتظار است. اگرچه اکثر این علائم باید طی 7 تا 10 روز اول پس از جراحی برطرف شوند. پس از این دوره بهبودی اولیه ، متوجه شکل گیری بینی تازه بهبود یافته خود خواهید شد و نتایج شما باید طی چند هفته و چند ماه آینده با کاهش باقی مانده تورم به بهبود ادامه دهد.

فین كردن بعد از عمل جراحی بینی پس از چه مدت امکان پذیر است؟

علاوه بر محدودیت‌ های واضح‌ تر در انجام برخی فعالیت‌ ها مانند ورزش و بلند کردن اجسام سنگین ، بیماران باید از روال‌ ها و اقدامات روزمره که ممکن است نیاز به تنظیم در طول ریکاوری جراحی بینی داشته باشند ، آگاه گردند. این موارد شامل فین کردن بعد از عمل زیبایی بینی نیز می شود. متاسفانه احتقان و آبریزش بینی از عوارض شایع بعد از جراحی بینی است. با این حال ، بیماران باید از فین کردن بعد از عمل بینی خودداری کنند و در عوض اجازه دهند که آبریزش بینی به طور طبیعی رخ دهد و در صورت نیاز با دستمال کاغذی به آرامی آن را پاک نمایند.

از آنجایی که ساختارهای داخلی بینی پس از جراحی ظریف و شکننده هستند ، فشار شدید ناشی از فین کردن بعد از جراحی بینی می تواند باعث خونریزی ، تاخیر در بهبود و به طور بالقوه به خطر افتادن نتیجه نهایی زیبایی یا عملکردی شما شود که ممکن است در مواردی حتی منجر به نیاز به عمل ترمیمی بینی داشته باشد.

در اکثر موارد، جراحان توصیه می کنند که بیماران حداقل 7 تا 10 روز پس از جراحی بینی فین نکنند. اگرچه یک دوره محدودیت طولانی تر – حداکثر 3 تا 4 هفته – ایده آل است. بهترین جراح بینی در طی جلسات فالو آپ بعد از عمل ، پیشرفت بهبودی شما را به دقت ارزیابی می‌ کند و به شما اطلاع می‌ دهد که چه زمانی قادر هستید با خیال راحت به روال عادی روزمره خود ، از جمله فین کردن بعد از عمل بینی ادامه دهید.

آیا بینی بعد از جراحی حساس تر است؟

بینی یک ساختار پیچیده است که از غضروف ، استخوان و بافت اطراف آن تشکیل شده است. همانطور که بینی شما در طول ریکاوری جراحی بینی بهبود می یابد ، احتمالا شکننده تر و حساس تر خواهد بود. بیماران باید با بینی خود مانند یک تخم مرغ شکننده رفتار نمایند. این بدان معنی است که باید مراقب باشید با آن برخورد نکرده یا در برابر میل به انجام فعالیت های شدید مقاومت کنید. به غیر از فین کردن بعد از عمل بینی یا عطسه کردن ، موارد دیگری که در طول ریکاوری جراحی بینی باید از آن اجتناب کنید عبارتند از :

  • از بلند کردن اجسام سنگین ، خم شدن و کشش عضلات صورت خودداری کنید
  • تا سه ماه از سوراخ کردن بینی خودداری نمایید
  • حداقل تا دو ماه از شنا کردن ، همچنین قرار گرفتن در سونا و جکوزی پرهیز کنید
  • تا چند هفته قبل و بعد از عمل از استعمال دخانیات خودداری کنید
  • از شرکت در ورزش های تماسی که در آن احتمال برخورد دو بازیکن به یکدیگر وجود دارد اجتناب نمایید.
  • از پوشیدن لباس هایی که روی سر و صورت کشیده می شوند و همچنین و عینک زدن خودداری کنید

حتی یک تغییر جزئی در بینی می تواند به طور قابل توجهی بر ظاهر کلی فرد تأثیر بگذارد. رینوپلاستی در صورتی که به دستان یک دکتر عمل بینی خوب در تهران به انجام رسیده باشد ؛ می تواند تغییرات چشمگیری را در چهره زنان و مردان ایجاد کند و موجب تقویت اعتماد به نفس آنان گردد. بنابراین دانستن آنچه در طول دوره بهبودی باید انتظار داشته باشید می تواند منجر به نتایج رضایت بخش تری شود.

عوارض فین کردن بعد از عمل بینی

همان طور که بارها ذکر کردیم فین کردن بعد از جراحی زیبایی بینی می‌تواند تاثیرات بسیار منفی بر روی روند بهبودی و نتیجه عمل بینی داشته باشد ، در نتیجه بهتر است به این موضوع کاملا توجه کنید و تا رسیدن به زمان تعیین شده توسط پزشک خود از فین کردن بعد عمل بینی خودداری نمایید.

