چگونگی فین کردن بعد از عمل جراحی بینی

فین کردن بعد از عمل بینی

هنگامی که به بهبودی پس از جراحی بینی فکر می کنید، احتمالاً تصور می کنید که در رختخواب استراحت کرده و سر خود را بالا نگه دارید و از برخورد تصادفی بچه ها یا حیوانات خانگی به بینی خود جلوگیری کنید. با این حال، ممکن است تعجب کنید که بدانید حتی کارهای روزمره به ظاهر بی ضرر – مانند لباس پوشیدن یا فین کردن بعد از عمل بینی – نیز می تواند برای نتایج جراحی بینی شما خطراتی ایجاد کند.

در این مقاله به یکی از رایج ترین مشکلات مراجعین یعنی عوارض فين كردن بعد از عمل بيني می پردازیم و توضیح می دهیم که چرا بعد از عمل بینی نباید فین کرد و چه روش هایی را می توان برای فین کردن بعد عمل بینی جایگزین نمود.

بهبودی بعد از جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

به طور کلی، اکثر بیماران پس از جراحی زیبایی بینی حدود 1 تا 2 هفته از کار خود مرخصی می گیرند، اگرچه احتمالاً خیلی زودتر از این مدت احساس خواهید کرد که بینی شما کاملا بهبود یافته و دیگر نیازی به استراحت نیست. با این حال، همچنان بسیار مهم است که از فعالیت بدنی شدید، بلند کردن اجسام سنگین، ورزش و برخی حرکات یا موقعیت‌ها اجتناب کنید.

چند روز اول پس از جراحی باید به استراحت اختصاص داده شود، اما برای جلوگیری از عوارض بعد از عمل، پیاده روی کوتاه و مختصر در خانه مهم است. در طول این مدت، سطحی از ناراحتی، کبودی و تورم قابل انتظار است، اگرچه اکثر این علائم باید طی 7 تا 10 روز اول پس از جراحی برطرف شوند. پس از این دوره بهبودی اولیه، متوجه شکل گیری بینی تازه بهبود یافته خود خواهید شد و نتایج شما باید طی چند هفته و چند ماه آینده با کاهش باقیمانده تورم به بهبود ادامه دهد.

فين كردن بعد از عمل بيني

یکی از عوارض احتمالی بعد از عمل بینی سردرد است که در مقاله‌ی ” سردرد بعد از جراحی بینی ” به علت و نحوه درمان آن پرداخته‌ایم.

فین کردن بعد از عمل بینی

فین کردن بعد از عمل بینی معمولاً یک فعالیت بی ضرر است. این واکنش به ویژه در هنگام تجربه آلرژی یا سرماخوردگی بسیار رایج است. با این حال، فین کردن بعد از عمل بینی در عرض دو هفته پس از جراحی می تواند به بافت بینی آسیب برساند و دوره نقاهت شما را طولانی تر کند. از آنجایی که مجرای بینی در ده روز اول حساس هستند، بهتر است در برابر فين كردن بعد از عمل بيني مقاومت کنید. پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از فین کردن بعد از عمل بینی بعد از جراحی بینی، دست های خود را مرتب بشویید و از افراد بیمار دوری کنید. ضدعفونی کننده دست نیز ابزار مفیدی برای جلوگیری از میکروب های ناخواسته است.

فين كردن بعد از عمل جراحي بيني پس از چه مدت امکان پذیر است؟

علاوه بر محدودیت‌های واضح‌تر در انجام برخی فعالیت‌ها، مانند ورزش و بلند کردن اجسام سنگین، بیماران باید از روال‌ها و اقدامات روزمره که ممکن است نیاز به تنظیم در طول ریکاوری جراحی بینی داشته باشند، آگاه باشند. این موارد شامل فین کردن بعد از عمل بینی نیز می شود. متأسفانه احتقان و آبریزش بینی از عوارض شایع بعد از جراحی بینی است. با این حال، بیماران باید از فین کردن بعد از عمل بینی خودداری کنند و در عوض اجازه دهند که آبریزش بینی به طور طبیعی رخ دهد و در صورت نیاز با دستمال کاغذی به آرامی پاک شود.

از آنجایی که ساختارهای داخلی بینی پس از جراحی ظریف و شکننده هستند، فشار شدید ناشی از فین کردن بعد از عمل بینی می تواند باعث خونریزی، تاخیر در بهبود و به طور بالقوه به خطر افتادن نتیجه نهایی زیبایی یا عملکردی شما شود که ممکن است منجر به نیاز به تجدید جراحی داشته باشد.

در اکثر موارد، جراحان توصیه می کنند که بیماران حداقل 7 تا 10 روز پس از جراحی بینی، فین نکنند، اگرچه یک دوره محدودیت طولانی تر – حداکثر 3 تا 4 هفته – ایده آل است. دکتر شما در طی جلسات پیگیری بعد از عمل، پیشرفت بهبودی شما را به دقت ارزیابی می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی می‌توانید با خیال راحت به روال عادی روزمره خود، از جمله فين كردن بعد از عمل بيني ادامه دهید.

عوارض فين كردن بعد از عمل بيني

جلوگیری از ضربه خودن بعد از جراحی بینی، یکی از نکات مراقبتی است که بسیار باید رعایت کنیم اما اگر ضربه خوردیم چه کاری باید انجام دهیم؟ برای پاسخ به این سوال مطالعه مقاله‌ی ” ضربه به بینی عمل شده ” را مطالعه نمائید.

آیا بینی بعد از جراحی حساس تر است؟

بینی یک ساختار پیچیده است که از غضروف، استخوان و بافت اطراف آن تشکیل شده است. همانطور که بینی شما در طول ریکاوری جراحی بینی بهبود می یابد، احتمالا شکننده تر و حساس تر خواهد بود. بیماران باید با بینی خود مانند یک تخم مرغ شکننده رفتار کنند. این بدان معنی است که مراقب باشید با آن برخورد نکنید یا در برابر میل به انجام فعالیت های شدید مقاومت کنید. به غیر از فین کردن بعد از عمل بینی یا عطسه کردن، موارد دیگری که در طول ریکاوری جراحی بینی باید از آن اجتناب کنید عبارتند از:

  • از بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن و کشش عضلات صورت خودداری کنید
  • تا سه ماه از سوراخ کردن بینی خودداری کنید
  • حداقل تا دو ماه از شنا کردن خودداری کنید
  • تا چند هفته قبل و بعد از عمل از استعمال دخانیات خودداری کنید
  • از پوشیدن لباس هایی که روی سر قرار می گیرند و عینک زدن خودداری کنید

حتی یک تغییر جزئی در بینی می تواند به طور قابل توجهی بر ظاهر کلی فرد تأثیر بگذارد. رینوپلاستی می تواند تغییرات چشمگیری را در چهره زنان و مردان ایجاد کند و موجب تقویت اعتماد به نفس آنان گردد و دانستن آنچه در طول دوره بهبودی باید انتظار داشته باشید می تواند منجر به نتایج رضایت بخش تری شود.

فين كردن بعد از عمل جراحي بيني

عوارض فين كردن بعد از عمل بيني

همان طور که بارها ذکر کردیم فین کردن بعد از عمل بینی می‌تواند تاثیرات بسیار منفی بر روی روند بهبودی و  نتیجه عمل بینی داشته باشد، در نتیجه بهتر است به این موضوع کاملا توجه کنید و تا رسیدن به زمان تعیین شده توسط پزشک خود از فین کردن بعد عمل بینی خودداری نمایید.

اما عوارض فين كردن بعد از عمل بيني چیست؟ در این باره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فين كردن بعد از عمل بيني به بافت بینی و نواحی اطراف آن فشار بسیار زیادی وارد می کند و تکرار این عمل می تواند به پاره شدن بخیه های داخلی منجر شود.
  • از دیگر عوارض فين كردن بعد عمل بيني می توان به سردرد های ناشی از فشار به بخیه ها و بافت آسیب دیده بینی اشاره کرد که ممکن است ساعتها شما را درگیر کند.
  • فين كردن بعد از عمل بيني موجب افزایش تورم و التهاب بینی و پاره شدن مویرگ ها می شود و ممکن است با خونریزی خفیف یا شدید مواجه شوید.

تمامی مواردی که از عوارض فين كردن بعد از عمل بيني نام بردیم در مجموع باعث می شوند که روند بهبودی بینی شما بسیار کند شود و تا ماه‌ها طول بکشد در موارد نادر نیز ممکن است نیاز داشته باشید تا جراحی بینی شما مجدد انجام شود.

بعد از عمل بینی ممکن است لاغر شویم که در مقاله‌ی ” دلیل لاغر شدن بعد از عمل بینی ” به صورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

روش های جایگزین فين كردن بعد از عمل جراحي بيني چیست؟

همانطور که فین کردن بعد از عمل بینی می تواند خطرناک باشد، تجمع مواد زائد و کثیفی بینی و خارج نکردن آنها نیز عواقبی به دنبال دارد. در این بخش روش های بی خطر برای تمیز کردن بینی به جای فین کردن بعد از عمل بینی را برای شما آورده ایم تا با خیال راحت بتوانید بینی خود را پاکیزه نکه دارید. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه مطالعه مقاله‌ی ” تمیز کردن بینی بعد از عمل ” را پیشنهاد می‌دهیم.

֎ تمیز کردن بینی با پماد پولیسپورین

به طور کلی پولیسپورین آنتی بیوتیک به صورت پماد یا کرم موضعی است که برای تمیز کردن لخته های خون خشک شده داخل بینی و ضدعفونی کردن بینی مصرف می شود. بهترین روش استفاده به این شکل است که ابتدا باید بینی خود را با هیدوژن پراکسید شست و شو دهید و سپس از این پماد داخل بینی خود استفاده کنید. البته رعایت توصیه های پزشک خودتان در این زمینه الویت دارد.

֎ تمیز کردن بینی با پراکسید هیدروژن

یکی از رایج‌ترین راهکارهای جایگزین فین کردن بعد از عمل بینی ، برای ضد عفونی و تمیز کردن داخل بینی، استفاده از هیدروژین پراکسید محلول می باشد. این محلول می تواند به سرعت تمامی عوامل بیماری زا را از بین ببرد و مخاط خشک شده داخل بینی را پاک کند.

برای استفاده گوش پاک کن تمیزی را به محلول آغشته کنید و بسیار آرام و بدون وارد کردن فشار آن را داخل بینی بمالید.

֎ تمیز کردن بینی با محلول نرمال سالین

این محلول می تواند مخاط خشک شده بینی که بسیار آزاردهنده هستند را پاک کند. شما می توانید چند روز بعد از عمل بینی خود از این محلول که معمولا به صورت اسپری عرضه می شود به راحتی برای پاک کردن داخل بینی خود استفاده کنید.

چرا بعد از عمل بینی نباید فین کرد

یکی از مراقب‌های مهم بعد از عمل انجام حرکات موزون و رقصیدن است که در مقاله‌ی ” رقص بعد از عمل بینی ” به صورت کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم.

سخن پایانی

یکی از رایج ترین مشکلات مراجعه کنندگان راینوپلاستی، فین کردن بعد از عمل بینی است. برخی تصور می کنند که این یک واکنش طبیعی بدن به عوامل تحریک کننده داخل بینی است و بهتر است که سریعا مخاط و آلودگی ها از بینی خارج شوند. آشنایی با عوارض فين كردن بعد از عمل بيني و رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک شما به شما کمک می کند که تا جایی که می توانید از فين كردن بعد از عمل جراحي بيني خودداری کنید و به بهبود سریعتر بینی خود کمک کنید.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور به طور کامل شما را با عوارض فين كردن بعد عمل بيني اشنا کردیم و گفتیم که چرا بعد از عمل بینی نباید فین کرد. همچنین روش های جایگزین فين كردن بعد از عمل جراحي بيني را برای شما قرار دادیم تا با استفاده از آنها دیگر مشکلی با آلودگی های بینی خود و خارش ناشی از ان ها نداشته باشید.

شما می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.