اما عوارض فین کردن بعد از این پروسه چیست؟ در این باره می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • فین کردن بعد از عمل بینی به بافت بینی و نواحی اطراف آن فشار بسیار زیادی وارد می کند و تکرار این عمل می تواند به پاره شدن بخیه های داخلی منجر شود.
  • از دیگر عوارض فین كردن بعد عمل بینی می توان به سردرد های ناشی از فشار به بخیه ها و بافت آسیب دیده بینی اشاره کرد که ممکن است ساعت ها شما را درگیر کند.
  • فین کردن بعد از عمل زیبایی بینی موجب افزایش تورم ، التهاب بینی و پاره شدن مویرگ ها می شود و ممکن است با خونریزی خفیف یا شدید مواجه شوید.

تمامی مواردی که از عوارض فین کردن بعد از رینوپلاستی نام بردیم در مجموع باعث می گردند که روند بهبودی بینی شما بسیار کند شود و تا ماه‌ ها ادامه دار باشد. در موارد نادر نیز ممکن است نیاز داشته باشید تا جراحی بینی شما مجدد انجام شود. البته توجه داشته باشید زمانی که بهترین جراح بینی تهران را انتخاب کرده باشید ، ریسک بروز این عارضه ها و مشکلات را به حداقل می رسانید و در پایان یک بینی و چهره زیبا و متناسب خواهید داشت.

روش های جایگزین فین كردن بعد از عمل جراحی بینی چیست؟

همانطور که این اقدام می تواند خطرناک باشد ، تجمع مواد زائد و کثیفی بینی و خارج نکردن آنها نیز عواقبی را به دنبال دارد. در این بخش روش های بی خطر برای تمیز کردن بینی به جای فین کردن بعد از عمل بینی را برای شما آورده ایم تا با خیال راحت بتوانید بینی خود را پاکیزه نگه دارید.

تمیز کردن بینی با پماد پولیسپورین

به طور کلی پولیسپورین آنتی بیوتیک به صورت پماد یا کرم موضعی است که برای تمیز کردن لخته های خون خشک شده داخل بینی و ضدعفونی کردن بینی مصرف می شود. بهترین روش استفاده به این شکل است که ابتدا باید بینی خود را با هیدوژن پراکسید شست و شو دهید و سپس از این پماد داخل بینی خود استفاده نمایید. البته رعایت توصیه های یک جراح بینی خوب در تهران در این زمینه الویت دارد.

تمیز کردن بینی با پراکسید هیدروژن

یکی از رایج‌ ترین راهکارهای جایگزین فین کردن بعد از عمل بینی برای ضد عفونی و تمیز کردن داخل بینی ، استفاده از هیدروژین پراکسید محلول می باشد. این محلول می تواند به سرعت تمامی عوامل بیماری زا را از بین ببرد و مخاط خشک شده داخل بینی را به خوبی پاکسازی نماید.برای انجام این کار گوش پاک کن تمیزی را به محلول آغشته کنید و بسیار آرام و بدون وارد کردن فشار آن را داخل بینی استعمال نمایید.

تمیز کردن بینی با محلول نرمال سالین

این محلول می تواند مخاط خشک شده بینی که بسیار آزار دهنده هستند را پاک کند. شما می توانید چند روز بعد از عمل بینی خود از این محلول که معمولا به صورت اسپری عرضه شده و در تمامی داروخانه های سراسر کشور یافت می شود به راحتی برای پاک کردن داخل بینی خود استفاده کنید.

سخن پایانی

یکی از رایج ترین مشکلات مراجعه کنندگان راینوپلاستی ، فین کردن بعد از عمل بینی است. برخی تصور می کنند که این یک واکنش طبیعی بدن به عوامل تحریک کننده داخل بینی است و بهتر است که سریعا مخاط و آلودگی ها از بینی خارج شوند. آشنایی با عوارض فین کردن بعد از عمل جراحی بینی و رعایت نکات توصیه شده توسط بهترین جراح بینی تهران به شما کمک می کند تا جایی که می توانید از فین كردن بعد از عمل جراحی بینی خودداری کرده و به بهبود سریع تر بینی خود کمک کنید.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور به طور کامل شما را با عوارض فین كردن بعد عمل بینی اشنا کردیم و گفتیم که چرا بعد از عمل بینی نباید فین کرد. همچنین روش های جایگزین فین كردن بعد از عمل جراحی بینی را برای شما قرار دادیم تا با استفاده از آن ها دیگر مشکلی با آلودگی های بینی خود و خارش ناشی از آن ها نداشته باشید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها